ïenwe GEHEIME MISSIE VAN PODGORNY TE KAÏRO JAMIN MOSKOU AAN DE LIJN. Commentaar Auto start na blikseminslag uiterij in Aden: 18 itse soldaten gedood ien „Opvolger" Kielmansegg in opspraak Uitval van Oe Thant Noch prins Claus noch Opbrengst van actie ook voor Arabieren Woensdag 21 Juni 1967 48ste jaargang Dr. E. DIEMER t dl Jcantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Amerika: besprekingen Nabije Oosten met hulp van een derde partij Te New York, waar de Ame rikaan Goldberg een resolu tie indiende om vrede te brengen in het Nabije Oos ten, raadt men naar het doel van het bezoek, dat de Rus sische president met talrijke medewerkers aan Kairo brengt. £L2of Hervormde Synode aanvaardt rapport irmii over verzoen^ng- pag- 2- >/53S- HOEVEEL BELASTING PER 1 JULI? Al. l.iei loonbelastinglabellen opgenomen. Op 1 juli a.s. gaal iedere Neder- lander minder loonbelasting betalen. Hoeveel? Dal kunt u gemak kelijk bekijken, want we hebben op een volgende pagina ook nog een uitvoerige greep uit de oude tabellen gepubliceerd. De pagina's 9 en 10 kunt u misschien bewaren, om op de hoogte te blijven van de tarieven. Honger in perspectief - pagina 5. Spectaculair dansevenement - pagina Radio TV. NEW YORK/KAIRO Terwijl de debatten ov er het Nabije Oosten zich in de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties moeizaam voortsleepten, arriveerde gisteren te Kairo de op perbevelhebber van het Russische leger, maarschalk Zacharof. met een geheime missie. En vandaag kwam ook de Russische president Podgorny, naar de Egyptische hoofdstad. EN Zeker 18 Britse sol- zijn gedood en 22 gewond poging om een muiterij "fcuidarabische militairen en I in Aden te onderdrukken. Britten werden neergemaaid i Arabische militair die op de rt schoot van het dak van een in een van de twee kazernes Buitenwijken van Aden waar de INS 1717-4 k noemt Schnez 50 procent nazi NN Volgens het West- fe weekblad Der Spiegel over- minister Schroder de 55- generaal Albert Schnez fte dragen als opvolger van 'aal J. A. Graaf von Kiel- g, die op 1 april 1968 met )en gaat als opperbevelheb- •an het Afcent Navocomman- ■j centraal-Europa. al Schnez :t ,brand- zijn. Per herinnert ;t boek Ver- ingspatrouille 'unrat Frei- on Hammer- de gene- ,.150 pro- tazi" noemt. hij zijn superieur, eer- itenant Hans Hoeffner. gedreigd hem aan te geven omdat deze latdunkend over het nazidom had Iten. Op 20 april 1945, de verjaar- _>n Hitier, werd Schnez bevorderd "jlonel. de oorlog kwam hij in de handel it en in 1957 werd hij door de talige minister van defensie. Franz- 2e etage fStrauss. als brigadegeneraal er t-deskundige in de Bundeswehr pmen Thans is Schnez comman- van het derde legerkorps in Ko- muiterij uitbrak. Ook zou er geschoten zijn vanuit een politiekamp in de wijk Crater. Toen de muiterij uitbrak werd moskeeën de bevolking via luidspre kers opgeroepen de wapens op te ne men tegen het Britse bewind en d< regering van de Zuidarabische federa tie. Tevens werd een algehele staking uitgeroepen. Een Britse woordvoerder zei dat de opstand was uitgebroken uit protest te gen de schorsing van vier Arabische kolonels. Hoe groot de verliezen bij de Zuidarabische strijdkrachten zijn is nog steeds niet bekend. Nog geen etmaal geleden heeft de Britse minister van buitenlandse zaken Brown in het Lagerhuis te Londen be-1 kendgemaakt dat Zuid-Arabië, waar Aden deel van uitmaakt, op 9 januari onafhankelijk zal worden. Tevens deel de Brown mee dat in de eerste zes maanden een sterke zeemacht in de Zuidarabische wateren zal patrouille ren om die onafhankelijkheid te verze keren. Reeds twee jaar wordt de kroon kolonie nu reeds geteisterd door de terreur van twee elkaar bestrijdende nationalistische organisaties: het Front voor de bevrijding van bezet Zuid- Yemen (Flosyj en het nationale be vrijdingsfront (NLF). Supersnelle rit met gewonde naar Leids ziekenhuis Zacharof leidt een militaire delega tie „van het hoogste niveau". Tot het gevolg van Podgorny behoort