tl Morgen trek" voor 2 miljoen Jan Janssen startte met derde plaats bcglïlt „gr Ot6 korfbalbonden Snelle opsporing delfstoffen nodig Nauwkeurigheid in Mexico Vakantiespreiding dringt door iNauwere as. ter ier. ien samenwerking ISPANJE OPPERMACHTIG IN TOUR-PROLOOG Van Hall naar Australië Indeling van hoofdklassen Irina Press weer terug „Dokter" Simpson wilde Jan Janssen naar huis sturen KI 9 VRIJDAG 30 JUNI 1967 MENINGEN OVER PIL WEERLEGD AMSTERDAM Provocerend en on volledig. Van alle verdachtmakingen. Insinuaties en gevaren die prof. Defares meent te kunnen signaleren klopt niets, rei dr. O. M. de Vaal, de Amsterdamse eridrinoloog gisteren op een persconfe rentie van de NVSH en PSVG. Deze was belegd als reactie op een artikel van de Leidse hoogleraar waarin hij stelde dat de pil sneller verouderings verschijnselen bij gebruiksters zou doen ontstaan. Dr. De Vaal meent dat prof. Defares verschijnselen constateert die al jaren bekend zijn en ook zijn weerlegd. Dokter F. Wibaut, voorzitter van de NVSH voegde daaraan toe dat bij ge bruiksters eerder verschijnselen wor den waargenomen die op het tegendeel van veroudering wijzen. Hij achtte het erg vreemd dat de geleerden die in het artikel van prof. Defares worden geciteerd zelf nimmer op verouderingsgevaren hebben gewe zen. De vele wetenschappelijke onder zoekingen in internationaal verband hebben ook nooit de bewering van prof. Defares bevestigd. Veronderstellin gen in deze richting zijn onderzocht en onjuist bevonden. Voor onrust is derhalve geen enkele reden. Waar zich in enkele individuele gevallen verschijnselen als hier be- loeld zouden voordoen zijn deze slechts schijnbaar. Houdt het gebruik van de pil namelijk op, dan keert in die enkele gevallen de normale toestand terug. Er is in zo'n uitzonderingsgeval dan spra ke van een schijnbaar ouderdomsver- schijnsel. want terugkeer uit eer toestand van „echte ouderdom is on mogelijk. Inmiddels zijn naar het blad waarin prof. Defares publiceerde (Tijdschrift voor Geneeskunde) al enkele tegen-arti kelen verzonden. De NVSH zal het ge wraakte artikel van de Leidse hoogle raar laten vertalen en ten overvloede voorleggen aan internationale deskundi gen. (Van i i redacteur toerisme) DEN HAAG Nederland gaat op vakantie en dit weekeinde wordt de eerste, top. Rijkspolitie, Wegenwacht en Rode Kruis hebben zich schrap gezet om de massale stroom, die vanavond al op gang komt, te begeleiden. Want niet minder dan ruim twee miljoen van de drie miljoen voor wie de vr(je weken zijn be gonnen, trekken er op uit, in binnen- of buitenland. En dat be tekent topdrukte op Nederlandse wegen. Een eerste piek. Niet de laatste, want i totaal zullen de komende zes weken ongeveer tien miljoen Nederlanders va kantie krijgen. Aan de spits staan nu de bouwvak kers, de werknemers in de textielin dustrie en de werknemers uit de nijver heidssector in het oosten en noorden van ons land. Voor hen heeft de Rijkspolitie boven de Randstad al een vliegtuig de lucht ingestuurd om de stroom te begeleiden. En mocht blijken, dat zich ook elders in het land concentraties voordoen, dan zal morgen een tweede toestel omhoog gaan. De witte Porsches zijn op volle sterk te op de weg en ook de Wegenwacht en de ANWB-informatiedienst werken op volle toeren. Voorts houdt het Rode Kruis de ko mende zes weken elke vrijdagavond twee ambulances paraat om direct hulp te kunnen bieden. De spoorwegen