STIL OP DE WEGEN ys I Vakanlieweer SPIERBEWEGINGEN OVERGEBRACHT OP KUNSTHAND Glubb Pasja: Moskou lokte oorlog uit Peking zet Lioe af JAMIN* Rijkspolitie: waar blijven ze? Stroom verloopt meer gespreid Alleen drukte in de lucht Claus per 12 juli in Raad van State en bij treinverkeer Kennedyronde in Genève ondertekend Suiker, vla duurder GRATIS Podgornynu in Syrië Zaterdag 1 juli 1967 48»te jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvattich b ghebleven mi|n kart In teghenspoetl" Haagse Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur eigen centrum voor Surinamers komen, zegt ds. G. E. E. Polanen uit Paramaribo, die op hel ogenblik in on« land verblijft, waar hij al veertien huwelijken van Suri namer» heeft ingezegend. Lees over hem op de pagina Geestelijk Leven van ons Zondagsblad. ■fe Luthers wereld congres in Brazilië - pag. 2 Hervormde jongeren zijn actief bezig in pressiegroepen om een bijdrage te leveren aan de kerk-van-morgen. Zie ons Zondagsblad. •fe Nederlandse Knokkeploeg zingt al - pag. Radio-TV DEN HAAG Prins Claus is bij Loninklijk besluit zitting verleend in Ie Raad van State. In een buitenge wone vergadering van de Raad op 2 juli zal hij worden geïnstalleerd. De Koningin zal deze vergadering voorzitten. Prins Bernhard en prinses Beatrix, die eveneens in de Raad zit- ;en, zullen de plechtigheid bijwonen. Op grond van artikel 2 van de wet >p de Raad van State kan de Koningin tan de prinsen en prinsessen van haar kuis, wanneer zij meerderjarig zijn, :itting in de Raad verlenen. Prinses Beatrix zit als kroonprinses van rechtswege in de Raad. N.V. A. Sluyter Zn. Ludolf de Jonghstraat 25 Telefoon 242565 Verzorgt al Aw transporten door heel Ncd. DEN HAAG Nederland is op vakantie gegaan, maar nie mand weet waar de kleine drie miljoen vakantievierders zijn. De verwachte drukte, gisteravond en vanochtend, bleef uit. En Rijkspolitie en ANWB vragen zich dan ook af: waar zijn ze gebleven? Weersverwachting DE BILT Het punt waarop juni ons heeft teleurgesteld, namelijk het aantal warme dagen, gaat juli goed maken. Kwam er vorige maand slechts zelden een temperatuur boven de twintig graden, dit weekeinde geeft maxima tussen 22 en 25 graden. Een hogedrukgebied passeert lang- Ideaal vakantieweer! zaam onze omgeving in oostelijke richting. De zwakke wind draait naar zuid tot zuidoost met aanvoer van warme lucht. Tegen zondagavond kan de on- weerkans wel iets groter worden, maar het laat zich aanzien dat deze eerste julidagen een zomers karakter zullen hebben. juli n onder 15.58. op 4.24. 21.03; Na zes uur dreggen is gisteren in de jachthaven van Harderwijk het lijk gevonden van de achttienjarige Willy Mol uit Wageningen. Ze is bij het ba den verdronken. Het meisje kon niet zwemmen. President Tsjoeng-Hee park van Zuid Korea is vandaag voor een tweede ambtstermijn van vier jaar beëdigd. Op de wegen en aan de grensposten werden zelfs vanochtend niet meer auto's geteld dan op een normale zater dagochtend. En ook gisteravond wc drukte geen sprake. De enige post, r men nog wat toeristen noteerde, was de grenspost Bergen hij Arnhem. Bij alle andere posten was het rustig. De Rijkspolitie verklaarde vanmor gen: „We geloven er niet meer in. De stroom zal wel druppelsgewijs losko men. De mensen zijn verstandiger ge worden. Ze raken meer op het verkeer ingespeeld en gaan er nu meer gespreid op uit." De meldingen, die by de ANWB binnenkwamen, spraken zelfs van een rustiger vrijdagavond dan gewoonlijk. Bij de doorlaatpost Wernhout deed zich het vreemde verschijnsel voor, dat