o.a. Ma- lik, plv. minister van buitenlandse za ken. Het bezoek van de Russen wordt in verband gebracht met de debatten in de Algemene Vergadering. De voornaamste sprekers waren gis teren secretaris-generaal Oe Thant en de Amerikaanse gedelegeerde Gold berg. Deze diende een resolutie in van vier punten. Hierin wordt gepleit voor onderhan-1 delingen over het Palestijnse con flict, teneinde een hechte en duurza me vrede te vestigen. De betrokken landen zouden de hulp van een derde partij moeten inroepen. Onderhandelingen moeten gebaseerd zijn op eerbiediging van politieke on afhankelijkheid en territoriale on schendbaarheid van alle landen in het Nabije Oosten, vrijheid van scheep vaart, regeling van het vluchtelingen probleem en registratie en beperking van wapenzendingen. Deze beginselen waren maandag al in de toespraak van president John son opgesomd. Goldberg verwierp de Russische resolutie, waarin Israël als aanvaller wordt veroordeeld en bevel krijgt zijn troepen achter de bestands lijnen terug te trekken. Woedend Tevoren had Oe Thant in een onge bruikelijke toespraak een aanval ge daan op Israël, dat hem verantwoor delijk had gesteld voor het uitbreken van de crisis in het Nabije Oosten. Zoals men weet gaf Oe Thant persoon lijk bevel de VN-troepen uit het Egyp- tisch-Israëlische grensgebied terug te trekken. Oe Thant noemde de Israëlische versie „zonder waarde" en „schade- i lijk voor de VN". HU beschuldigde I Israël er zelfs van in de afgelopen tien jaren grensincidenten te hebben uit-1 gelokt in de strook van Gaza. In antwoord op de woedende uitval van Oe Thant zei Eban, de Israëli-1 sche minister van buitenlandse zaken, van mening te blijven dat de stap van de secretaris-generaal mede geleid heeft tot de situatie, die de Algemene Vergadering bespreekt. Voor vervolg zie pag. 2 Stangi wordt minister naar opening uitgeleverd yan Amercentrale RIO DE JANEIRO West-Duitsland heeft de voorwaarden aanvaard, die Brazilië stelt voor de uitlevering van ex-nazi Frartz Paul Stangi. Dit betekent dat Stangi in Duitsland niet tot levenslang zal worden veroor deeld en dat hij later aan Oostenrijk ter berechting zal worden gegeven. Stangi wordt besohuldigd van oor logsmisdaden in de Poolse concentratie kampen Treblinka en Sobibor. (Van een onzer verslaggevers) GEERTRUIDENBERG Rond de opening van de Amercentrale in Geertruidenberg zijn enkele moeilijkheden gerezen, die er toe hebben geleid dat prins Claus de centrale zaterdag niet zal openen. Stichting van de Arbeid (Van - verslaggevers) LEIDEN De politiekorpsen van Apeldoorn. Ede en Leiden hebben gister avond een prachtig staaltje van samen werking laten zien. Een 7.waar gewonde man. die na een ongeluk in een Apeldoorns ziekenhuis was opgenomen, had ernstige ademha lingsmoeilijkheden gekregen. Het acade misch ziekenhuis te Leiden bezit voor zulke patiënten een aparte afdeling 'het beademingscentrum) en het ziekenver- voersbedrijf Beuk en Van Nieuwkoop te Oegstgeest heeft altijd een speciaal voor deze patiënten ingerichte ambu lance-auto gereed staan. Binnen vijf kwartier was deze wagen (met een specialist van het Academisch ziekenhuis) van Leiden naar Apeldoorn geloodst. In ongeveer dezelfde tijd is de patiënt daarna van Apeldoorn naar Lei den vervoerd. Op de gehele route is de ambulancewagen voorafgegaan door po- litie-auto's met zwaailichten en loeiende sirenes. Kort na half twaalf gisteravond kon dr. J J. van Zanten, beademings arts van het Academisch ziekenhuis, de politie meedelen dat de patiënt het rede lijk goed maakt. DEN HAAG Het bestuur van de Stichting van de Arbeid in Den Haag heeft gisteren meegedeeld dat de op brengt voor de uurloon-actie niet al leen voor Israël maar ook voor de Ara bische vluchtelingen zal worden bestemd. Het zou op prijs worden gesteld dat ondernemers die. op welke grond dan ook, niet aan deze actie kunnen en willen deelnemen, niettemin behulp zaam willen zijn bij de inzameling van gelden die op initiatief van de