zet ten morgen 20 extra treinen in en ver lengen de treinen op de drukke trajec ten in de normale dienstregeling. SPREIDING Meer dan vorige jaren blijkt de al lang gepropageerde vakantiespreiding een feit te worden. Duidelijk is dat een groot deel van de vakanties veertien dagen zijn teruggeschoven. Drie grote groepen vullen nu de zes topweken. Tussen 17 en 29 juli komen de werknemers uit de nijverheidssector ten zuiden van de grote rivieren, van 31 juli tot 12 augustus de nijver heidsmensen uit het westen en alle me taalarbeiders aan de beurt. Wat het binnenlands toerisme be treft: volgens de ANWB zal een groei ende stroom de noordelijke provincies Leden Eerste-Kamercommissie: en wordi agente ers DEN HAAG Zeer veel leden van de Eerste-Kamercommissie van rap porteurs voor economische zaken me nen dat de recente gebeurtenissen in het Nabije Oosten hebben aangetoond dat spoedige opsporing en winning van delfstoffen in het Nederlands con tinentaal plat van grote betekenis zijn. Dit blijkt uit het voorlopig verslag over het wetsontwerp dat beoogt het aanwijzen van opsporings- en win ningsvergunningen voor aardolie en aardgas mogelijk te maken. Enkele leden menen dat een te hoog opvoeren van het staatsaan- deel zou kunnen leiden tot be perking van de exploitatie en daardoor een lagere totaal-op brengst voor de staat. Belangstelling Er wordt geïnformeerd of bij het bedrijfsleven voldoende belangstelling voor exploratie in het gehele Neder landse gedeelte van de Noordzee te verwachten is, en of het juist is dat van de oorspronkelijk geïnteresseer den bepaalde groepen zich hebben te- ;tfugge trokken. Volgens sommige leden van de com missie zouden ondernemingen, die zich zullen toeleggen op opsporing en winning onder de voorgestelde rege ling, zwaarder worden belast dan in enig ander land aan de Noordzee het geval is. Staatsmijnen De meeste leden vinden dat er geen hinderpalen mogen zijn voor het be trekken van de Staatsmijnen in de ex ploitatie, indien dit in het beleid van deze overheidsonderneming past. Het bij voorbaat uitsluiten van de moge lijkheid van staatsdeelneming in olie winning, is in strijd met de bedoelirffe van de wet. Sommige leden wezen op klachten van consumenten dat de aardgasprijs te hoog is en dat de zogenaamde klein verbruikers niet in voldoende mate profiteren van de Nederlandse rijk dom aan aardgas. Zij informeren of niet het gevaar bestaat dat nu de staat probeert een zo hoog mogelijke opbrengst uit het continentaal plat te halen de mogelijkheden om de aardgasprijzen voor kleinverbruiker doeltreffend te verlagen, kleiner wordt. bezoeken. Ook de Veluwe en Zuid-Lim burg zijn in trek. De kuststreek zal zeker opnieuw veel toeristen trekken, maar minder dan vo rig jaar. Den Haag en Scheveningen hebben al een teruggang in het reserve ren van kamers geconstateerd. VW- Den Haag wijt dit vooral aan een terug lopende conjunctuur. Ook het slechte weer van de afgelopen jaren zal overigens wel debet aan zijn. sportredactie) ROTTERDAM De besturen van de Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond (KNKB) en de Christelijke Korfbal Bond (CKB) hebben besloten met erkenning van eikaars zelfstandigheid tot een nauwere samenwerking. Hoewel de vorm en de wijze van deze samenwerking nog nader zal worden uitgewerkt, zijn besturen van de bei de bonden in principe overeen geko men dat deze vooral op het gebied van korfbal-technische