Vluchtelingen terug naar Israël Water eist veel doden slachtoffers, verkeer m Arabieren naar Jeruzalem Geld voor bezet gebied Israël weet geen raad meer met Arabieren Problemen zijn groot Uit de Haagse hof geplukt Demonstratie tegen belastingverlaging MAANDAG 3 JULI 1967 JERUZALEM De Arabieren, die na het uitbreken van de oorlog in het Nabije Oosten uit het westelijk deel van Jordanië over de Jordaan zijn gevlucht, krijgen tot 10 augustus de tijd naar hun vroegere woningen en land terug te keren. De vluchtelingen zullen moeten bewijzen dat zij in dat het door Israël veroverde gedeelte van Jordanië hebben gewoond. Zij zullen ook moeten aantonen dat zij geen gevaar opleveren voor de veiligheid van Israël. Het Israëlische kabinet, dat dit gis teren heeft besloten, zal een commis sie in het leven roepen die uitgebrei de voorstellen moet indienen voor het weer inschakelen van de vluchtelin gen in het normale maatschappelijke De maatregel van de regering is niet van toepassing voor mensen die op de westelijke oever van de Jordaan wo nen en die na morgen de rivier over- De Israëlische regering zal de rege lingen uitgebreid bekend maken via radio-uitzendingen in de Arabische taal en zal ook via het Rode Kruis be kendheid aan de maatregel geven. Het aantal vluchtelingen uit West- Jordanië wordt geschat op 80 tot 100.000. Tot nu toe hebben de Israëlische autoriteiten aan ieder die dat wilde, de gelegenheid geboden naar Jordanië te vertrekken en daartoe speciale gra tis vervoersmogelijkheden geboden naar de Allenby brug over de Jordaan. Een vrachtwagen met dertig Jor-| daanse vluchtelingen, die juist de Jor daan waren overgestoken, is in het; weekeinde tussen de Jordaanse hoofd stad en de stad El Salt in een ravijn van meer dan 100 meter diepte ge-: sort. Acht vluchtelingen waren op slag dood en zestien werden zwaar gewond. Duizenden nieuwsgierige Arabieren stroomden zaterdag naar het Joodse gedeelte van Jeruzalem. Tezelfdertijd trokken 20.000 Israëli's naar de voor malige Arabische sector, waar de Bezettingsgeld De Israëlische autoriteiten hebben officieel toestemming gegeven voor het drukken van bezettingsgeld voor de drie bezette gebieden onder Israë lisch militair bestuur. In het Jordaan se gebied zullen dinars worden uit gegeven, in de strook van Gaza Egyp tische ponden en zo nodig in de heu vels van Golan Syrische ponden. Het besluit tot het uitgeven van be zettingsgeld volgt op het vorige week genomen beslissing om het Israëlische pond tot wettig betaalmiddel te ver klaren in het vroegere Jordaanse deel van Jeruzalem. Spanning (Van een medewerker) DE Israëlische regering heeft lang geleden al te kennen gegeven, dat de bevolking moet toenemen tot omstreeks vier miljoen zielen in 1975 om de staatshuishouding te kunnen blijven voeren en het ontginnen van onvruchtbare gebieden mogelyk te maken. Amerikaan zwom de straat ran Gibraltar over GIBRALTAR David Smith heeft als eerste de Straat van Gibraltar overgezwommen. De 28-jarige Amerikaan had voor de 5% km 8 u 55 min nodig. Hij startte zaterdagmorgen te Ceuta (Marokko) en zette rond 7 uur in de avond voet aan wal op Gibral tar. Hij legde zijn tocht af in een grote metalen kooi om beschermd te zijn tegen haaien. Eerder werd al van Marokko naar Spanje gezwommen. Stroom kwam tóch Al was het dan met een trage aanloop, de stroom van vakantiegangers is zaterdag toch op gang geko men. Ongekend groot was het legioen, dat naar de eilanden trok. De boten naar Texel, Vlieland en Ter schelling waren afgeladen (foto) en moesten ver scheidene malen extra overtochten maken. Ook de spoorwegen hadden het druk. De twintig