KONGO VRAAGT ALGERIJE UITLEVERING TSJOMBE m ÉSSr In Vietnam 51 mariniers NIET50EC» TEHUSF Vandaag weer incidenten bij het Suezkanaal JAMIN Balling ontvoerd Doodstraf wacht Algiers overlegt Het regent in Bihar Maandag 3 juli 1167 48üe jaargang Hoofdredacteur! Dr. E. DIEMER Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Jacqueline Debut, een 27-jarige charmante Frangaise, is de eerste van haar land, die als vrouwelijke pilote is aangenomen door een burgerluchtvaartmaatschappij. Zij zal in een speciaal voor haar ont worpen uniform haar plaats in de cockpit In acht provincies Meer geld voor verbetering van MADRID Ex-premier Moise Tsjombe van Kongo, die al twee jaar in Spanje in balling schap leeft, is zaterdag naar Algerije ontvoerd. Hij vloog in een door hem gecharterd vliegtuig van Mallorca naar Ibiza. Onderweg zou het toe stel van koers zijn veranderd en boven Algerije zijn onderschept. De Kongolese regering heeft Algerije om uitlevering van Tsjombe gevraagd. Bernard Diake. de Kongolese minister van staat bevindt zich in Algiers om onder handelingen te voeren over de. uitlevering met de Al gerijnse regering. Radio Algiers heeft bevestigd dat het vliegtuig van Tsjombe bestuurd door Engelse pilo ten. op het militaire vliegveld Hou- farik, ruim dertig kilometer van Al giers landde. Volgens deze radio worden de pas sagiers en bemanningsleden, die wa ren gewapend, door de veiligheids dienst aan een verhoor onderworpen. De juiste toedracht van de ontvoe ring is nog duister. Het schijnt dat de Britse piloot door de gewapende pas sagiers werd gedwongen in Alge rije te landen. Er zouden zich zes blanken onder wie een blonde vrouw, aan boord hebben bevonden. Het ge zelschap was vrijdagmiddag uit Pal- ma op Ibiza aangekomen in een Brits tweemotorig vliegtuigje van de Air Hanson Limited. Men bracht een kort bezoek aan het vakantie-eiland. Doodvonnis Moise Tsjombe werd in Kongo j wegens hoogverraad bij verstek ter dood veroordeeld. Dit doodvonnis op 13 maart uitgesproken is nog steeds van kracht. Destijds werd gezegd dat tegen dit vonnis geen beroep mogelij- lijk is en dat alleen president Mo- boetoe van Kongo Tsjombe gratie kan verlenen. In Algiers gaan geruchten dat Tsjombe voorbereidingen trof om naar zijn land terug te keren teneinde pre sident Moboetoe uit te schakelen. Tsjombe was van juni 1964 tot ok tober 1965 premier van het Verenigd Kongo nadat in januari 1963 een ein de was gekomen aan de afscheiding van Katanga. Hij is een der meest anti-communistische politici van Afri ka. In de linkse Afrikaanse landen wordt hij als een „imperialistische marionet" beschouwd. In oktober 1964 werd hij bij aankomst in Cairo, waar hij een topconferentie van niet-ver- bonden landen zou bijwonen, gear resteerd. Hij werd onder huisarrest gesteld maar mocht na drie dagen vertrekken. DEN HAAG De financiële tege moetkomingen voor verbetering van het particuliere woningbezit worden tij delijk verruimd in acht provincies. Zuid- en Noord-Holland en Utrecht val len buiten deze regeling van minister Schut. De verruiming houdt in, dat voor de volgende werkzaamheden ten hoogste het daarbij aangegeven bedrag voor toe kenning van een premie in aanmerking zal worden genomen (de premie be draagt 331/3 procent van de goedge keurde kosten): privaatverbetering: 600; Aanbrengen van een douche in een bestaande ruimte: 600; aanbrengen van een douche-ruimte met douche; 1.200; volledige