TV RADIO Terpstra's „Verloedering", een walgelijke comedie may o DE VERZAMELAARSTER', EEN BOEIEND WERK VAN ROHMER Weer een wetje voor apartheid In «Ie greep van «Ie kreeft door B. J. Kleymens Puzzelboek VRIJDAG 16 JUNI 1967 4641 en Commentaar Strooigoed Dat het gisteren een tv-avondje tn strooigoed zou worden had- 'en de KRO en de AVRO al roorzien. Bij de KRO wilde men (afka's Aap bij monde van John anting weer eens de huiskamers la- en binnenhuppelen, maar de NTS had nelijk geen fiducie in een tweede even van deze aap en dan ook de ekst van het bandje geveegdIn laats daarvan een herhaling van Bel- ampos Bekentenis. Bij de AVRO een nietszeggend to- eelstukje vaktechnisch sociodrama enoemd van Adelheid van der lost. De documentaire „Op zoek naar de ens" had wel interessante passages, randpunt bracht een goede Nabije iosten-documentaire en „Bij nns in ieuwspoort" werd een onbenullig esprek over de jeugdwerkloosheid ge- Bovendien, om in de onbenulligheid blijven, werd eer bewezen aan het edaas van Faas voor wie Oranje ranje is. Wie het miste, miste niet eel. KAAPSTAD Een omstreden etsontwerp. dat voornamelijk ten oei heeft Afrikaanse arbeiders te we- uit Zuidafrikaanse blanke in- lustriegebieden en de ontwikkeling te evorderen van industrie in de omge- ing van de Afrikaanse Bantoestans ie zich afzonderlijk moeten ontwikke- •n, is gisteren alle parlementaire sta- a gepasseerd en wacht nog slechts de handtekening van de president. De georganiseerde industrie heeft ich sterk gekant tegen het wetsont- erp op de decentralisatie van de in- ustrie omdat het volgens hen het in- ustriebeleid niet laat afhangen van i natuurlijke hulpbronnen maar van e rasverhouding. Het wetsontwerp ihrijft in feite de industrie voor waar i Zuid-Afrika fabrieken en werk- laatsen moeten worden gebouwd. ARNHEM Erik Terpstra's I zijn geluk loeren. Maar ze zijn er en eerste lange speelfilm beleefde duiken op in de lifter Manuel Zeven woensdag de Nederlandse première ze geesten tegelij op het programma van de Inter- Het verhaal is niet aanvaardbaar, nationale filmweek. Het is de ver filming van Heerema's gelijkna mige novelle „De verloedering van Terpstra. noch aan het uitstekende spel van Ramses Shaffy en de echte lieden Wies Andersen en Hetty Ver hoogt. Vooral de laatste wist gestalte te geven aan de verloedering die zich langzaam aan haar voltrok. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 NCRV 7.00 uur Don Paulin zingt 8.20 uur Attentie met aktualiteiten 9.30 uur Spionnen in ons midden 10.25 uur Close-up van burgemeesters 10.45 uur The Rivals zingen spirituals Nederland 2 TROS en VARA 8.05 uur Mijn oom van mars 9.05 uur Achter het nieuws 9.20 uur Coronation Street de Swieps". De voorfilm was die avond het werk van René Daalder „Lichaam en ziel" waarin Andrea Domburg een mysterieuze rol speelt die we voor haar niet waar dig genoeg vonden gezien haar be kende kwaliteiten als actrice. We zullen aan de Nederlandse korte films nog apart aandacht geven, en daarom het accent leggen op „De verloedering". Het is een comedie en er is altijd pu bliek te vinden dat wel lachen wil om voor het oog zotte situaties, i wie die situaties door krijgt moet al spoedig tot de conclusie komen, dat er achter al dat lawaai een afschuwe lijke tragedie speelt die men ernstig moet nemen, want heel dit verhaal is niet alleen maar een domme Pin- ter-infectie, maar een teken aan di De tiranieke geest van een vopo-dom zegeviert hier over een slappe bur gerlijkheid door een zinloze vernie ling van alles wat toch normaal, zij het dan niet bepaald