gisteren in de loop van de dag 600 auto's passeerden meer dan normaal terwijl juist 's avonds de drukte af nam. Waar de vakantievierders zijn ge bleven, weet niemand. Een veronder stelling is, dat meer toeristen dan vo rige jaren ditmaal voor een georgani seerde reis hebben geboekt. De drukte bij de chartermaatschappijen MAC en Schreiner Airways zou daar op kunnen wijzen.. Op de hoofdverkeerswegen rustig, uit het binnenland al geen andere berich ten: stil en nog eens stil. Alleen de kampeerterreinen waren vol. De Rotterdamse politie had extra krachten naar de knooppunten in de Maasstad gedirigeerd: de Maastunnel, de Van Brienenoordbrug en de uit valswegen naar Den Haag, Utrecht en Breda. Ze hadden weinig te doen. 1 In tegenstelling tot het wegverkeer hadden de spoorwegen het druk. Tus- :es en acht uur was het het drukst, met als knooppunten Utrecht, Eindho ven, Amersfoort, Amsterdam en Zwol le. Vooral Zwolle, waar een personen trein was ontspoord, waardoor het treinverkeer grote stagnatie ondervond, sprong er uit. Ongeveer 25 meter rails werd vernield, waardoor slechts ver keer over enkel spoor mogelijk was. Vertragingen van een half uur waren normaal. Morgen zullen 20 extra treinen inge legd worden, voornameljjk voor het vervoer noord-zuid. Ook rijden er enke le extra D-treinen. Met drie extra reisbureautreinen zijn GENèVE Gisteren hebben bijna vijftig landen, waaronder Nederland, de definitieve overeenkomst van de Kennedyronde bekrachtigd, wat bete kent dat de tarieven per jaar voor onge veer veertig miljard dollar zullen wor den verlaagd. Aan de ondertekening van deze over eenkomst is vier jaar onderhandelen vooraf gegaan. Het initiatief werd geno men door president Kennedy. De tarie ven gaan het sterkst omlaag voor che mische produkten, papier, machines en auto's. Van de overeenkomst zullen voornamelijk de grote westelijke geïndustrialiseerde landen profiteren. De ontwikkelingslanden wensen verde re verlaging. De overeenkomst is niet door ieder een met enthousiasme ontvangen. Zo heeft de Amerikaanse industrie het ak koord met klachten begroet. Argentinië is nog een stap verder gegaan: de rege ring in Buenos Aires trok handelscon cessies van de EEG in. De direkteur van de GATT (Algeme ne overeenkomst voor handel en tarie ven) heeft, zonder overigens namen te noemen, de EEG-landen berispt over de bereikte resultaten in de land- bouwsector. Ook leverde hij kritiek op Frankrijk, dat ter elfde ure een over eenkomst tussen Argentinië en de EEG liet mislukken. EL SEGUNDO De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat de 34-jarige neger Robert Lawrence tot ruimtevaarder is benoemd. Lawrence is majoor en doctor in de chemie. In 1951 haalde hij zijn vliegbrevet Hij kreeg zijn ruimtevaart-opleiding op de basis Edwards. gisteren nog 1900 toeristen naar Oosten rijk, Italië en Zwitserland vertrokken. Dit weekeinde zullen er nog 4500 vol gen. Verzet in Tibet SHRINIGAR Volgens Tibetaanse guerrillastrijders zijn bij een aanval op een Chinees kamp in Oost-Tibet 450 Chinese soldaten gedood. Volgens deze Tibetanen groeit het verzet tegen Chi na snel. Meer dan 20.000 strijders zou den in het bezit zijn van automatische wapens, machinegeweren en mortieren. T\E TREIN rijdt binnen. Stopt langs het perron. De passagiers verdringen zich voor de portieren. Het is een dagelijks beeld op de grote sta tions. Maar gisteren was het toch anders. W ant voor de meeste met veel bagage beladen reizigers wachtte aan het eind van de rit de vakantie: het zonnige zuiden, de bergen, het strand, de