werkne mers in ondernemingen wordt georga niseerd, aldus de Stichting. De snelle ontwikkeling van het con flict in het Nabije Oosten heeft de noodzaak van economische en sociale hulp niet doen verminderen. Deze maakte overigens wel een verbreding van de doelstelling van de actie nood zakelijk. Grote groepen Arabische vluchtelingen hebben de economische problematiek voor Israël immers eer der vergroot. zo verklaarde het bestuur. WASHINGTON De Verenigde Sta ten hebben de Sowjetunie hun ver ontschuldigingen aangeboden over het incident rond het vrachtschip Tur kestan. Amerikaanse vliegtuigen had den vorige maand dit schip in een Noordvietnamese haven bestookt De aanval had een fel Russisch pro test tot gevolg. Aanvankelijk had Ame rika geopperd, dat Noordvietnamees luchtdoelgeschut de schade had aange richt. Prinses Margriet heeft gisteren in Raalte het nieuwe r.k. psychiatrisch ziekenhuis voor vrouwelijke geestelijke gestoorden. Sint-Franciscuslwf, geopend. Zij deed dit door de onthulling van een bronzen plaquette. Na haar aankomst bij het instituut, momenteel het modernste in ons land, bood de leerling-verpleegster Gerda Kogelman bloemen aan. In Arnhem wordt al weer druk gerepeteerd voor de komende NAVO-taptoe. En dat betekent ook voor de stadsjeugd alvast een voorproefje van een groots muziekfeest. De minister van verkeer terstaat, drs. J. Bakker, die daarna door de directie van de PNEM was uitgenodigd, gaat evenmin, zulks op aanraden van zijn collega van econo mische zaken, mr. L. de Block. De trale van de Provinciale Noordbra bantse Elektriciteitsmaatschappij nu worden geopend door oud-minis ter-president prof. dr. J, E. de Quay. Het ministerie van economische ..in is ontstemd over het feit, dat voor het grootste deel van de uitbreiding buitenlands materiaal is gebruikt. Het ministerie acht dit onverantwoordelijk, gezien de economische toestand van Nederland en in het bijzonder van Noord-Brabant. Weersverwachting Iets warmer DE BILT Vannacht trok een zwak j front over ons land weg naar het oos-j ten. Er viel op de meeste plaatsen j wat regen. Na het voorbijtrekken er-' van kwam ons land vandaag onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk waarbij vooral in het noor den van het land en langs de kust zonnige perioden voorkwamen. Ten westen van Ierland is intussen een nieuwe storing aangekomen, die vrij snel in oostelijke richting trekt. Deze storing zal vooral de komende nacht veel bewolking veroorzaken, maar enige regen van betekenis zal er niet uit vallen. Voor morgen is van belang zwakke rug van hoge luchtdruk die zich geleidelijk over Frankrijk naar het noordoosten zal uitbreiden. Hier door zal de wind in ons land krimpen naar het zuidwesten, waarbij met een veranderlijke bewolking de tempera turen in de middag iets hogere waar den zullen bereiken dan vandaag. DE BILT Wolkenvelden maar ook zonnige perioden en droog Overwegend matige zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. Strandweer Storing bij Ierland passeert streeks morgenochtend met wat regen, gevolgd door zonnige perioden. Een frisse westenwind. In de middag 15 tot 17 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Wisselvallig en koel weertype, waarbij zonnige perioden niet ontbreken. 23 Juni: Zon op 4.20 onder 21.04: Maan op 22.59 onder 4.50. volle maantjes niet duur wel heerlijk schijnt mede mo- gemaakt te zijn door de genoemde Hoeffner. die als gepensioneerd egeneraal in Aschau leeft. Deze verzoek van Schnez in 1952 een lende brief hebben geschreven lodig had voor een „bewijs van tedrag" rigens is het helemaal nog nieti of Schnez inderdaad als opvolger! ^oeriinS WENEN Een bliksemschicht is aanbreken van de dag op maandag 5 juni te bellen. Het Kremlin riep de president van de Ver enigde Staten op. Amb tenaren waren perplex: dit was het eerste crisis- gebruik van de geheim zinnige „hot line" tussen maandag d, oortaak van Moskou en Washington WASHINGTON Een telexmaóhine in een streng bewaakte