Een eigen bijbelwagen voor Genaro Redero Een woord voor vandaag Opleiding van rabbijnen vereenvoudigd Protestanten moeten paus erkennen" Jehovah's getuigen voorspellen jaar 1975 NEDERLAND BRACHT GELD BIJEEN Godsdienstonderwijs op alle scholen Spring-paus Uw probleem is het onze. Kalmer aan met werk van ruilverkaveling MAANDAG 3 JULI I96T Indien echter iemand van u in wijsheid te kort schiet, dan hidde hij God daarom, die aan allen geeft, eenvoudigweg en zonder verwijt; en zij zal hem gegeven worden (Jacobus 1 5). Wijsheid is wat anders dan geleerdheid. Iemand kan veel ge leerd hebben, ontzaggelijk knap zijn en toch niet wijs. Een wijs mens is iemand, die een juist inzicht in de situatie heeft, die weet, wat hij in het konkrete geval, waarvoor hij gesteld is, moet zeggen of doen. Wijsheid is niet alleen iets van je hersens, maar niet minder van je hart. Misschien menen we, dat we die wijsheid hebben, zo van „Ik sla me er wel doorheen". Zulke eigen-wijze mensen worden hier niet bedoeld. God richt zich hier tot mensen, die weten, dat ze in wijsheid te kort schieten. Wie denkt, dat hij het zelf weet, zelf kan, tot en met het geloven in God toe, met hem kan God niets doen. Jezus zei: Zij, die gezond zijn, hebben geen geneesheer nodig, maar zij, die ziek zijn. Ik ben niet gekomen om rechtvaardigen te roepen, maar zondaars. En daarmee keerde Hij zich af van de farizeeërs. Iets om over na te denken. Die farizeeërs waren toch ook ziek? Wij zijn allemaal ziek, maar wie denkt, dat hij beter is en de dokter niet nodig heeft, zo'n eigen-wijze kan Jezus niet helpen. Maar wie in wijsheid te kort schiet, mag God er om bidden. „Gij zijt mijn God, vat Gij mijn hand. Uw goede Geest bestier' mijn schreden en leid' mij in een effen land". Wie God om wijs- heid vraagt, krijgt die vast en zeker. Wij lezen vandaag 1 Samuël 8 1-9. Y erschui vingen in de curie ROME Paus Paulus heeft i aansluiting op de verheffing van 27 nieuwe kardinalen een reeks benoemin gen gedaan in de Romeinse curie. Di belangrijkste is wel de benoeming vai de 52-jarige Agostino Casaroli tot staatssecretaris voor buitengewone ker kelijke zaken. Casaroli geldt als de Vaticaanse ex pert voor Oosteuropese zaken. Hij be reidde destijds de akkoorden van het Vaticaan met Hongarije en Joegoslavië voor. Zijn benoeming doet verwachten, dat het Vaticaan in de komende tijd nog groter gewicht zal geven aan de verhouding met de regeringen van com munistische landen. De Franse dominicaan Paul Philippe, tot dusver secretaris van de congrega tie der religieuzen, is secretaris van de congregatie voor de geloofsleer gewor den. Welingelichte kringen in Rome noemen hem „zeer open en volkomen achter de hervormingen in de kerk staande". KERKEN IN TROUWZAAL (Van onze correspondent) ARCEN (Limburg) Terwille van de protestantse vakantiegangers heeft het gemeentebestuur de trouwzaal van het gemeentehuis gedurende de maan den juli en augustus gratis beschikbaar gesteld om er zondagsavonds kerk diensten in te doen houden. In Arcen en naaste omgeving is geen pro testantse kerk. Grote belangstelling voor paviljoen gezamenlijke kerken MONTREAL De belangstelling voor het Christelijk Paviljoen op de wereldtentoonstelling blijkt ver boven de verwachting te liggen. In plaats van de verwachte 7.000 zijn tot nu toe per dag tot 20.000 bezoekers gekomen. Anglicanen, baptisten, Grieks-ortho doxen, lutheranen, oekrainisch-orbho- doxen, presbyterianen en rooms-katho- lieken hebben dit paviljoen samen opge zet. Bij deze unieke samenwerking wa ren uiteraard wel veel moeilijkheden te overwinnen. Het kruisteken, dat bij de ortho doxen anders is, dan in het westen, heeft men na lang overleg de vorm gegeven van een hoofdletter T. Dit is het signet van het paviljoen geworden. