euring bedreigt de Arabische wereld KVP, CHU en ARP stapje verder naar één program JAMIN Commentaren en: Haringhandel herstelt zich Twee dagen bungelend boven ravijn Werkgroepen ingesteld IMENEXC0 Bende van valsemunters op spoor 21 Donderdag juni 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD mijn her» Ir teghenspoetl" Courant ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is nog niet toe gekomen aan stemming over de Russische resolutie. Vanmiddag om half vier werden de debatten voortgezet. Intussen doen zich in teressante ontwikkelingen voor Jordanië, Libanon en Saoedi-Arahië zouden niet langer willen weigeren een compromis met Israël te sluiten (NEW YORK Voor het eerst sinds het uitbreken van de gtrijd in het Nabije Oosten zijn er aanwijzingen, dat een breuk is ontstaan in het verenigde front van de Arabische landen tegen Israël. Aangenomen wordt, dat Jordanië, Libanon en Saoedi-Arabië de eerste landen zijn, die zioh losmaken van de Egyptische leus, dat tot geen enkele prijs vrede met Israël mag worden gesloten. )e oude geschillen doen zich gelden, zijn volgens waarnemers te diep doodgezwegen te kunnen worden, k de bezwaren van Tunesië tegen Egypte van Nasser zijn nauwe- es verminderd. >yrië levert nu al felle kritiek op eactionaire Arabische regeringen'- bereid zouden zijn met Israël ee mpromis te sluiten. Dit verwijt treft het bijzonder Jordanië. Dit land eft laten weten een houding te zul- aannemen, die het meest in over- ïstemming is met de eigen natio- le belangen. Soals bekend heeft koning Hoessein beschuldigingen teruggenomen er militaire hulp van Amerika en geland aan Israël. Jordanië ont- ngt nog altijd Amerikaanse hulp en Koeweit heeft zelfs gezegd dat het conflict met Israël was uitgebroken als gevolg van het Egyptische verlan gen deze staat te vernietigen. Intussen houdt Jordanië naar buiten de schijn op. Het heeft de bevolking van het door Israël bezette Jordaanse gebied gewaarschuwd, dat samenwer king met de vijand hoogverraad bete- Bekend is dat de plaatselijke auto riteiten met de Israëlische militaire autoriteiten samenwerken en dat som migen reeds besprekingen voeren voor een regeling op langere termijn. Tunesië en Marokko en de meeste eproducerende landen weigeren nog eeds de oproep van Nasser te vol- Israël In dit stadium hangt veel af van de houding die Israël aanneemt. Premier Esjkol zei gisteren dat zijn land be reid is met elke Arabische staat te spreken over vredesvoorwaarden en tot vruchtbare samenwerking te ko men. Hij drong er bij Rusland op aan de Arabische leiders te overtuigen van de noodzaak de staat Israël te er kennen. Oud-premier Ben Goerion een fel tegenstander van Esjkol zei in een interview, dat Israël bereid is zo goed als alle veroverde gebieden op te ge ven als er een vredesverdrag kan worden gesloten. Hij wil slechts een uitzondering maken voor Jeruzalem en de strook van Gaza. Ver. Naties In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties voerden gisteren de afgevaardigden van Engeland, Egypte, Denemarken, Joegoslavië, Tanzania, Soedan, Perzië, Italië en India het woord. President Kosygin schitterde door afwezigheid. De interessantste rede was die van de Britse minister Brown. Hij zei, dat een oorlog niet mag leiden tot ge biedsuitbreiding, pleitte voor het zen den van een VN-vertegenwoordiger naar het Nabije Oosten en deed een beroep op Israël, het Jordaanse deel van Jeruzalem niet te annexeren. Voor vervolg zie pag. 11 (Van e verslaggevers) I Als beloning voor mijn aktivïteit I ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naa straat: SCHEVENINGEN De aanvoer van nieuwe haring blijft, vooral dank zij de voortdurende grote vangsten van de ringnetvisserij, vrij groot. De verkoop van de „Hollandse nieuwe" herstelt zich langzamerhand. De mel ding van enige ziektegevallen door de haringworm betekende de laatste twee weken een dieptepunt in de haring- handel. De verzekering van de zijde van het Produktschap voor vis en visproduk- ten, dat goed gezouten haring, goed schoongemaakt en niet van de graat