bossen of gewoon een weekje lo geren bij oma en opa, oom of tante. Ook dal komt nog voor. Gisteren stop ten weer vele treinen. Het was voor duizenden de belangrijkste stop in de sleur van het werkzame leven UTRECHT Het medisch- fysisch instituut van het TNO is er in geslaagd een kunsthand te ontwerpen met meer dan een funktie. Door deze wereldprimeur is het mogelijk, meer dan twee spierresten bij de bewegingen in te schakelen twee meer dan tot voor kort het geval was. Door een vernuftige apparatuur zet men de elektrische verschijnselen van spierresten om in stromen, waarmee elektromotortjes of pneumatische klep pen kunnen worden bediend. De medische wereld droomt reeds tientallen jaren van een kunsthand met meerdere „spieren." Aan de menselijke hand zitten meer dan 25 spieren en daarbij steekt de gangbare kunsthand met twee „spieren" wel erg pover af. Wat in het Utrechtse systeem nog ontbreekt is de constructie van de kunsthand met vier „spieren." Het Prinses Beatrixfonds heeft sinds enkele jaren door subsidies het werk versneld. De personeelsstop bij het In het kort zijn de voordelen van de nieuwe kunsthand, dat door het ge bruik maken van de spierresten in d( armstomp het gevaar van moeizaam be wegen (bij huidige type kunsthand) ver dwenen is. De patiënt gaat de nieuwe prothese onbewust gebruiken en kan DEN HAAG Door de verhoging an de omzetbelasting per 1 juli wor den suiker en vla duurder. Suiker gaat drie cent per kilo meer kosten en de vanillevla in halve literflessen en liter flessen en de chocoladevla in literfles sen een cent Alleen voor de maanden juli en au gustus is voor de provincie Zeeland, met uitzondering van Tholen en St. Phi- lipsland, en voor de Waddeneilanden een afzonderlijke regeling getroffen, waarbij een halve liter vla een cent duurder wordt en een liter twee cent. Waterval van resoluties in VN derhalve met volle aandacht zijn werk verrichten. In Rusland en Engeland heeft men op het „elektrische" principe al kunsthanden vervaardigd, maar aan een hand met meer functies is men niet toegekomen. Het gebruik van minstens viersignalen uit deo nderarmstomp is de noviteit van Utrecht. WEGGEZUIVERD PEKING Het Chinese staats hoofd, Lioe Sjao-tsji, is vandaag ten val gebracht. In een verklaring van de communistische leiding, die de vorm had van een hoofdartikel in het partij-theoretische blad Rode Vlag, werd gezegd dat Lioe, die de kapita listische weg is opgegaan, is „ontmas kerd". Dit was de eerste uitspraak van het communistische bestuur, dat Lioe wer kelijk van de macht is ontheven. De president is in de laatste maanden in muur kranten en publikaties openlijk scherp gekritiseerd. H werd ervan beschuldigd de oppo sitiebeweging tegen partijvoorzitter Mao Tse-toeng te hebben geleid. Ook enkele aanhangers van Lioe, onder wie de secretaris-generaal van de partij, Teng Hsiao-ping, en de voormalige propagandachef Tao Tsjoe, zouden uit hun functies zijn ontzet. Het nummer van de Rode Vlag was vandaag geheel gewijd aan de herden king van de 46ste verjaardag van de stichting van de communistische partij. Honderden lustrumgangers van het Amsterdamse Studentencorps trokken gisteren te voet door Amsterdam van CS naar Luthers kerk. Behalve de seniores: die zo veel eerbied voor hun grijze ha ren oogstten dat ze mochten zit ten. In de koets. Op naar het 23sts lustrum. Pyromaan actief in Maastricht MAASTRICHT Een onbekende jon geman heeft in Maastricht een grot# feesttent in brand gestoken. De schade bedraagt ongeveer 60.000. Honderd me ter verder stak hij een auto van een