OUDE JERUZALEM WORDT INGELIJFD ■JIS JAMIN? Ook wasmiddel wordt schoner Bedrijven brachten 1201.000 op Commentaren Knesseth achter wetsvoorstel Toegang heilige plaatsen vrij Kosygin is zaterdag gast van de Gaulle Klacht over mishandeling in ziekenhuis Woensdag 29 juni 1967 48ste jaargang I Oe Rotterdammer Dordtr Dagblad CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich la ghablavan mijn hart in taghampoatl" Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12f55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur yV Moderne theo logie kreeg te weinig tegen wicht pagina Kemmerk ,Jk heb de> maatlat meegebracht, om de grote, die u net kwyt raakt, toch nog te kunnen meten." yy Maderna: eigenzinnig en teleurstellend concert - pag. RadioTV W eersrernarhting Meer wind DE BILT Een depressie, die gis- eren boven het Alpengebied lag, is i noordoostelijke richting weggetrok- ;en. Tegelijkertijd verplaatst zich een toring met regen en onweersbuien iver onze omgeving eveneens naar het loordoosten. Een uitloper van een togedrukgebied boven de Azoren >reidde zich over Frankrijk en de Upen uit. Langs de noordflank van iit gebied is een aktieve depressie snel naar het zeegebied ten zuiden van Usland getrokken. De fronten van de le depressie dringen geleidelijk op en lullen morgen ons land dicht naderen. DE BILT Half tot zwaar bewolkt, net morgen plaatselijk enige regen. Hatige, aan de kust af en toe vrij irachtige wind tussen zuid en west. Jngeveer dezelfde temperaturen als randaag. Strandweer Vandaag een zonnige dag, maar mor- fen tijdelijk meer bewolking wanneer ten zwak oceaanfrontje passeert. Geen regen van betekenis. Matige, tijdelijk vrij krachtige zuidwesten wind. In de middag ongeveer 18 19 graden, zee water 16 graden. Vooruitzichten: Aanvoer van zachte m vochtige oceaanlucht, waarin de tem peratuur op een vrij aangenaam niveau Jlijft. 29 Juni: Zon op 4.22 onder 21.04; Maan op IJl onder 12.26. Israël is begonnen het Jordaanse deel van Jeruzalem in te lijven. De Knesseth, het Israëlische parlement, heeft een wets voorstel aangenomen dat de regering in staat stelt de Israëlische wetgeving toe te passen op het veroverde stadsdeel. Ook werd een wetsvoorstel aanvaard, dat aanhangers van alle godsdiensten toe gang garandeert tot de heilige plaatsen. JERUZALEM Het Israëlische parlement heeft gisteravond met overweldigende meerderheid wetsvoorstellen goedgekeurd waardoor de heilige plaatsen in het op Jordanië veroverde oude stadsdeel van Jeruzalem toegankelijk worden voor pelgrims van alle godsdiensten, en de gemeentelijke diensten in beide sectoren van de eens verdeelde stad worden verenigd. Voorts wordt bepaald dat het minis terie van binnenlandse zaken gemeen teraadsleden mag aanwijzen uit de be woners van de veroverde gebieden. De wet die hier gezien wordt als een eerste stap naar rechtstreekse inlij ving van de voormalige Jordaanse sec- fan de oude stad zal ook voor in de levering van water en electri- citeit. De huizen in de oude stad zijn al aangesloten op de Israëlische waterlei ding. In de Israëlische staatscourant is vandaag de hereniging van de stad Jeruzalem officieel afgekondigd. Teddy Koliek, de burgemeester van het Israëlische stadsdeel, is aange wezen als burgemeester van de hele stad en belast met de taak een ge meenteraad op te richten. Het gemeentebestuur van Israëlisch Jeruzalem treft maatregelen om de be woners van de oude stad onderwijs, sociale zorg en gezondheidszorg te verschaffen die voordien geheel in han den waren van vrijwillige organisaties. Protest De inlijving van het Jordaanse deel zal scherpe reacties in het buitenland uitlokken. Zoals bekend heeft de Britse minister van buitenlandse