Kabinet akkoord met uitgezet ruimtelijk beleid Schade 5 miljoen Trapauto Minister Schut: nog veel studeren "^Vermoorde vrouw na ZlL 9 weken gevonden Meer plannen tegen de werkloosheid Aden wordt onafhankelijk Raad van Capelle voor IJsseldam Goud: Anny de Lange en Eric Schneider Agenten te lijf met kapot glas Vader van elf kinderen vergiftigde echtgenote 7 DINSDAG 20 J LM 1967 (Van onze correspondent VENLO Een felle brand heeft gis teravond de twee ringovens en de droogkamers van de Dakpannen- en kleiwarenfabriek Josje Kurstjens in Tegelcn verwoest. De schade bedraagt vijf miljoen gulden. De stoker ontdekte de brand. Het vuur ging zo snel dat hij zich met een snelle ren door het lege gebouw s in veiligheid moest stellen. Vier brand- _n ne weerkorpsen bestreden het vuur. f De produktie van het bedrijf ligt na- i ttf genoeg stil. Het 120 man tellende per- >n- vn 5011661 is voorlopig aan het ruimen. Het bedrijf had een jaarproduktie van ne- nan el ^en mllj°en Pannen. ier De 27-jarige groothandelaar H. a muJ van D- uit Venl° is aangehouden. Hij Kocht bij verschillende leveranciers goederen ter waarde van ƒ20.000 zon der te betalen. cwijtgi hebbt rd. H ïdgree merk cirkelt Zo kan een auto op een trap terecht komen. De bestuurder ramde (vannacht op de Cornelis Lelylaan te Amsterdam) een paal, schoot met zijn oude vehi kel naar links, raakte een hek langs de middenberm (dat over zes meter werd vernield) en schoot een voetgangerstunneltje in. De 26-jarige beroepschauf feur werd met twee gebroken ribben naar het ziekenhuis ge bracht. Hij rook naar drank. En hij is niet verzekerd. DEN HAAG De regering stelt zich geheel achter de hoofd lijnen van de tweede nota over de ruimtelijke ordening, die door een van de vorige kabinetten is samengesteld. Op enkele essen tiële onderdelen zal echter nog een nader onderzoek nodig zijn, met name wat betreft de kosten, de financiering en de periodes van uitvoering. statistische gegevens, de prognoses en de economische, sociale en culturele aspecten van de in de nota neergeleg de denkbeelden. In de nota zelf is er al de nadruk op gelegd, dat het ruimtelijk beleid flexi bel zal moeten blijven om snel te kun nen regageren op de zich wijzigende omstandigheden en inzichten. een zodanige stedelijke groei, dat binnen de stedelijke gebieden een verscheidenheid van woonmilieus tot ontwikkeling kan komen (de be vordering van stadsgewesten en van de „gebundelde deconcentratie"); het behoud van open ruimten tus sen de stedelijke zones en stadsge westen. STUDIES Er zal volgens minister Schut ver der moeten worden gestudeerd op de Zoon van 35 jaar gearresteerd vas veel Dat geldt in het bijzonder voor de structuurschets, die minister Schut niet opvat als een bindend plan. Het hoofdaccent valt op de structuur en niet op de schematisch aangeduide uit werking. CNV onvoldaan re een t(Van een onzer verslaggevers) an invlï üelijk bi DORDRECHT Een 35-jarige ian heeft zijn moeder, de 68- rige gescheiden vrouw D. W. H. iuijs-Koman, de schedel ingesla- in. Het lijk van de vrouw heeft gen weken lang in haar huisje 1 de Neiuwkerkstraat, een steeg- in saneringsgebied van Dor- iecht, gelegen. De politie werd gisteren gealarmeerd Ïr een werkman, die meende dat in huisje een lQk moest liggen. Eerder s de politie door een buurtbewoner al ittendeerd op het eigenaardige gedrag 1 liep maar in het straatje en de mensen, die langs kwamen, schou- \\v ^klopjes. Het huisje van zijn moeder J n'el binnen. De politie zag hier- geen