Jsraël moet voortaan op eigen leger vertrouwen Bloed door diepvries onbeperkt houdbaar ARP Snel herstel in was nooit een partij van gezapige rust alles goed k enl I wel I Vader wil je l een stok I Financiële nood in Egypte j uit het I vuistje Publiek meer gaat weer sparen jwwl ZATERDAG 17 JUNI I9C7 B. ROOSJES OP I'AKTIJtOWEXT: (Van onze parlementsredactie) IAËN HAAG Men moet niet te gauw alarm slaan by het vernemen van geluiden die ongewoon IA aandoen. Het kan volstrekt geen kwaad, wanneer men zich kritischer dan in het verleden opstelt tegenover hetgeen een partij als christelijke politiek naar voren brengt. Meer dan ooit dringt de vraag hoe wij in de politiek gestalte kunnen geven aan het Evangelie van Gods liefde. De Arp was nooit een partij die gezapige rust als een prijzenswaardig goed beschouwde en gelijk een Issaschar als een bonkige ezel tussen de stallingen placht te liggen, ziende dat de rust goed was. Dit zei de waarnemend voorzitter van de ARP, mr. A. B. Roosjen, van morgen in zijn openingsrede op het ARP-convent in Utrecht. De heer Roosjen ging uitvoerig in op het streven naar partijvernieu wing dat na de jongste verkiezingen stek naar voren gekomen is. Hij toonde zidh verheugd dat vooral jon geren voor partijvernieuwing grote interesse tonen. Het kan zijn nut heb ben wanneer ook in de politiek een frisse wind het erf doorwaait. Weinig resultaat De discussie over de partijvernieu wing heeft nog weinig resultaat afge worpen. Dit vindt mede zijn oorzaak doordat men in de kring van de KVP, de ARP en de CHU er niets voor •oelt, bij een eventuele hergroepering de eigen christelijke grondslag los te laten. Op hun beurt, aldus mr. Roosjen, blij ven vele socialisten weigerachtig mee te werken aan een partij formatie die het socialistische stempel mist. Hij hoopte dat het streven naar partijver nieuwing straks positieve resultaten af werpt. ar er zijn dingen, ook in de poli tiek. die hun tijd moeten hebben. Dat geldt ook voor de aandrang die in de ARP wordt uitgeoefend op bezinning de vraag hoe de ARP zich ver nieuwen kan of vernieuwen moet, al dus de heer Roosjen. Hij zei nog dat de delegaties van KVP, ARP en CHU op 21 juni hun besprekingen zullen voortzetten. Ai\ Israël bedreigd (19) De indruk bestaat dat de avondac tie voor Israël in tal van gemeenten niet datgene heeft opgeleverd wat men ervan had verwacht. In 500 ge meenten stonden stembussen gereed en via radio en tv werd men opgewekt flink te geven. Verwacht werden voor al zij. die niet in loondienst zijn. Maar daartoe behoort een groot aan tal gepensioneerden en ouderen, die niet goed meer ter been zyn. Waarom niet huis-aan-huis gecollecteerd, zoals bij de actie „Eten voor India"? Ik geloof dat aan de organisatie nog wel het een en ander heeft ontbroken. Den Haag W. van Zaanen Israël bedreigd (20) Het zou wel heel bedenkelijk zijn als het Westen Nederland uitgezon derd? Israël zou willen dwingen zijn aanspraken op veroverde gebie den in te trekken. Ik hoop dat Ne derland zich vóór die aanspraken zal uitspreken, ook dan wanneer de VN <n de NAVO zich daartegen zouden verzetten. Eigenbelang folierijkdom men) kan soms in lafhartigheid ont aarden. Rotterdam A. de Kwant Israël bedreigd (21) Israël is de hele geschiedenis door al bedreigd, maar dit verbondsvolk van God kan nooit uitgeroeid wor den. Het is toch de belofte Gods. dat Hij zijn volk zal beschermen De strijd tegen Israël is ook de strijd tegen de christenen, die daarom even min zullen ondergaan. Rotterdam C. Deijkers Israël bedreigd (22) Ingevolge de oproep van de synode der Ned. Hervormde Kerk is gecol lecteerd voor „Israël en het Mid den-Oosten". Die laatste toevoeging was voor mij aanleiding