•taking in kustvaart jireigend Felle kritiek op de rede van Kosygin KONING HOESSEIN: UITZOEKEN WIE ISRAËL HIELPEN Israël mag gebieden behouden alleen met instemming Arabieren NOG VRIJWILLICERS NAAR ISRAËL Uit de Haagse hof geplukt ruNij dn DINSDAG 20 JUNI 1067 R0TTERDAM De vader" IJ-'-landse kustvaart dreigt over niet al te lange tijd te stranden op een zich toespit- 1 in éésend con^ict tussen reders en bemanningen, lat leeg] C.a.o.-onderhandelingen heb- ben goed schipbreuk geleden: g hari^ver uiteen staan momenteel 'de standpunten van de Fede- :nares >ratie van Werknemersorgani- de opjsaties in de Zeevaart de van de zeelieden en de Raad van bestuur nvaUeivoor de Zeevaart woord- vast ^voerder van de redersbonden. Beide organisaties zijn zich aan het heroriënteren over wat c]/-»er dient te gebeuren om een OlUlfiguurlijke aanvaring nog te d kunnen omzeilen. Algemeen secretaris van de federatie -ctenbeuJ- E- p- Gerritse: „De zaak verdeéziet er ernstig uit". ing ^Kosyf Wea. Het gaat er (nog) niet i procent meer of minder bij de risverhoging komt, maar om die- gaande kwesties: het aantal bemanningsleden op ustvaarders, de grens tussen kleine en gro- handelsvaart van een tonnage- laat (500 brt.) te verleggen jen lengtemaat (75 meter) en dsen slf enige moeilijke zaken als „het -ran^oen vervallen van de bepalingen indj(etreffende de gageverdeling bij nkele ghet ontbreken van een voorgeschre- 834.% 00 a De federatie neemt het de Raad tot 49; pan Bestuur voor de Zeevaart kwa- "ijk dat er van zijn kant bij de tot 328|oononderhandelingen wordt geëist tot 51,17?at de werknemersbonden meewer- tot 19,ken aan zulke ingrijpende veran- daalde Jeringen in de kustvaart. Aan iigenlijk cao-gesprek zijn beide partners dan ook voorlopig nog hiet toe. De reders schijnen ditmaal vast besloten iets te gaan doen aan de feeds jaren geleden ingezette kust- aart-klaagzang: „Het gaat enorm lecht. Concurrentie met het bui- Bojenland is onmogelijk". Men H. Bdcnuift de grootste moeilijkheden V. PertfP de hoge loonkosten en bij het opgéaan zitten rond de onderhande- deelgenSngstafel kwam de federatie met en waag of er van de rederskant over die kosten '.ouden kun- enige >en worden gegeven. Antwoord pand ljaarop is evenwel uitgeblpven. p i De dezer dagen geweldig druk ior centfijnde heer Gerritse meent: „Wel- ïarkt bFcht kunnen ze dat niet aantonen. komt £°u het, vooral bij de eigenaren lille is één of hooguit twee bootjes, erland <een verkeerde bedrijfsvoering nnenko#unnen zijn? De grote kust- :k de pfaart-rederijen in het westen kla- opa hïen namelijk veel minder". Een,- nog toe[oudig gezegd komt het er in deze fecompliceerde zaak als volgt op ie ami] i LAt\ :eit nij-Weh ioogste moet ming. Z door in H. t lagere^ nog tol is f50|tnderen blijken nog altijd de char- toekijantste en lieftalligste mannequins zijn. Hier een Parijse tweeling die >se regen-ensembles met hoed pre- -Meerde. Zij showden voor het [r6™!odehuis Rainet. dat zijn herfst- ftet Netyntercollectie V0Qr ónderen liet De kustvaartreders willen met minder mensen gaan varen, maar de werknemersbonden vrezen daar door een toenemende onveiligheid. Niet direct door die vermindering (want de federatie is daartoe tot op zekere hoogte bereid), maar eer der door de eis tot afschaffing van het kustvaartreglement, waardoor alleen het aantal mensen aan boord wordt voorgeschreven en niet de functies die ze bekleden. De heer Gerritse: „Dan kunnen ze wel eens met een kinderkamer gaan varen". Duitsland „Onze kustvaartreders vergelij ken" aldus de federatie-woord voerder „hun vloot met Duitsland. Daar is de kustvaart in vaargebieden verdeeld voor elk waarvan bepaalde aantallen be manningsleden zijn voorgeschre ven. Wij kennen echter één rege ling, maar onze