■Nieuwe Leidse Courant VERZET TEGEN DE GAULLE 3enzine twee 9tent duurder Vakantiewerk stagneert DE MURVILLE VALT NEDERLAND AAN Hanoi dreigt gevangenen te doden Commentaren Franse ministers zijn het niet eens met de neutrale koers! Generaal niet naar de V.N. PAAR OPENT HAVEN Bezwaren tegen uurloon-actie Volmachten voor De Gaulle Droogte Olielaag van strand weg Algerije krijgt uit Rusland vliegtuigen GRATIS Zaterdag 17 juni 1967 48ste jaargang dr»d«eteur. Or. OIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD rfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Rassendiscriminatie Zeg rassendiscriminatie en J edereen denkt aan Amerika, laar een pas geleden ver- chenen rapport heeft de (ritten geweldig doen schrik- :en. ok in hun (democrati- :he) land hebben mensen it India, West-Indië en Pa- istan lang niet dezelfde •chten als de Engelsman, het verhaal in ons zon- Doleantie in één beddin g pagina 2 ken i fs bij! Op 21 juni legt ds J. H. Sillevis Smitt de voorzit tershamer van het Neder lands Bijbelgenootschap, neer. Op de pagina Geestelijk Leven van ons Zondags blad een portret van deze man, die zegt: „De Bijbel maakt je innerlijk rustig". jliemaatschappijen vragen minister EV HAAG Dc grote olie- 0H Itschappijen hebben minister De kk (economische zaken) verzocht de gineprijzen met twee cent per liter ieöefn°Ken verh°gen- Dit In verband I de crisis in het Nabije Oosten en de ting van het Suezkanaal. De verho- kelen.r zou tijdelijk zijn. Zoals gemeld, d in Duitsland de benzineprijs on- II met een cent verhoogd. bewel de olievoorraden in Europa rlopig voldoende zijn, moet nieuwe aanzienlijk duurder worden aange vuurd. De schepen moeten om Kaap Goede Hoop varen en vaak ook Lelt olie uit andere, duurdere produk- |ebieden worden betrokken. Ie maatschappijen vinden het rede- dat daarmee nu al in de prijzen "^^ning wordt gehouden. De regering t voor dit standpunt begrip te heb- I, maar zou er wel op hebben aange- ^^jngen, dat de maatschappijen een i^B van de verhoogde kosten voor eigen ^^Bning nemen. Weer 22 man KLBURG De directie van de NV mnerij Swagemakers-Bogarts in Til- fg, zal voor 22 personeelsleden Islagvergunning aanvragen. PARIJS Binnen dc Fran se regering is ernstig verzet gerezen tegen de neutrale koers van president de Gaulle in het conflict in het Nabije Oosten. Een groot aantal of ficieren was „aan een revol te toe" en vele trouwe volge lingen van de president heb ben zich van hem afgekeerd. Het heeft maar weinig ge scheeld of de minister van defensie Pierre Messmer was afgetreden, zo onthulde giste ren een regeringsfunctionaris. Vele gaullisten proberen waar enigszins mogelijk is de neutra le koers te doorbreken door zich openlijk voor Israël te verklaren. De Franse gedele geerden in de VN hebben op dracht gekregen het Russische voorstel om Israël te veroor delen als agressor niet te steu nen. Het verzet tegen de neutraliteitspoli tiek is echter niet gebaseerd op emotio nele. maar meer uit militaire en politie ke overwegingen. Politiek, aldus de te genstanders, zou de vriendschap van de Arabische landen onder de huidige leiders toch van weinig betekenis blij ken te zijn. Militair, zo werd gezegd, zou een totale stopzetting van de wa penleveranties aan Israël het Franse beleid in gevaar brengen om aan een ieder wapens te verkopen omdat men nog maar weinig vertrouwen zou heb ben in de Franse contracten. Misbruik Een hoge Franse functionaris deel de gisteren mee dat de kans zeer klein is dat president de Gaulle in New York de speciale zitting van de Algemene Vergadering van de VN zou bijwonen. Het schijnt dat pre mier Kosygin, die zijn reis naar de VS heeft onderbroken om in Parijs te spreken met De Gaulle, er niet in geslaagd de Franse president te De Gaulle is bevreesd dat Kosygin de Assemblee zou misbruiken voor zijn propaganda. De