zaken. Brown, zich de vorige week al fel ge keerd tegen eventuele plannen om de oude stad te annexeren. Vandaag spreekt Luns in FN NEW YORK Zaterdag wordt de Russische premier Kosygin in Parijs verwacht. Niet bekend is, of hij met De Gaulle op het vliegveld Orly zal spreken, dan wel dat hij meer tijd voor een ontmoeting heeft uitgetrokken. Kosygin voerde ook gesprekken met De Gaulle toen hij van Moskou naar New York vloog, waar hij de Alge mene Vergadering van de VN zou toe- «preken. De Rus voert nu besprekingen op Cuba. Niet onmogelijk is, dat hij zijn vertrek naar Parijs zal vervroegen. Intussen duurt het debat in de Al- (emene Vergadering voort. Vandaag zou minister Luns het woord voeren. Aangenomen werd, dat hij een bemid delingsplan zou indienen. Nazi's Gisteren herinnerde de Israëlische afgevaardigde Hausner (openbare aan klager in het Eichmann-proces) aan het feit, dat Egypte het laatste grote toevluchtsoord van het nazisme is. „Ik' ben er zeker van dat het de Oekrainse delegatie zal interesseren, dat een van hen Moser is, die zijn mis daden hoofdzakelijk in de Oekraine be ging", aldus Hausner, die Israël verde digde tegen beschuldigingen, als zou het nazi-methoden hebben gebruikt. Secretaris-generaal Oe Thant heeft een document gepubliceerd, w hij nog eens uitvoerig uiteenzet, waarom hij besloot de VN-troepen uit het Egyptisch-Israëlische grensgebied te doen vertrekken. Een nieuw excuus is, dat de VN-troepen „al niet doelma tig meer waren, voordat Egypte ver wijdering ervan eiste". De door de Knesseth goedgekeurde wet, op grond waarvan alle gelovigen, onverschillig welke godsdienst zij be lijden, vrije toegang krijgen tot de heili- plaatsen, voorziet in een gevangenis straf van ten hoogste zeven jaar voor hen die de voorschriften ovértreden. V er draagzaamheid Premier Esjkol van Israël sprak giste ren met de leiders van alle godsdiensti ge gemeenschappen in Israël en in de plaatsen voor alle gelovigen toeganke lijk zullen zijn. „Wij moeten ons best doen de godsdienstige verdraagzaam heid te kweken die zo nodig is voor de oplossing van het Israëlisch-Arabische geschil", zo ze ihij. De orthodoxe patriarch van Jeruza lem, Benedictus, en de moefti van de stad, Sayed din al Alomi, spraken hun voldoening uit over het correcte gedrag van de Israëlische strijdkrachten. GRONINGEN Familie van de verle den week zondag in het Groningse Diako- nessenhuis overleden 61-jarige heer T. Steen Redeker uit Delfzijl heeft een klacht ingediend tegen een 22-Jarige ver pleger aldaar, die deze patiënt tijdens de nachtdienst zou hebben mishandeld. De officier van justitie heeft sectie la ten verrichten en de verzegelde kist gis teren vrijgegeven. De uitslag van het on derzoek is nog niet meegedeeld; wel is verklaard dat eventuele mishandeling niets met de doodsoorzaak uitstaande heeft. De laatste dagen voor zijn overlijden klaagde de heer Steen Redeker er bij zijn vrouw over dat hij 's nachts kwalijk werd bejegend door de verpleger. Vol gens zijn echtgenote had haar man op zijn lichaam verschillende blauw plek ken, alsmede schrammen in de hals. De patiënt wilde echter niet dat werk van gemaakt werd. Wel vroeg hij steeds of zijn familie hem niet in een ander ziekenhuis zou kunnen onderbren gen. Na het overlijden heeft een vriend van de familie de zaak toch aanhangig ge maakt. Een schoonzoon uit Delfzijl zei, dat de familie hier volledig achter staat. De Groningse recherche zou thans inder daad over aanwijzingen van mishande ling beschikken. In Arnhem hebben prinses Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven de gala-uitvoering van de NAVO-taptoe bijgewoond. Bij haar aankomst op het taptoe terrein kreeg de prinses bloemen aangeboden