zaken zal lig gen. Gedacht wordt aan de organisatie van schoolkorfbalwedstrijden, veld en mi- crokorfbaltomooien, gemeenschappe lijke kompetities in noodgebieden, het gezamenlijk uitgeven van oe fenstof en het gemeenschappelijk op treden bij het claimen van accommo- Naast het bevorderen van een uniforme interpretatie van de bestaande spelre gels zal overleg worden gepleegd inza ke mogelijke herzieningen. ANGERS De droom van Jan Janssen om de eerste gele trui in deze Tour te bemachtigen, is in het 5.7 kilometer tydritje door de straten van Angers door Raymond Poulidor en vervolgens door de Spaanse achtervolgingskampioen Jose Maria Errandonea tot een luchtkasteel gemaakt. Met liefst vier seconden verschil onttroonde Errandonea tegen het einde van deze verlengde achtervolging de Franse troonpretendent Raymond Poulidor, die met een tjjd van 7.49.44 lange tjjd onbetwist leider in het algemeen klassement was geweest. AMSTERDAM „Ik heb hem nog gezegd dat ik afgezet ben als burge meester, maar dat vond hij geen be zwaar", zei gisteren burgemeester Van Hall op zijn afscheidsreceptie. Dat sloeg op de uitnodiging van de burgemeester van Sydney om een be zoek aan Australië te brengen. Reeds in april kreeg de heer Van Hall deze invi tatie, maar toen was hij uiteraard be zet. Nu met nog enkele uren burge meesterschap voor de boeg kan de heer Van Hall over meer tijd beschikken en heeft hij de uitnodiging aangenomen. Directeur, die niet mag werken, in beroep UTRECHT De directeur van d( Koninklijke Veenendaalsehe, J. C. Bot- tenheim, wie door de rechter in kort geding is verboden zijn werk te hervat ten, gaat in hoger beroep. De heer Bottenheim meent, dat dit vonnis de commissarissen in staat stelt de vergadering van aandeelhouders die over een schorsing van een directielid moet beslissen, niet bijeen te roepen. De heer Bottenheim kreeg moeilijkhe den toen hij na een ziekteverlof van anderhalf jaar weer op zijn werk verscheen. Commissarissen achten hem niet in staat tot werken. immmsm -• karnemelk: koele drank, frisse drank, blanke drank, zomerdranU Voor snaar 45 cent per echte liter en nog thuisbezorgd ook. In het Amsterdamse Stedelijk Museum hebben burgemeester en mevrouw Van Hall donder dagavond tijdens een receptie afscheid genomen. Vertegen woordigers van de burgerij kwa men het echtpaar Van Hall de hand drukken. Onder de vele be kende hoofdstedelingen ter re ceptie was ook de heer Frits Schiller (foto). ROTTERDAM De indeling van de beide korfbal hoofdklassen van de CKB is bekend. In Centrum zijn ingedeeld: DKOD (Heelsum), SSS (Wagcningen), Wordt-Kwiek (Uithoorn), OVVO (Maarssen), SMS (Utrecht), DVO (Ben- nekom), Oranje-Nassau (Amsterdam), MIK (Amsterdam), SGV (Culomborg), DESTO (Utrecht). In West ontmoeten elkaar: PJCC (Pa- pendrecht), Kinderdijk (Alblas^erdam), Excelsior (Delft), Pemix (Leidrn), Ons Eiland (Leiden), VEO (Voorburg), VES (Den Haag), Vriendenschaar (Hardinx- veld), HKC (Hardinxveld), Snel (Dor- dreoht). De overgangsklas bestaat uit: Bolnes, Rotterdam-Zuid, DES (Delft), Fiks (Oegstgeest), Excelsior 2, Kinderdijk 2, GKV (Gorinchem), KOAG (Krimpen aan de IJssel), ADO ('s-Gravendeel), KVS (Scheveningen). De competitie start op zaterdag 2 september. MOSKOU De Russische Olym pische kampioene Irina Press, die sinds 25 september van het vorige jaar niet meer aan wedstrijden deelnam als ge volg van een voetblessure, heeft haar