Franse president wil alleen naar New York gaan wan neer hij er zeker van is dat de vier mogendheden een oplossing zoeken voor het conflict in het Nabije Oosten. Volgens regeringsfunctionarissen is De Gaulle van mening dat Kosygin bezorg der is over het prestige van Rusland bij de Arabieren dan over een werke lijke regeling voor het geschil door on derhandelingen tussen de Grote Vier. De Algemene Vergadering is vanmid dag om half drie begonnen, maar de eigenlijke debatten beginnen pas m; dag. Kosygin zei voor zijn vertrek uit Parijs dat hij nog wist of hij president Johnson zal ontmoeten. „Voor het ogen blik gaan wij naar de Algemene Verga dering om het conflict te bestuderen" zo zei hij. Verwacht wordt dat ook Fidel Castro, premier van Cuba, de zitting van de Algemene vergadering zal bijwonen. Het Britse eilandje Anguilla. ten noorden van St. Maarten in de Kleine Antillen, heeft zich onafhankelijk klaard en tegelijkertijd aansluiting bij de Verenigde Staten gezocht. Het prinselijk paar heeft gisteren de nieuwe Prins Willem-Alexan- derhaven in Roermond officieel gebruik gesteld. Onderdeel van de plechtigheid was het onthullen van een herinnerings monument. ROTTERDAM De Unilever en nog enkele andere grote bedrijven als KLM en Philips zullen hun mede werking niet geven aan de uurloon-ac tie voor Isral. De argumentatie ii verschillend, maar het gemeenschappe lijke bezwaar is wel dat zij het niet hun taak achten de werknemers min of meer onder druk te zetten om aan een actie deel te nemen. De Unilever deelde mee liever het initiatief om hulp aan Isral te verle nen aan de werknemers individueel over te laten. Nimmer heeft dit bedrijf op deze wijze aan acties deelgenomen. Overwogen wordt of een bedrag zal worden gestort op de girorekening van het Rode Kruis voor hulp in het alge meen aan het Nabije Oosten. Philips heeft eveneens eer. bedrag overgemaakt op het rampengironum mer 777 van het Rode Kruis; datzelfde is het geval met de KLM die de Isral-actie duidelijk te beperkt vindt. Bij de meeste bedrijven in ons land is het verzoek van de Stichting vai Arbeid nog in behandeling. NIEUW voor Nederland ^matrassen nu ook met Een koudegolf in Argentinië, al tien dagen duurt, heeft, aan dertien personen het leven gekost. Zij kwa men om door bevriezing, kolendamp of verbranding. „NEE" VOOR DUIZENDEN SCHOLIEREN (Van een onzer redacteuren) Duizenden jongeluime- 1 rendeels studenten en scholie- jn, die hadden gehoopt in de ko- zomermaanden als vakan- Ihuïp" aan de slag te kurtnen (an, vinden dit jaar de poorten Jn het bedrijfsleven gesloten. _'or het eerst sinds jaren laten 'Ie ondernemingen, die voorheen I de vakantietijd met graagte tij- llijke werkkrachten uit de school jeugd rekruteerden, een duidelijk „nee" horen. Uit informaties, die wij bij geweste lijke arbeidsbureaus in dlverae delen van het land heben ingewonnen, blijkt dat het aanbod van vakantiewerkers de vraag vele malen overtreft, vooral in de gebieden waar sprake is van een vrij grote mate van werkloosheid. Maar ook in het westen van het land, waar de werkloosheidscijfers nog geen onrustbarende vormen hebben aangenomen is een duidelijke vermin- Diverse arbeidsbureaus hebben de inschrijving van jonge mensen, die tij delijk werk zoeken, reeds afgeremd of zelfs geheel gestaakt: en dat is veelbe tekenend als men weet dat de grote stroom van aanbiedingen nog maar nauwelijks is losgekomen. Wij noteerden een aantal indruk ken uit het noorden, het oosten, het zuiden en het westen van het land. U vindt ze elders in dit nummer. PARIJS Nederland en België staan de politieke opbouw van Europa in de weg volgens de Franse minister Couve de Mur- ville. Hij zei dit gisteren tot het Franse parlement. De nationale assemblee gaf gis teravond De Gaulle de speciale volmachten waar hij om gevraagd heeft. Maar