verheven, toch maatschappelijk aanvaardbaar Jan Hein Swiep is een eenvoudig kan toorman, die een vriendelijk en goec huis heeft opgebouwd, een aardi| vrouwtje (Hetty Verhoogt) heeft, er 's avonds zijn pijp stopt en naar zijr klassieke platen luistert. Het leven is goed en mooi, Jan Hein is geschokt en niet bedacht op bedreigin gen en verwoestende geesten die op (CW-AI 'n tafelklare smulverrassing BIJ DE LUNCH Nuchter bekeken: wie zal het accepte ren dat een onbekende lifter in zijr huis komt, in alle kasten snuffelt, je1 Welaan. Terpstra laat ons evenals de drank uitschenkt, de klassieke pla- auteur van dit smerige verhaal, met ten omruilt voor beal-muziek. de de onzichtbare en zichtbare puin- aantrekkelijke huisvrouw in korte hoop zitten. De verloedering is een tijd verlaagt tot een slordevos, die feit. alle verdere perspectieven zijn zelfs meehelpt haar man in de ogen verloren., amen uit. van de „gast" te verlagen. Geen nor maal mens, die dit accepteert. I Als onze jonge cineasten niet anders I weten te brengen, dan deze drek waarvan de walging je nog lang blijft aankleven, dan kunnen we niet erg ingenomen zijn met een eigen Neder landse filmkunst en ze zullen het Ne derlandse publiek nimmer verove ren... getuige de weglopers. Er is iets mis met deze jonge filmers. Dat staat onbetwistbaar vast. Verwoesting Maar goed. laten we het wel aanvaar den. dan blijft die ene vraag in feite verontrustend: waarom deze vernie ling, geestelijke verwoesting, zinloze wraak op een gezin dat in eer en aanzien de goede tradities bewaarde van een normale samenleving. De lif ter geeft het geld uit van de huisvrouw aan zijn hippe vriendinne tjes en nodigt al zijn nozemvrienden tenslotte uit in het huis van de Swieps en maken er een vrolijke keuken van. Het is ronduit een walgelijke verto ning die heel veel kijkers noopte de zaal te verlaten en we hebben de stemmen van verontwaardiging er protest tegen zulk een onmenswaardi ge vertoning van velen, die het tot het einde hadden uitgehouden, aange- Het moet gezegd worden: het ligt niet aan het camerawerk, de regie VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 KRO en NRU 6.30 uur Wil je weg wezen 8.00 uur Voor vakantiegangers 11.00 uur Avondconcert Hilversum 2 VPRO en VARA 6.30 uur Jazz-rondo 7.30 uur Uit de kunst 8.05 uur Aktuele muziek 8.45 uur Opvoeding in 2000 9.00 uur Tsjaikofski's notenkraker 10.55 uur Zaal-klub-kabaret Sonia Gaskell geeft leiding uit handen AMSTERDAM Het is de bedoe ling dat Sonia Gaskell, oprichtster en directrice van Het Nationale Ballet, zich tegen het begin van Jiet komende seizoen zal terugtrekken uit de directe leiding van dit ensemble. Zoals gemeld zijn reeds vorig jaar Robert Kaesen en Rudi van Dantzig in de artistieke directie van Het Natio nale Ballet opgenomen. Zij zullen geza menlijk het werk van Sonia Gaskell voortzetten. Deze stap van Sonia Gaskell beduidt jen breuk: zij blijft met een advise rende taak aan het gezelschap verbon- Wf ARNHEM Het werd na het ien van de film „La collection- euse" echt gevoeld als een teleur- telling dat de maker van dit werk. Iric Rohmer, zijn belofte om naar .rnhem te komen niet heeft kun- en inlossen, want bij alles wat hij dit werk aan de orde heeft ge teld zou een vraaggesprek ver- ielderend hebben gewerkt. Wip deze film van hem ziet krijgt Ihet gevoel, dat deze man een sehil- u kunnen zijn. Zijn briljant Jkleurgebruik, zijn spel met licht en schaduw en dc functionele toepas sing van het landschap (St. Trope/, jen het achterland) getuigen van een gevoel voor nuances tot in de .nste details. Zo