rentree gemaakt op de sintelbanen. Een maand geleden hervatte zij weer haar training. Haar eerste optreden was op de Spar- takiade, die thans in het Dynamostadi- in Moskou wordt gehouden. Zij liep de 80 m horden in 11,3 seconden en stootte de kogel 14.67 m ver. De komen de weken zal de stevig gebouwde Russische aan verscheidene wedstrij den deelnemen. - KERKRADE De Limburgse at leet Nol op den Oordt heeft woensdag avond tijdens atletiekwedstrijden in Kerkrade het Nederlandse record op de 10.000 meter gebroken. Op den Oordt liet een tijd van 29.36.2 voor zich af drukken. Het oude record stond op naam van Hein Cujé met 29.43.0. De aanval van Jan Janssen op de toppositie mislukte. De gebrilde Ossen- drechter reed met een tijd van 7.53.60 overigens naar een goede derde plaats, waarmee hij een voortreffelijke start had in deze 54ste editie van de Tour de France. „Het is zo kort. Je kunt binnen zes kilometer niet repareren", was het com mentaar van een vermoeide Janssen vlak na de finish. ILLUSIE De illusie van de andere Nederlan ders om de gele leiderspetten van het ploegenklassement tenminste te verove ren, werd al evenzeer door de strijd vaardige Spanjaarden verstoord. Eerst leek het erop dat de Oranje-ploeg nog een kans zou maken, toen Karstens met 7.58.17 ook binnen de magische grens van acht minuten bleef, terwijl Henk Nijdam met 8.05.35 zo ongeveer op de tiende plaats belandde. De Spaanse furie maakte ten slotte een eind aan de grote verwachtingen. Lopez Rodriguez drong zich met een tijd van 7.57.28 voor Gimondi en Karstens en tenslotte kwam de bliksemschicht Errandonea. Op 7.43.83 (gemiddelde snelheid 44.882 kilometer per uur) bleven de chronometers voor hem stil staan. Met een eerste plaats van Errandonea, een vierde van Otano en de vijfde van Lo pez Rodriguez behoefden de reken meesters niet in touw te komen: Span je had ook de leiding in het ploegen klassement genomen. Van de andere Nederlanders ver rasten v. d. Vleuten (8.11.74), en Wim Schepers (8.13.44). Bas Maliepaard (8.17.91), Huub Zilverberg (8.19.37), Huub Harings (8.21.20) en Cees Haast (8.25.82) belandden in de middenmoot. Alleen Jo de Roo stelde teleur. De Zeeuw was als eerste gestart maar kwam met een tijd van 8.30.22 het slechtst uit de bus. Opvallend waren de vaak grote verschillen in deze korte rit van de waarheid. Voor Karl Heinz Kunde, vo rig jaar dagenlang drager van gele trui, was die waarheid bijzonder bitter: als enige bleef de Duitse bergvlo boven de 9 minuten UITSLAGEN De uitslagen luiden: 1. Errandonea (Sp) 5,775 km In 7 min 43.83 sec. 2. Poulidor (Fr) 7.49.44. 3. Jan Janssen (Ned) 7.53.60. 4. Otano (Sp) 7.56.22, 5. Loper Rodriguez (Sp) 7.57.28. 6. Glmondl (It; i (It) 8 00.42 9. Milliot (Fr) 8.00.F Jos v. d. Vleute .96. Huub Harings (Ned) 8.21.20. 110. Cees Haast 8.25.82. 121. Jo de Roo 8.30.22. sn van het ploegenkl; indonea - Otano - Lopez - Rodrl- 37.33 sec. 2. Nederland (Janssen Idam) 23.57.34. 3. Frankrijk De Lente) 24.11.25, 5. Frank- Pi—ploeg) 24.15.09, 6. België 24.20.09, 7. Spanje (de Hoop) 24.20.44. 8. Bel gië (de Rode Duivels) 24.21.07. 9. Italië 24.22.98. 