extra treinen en tien expressen (Valkenburg, Schelde en Veluwe) konden de massale stroom maar nauwe lijks verwerken. Op de weg was de route naar Zeeland (Bergen op Zoom-Goes-Walcheren) een knelpunt. Achter Bergen op Zoom liep het verkeer soms zodanig vast, dat er files van 30 km ontstonden De marechaxLSsee van de grenspost Bergh-Autoweg bij Arnhem noteerde 6000 auto's per uur, maar noem de dit weekeinde nog maar een generale repetitie. De grote klap komt over veertien dagen als de eerste groep vakantiegangers terugkeert, de tweede op pad gaat en ook de Duitsers uit Noordrijn-West falen op vakantie (naar Nederland) gaan. De rijkspolitie re kent al-op grote files. TAE schermutselingen aan het Suei- kanaal hebben weer eens duide lijk gemaakt, hoe explosief de toe stand in het Nabije Oosten nog is. Niet duidelijk is, wie tot de aanval is overgegaan. Wèl mag worden aangenomen, dat Israël er geen be lang bij heeft, een nieuw incident te veroorzaken. Aanvaardbaar lijkt dan ook de Is raëlische lezing, dat Egypte druk wil uitoefenen op de Verenigde Na ties, die eindelijk toe zijn aan stem ming over een aantal resoluties. Intussen heeft Israël aangeboden, dat de Arabieren, die over de Jordaan zijn gevlucht, tot 10 augustus naar de westelijke oever kunnen terug keren. De vraag is echter, of dit aanbod niet averechts zal werken. Er blijkt nl. uit, dat Israël voorlopig niet van plan is, zijn troepen uit dat gebied terug te trekken. Te New York werken de voorstan ders van onmiddellijke en onvoor waardelijke terugtrekking van de Israëlische troepen hard aan het verkrijgen van een meerderheid van tweederden. Mogelijk is die nü haalbaar. Maar zelfs als dat niet het geval is moet rekening worden gehouden met toe nemende spanningen. En niet alleen langs de Egyptisch-Israëlische be standslijn. Mysterie kwam met een autobus. De chauffeur van de bus verleende geen voorrang. Zijn zoon werd ernstig gewond. HORST De negentienjarige J. Wilmer uit Grubbenvorst is gisteren aan zijn verwondingen overleden die Veel eerder dan de regering in Jeru zalem zal hebben gewild is het aantal mensen waarvoor zij de zorg heeft tot dat cijfer opgeklommen. Want door de zesdaagse veldtocht in het begin van deze maand heeft de Israëlische rege ring reeds thans te zorgen voor voeding en huisvesting van vier miljoen Bijna eenderde van hen bevindt zich buitende grenzen van Israël. Het zijn Israëls meest verbitterde vijanden, nl. de Arabische vluchtelingen. Van hen bevinden zich 450.000 in het door Israël bezette West - Jordanië en 315.000 ir het gebied van Gaza. Voornemen De Israëlische regering heeft te kern nen gegeven, dat zij het voomemei heeft deze vluchtelingen naar West - Jordanië over te brengen om ze daar te integreren. Het is aan te nemen, dat deze mededeling alleen bestemd was voor koning Hoessein van Jordanië om hem onder druk te zetten e desverdrag met Israël te sluiten, Buiten de vluchtelingen dient de Israëlische regering ook aandacht hebben voor omstreeks 50.000 Jorda- niërs, 135.000 Egyptenaren die in de Gaza - strook wonen, 55.000 Egyptena ren die de Sinai bevolken en 25.000 Syriërs die in en om het door Israël bezette El Koeneitra wonen. Alleen reeds vanwege dit groot aan tal Arabieren kan de door Israël bij herhaling, en de laatste dagen reeds afgezwakte mededeling, dat Israël niet van plan is de bezette gebieden te verla ten als politieke druk beschouwd Want de regering is er geenszins op gebrand, nog afgezien of zij ertoe in staat zou zijn, permanent een gebied te bezetten dat vier maal zo groot is als het eigen land en bevolkt met mensen die twintig jaar lang zijn opgevoed