de oproep te negeren. Hoe is het mogelijk dat le den ener kerk zomaar een oproep op volgen zonder te bedenken dat niet het Midden-Oosten anderen be doeld zijn dan met Israël. Of wil de synode ons leren: hebt uw vijanden 'ief; zegent die u ver'doeken; bidt voor degene die u overweldigen. Voorshands weiger ik deze lering te aanvaarden in het verband Israël-Midden Oosten. Ik gireerde voor Israël alléén. Stolwijk C. Burggraaf Israël bedreigd (23) Met blijdschap las ik in deze ru- oriek dat er in 1967 nog mensen zijn, die zeggen dat het Israëls God was die zijn volk naar de overwinning voerde Hij was het. die zijn volk weer verzameld heeft uit alle landstreken. En geen macht ter we reld zal hen kunnen vernietigen bui- 'en zijn heilige wil. Lees de profetie van Ezechiël (hoofdstukken 37, 38 en 3") er maar op na. Hellevoetsluis P. 't Hart Verschraling Mr. Roosjen betoogde dat het politie ke leven een verschraling ondergaat neer men zich op de terreinen waarop men zich in de politiek be weegt zou losmaken van diepe le vensvragen. Dit dienen we te beden ken ook bij de besprekingen die thans partijvernieuwing worden gehou den. Hij oiteerde met instemming een artiekel van drs. Goudswaard in AR- Staatkunde. In dit artikel wordt gesteld dat de ARP tegen de achter- d van het oprukkende pragma tisme, het deconfessionaliserend katho licisme in de KVP en een gedesinte greerd socialisme in de PvdA, een be langrijke bijdrage kan en moet leve ren aan de totstandkoming politieke concentratie van al diegenen ongeacht hun kerkelijke af komst ook in de huidige tijd eer concreet en bewust- evangelische, niet - pragmatische politiek voorstaan en daarbij een open oog hebben maatschappelijke-kritische functie van het Evangelie. Laten wij hopen, aldus mr. Roosjen, dat enkele politieke partijen begrepen zullen- hebben, dat zij het voortdurend schuren tegen de confessionele wrijf paal nu eens eindelijk moeten staken. V erkiezingsuitslag De heer Roosjen was verheugd over het succes van de ARP bij de jongste Kamerverkiezingen. Hij meende dat hieruit vertrouwen sprak voor de wij ze waarop de a.r.-ministers en staatsse cretarissen in het kabinet-Zijlstra, on der moeilijke omstandigheden zich van- hun taak hebben gekweten. Voorts memoreerde hij het beleidvol optreden van de heer Roolvink als fractieleider en het slagvaardig optre den van mr. Biesheuvel als lijstaan voerder. De successen van D'66 en de Boeren partij noemde hij een bewijs dat velen zich bij het uitbrengen van hun stem hebben laten leiden door een gevoel van onbehagen. De winst van de heer Koekoek noemde mr. Roosjen, na alles wat er in de Borenpartij gebeurd :n teken aan de wand. Het succes van D'66, die als een poli tieke wonderboom is opgeschoten, wekt naar zijn mening des te verbazing omdat we hier te doen heb ben met een politieke groepering zon der duidelijk gezicht. Communicatiemedia Mr. Roosjen noemde de vijftiende fe bruari een zwarte dag voor de menser van het opinie-onderzoek. Er is meei beweging in het kiezersvolk geweest er zij nmeer verschuivingen samenstelling van de Tweede Kamer gekomen dan lange jaren achtereen het gevoel is geweest, meer dan ver wacht werd en meer dan voorspeld werd, aldus de heer Roosjen. Hij besteedde voorts aandacht aan de betekenis van de communicatiemid delen bij de jongste verkiezingen. Hij meende dat hiervan meer invloed uitgegaan dan menigeen denkt. Het feit dat journalisten, verbonden aan de liberale pers, sterke sympathie voor D'66 openbaarden, is naar zijn mening niet zonder uitwerking gebleven. Hij vond het jammer dat de positie van de protestants-christelyke pers nog steeds niet is wat zij kon zijn, indien uit eigen kring beter gesteund