schepen mogen we reldwijd varen, op de kleinste na De reders wensen een beman ningsvermindering, maar willen ook met een minder bemand schip direct van het ene in het andere gebied varen en geen tijd verspil len met het laten overkomen van aanvullende bemanningen. Voor ons blijft de veiligheidskwestie zwaar wegen. Daarbij komt ook nog een soci aal aspect. De officieren bijv. zou den bovenmatig kunnen worden belast wanneer ze teveel moeten bijspringen." Genegen is de federatie tot het volgende: bij conventionele sche pen van 300 tot 400 brt. één man aan dek en de assistent werktuig kundige minder, bij tank- en koelschepen alleen de assistent werktuigkundige en bij geautoma tiseerde schepen één man aan dek minder. Maar daarnaast handha ving van het reglement waarin al le verdere functies zijn omschre- De overige eisen die de reders gekoppeld hebben aan de totstand koming van een nieuwe cao zijn een wijziging van de Schepenwet (vermindering van het machineka- merpersoneel op de gehele vloot) en de Wet op de Zeevaartdiplo ma's: de grens tussen kleine en grote handelsvaart veranderen, van tonnage naar lengte dus. Bij aanvaarding van dit laatste zouden vele grote schepen (tot 2400 ton ongeveer) ineens onder de kleine handelsvaart vallen en met minder mensen kunnen gaan va ren, met minder „zware" diplo- De kleine Nederlandse han- delsvaartvloot zou in dat geval ruwweg verdrievoudigen. Tiental len zeelieden zouden werkloos wor den en de heer Gerritse („ik spreek nu persoonlijk") vindt het onaanvaardbaar dat een zo verre gaande maatregel verbonden wordt aan een voortzetten van de onderhandelingen over de lonen: „het zijn zaken die niet bij elkaar horen". Begrip De Federatie van Werknemersor ganisaties in de Zeevaart kan beslist begrip opbrengen voor de moeilijkheden van de reders en is ook bereid met hen bij de over heid te pleiten voor financiële hulp in welke vorm dan ook. Onjuist is het volgens haar ech ter dat de reders star blijven vol houden aan de combinatie beman ning-lonen. Secretaris Gerritse zou het niet vreemd vinden als zoiets gebeurt om over de rug van de werknemers uit de moeilijkheden te komen. Inmiddels hebben de vijf vak bonden van grote-vaartreders ver klaard wel genegen te zijn weer een gesprek te hebben. Niet ge zegd hebben ze precies waarover, maar bereidheid is er in elk geval toch. De twee bonden van kustvaartre ders (het Koninklijk Zeemanscolle ge „Groninger Eendracht", dat het noorden van het land bestrijkt en de Bond van Werkgevers in de Kustvaart, die in het westen zit) hebben echter gezegd niet meer mee te doen nu de federatie niet J. E. P. M. GERRITSE .„het ziet er ernstig uit" tegemoet wil komen aan hun Mocht het gesprek met de grote- vaartbonden tot een overeenstem ming leiden (de kustvaartproble men raken hen niet), dan zou er dus wel eens een aparte cao voor die groep kunnen komen. Gelijktijdig betekent dat dan een breuk tussen grote en kleine handelsvaart. Min of meer is die er al, nu de grote-vaartreders hun kustvaart-collega's in de steek heb ben gelaten. De Raad van Bestuur voor de Zeevaart is er van zijn kant van overtuigd dat de kustvaarteisen redelijk zijn. Directeur K. de Graaf: „Het is voor de reders pompen of verzuipen. Het kan ze heus niet schelen of er een staking komt. De mensen zeggen al dat ze met varen verliezen en met stil liggen straks alleen maar baat hebben. Als de beman ningsleden niet zien dat de eisen een redding van onze kustvaart inhouden, zou het eind van de Nederlandse kustvaartvloot wel eens in zicht kunnen zijn". De raad is het volledig eens uiteraard met de reders. In de Oostzee is Nederland al wegge cijferd, in de Middelandse Zee liggen onze vrachten al tien pro cent boven die van bijv. de Duit sers. De heer De Graaf: „Het is geen doen meer". De afkoelingsperiode van twee maanden (tot het aflopen van de opgezegde cao) kan natuurlijk al tijd nog leiden tot het oplossen van de kwestie. Het gaat er de federatie niet om de kustvaartre ders in het vaarwater te zitten, maar om naar haar mening redelijk begrip bij de andere on derhandelingspartij. Die schijnt er echter nog niet te zijn en een staking doemt dan ook bepaald op. De heer Gerritse zegt samenvattend namelijk: „De werknemers blijven bij hun eisen, laten de reders maar over de brug komen". RUS BESCHULDIGT OOK AMERIKANEN ISRAËL: MOSKOU VERANTWOORDELIJK NEW YORK Niet alleen Israël, maar ook de Verenigde Staten zjjn volgens de Russische premier Kosygin verantwoordelijk voor de situatie in het Nabije Oosten. In zijn rede in de Algemene Ver gadering van de Ver. Naties stelde de Rus de Amerikaanse politiek aan de kaak. Hij noemde Vietnam, Cuba, Kongo en andere gebie den en zei, dat de toestand in het Nabije Oosten tot een oorlog met kernwapens kan leiden. Kosygin ontkende, dat Rusland te gen Israël is, maar het keert zich tegen de agressieve politiek van dit land. Hij zei, dat Israël evenals Duitsland in de oorlog „Gauleiters" had benoemd in de bezette gebieden. „Israëlische troepen verbrandden dorpen, verwoestten ziekenhuizen en scholen. De burgerbevolking wordt voedsel en water en alle middelen om te leven onthouden. Krijgsgevan genen en zelfs vrouwen en kinderen werden doodgeschoten en ambulances met gewonden werden verbrand. De Ver. Naties kunnen deze misdaden niet over het hoofd zien", aldus Ko sygin. Hij herhaalde de beschuldiging, dat Israël steun heeft gekregen uit be paalde imperialistische kringen. De haatcampagne zou vooral door Ame rika en West-Duitsland zijn bevorderd. Door een annexatieprogramma naar Blijft die stap uit, dan zou den in augustus de ongeveer 900 Nederlandse kustvaarders wel eens geruime tijd in de havens kunnen blijven liggen. Zesduizend zeelieden zouden dan in staking zijn. Geen pret tig vooruitzicht voor onze eco nomie en een tweede reusach tig probleem voor onze koop vaardij, die Nassers sluiting van het Suezkanaal voorlopig ook nog maar moet zien te verwerken. AMMAN Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren in Amman gezegd „geen enkel land te beschuldigen van het sturen van vliegtuigen om Israël te hel pen bij de oorlog in het Nabije Oosten. We beschuldigen geen enkel land. We willen uitzoeken wat er gebeurd is. Wie tegen ons was. Of Israël alleen stond of hulp kreeg", aldus Hoessein. Op vragen overi Arabische berich ten volgens welke Amerikaanse en| Britse vliegtuigen luchtsteun had den gegeven, ant-| woordde de ko ning: „Onze radar gaf, gezien het grote aantal vij-; andelijke vliegtui-i indruk gen, dat we voor een luchtmacht ston den die sterker was dan die van Israël". „Wij hebben bekend gemaakt wat we hebben gezien en wat we geloven. Het is aan anderen om gevolgtrekkin gen te maken. Onze waarnemingen zijn met onze delegatie naar de Vere nigde Naties gezonden zodat ze ter be schikking kunnen worden gesteld van internationale instelling", aldus de vorst. Federatie met Israël Mandaat VN-leger Cvprus met half jaar verlengd NEW YORK De Veiligheidsraad van de V.N. heeft met algemene stem men het mandaat van de V.N.