in een tegen Israël gekeerde geest. Ook economische motieven spelen een rol. De Israëlische minister van financiën heeft reeds te verstaan gege ven, dat de bezetting en het onderhoud van West - Jordanië de Israëlische be lastingbetaler op bijna 200 miljoen per jaar zou komen te staan, waarte genover naêenoeg geen inkomsten, an ders dan van de toeristenindustrie te venvachten, zijn. Verhouding Voor de 2.3 miljoen joden in Israël is de verhouding met de Arabische bevol king zowel als de financiële offers niet erg aanlokkelijk. Reeds thans heeft Israël een relatief grote Arabische be volking. Hoofdzakelijk in de noorde lijke grensgebieden als Galilea en in de zuidelijke als de Negeb wonen tezamen ongeveer 300.000 Arabieren die het Israëlische staatsburgerschap bezitten. De stijging van hun aantal is sedert de staat Israël in 1948 uitgeroepen niet veel minder geweest dan van de joden door immigratie. Ongeveer 100.000 Ara bieren zijn in Israël blijven wonen, on danks de algemen tendens de wijk te nemen. Een jaar later werd hun aantal al uitgebreid, omdat Israël en Jordanië tijdens de wapenstilstandsbesprekingen in 1949 op Rhodos overeenkwamen, dat Arabische vluchtelingen die als spijtop tanten moesten worden beschouwd naar Israël konden terugkeren. Ruim dertigduiend Arabieren gaven hun vluchtelingengenstatus op er vestigden zich weer in Israël. Hun aan tal is sedertdien vermeerderd, omdat Israël gezinshereniging toestond. Hoofdzakelijk Arabische vluchtelingen uit Jordanië en Libanon profiteerden i hiervan: Egypte en Syrië wensten geen! medewerking te geven. Kort voor het uitbreken van de vijan delijkheden kwamen nog enige Ara bische meisjes uit Jordanië naar Israël. Zij sloten daar huwelijken met Ara bische jongemannen. Ook financiële tegemoetkomingen heeft Israël verstrekt voor het door Arabieren verlaten van hun gronden, die door joodse boeren in bezit werden genomen. Als schadeloosstelling heeft de regering in Jeruzalem in de loop der jaren twintig miljoen gulden uitbetaald, en aan andere Arabische boeren nieu we gelijkwaardige gronden ter beschik king gesteld. Deze regelingen konden echter alleen worden toegepast bij Ara bieren die in Israël verblijven. Verworpen Hoewel Israël bij herhaling te ken- :n heeft gegeven met de Arabische Staten tot een regeling te willen komen en schadevergoedingen te willen beta len, hebben deze landen ieder voorstel verworpen omdat zjj op het standpunt staan dat de Arabische vluchtelingen naar hun geboortegronden terug dienen te keren. Het aantal oorspronkelijke vluchtelin gen is echter aanmerkelijk geslonken door sterfte in twintig jaar. De Arabie- een vluchtelingenstatus is daarentegen zeer toegenomen door ge boorten. Een groot deel van de Ara bische vluchtelingen heeft Israël nooit gezien. De in Israël wonende Arabieren zijn volkomen gelijkgerechtigd. De vele ja ren in stand gehouden militaire bestu- de Arabische districten zijn ver leden jaar opgeheven. Vooral wat het onderwijs en de ge neeskundige hulp betreft behoren de Arabieren in Israël tot de best verzorg den van het gehele Nabije Oosten. In ieder van de 99 dorpen en steden van de Arabieren bevinden zich poliklinie ken, meestal van de Israëlische vak bond de Histadroeth. Mede daardoor i; het gemiddelde sterftecijfer van 20 per 1000 Arabieren zoals dat in 1947 gedaald tot een gemiddelde van 6.1 per duizend. In talrijke vijfjarenplannen huidige 100 miljoen gulden belopende op gericht in de Arabische gebie den wegen en elektriciteit aan te leg- r dat voordien nog niet was geschied is er op gericht geweest de Arabieren met het onderwijs trouwd te maken. Bij de