is „La collection- Ineuse" voor het oog alleen al een |genieten van prachtige beelden. De inhoud zou men om er enig in te geven een psycholo- lische schets kunnen noemen. Roh- past hier de methode van de 'erteller toe. die zich van tijd tot ijd tot het publiek richt. Echter niet im zijn handelingen te verklaren of iet verhaal dat zich geheel onaf hankelijk ontwikkelt toe te lich- ar meer de monoloog, het in- iressante gesprek met zichzelf en af :n toe met zijn relaties in de film, i.a. de schilder Daniël en het meisje laydée (Haydée Politoff) die hij in villa te St. Tropez ontmoet, na lat hij afscheid heeft genomen van vroegere vriendin Carole (Mija- Bardot) die voor zaken naar -onden gaat. Het overheersende thema wordt ïu de ontmoeting tussen Adriën (de erteller en hoofdfiguur Patrick Bau- chau) en Haydée, een bijzonder vrouwtje dat tegen elke prijs zijn liefde winnen wil, en het daarin ook wil winnen van Carole, de vrouw waarvan Adriën volkomen is ver- Het wordt een moeilijk spel waar in men niet kan ontkomen aan de suggestie dat het Haydée niet zozeer om de man als wel om de overwin* ning is te doen. De overwinnaar wordt Adriën, die het verhaal ten einde brengt met een telefoontje naar het vliegveld ter informatie hoe laat er een vliegtuig naar Londen Rohmer is duidelijk een kunste naar. Letterkundige en medewerker aan verschillende filmbladen schreef hij samen met Claude Chabrol een boek over Hitchcock, maakte reeds een aantal speelfilms die zeker niet alle even succesval waren, doch dit maal heeft hij naar onze smaak een knappe film gecreëerd, waaraan ook de fijnproever zijn plezier zal bele- In de morgenuren hebben we ken nis kunnen maken met het werk van jonge Belgische cineasten. Uiteraard zullen de vertoonde films wel een keurcollectie zijn geweest uit de tota le productie, want er waren voortref felijke kortfilms bij die in niets on derdoen in vergelijking met het werk van de Nederlandse cineasten, die van tijd tot tijd ook met uitschie ters voor het voetlicht komen. Doch afgezien nog van de produc ten, het feit dat er een morgen was ingeruimd speciaal voor de Belgische jonge buren wijst op een goede wil tot samenwerking, want ook de Ne derlandse cineasten hebben gelegen heid gehad hun werk in Brussel te lonen en zo was dit een boeiende tegenprestatie. H. STEGGERDA Chichester krijgt 7 juli ridderslag LONDEN Koningin Elizabeth zal j op 7 juli in Greenwich aan de oever J van de Theems sir Francis Chichester tot ridder slaan. De verheffing in de adelstand van de 65-jarige zeezeiler moest worden uitgesteld omdat hij en kele dagen na zijn reis van drie en een halve maand rond de wereld een darmstoornis kreeg. Chichester zal de ridderslag krijgen met het zwaard dat koningin Elizabeth vier eeuwen geleden heeft gebruikt om de zeeheld Francis Drake tot ridder te INVUL-PUZZEL Horizontaal 1. verticaal 1 kunstarm, kunstbeen: 2 2 lange puntige degen; 3 3 bijwoord; 4 4 telwoord; 5 5 hoenderach tige vogel; 6 6 bijwoord; 7 7 plaats in Zeeland; 8 12 inhoudsmaat (afk.t; 9 11 verouderde meisjesnaam: 10 10 nadruk; 11 9 sterke drank; 12 8 plaats in Gelder land. OPLOSSING VORIGE PUZZEL L kriel. 