gegeten, geen enkel gevaar voor de gezondheid oplevert, doet de handel weer herleven. Mr. W. C. A. Riem Vis, directeur van de Scheveningse afslag, noemde de geruchten, dat duizenden kantjes zouden zijn doorgedraaid, onjuist. De Redersvereniging Scheveningen heeft met de reders contact gezocht om de situatie te bespreken. Er wor den maatregelen overwogen om door nog strengere voorschriften de haring worm onschadelijk te maken. Haring- handel buiten de visafslagen om schijnt beperkt voor te komen. Deze haring komt ongecontroleerd in de handel. Ook deze problemen zullen besproken worden. Psalmheri j ming DRIEBERGEN/UTRECHT De ge nerale synodes van de Nederlandse I Hervormde Kerk en de Gereformeerde I Kerken hebben gistermiddag enkele I minuten na elkaar de nieuwe psalmbe- rijming aanvaard in de revisie 1967. J Arbeid van zeventien jaar, waaron- J j der een ingrijpende revisie, is hiermee J I tot een bekroning gekomen. Het is een unicum in de kerkgeschie denis, dat de gemeente zoveel gelegen heid heeft gekregen tot een kritische inbreng bij het totstandkomen van een nieuwe berijming. (Zie pagina 2) Hervormde synode zeer verontrust over Vietnam- pag. Kernmerk. Delft is weer Europa's rijkste stapelplaats nu de Antiekbeurs in het Prin senhof dertig schatkamers heeft gevuld met oude cultuurschatten. Meer op pag. 9. Toerisme naar Israël komt weer op gan g - pagina 5. we liet nog uit willen krijgen, t u vlug zijn, want ik heb erg veel slaap." Syrische kerkelijke leiders willen veroordeling Israël BEIROET Zeven kerkelijke lei ders uit Syrië en Libanon hebben op de Wereldraad van Kerken in Genève een beroep gedaan om Israël te ver oordelen als agressor in het Nabije Zij eisten dat de Israëlische troepen worden teruggetrokken uit de bezette Arabische gebieden. Prinses Paola met haar zoontje Laurent hij de treintjes in de Efte- ling, Kaatsheuvel. Samen met haar schoonzuster koningin Fabiola (wier sprookje de Indische waterlelies ook is uitgebeeld)in het park en haar andere zoon, prins Philippe, genoten zij gisteren van al hetgeen te zien is in dit kinderdorado. Voor al over het sprookjesbos en natuur lijk over de Indische waterlelies van tante Fabiola waren de jongetjes enthousiast. INNSBRUCK Een Nederlandse toerist, de 33<-jarige Hessel Vogelsang uit Amsterdam, heeft zich in Oosten rijk vijftig uur lang aan een boomwor tel vastgeklemd gehouden boven een honderd meter diepe afgrond. Toen hij uit zijn benarde positie werd bevrijd, was hij volkomen uitgeput. Vogelsang was tijdens een wande ling in de bergen van het pad afgewe ken omdat er omgevallen bomen la gen. Hij gleed uit en viel 50 meter voordat hij de wortel kon vastgrijpen. Door de val werd hij licht gewond. Men begon naar hem te zoeken toen hij 's avonds niet in zijn pension terug keerde. Het duurde meer dan twee da gen voordat hij werd gevonden. Yijf arbeiders levend verbrand MELUN Vijf landarbeiders zijn gisternacht levend verband in een schuur met stro bij Coursmurounes in het Franse departement Seine et Mar- Vijftig seizoenarbeiders, naar deze streek gekomen voor de erwtenoogst, sliepen bij het uitbreken van de brand in de schuur. In het holst van de nacht was een arbeider wakker geworden. Hij wilde met behulp van zijn aansteker een lich tje maken. Zijn aansteker viel in het stro en enkele minuten later stond de schuur in lichterlaaie. Vijf arbeiders moesten met zware brandwonden naar het ziekenhuis worden gebracht Gracieus verscheen prinses Gracia naast haar gemaal prins Rainier van Monaco in het Parijse hotel Dumont om het cello-concert van André Navarra bij te wonen. Bezinning op vredespolitiek en gezag (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De gespreks groep van KVP, ARP en CHU de zogenaamde „Achttien"' heeft gisteren besloten drie werk groepen in te stellen die zich zul len bezinnen op formulering van enkele punten, die in een geza- menlijk politiek program kunnen, worden gebruikt. Het gaat om: een vredespolitiek, mede gezien in verband met de problematiek van de| ontwikkelingslanden de functie van het