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM De centrale com missie tot de algemene zaken van het Nederlands Israëlitisch Kerkge nootschap, het hoogste controlerende orgaan, heeft goedgekeurd dat de toela tingseisen voor rabbinale graden aan het Nederlands-Israëlitisch seminari um worden verruimd. Om aan het rabbinale examen deel te nemen is een kandidaatsexamen aan de faculteit der letteren van een universiteit voortaan niet meer ver plicht. Ook andere universitaire oplei dingen komen thans in aanmerking. |Ter wille van de algemene vorming pverd het ook noodzakelijk geacht, dat Eaast de joodse studie een andere stu- ie werd gevolgd. De centrale commissie besloot tevens een onderzoek in te stellen naar een andere vorm van het onderwijs aan ■cholieren. Honderd joodse kinderen, die in plaatsen wonen waar geen on derwijskrachten voor joodse lessen zijn, krijgen dit onderwijs thans van reizende leraren. Dit kost echter dui zend gulden per kind per jaar. Geruime tijd besprak de centrale commissie de mogelijkheid van perma nente samenwerking tussen de drie joodse kerkgenootschappen in ons land. Van de zijde van de permanente commissie werd te verstaan gegeven, dat terwijl in politieke aangelegenhe den de samenwerking reeds lang een feit is, van een ideologische samenwer king weinig te realiseren is, omdat de religieuze verschillen tussen orthodoxe en liberale joden te groot zijn. HET WEER IN EUROPA t. temp. gisteren slag Londen Amsterdam Amerikaan stelt voor: 55 (Van onze kerkredactie) SAN FRANCISCO Voor de erkenning van de paus als woord voerder van de gezamenlijke chris. tenheid heeft de episcopaalse bis schop dr. Kilmer Myers zich uit gesproken. Een dergelijk gebaar, zo zei hij dezer dagen in een preek, is het beste antwoord van de niet- roomse kerken op het „verzoek om vergeving", dat de paus in septem ber 1963 heeft gedaan. Destijds heeft paus Paulus bij de ope ning van de tweede zittingsperiode var het concilie de „gescheiden broeders' vergeving gevraagd, „voor het ge val zij zich door ons gekrenkt voelen" De paus voegde daaraan toe: „Voorzo ver ons schuld toe te schrijven is voor de scheuring, vragen wij nederig om vergeving." Volgens bisschop Myers is deze ver- klaring van protestantse zijde onbeant woord gebleven. De protestanten zijn minder bereid, om toe te geven, dat zij ook schuld aan de kerkscheuring heb ben. Na het tweede Vaticaanse concilie is het echter onvermijdelijk geworden, om de betrekkingen tot Rome grondig te herzien. Pastor Dit zou gemakkelijker worden, als Paulus het voorbeeld van zijn voorgan ger Johannes zou volgen en „pastor van de ganse mensheid" zou worden. Dat zou volgens de Callfornische bis schop zeker tot gevolg hebben, dat de andere kerken Paulus zouden erkennen als „de heilige vader van de universele Hij adviseerde de paijs direct contact op te nemen met de zes presidenten van de Wereldraad. Bisschop Myers leg de er de nadruk op, dat hij met zijn voorstel helemaal niet bedoelde, „dat wij de paus te voet vallen en om zijn erkenning bedelen". Niet perse In eerste instantie hebben al enkele andere bisschoppen van Myers' kerk gereageerd. Zij zeiden, dat er over de suggestie van Myers beslist te praten valt. zodra vaststaat, dat in de toe komst niet per se altijd een rooms-ka