stichting van de staat Israël liep slechts vijftien procent van de Ara bische meisjes de lagere school af, dat is thans tot 70 pet. gestegen. Van de jongens kreeg maar 65 pet. een elemen taire opleiding, terwijl dat thans bijna 100 pet. is. Om dat te bereiken heeft de Israëlische regering een geheel nieuw scholenstelsel ontworpen. Thans bezoeken 72.000 Arabische kin-j deren 343 scholen, van lagere school tot j middelbare. Daarnaast zijn in de Ara bische districten ook landbouw- en vakscholen gesticht, terwijl 400 Ara bische studenten de Israëlische universi teiten bezoeken. Het zijn hoofdzakelijk Arabische on derwijskrachten die de Arabische kin deren les geven. Zij doen dat in het Arabisch welke taal in Israël met het Hebreeuws is gelijkgesteld. Emancipatie Ten einde de verschillen tussen Ara bieren en joden te verkleinen, heeft de Israëlische regering zich beijverd voor de emancipatie van de Arabische vrouw. De polygamie is verboden, ter wijl kinderhuwelijken niet meer kun nen voorkomen. Ook op politiek gebied hebben de Arabieren gelijke vrijheid evenals de verschillen op economisch gebied zijn weggenomen. Het Arabische landbouwa reaal is met het zesvoudige toegeno- Van der V. niet betrokken bij wraakoefening TILBURG De 28-jarige J. van der V. is niet betrokken geweest bij de 'raakoefening op de 35-jarige invalide koopman F. L. uit Tilburg donderdag avond. De gearresteerde kon bewijzen dat hij die avond niet in de buurt van de Zwaluwstraat is geweest. Van der W. is op vrije voeten gesteld. L. had verklaard dat Van der W. hem met een revolver had gedreigd. Vermoedt wordt dat de mishandelde wraak wilde nemen op Van der W., met wie hij eens woorden heeft gehad. Wel is vast komen te staan dat L. een pak slaag heeft gehad van de 22-ja- rige voortvluchtige J. S., die een stuk hout of een brok ijzer heeft gehan teerd. De 28-jarige broer van J. S. is vroeger, mede op getuigenverklaringen van L., tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld wegens antiekdiefstal len. L. kreeg hiervoor zes weken. men: het gemiddelde Arabische inko men is met 7000 Israëlische ponden Cf 8500) gelijk aan dat van de joodse burgers. De meeste Arabische dorpen en steden sommige hebben een Arabische bur gemeester worden door een Arabisch gemeentebestuur geleid. Aan de parle mentsverkiezingen neemt iedere viei jaar ook een Arabische lijst deel, waar op bij de verkiezingen van 1965 vier parlementariërs werden gekozen. Ook van de algemene lijsten maken Arabie ren deel uit. Geslipt ROTTERDAM Het stralende zomerweer van het afgelopen weekeinde heeft tot gevolg ge had, dat tal van verdrinkingen moesten worden gemeld. Ook het drukke verkeer op de weg eistehij vrijdag opliep toen een auto hem weer slachtoffers. met* zijn bromfiets schepte. OOSTVOORNE De negentien jarige Leendert van Marion uit Rockanje is gisteren bij het zwemmen in de Brielse Maas verdronken. Hij heeft vermoedelijk kramp gekregen. ANDERNACH Het tienjarig zoontje van de familie J. Dijkstra uit Ooster-Nijkerk is gisteren ver dronken. Hij zat in een kinderbad en heeft vermoedelijk een zonne steek opgelopen, waarna hij bewus teloos in het water is 'gevallen. OMMEN De 21-jarige mevrouw Lieferink uit Vriezenveen is gisteren bij het baden verdronken. Zij kon niet BOXMEER De 22-jarige Th. Ach ten uit Groningen is gisteren bij het zwemmen in de Maas bij Boxmeer verdronken. AMSTERDAM Het lijkje van de vierjarige E. V. van Loon uit Amster dam is zaterdag in het water van het Westermarktkanaal gevonden. Het jon getje was sinds dinsdagmiddag zoek. Jongen gedood SITTARD De zevenjarige jongen J. Gerrits uit Hardenberg is