10. Frankrijk (De Haantjes) 24.24.39. Tourploeg feliciteert Prins Bemhard ANGERS De Nederlandse Tour- ploeg heeft donderdagmorgen een felici tatie-telegram aan Prins Bemhard gestuurd, ter gelegenheid van diens ver jaardag. De letterlijke tekst luidt: „Ne derlandse deelnemers Tour de France feliciteren u met uw verjaardag". W.g. Wout Wagtmans. RENNERS MEDISCH ONDERZOCHT ANGERS Jan Janssen keek kwasie onthutst toen hij donder dagochtend bij het voorgeschreven bezoek aan de medische staf van de Tour op de weegschaal ging staan en de gewichten 77,9 kilo gram aantoonden. „Dat is een beetje veel, want normaal kom ik niet verder dan 75, hoogstens 76 kg". Hij streek zorgelijk over zijn buik. De Britse kopman Ton Simpson, zag het en was er als de kippen bij om d< grap te voltooien. Hij griste een Ste- toscoop onder de handen van dokter Ferruci Macorigh weg en begon met een steeds ernstiger wordende ge laatsuitdrukking de buik van de Ossen- drechter te onderzoeken. Zijn conclusie was dat Janssen maar terug naar huis moest gaan. Toen kon ook Simpson niet ernstig blijven en hij barstte evenals de Nederlandse cou reur in een schaterlach uit. SERIEUS Dokter Macorigh ging daarna zeer se rieus te werk. Hij vroeg de coureurs de oren van het hoofd over mogelijke ou- kwetsuren, maar allen kregen zijn fiat om aan de tour te beginnen. Som migen kregen extra raadgevingen mee, zoals Bas Maliepaard, die na de ronde van Spanje bronchitis heeft gehad. De tourarts merkte bij zijn onder zoek nog sporen en raadde Maliepaard aan de eerste dagen na de aankomsten zo snel mogelijk naar zijn hotel te gaan n droge kleren aan te trekken. Met bijzondere belangstelling bekeek de dokter ook het enorme litteken op het hoofd van Cees Haast, het souvenir van de ernstige valpartij, die de kleine uit Rijsbergen vorig jaar in de Alpen maakte. Tevreden gaf dokter Ma corigh haast een speels klapje op zijn schouder en de toestemming om te ver trekken. Hij zei niets, omdat hij al lang had gemerkt, dat Haast, wat zijn Frans betreft nog steeds niet verder is geko men dan de kreet ,,ga va?" SPORTSCHOENEN Voordat zij de gloeiend hete veiling hal verlieten kregen alle coureurs nog een paar super-de-luxe-sportschoenen, MEXICO Die tijden die zullen worden gemaakt op de Olympische Spelen van 1968 in Mexico worden tot op een honderdste van een seconde na gemeten. Om nog meer nauwkeurigheid te waarborgen, zullen de tijdmeters aangevuld worden met een cinematografisch systeem, dat de tijden automatisch op een filmband aantekent. Een waardeschaal, in millimeters uitgedrukt, zal eveneens op een band worden vastgelegd, om de precisie van een honderdeste seconde weer te De Zwitserse uurwerkindustrie kreeg het officiclële chronometreren van de Olympische Spelen in Mexico toegewezen. die zij na de koers kunnen dragen. Ab Geldermans, chauffeur van de ploeglei derswagen en in Beverwijk sinds kort eigenaar van een bloeiende sportzaak, stond er lichtelijk beteuterd bij te kij ken. „Dat is nou jammer", zei hij, „ik had ze beter uit mijn magazijn kunnen verkopen." RUSLAND WINNAAR Damteam na zege op Zwitserland eervol tweede BOLZANO Rusland heeft donder dag in Bolzano het Europees damkampi oenschap voor landenteams gewonnen. De Russen bleven met 12 punten uit 6 ontmoetingen ongeslagen. Nederland eindigde op de tweede plaats met 10 punten. De uitslagen van de zevende en laatste ronde luiden: Zwitserland Ne derland 15; Rusland Tsjecho-Slo- wakije 60; België Italië 24. De gedetailleerde uitslagen van Zwitserland Nederland luiden: Guig- nard Sijbrands 11; Wiersma Geance 20; Van Leeuwen Strub 2—0. De eindstand luidt: 1. Rusland 12 pun ten; 2. Nederland 10; 3. Frankrijk 8; 4. Italië 5; 5. België 4; 