verbetering woongerief (zonder privaatverbetering): 5.550; idem met privaatverbetering: 6.000; het splitsen van woningen, per nieuw verkregen woning:/ 6.000. De bedragen zijn 50 procent hoger j NEW YORK President Johnsons dan volgens de bestaande regeling, populariteit is een flink stuk gestegen De maatregel is van toepassing op i sinds zijn gesprek met premier Kosygin I aanvragen, die na 1 juli worden inge-|te Glassboro, aldus is gebleken uit een! diend. Het doel is om de werkgelegen- enquête van het instituut voor opinie- j heid in de bouwnijverheid zoveel moge- peiling van Louis Harris. Broer Thomas Tsjombe, de broer van Moi se Tsjombe, is zondag per vliegtuig via Lissabon uit Brussel te Madrid aangekomen. Volgens het Spaanse persbureau Cifra is hij voornemens de ontvoerders van zijn broer op te spo- Over de berichten uit Kinshasa, dat de Kongolese regering om de uitleve ring van zijn broer heeft gevraagd, zei Thomas Tsjombe: „Ik geloof niet, dat de Algerijnse regering een dergelijke grote verantwoordelijkheid zal willen JOHNSON IN VS WEER POPULAIR lijk in stand te houden. Wwrneni »rh t i ng Volgens dit instituut is thans 56 pro- I cent der ondervraagde Amerikanen in genomen met de president, tegen 47 procent in mei. Moise Tsjombe aanvaarden en ik ben ervan overtuigd, dat mijn broeder niet uitgeleverd zal worden". Hij zei donderdag een telefoonge sprek met Moise te hebben gehad. De ze vertelde hem toen, dat hij Palma de Mallorca verliet om een zomerva kantie voor zijn kinderen voor te be reiden. 95.4 miljoen winst voor Duitse Unilever HAMBURG t)e Duitse Unilever- groep, een dochter van Unilever N.V., heeft in 1966 een netto-winst geboekt van 95,4 miljoen. De omzet was in 1966 ruim 36 miljoen gulden meer dan in 1965. Regering stelt geld voor werk beschikbaar in Noord-Brabant 's-HERTÖGENBOSCH Gedeputeer de staten van Noord-Brabant hebben de minister van binnenlandse ken bericht ontvangen, dat extra finan cieringsmiddelen beschikbaar gesteld aan Noordbrabantse gemeenten investeringen te doen in het kader van de bevordering van de werkgele genheid tot een totaal bedrag van 22 miljoen. De objecten, die nu hiermee kunnen worden verwezenlijkt bestaan uit scho lenbouw, bouwrijp maken van gronden met diverse bestemmingen, aanleg en reconstructie van wegen en aanleg rio lering. Helmond en omliggende ge meenten, waar de behoefte aan werk gelegenheid groter is dan elders, ont vangen extra financieringsmiddelen tot een bedrag van 2.639.300. De verdeling van het totale bedrag van 22 miljoen naar de aard der ob jecten is als volgt: scholenbouw 11.801.100, bouw gymlokalen 758.000, bouwrijpmaken van gronden inclusief wegenaanleg en riolering! 6.932.800. bruggenbouw 1.480.000 en voorzieningen van openbaar nut. (gasvoorziening etc) 1.040.000. GUNTERSVILLE De Amerikaan Lee Taylor heeft vrijdag op Lake Gun- tersville het wereldrecord bootracen i dat met 444.7 kilometer per naam van de verongelukte Donald Campbell stond, gebracht op km-'u. over een kilometer. Het eeuwfeest van de Canadese confederatie werd zaterdag in de tuin van de residentie van de Canadese ambassadeur („Groot Haesebroek" (te Wassenaar) luisterrrijk en zomers gevierd. Op het gazon voerden de gasten een gezellige „Square Dance" uit, zoals de pioniers van het westen vroeger deden en de jeugd van Canada nu nog met graagte doet. Dr. Vondeling en 3 \Jf\ N vrouw bij botsing ernstig gewond