hij kreeg ze niet van harte. Nadat de senaat zich er twee maal tegen had verzet, werd een motie van wantrouwen giste ren met slechts zeven stemmen meerderheid verworpen. De wet die nu is aangenomen verleent de Fran se regering vol machten op eco nomisch en bud getair gebied. De eerste decreten worden komende maand reeds ver wacht. Zij zullen maatregelen be helzen ter bestrij ding van de werkloosheid. Er waren drie Couve de Murville stemmingen no dig om het zover te krijgen. Twee maal zei de senaat neen, maar de nationale vergadering die het laatste woord heeft zorgde Weersverwachting DE BILT Er is deze maand nog steeds geen regen van betekenis ge vallen. Overdag is het zelfs helemaal droog gebleven. Het grote hogedruk- gebied dat zich van Engeland tot Noorwegen uitstrekt, blijft het weer bepalen, 's Nachts en 's morgens drij ven er van de Noordzee wolkenvelden binnen; 's middags zijn er zonnige pe rioden te verwachten. De wind is bijzonder hardnekkig uit noordelijke richting, maar gaat gelei delijk wat afnemen. De middagtemperatuur wordt lang zaam iets hoger en kan zondag tot on geveer 20 graden stijgen, in het bin nenland tot 23 graden. Het is waarsohijnlijk dat dit droge 1 stabiele weer nog enige dagen voortduurt 18 Juni: Zon op 4.1» onder 11.03: Maan op IS.44 onder 152. 1» Juni: Zon op 4.1» onder 21.03: Maan op 18.13 onder 2.0». De ramp met de tankboot Torrey Canyon komt de Britse schatkist op 25 miljoen gulden te staan. De helft van dit bedrag is gebruikt voor bestrij dingsmiddelen. De Britse regering stelt de eigenaars van het wrak aansprake-! lijk. I Volgens Couve de Murville gebrui ken Nederland en België de kwestie van de Britse betrekkingen met de EEG als een excuus voor het wei geren van politieke samenwerking tussen de „Zes". Het verzet van de lage landen was zo heftig in Rome, zei hy, dat „wi; ons zelfs afvroegen of er in de toe komst op dit gebied wel iets zou kun nen worden bereikt. Zij zijn de meest woeste tegenstanders en willen geen politieke samenwerking, omdat zij bang zijn te zullen moeten samengaan met de standpunten van degenen die veel blangrijker zijn dan zijzelf." HOEK VAN HOLLAND De olie- vervuiling aan het strand tussen de Hoek en Wassenaar is goeddeels ver dwenen. Tientallen mannen hebben dit opruimingswerk met behulp van buldozers, kranen en vrachtauto's geklaard. Een karwei dat duizenden guldens heeft gekost. De sliert klonterige teer die hier en daar vier meter breed was is ten dele begraven, verbrand of afgevoerd. Men breekt zich er het hoofd i waar de kleverige substantie vandaan is gekomen. Mogelijk is dat een schip illegaal zijn afgewerkte olie voor de kust heeft geloosd. Anderzijds was de massa zo kneedbaar dat het volgens andere deskundigen geen afgewerkte Als executie in Saigon doorgaat TOKIO Radio Hanoi heeft ge dreigd Amerikaanse krijgsgevan genen ter dood te zullen brengen als drie „Vietcong patriotten" door de Zuidvietnamezen zullen wor den geëxecuteerd. Het gerechts hof van Saigon veroordeelde een commandant van de Vietcong op mei ter dood wegens bomaan slagen in de Zuidvietnamese hoofdstad. Bui Van Ohieu, 37, werd veroordeeld als de hoofddader. Tevens stonden te recht twee vrouwelijke assistenten Pham Thi Thieu en Nguyen Thi Nhao. die ieder veroordeeld werden tot vijf jaar gevanisstraf. In Washington reageerde de perschef van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Robert J. McCloskey onmiddellijk op het dreige ment Hij noemde een eventuele execu tie van Amerikaanse krijgsgevangenen een grove overtreding van de Geneefse conventie. „Wij zullen alle geëigende stappen nemen om de rechten van de krijgsge vangenen in de oorlog ir. Vietnam te verzekeren", zei hij. Hij zei niet welke stappen de Amerikaanse regering over weegt. ALGIERS In Algerije zijn dezer dagen Russische, militaire vliegtuigen