Begrip tussen motto in Praag landen Duitse inzending geweerd In de greep van de kreeft Puzzelhoek ft NCRV BRENGT BALLET Hij komt (straks) DINSDAG 20 JUNI 1967' Aan de tv zou je zeggen dat de i vier in het land is: het sukkelt voort. Als de internationale politiek er niet was, kon je het ding wel op zolder zet- ten. Gistermiddag stal Kosygin de show:\ hij wil Israël de brokken laten betalen, zodat Nasser c.s. weer oorlogstuig in de Sowjetunie kunnen kopen. Het han dige handelsreizigertje kon men 's mid dags „met" of „zonder" beluisteren. Or er velen van 't ponder" op 't twee de net gebruik hebben gemaakt, blijft een vraag. 's Avonds trachtte een zekere heer Baldwin het negerprobleem in de Verenigde Staten en andere wereld vraagstukken uiteen te zetten. Hij voorzei de ondergang van de blanken op zulk een duistere wijze dat menig een het niet begrepen zal hebben. Toen nog even Frans Halsema, maar dit werd ook geen sensatie. Alleen Sylvia de Leur bewees over talent te beschik ken. Jammer, dat dit kleine meisje maar zo'n klein plaatsje kreeg. Vrijmetselaars krijgen zendtijd DEN HAAG Minister Klompé! heeft radiozendtijd toegewezen aanj de Orde van Vrijmetselaren, Chris tian Science en de Vereniging „De Vrije Gedachte" (resp. 2 uur per jaar en beide een kwartier per 4 weken) en televisiezendtijd aan de Vrijmet- «elaars (een uur per jaar). Het aantal zendgemachtigden be draagt thans 22. Minister Klompé heeft tegelijk vijf andere aanvragen om een zendmachtiging afgewezen, namelijk van de „Vereniging tot ver spreiding der Heilige Schrift", de Ver eniging van volle evangelie-zakenlie den, de Nederlandse Vegetariërsbond, de (categorale) Federatie van werk nemersorganisaties FEWO en de Joost den Draayerfanclub. Andere aanvragen zijn nog in studie. Uitzending Orfeo is te moeilijk (Van een onzer verslaggevers) PRAAG De televisiefestivals in de Oosteuropese landen moe- j ten altijd onder een motto worden gehouden. Dit jaar is voor het vierde festival het thema (evenals trouwens andere jaren) het onderlinge begrip tussen de landen. Met een dergelijk motto kan men overigens alle kanten uit. Een alledaagse Amerikaanse show brengt men met een beetje goede wil onder deze noemer, maar ook een programma, waarin de heldendaden van de Russen tegenover de oprukkende Duitsers worden verheerlijkt. Voor de organisatie kan een motto nuttig zijn. wanneer een bepaald pro gramma om politieke redenen min der gewenst is. Zo is dit jaar het programma van de Duitse omroep „Ik was schlemiel" niet toegelaten. In een klein onderdeel van dit ver haal komt het communisme er name lijk niet zo goed af. Maar waarom worden dezelfde (politieke) beoorde lingsnormen niet steeds gehanteerd? Wel goed bijvoorbeeld is de film van een Poolse cameraploeg. In een knap pe documentaire wordt duidelijk ge maakt. dat de Amerikanen de grote boosdoeners zijn, die het gemunt heb ben op het weerloze Noordvietna- mese volk, dat zich heldhaftig weet te verzetten. GESPLITST Het festival is dit jaar gesplitst in een categorie voor dramatische produc ties en een categorie voor documentai res. Dat is een vooruitgang. Documen taires zijn immers heel iets anders dan televisietoneel. Van de jury voor docu mentaires is VARA's televisiechef P. te Nuyl jr. voorzitter. Nederland dingt al leen mee in de afdeling documentaires en wel met een samenvatting van de drie reportages van Milo Anstadt over drie