tholiek tot paus moet worden gekozen. Dr. Kilmer Myers is vorig jaar Bijbelverspreiding in Kongo intensief KINSJASA Het bijbelgenootschap in Kongo heeft de laatste tweeëneen half jaar 3.5 miljoen bijbels en bijbel gedeelten verspreid. Hoewel de moei lijkheden groter worden, wordt het program voor de verspreiding steeds meer uitgebreid. Duizenden kleine boekwinkeltjes in de steden hebben nu een grote collectie in voorraad. In het binnenland verspreiden groepen vrij willigers federe zondag de Bijbel. Ook onder de soldaten zijn al duizenden bijbels uitgedeeld, vooral door de leger- predikanten. (Van onze kerk redactie) STUTTGART Vol gens de bekende Duit se sektendeskundige dr. Kurt Hutten zijn de Jehovah's getuigen be- ïig, zich op een nieuw jaartal vast te leggen. Deze sekte kondigt al Jarenlang aan, dat de grote eindstrijd van Harmageddon" voor de deur staat. In deze strijd *ou God met de hemelse Iheirsdharen de satan met *ijn lagers voorgoed ver nietigd worden. De Je hovah's getuigen zouden de eindoverwinning be- In de geschriften van deze groep wordt de laatste tijd nog al eens het jaar 1975 genoemd voor deze eindstrijd, om dat dan de zesduizend jaar mensheidgeschiede nis (volgens de bereke ningen van de sekte) vol tooid zijn. Volgens dr. Hutten kan men tegelijk al uitspra ken van leidende figuren van de sekte aanwijzen, •in deze voorspelling wat afgezwakt wordt, om voor alle gevallen een In hun beginfase pro pageerden de Jehovah's getuigen met grote kracht het jaar 1914, als het jaar waarin het duizendjarig rijk zou beginnen. Later werd gezegd, dat in dat jaar de satan uit zijn heerschappij geworpen was en Christus onzicht baar in geestelijke gestal te op de aarde weerge- komen was. Toen brak dl nieuwe organisatie aan, waarin de Jehovah's ge tuigen de voorbereidin- veel omstreden James Pike opgevolgd als bisschop voor Californië van de Protestantse Episcopaalse Kerk. Vorig jaar verwekte een lutherse the oloog, prof. dr. Carl E. Braaten uit Chi cago, een stormpje in de Amerikaanse kerken door de protestanten een terug keer naar Rome te adviseren. ZEIST De Spaanse evange list Genaro Redero beschikt thans dankzij de steun van de Spaanse Evangelische Zending, over een eigen bijbelwagen. Beraad van kerken in Zuid-Holland ROTTERDAM Sinds enige tijd zijn de leidinggevende instanties van verschillende kerken in de provincie Zuid-Holland in een gemeenschappelijk beraad getreden. In onderling overleg belangrijke vragen bespreken, deze tijd de kerken plaatst. De voorlopige samenstelling van het :raad is als volgt: namens de provinci ale kerkvergadering van de Neder landse Hervormde Kerk: ds. G. Samsom, ds. E. J. Beens en ds. H. Hu- ting (praeses, scriba en assessor van de PKV), namens het bisdom Rotterdam bisschop M. A. Jansen en dr. C. Braun, namens de drie particuliere synodes der Gereformeerde Kerken ds. C. Ch. Griffioen (oost), ds. R. de Vries (west) en ds. Joh. Lever (zuid) en voorts ds. H. Postma (vrij-evangelisch), pastoor H. D. Raymaekers (oud-katholiek), ir. P. Roosch (luthers), ds. G. Vegter (bap tist), ds. G. S. Westerouen van Meete- ren (remonstrant) en ds. H. Wethmar De hoop op redding van de 42 inge sloten mijnwerkers op de Philippijnen is opgegeven. De mijnwerkers zijn als gevolg van een instorting sinds woens dag van de buitenwereld afgesneden. Bij een bomaanslag in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos zijn gisteren vier mensen om het leven gekomen. Bij grensincidenten op Korea zijn gis teren en vandaag tien Noordkoreanen