-vre desmacht op Cyprus met nog een half jaar verlengd en wel tot 26 december. de hij dat er op het ogenblik geen sprake is dan aanvaarden of niet aan vaarden. De Jordaanse koning zei voorts dat de west-oever van de Jordaan „een be langrijk deel van Jordanië en van ons vaderland uitmaakt evenals Jordanië deel uitmaakt van de Arabische we reld". Hij wil van het Arabisch-Israëlische conflict geen conflict tussen het Oosten en het Westen maken. „De Arabische natie moet haar eigen politiek voeren We verwelkomen alle steun van bui tenaf voor deze politiek". De koning wilde geen antwoord geven op een vraag waarom Jordanië de betrek kingen met de Verenigde Staten en Enge land niet verbrak na de beschuldiging dat deze landen hadden geholpen. voren te brengen zou Israël tonen, alle gevoel voor de werkelijkheid te heb ben verloren en een gevaarlijke weg te zijn ingeslagen. „Letterlijk enkele uren voor de aan val op de Arabische staten verklaarde de minister van defensie van Israël, dat zijn regering een vreedzame op lossing zocht Op dat moment hadden Israëlische piloten al bevel gekregen voor het bombarderen van steden in Egypte, Jordanië en Syrië, zo zei Ko sygin. Dit optreden is een perfiditeit zonder weerga. De resolutie van Kosygin bevat de volgende eisen: 1. veroordeling van de „agressieve acties" van Israël en de voortge zette bezetting van veroverde ge bieden; 2. onverwijlde en onvoorwaarde lijke terugtrekking van alle Isra ëlische troepen op de bestandslijnen en eerbiediging van het statuut van de gedemilitariseerde zones; 3. schadeloosstelling door Israël aan Egypte, Jordanië en Syrië en teruggave van in beslag genomen goederen en andere materiële waar den; 4. het richten van een oproep aan de Veiligheidsraad, onverwijld pas sende maatregelen te treffen, om alle gevolgen van de door Israël gepleegde agressie te elimineren. Contrast De harde woorden van Kosygin aan het adres van Israël en Amerika vorm den een contrast met de verklaring van president Johnson. Deze had nog een laatste poging gedaan, Rusland ervan te weerhouden, een politiek na te stre ven, die oplossing van het Arabisch- Israëlische conflict verder zou bemoei- Johnson vatte de bedoelingen van de Amerikaanse politiek in vijf pun ten samen: a. erkenning van het recht van elk volk om te leven; b. oplossing van het vraagstuk van de Arabische vluchtelingen; c. verzekering van de vrije door vaart door internationale wateren; d. beperking van de bewapenings- De Gaulle en Wilson eens PARIJS De Britse premier Wilson en president De Gaulle van Frankrijk zouden eenstem mig van mening zijn dat Israël de veroverde gebieden alleen kan behouden met instemming van de Arabische landen. Franse zegs lieden hebben dit gisteren in Pa rijs gezegd. Wilson en De Gaulle confereer den gisteren ruim vijf uur in het slot Trianon bij Versailles en spra ken voornamelijk over de crisis in het Nabije Oosten. Tijdens hun be sprekingen werden zij door koeriers regelmatig op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen in de Alge JONKVROUWE Henri tte van terpreteerde ik naar eigen smaak, haren rezen me ten berge toen ik onlangs een causerie van haar hoor de, waarbij het zingen als een thera- of dat nu een pie werd aanbevolen. Ik zat daar of een en moest wel luisteren. Ze zei het allemaal heel knap en dat de ik zal het nu maar eenvoudig doen Was er een klank die me beviel, dan hield ik die aan. En bekommer- Lennep is een autoriteit op mu ziekgebied. Niet alleen heeft zij me nig artiest van internationale faam de naar Nederland weten te krijgen, officieel erkende noot niet alleen weet ze alles van de buur van de echte, meest bijzondere muziekinstrumen ten en van de muziekgeschieden; maar bovendien ziet end over te vertellen. Zo boeiend, dat zelfs een leek er althans iets van opsteekt. Zo'n volslagen leek ben ik. Misschien zou het anders gelopen zijn, Maar het vreselijkste goede man niet geloven kon dat ik kans er boei- uren studeerde, d.w.z. stond te strij- heerlijke wijsjes speelde. Op zuurstof binnen en blazen afvalstof- in- de les echter kwamen zijn toonlad- ativiteit deskundig gesmoord had- gesteld. Tot ik er de brui aan gaf en ook de viool verleden tijd was geworden. Toen kwam ik op een school. Overdag een