kelder- Enkele uren daarvoor was een oorlog van vijf landen uitgebroken en Kosygin liet merken, dat de twee super ruimte van het Witte machten in de wereld kon- achtige diplomatie. Huis begon kort na het den samenwerken contact via de „rode lijn", ste crisisdag vrijwel onafge in deze week van koorts- ferenties op hoog niveau. De president volgde de hele vrede te herstellen. Slaapkamer die dat een netjes op een parkeerplaats geplaatste auto rijp is voor schroothoop. De bliksem sloeg in de antenne van de wagen en maakte contact waardoor de auto, die in de eerste versnelling stond, startte beweging zette om tegen een von Kielmansegg bij de NAVO- l®al worden voorgedragen Alexei N. Kosygin, pre ier van de Sowjetunie. ilde Lyndon B. Johnson zich als een spook-; deerlUk gehavende toestand I laten weten, dat de Russen tot stilstand te komen. 'n het Nabüe Oosten geen De eigenaar weet nog niet precies op wie hU de schade moet verhalenI oorlog wilden. gewekt voor de eerste me- Ook toen het verbijsterende Johnson was nog in zijn dedeling dat er een oorlog nieuws binnenkwam dat Is- slaapkamer toen de bood schap van de Russische pre mier binnenkwam. Maar hij liet geen ogenblik voorbij gaan om een antwoord op e stellen. Ford, alleen door de veria- niet in oorlogsactie waren. Zonder overeenstemming ussen Washington en Mos kou was er immers geen kans dat de Veiligheidsraad het eens kon worden over ge autoriteiten waren een formule tot herstel van de vrede. Daarom was het Intimidatie IN de diplomatieke strijd, die nu vooral in New York wordt ge voerd, speelt de geheime missie van De Russische maarschalk Zacharof een belangrijke rol. Aan zün reis naar Cairo moet meer betekenis worden toegekend dan aan de opdracht van president Podgor ny. Deze is voornamelijk naar de Egyptische hoofdstad gegaan om het belang van de militaire missie te benadrukken. Het bezoek van Zacharof is niet al leen bedoeld om de Arabische lei ders een hart onder de riem te ste ken. De Russen willen vooral druk uitoefenen op de landen van de Ver. Naties, die dezer dagen een belang rijk besluit moeten nemen. In de door Rusland ingediende re solutie wordt o.m. terugtrekking ge- eist van de Israëlische troepen uit de onlangs bezette Arabische ge bieden. Het is niet zeker, of zU zal worden aanvaard. Door Podgorny en Zacharof (aan het hoofd van een grote militaire delegatie) naar Cairo te zenden heb ben de Russen een stok achter de deur gezet. Al eerder heeft Moskou gedreigd, passende maatregelen te zullen ne men, als de Ver. Naties in gebreke zouden blUven, Israël te bevelen, zün troepen terug te trekken. Zij laten ook nu in het onge wisse, welke stappen zü zullen ne men. Blükbaar hopen zü nog steeds, dat hun dreigementen preventief werken. Nu zijn er twee mogelükheden. Da eerste is, dat ledenstaten van de VN, die thans nog aarzelen, in het Rus sische optreden een vorm' van chan tage zien en dienovereenkomstig handelen. E enandere mogelijkheid is, dat de weifelaars zich laten intimideren en alsnog hun stem aan de Russische resolutie geven. Maar ook dan zijn de moeilükheden de wereld niet uit. Want Israël zal weigeren, gehoor te geven aan een eventueel bevel van de Ver. Naties, zün troepen onmiddellijk en onvoor waardelijk terug te trekken. De militaire missie van Zacharof krijgt dan een alarmerende beteke nis. Want in dat geval moet Moskou de beloften, die het de Arabische leiders doet, waar maken. De situatie in het Nabüc Oosten vraagt nu meer dan ooit om ver werping van de Russische resolutie. Aanvaarding van het van werke lijkheidszin getuigende Amerikaan se voorstel wordt dan mogelijk. al ken dat boodschappen met Moskou over de „hot-line" waren gewisseld. Ongeveer vijftienhonderd mensen hebben gisteren deelgenomen aan een betoging in Brussel die was georgani seerd door werkgevers en vakbonden in de textielsector. De betogers eisten steun van de regering om de textiel industrie te redden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1