politieagent in brand. Buurtbewoners verklaarden vlak voor de brand een 25-jarige jongeman bij de tent te hebben zien rondsluipen. De politie acht het mogelijk, dat de branden verband houden met een brand in een school, eerder deze week. Prof. Pont gaat in hoger beroep JOHANNESBURG Prof. Adrlaan Pont gaat in hoger beroep tegen het vonnis, dat rechter Trollip van het hoog gerechtshof in Johannesburg 9 Juni heeft uitgesproken in het smaadproces. Het ii nog niet bekend, wanneer het beroep in behandeling zal worden genomen. Prof. Pont werd veroordeeld tot be lling van elk vijftigduizend gulden aan r. C. F. Beyers Naudé en prof. A. Geyser alsmede tot betaling van de kosten van het geding, die op een half miljoen geschat worden. in huis- originele rookverdrijver voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... NEW YORK/LONDEN/TEL AVIV Druk diplomatiek over leg zal waarschijnlijk kunnen voorkomen dat een onoverzien baar aantal resoluties in de VN zullen worden behandeld. Westerse landen zullen hun resolutie intrekken om zich te scharen achter de Latijnsamerikaanse, die terugtrekking van de tropen verlangt en een beroep doet op alle landen van het Midden- Oosten langs vreedzame weg geschillen uit de weg te ruimen. Het debat is vannacht tot maandag verdaagd. Oorzaak van de vertraging was onder meer het herhaaldelijk wijzi gen van de resolutie van de niet-gebon- den landen. De laatste en, naar men aanneemt, definitieve wijziging kwam van Zuid-Slavië. Deze eist onmiddel lijke en onvoorwaardelijke terugtrek king van de troepen op de stellingen van voor 5 juni en het sturen door Thant van een persoonlijke vertegen woordiger naar het Midden-Oosten om de partijen te bewegen alle aspecten onder ogen te zien. Minister Eban van Israël heef zich tegen aanvaarding van de laatste reso lutie uitgesproken. Maandag wordt er gestemd. UITGELOKT De herbewapening van Egypte en het onverwachte bezoek van president Pod- gorny van Rusland aan Syrië, dat van ochtend is begonnen, schijnen de ge dachten van Glubb Pasja, de legenda rische voormalige commandant van het Arabische legioen, te bevestigen. In een gisteren verschenen boekje zegt Glubb, dat Moskou de oorlog in het Midden-Oosten heeft uitgelokt met het doel de Arabische landen volledig onder controle te krijgen. Moskou, zegt Glubb, had dev ernletiging van de Ara bische troepen voorzien en speculeerde er op. dat de Arabische landen dan bij de Russen zouden aankloppen om hulp. Op die manier krijgt Rusland de zwakke, maar strategisch belangrijke landen van het Midden-Oosten in zijn macht en kan het een voortdurende druk op Europa en Amerika uitoefenen. VOORWAARDEN Podgorny zou Nasser ook strenge voorwaarden hebben gesteld voor het verlenen van hulp, zoals r Russische adviseurs en technici. Het past volkomen in de redenering van Glubb, dat nu Syrië aan de beurt is om de voorwaarden door Podgorny gedic teerd te krijgen. Verder komt nu de Rus in Damascus alle ongerustheid weg nemen, dat Kosigin en Johnson voor de Arabieren ongunstige afspraken hebben gemaakt Een gevangen genomen Egyptische ge neraal heeft gezegd, dat Egypte in okto ber weer bewapend zal worden met Russische afweerraketten van het type Luna-1, die vanaf tanks afgevuurd een reikwijdte hebben van ongeveer 80 kilo meter. Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: per maand A,s beloning voor mijn aktiviteit betaalt: ontvang ik een "Gouda Bouquet". per kwartaal De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Vy

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1