overheidsgezag in de moderne samenleving: een rechtvaardiger inkomens- en vermogensverdeling. Op 15 september hopen de „achttien" de ontwerptekst van deze programma punten te kunnen bespreken. Bovendien zal dan de definitieve tekst van de ge- spreksnota. die door een andere werk groep wordt voorbereid, in behandeling Discussie Gisteren heeft men over de voorlopige tekst van deze gespreksnota van gedach ten gewisseld. In deze nota wordt als doel van de politiek het vernieuwen van de samenleving genoemd. Het Evangelie roept volgens de nota een kritische in stelling op ten aanzien van de inrichting van de samenleving. Deze inrichting zal zo moeten zijn dat alle mensen hun rechtmatige ontplooiings mogelijkheden krijgen. Het stuk noemt voor een politieke for matie niet alleen de intentie maar ook een in hoofdzaken gezamenlijk en tevens duidelijk programma alsook de overeen stemming over de uitvoering daarvan onontbeerlijk. Over de belangrijkste pun-t ten van dit stuk waren de delegaties heti in grote lijnen eens. gegeven. Van veel meer belang is het re sultaat dat de thans ingestelde werk groepen voor formulering van program mapunten weten te bereiken. Dan zal namelijk moeten blijken of men tot duidelijk eensluidend programmapunt voor de vredespolitiek, de inkomenspoli tiek en de functie van het overheidsgezag, weet te komen, dan wel dat men ook hier met een vage aanduiding van de gewenste politiek moet volstaan. Hoe het resultaat ook moge zijn, ieder geval leeft bij de drie grote c fessionele partijen de wens om met het overleg voort tte gaan. volle maantjes niet duur wel heerlijk Iets warmer DE BILT Tussen een hogedruk- gebied bij de Alpen en een depressie systeem ten noorden van Schotland staat een zuidwestelijke stroming, waarmee vrij vochtige lucht naar onze omgeving wordt gevoerd. De voorste begrenzing van deze lucht bereikte vanmorgen ons land. Ook morgen zullen wij ons in deze vochtige lucht bevinden, daar het kou front van de depressie bij Schotland zich bijna niet in de richting van ons land verplaatst. In deze luchtstroming zullen af en toe zonnige perioden voor komen en de temperaturen zullen morgen iets hogere waarden kunnen bereiken dan vandaag. DE BILT Aanvankelijk vrij veel bewoking, maar morgen ook zonnige perioden. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets Algi [enieen Hierbij kan worden aangetekend dat de gespreksnota slechts vrij algemene formu leringen over de christelijke politiek heeft STRANDWEER Een storing bij Zuidwest-Engeland blijft ook morgen nog voor vrij veel bewolking en een te krachtige zuid westen wind zorgen. Hierdoor te koel strandweer, in de middag 16 17 gra den, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Nog steeds een wat wisselvallig weertype zonder regen van enige betekenis. GEBRUIK DE ASBAKKEN HILVERSUM Dat „gebruik svp de asbakken bij het roken" was niet voor ons in de huiskamer bestemd, maar voor de deelnemers aan een vergadering, die gisteren in de stu dio was gehouden. De weerman, die precies wilde aangeven, waar de de pressies boven de oceaan zich bevon den, draaide per ongeluk deze verma ning voor, die op zijn driekantige zuil voor de weeroverzichten was geschreven Nee, het was geen grapje van de weerman. Het was hem ontgaan, dat de huishoudelijke vermaning voor verwoed vergaderende en veel roken de televisiemensen nog niet was WEMELDINGE Woensdagmiddag is de heer G. Schouwenaar met zijn bromfiets in botsing gekomen met eer personenwagen. Hij kwam daarbij z< ongelukkig te vallen dat de ijlings ont boden arts slechts de dood kon consta- uitgebreide toonzalen deskundig advies geopend 8.30-17.30 zat. tot 1 uur. HOGE RIJNDIJKLEIDEN Psalmen TfAN historische betekenis mag ge noemd worden de dag van gis teren, waarop de generale synodes van de beide grootste protestantse kerken in ons land de nieuwe psalm berijming aanvaardden. Ook afgezien van de vernieuwing der gemeentezang, zoals die in de bundel een hoogtepunt bereikt, is de betoonde mate van eenparigheid een bemoedigend verschijnsel. Een eensgezindheid, die hier