werd. Hij herinnerde eraan, dat De Rotterdammer van de christelijke dag bladen het oudste is (64 jaar), dan vol gen het Friesch Dagblad (62 jaar) en Trouw (25 jaar). invloed van radio en tv ^R VOEDZAAM MAK gens mr. Roosjen vooral bij de presi dentsverkiezingen in Amerika geble ken. Vorstenhuis In het begin van zijn rede had de heer Roosjen gezegd dat Nederland het eerst in bijna 120 jaar i de geboorte van een Oranjeprins heeft mogen beleven. Hij betoogde dat meerderheid van ons volk wenst vast te houden aan het koningschap van ons Vorstenhuis en zich niet van de wijs laat brengen door straatkabaai enkele op relletjes beluste, met rookbommen gooiende stokebranden. De heer Roosjen toonde zioh getrof fen door de wijze waarop prins Claus in korte tijd door zijn optreden veel sympathie heeft verworven in on; volk, ook bij velen die bij zijn verbin tenis aan ons Vorstenhuis grote ge reserveerdheid toonden. Grote Vier F\E RUSSEN zijn er op uit, van de bijeenkomst der Algemene Vergadering over hel Nabije Oos ten een zo groot mogelijk succes te maken. Daartoe willen zij een top conferentie van de Grote Vier be leggen ter bespreking van een vreed zame regeling van het Arabisch- Israëlische conflict. Rusland verwacht, dal de vergade ring zal besluiten, dat Israëlische troepen zich moeten terugtrekken uit de op de Arabieren veroverde gebieden. Voor de Russen zou dit een prachtig uitgangspunt zijn voor een conferentie van de Grote Vier. vooral omdat zij- menen, dat de Gaulle niet de zijde van Amerika en Engeland zal kiezen. Om zich van de steun van de Franse president te verzekeren bracht de Russische premier Kosygin op weg naar New York een bezoek aan Parijs. Naar zich laat aanzien, heeft dit nog niet het gewenscte resultaat opge leverd. De Gaulle geeft er nu de voorkeur aan. een afwachtende hou ding aan te nemen. Wellicht houdt dit laatste verband met de weerstanden, die zijn neutra liteitspolitiek in Frankrijk heeft op geroepen. Mosje Da jan zegt in vraaggesprek: Honding van De Gaulle doet mij verdriet TEL AVIV Uit de jongste gebeurtenissen hebben wij de les getrokken dat wij voor de verdediging van onze rechten moeten vertrouwen op onze eigen strijdkrachten. Dit heeft gisteren gene raal Mosje Dajan, die als minister van defensie een groot aandeel heeft gehad in de overwinning op de Arabische landen, gezegd in een vraaggesprek met een verslaggever van het blad Zdiot Ahronot. Prof. van Loghem Door het conserveren van bloed zullen nachtelijke sneltochten van donors naar ziekenhuizen op den duur wellicht tot het verleden gaan behoren. Dajan zei dat hij geen inmening van derden in Israëls zaken wil de. De hulp van de VS heeft Is raël niet nodig, voegde hij er aan toe. De Israëlische minister van de fensie leverde felle kritiek op de neutrale houding van presi dent De Gaulle in de huidige crisis. De Gaulle heeft wel gelijk als hy stelt dat geen enkel probleem in het Nabije Oosten opgelost kan worden zonder instemming van de Sowjetunie- Maar de Franse president vergist zich wat de rol betreft die Frankrijk hierbij kan spelen. De Gaulle meent dat Frankrijk by elk vraagstuk een middenkoers tussen de VS en Rusland kan varen. Bij het uit breken van de strijd heeft Frank rijk dan ook gemeend neutraal te moeten blijven. Die neutrali teit brgcht het Franse staatshoofd ertoe een wapenembargo af te kondigen en de kwestie van de vrije doorvaart in de Straat van Tiran in verband te brengen met het vluchtelingenprobleem. Maar dit, aldus Dajan. is geen recht vaardige en doeltreffende politieke houding. Hij geloofde niet dat De Gaulle formeel verplicht was Is raël te steunen in de kwestie van de Straat van Tiran, maar het ging hier niet alleen