er een Zuid'koreaan gedood. Genaro Redero is dc bekende Spaanse soldaat, die in 1961 tot drie jaar dwangarbeid werd veroordeeld, omdat hij tijdens een parade weigerde te knielen voor dc mis. In de loop van 1963 kwam hij vrij. Door zelfstudie had hij zich enige bij belkennis verworven. Hij ging stude ren aan een bijbelschool te Madrid. De studiekosten werden gedeeltelijk door een Engelse zendingsorganisatie, ge deeltelijk door de Spaanse Evange lische Zending bekostigd. In 1965 legde hij met goed gevolg het eindexamen af en sindsdien verricht hij evangelisatie- Om hem een bijbelwagen te kunnen geven, hebben verschillende scholen en kerkeraden in Nederland meegewerkt. Op tal van zendingsavonden werd voor dit doel gecollecteerd. Het evangelistenteam in Spanje wordt straks met een uitgebreid, want Valentin Munoz hoopt binnenkort zijn studie aan de bijbelschool te voltooien, om dan geheel in dienst van de Spaanse Evangelische Zending te gaan werken. Kort begrip Ten behoeve van de arbeid in Portu gal en Zuid-Amerika is dezer dagen een herdruk van de Portugese verta- Étespii '#r ling van het Kort Begrip van de pers gekomen. In Spanje is een heruitgave van de Spaanse vertaling van het boek „De drie grondzuilen der Reformatie" gereed. Dit is geschreven door de grondlegger van de Spaar.se Evange lische Zending, wijlen prof. G. Wisse. In Italië is in samenwerking met ds. A. Wiens uit Modena onlangs een mas sale lectuurcampagne gehouden. Ook in Zuid-Amerika steunt de Spaanse Evangelische Zending verschillende evangelisten en zendelingen Het adres van de SEZ is Eerste Ho ge weg 39, Zeist. Deze maand wordt in Ojen (Spanje) een evangelisatie-centrum van di Spaanse Evangelische Zending ge opend. Hier kunnen ook ex-priesters worden opgevangen. Genaro Redero, die in 1961 in de wereldpers kwam als de „soldaat, die niet wilde knielen voor de mis", reist nu als evan gelist met een bijbelwagen door Spanje. Hier deelt hij tractaten uit op een markt. Op de Dam in Amsterdam is een „spaarvarkentje" geplaatst om geld in te zamelen voor de bouw van een tehuis voor jonge invalide mensen. De echtgenote van de loco-burgemeester, mevrouw Koets-Van Oordt bracht mede namens mevrouw Van Hall de eerste gift. Indonesische regering wenst: DJAKARTA De nieuwe Indo nesische regering heeft de kerken opdracht gegeven gods dienstonderricht te geven in alle takken van onderwijs. Dit is een bewijs dat het christendom een nieuwe vrijheid geniet met onbe perkte mogelijkheden voor evan gelisatie. is een van de vele berichten de verblijdende groei christendom, die steeds weer worden verspreid. Statistische gegevens zijn niet geheel te verstrekken, maar men neemt aan, dat de laatste aohttien maanden onge- kwart miljoen nieuwe lidma ten tot de Indonesische kerken zijn toe getreden. Campagne De nationale raad van kerken in dc Verenigde Staten is nu een campagne begonnen om een fonds van 300.000 dollar (meer dan een miljoen gulden) bijeen te brengen om de Indonesische kerken te helpen de nieuwe lidmaten op te vangen. Enkele getallen geven de groei weer van verschillende delen van het eilan denrijk. Het aantal lidmaten van de pas gestichte Christelijke Kerk van zui delijk Sumatra, dat een jaar geleden bij de aanvang vijfhonderd 'bedroeg, is toegenomen tot drieduizend. In het gewest Karo van noordelijk Sumatra zijn kort geleden 1900 mensen tegelijk gedoopt en achtdui zend anderen krijgen godsdienstonder richt ter voorbereiding van de doop. In het westen van Borneo zijn dertig Pontianak. De kerk