wel licht nog meer dan elders wenselijk is men denke slechts aan de chris telijke scholen, waar het officiële kerkelijke gebruik van verschillen de psalmberijmingen tot verwarring zou gaan leiden. Bemoedigend ook in nog ander op zicht: dat een aantal voortreffelijke dichters zoveel jaren achtereen in zo nauwe samenwerking met taalgeleer den en kerkelijke instanties aan de bundel hebben willen werken, is een lichtpunt in de culturele onzekerheid van onze dagen. Verbazing TTET heeft de Gaulle heel wat moei te gekost, een formule te vinden om het de Russen en de Arabieren naar de zin te maken. Hij is er ech ter in geslaagd, zij het langs kron kelwegen en opnieuw ten koste van Frankrijks bondgenoten. De grote zondebok is weer Amerika, dat de oorlog in Vietnam zou hebben ontketend en daardoor het conflict in het Nabije Oosten zou hebben ver oorzaakt. De gedachtensprong is ver bazingwekkend en onthult voor de zoveelste keer het gemak, waarmee de generaal feiten weet te negeren, als hem dat gelegen komt. De omweg over Vietnam was echter nodig om de gebeurtenissen in het Nabije Oosten in een wijder verband te plaatsen. Dat de generaal er niet voor terugschrikt, Israël min of meer van ag^ssie te beschuldigen, is ver bijsterend. De objectiviteit wordt hier met voeten getreden. Frankrijk kan nu de Russische reso lutie steunen. Mogelijk stemt Rus land in ruil daarvoor nu in met de door de Gaulle voorgestelde bijeen komst van de grote mogendheden. De Franse president heeft voor de Russen de weg naar een topgesprek geëffend, dat niet tot het Nabije Oosten beperkt hoeft te blijven. Verwarring £)E zaken liggen voor het Nabije Oosten niet zo eenvoudig als zij lijken. Achter de schermen heerst allerwegen verwarring. De Russische leiders zijn verdeeld over de stappen, die nu genomen moeten worden. Het verzet tegen het streven naar een vergelijk is groot. Dit verklaart wellicht de houding van premier Kosygin, van wie wordt aangenomen, dat hij voorstander is van een bedachtzaam beleid. Het antwoord op de vraag, of hij alsnog met president Johnson zal confere ren. moet blijkbaar uit Moskou ko men. In de Arabische wereld zijn de te genstellingen ook groot. Aangeno men wordt, dat Libanon, Jordanië en Saoedi-Arabië minder onverzoenlijk tegenover Israël staan dan Egypte en de andere landen. De situatie in het Nabije Oosten is dan niet zo hope loos, als zij op het ogenblik lijkt. Het is echter duidelijk, dat veel zal afhangen van de houding, die Israël aanneemt ten aanzien van de gebie den, die het in de Arabische landen heeft veroverd. ROTTERDAM Op internationaal po litioneel niveau wordt hard gewerkt aan het ontmaskeren van een bende die de afgelopen jaren enorme hoeveelheden valse honderddollarbiljetten op het Euro pese vasteland In omloop heeft gebracht. De zaak kwam aan het rollen toen vo rige week zowel op London-Airport als in Rotterdam een Engelsman werd gearres teerd, in het bezit van valse dollarbil jetten. De Rotterdamse politie werkt bij deze actie ten nauwste samen met Scotland Yard. Men denkt dat in Londen de per sen staan, die de valse biljetten drukken. Via Rotterdam worden de biljetten waar schijnlijk naar het vaste land gesmokkeld. De twee Britten, die werden aangehou den. probeerden vorige week bij een wisselkantoor m de hal van hol Dentraal Station valse honderd-dollarbfl tlten in te wisselen. De kwaliteit van h ft bank papier was zo slecht, dat de loke/tiste het onmiddellijk doorhad. Zij waarschulde de politie, die het tweetal arresteerde. Een van hen had een grote hoeveelheid valse biljetten apart in zijn portefeuille. De tweede man is vrijgelaten bij ge brek aan bewijs. Bij zijn aankomst op London Airport is hij evenwel gearres teerd door de Engelse recherche. Uit het vernoor van de arrestant in Rotterdam, bleek dat de man via con tactadressen in café's aan het geld was gekomen. Noch de Rotterdamse recher che noch Scotland Yard, is er tot dusver in geslaagd de contactfiguren en de men sen achter de schermen op te sporen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1