KOSYGIN ONGENAAKBAAR Kamerlid hielp deserteurs JAMIN Geen gesprek met Johnson Weggelopen uit vergadering Jordaanoever: een zelfstandige staat CNV wil ook hulp aan de Arabische landen Benzine: nu 1, straks nog 0,3 cent duurder Dimdag 20 juni 196" 48ste jaargang r»ct«ur: F. Diemai tefdradactsuri Dr. t DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD joofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid voor de PSP O. M. Boete» is gisteren door de rijksrecherche verhoord omdat hij enige weken ge leden onderdak heeft verleend aan een deserteur uit het Nederlandse leger. De heer Boetes, lid van het Quakergenootschap, zei dat een in Amsterdam in het geheim werkende groep de afgelopen maanden tussen de 10 en 20 gedeserteerde Amerikaanse militairen naar Frank rijk heeft helpen ontvluchten vanwaar zij naar boerderijen op het platteland gaan. NEW YORK De houding van de Russische premier Kosygin heeft deining veroorzaakt. Gisteravond weigerde hfj in te gaan op een uitnodiging van president Johnson, het Nabije Oosten en indere wereldproblemen te bespreken. Tevoren had hjj kwaad de zaal verlaten, waarin de Algemene Vergadering bezig was, het Arabisch-Israëlische conflict te bespreken. Op dat ogenblik was de Israëlische minister Eban jan het woord. Kosygin kwam niet in de zaal terug, toen de Amerikaanse af gevaardigde Goldberg antwoordde op de rede, die de Russische iremier tevoren had gehouden. {onder elkaar te ontmoeten hielden )ygin en Johnson echter op Ameri- rnse bodem een dialoog over hel pije Oosten en in mindere mate over Vietnam. {ort nadat Johnson via tv en radio {Washington terugtrekking var lëlische troepen, maar tevens Ara- me erkenning van Israël had be- jt, sprak Kosygin in de Algemene [gadering. [ij brandmerkte Israël als aanvaller 'diende een resolutie in. Daarin fdt verzocht, Israël als zodanig te oordelen en de onmiddellijke terug- tking te eisen van de Israëlische Wassende vrouw geëlektrocuteerd tEUWAHDEN Gistermorgen ls 0-jarige mevrouw H. van Nieuwen- tn-De Vries te Noord-Wolde ter zij aan het werk was met haar inachine door elektrische stroom ge- troepen uit de bezette gebieden. Ook zou Israël de Arabische landen scha deloos moeten stellen. VN-waarnemers betwijfelen, of Rus land voor deze resolutie een meerder heid van tweederden krijgt, zonder dat er belangrijke veranderingen in worden aangebracht. De Veiligheids raad weigerde reeds een resolutie van soortgelijke strekking te aanvaarden. Minister Eban Na de door Kosygin rustig en zonder enige emotie uitgesproken rede, die drie kwartier duurde, kreeg de Israë lische minister Eban het woord. Hij veroordeelde de Russische politiek in het Nabije Oosten als een „droevig en schokkend" verhaal. Eban noemde de Russische resolutie volslagen onaanvaardbaar. Israël is slechts bereid in vrije onderhandelin- gen met zijn buurlanden duurzame en' rechtvaardige oplossingen aan te bie den, die tot wederzijds voordeel en eer zouden strekken. Halverwege de toespraak van Eban liepen Kosygin en Gromyko (minister van buitenlandse zaken) de zaal uit De Russische VN-gedelegeerden bleven echter op hun plaats, ook toen na Eban de Amerikaanse afgevaardigde Gold berg van het recht van wederwoord gebruik maakte. Goldberg verklaarde, dat Kosygin de zaken volledig had verdraaid. Men moest toon en inhoud van wat Johnson en Kosygin hadden gezegd maar eens met elkaar vergelijken, zei hij. Later ging Goldberg uitvoerig in op de be schuldigingen van Kosygin Nadat hij was uitgesproken werd de zitting verdaagd. Vanmiddag om half vier werd opnieuw vergaderd. (Zie voor een uitvoerig relaas elders in dit nummer). Auto frontaal op trekker: dode DREUMEL De 42-jarige grossier in groente en fruit H. Janssen uit Nij megen is gistermorgen