BUITENPOST e Oud-minister prof. i dr. A. Vondeling en zijn echtgenote, mevrouw A. Vondeling-van 't Hoff, zijn zaterdagmorgen ernstig gewond ge raakt toen hun auto bij Buitenpost te gen een boom botste. De heer Vondeling bekwam een heup- j fractuur en verwondingen aan het ge-j zicht. Mevrouw Vondeling liep een j hersenschudding op. Beiden werden in het Bonifaciusziekenhuis te Leeuwar den opgenomen. Het ongeluk ontstond, doordat een personenauto, bestuurd door A. G. J. uit Groningen, slipte, toen deze de wa gen van het echtpaar inhaalde. De inha lende au'o botste tegen de voorzijde van de auto van de heer en mevrouw Vondeling, waarop deze van de weg raakte en tegen een boom botste. De wagen werd geheel vernield; de auto die het ongeluk veroorzaakte liep slechts lichte schade op. PARIJS Frankrijk heeft giste- een kernproef genomen in het ge bied van de Stille Oceaan. De explosie een betrekkelijk geringe kracht, aldus is officieel in Parijs bekendge maakt. De kemproef, die op Moeroeroa werd verricht, is de laatste in de reeks proefnemingen die voor dit jaar zijn voorzien. Vijand te sterk Leden van de Sjaloomgroep hebben in Den Haag gedemonstreerd tegen de belastingverlaging. Zij willen, dat de door die verlaging vrijkomende gelden worden besteed aan de ontwikkelingshulp aan arme landen. Aan de betoging namen een kleine tweehonderd mensen deel. Er waren ook tegenstanders, die weer tegen het Sjaloom-idee demonstreerden, zoals de heer M. Lewin. Hij is bestuurslid van de Bond van Belastingbetalers en fel tegen ontwikkelingshulp. TEL AV1V Ook vandaag hebben zich bij het Suezkanaal incidenten voorgedaan. Egyp tische troepen op de westelijke oever openden weer het vuur, dat aanvankelijk niet beant woord werd.Later legden Israë lische troepen het geschut het zwijgen op. Hervatting van de strijd begon zaterdagmiddag. toen Egyptische eenheden volgens de Israëlische lezing het Suezkanaal overstaken en de aanval openden. Na gevechten, die vijf uur duurden, trokken de Egyptenaren over het kanaal terug. Het mortiervuur aan de westelijke oever werd tot zwijgen gebracht. Van Egyptische zijde wordt beweerd, dat de troepen zich steeds op de ooste lijke oever van het kanaal hebben be vonden. Zij zouden zijn aangevallen door Israëlische eenheden, die probeer den. naar Port Foead door te stoten. Dit ligt tegenover Port Said. Te Cairo wordt dan ook ontkend, dat de Egyptische troepen zich op de wes telijke oever van het kanaal moesten terugtrekken. Daar beweert men dat de Israelërs gedwongen werden, zich naar het zuiden terug te trekken. De strijd speelde zich af op een on verdedigd punt tussen moerassen er los zand. Israëlische troepen patrouil- Koel weer DE BILT De onweersactiviteit, die zich gisteren ontwikkelde boven Euro pa. nam afgelopen nacht weer toe en breidde zich daarbij verder naar het noorden uit. Ook het oosten van ons land kwam binnen het onweersgebied te liggen. Tussen een hogedrukgebied bij de Golf van Biscaje en boven Noord- Schotland. handhaaft zich het komen de etmaal een westelijke luchtstro ming. Hiermede wordt tamelijk koele lucht aangevoerd die een wat onstabie lere opbouw krijgt. DE BILT Vannacht weinig, mor gen toenemende bewolking met voor namelijk landinwaarts plaatselijk en kele buien. Zwakke tot matige, morgen aan d« kust tijdelijk vrij krachtige wind tus sen zuidwest en west. Tamelijk koel Strandweer Flinke zonnige perioden en een tige