lïeuwe Leidse Comramit MORGEN TOPBERAAD OVER NABIJE OOSTEN FIEXA VOORAL GIRO 777 Ambtenaren: 40 uur werken Commentaren Water en bloemen in ruimere havenmond Kosygin (en de Gaulle?) naar VN weekend-systeem Benoeming Samkalden 1 augustus Vrijdag 16 juni 1967 48stc jaargang lacteun Dr. E. DIEMER jfdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 Giro Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. f 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur ijDe Koningin stelde gisteren aan boord van het m.s. Koningin Wilhel- - de vernieuwde en verruimde havenmond van IJmuiden officieel i gebruik. Amsterdam is nu bereikbaar voor schepen tot 100.000 ton. JBrandspuiten van sleepboten maakten een watergordijn om uiting te [Beren aan de vreugde om dat feit. De Koningin verliet het schip langs een erehaag van Haarlemse bloemenmeisjes. Italië dicht voor uits en Frans vee OME Italië heeft voor onbepaal- tijd de invoer van kalfsvlees uit Duitsland en van varkensvlees Frankrijk verboden. In het West kalfsvlees zijn kunstmatige hor en aangetroffen en in Frankrijk is enspest uitgebroken. Het Itali- ministerie van volksgezondheid dit gisteren meegedeeld. 18 funi vaderdag kersenbonbons JAMINT Premier Kosygin van de Sowjetunie is onder weg naar New York, waar hij de zitting van de Algemene Vergadering van de VN die morgen begint zal bijwonen. Vanmiddag sprak hij in Parijs nog met president De Gaulle. Als ook het Franse staatshoofd en premier Wilson van Engeland naar de VS gaan, zullen de Grote Vier gezamenlijk de situatie in het Nabije Oosten bespreken. NEW YORK Algemeen wordt verwacht dat morgenmiddag om twee uur (Nederlandse tijd) de bijzondere zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal beginnen. Onderwerp: de situatie in het Nabij Oosten. Onder de vele regeringsleiders die aan de debatten zullen deelnemen is ook premier Kosygin van de Sowjetunie, die vanmorgen vroeg uit Moskou is vertrokken. Hij sprak vanmid dag nog even in Parijs met president De Gaulle. Het i6 niet uitgesloten dat ook de Franse president naar New York gaat. Voor aanvaarding waren negen stem men nodig. De Sowjetunie liet toen we ten zijn veto te zullen uitspreken als een Amerikaanse resolutie in stem ming werd gebracht, waarin werd ge pleit voor onderhandelingen tussen de partijen om tot een duurzame en sta biele vrede in het Nabije Oosten te komen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, zal de zit ting alleen bijwonen als andere minis ters van buitenlandse zaken ook aan wezig zijn, zo heeft het Witte Huis meegedeeld. Verwacht wordt dat pre sident Nasser van Egypte en koning Hoessein van Jordanië naar New York zullen gaan, evenals president Tito van Zuid-Slavië en premier Gan dhi van India. Of ook premier Esjkol van Israël komt staat nog niet vast. Direct na het bekend worden van de komst van premier Ko- sigin liet president Johnson weten dat hij gaarne een ge sprek zou hebben met de Rus sische regeringsleider. Voorts kwam uit Parijs het bericht dat „president De Gaul le bereid is deel te nemen aan een conferentie van de Grote Vier". Het was vanmorgen nog niet bekend of ook premier Wil son van Engeland naar New York zal gaan, maar men neemt aan dat hij in deze om standigheden geen verstek zal laten gaan. Of president Johnson ook de zitting van de Algemene vergadering zal bij wonen staat niet vast. De Amerikaan se regering is het niet eens met het be leggen van deze vergadering op ver zoek van Rusland aangezien zij meent dat de mogelijkheden van de Veiligheidsraad om tot een vergelijk in het Nabije Oosten te komen, nog niet zijn uitgeput. Engeland meent eveneens dat de Veiligheidsraad nog steeds het ge schikte orgaan is om het probleem te behandelen. Toch kwam vanmor gen vroeg de mededeling uit Lon den dat Engeland zich akkoord ver klaart met de buitengewone zitting. Nadat daarna nog enkele andere landen hun ja-woord hadden ge geven, was het vereiste aantal (62 van de 122 VN-leden) bereikt. Veto De kwestie van een bijzondere zit ting van de Assemblee werd actueel toen de Veiligheidsraad woensdag avond een Russische ontwerp-resolutie verwierp, waarin Israël werd beticht van „agressie" en waarin onmiddellijk en onvoorwaardelijke terugtrekking van de Israëlische troepen uit bezet gebied werd geëist. Slechts vier de vijftien leden stemden vóór oordeling van Israël wegens agressie en de paragraaf over de terugtrekking de troepen behaalde zes stemmen. DEN HAAG De hulpver- ning aan het Nabije Oosten loet vooral zijn gericht op de :er vele vluchtelingen. Dan is in de eerste plaats behoefte in dekens, voedsel en medi- imenten. Dit heeft het hoofd- ïstuur