om het leven gekomen, nadat hij bij een inhaalma- neuvre met zijn personenauto in botsing was gekomen met een tege moetkomende trekker met oplegger. SCHAGEN De 85-jarige G. Snij der is gisteren te Schagen door een auto gegrepen toen hij zonder op te letten met zijn fiets de weg overstak. Hij overleed in het ziekenhuis aan de gevolgen van het ongeluk. MIERLO f=j De tweeëneenhalfjarige Marinus Collen is gisteren te Mierlo vermoedelijk door een trekker met aanhangwagen overreden en gedood. Het lijk van het kind werd later op straat gevonden. De politie stelt een onderzoek in. OUD-GASTEL i=^ De 65-jarige me- 'ouw A. M. van Dongen is gisteren te Oud-Gastel tijdens het oversteken door een auto gegrepen en gedood. De groep, in juni vorig jaar op gericht, bestaat uit enkele mensen van de kern die de Vietnam-de- monstratie in Amsterdam orga niseren, dat zijn o.a. provo's en leden van de socialistische jeugd. Overigens heeft de heer Boetes geen prettige ervaring gehad met de Ne derlandse deserteur, de 20-jarige R. B., die hij in huis heeft verborgen. Mevrouw Boetes vertelde dat zij de jongen in haveloze toestand en to taal over zijn toeren in Amsterdam had ontmoet en hem toen in huis had gehaald met de bedoeling uit te zoeken, op welke wijze hij uit de militaire dienst zou kunnen komen Diefstal Door bemiddeling van de commissie dienstweigeraarszaken werd een psy chiatrisch rapport voor de jongen op gesteld, dat aan een militaire psychi ater zou worden toegezonden. Al die tijd, dat de heer Boetes aan de proce- VOORSTEL VAN BEIS GOERIOV TEL AVIV De Israëlische oud-premier Ben Goerion heeft gisteren het plan gelanceerd van de westelijke Jordaanoever, die nu in handen van Israël is, een autonome Arabische staat te maken. Israël zou een econo misch verdrag met de staat moeten hebben en ook zouden Israëlische troepen het gebied moeten beschermen. Ben Goerion heeft zijn plan in verschillende Israëlische kranten als ingezonden stuk laten op nemen. Andere voorstellen van de be jaarde politicus zijn: Er moeten vredesverdragen met Jordanië. Syrië en Egypte worden gesloten: #Israël zou Sinai moeten ontruimen in ruil voor vrije doorvaart in het Suezkanaal en de Golf van Akaba: het veroverde oude deel van Jeruzalem moet in han den van de Israëliërs blijven; de Arabische vluchtelingen uit de Strook van Gaza zou den in de nieuwe Arabische staat kunnen wonen; de Israëlische troepen moe ten uit Syrië worden terug getrokken als dit land belooft geen aanvallen op Israëlische nederzettingen meer te onder nemen; de enige weg tot vrede is rechtstreekse onderhandelin gen tussen de Arabische lan den en Israël. OUTEBOYCOT Det premier van Algerije, Boumedienne, heeft een beroep op de Arabische landen gedaan een jaar lang geen druppel olie meer te leveren aan de Angel saksische landen. De Arabische landen hebben slechts een veld slag verloren, maar niet de oor log, zo zei Boumedienne gisteren in Algiers. De verliezzen onder de bur- Bij gevechten in de Mekong-delta bijn gisteren volgens de Amerikanen 169 Vietcong-strijders gedood. Zelf ver loren zij 28 man. In de provincie Binh Dinh kwamen 24 Vietcong-leden en zes Amerikanen om het leven. Mlt: per kwartaal per maand onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Als christelijke vakbeweging is het CNV bereid mee te werken aan een verrui ming van de doelstelling van de Israël-actie, zoals deze vorige week door de Stichting van de Arbeid is aanbevolen. Het CNV is bereid de actie behalve voor Israël mede te bestemmen voor de getroffenen in de Arabische landen. De actie van de Stichting van de Arbeid hield in. dat iedere werknemer driemaal een uurloon zou afstaan voor hulp aan Israël en dat de werkgevers dit bedrag nog eens zouden verdrievou