van Toradja in midden-Celebes meldt, dat kort gele den drieduizend personen zijn gedoopt en dat zij te weinig bijbels heeft om aan de vraag te voldoen. Afgodsbeelden Op Soemba en Timor en de kleinere Soenda-eilanden stromen honderden voormalige animisten naar de kerken om afgodsbeelden af te geven en om te vragen gedoopt te worden. Kerken in Semarang, midden-Java berichten dat het aantal lidmaten gedurende twee jaar is verdubbeld. In de hoofdstad Djakarta zijn vijftig bijbelgroepen begonnen, die vaak con fessionele grenzen overschrijden en grotendeels bestaan uit jeugdige perso nen, die zich met evangelisatie bezig houden. In de gevangenissen van Djakarta zijn meer dan tweehonderd bekeerlin gen onder de gevangenen. Ds. Durkstra terug naar Timor (Van onze kerkredactie) OEGSTGEEST Ds. E. Durkstra, zie kenhuispredikant Te Almelo, gaat bin nenkort weer terug naar Timor (Indo nesië). Hij heeft een verzoek van de Timorkerk gekregen, om zich in dienst te stellen van de predikantsopleiding. Het wachten is nog op een visum. Ds. Durkstra, die thans 58 jaar is, was van 1933 tot 1951 op Timor predi kant, laatstelijk als voorzitter van de synode van de Timorkerk. Nadien was hij predikant te Koudekerke en sinds te Almelo. Ds. P. Veenhuizen (64) overleden NSR: Spreiding van onderwijs nodig (Van onze onderwijsredactie) LEIDEN Een nieuwe structuur van het wetenschappelijk onderwijs met onder meer spreiding en uitbrei ding van het universitaire apparaat is naar het oordeel van de Nederlandse Studentenraad dringend noodzakelijk. De raad zegt dat een ondoelmatige spreiding van specialismen, versnippe ring van mankracht en verspilling van financiële middelen in de hand werkt. Het onderwijs in de huidige opzet zal bij een verdere toeneming van het aantal studenten onbetaalbaar worden, zegt de NSR. De raad wil het be drijfsleven er van overtuigen dat het wetenschappelijk onderwijs nieuwe fi nancieringsbronnen krijgt. Amsterdamse toeriste in Noors moeras omgekomen OSLO De 37-jarige Amsterdamse toeriste Lena Cornelia Mense, die haar vakantie doorbracht in Noorwegen, werd gisteren dood aangetroffen in en moerassige streek bij het Nyastoel- svannet-meer in het westelijke Noorse bergland. Zij werd reeds vier dagen uit haar hotel vermist. Een politiefunctionaris zei dat de touriste waarschijnlijk van uitputting is omgekomen. Zij had bei de schopnen verloren bij het doorwa den van een rivier en haar voeten wa ren bebloed. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Westmaas (Z.-H.): kand. G. A. de Groot te Rotterdam. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland: A. J. Timmer te Elspeet: voor Wanneperveen (Ov.): H. W. Doornink te Groede (Z.). (Van o e kerkredactie) HUIZEN (N.H.) In de leeftijd bijna 65 jaar is zaterdag overleden ds. P. Veeenhuizen, emeritus predikant van de gereformeerde kerk van Huizen (N.H.). Ds. Veenhuizen is op 8 juli 1902 ii melo geboren waar zijn vader predikant van de gereformeerde kerk was. Enkele jaren heeft hij als onderwijzer voi klas gestaan, maar daarna ging hij theo logie studeren aan de Vrije Universiteit. In 1929 werd hij predikant in Ou (Wijnbr.). Drie jaar later vertrok hij naar het toenmalige Nederlands-Indië. waar zijn standplaats Soerabaja was, waai zijn arbeidsterrein zich uitstrekte over geheel Java, Borneo, Celebes, de Moluk- ken en Nieuw-Guinea. Na zes jaar in 1938 kwam hij terug en aanvaardde een beroep naar Den Hel der. Tijdens de oorlog was hij legerpredi- kant te Den Helder en Den Haag. In 1941 werd hij bevestigd