2. Inn. .3. Genua. In september komt nota ruimtelijke ordening in kamer (Van onze parlcmentsrcdactic) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren na een langdurige debat besloten om de behandeling van de tweede nota inzake ruimtelijke orde ning uit te stellen tot eind augustus of medio september. Dit heeft het belangrijke politieke gevolg dat de regering bij het opstel len van de begroting voor 1968 nog niet gebonden kan worden aan uitspra ken van de Kamer over de toekomsti ge ontwikkeling van de ruimtelijke or dening, met name ten aanzien van fi nanciële voorzieningen. Aanvankelijk zou de behandeling van de nota dinsdag 20 juni gebeuren. Maar de Kamer aanvaardde gisteren met 67 tegen 32 stemmen een voorstel van de heer Andriessen (kath.v.), waar in op uitstel werd aangedrongen. Te gen het voorstel van de KVP-afgevaar- digde stemden de vdAP, D'66 en de CPN. Een voorstel van dr. ir Vondeling (soc om dinsdag a s. over het al dan niet uitstellen van het debat te beslis sen werd bij zitten en opstaan verwor- Ir. Philips naar Indonesië AMSTERDAM Ir. F. J. Philips,. president van de raad van bestuur van NV Philips gloeilampenfabrieken, wordt 1 augustus in Djakarta ver- wacht voor besprekingen met Indone- AstTOllO- sische autoriteiten over de uitbreiding mische Jan Hein Swiep (Wies Andersen)die in het mid den troont, wordt in de film „De verloedering van de Swieps" vernederd door Manuel (Ramses Shaffy), rechts, en Ansje Swiep, (Hetty Verhoogt). OPGAVE VAKANTIEADRES Dringend verzoek, uw vskan(ie«dre> via de uit de krant geknipte bon plaatsen, minstens een week op te geven. Indien deze schriftelijke opgave DIRECTIE. De apostolische nuntius (vertegen woordiger van de paus) in Brazilië heeft verhinderd, dat in dit land een enquête onder de priesters zou worden gehouden over het celibaat. Jek ging, een beetje geschrokken, zitten en dronk zijn glas leeg. Lekkere jongens zijn dat, zei hij, bleekjes lachend. Maar enfin, die heb je overal, liet hij er een beetje sar castisch op volgen. Er viel een korte stilte. De advocaat bekeek met aandacht zijn vingernagels. Ik ga maar weer eens opstappen, verbrak Jek het zwijgen. Ubbink liet zijn bezoeker zelf uit. Het onweer was over en de lucht opgeklaard. Pas toen Jek Groot thuis was bedacht hij, dat hij de geleende paraplu had vergeten. Als je zo'n ding ook niet gewend bent, mopperde hij, Ubbmk's nummer draaiend. Toen hij de hoorn na het gesprek weer neerlegde, wreef hij zich nadenkend de kin. Vreemd... bijzonder vreemd, mompelde hij. Want mr. Ubbink was er door de telefoon heel erg zeker van geweest dat er in zijn vestibule geen paraplu was achtergebleven. Hij was zelfs zo bereidwillig geweest nog - even te gaan kijken. Nee meneer Groot, kwam zijn stem even later langs de lijn. Er staat hier geen paraplu in de hal. U moet zich werkelijk vergissen. Maar Jek Groot wist dat hij zich stellig niet vergiste. En hij dacht de eerstvolgende twintig minu ten aan niets anders dan aan de geheimzinnige man met de paraplu. En aan de advocaat en procureur mr. Ubbink. Hij ging aan deze notabel zelfs nog veel sterker denken na het telefoontje, dat hij later op de avond kreeg van zijn vriend Van Rees, de laborant. Zeg ouwe rover, deelde die hem opgewekt mee, dat gekke raadhuispapier van jou is de moeite waard hoor. Wist jij soms al dat daar iets heel raars mee aan de hand t is? Jek Groot was een en al spanning. Vertel op Karei, stootte hij uit. Nou, toen ik dat ding onder de micro nam werd me al m gauw duidelijk, dat er aan het papier en aan de inkt niets bijzonders te zien was, teemde Karei van Rees. Jek stond te trappelen van ongeduld. Wat is er dan mee, man, schiet nou op, snerpte hij. Was het jou dan niet opgevallen, dat de vier punten van die twee hechtnietjes die er in zitten, vlijmscherp -• geslepen zijn? informeerde zijn vriend, die zich nooit liet haasten. Het is maar goed dat ze stevig waren platgedrukt in het papier, want ie zou je er lelijk aan hebben kunnen prikken. Ik heb