digen. Dit besluit werd genomen ter wijl de oorlog van Israël tegen de Ara bische landen nog aan de gang was en het bestaan van Israël op het spel leek te staan. Nu de oorlog achter de rug is en ook de andere volken in het Nabije- Oosten dringend hulp nodig hebben, lijkt het gewenst gelijk met de gewij- Nog deze week valt een nader be raad binnen het bestuur van de Stich ting van de Arbeid te verwachten over het verloop van de actie en over de wenselijkheid de doelstelling van de actie te verruimen. Dit laatste zal geen eenvoudige zaak zijn, omdat vele bij dragen reeds gestort zijn, waarvan de gevers wellicht uitsluitend hulpverle ning aan Israël op het oog hebben ge had. De Stichting van de Arbeid zal nagaan of voor deze moeilijkheid een oplossing gevonden kan worden. De rk centrale van overheidsperso neel (ARKA) weigerde om deze reden tot nog toe medewerking aan de drie-uur-actie van het bedrijfsleven. De heer C. A. Bakker, secretaris van het CNV, tevens lid van het bestuur van de Stichting van de Arbeid, stelde zich gisteren op het standpunt, dat de hulpverlening zich moet uitstrekken tot alle volken, die door de oorlog ge troffen zijn, ongeacht ras, geloof of kleur. Met de Oecumenische Raad van Kerken zag hij als opdracht alle getrof fenen te helpen. gerbevolking in het westen van Jordanië zijn minder groot dan men dacht, zo heeft een VN- commissie vastgesteld. In Jorda nië zijn 730.000 vluchtelingen, van wie bijna de helft verblijft in het door Israël bezette gebied ten wensten van de Jordaan. De Poolse partijleider Gomoel- ka heeft de Joden in zijn land gewaarschuwd zich niet te ver heugen op de successen van Is raël. De Poolse burgers hebben slechts één vaderland: dat is Polen. Alle burgers worden op dezelfde manier behandeld. „Wij wensen niet dat er in ons land een vijfde kolonne wordt ge vormd", aldus Gomoelka. C.I.E.B.A. - LEIDERDORP TEL. <01710)-3O797*/21561 [q BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN Nederlands vlees weer naar Italië DEN HAAG Als laatste van de lidstaten van de EEG heeft Italië de nog overgebleven beperkingen voor de invoer van Nederlands levend vee en uit Overijssel afkomstig vlees ingetrok ken. Deze maatregelen waren genomen toen in het voorjaar mond- en klauw zeer in ons land werd geconstateerd. Een felle brand heeft gisteren het stallencomplex van het hippisch cen trum Midden-Heuven in Rheden in de as gelegd. De paarden konden juist op tijd uit het gebouw worden gehaald. De brand is waarschijnlijk ontstaan door hooibroei. Toen de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, gis teren in de VN de politiek van het Kremlin in het Nabije Oosten kriti seerde, verliet premier Kosygin, ge volgd door zijn minister Gromyko, demonstratief de zaal. Bang Eikedag voor VOOr het instappen: wagen- Pr>™<°ur en u hebt Ziekte? een fijne reis. tabletten tegen reisziekte PRIMATOUR A werken snel èn langdurig t 'I Israëliërs wegens plundering gestraft JERUZALEM Een Israëlische krijgsraad heeft gisteren te Jeruzalem twee Israëlische burgers tot resp. twee en drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld, omdat zij zich aan plunde ring in het voormalige Jordaanse deel van de stad zouden hebben schuldig gemaakt. Een Israëlische vrouw kreeg een boe te van ongeveer 400 gulden wegens „onwettige handel" met bewoners van het bezette Jordaanse gebied. Dit is officieel in Jeruzalem bekendgemaakt. De 27-jarige groothandelaar H. van D. uit Venlo is aangehouden. Hij Kocht bij verschillende leveranciers goederen ter waarde van ƒ20.000 zon der te betalen. Weersverwachting Enige regen DE BILT Boven de oceaan en de Britse eilanden is een harde westelijke bovenstroming ontstaan terwijl storingen afkomstig van Amerika over de