om een formele verplichting. In elk geval doet de houding van De Gaulle mij veel verdriet, zo zei de minister. Hulde el Sjeik innemen. Dit keer ging alles, hoewel niet onvoorzien, toch niet helemaal volgens het program. Daarom had hij, Dajan, in zijn functie als minister van defensie, de plannen niet zo zonder meer maar kunnen uitvoeren. Integen deel, hij had elk ogenblik opnieuw rekening moeten houden met de njeuwe ontwikkelingen aan de fronten. De minister vond dat de Syriërs nu het hardnekkigst weerstand had den geboden. „Het zou me niet verbazen als blijkt dat dit ver zet versterkt is door de instruc ties van buitenlandse deskundigen aan de Syrische troepen. Men heeft aan het Syrische front Rus sisch horen spreken". Harde strijd Wat de toekomst betref zei Dajan dat de politieke en de diploma tieke strijd dit keer hard zal zijn, want men had nu niét alleen te maken met de Arabische landen maar met mogendheden die veel sterker waren dan deze. In Israël moest men een „opperbe velhebber" kiezen voor deze po litieke strijd. Dajan was er niet zeker van dat een regering van nationale eenheid, waarin ver tegenwoordigers van de meest uiteenlopende opvattingen zitting hebben, voor deze taak geschikt Mosje Dajan 1956 toen de VS en de Sowjetunie een lijn trokken. De problemen wa ren nu wel niet minder Ingewik keld maar Israëls kansen, zo dacht hij, waren beter dan in 1956. Dajan bracht hulde aan het werk van Israëls geheime dienst. Nas ser en zijn generaals hadden niets begrepen van wat er in de Sinaï gebeurde tijdens de ope raties van Israël. Zij, aldus de generaal, hebben ons getaxeerd volgens hun eigen criteria en dat is hun fatale vergissing geweest. Speciaal hadden Nasser en de zij nen niet geweten dat Israëlische piloten tot veel meer in staat wa ren dan de Egyptische. Op de vraag wat nu eigenlijk het verschil was tussen de laatste oor log en de campagne in de Sinaï van 1956 antwoordde Dajan: in 1956 was alles duidelijk. Zij wil den Sinaï veroveren en Sjarm ONDERZOEK VAN PROF. VAN LOGHEM OPENT VELE PERSPECTIEVEN (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Onderzoekingen met het diepvriezen van men selijk bloed hebben aangetoond, dat de houdbaarheid nagenoeg onbe perkt is als men bepaalde chemicaliën toevoegt, van speciale metalen flacons gebruik maakt die dan ondergedompeld blijven in vloeibare stikstof met een temperatuur van min 196 graden Celcius. HvnaaoA Prof. dr. J. J. van Loghem. directeur in het Centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Neder- landsche Roode Kruis, heeft dit meege deeld naar aanleiding van een aantal onderzoekingen, die al enkele jaren worden verricht. Een speurwerk, dat mede mogelijk wordt gemaakt door "isidies van ZWO: de Nederlandse or- jsalie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek. Onder normale omstandigheden is bloed, aldus de hoogleraar, indien het in de iiskast bewaard wordt twee en een half tot drie weken houdbaar. Na dien is het niet meer geschikt voor het toedienen van bloedtransfusie. Pr nieuwe methode garandeert de houdbaarheidsduur omdat alle stofwis selingsprocessen in het bloed worden stopgezet. Wcrdt bet bloed weer ont dooid, dan is het in even goede staat als het was od het ogenblik dat het tot -195 graden C werd ingevroren. Ooh organen Prof. van Loghem hoopt, dat in de toekomst te transplanteren organen van het menselijk lichaam op eenzelf de manier kunnen worden geconser veerd. Fraai zou het ook zijn als men de mens in zijn geheel zo zou kunnen bevriezen en later weer ontdooien. Op die wijze zou men hem interplanetaire reizen kunnen laten makenVoorlo pig is dit echctr nog science fiction: toekomstvoorspelling op basis van de