Oosteuropese landen. De samen vatting heeft als titel „Nader tot el kaar". In totaal zijn er 32 inzendingen voor de afdeling documentaire en 17 voor de dramatische afdeling. Tot nu toe is de oogst niet geweldig. Opvallend evenwel is de montage van een pianoconcours, dat vorig jaar in het Engelse Leeds is gefilmd. De regis seur is erin geslaagd de gehele sfeer en de spanning bij de uitvoerende jon ge pianisten en ook bij het geïnteres seerde publiek goed te vatten. Van de documentaires moet nog een produkt worden genoemd van de Amerikaanse commerciële televisie. Het is een histo risch document, gewijd aan de West- minster Abdij. De verdienste van deze produktie is, dat het levende element van de acteurs het historische meer relief kon geven. ROUWJURK Schokkend is de BBC-inzending „Inl two minds". Een geestelijk gestoord kind wordt door niemand begrepen.! Het programma heeft in Engeland opschudding veroorzaakt. Producer To ny Garnett vertelde, dat de discussie op gang was gekomen. Men had gehoopt, dat het publiek de kant van het zieke meisje zou hebben gekozen, maar negentig pro cent van de kijkers nam het voor de ouders op, die er toch maar lelijk mee zaten. Eigenlijk hebben we ge faald, zei Tony Garnett. De NTS zal in Praag een keus moeten doen. „In two minds" (van twee kanten beke ken) komt zeker in aanmerking. In de dramatische afdeling vallen twee inzendingen op. Polen zorgde voor „De vrouw in de rouwjurk". Het verhaal gaat over een moeder, die op de terugkeer van haar zoon uit de oor log wacht. De schoondochter weet het. maar ze heeft niet de moed te vertel len dat de zoon op een vlucht is dood geschoten. De moeder wil zekerheid. Zij trekt een rouwjurk aan en wacht zo op haar schoondochter. Die roept verbijsterd uit „Van wie weet U het". Dan heeft de moeder zekerheid. Het is een sim pel gegeven, maar heel boeiend weerge geven. door B. J. Kleymens HILVERSUM De theater-reporta-j Hongaar ongewenst i van de opera „Orfeo, welke de I o c' in Zwitserland NTS zou verzorgen, gaat niet door. Nadat men reeds was gestuit op re gie-technische moeilijkheden, hebben zich onverwacht ook financiële proble men voorgedaan. Deze laatste omstan digheid werd voor de NTS én het Hol land Festival aanleiding de onderhan delingen in onderlinge overeenstem ming te staken. Kruiswoord-puzzel zon der zwart 2 3 4 S 6 7 S 9 2 3 4 5 6 7 9 BERN Een secretaris van de Hon gaarse ambassade in Zwitserland, Ist- van Laszlo, is tot ongewenst persoon verklaard en moet Zwitserland verla ten. Volgens een officiële Zwitserse ver- klaring heeft Laszlo gedurende een ze- I kere tijd en bij voortduring gepoogd inlichtingen in te winnen over de sa- I menstelling en activiteit van verenigin gen van Hongaarse vluchtelingen in Zwitserland alsook inlichtingen van po- litieke aard over sommige emigranten. De Zwitserse regering zegt, dat Hon- garije van zijn kant bij wijze van ver- I gelding het hoofd van de kanselarij van de Zwitserse ambassade in Boeda pest, M. A. Schweingruber, tot onge wenst persoon heeft verklaard. Deze maatregel vindt de Zwitserse regering volkomen ongerechtvaardigd. Nederlanders in Polen veroordeeld WARSCHAU Drie Nederlanders de 23-jarige Elisabeth Brockhoff, de 23-jarige Olga Ebeline Hemmerle en de 25-jarige Frans Deerenberg allen uit Amsterdam, zijn gisteren in de Poolse hoofdstad tot gevangenisstraf fen veroordeeld. De Warschause arrondissements- rechtbank