van het Nederlandse oode Kruis gisteren bekendge- laakt. e komende dagen zal een eerste ding, bestaande uit tweeduizend ens, antibiotica, andere medica- nten en chirurgische apparatuur, ironder een narcosetoestel, worden stuurd. let overmaken van geld (giro 777 name van het Rode Kruis) is thans meest efficiënte vorm van hulp lening. let Joodse wereldcongres heeft een ïgend beroep gedaan op het inter- ionale Rode Kruis het lot van de en in de Arabische landen te ver- iten. Het congres doelt met name de terreuracties in Libië, waar al Vluchtelingen in grote nood zes Joden om het leven zijn gekomen. „De 4500 Joden in de hoofdstad Tri poli verkeren in panische angst en zitten verschanst in hun huizen". In Egypte zouden alle gezonde Joodse mannen tussen de twintig en vijftig jaar ongeveer 400 van de 2500 direct bij het uitbreken van de oorlog tussen Israël en de Arabi sche landen zijn opgepakt en op diver se plaatsen gevangen gezet. Vijftien leden van de VN-strijd- macht voor het Nabije Oosten zijn vorige week om het leven geko- Fa. H. SCHUTTE ZN. men bij de gevechtshandelingen. Zeventien anderen liepen verwon dingen op. De gehele VN strijd macht van bijna 3400 man is thans teruggetrokken. Alleen de bevel hebber, generaal-majoor Rikhye, en zijn twee adjudanteen, blijven nog een week in Gaza. Koninklijke gift voor hulp Nabije Oosten DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard hebben het Rode Kruis (giro 777) een bedrag beschikbaar gesteld voor de hulpverlening aan de landen in het Nabije Oosten, die vori ge week in oorlog zijn geweest. SEOEL In negen van de kiesdistricten in Zuid-Korea is bij de parlementsverkiezingen van vorige week donderdag met de uitslag ge knoeid. Dit maakte president Chung Hee Park vandaag bekend terwijl 10.000 demonstrerende studenten met de oproerpolitie vochten. Voor vervolg zie pag. 11 Nog 17 gewonden na de explosie UTRECHT In twee Utrechtse zie kenhuizen worden op het ogenblik nog 17 mensen verpleegd, die werden ge wond bij de explosie op het muni tieschip in de Utrechtse kernhaven. Hun toestand is goed. In het dr. A. Mathijssen ziekenhuis worden nog 13 burgers en een militair behandeld, terwijl er op de chirur gische afdeling van het stads- en aca demisch ziekenhuis nog drie gewonden liggen. Zendelingen zoeken steun bij de Britten pag. Kernmerk Al is er niet bepaald een feest voor iedereen van gemaakt, de Holland- Festivalboot vaart weer voor een maand. De openingsmuziek klonk gis teravond in het Scheve- ningse Circustheater. zie pag. 11 •fe „De verloede ringeen wal gelijke eomedie pag. Radio TV Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten! DEN HAAG Dezer dagen is de benoeming te verwachten van prof. dr. I. Samkalden tot burgemeester van Amsterdam en wel met ingang v augustus. Zoals bekend vertrekt mr. G. van Hall op 1 juli. Er zal dus één maand een loco-burgemeester aan het hoofd van de gemeente Amsterdam staan. Een uitvoerige levensbeschrijving van prof. Samkalden, die minister van ju stitie is geweest in twee kabinetten, staat op pagina 2. Droog weer DE BILT Overwegend droog met zonnige perioden, maar later binnendrijven de wolkenvelden. Over wegend matige wind tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen. (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De christelijke bond van overheidspersoneel wil geleidelijk streven naar een 40- urige werkweek met acht werk uren per dag. Voor de nabije toekomst denkt de bond aan verbetering van de vakantie toelage door het aanbrengen van eer. verantwoord minimum voor gehuwden en kostwinners, waarbij rekening wordt gehouden met de gezinsgrootte. Het gisteren door de algemene verga dering vastgestelde program van actie vraagt ook herziening van de premie spaarregeling rijksambtenaren ter passing van de bestaande grensbedragen en ter toepassing voor het overheids personeel van de nieuwe mogelijkheden in het bedrijfsleven. Voor de ambtenaren zullen ook gelijk waardige maatregelen getroffen moeten worden ter vervanging van winstdelings- regelingen en gratificaties. Het salarisbeleid zou niet alleen het duurder worden van het leven moeten bijhouden, maar ook de welvaarts stijging; zo ook de pensioenen. Andere punten van actie zijn: de sociaal-ethische en economische gevolgen de automatisering; een ruime in spraak van de ambtenarenvakbeweging in het personeelsbeleid; een structurele herziening van het Bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren; een volle dige inspraak in de taakwaardering en de normen hiervoor en het creëren van bevorderingsmogelijkheden als aanvul ling op de taakwaardering. FLEXA - DEALER 't VERFHUIS NIEUWE RIJN 49 HERENSTR. 