aangekomen. De radio blijft' oproepen tot „verzet en materiële en morele be wapening". De Algerijnse mohamme daanse raad heeft mohammedanen de gehele wereld opgeroepen om maan dag, wanneer de geboorte van de pro feet wordt herdacht, te staken als pro test tegen de „agressie van Israël". Jeugd en werk rvEZE week zijn wij geconfron- teerd met cijfers, die duidelijk maken dat er sprake is van een vrij sterke stijging van de jeugd werkloosheid. Niet minder dan 6,5 procent van de jongemannen be neden 19 jaar, die be-geren aan het arbeidsproces deel te nemen, *ljn zonder werk. En de verwachting bestaat dat dit percentage tot 9 a 10 zal oplopen als straks de scholen (met name de lagere technische scholen) ongeveer 100.000 theore tisch geschoolde jongeren op de ar beidsmarkt zullen „loslaten". Deze situatie heeft, zoals uit een artikel in ons blad van vandaag blijkt, ook een aanzienlijke ver mindering teweeg gebracht in het aanbod van vakantiewerk, waarvan jaarlijks enkele tienduizenden scho lieren profiteren. Voor hen niet alleen een prachtig middel om wat eigen geld te verdienen, het is ook goed op deze wijze te ervaren dat de dagelijkse strijd om het bestaan en de eigen verantwoordelijkheid daarvoor eens levende werkelijk heid worden. Hoe jammer het ver minderde aanbod van vakantie werk ook is, veel ernstiger is het wanneer jongelui, definitief van school gekomen, de poorten van het bedrijfsleven gesloten vin den. De aandacht voor dit probleem kan niet groot genoeg zijn. Burgemeester valt niet alleen Amsterdam zelf ge luk te wensen, doch heel ons land. Het lijkt ons een bij uitstek geluk kige keuze, waarbU in elk geval is afgestapt van de mening dat de kan didaat ook te Amsterdam geboren moest zijn. De heer Samkalden is een geboren Rotterdammer, en bet komt niet in ons op, dat als een fac tor in zijn nadeel te zien. Amsterdam moet een goede burge meester hebben, beschikkend over eigenschappen die, zeker in hun combinatie, helaas zeldzaam geacht moeten worden. De stad heeft moeilijke tijden achter de rug, vooral omdat bepaalde, veel al kleinere groeperingen kwalijke kansen hebben gekregen. Wij zijn overtuigd dat ook van de bevolking van de hoofdstad de overgrote meer derheid dit met gevoelens van er gernis heeft geconstateerd. En ove rig Nederland was temeer teleur gesteld aangezien het hier de hoofd stad gold. Tijd werd het, dat het begrip hoofd stad weer aan inhoud ging winnen. Welnu, daarvoor is het niet te laat. De enige die misschien niet in deze mate valt geluk te wensen is de be noemde zelf. We kunnen ons inden ken dat de aanvaarding van de be noeming voor hem iets van een offer heeft gebad. Daarom Is wat hem moet worden toegewenst de sterkte die hij sal behoeven. Het zij hierbij gaarne ge daan. ,e8cuf in huis- olie 1 zyn. Behalve olie is ook veel andere rom mel opgeruimd. Karrevrachten vol hout en lege flessen zijn afgevoerd. Ook dit materiaal zat onder de olie. De merkwaardigste vondst vormden wel honderden gloeilampjes die men op het strand heeft opgeraapt. Manden vol. originele rookverdrijver voor ieder lie 'n nieuwe abonnee opgeeft.... Betaling abonnement Wij verzoeken onze abonnees, die ge wend zijn het abonnementsgeld te gireren, vóór 1 juli a.s. 12,55 voor het 3e kwartaal ning nr. 58936. De abonnees, die gewoonlijk per kwi tantie betalen, doch inmiddels in het bezit zijn van een postrekening, wor den eveneens verzocht, ter besparing van incassokosten, bovenstaand be drag te gireren. Uiteraard geldt dit bericht niet voor de abonnees die ons een machtiging hebben verstrekt voor automatische afschrijving. Directie Nieuwe Leidse Courant. Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang Ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam ia: straat: plaats: inzenden ean Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1