in Rotterdam- Delfsnaven en in 1946 in Amsterdam. Zijn laatste gemeente was Huizen, waar hij in 1956 intrede deed en in 1959 om gezond heidsredenen met vervroegd emeritaat ging. De overledene zal woensdag worden begraven op de Algemene Begraafplaats aan de Naarderstraat te Huizen. De be grafenis is om half twee. Daaraan vooraf gaat een rouwdienst in de gereformeerde kerk eveneens in de Naarderstraat te Hui- aanvang half e AMSTERDAM Het optreden van paus Paulus heeft me vrij wel altijd doen denken vaan de Echternacher springprocessie: drie sprongen vooruit, twee sprongen achteruit, met dit verschil, dat ik bij Paulus vaak het gevoel had, dat hij niet drie sprongen vooruit en twee achter uit deed, maar dat er bij hem op de drie sprongen vooruit altijd drie sprongen achteruit volgden. i „Tijd Velp; te Idskenhuizen (F.); te Lioessens (F.); te Oostwold (Gr.); te Tzummarum (F.) en te Zwammerdam (Z.-H.): kand. K. W. Kakes te Kockengen (U.), die geen verdere beroepen in overweging kan ne- GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Oud-Beijerland: A. W. Ver hoef te Barneveld en kand. C. de Ridder te Elspeet. Beroepen te Aagtekerke; te Bodegra ven; te Naaldwijk en te Oudewater: kand. J. v. Vliet te Den Haag: te Hardinxveld- Giessendam: kand. N. W. Schreuder te Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet Geheimhouding is verzekerd. Vra- ln behandeling worden genomen, gen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten ln af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo- Vraag: In onze tuingrond van zware klei dicht bij de rivier zijn er elk jaar mollen en ook wel wa terratten, die ondergronds een wir war van gangen maken en die soms bonen en andere gewassen geheel ondergraven. Verdelgingsmiddelen in de handel geven een te verwaar lozen resultaat. Is er geen middel om dit ongedier te uit te roeien? Kan men deze die ren verjagen door met een fles zon der kurk gaten in de bodem te ma ken? Dit zou een geluidseffect ge ven, dat. door wind wordt veroor zaakt. Uiteraard moet dan de bo dem van de fles in een „rit" staan en de hals zou boven de grond moe ten uitkomen. Antwoord; Het komt ons voor dat u last heeft van de woelrat, die zo wel op het land als nabij het water voorkomt. Men kan deze vangen door langs beide kanten van sloten op regelmatige afstanden korven op regelmatige afstanden korven van metaal, gaas of wilgentenen te plaatsen. Ook door fuiken (kraaglo- ze buizen met binnen middellijn van 16 cm), aan beide uiteinden voorzien van een metaalgazen co nus. In de derde plaats door gewo ne klapvallen langs slootkanten (met lokaas, bijvoorbeeld stuk tul pen- of krokusbol of zoete appels). Voorts kan men in gangen mollen- klemmen rechts en links van de opening plaatsen, daarna het gat weer dicht maken, liefst op droog terrein in hoofdgangen. Volhouden tot u niets meer waarneemt. Heeft de omgeving ook veel last, dan helpt alleen vangen weinig en dan moet dit algemeen worden aange pakt. U kan zich dan wenden tot het gemeentehuis of de plantenziek- tekundige dienst, afdeling ratten en muizenbestrijding, te Wagenin- gen. Raad van lezer: Naar aanleiding van uw raad inzake steriliseren van bonen deel ik u mede: Mij bevalt het 't beste om de bonen rauw in de fles te doen en ze dan zeker twee uur te koken. Ik ben al 78 jaar en heb al veel ingemaakt. De grote fout is gekookte bonen erg stijf in de flessen te stampen. Ze willen ruimte hebben en een boon moet in de fles «unnen rollen. Ik heb vorige week nog een fles van vorig