schoolmeester voor het waar een groot man les gaf. Alle sen nooit mag aandoen, dat zin- fen uit, zei ze terecht. Vandaar die zangtherapie. Ik was er diep van onder de ir druk. Besefte hoe waar het is, dat we luie ademhalers zijn. maar tegelij kertijd dat ik het mijn medemen- bord, des avonds een rasmuzikant, leerlingen moesten voorzingen. Hij Bij de eerste zangles wilde ik extra begeleidde op de piano. Bij mijn mijn best doen en zette een keel op eerste rauwe toon kwam er een van jewelste. Nog hoor ik het aftik- bonk uit het instrument, de man ken en zijn beminde stem: „Kindje. lag van ellende met zijn ellebogen luidloos. Gewoon zodra ik frisse jij moet maar zo zacht zingen, dal op de toetsen. Drie jaar lang be- je het zelf niet hoort.. Maar muziek wilde ik maken. Dus zanikte ik net zo lang tot ik vioolles mocht nemen. Mijn broer groette hij me tweemaal per week met een gemompeld „stakker" en „als je maar stil bent". Dat ik toch graag naar de uiteen ver. Marinus Adam was zettingen van freule Van Lennep gende te verbeteren. Ik twijfel er niet aan of er zijn er meer zo. Daarom heb ik een ei- i therapietje uitgevonden. lucht ruik, diep ademhalen. Het eni ge moeilijke is in een stad die fris se lucht te vinden. Maar dat geldt voor de zingenden toch ook. Daarom voel ik me opeens niet zijn leermeester en werd ook de luister, is dus een compliment voor meer achtergesteld, mijne. De arme. De toonladders in- haar pedagogisch talent. Maar de Wat heerlijk is. De zegslieden menen voorts te weten dat beide regeringsleiders het er over eens zijn dat een Arabisch-Iraëlische regeling moet worden onderschreven door de vier mogendheden om geloof waardig te kunnen zijn. Hierbij moe ten Engeland en Frankrijk samen de belangen van West-Europa vertegen woordigen. Geen topconferentie Er is verder gezegd dat er op het ogenblik geen plannen zijn voor een reis van De Gaulle naar New York. Ook premier Wilson zou nog willen wachten met naar de VN te gaan. Hij deelt kennelijk de vrees van de Franse president dat de Russische premier Kosygin de VN voor propaganda-doel- einden wil gebruiken om op die ma nier de Arabische landen weer voor zich te winnen.. Uit Britse bron wordt nog vernomen dat de kans op een top conferentie van de Grote Vier in de VS over het Nabije Oosten de eerstko mende dagen minimaal wordt geacht. Wilson besprak ook de Britse toetre-| ding tot de EEG met de generaal wat! eigenlijk het voornaamste doel wasj van zijn bezoek aan Parijs. Met betrekking tot dit laatste i vraagstuk werden, aldus is van Franse! zijde verklaard, opnieuw de weder- j zijdse standpunten uiteengezet. Wat be-| treft de voorwaarden voor het openen j van onderhandelingen tussen de zes wedloop, in het bijzonder in het nabij* Oosten; en e. eerbiediging van de politieke on afhankelijkheid van alle landen in dat deel van de wereld. De president deed een beroep op de landen van de VN, opgave te doen van alle militaire leveranties aan de landen van het Nabije Oosten. Amerika is voor terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette gebieden. Een onmiddellijke terugkeer naar de toestand van voor het uitbre ken van de oorlog zoals Kosygin wil biedt volgens Johnson echter geen oplossing. Een dergelijke eis is een uitnodiging om de vijandelijkheden te hervatten. De president liet er geen twijfel over bestaan dat de Egyptische blokkade van de Golf van Akaba („een dwaze daad") de uitbarsting van het conflict had veroorzaakt. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Eban, trok fel van leer tegen de vergelijking die Kosygin tus sen Israël en Hitler-Duitsland had ge trokken. ,,Wij hebben nooit met Hit- Ier geschipperd en er nooit een ver drag mee gesloten, zoals Rusland in 1939 deed", aldus Eban. ,,De Russen hebben elke aanspraak op objectiviteit verspeeld." Het is vol gens Eban dan ook ondenkbaar dat zij nu voor het wereldforum als aankla ger of rechter kunnen optreden. Veel eer moesten zij zelf een object van internationale kritiek vormen, vanwe ge de duistere rol die zij hebben ge speeld. Eban meent dat er onder vreedza me omstandigheden verbindingen ge opend kunnen worden tussen Israël en de Arabische landen. Daardoor zouden leven, denken en handelen aanzienlijk worden gestimuleerd. Dat kan echter niet als de Arabi sche landen het bestaan van Israël al leen erkennen om zich op zijn ver nietiging voor te bereiden. Hij nam alle twijfel over de oorza ken van het huidige conflict weg door systematisch de verklaringen van Arabische leiders op te sommen, waarin onverbloemd de vernietiging van Israël werd aangekondigd, in een totale oorlog, die geen grenzen zou kennen. Kosygin INE Russen zjjn slechte verliezers. Kosygin bewees dat nog eens, toen hij gisteren met zijn medewer kers wegliep uit de zaal van de Alge mene vergadering van de VN. Ook verwierp hij het aanbod van presi dent Johnson voor een gesprek over het Arabisch-Israëlische conflict. Dat was onfatsoenlijk bovendien. Het optreden van de Russische pre mier getuigt van zwakheid. Dat geldt ook voor de lange rede, waarin hij trachtte, Israël als aanvaller aan de kaak te stellen. Kosygin verliet de zaal, nadat de Israëlische minister Eban al in het begin van zijn wederwoord Rusland aansprakelijk had gesteld voor het uitbreken van het conflict Eban somde systematisch de feiten op, die tot het conflict hadden geleid en waaruit duidelijk naar voren kwam, wie de werkelijke aanvallers waren. Kennelijk was dat voor Ko sygin te veel. Als men de feiten laat spreken, praat men bij de Russen nog altijd voor dovemansoren. De vraag is, of hij de zaak, die hij meent te moeten verdedigen, met zijn ontaktische houding gediend heeft. Zo handelt men niet, als men werkelijk de vrede wil bevorderen. Terecht had president Johnson en kele uren voor de aanvang van de zitting gewaarschuwd, dat een een zijdige benadering van het probleem slechts tot nieuwe vijandelijkheden zou leiden. Johnson hield een verzoeningsgezin de toespraak om de deur naar een vergelijk wijd open te zetten. Kosy gin bleef echter de onverzoenlijkheid zelf. Hij kan ook moeilijk anders. Rusland liet zich in een positie ma noeuvreren, waaruit ontsnapping bij zonder moeilijk is. Het kan met niet minder genoegen nemen dan met een besluit van de Algemene vergade- EEG-Ianden en Engeland over de toe- ring, waarin Israël als aanvaller treding. werd eraan toegevoegd, dat men in dit opzicht gebleven is bij het j op de conferentie van Rome bepaalde! standpunt: voor alles moet er een ge- dachtenwisseling zijn tussen de Zes en] Engeland; de Zes moeten eerst onder- wordt veroordeeld en bevel krijgt, zijn troepen terug te trekken. Om dit te bereiken is echter veel takt nodig. En die heeft Kosygin tot dusver niet kunnen opbrengen. Zijn 'ine overgaan tot een volledig onder-! houding la daarvoor tè onveraoen- zoek van het vraagstuk. IUk. AMSTERDAM Onverwacht zijn vanmiddag toch nog twaalf Neder landse vrijwilligers naar Israël vertrokken. Eerder was uit Jeruzalem het bericht binnengekomen, dat men geen vrijwilligers meer nodig had. De groep, die nu alsnog is gevraagd, bestaat alleen uit jongens. Zij zullen worden ingezet om te helpen bij het ruimen van puin in de kibboets Gidolh aan de Israëlisch-Syrische grens. Deze kibboets werd in 1949 aan de oevers van de Jordaan gesticht en is zeer zwaar gehavend. Uit Nederland zijn eerder dertig verpleegsters, acht artsen en 42 jongens en meisjes voor agrarische werkzaamheden naar Israël vertrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5