huidige stand van het wetenschappe lijke onderzoek Een belangrijk onderdeel van de research te Amsterdam is voorts de afweer van het lichaam tegen li- chaamsvreemde stoffen. Deze wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door een bepaald soort witte bloedcel len. de lvmfocyten. Er is een speciaal onderzoek in gesteld naar de stofwisselingsprocessen van de-e lvmfocyten. De bedoeling er van is dat men dan zodanig inzicht krijgt in de reactieprocessen die de vorming van antistoffen bepalen, dat men d't proces tenslotte zal kunnen beïnvloeden. Zowel Ter bevordering als ter onderdrukking van antistofvor ming. Dat laatste is van belang voor de orgaantransplantatie (het overbrengen van een gezond orgaan, bijvoorbeeld van een pas overledene, ter vervan ging van een ziek orgaan in een mense lijk lichaam). Een van de grootste pro blemen bij bijv. niertransplantatie is dat het „accepteren" van het inge brachte orgaan bemoeilijkt wordt door afweerreactie van het menselijk li chaam. Overigens is dit nog maar een facet van een geweldig onderzoekingsgebied dat betrekking heeft op het onderken nen van uiteenlopende ziekteprocessen, als mede op het nagaan van de oor zaak van deze ziekten. Stolling In het laboratorium in Amsterdam worden voorts onderzoekingen gedaan naar het mechanisme dat bloedstolling veroorzaakt. Bij sommige paTiënten met een versterkte neiging tot bloeden blijken bepaalde stollingsfactoren in onvoldoende mate aanwezig te zijn. Het bekendste voorbeeld daarvan Is de bloederziekte of hemofilie. Hierover is reeds een bruikbaar preparaat ontwikkeld, dat in het laboratorium wordt vervaardigd. Deze patiënten, die door kwetsuur of operatie gevaar lopen te bloed te verliezen, kunnen door toediening van het preparaat wor den gered. Er zijn overigens nog andere ziekten i die veroorzaakt worden door het ont- I breken van bepaalde stollingsfacloren Deze factoren worden thans in het la boratorium uit het bloedplasma van ge zonde donors geïsoleerd, teneinde er een dieper inzicht in te krijgen Belangwekkend is ook de bestude ring van de koolhydraat-stofwisseling in de rode bloedcellen. Dit proces ver loopt volgens een reeks reacties via enzymen. (Enzymen zijn stoffen die door het menselijk organisme worden voortgebracht en in de levende cellen verschillende reacties versnellen en richten). Gebleken is. dat bij sommige pa tiënten enkele van deze noodzakelijke enzymen ontbreken, waardoor de rode bloedlichaampjes versneld worden af gebroken. Soms ook zijn deze rode bloedlichaampjes uiterst gevoelig voor bepaalde geneesmiddelen en wordt hierdoor het afbraakproces aan gang gebracht Het herkennen van de-1 BONN In West-Duitsland vraagt men zich af of Egypte na de recente gebeurtenissen zijn financiële verplich tingen zal kunnen nakomen. Op 30 ju ni zal dit land een termijn van ƒ4,1 miljoen aan de Bondsrepubliek moeten betalen. Dit is de rente van een kre diet van ongeveer ƒ207 miljoen. Bonn heeft voorts kredietgaranties verstrekt tot een bedrag van 630 mil joen voor goederen, die Westduitse be drijven aan Egypte hebben geleverd. De Bondsrepubliek staat aan het hoofd van de Westerse krediteuren Kairo met een totaal krediet van f 900 miljoen, gevolgd door de Verenig de Staten met 633 miljoen en het Internationale Monetaire Fonds met f 378 miljoen. Dramatisch Bevoegde financiële kringen in Pa rijs achtten de financiële situatie van Egypte voor het uitbreken van de cri sis al dranjatisch. Het opschorten van de hulp van het IMF en de sluiting van het Suezkanaal hebben de moei lijkheden nog vergroot. Uit Egypte komen berichten dat eco nomen bezig zijn het gehele econo mische beleid te herzien. Er zullen drastische wijzigingen