jaar opengemaakt. De bo nen waren heerlijk. Wel moet men ze nog even in vers water met zo nodig een beetje zout doorkoken. Er is natuurlijk verschil tussen de ruimte die rauwe bonen inne men met de ruimte, die nodig is voor gekookte bonen. Hiermee moet men rekening houden. Vraag: Een ongehuwde vrouw van 63 jaar woont bij familie in en ontvangt krachtens de bijstandswet 185 perm aand. Is zij AOW-pre- mie verschuldigd? Antwoord: Voor ongehuwden be gint de premieplicht bij een jaarin komen van 1800. Vraag: Een huurder van een bene denhuis stookt oliestook. Een ijze ren vat met 120-150 liter inhoud is geheel met stookolie gevuld en is 80 cm van de muur der woning verwij derd. Daarachter is een tuin van 10 meter diep, met aan het eind een houten loods. De afdeling brandpre ventie der gemeente zegt, dat een en ander niet aan de veiligheids voorschriften voldoet. Ben ik, nadat ik dit bij de instanties heb gemeld, nog voldoende voor de verzekering van dit pand gedekt? Kan ik het gebruik van stookolie verbieden? Antwoord: Als de huurder niet aan de voorschriften voldoet en u zelf niet tijdig maatregelen neemt, zal de verzekering u niet uitbetalen voor de gevolgen van dit verzuim. Raadpleeg uw verzekeringmaat- sohappij en neem maatregelen die de huurder nopen hierin verande ring te brengen. Als hij geen maat regelen neemt kan hij desnoods worden uitgezet. U kan de huurder niet het ge bruik van stookolie verbieden. Wel kan u dit doen in een contract met een nieuwe huurder, maar voor een dergelijk verbod bestaat geen rede lijke grond als de huurder maar de voorschriften in acht neemt. Platteland krijgt andere functie (Van onze soc.-econ. redactie) MARKNESSE De teach-i over het perspectief van de land bouw heeft zaterdag tijdens de na tionale bondsreünie van de Ne derlandse Christelijke Plattelands Jongeren Bond veel kritische vra gen opgeleverd over het land bouwbeleid van dit moment. Is het nog wel verstandig de landbouw zo sterk te saneren en elk jaar duizenden mensen naar andere bedrijfstakken te sturen als er in de industrie werkloos heid dreigt? Moeten we met de ruilverka veling nog wel zo fors doorgaan, wanneer in de toekomst de re creatieve functie van het platte land veel belangrijker wordt dan de produktie van landbouw- produkten? Prof. dr. ir. G. Hamming, hoogleraar voor Protestants-Christelijke Maatschap pijvorming in Wageningen moest de jongelui in grote lijnen gelijk geven. Hij voorzag op korte termijn wel geen grote werkloosheid, maar op langere termijn verwachtte hij toch als gevolg van de automatisering grote werkgelegenheids problemen in overtollig geworden beroe- Ons overbevolkte land zal in de toe komst weer mensen nodig hebben om op het platteland de mens een stuk aesthetische vormgeving te bieden. Dit aspect zal veel belangrijker worden dan de economische kanten. De kromme wegen en sloten, die nu recht gemaakt worden, zal men dan bij wijze van spre ken weer meer vorm gaan geven. Reeds nu moet op het platteland meer gedacht worden aan de sociologische kant en wat minder aan de star economische. Met drs. R. Zijlstra. voorzitter van de CBTB. wilde prof. Hamming wel toe geven. dat dit vraagstuk zich de eerste tien jaar nog niet zo sterk zal doen ge voelen, maar hij vond, dat nu reeds re kening gehouden moet worden met een wat verdere toekomst. Prof. Hamming zeide ook minder enthousiast te zijn over het ontwikkelings- en saneringsfonds in de landbouw dan de meeste agrarische specialisten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2