32 - 34 Strandweer Wolkenvelden die geleidelijk oplossen, waardoor morgen belangrijk zonniger strandweer. Zwakke tot matige meer noordoostelijke wind. In de middag 16 tot 18 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Het hogedrukgebied boven de Britse eilanden komt verder naar het oosten, waardoor bij ons einde lijk de te koele noordelijke wind gaat afnemen. 17 Juni: Zon op 4.1» onder 21.02: Maan op 15.15 onder 1.38. eg eur originele rookverdrijver GRATIS voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Intercommunie TNE Nederlandse Hervormde en de Rooms Katholieke Kerk gaan el- kaars doop erkennen. Voor de Hervormde Kerk betekent dit in wezen geen verandering, want de rooms-katholieke doop werd al tijd erkend, behalve in sommige ge vallen de typisch rooms-katholieke nooddoop. Bij de rooms-katholieken hadden de dogmatici ook vroeger geen over wegende bezwaren. Het waren voor al de moraal-theologen die precies wilden weten hoe de doop bediend was. of het water wel gevloeid had en of de doop wel was bediend in de naam van de Vader, de Zoon en de Heilige Geest. In wezen brengt deze beslissing dus geen nieuwe elementen naar voren. In de Rooms Katholieke Kerk heb ben de dogmatici het van de moraal theologen gewonnen. Er is boven dien een groter vertrouwen gegroeid tussen de kerken en daardoor was deze overeenstemming mogelijk. De commissie gaat nu echter spre ken over een veel moeilijker pro bleem, de intercommunie. Terwijl het Vaticaans Concilie al uitsprak dat de protestantse doop erkend moet worden, wil Rome op dit punt nog niet veel verder gaan dan een gesprek. Maar ook van protestantse zijde be staan nog grote bezwaren. Er wordt erkend dat in de Rooms Katholieke Kerk op het ogenblik geheel anders wordt gesproken over de eucharistie dan vroeger. Werken van nieuwere theologen staan veel dichter bij de protestantse inzichten dan vroeger, maar er blijven nog genoeg proble men over. De protestantse kerken vinden el kaar onderling op dit punt nog maar heel moeizaam. De grote vraag is steeds weer of intercommunie een uitgangspunt moet zijn voor hen die eenheid zoeken, dan wel de uitein delijke bezegeling van die eenheid. Diezelfde vraag met vele andere zal ook in het hervormd-rooms- katholieke gesprek wel weer gesteld worden. Voorlopig is er echter geen enkele aanleiding om te verwachten dat beide kerken het spoedig met el kaar eens zullen worden. De erken ning van eikaars doop heeft in het verleden nimmer de weg vrij ge maakt tot de gezamenlijke avond maalsviering. Werkgelegenheid IJ ET is met de werkgelegenheid in ons land merkwaardig ge steld. In bepaalde delen is er werk te over, in andere is er werk te kort. En dat in een land van be trekkelijk geringe omvang als het onze. Deze situatie moet de aanpak van het werkgelegenheidsvraagstuk wel beïnvloeden. Zulks kwam ook uit in het verloop van het Kamerdebat van deze week. De regering ziet de werkloosheid van het ogenblik als niet tè zorg wekkend en zij vraagt om ver trouwen in haar beleid. Het zij haar gegeven, al kunnen wij ons indenken dat men hier en daar in het parlement de redelijkheid van van dit verzoek gaarne nog wat meer aannemelijk gemaakt had ge zien. Aan de andere kant was belangrijk minder overtuigend wat er uit de Kamer zelf aan moties te voorschijn kwam. Daarin werd grif gewerkt met getallen van honderden mil joenen, waarbij het waarom van de keuze van deze getallen al helemaal in de mist bleef. We zitten met de zorg om de werk gelegenheid nog wat zeer in het voorlopige stadium, wat geen al te groot kwaad kan omdat het pro bleem zelf nog van betrekkelijk be scheiden omvang is. Bij de povere middelen waarover zij beschikt komt dit de regering natuurlijk wel goed uit. Intussen blijft het vraagstuk van de werkgelegenheid wel de aan dacht eisen. Ook naar onze mening ware in stelling van een raad voor de werk gelegenheid, reeds door het CNV bepleit, te overwegen. Pas zelf op bij har ins hopen (Van i sociaal-econ. redactie) DEN HAAG Het produktschap voor vis en visprodukten ziet geen aanleiding, in verband met de ook dit jaar opnieuw geconstateerde haring worm, stappen te ondernemen. „De haring wordt op de schepen, vaak nog zwaarder dan de voorschrif ten, goed gezouten", zei voorzitter drs. D. J. van Dijk gistermiddag in de vergadering van het produktschap. Het publiek moet er zelf op letten. it men goed doorzouten haring koopt Bovendien moet de haring goed schoongemaakt worden. Dan is de kans op haringwof® zeer gering. Fl.EXA-DEALER SCH0NEVELD ïpenaerstr. 71, Oefstfeest. Tel. 5010S

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1