aanleiding in de woning een on- noek in te stellen. Bisteren was een werkman aan de ach- [ïnselen. van het huis aan het werk. Hij tehuis i dat voor de vensters kranten wa ngen opf vakantieP ren geplakt en gluurde eens door de brie venbus. Op dat moment werd hem dui delijk dat in het huisje een stoffelijk overschot moest liggen. Hij waarschuw de de politie, die de vrouw met ingesla gen schedel in de woonkamer vond. Terstond werd de zoon opgespoord en verhoord. Hij bekende zijn moeder te hebben gedood. Hij had haar met een zwaar voorwerp waarschijnlijk een strijkijzer de schedel ingeslagen. Aan de geestelijke vermogens van de man wordt getwijfeld. Hij woonde met zijn moeder samen en had geen werk. Geketende zoon door dorp gevoerd BERGHAREN Een boze vader heeft zijn zoon, die zich aan kruimel diefstallen had schuldig gemaakt, aan een koperen ketting dwars door het dorp Bergharen bij Nijmegen gevoerd. Deze middeleeuwse strafoefening heeft in het dorp heel wat tongen in beweging gebracht. De twaalfjarige jongen had met een aantal vriendje kruimeldiefstallen gepleegd. Hij was daarvoor aangehouden door de rijks politie. Diezelfde politie heeft na het opzienbarende gebeuren de kinder politie in het geval gemengd. Geen organisatie voor deserteurs „v AMSTERDAM „Er is niets geble- ^tra, zal een inleiding houden i Jt.en.van bet bestaan van een organisa- „Dc problemen rondom de ontwik- It,e ,n Amsterdam, die hulp zou vcrle- ig van de toekomstige watervoor- i j^en aai^ Amerikaanse militairen uit aarvergadering AR-gemeente- bestuurders JtORDRECIIT Zaterdagmorgen 24 1 om kwart over tien begint in de serne „Ter Merwe" te Dordrecht de ^vergadering van Anti-Revolutio- e gemeente- en provinciebestuur- i. De directeur van de KIWA, ir. G. UTRECHT Het debat over de werkgelegenheid in de Tweede Kamer heeft het CNV teleurgesteld. De ver bondsraad sprak gisteren als zijn me ning uit, dat het nog steeds ontbreekt aan voldoende concrete plannen voor een systematische en krachtdadige aan pak van de strijd tegen de werk loosheid. Het CNV vraagt om de uiterste krachtsinspanning van de gehele Ne derlandse bevolking in de strijd tegen de nog steeds stijgende werkloosheid. Hieraan moet voorrang gegeven wor den boven de andere doelstellingen van het sociaal-economisch beleid. Het CNV noemt het hoogst ongewenst om met meer ingrijpende maatregelen te wachten tot de werkloosheid nog ver der toeneemt. Het risico, dat de toestand inderdaad verslechtert, neemt sterk toe. LONDEN Engeland is van plan op 9 januari 1968 Aden onafhankelijk te verklaren. Maar in de eerste zes maanden van zijn onafhankelijkheid zal een sterke Britse vlooteenheid in de Zuidarabische wateren blijven pa trouilleren. De Britse minister van buitenlandse zaken. George Brown, heeft dit giste ren in het Lagerhuis meegedeeld. De bewindsman zei verder dat de verboden Nationale Bevrijdingsfront j openlijk politiek mag gaan bedrijven. Overwogen wordt voorts een aantal po litieke gevangenen vrij te laten. „Kunstenaars moeten eigen wet hebben'"' UTRECHT De Nederlandse Toon- kunstenaarsbond is er teleurgesteld over dat de regering zou blijven weige ren maatregelen te nemen om aan d( werkloosheid onder grote groepen amusementsmusici een einde te maken. Op het jaarlijks congres gisteren te Utrecht is besloten een actie te voeren voor de vermindering van het aantal klassen waarin de orkesten zijn inge deeld. Bovendien wil men het aantal groepen in de orkesten verminderen van vier tot drie. In 