komen, grootste voorrang zal worden verleend aan plannen ter verhoging van het oor logsvermogen. TEL AVIV Israëls terug keer van een oorlogstoestand naar de economische proble men van alle dag en naar de moeilijkheden van het in richten van besturen in de uit gestrekte veroverde gebieden, verloopt net zo snel als de militaire acties van de vorige week. De reservisten trekken het bur gerpak aan om hun plaats in het industriële proces weer in te ne men. De ondernemingen, die voor de export werken, hebben hun pro- duktiepeil van voor de oorlog nage noeg weer bereikt. Sinds de Straat van Tiran heropend is, heerst in de haven van Eilat op nieuw een levendige bedrijvigheid. Gisteren werden er drie vrachtschepen geladen met exportgoederen voor het Verre Oosten. Australië en Oost-Afri- ka. Tegen het einde van de maand vertrekken er nog drie vrachtvaarders met Israëlische produkten. Sommige economische ontwikkelings projecten zijn tijddens de strijd onver minderd voortgezet Het reusachtige chemische complex bij Arad in de Ne- gev-woestijn is hiervan een voorbeeld. De oorlogshandelingen hadden hier geen invloed op de activiteiten van de ze gezamenlijke Israëlisch-Ameri- kaanse onderneming. De Israëliërs spreken weer over hun plan om een pijpleiding aan te leggen van Eilat naar Ashdod aan de Middel landse Zee. Zij willen er jaarlijks 25 miljoen ton ruwe olie doorheen pom pen en daarmee het Suezkanaal concur rentie aandoen. De Israëli's maken zich overi gens weinig zorgen over de be richten van nieuwe Russische wapenleveranties aan Egypte. De klap, die zij dit land hebben uit gedeeld, achten zij zo zwaar dat Egypte en zijn bondgenoten Syrië en Jordanië jaren nodig zullen hebben om iets op te bouwen dat op een leger lijkt. UTRECHT De spaarzin herstelt zich geleidelijk na een betrekkelijke teruggang in de laatste jaren. enzymstoornissen is dus mede van belang bij het voorkomen van verhoog de bloedafbraak door het gebruik van die geneesmiddelen. die op het kind kunnen worden overge dragen waardoor de rhesus-positieve bloedcellen van dit kind verhoogd wor den afgebroken, hetgeen soms ernstige ziekteverschijnselen tot gevolg heeft Door toediening van geconcentreerde antistoffen, onmiddellijk na de geboor te. kan een en ander in goede banen worden geleid. Het onderzoek op dit gebied wordt over de hele wereld gevolgd. Het zal evenwel. 7.0 besloot prof. Van Loghem '.ijn mededelingen, nog wel enige jaren duren eer voldoende van het rhe- sus-antistofpreparaat beschikbaar is .om alle rhesus-negatieve moeders die Daardoor worden in het lichaam van rhesus-positieve kinderen krijgen, de moeder rhesus-antistoffen gevormd, I daarmee te behandelen. Rhesusfactor Tenslotte vertelde prof. Van Loghem nog iets over een onderzoek dat zich nog slechts in het beginstadium be vindt. Het betreft een nieuwe methode om de rhesusziekte te voorkomen. De ze ziekte wordt veroorzaakt door over dracht van rode bloedlichaampjes van het rhesus-positieve kind op de rhe sus-negatieve moeder. Het spaaoverschot van de boerenleen banken en de raiffeisen-banken bedroeg in mei ƒ88 miljoen: er werd ƒ453 miljoen ingelegd en ƒ365 miljoen te rugbetaald. Vorig jaar bedroeg het overschot in mei f 45 miljoen. Het spaaroverschot bij de Bonds spaarbanken. inclusief enkele niet bij deze bond aangesloten banken, was in mei aanzienlijk groter dan in april: resp. f 63.4 miljoen en f 27,1 miljoen. In de eerste vijf maanden van dit jaar was bet spaaroverschot hier f213,7 miljoen, dat is toch ƒ25,6 mil joen minder dan in de eerste vijf maanden van 1966 Maar nog één zo'n gunstig spaaroverschot in juni en deze achterstand is weggewerkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7