ze platgedrukt, riep Jek. Met de achterkant van mijn balpen. Het was even heel stil aan de andere kant van de lijn. Toen kwam de stem van Karei van Rees - opeens met een heel ernstige klank: Dat is dan bijzonder goed voor je afgelopen, jongetje. Want die vlijmscherpe punten van die nietjes waren dik ingesmeerd met een heel ongezond goedje! Waat, brulde Jek Groot, die als bij toverslag niet een - licht maar een hele batterij schijnwerpers zag opgaan. Ja... een ongezond goedje, dat ik zo ongeveer kon thuisbrengen omdat ik in dat soort dingen graag een beetje liefhebber, zei Van Rees bedaard. Het is een tropisch ver gif... en het gekke is dat verontrust me eigenlijk een beetje dat ik aan die nietjes ook minuscule bloedspoor- tjes heb gevonden! Met gemengde gevoelens verliet Jan Frens het politiebu- -. reau. De commissaris had hem die morgen bij zich laten brengen door een jong agentje, dat het nogal grappig scheen te vinden hem te kunnen verlossen uit het ongeriefe lijke kamertje, waarin hij anderhalve dag had vastgezeten. Jan negeerde het smalende lachje op het kindergezicht van de agent en trad zelfbewust de kamer van commissaris Akkerman binnen. Die vond plichtplegingen kennelijk niet nodig en deelde hem kort en goed mee, dat hij voorlopig weer op vrije voeten werd gesteld, maar dat hij de stad niet mocht verlaten. En ik eis van u, dat u binnen de kortst mogelijke tijd dat raadsstuk tevoorschijn brengt...! had hij gezegd. Jan had niet de moeite genomen hem te antwoorden. Met een bits „goedemorgen" had hij zich omgedraaid en het hetvertrek verlaten. Maar toch hoe kwaad hij 'M, ook was, omdat hem, achtenswaardig ingezetene van Rooi- drecht, huiszoeking en arrestatie waren overkomen toch had hij ergens begrip voor de situatie. En dat maakte, dat hij zich behalve beledigd ook verontrust voelde. Per slot van rekening had hij aan zich zelf te danken gehad, dat hij last over dat raadsstuk had gekregen. Hij had het natuur lijk direct aan Akkerman moeten geven omdat het in de affaire, waaraan tot dusver kop noch staart te ontdekken - viel, op een of andere manier een bewijsstuk scheen te zijn., (Wordt vervolgd) ...DOCTOR, U OOET VJANDI&. «AAR DAAR HEBBEN WEWELEEN MIDDELTJE 1 i in- verrok ijker Eind 1969 hoopt West-Duitsland in het Eifelge- bergte te be schikken over millimeter nauwkeurig zijn. De groot te van de parabolische spiegel, die 2800 ton gaat wegen, is gelijk aan een klein voetbalstadion. RADIO l WAVOAD II. Radio kamerorkes VARA: 21.00 Klassie 22.55 Zaal-Club-Cabare DRAADOMROEP TELEVISIE VAVWOXD maflitsen. mensen en v uit de televisie van t tijd. 21.30 Serie spiona midden. 22.25 Cl tuals. NTS: 22.50—22.55 Nederland II. NTS Nieuws in 't kort. STE Reclame TROS: 20.0; 20.25 Melodieën van de Oosten rijkse operettekomponist. 21.25 Ontwikkelingshulp. 22 05 De RADIO MORGEIN eidsvoorlichtlng. 12.50 Ov« Doggersbank inlsch orgelspel. 10.00 Nieuws. des Heilsmuziek. 12.00 Nieu digheden voor vakantie in 14.00 Nieuws. 14.02 4.30 Ramblers Ra- 5.30 Toernee: r lederland I. NTS: de kinderen. STIKKELTJE EN BRUUNKE 47. „Wat 'n mooi uitzicht heb je hier!" zegt Bruun- ke bewonderendmaar Stikkeltje ziet iets heel anders! „Moet je eens zien. hoe dof en kaal het verguld sel van de cijfers en de wijzers is!" zegt hij en wijst op de torenklok vlak onder hen. „De koster mag ze wel eens op nieuw vergulden!" „Je hebt gelijk, Stikkeltje", zegt de oude kos ter. „Maar ik durf het niet meer te doen maar als jullie er soms zin in hebt, ga dan je gang!" „Een leuk karweitje,

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13