'net bijzonder wil men streven naar een positieverbete ring van de bespelers van strijkinstru menten enz. Het congres drong aan op het tot stand komen van een wet waarin de rechten van de uitvoerende kunste naars verzekerd zullen zijn. Voorts wenst men beperkende maat regelen t.a.v. toelating van musici uit landen waar Nederlardse musici geen werkgelegenheid wordt geboden. Verklaring ISabije Oosten Pvd A-leden oneens met partijbestuur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Twee leden van de PvdA, prof. dr. A. Heertje en mr. C. C. A. Voskuil hebben in een open brief aan het partijbestuur hun teleurstelling uitgesproken over de verklaring die de PvdA vorige weck over de situatie in het Nabije Oosten heeft uitgegeven Zij menen dat de PvdA een duidelijke uitspraak had moeten doen, waaruit bleek dat haar standpunt niet hetzelfde was als dat van de CPN en de PSP, die eveneens de motie die in de Kamer over het Nabije Oosten is aangenomen, hebben gesteund. De PvdA had moeten verklaren dat Israël terecht de bedreiging van zijn bestaan met de wapenen keerde. Voorts mag er geen twijfel over bestaan dat de PvdA de volle verantwoordelijkheid voor ontstaan en gevolgen van de crisis legt bij diegenen die zich metterdaad op maakten om. zoals herhaaldelijk werd aangekondigd, de staat Israël te vernie tigen en bij diegenen die aan deze opzet steun gaven. Het partijbestuur moet zijn verklaring herzien, menen de briefschrij- Joodse instanties bezorgd over pogroms AMSTERDAM Het Nederlands Israëlitisch, het Portugees Israëlitisch en het Liberaal Joods Kerkge nootschap hebben een telegram ge stuurd aan de minister van buitenland se zaken. Zij vestigen de aandacht op de po groms, die volgens hen betrouwbare berichten in sommige Arabische lan den tegenover de joodse burgerbevol king plaatsvinden. De kerkgenootschap pen hebben met grote bezorgdheid hiervan kennis genomen en spreken het vertrouwen uit dat de Nederlandse re gering te bestemder plaatse haar in vloed zal aanwenden om aan deze een einde te maken. OUDEWATER Zaterdagmiddag de jl. woensdag overleden hervormde predikant van Oudewater, ds. J. Zwij- nenburg, begraven. In een overvol kerkgebouw van de Gereformeerde Kerk leidde ds. Verwelius uit Waddinx- veen de rouwdienst. Zijn tekst was: „Want het leven is mij Christus en het sterven is mij gewin" (Filippensen 1:21). De bekroonde actrices en teurs van dit jaar: van links r rechts Anne-Wil Blankers met de „Colombia", Luc Lutz met de „Arlecchi no", Eric Schneider met de ,T>ouis d'Or" Anny de Lange met de „Theo d'Or". CAPELLE A/D IJSSEL De gemeente raad van Capelle heeft maandagavond met algemene stemmen besloten de Kroon een wetsvoorstel tot wijziging van de ge meentegrenzen tussen Capelle. Rotterdam en Zevenhuizen te verzoeken. Het daartoe strekkend voorstel van B. en W. was ge grond op grond van het rapport .,De bestuurlijke toekomst van Rotterdam- Oost/Capelle aan den IJssel", dat de zo genaamde „commisie Brasz" heeft opge steld. De bedoeling is dat het in uitvoering zijnde structuurplan tot de bouw van een nieuwe woonstad in de Prins Alexander- polder een bestuurlijke eenheid wordt, waarvoor de rapporteurs de naam .IJssel dam" kozen. .Reeds tien jaar zijn Rotterdam en Capelle bezig aan de opbouw van deze nieuwe stad, die planologisch als één stedelijk geheel is opgezet Tot op dit moment loopt echter de gemeentegrens grillig door het gebied heen. Het centrum van de woonstad is geheel op Hotterdams ge bied