door Marjan van de Kerkhof. DEN HAAG De KLM heeft met de Amerikaanse Boeing Company een koopcontract ondertekend voor de le vering van drie vliegtuigen van het type 747. Verwacht wordt dat de eer ste Boeing 747 in 1971 aan de KLM zal Worden geleverd. Met de aanschaf van deze drie vlieg tuigen zal 300 miljoen gulden zijn ge moeid. De Boeing 747 heeft een kruis snelheid van 1000 kilometer per uur. Er kunnen 400 passagiers en 25 ton vracht en bagage mee worden ver voerd. Prins Bernhard hoopt morgen zijn 56-ste verjaardag op Paleis Soestdijk in de kring van zijn gezin te vieren. Ter gelegenheid van die verjaardag maakte Max Koot deze speciale portretfoto van de Prins. DEN HAAG Met ingang van 1 april 1968 zullen er in Ne derland alleen nog maar biolo gisch goed-afbrekende wasmid delen op de markt worden ge bracht. Fabrikanten hebben dit besloten om waterverontreini ging door wasmiddelen tegen te gaan. Aan staatsecretaris van socia le zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, hebben zij voorgesteld het voorlopig bij deze vrijwillige regeling te la ten. Het probleem van de water- Franse matrozen: Egypte liet zelf schepen zinken PARIJS Bemanningsleden van een Frans vrachtschip, dat in het Suezka- naal ligt, hebben gisteren gezegd dat de Egyptenaren verschillende oude sehe- pen in het kanaal hebben laten zinken tijdens de oorlog met Israël. Egypte had verklaard dat de Israëliërs de .schepen tot zinken hadden gebracht. Volgens de Franse matrozen is er tot vier dagen geleden niets ge daan om de wrakken te lichten. De Egyptische autoriteiten heb ben de directeur van de Westduitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa bevolen de werkzaamheden in het land te staken en Egypte onmiddel lijk te verlaten. De Britse BOAC en de Amerikaanse TWA mogen al sinds de oorlog in het Nabije Oosten niet meer in Egypte ko- Oliedeskundigen Russische en Franse deskundigen zul len Amerikanen. Britten West-Duitsers bij de exploitatie en ploiratie van olie en aardgas gaan ver vangen. De eerste grote groep Russen zou gisteren al in Kairo zijn aangeko- verontreiniging door wasmidde len heeft nog geen grote vor men aangenomen, maar het is toch al gebleken dat schuimvor- ming in zuiverinstallaties, en ook bij stuwen en sluizen, mede wordt veroorzaakt door wasmid delen, die slechts ten dele zijn „afgebroken". Thans passeert een kwart van het afvalwater een zuiveringsin stallatie. Dit percentage zal in de toekomst zeker stijgen. Ook daarom is de overgang op goed- afbrekende wasmiddelen van be lang. Reeds met ingang van 1 janu ari xulen de wasmiddelenfabri kanten lineair alkylbenzeensul- fonaat gaan gebruiken in plaats van tetrapropyleen benzeensul- fonaat. Daardoor zullen de prij zen met twee a drie procent om hoog gaan. Het is de bedoeling dat de verpakkingen van de wasmid delen zullen worden voorzien van een speciaal embleem. Dit kan van belang zijn voor waterschappen, die aan lozende industrieën het gebruik van der gelijke wasmiddelen zouden kunnen voorschrijven. Bang voor en U hebt Ziekte? een fijne reis. tabletten tegen reisziekte PRIMATOUR werken snel én langdurig (C Fl Eerste bijdrage loonactie Israël AMSTERDAM Vijf bedrijven verspreid over het gehele land heb ben in het kader van de drie-uurloon- actie voor Israël in totaal 201.000 gul den bijeengebracht, zo deelde giste ren het werkcomité van de ec< mische sociale actie Israël mee. Personeel en direktie van een groot warenhuisconcern brachten tezamen 165.000 gulden bijelkaar: het perso neel 55.000 gulden en de direktie heeft daar het dubbele namelijk 110.000 gulden bijgedaan. Dit bedrijf heeft dit bedrag in een keer opge bracht en hier is de actie dus niet uitgesmeerd over