gisteren voor de ogen van zijn ouders bij het oversteken door een Duitse auto ge schept en gedood. DRACHTEN De twinigjarige D. Westerhof uit De Tike bij Drachten is gisteren in een ziekenhuis ov leden. Hij was zaterdag met zijn auto uit een bocht gevlogen en enkele malen over de kop geslagen. AMSTERDAM De 65-jarige auto mobilist P. Weydema is gisteren ver ongelukt toen zijn auto in botsing OUDER-AMSTEL De heer G. E. G. Sturm (62) uit Westzaan kwam zaterdag om het leven toen de auto waarin hij zat op de rijksweg Amster damUtrecht slipte en over de kop sloeg. Zijn vrouw liep zware verwon dingen op. Hun achttienjarige dochter, die de auto bestuurde, werd licht ge- APELDOORN De achtjarige J. Kleiboer is zaterdag gedood toen hij onder een achteruitrijdende auto, be stuurd door zijn vader, terechtkwam. Waarschijnlijk was het kind een bal achterna gerend. OLST In de nacht van zaterdag op zondag is op de weg van Deventer naar Zwolle een man dood langs de weg gevonden. Het slachtoffer, de 65- jarige H. J. Segeman uit Wijhe, heeft een bromfiets bereden en is waar schijnlijk aangereden door een auto die na de aanrijding is doorgereden. HELLEVOETSLUIS De 52-jarige mevrouw A. H. Touw-de Jonge is terdag gedood toen een auto haar aanreed op het moment dat zij onver wacht met haar bromfiets de weg overstak. HEESWIJK De 53-jarige M. T. de Reuver is zaterdag met zijn bromfiets tegen een voor hem rijdende fietser gebotst. Gisteren overleed hij aan zijn verwondingen. Fietser aangereden DOORN De zevenjarige Winnie Weerman uit Doorn is zaterdag door een auto gegrepen, toen zij met haar fiets de weg wilde oversteken. Zij op slag dood. ROOSTEREN De 60-jarige G. Ra makers uit Roosteren kwam zaterdag om het leven, toen zij op haar fiets de provinciale weg SusterenMaaseik wilde oversteken en werd aangereden door een personenauto. VLEUTEN De 60-jarige brom fietser S. Coenders uit Utrecht botste zaterdag op de Zandweg in Vleuten- De Meern tegen een vrachtauto. De man overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. LEEUWARDEN De elfjarige Ale Visser is zaterdag om het leven ge komen toen een auto hem bij het oversteken van een weg greep. VS: geef Cuba geen steun WASHINGTON De subcommissie voor inter-Amerikaanse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft aangedrongen op krachtige maat regelen om de handel van de „vrije wereld" met Cuba te beteugelen. „De bondgenoten en vrienden van Amerika verschaffen Cuba daardoor extra mid delen om zijn revolutie uit te breiden", aldus een rapport van de subcommissie, waarin kritiek wordt geleverd op kre dieten die aan Cuba worden verstrekt door Engeland, Spanje, Frankrijk, de Benelux, Marokko, Egypte, Italië en Ca nada. Nooit eerder zal het in de geschie denis zijn voorgekomen, dat een am bassadeur met opgeplakte bakke baarden en gestoken in een kostuum van honderd jaar geleden, compleet met „vadermoorder", heel officieel de minister-president begroette. Maar het gebeurde zaterdagmid dag. Op Groot Haesebroek in Wasse naar. waar dc Canadese ambassa deur en mevrouw Buil meer dan duizend gasten ontvingen voor de jaarlijkse gardenparty op 1 juli, de geboortedag van Canada. Zaterdag was het precies de hon derdste verjaardag. Heel de ambas sade-staf, mèt vrouwen en kinderen, was gekleed naar de mode van de Fathers of the Confederation. Overi gens, wat zouden die fathers en hun gezinsleden heel wat gemakkelijker hun pionierswerk bedreven hebben in de spijkerbroek van nu! Spijkerbroeken overigens zag men niet op de groene gazons, wel een indrukwekkend gewemel van unifor men, want Canada is een Navo-part- ner. Echter was er een