gepland, hetgeen voor Capelle on aanvaardbaar is. Prof. dr. H. A. Brasz, die voorzitter var de Capelse bestuursadviescommissie was oogstte unanieme lof van alle raadsfrac ties voor zijn rapport. AMSTERDAM De Toneelprij zen 1967 zijn gisteren uitgereikt aan de acteurs Luc Lutz en Eric Schneider van het Nieuw Rotter dams Toneel en de twee actrices Anne-Wil Blankers en Anny de Lange van de Haagse Comedie. De „Arlecchino" (voor een bijrol) was voor Luc Lutz, die Polonius speel de in de Hamlet-opvoering van liet Nieuw Rotterdams Toneel. Erich Schneider kreeg de Louis d'Or voor zijn hoofdrol in dezelfde toneeluitvoe ring. De „Colombina" ging naar de jeugdi ge toneelspeelster Anne-Wil Blankers voor haar rol als Agnes in Molière Ecole des femmes, dat dit seizoen door de Haagse Comedie wofdt opgevoerd Als koningin Hekuba in de Vrouwen r wordt ook een bestuursverkiezing louden. Aftredend en herkiesbaar I de voorzitter, gedeputeerde N. van t Brugge, te Gorkum, mr. H. H. Dou- ifte Barendrecht, P. C. Elfferich te en L. Los te Leiderdorp. De aftre- leden van het Verbandsbestuur, :en N. van der Brugge en M. W. ikel te Hoornaar, zijn beide her- Jaar. fet aantal leden van de vereniging Paagt 379, dat is een toename van [Daarvan zijn 293 raadsleden, 32 pemeesters en 9 statenleden. JEJAARDE MAN EKENT ONTUCHT r HELDER De 74-jarige J. K. Helder die zaterdag werd gear- srd op verdenking meermalen on- Jit met een 11-jarig meisje te heb- gepleegd heeft gisteren voor de i justitie te Alkmaar een ^ntenis afgelegd. Duitsland, die deserteren Vietnam te moeten". Dit zei het hoofd van het arrondisse mentsparket, mr. J. F. Hartsuiker, die naar deze zaak een onderzoek had la ten instellen. De aanleiding was een reportage var een Franse filmploeg, die de NCRV op 27 mei uitzond. Wel is gebleken dat in incidentelei gevallen Amerikaanse militairen, die in Amsterdam in moeilijkheden komen en niet op tijd terug kunnen zijn bij hun onderdeel, tegen betaling over de grens worden geholpen. Niet strafbaar De politie wist al dat verlofgangers, die op de walletjes een vrouw hadden leren kennen en daar waren gebleven, over de grens werden geholpen. Dit is niet strafbaar. Mr. Hartsuiker zei wel de indruk te hebben dat de Quakergroep uit ideolo gische motieven mensen over de grens helpen of laten onderduiken, doch dit is ook niet strafbaar volgens de Neder landse wet ROTTERDAM - De 28-jarige chauf feur B. K. uit de Noorderstraat is zon dagavond door twee agenten gearres teerd. De agenten waren naar de woning van de man gegaan, om assistentie te verlenen bij een echtelijke ruzie, die hoog liep. Aanvankelijk wilde de man gewillig met de politiemannen meegaan. Plotseling greep hij echter een glas, woedende man te ontwijken. De man is later op het hoofdbureau in verzekerde bewaring gesteld wegens poging tot mis handeling. V erkeerstunnels voor schapen. MIDDELHARNIS Op Goe- ree-Overflakkee worden door de firma Bezuyen te Ouddorp on der twee snelwegen tunnels aan gelegd voor schapen, namelijk onder de teeg naar de Grevelin- gendam en de Haringvlietbrug. De tunnel wordt gemaakt van grote duikerelementen, die wel worden gebruikt voor het afvoe ren van polderwater. De funnel bij Den Bommel wordt 48 meter lang, die bij Oude Ton ge 44. Conferentie over positie vrouw in Taizé GENEVE Een aantal gespecia liseerde rooms-katholieken en pro testanten gaat van 19 tot 25 juni in Taizé met elkaar spreken over de posi tie van de vrouw in kerk en wereld. Dit gebeurt op instigatie van de