heeft E. Brockhoff veroor- j deeld tot 1 jaar en O. Ebeline Hemmer-( le en F. Deerenberg tot ieder acht i maanden gevangenisstraf, allen met af trek van 7 maanden voorarrest. De Nederlanders hebben bekend po gingen gedaan te hebben om een Oost- duits echtpaar te helpen vluchten naar het westen. Alvast noteren. DEN HAAG De vakantieperiode in de bouwvakken voor 1968 is vast gesteld van 15 juli tot en met 26 juli (twee weken later dan dit jaar). Rechter Garth HILVERSUM Als Karl Rilke, een emigrant, met zijn vrouw door het ge bied van Medicine Bow trekt, wordt hij gearresteerd omdat in zijn bezit het geweer van een vermoorde man wordt gevonden. Rechter Garth lijkt de enige man in verre omtrek, die de verdediging van Rilke op zich kan ne men. Garth, die recht had gesproken in de jaren dat dit nog niet door acade misch gevormde juristen werd gedaan, staat nu voor de moeilijke taak op te treden als advocaat voor een man op wie een wel zeer zware verdenking van moord rust. Echt dus ,.een zaak voor rechter Garth". Zo luidt dan ook de titel van deze nieuwe aflevering uit de serie „De Virginian", die de NTS vanavond van 20.05 tot 21.15 uur op Nederland 2 uitzendt. De rol van Karl Rilke wordt ver tolkt door Karl Boehm, die van zijn vrouw Maria door Ilza Taurins. Ver der ziet men o.a. weer naast Lee J. Cobb als Garth, James Drury als de Virginian. Doug McClure als Trampas en Gary Clarke als Steve. HILVERSUM Het programma van de NCRV begint vanavond met ballet. Eerst zien we de internationaal vermaarde solisten Tony Lander en Jo- hann Svendson in een feestpolonaise van Johann Svendson. Daarna worden twee geheel verschillende dansduetten uitgevoerd op het adagio in G. gr. t. voor strijkers en orgel van Tomaso Al- binoni. Dit werk staat ook op het re pertoire van het Nationaal Ballet en zal worden uitgevoerd tijdens het Hol land Festival. Droom Later op de avond volgt het verhaal „De droom van Bontsje Schweig" van de joodse schrijver I. L. Peretz (1892 - 1915). Het is door Arnold Perl gedra matiseerd. Het verhaal, dat in de tijd van het Rusland der Tsaren en in Hit- ler-Duitsland was verboden, speelt zich voor een groot deel af in de he mel. droom beklimt Bontsje Schweig de ladder, voor de bescherm engel. de aanklagende engel en de voorzittende engel. De beschermengel vertelt over Bontsje Schweig, hoe hij discomfort, verdriet, kastijding en wat dies meer zij, evenals Job weerstond en rustig en kalm bleef. Toen hij werd begraven met alleen maar een kleine stok, die zijn graf markeerde, werd ook deze stok weggenomen, om te worden ge bruikt voor het roeren van soep. Toen de aanklagende engel niets had te zeggen, werd Bontsje Schweig door de voorzittende engel welkom geheten. Deze vroeg hem wat hij graag zou heb ben. Bontsje antwoordt met zachte De rooms-katholieke aartsbisschop! stem, dat hij. indien mogelijk, iedere van Buenos Aires heeft in een tv-inter- dag een warm broodje met boter zou view gezegd, dat de bouw van de nieu-j willen hebben.... we kathedraal pas zal worden aange-, pakt, nadat alle arbeiders een dak bo ven hun hoofd hebben. Door de in-i dustriële revolutie is het aantal arbei ders in de Argentijnse hoofdstad in enkele jaren verdubbeld. Velen wonen in de open lucht. Een belangrijke gast in het vanavond uit te zenden NCRV-programma Internationaal Rendezvous op Nederland 1 is Frits Lugt (rechts), die hier wordt geïnterviewd door Yvan Delord. Lugt is zowel in Nederland als in Frankrijk onderscheiden en kan over zijn lange leven boeiend vertellen. Hij is op richter van het Institut Neérlandais in Parijs, waar hij al jarenlang woont. De ruim tachtigjarige is ook kunstverzamelaar en beschikt over een fraaie col lectie. VANAVOND TE ZIEN i Nederland 1 NCRV 7.00 uur Driemaal ballet. 