groep militai ren, die er heel wat minder officieel bijliep. De mannen met geruite hem den, de vrouwen met wijde korte rokken over vele petticoats. Canade zen, die in Duitsland gestationeerd zijn en daar hevig squaredansen heb ben ingestudeerd, die zaterdag op het Wassenaarse groene gras ten beste werden gegeven. Terwijl op de tennisbanen de laatste strijd gestreden werd in het grote tournooi, dat ook weer traditie getrouw bij de verjaardag hoort, wandelde, babbelde, dronk en knab belde een grote menigte onder een stralende zon, die soms even plage rig zich verschool achter dreigende wolken, die toch niks deden. Ministers- en oud-ministers, gene raals, admiraals, ambassadeurs en le den van de hofhouding en zo maar gewone mensen drentelden maar rond steeds op weg naar iemand, die toch niet bereikt werd omdat een ander iemand ze inmiddels aansprak. Zo'n tuinfeest is anders dan alle andere recepties. Bij de dames gaat het om de hoedjes of hoeden, soms zo groot dat er geen gezicht meer onder te zien was. Ook hoeden als herkenningsteken, zoals oud-vlieger Asjes, nu directeur van Verolme, zei: „Daar die witte veren horen op mijn vrouw. Heb ik haar gezegd, die hoed op te zetten, raak ik haat niet kwijt..." Opgemerkt dat minister Beemink ook ter receptie de Ohurchilliaanse gewoonte om een grote sigaar te ro ken, volhoudt. Aandachtig een lange tafel bestudeerd, waarop de Cana dese bakkunst tot snoepen nodigde. Home-made, stond erbij en stilletjes staan rekenen hoeveel uren daaraan in de ambassadekeuken wel besteed zouden zijn. Groot Haesebroek is het mooiste huis, dat ik ken. In de oorlog heette het De Horst, en was 1 het vliegersnest van generaal Christiansen. Het buiten is rijkseigendom, dat aan de Canadese regering wordt ver huurd voor de symbolische som van één Hollandse gulden. Op deze wij ze, waarbij ook het onderhoud van het prachtige park behoort, bewijst Nederland zijn dank voof de Cana dese toewijding in de bittere jaren van de Tweede Wereldoorlog. Het honderdjarig feest was zo ge animeerd, dat de tijd omvloog. Ein delijk toch even het begrip, dat we er al een hele tijd waren. De recep tie was uitgeschreven van vier tot half zeven. „Hoe laat is het?" „Zes uur." Dan moeten we weg wezen, want beleefd moet je blijven, al is het nog zo gezellig. Net toen we de rodo dendronlaan uitreden hoorden we het God save the Queen over de bomen schallen. Stomme verbazing... dat betekende het einde van de ontvangst... dan de ontdekking... horloge stond stil... het Nu ja, bij een eeuwfeest mag de tijd even stilstaan.... "LJET afzetten van de Chinese pre- sident is een merkwaardige zaak. Er werd al zo vaak melding van ge maakt, dat telkens opnieuw, twijfel bleef bestaan aan de juistheid van de berichten. Deze twijfel lijkt nu te zijn wegge nomen, omdat de verklaring van za terdag als officieel wordt beschouwd. Niettemin blijft er een waas van ge heimzinnigheid. Uit het verloop van de zogenaamde culturele revolutie is gebleken, dat het niet in de eerste plaats de be doeling was, de partijleiding uit te schakelen, omdat zij van de lijn van Mao was afgeweken. De actie tegen president Lioe Sjao- tsji was slechts een middel om in geheel China de „vijanden van dc partij" aan de kaak te stellen. Hierin zijn de aanhangers van Mao slechts ten dele geslaagd. Er was verzet, zij het wellicht niet zo groot als in de muurkranten werd verkon digd. Zolang Mao's aanhangers er niet in slaagden, dit verzet te breken, bleef Lioe formeel president om hem aan de kaak te kunnen stellen als lei der van het tegen Mao gerichte com plot. Dat hij nu toch is afgezet houdt wel licht verband