inter nationale katholieke organisatie en de Wereldraad van Kerken. Onder de spreeksters is de Nederlandse theologe mejuffrouw Simons. Er heerst namelijk naar de mening van veel vrouwen een tegenstrijdig heid in de houding der kerken, waar het gaat om de vrouw in deze wereld. Enerzijds worden zij aangespoord, hun plaats in te nemen in politiek maatschappij, anderzijds om alles van hun gezin te maken en de zorg de kinderen ter harte te nemen. DEN HAAG Het bureau voor de statistiek van de Europese ge meenschappen voorziet een totale be volking van 200 miljoen mensen ii 1980 in de zes landen die nu de EEG vormen. Voor Nederland wordt een be volkingstal van 15 miljoen 258 duizend verwacht op 1 januari 1980. Migratiecijfers zijn hierbij niet inbe grepen. Rekent men de migratie wel mee, dan wordt het EEG-totaal miljoen en het bevolkingstal van Ne derland 15 miljoen 408 duizend, schat het bureau voor de statistiek van de Europese gemeenschappen. Anette Kriekhaus, studente kunstgeschiedenis, bezig met het catalogiseren van de collectie Haags zilver uit vijf eeuwen, in het Haagse Gemeentemu seum is te zien (Holland Festi val). Ze torst hier een koeler, in 1756 rijk bewerkt door de zil versmid Frangois van Stapele. Altig en Merckx niet in de Tour PARIJS De komende Tour de France zal het moeten stellen zonder wereld kampioen Rudi Altig en de veelbeloven de jonge Belgische renner Eddy Merckx. Merckx geefl de voorkeur aan de ronde van Italië, de Duitser Altig kreeg tijdens wedstrijden in Parijs last van een oude rugblessure. De wereldkampioen besloot, niet aan de Tour deel te nemen na een medisch on derzoek. Wel zei hij, op 3 september de wereldtitel te zullen verdedigen tijdens de kampioenschappen op de weg voor profs, in Heerlen. Eddy Merckx prefereert de ronde van, Italië, omdat hij deze wedstrijd ziet als een goede voorbereiding op de wereld kampioenschappen. Eerder waren geruch ten. dat de Belg niet aan de Ronde van Frankrijk zou deelnemen, tegengespro- Strijd om Daviscup Verenigde Staten uitgeschakeld GUAYAQUIL Ecuador heeft maan dagavond in de finale van de Ameri kaanse zone van het Daviscup-tornooi voor een grote verrassing gezorgd, door tegen de Verenigde Staten een beslissen de 31 voorsprong te nemen. Ecuador zal nu als winnaar van de Amerikaanse zone de winnaar van de Europese zone, Spanje of Rusland ontmoeten. Ecuador behaalde de overwinning dank zij Francisco Guzman, die in vijf sets de Amerikaan Arthur Ashe versloeg: 06. 6—4. 6—2, 0—6, 6-3. Het laatste en kelspel tussen Miguel Olvera en Cliff Richey werd wegens de invallende duis ternis afgebroken. Tom Okker versloeg in de tweede ron de van de Londense tenniskampioen schappen op grasbanen. de Australiër owery in drie sets: 6—3, 3—6, 6—3. VS: China zal niet met H-hom dreisen WASHINGTON Amerikaanse ambtenaren zeiden gisteren dat rood i China wel moet inzien dat het enorm roekeloos zou zijn met kernwapens te i dreigen tegen de buurlanden. De ontploffing van de H-bom van1 zaterdag heeft geen wijziging gebracht in het machtsevenwicht in het Verre Oosten op korte termijn. Op lange termijn gezien zou het echter nog moeilijker kunnen worden dan nu om het „beest" van de kern oorlog onder controle te krijgen. van Troje eveneens opgevoerd door de Haagse Comedie, verwierf Anny de Lange de „Theo d'Or-prijs (voor de beste vrouwelijke hoofdrol). De prijzen werden in de televisie studio Bellevue te Amsterdam uitge reikt door mevrouw E. van Hall-Nij- hoff, echtgenote van de