zeewind. In de middag tussen 18 en 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: een uitloper van het Azorenhogedrukgebied blijft droog zonnig weer geven met voorlopig een zeewind. In de Sinai-woestijn is het weer tot gevechten gekomen tussen Egypte en Israël. In het gebied van Kantara en bij Ras el Isj kwam het tot hevige botsingen. De spanning in het Nabije Oosten steeg door deze tank- en artille rieduels weer, maar gelukkig kwam het niet tot gevechten op grote schaal. leerden er voortdurend. Er is in dat ge bied geen dekking om zich te verdedi gen. Ook is er geen ruimte om te ma noeuvreren. Cairo betwist thans, dat Israël het gebied bezet heefl. Zowel Israël als Egypte heeft bij de VN geprotesteerd tegen schending van het bestand. Geen van beide landen heeft echter om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd. Voor vervolg zie pag. 6 Tricht druk bezocht TRICHT Het is gisteren enorm druk geweest in het rampgebied Tricht Nu het rampterrein vrijgegeven is, heb ben duizenden en duizenden uit alle delen van het land het terrein van de ramp bezocht. Kilometers lange files auto's trokken door Geldermalsen en Buurmalsen naar Tricht •fc Kalmer aan met tverk van ruilverkave ling - pagina Kernmerk Ag Arabische vluchtelingen mogen terug keren - pag. 5 petit beurre niet duur wel heerlijk SAIGON Amerikaanse marinier* hebben vandaag even te zuiden van de buffer-zone tussen Noord- en Zuid-Vlet- zware verliezen geleden. ZU ver keken zich op de vijand. Minstens 51 mariniers zijn gesneuveld, 34 zijn als vermist opgegeven en er wer den er 170 gewond. De strijd speelde zich af bij de basis Con Thien. mariniers dachten met 150 Vietna- n te doen te hebben, maar tijdens de gevechten bleek dat dit slechts een onder deel was van een strijdkracht ter sterkte een regiment (ongeveer 3000 man». De Noordvietnamezen liepen een deel van de Amerikaanse eenheid onder de voet. Op de centrale hoogvlakte hebben de Amerikanen gisteren 54 Vietcongstrijders gedood. Aan Amerikaanse kant vielen 19 doden. Amerika lanceert zes satellieten KAAP KENNEDY s Vier communi catie- en twee experimentele satellie ten zijn zaterdag met succes in een baan om de aarde gekomen nadat zij zes uur eerder door een 700 ton e Titan-3 raket van Kaap Kenne dy waren gelanceerd. Zij bevinden zich op een afstand van ongeveer 33.600 km van de aarde in een baan boven de evenaar. De satellieten zullen het communicatiestelsel der Amerikaanse strijdkrachten uitbreiden. Een ervan kan gebruikt worden om gegevens aan gevechtseenheden door te geven. Een andere is bestemd voor het overbrengen van kleurenfoto's van de I Ik geef op als I nieuwe abonnee: NA DRIE J AAR VAN DROOGTE NEW DELHI Regen in Bihar! Na drie jaar van volledige droogte, die massale hongersnood in de Indiase staat tot gevolg hr.d, is er weer water. De boeren zijn al vol verwachting begonnen met uitzetten van de rijst en ze kunnen nu al rekenen op een goede oogst in september. Voor tien miljoen mensen betekent dat: hoop op redding na het dodelijk tekort aan water en voedsel. Overigens was er al enkele maanden een kentering te zien. doordat put ten zijn geslagen en de boeren vertrouwd zijn gemaakt met het gebruik van kunstmest. Maar het belangrijkste is nu gekomen: regen. betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. I straat: I plaats: inzenden aan Bureau van dit blad I hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1