met de grootscheepse viering van de 46ste verjaardag van de communistische partij. Of de afzetting van Lioe betekent, dat Mao nu zijn doel heeft bereikt, blijft echter een groot mysterie. Betogers gaven tientje terug DEN HAAG Een kleine tweehon-j derd mensen hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd tegen de be lastingverlaging. Staatssecretaris dr. Grapperhaus van economische zaken ontving op het ministerie een deputatie die hem een open brief overhandigde waarin tegen de belastingverlaging werd geprotesteerd. Zolang er in dc wereld miljoenen mensen sterven van de honger moet er meer belastinggeld naar ontwikkelingshulp, staat in de brief. Een belastingverlaging kan niet worden toegestaan. De demonstranten hebben daaiom een enveloppe met een tientje er in, op het ministerie afgegeven. In de toe komst zullen zij het geld dat zij door de verlaging meer in handen krijgen naar het departement gireren. Staatssecretaris Grapperhaus die de deputatie, bestaande uit de heren Ben van Kaam, pater J. van Jilsdonk sj c-n Piet Reckman ontving, was niet geluk kig met de methode van de actie, geor ganiseerd door de Sjaloomgroep te Odijk. In het afgeven van het tientje zag hij een rebellie-element tegen de nationale wetgeving en dus tegen de democratie. Het tientje zal echter in bewaring worden genomen door het ministerie van financiën dat het geid zal aanwen den voor ontwikkelingshulp. Op weg naar het ministerie namen de demonstranten een eerzame monstratie in hun midden op die bord met zich meedroeg waarop alleen maar stond Mattheus 6 11, Lucas J8 11, 12. In Mattheus 6 staat o.m. ..Wan neer gij dan aalmoezen geeft laat het niet vooruit bazuinen, zoals huichelaars doen in de synagogen en op straten, door de mensen geroemd te worden". En in Lucas 18 vers 11 en 12 kan lezen: „De farizeeër stond en bad dit bij zich zelf: O, god, ik dank u dat ik niet ben als de andere mensen, onreohtvaardigen, echtbreker, of ook als deze tollenaar; ik vast twee maatl per week, ik geef tienden van al mijn in komsten". De demonstranten begrepen kenne lijk niet dat zo tegen hun streven werd geprotesteerd want zij lieten de man rustig in hun gelederen meelopen. Voor het ministerie stond een andere eenling, Max Lewin uit Amsterdam. Hij droeg een bord met het opschrift: „Geen man en geen cent voor ontwikke lingshulp". Er deed zich tijdens deze demonstra tie ook een incident voor. Een betoger, de 22-jarige fotograaf G. K. droeg een bord met zich mee met het opschrift „De smerige autoriteiten besteden 600 miljoen aan moordtuig. Moord van on- belastinggelden". De man werd door de politie aangehouden wegens beledi ging van openbaar gezag. Hij werd la ter na een verhoor weer vrijgelaten. Scherpe kritiek op prins Philip LONDEN De Britse kannunnik John Collins heeft gisteren in een preek scherpe kri tiek geleverd op prins Philip, de echtgenoot van koningin Eliza beth. „De hertog van Edinburgh zou er beter aan doen zijn mond te houden in het belang van Enge land en de rest van de wereld", aldus de kannunnik. Hij doelt op een rede die prins Phi lip onlangs zou hebben uitgesproken voor het instituut voor marktstudie in Londen. De hertog had gezegd, dat zij die zich een moreel oordeel aanmati gen tegenover andere landen de po gingen van Britse exporteurs sabo teren. Kannunnik Collins, die bekend is om zijn links meningen, voegde er aan toe, dat de Engelsen allereerst „de kruiperige steun aan de Amerikaanse politiek inzake Vietnam dienen te ver oordelen. Deze steun was ingegeven, door de economische belangen van Engeland, zo zei hy.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5