7.25 uur Paulus van Tarsus (deel 6). 8.20 uur Attentie met aktualiteiten. 8.45 uur De droom van Bontsje Schweig. 10.15 uur Urker mannenkoor Hallelujah. Nederland 2 NTS VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 6.30 uur Musicerende dilettanten. 8.00 uur Radio Filharmonisch Orkest. 10.00 uur Kultureel avondprogramma. 10.45 uur Als een phoenix. Luisterspel. Hilversum II AVRO 6.30 uur Metropole Orkest. 8.05 i 9.50 i 10.55 i Zing met ons i Jazzprogramma van New Orleans. Chicago Symfonie-orkest. Horizontaal: 1. stopverf (ZN) volksnaam v.d. kauw; 2. drietenige struis - water in Limb.; 3. soort van kabeljauw - munt in Nederl. (afk.) - bedorven; 4. ridderteken eikenschors voornaamw.; 5. mikpunt -ontken ning - bijwoord; 6. rechtschapen - sus loco (afk.); 7. ik (Lat.) - kneep - wel aan; 8. plaats in Overijssel - boom; 9. afzonderlijk - de fijnste veren. Vertikaal: 1. zangwijs - lidwoord; 2. plaats in Utrecht; 3. peilstift -verta ler; 4. plaats in Limb. - lidwoord; 5. plaats in Gelderl. - kleur; 6. voedsel - water in Z.H. - zwemvogel; 7. bede huis - plaats in N. Bab. - muziek noot; 8. gebogen - stad in Duitsland; 9. bloem - speer. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal en Vertikaal: 1. en 1. prothese; 2. en 2. rapier; 3. en 3.1# In Atlanta waren gisteren weer opeen; 4. en 4. tien; 5. en 5. hen; 6. en rassenrelletjes. De politie maakte een 6. er; 7. en 7. Ellemeet; 8. en 12. H.L.; einde aan de onlusten door waarschu- P en 11. Kee; 10. en 10. klem; 11. en 9. wingsschoten te lossen. Er zijn vele klare; 12. en 8. Heerde. arrestaties verricht. De Japanse elektronisch industrie legt zich toe op het uitbrengen van mini-apparatuur. Hier een draag baar beeldbandapparaat, dat beeld en geluid vastlegt. Wordt dit de toe komstige uitrusting voor de tv-re- porter. die acuut moet uitrukken? Kerktoren ivordt televisiemast STUTTGART Dankzij de pastoor en de bisschop kunnen de boeren uit het Kocherdal bij Stuttgart bin nenkort ook van de televisie ge nieten. Tot nog toe bereikten de televisiegolven het diepingesneden dal niet. Maar nu de pastoor van het dorpje Unterkochenevenals zijn bisschop toestemming heeft gegeven een steunzender antenne te plaatsen op de vijftig meter hoge torenspits van de eeuwenoude gotische kerk, is dit leed verholpen. \De eenzame boeren zullen zich met de wijde wereld in hun kamer minder geïsoleerd voelen. HILVERSUM - Sint Nicolaas heeft de wens te kennen gegeven dit jaar op zaterdag 18 november in Medemblik voet op Nederlandse bodem te zetten. De NTS zal van de aankomst en van de ontvangst door de burgemeester van Medemblik in het Kasteel Rad boud op Nederland-1 een rechtstreekse reportage uitzenden. OPGAVE Vakantieadres Dringend verzoek, uw vakantie-adres via de uit de krant geknipte bon die wij regelmatig op de advertentiepagina plaatsen, minstens een week van tevoren op te geven. Indien deze schriftelijke op- gave niet tijdig in ons bezit is, kan de toezending ernstig worden vertraagd. DIRECTIE. 