enkele maanden. Een bedrijf in het noorden van het land heeft 15.000 gulden overge maakt Verder heeft een leerfabriek in het zuiden van het land ruim 11.000 gulden opgebracht Een daar door het personeel ingezamelde be drag van ruim 1800 gulden werd door de direktie met het vijfvoudige aange vuld: ruim 9000 gulden. Burgemeester van Aden ontvoerd ADEN Gewapende ben gisteravond burgemeester Chalifa van Aden en vijf andere personen uit de Arabische wijk Crater ontvoerd. Waar zij verborgen worden gehouden is niet bekend. Chalifa is één der leiders van het front voor de bevrijding van Zuid-Je- men (FLOSY), een der twee elkaar be concurrerende nationalistische groepe ringen in Aden. Crater is sinds de muiterij van Ara bische soldaten, die aan 24 Britse solda ten het leven heeft gekost, omringd door Engelse militaire eenheden. In beweging ORGANISATORISCH is in Neder- land veel in beweging, zeker als het de confessionele organisatie geldt. De voorzitter van het Nederlanda Katholiek Vakverbond heeft gisteren duidelijk gemaakt, dat deze beroe ring ook niet buiten zijn vakverbond om gaat. Hij verklaarde zich bereid in bepaalde opzichten naar een meer gedifferentieerde aansluiting van organisaties te streven. Kennelijk dacht hij hierbij aan de vele zogenaamde categorale werk nemersorganisaties, welke geen bin ding met een vakverbond kennen. Deze grotere differentiatie zou kun nen betekenen, dat eveneens niet specifiek rooms-katholleke organisa ties, of verenigingen die in mindere mate het karakter van een vakorga nisatie dragen, voor het lidmaat schap in aanmerking kunnen komen. Ook aan de interconfessionele aspec ten van deze zaak ging de heer Mer- tens niet voorbij, toen hij ter illus tratie de federatieve samenwerking van het Nederlands Katholiek Werk geversverbond en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers noemde. Het openstaan voor nieuwe denk beelden, ook wanneer het geldt de organisatorische structuren, kan een bundeling van krachten betekenen, waarmee de zaak, waarvoor men staat, gediend is. Binnen de kring van de christelijke vakbeweging zal men evenmin hier aan voorbij kunnen gaan. Hier is de laatste tijd sterk in discussie geko men het lidmaatschap van de chris telijke vereniging van hoger perso neel en de protestants-christelijke journalistenkring. Beide organisaties hebben haar structuur gewijzigd. Bestudering van de mogelijkheid tot „gedifferentieerde aansluitingen" lijkt ook bij het CNV wenselijk. Russisch fregat wacht bij Hoek op Amerikanen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ongeveer tien mijl uit de kust bij Hoek van Holland wacht een Russisch fregat op het Ame rikaanse vliegdekschip Essex, dat vanaf vrijdag een bezoek aan Rotterdam brengt en donderdagochtend weer uit vaart. Het fregat vaart langzaam heen Voordat de Essex en de torpedoboot- jager John Willis de Nieuwe Waterweg opvoeren, was het Russische oorlogs schip ook voortdurend bij hen in de buurt. Zoiets is echter al jaren een betrekkelijk normaal verschijnsel. Oor logsschepen of zogenaamde vissersvaar tuigen houden zich vaak op bij Ameri kaanse oorlogsschepen, ook tijdens oefe ningen. De Amerikanen maken zich niet druk om zulke begeleidingen. Zij gaan gewoon hun gang. De commandanten van de in Rotterdam liggende schepen mogen echter niets over hun escorte zeggen. Ze zijn er echter wel van over tuigd dat de Rus morgen wel weer in hun kielzog zal verschijnen. 1c?eur in huii- originele rookverdrijver GRATIS voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: per maand per kwartaal Als beloning voor mijn aktivitelt ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart n

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1