oceaan zuidelijker baan volgen en nu ook onze omgeving kunnen doordringen. Het frontale systeem van zo'n storing bereikte vanochtend de kust van Ierland en Schotland en zal in de loop van de nacht en ochtend ons land met enige re gen voorbijtrekken. Na de frontpassage zullen enkele op klaringen mogelijk zijn. In de lucht die dan aangevoerd wordt, zullen de middag- temperaturen in het algemeen lager zijn dan vandaag, zij een matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. DE BILT Aanvankelijk zwaar be wolkt met regen, in hoofdzaak gedu rende de nacht. Morgen overdag nu en dan opklaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere mid- dagtemperaturen- Strandweer Zonnige perioden en- morgen meer bewolking. Nog overwegend droog. Matige zuidwesten wind, temperatuur 17 a 18 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Zwakke oceaanfron ten komen naar de Noordzee, maar geven nog geen belangrijke verstoring. 22 Juni: Zon op 4.20 onder 21.04: Maan op volle maantjes niet duur wet heerlijk Koning Hoessein zelf (nog juist te zien met witte kwartiermuts) was op het vliegveld van Amman om ge wonde Jordaanse militairen te ver welkomen die per Zwiters vliegtuig uit Israël werden gerepatrieerd. Met een vorkheftruck werden de patiën ten naar de begane grond getrans porteerd. dure werkte om de jongen uit mili taire dienst te krijgen, verbleef deze bij de familie te Heiloo. Toen na enkele weken de zaak rond was werd besloten de militair die in Almelo woont, terug te sturen naar zijn onderdeel. Toen B. het huis had verlaten, bleek dat hij een beurs met 135 gulden had meegenomen benevens een kampeertent van de 8-jarige zoon van de familie Politie Toen zij hoorden dat de soldaat In plaats van naar zijn onderdeel terug te keren, van plan was met een jon gen die hij had leren kennen tijdens zijn verblijf in Heiloo, naar Zweden te gaan, werd de politie ingescha keld. Beide jongens bleken niet ver der dan tot op Texel te zijn geko men. waar zij werden aangehouden, zo vertelde mevrouw Boetes. In ver band met deze kwestie is de heer Boetes gisteren door de rechercha verhoord. De heer Boetes zei dat hij de enige is van de groep die naar buiten treedt, omdat hij als Kamerlid een zeker* bescherming geniet. Bovendien is hulpverlening aan deserteurs niet strafbaar. Hij is dan ook niet be vreesd voor de Nederlandse politie maar wel voor de recherehe-afdeling van de Amerikaanse militaire poli tie. DIESELOLIE NIET ROTTERDAM Met ingang van vandaag hebben vele benzinestations hun benzine (super, gewoon en twee- takt) met 1 cent per liter verhoogd, gevolg van het conflict in het Nabije Oosten. Per 1 juli zal daar nog eens 0,3 cent bijkomen door verhoging van de omzetbelasting. Dit betekent dat de benzineprijs binnen veertien dagen tweemaal wordt verhoogd. De verhoging heeft geen dwingend karakter. Oliemaatschappijen hebben de prijzen alleen maar aan bevolen". Maar de meeste pomphouders bereke nen ze toch door. Ook vele witte pom pen hebben hun prijzen verhoogd. Verscheidene andere aardoliepro dukten zijn vandaag eveneens een cent duurder geworden: gasolie, huis brandolie 1 en 2, petroleum voor ver lichting en verwarming, tractorpetro leum en dunne stookolie. Voor alle overige soorten stookolie is een verhoging van vijf gulden per duizend liter toegestaan. Maar auto gasolie (dieselolie) voor het wegver keer mag niet worden verhoogd. fa Lutherse theologen uit Europa bijeen pag. Kernmerk. De kan» is groot det er over twee maenden een staking op de Nederland se kustvaartvloot uit breekt. De c.a.o.-onder- handelingen tussen reders en werknemers zijn vast gelopen. Zie pagina 5. fa Televisie- festival in Praag pag. Radio TV. TE

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1