6. Zwitserland 3; 7. Tsjechoslowakije 0. Recordpoging Bob Seagren mislukte HELSINKI De Amerikaan Bob Seagren is er donderdagavond bij de internationale atletiekwedstrijden ii Helsinki niet in geslaagd het wereldre cord polsstokhoogpsringen, dat hij vori ge week aan zijn landgenoot Paul Wil son verloor, te verbeteren. Seagren hoopte als eerste atleet ter wereld over 5.50 m te springen, maar zijn beste sprong was 5.25 m. De Australische Judy Pollock die woensdag het wereldrecord 800 m ver beterde, imponeerde donderdag weer. Zij won, onder slechte omstandigheden, de 400 m in 52.7 sec en bleef daarmee slechts 0.8. sec. verwijderd van het re cord van de Noordkoreaanse Sin Kim Dan. Ron Clarke, die dinsdag een nieuw wereldrecord op de 2 mijl vestigde, was minder succesvol. De Australiër, die had besloten de 1500 i.p.v. 10.000 m te lopen, stapte 200 m voor de finish uit de baan. Ï~)E Spanjaard Errandonea, die gisteravond de tijdrit over bijna zes kilometer won en van daag als het Tour-spektakel pas echt begint in de gele trui zal starten. TENNIS OP WIMBLEDON Trudy Groenman uit de strijd WIMBLEDON Nederland heeft op het tennistornooi van Wimbledon nog slechts één dame in de strijd: Els Veentjer-Spruyt, die als enige van de 96 deel neemsters nog niet heeft gespeeld en tot haar verrassing de ont moeting tegen titelhoudster Billy Jean King een dag zag uitgesteld. Gisteren werd ook Trudy Groenmans droom een plaats bij de laatste acht wreed verstoord. De Russische num- een, Galina Baksheeva, won zon der moeite met 36 en 4—6 van de Nederlandse kampioene, die na deze ne derlaag definitief afscheid neemt van de tennissport. Trudy heeft nog kansen gehad om tenminste een set te winnen, maar het voetenwerk was te traag en haar back hand te onzeker. Bij een 30 en 41 voorsprong in de tweede set waren er nog voldoende perspectieven voor de blonde Hollandse, die met een slim, vertragend spelletje de Russische te genstandster uit haar ritme wilde ha len. Trudy was echter niet opgewassen tegen het nuchtere spel met harde, zuiver gerichte slagen van Galina Baksheeva. Bij de laatste zestien van de heren kwamen vier geplaatsten, nl. Emerson, Newcombe, die de vroegere Ameri kaanse jeugdkampioen Smith versloeg. Drysdale, die Mukerja een nederlaag toebracht en Fletcher, die Sangster uitschakelde. Het waren geen gemakke lijke overwinningen. Donderdag ging ook de als achtste geplaatste Bill Bowrey door de knieën. Tegen de 31-jarige Brit Wilson leed hij een vijfsets-nederlaag (46, 75, 46, 63 en 62). De Duitser Bungert speelde een grootse partij tegen SegaL Hij won met 62, 36, 62 en 63. In de eerste ronde van het dames dubbelspel werden Ada Bakker en Astrid Suurbeek uitgeschakeld door het Amerikaanse duo Casals/King. Onze landgenotes verloren beide sets met 6—1. Feijenoortl te« n Strassbour» FC (Van c e sportredactie) ROTTERDAM De laatste te genstander die Feijenoord zal ontmoe ten in de internationale nacomretitie is Strassbourg FC uit Straatsburg. De Franse club treedt zaterdagavond om kwart over acht aan in het Fcije- noord-stadion. Het afgelopen seizoen heeft Strassbourg FC geen topplaats gebracht Wel eindigde de club in de bovenste helft van de ranglijst. Technische kwa liteiten prevaleren bij Strasbourg FC, dat het harde spel zoveel mogelijk uit de weg pleegt te gaan. De club beschikt over twintig full-profs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9