Amsterdamse burgemeester. Politie geeft kaartje uit van centrum ROTTERDAM Omdat voor veel weggebruikers de situatie in het centrum van de stad te verward is geworden, heeft de politie een kaartje van het cen trum uitgegeven waarop de een- richtingsverkeersroutes staan aangegeven. Ook de parkeerter reinen en de garages zijn ver- Het kaartje wordt gratis ver strekt door instellingen op toe ristisch- en verkeersgebied, win kels, taxibedrijven e.d. In de plattegrond is zoveel mogelijk rekening gehouden met de toekomstige ontwikkeling in het centrum. Eventuele wijzi gingen kunnen zonder veel moeite met de pen worden aan gebracht. Bestellingen en nabestellin gen kunnen telefonisch worden gedaan aan het bureau voor lichting van de gemeentepolitie, tel. 143.144, toestellen 3215 en 3216. UTRECHT In het Dr. A. Ma- thijsen ziekenhuis in Utrecht worden nog 11 burgers en een militair ver pleegd. die vorige week werden ge wond bij de explosie van een militair kruitschip in de Kernhaven. Hun toestand is goed evenals die van een dertiende gewonde die in de chirurgische afdeling van het stads en academisch ziekenhuis ligt. Giste ren is het derde transport met gevon den munitie uit het geëxplodeerde schip naar de Leusderheide gebracht en vernietigd. In voorlopige hechtenis na bekentenis DEN BOSCH De oud KNIL- soldaat A. T. (38) afkomstig van het eiland Kei wonende te Nistel- rode is gisteren in voorlopige hechtenis gesteld nadat hjj zater dag had bekend zijn 39-jarige vrouw, moeder van elf kinderen, om het leven te hebben gebracht. Het slachtoffer was vorige week dinsdag in het ziekenhuis te Oss onder verdachte omstandigheden overleden, waarop T. de dag daarop werd ge arresteerd. Een sectie op het stoffelijk over schot toonde aan dat de vrouw door thallium-vergiftinging om het leven was gekomen. T. heeft bekend haar dit vergif te hebben toegediend in bloedwijn die zij als medicijn moest drinken. na iedere maaltijd.. 25 c Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. T. was aanvankelijk ingesloten in het politiebureau te Oss. Hu verkeer de in een zodanige staat van opwin ding dat hij naar het gevangeniszie kenhuis Nieuw Vosseveld te Vught werd overgebracht. Na zijn voorge leiding bleek er geen reden meer te zijn hem daar opnieuw op te nemen en hij is normaal gedetineerd De motieven die hem tot deze daad hebben gebracht zijn nog niet duide lijk. Wel staat vast dat hij reeds meermalen heeft gepoogd zijn vrouw te vergiftigen Begin mei is zij daardoor reeds in het ziekenhuis opgenomen geweest, doch men kreeg toen nog geen arg waan. Zij heeft kort daarna het zie kenhuis kunnen verlaten. De elf kin deren van het gezin T. zijn voorlopig ondergebracht bij familieleden en bu ren. Sally de Jong won ieugddamtitel ROTTERDAM In de wedstrijd om het jeugd damkampioenschap van Rot terdam is de kampioen bekend. Sally de Jong is, zoals te verwachten was, met vlag en wimpel aan de top geko men met 9 punten uit 5 partijen. Hij zal in het provinciaal jeugdtor nooi echter niet uitkomen, omdat hij zich reeds bij de senioren heeft ge plaatst. Voor de twee beschikbare plaatsen zal de laatste ronde de beslissing moe ten brengen Poot en De Brie hebben de beste kansen Uitslagen: 4e ronde: Wiskerke - En- •zelberi i1Poot - De Brie 1—1; De Jong Theuns 20: 5e ronde vooruit- ~~cnee''' Fr>"plhert - Dr .Tong 0—2. De is nu De .Tons 9 punten; Poot 6; De Brie 5. Theuns 4; Wiskerke en Engelbert beide 1 punt

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7