31 aar il «f ian e *e Je bedoelt, dat het nu onmogelijk is geworden he raadsstuk boven water te laten komen? Als je vrijheid je lief is, inderdaad! gaf Jek tei antwoord. D'r zit niets anders op dan dat wij het spel t<* het einde toe blijven meespelen. Met andere woorden: zijn verplicht te ontdekken wie de moordenaar is. Maar zei je al: nu we eindelijk weten waar we met Hooftman Bolink aan toe zijn, zijn de vragen er niet minder oj geworden. I Je vertelde, dat Ubbink vergiftigde pijlen aan de muif Y? heeft hangen... En ik vertelde je ook, dat ik in het raadhuis eei paraplu te leen kreeg, die ik bij Ubbink weer kwijtraakt! Ja, daar zei je iets verwards over door de telefoon Wat is dat voor een paraplu? Is het die van dieventindi bewuste nacht? Heo zag 't ding er uit en wil je suggereren dat Ubbink de dader is? Ik suggereer niets. We moeten in deze zaak niet gelo ven, maar domweg de feiten vaststellen. Laten we die fe ten eens bekijken: a. In het huis van Ubbink hangen vergiftigde pijlen Hooftman en Bolink zijn door vergiftiging om het levi gekomen. b. In het huis van Ubbink ben ik een paraplu kwijtgi raakt, die aan de insluiper in het raadhuis kan hebbei toebehoord. Let wel, ik zeg: ken hebben toebehoord. H was een grote, zwarte paraplu met een zwarte handgree Een duur ding, leek me. In de greep zat een soort merk in zilver. Een nogal merkwaardig tekentje. Een cirkelt met twee kleinere cirkeltjes erin. i c. In het kantoor van Ubbink heb ik een notitie geleze 1 AHB bellen indien D. lastig wordt. 1 d. Wie die D. is wordt duidelijk als je je herinnert, d Ubbink volgens Loesje Sierlijk met zekere meneer Damme man ruzie heeft gehad. Maar wie is die B. dan weer? onderbrak Jan Jebw feitenrelaas. Dat weet ik nog niet, maar daar breken we ons hlr^ hoofd later wel over. Ik ga nog even verder: e. Makelaar Strand heeft van Ubbink te horen gekreg dat hij voortaan maar één opdrachtgever heeft, name] Ubbink. Een bevestiging temeer van het feit, dat Damm^j man uit een bepaalde zaak is gerangeerd. f. Wat is nu de zaak? Een typische coïncidentie is, het raadsstuk, dat als moordwapen is gebruikt over aankoop van de oude pandjes aan het Bolwerk gaat. neer Strand moest die kopen? Voor wie? En waarvoor? Natuurlijk, schreeuwde Jan, je zit aan dat hotelplan denken? Dan is ook duidelijk wie die B. is. Dat is g< man, maar dat is Algemene Handelsbank en van het R< drechtse bijkantoor van de Algemene Handelsbank is Daj merman directeur' Als je de stukjes van de legpuzzel nog wat na< bestudeert zie je, dat Dammerman en Hooftman ook wi ergens in elkaar grijpen! ging Jek voort, Hoezo? Wel. herinner jij je nog, dat Loesje mij over een noj vreemd gesprek tussen Ubbink en een bezoeker vertel» Die bezoeker was dat staat vast Dammerman!'Loi hoorde Ubbink tegen Dammerman zeggen: houd er ning mee, dat negentig procent van de winst voor mij En nog zoiets als: Ik heb je in m'n macht. Als je kw: wilt kun je die wethoudersbaan wel uit je hoofd zetten kun je bovendien je iaillissement wel aanvragen. Jan Frens, overweldigd door de ontdekkingen, die zei amper een half uur hadden gedaan, kon er niet meer Hij trok een niet bepaald slim gezicht en vroeg: Nou en? Wel snuggere broeder, zei Jek minzaam, Dammern had toch immers geen kans om wethouder te worden?1 geloof, dat je dat zelf nog gezegd hebt. Hij had geen ki maar heeft die nu, daar Hooftman ter ziele is, wél...! Jan bleef doodstil zitten. Hij liet de laatste woorden zijn vriend diep op zich inwerken. Jek zat eveneens gedachten verzonken. Minutenlang was er in de kamer ni te horen of het moesten de geluiden zijn, die van bui' kwamen. Het klokkenspel van de Oude Kerk speelde t fragiel wijsje, waarvan de klanken verwaaid en misvort naar beneden kwamen. Toen het klokkelied uit was vee Jan Frens op uit zijn stoel. Vier passen heen, vier pasj terug, met gefronste wenkbrauwen, beende hij door kamer. Je kon hem horen denken. ee 'r\ (Wordt vervolgd Spionerende Achtduizend r Britse huis- huisvrouwen vrouwen, lid van de nationa le organisatie Boycott, zullen in hun vakantie in Europa spionage werk verrichten. Gewapend met lij sten moeten zij in de winkels de prijzen van verschillende goederen noteren. Het doel van de actie is aani weet te komen in hoeverre een l(Vai treding van Engeland van invl zal zijn op het huishoudelijk bjDO Quaker- bX eilaild Quakers wil het afgelegen eiland Pabay bij Skye ten westen promissen met hun beginselen, t vendien willen zij een tehuis "dat kinderen van vluchtelingen op^ eiland vestigen en de vakantie commodatie uitbreiden. RADIO VAVAVOM) 402 m. KRO 9io Actualitel- M5 Geestelijke liede- 10 Radio Filharmonisch 20.40 Pianorecital: jekbespreking: Cultureel - jztek 22.40 O- II. 298 m. AVRO: 5t; 18.55 Paris vous parlc: I 19.00 Gevarieerd platenpro- gramma: 20.00 Nieuws: 20.05 Liedjesprogramma: 20.35 Op de gevarieerd pro- l Jazz Spectrum: cours Musical International Reine Elizabeth de Belgique: STER. 21.56 Reclame: NTS 22.00-22.15 Journaal. België. Nederlands progr. vanair n al). 21 40 De I Lichte orkest foonmuzlek: 12.27 Mededelin een voor land- en tuinbouw 12.30 Nieuws: 12.40 Actualitel ten. eventueel crammofoonmu 12.50 Fragmer and Gi ...0 Amu (gr.): 15.05 Jong talent: en cello (opn.): 15.50 jlvertelllng voor de jeugd; Voor de Jeugd: 17.00 Ste- Lichte grammofoonmu- 17.50 Overheidsvoorlich- l Tijd vrij telijke organisa- itiek; 7.23 Lichte ...nmuzlek e (7.30-7.35 Van •overzicht): dag: VARA: persoverzicht). VPRO: 7.55 De ze dag. VARA: 8 00 Nieuws. 8 10 Lichte grammofoonmuziek (8 30-8.35 Voor Schoolradio: VA- robleem: 11.32 Radio R.V.U.: Aspecten Dubbelki grammofoonmuzien: it.tï Voor het platteland: 12.27 Me- kamerorkest 17.Ó0 Voor middelbar FM-kanalen. AVRO: 9.00 Nieuws: 9.02 Actualiteiten: 9.05 Kaleidoscoop: A VR o-solisten en -orkesten: 10.00 Nieuws: Operettefragmenten: 1300 Nieuws: 13.02 Actualiteiten: 19.05 Plaatjes en praatjes: (14.00 Nieuws): 15.00 Nieuws: 15.02 Lichte muziek voor een Hollands publiek: 16.00 AVRO-* Jeugdafdeling: 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten: 17.05 Rhythm and blues: 17.3S-18.00 Country and Western music. TELEVISIE WOKGEA 50. „Hé, Stikkeltje. kijk eens gauw naar beneden!" roept Bruunke ineens, op een vrachtauto wijzend. „Maar dat is het autootje van de oplichter!", ziet ook Stikkeltje. „Goed kij ken. waar hij heen rijdt: hij gaat nu natuurlijk naar een hotel of zo iets!" Ze zien het autootje stoppen. „Nu even goed onthouden, waar het precies staat", zegt Stikkel tje. „Een klein wit logement, midden in het stadje, met een gróte kastanjeboom er voor. Ont houd je méé, Bruunke?" „Keurig; jullie hebben me 'n gróót plezier gedaan!", zegt de koster dankbaar. „We zi vast nog wel eens aan jullie denken, als de ei; zo mooi schitteren in de zon. En dit is voor jul Hij geeft ze ieder een groot stuk chocola. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6