WERKWEEK VAN 7 DAGEN u IAV0 verdeeld over Israël Commentaren BENZINE NOC NIET DUURDER Ambtenaren zijn ontstemd Willekeur bij enige diensten Ernstige trambotsing zoon is n Onze .v Doop prins gezond mannetje op zaterdag 2 september Moskou lijdt opnieuw een nederlaag Rijk betaalt gehandicapte onvoldoende Donderdag 15 juni 1967 48sle Jaargang p gactMirt r. Oi.ma. ao'H'.a'.:t.-jri Or. C Sf! CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ,St«ntv«»tich U gheblavtn nijn her» In teghenipoell" J 0e Rotterdammer M3ordts Dagblad Haagse Courant oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur »*»M|[j=== -fe Centra van grote steden wordt zendings- gebied pag. Kernmerk Onze speciale verslagge ver Piet Snoeren ontmoet te in Israël een uitzonder lijke vrouw: Nina de Nur. Uit haar verhaal bleek hoe onvoorstelbaar de haat in de wereld kan zijn (zie pagina 13). Ook brengt Piet Snoeren verslag uit over de Israëliërs, die gisteren voor het eerst weer hun gebeden kon den zeggen bij de klaag muur. (zie pag. 7) j/r-, „Ik geloof, dat de tv kapot i LUXEMBURG Om wille van enheid binnen de NAVO hebben de Ministers van buitenlandse zaken van l-ze organisatie besloten een neutraal indpunt in te nemen ten aanzien in het conflict in het Nabije Oosten. In het slotcommuniqué, dat gisteren ia afloop van de voorjaarsconferentie erd gepubliceerd, werd volstaan met i woorden dat de NAVO elke poging ll steunen tot vestiging van een duur- ime vrede in het Nabije Oosten. Zeker de helft van de NAVO-part- ers had graag gezien dat het bondge- ootschap kleur zou bekennen en open- jk de zijde van Israël zou kiezen. De verklaringen van enkele landen n van de secretaris-generaal Brosio ebben dit duidelijk bewezen. Brosio bij oorbeeld schoot woorden tekort om e Israëlische zege te prijzen. Onze mi- ister van buitenlandse zaken Luns erklaarde onomwonden dat zijn land chter Israël staat, wie ook het eerste :hot mag hebben gelost. Hij sprak an een gerechtvaardigde verdedigings- jrlog. WASHINGTON De Amerikaanse linister van defensie, McNamara, liegt zondag naar Zuid-Vietnam om le aspecten van de oorlog te bespre- Nicholas Katzenbach, ondermi- ister van buitenlandse zaken, en gene- lal Earle Wheeler, voorzitter van de van stafchefs, reizen met em mee. Guerrillastrijders van de Vietcong ebben gisteren een door Zuidvietna- pese regeringstroepen bezet gehucht de Mekong-delta ten zuidwesten Saigon onder de voet gelopen, •rtien burgers werden gedood. \v. WIERINGA In een tijd dat al voorzichtig over een werk week van minder dan vijf dagen wordt ge sproken, zijn er hier en daar nog groepen werknemers die op dit punt nogal rechteloos zijn. Zo een aantal ambtenaren, die zelfs zes- en zeven-daagse werkweken maken. „Moder ne slavernij" noemde de NCBO-voorzitter dat gisteren. Tegenslag (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De werktijden bjj de overheid spotten in vele ge vallen met de vijfdaagse werk week. Bij PTT, bij Defensie en ook wel onder het brug- en sluis- personeel bij Rijkswaterstaat ko men nog regelmatig zesdaagse maar ook zevendaagse werkwe ken voor. Bij de overheidsdiensten kunnen dergelijke situaties be staan omdat er niets is vastgelegd in het ambtenarenreglement. Het bevoegd gezag kan bij dienst reglement naar eigen willekeur dienst- en rusttijden vaststellen en het is daarbij nergens aan gebonden. De voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, de heer J. ten Heuvelhof, sprak gisteren in de algemene vergadering in de Rivièra- hal over „vormen van ouderwetse slavernij". De algemeen secretaris, de heer W. Wieringa, vroeg zich af, waarom men in de ziekenhuizen en bij de elektriciteitsbedrijven wel goede re gelingen heeft doorgevoerd en elders niet. Het moet volgens hem goed mogelijk zijn aan het personeel bij elke dienst na vijf dagen werken twee dagen vrij te geven. Volgens hem zou het wel kunnen, maar heeft men bij Binnenlandse Zaken gewoon het lef niet om strin gente voorschriften te geven, waar men zich aan moet houden. Ziektekosten De afdeling Amsterdam diende bij het congres een motie in, mede onder tekend door andere afdelingen, waarin ernstige teleurstelling werd uitgespro ken over de gang van zaken met het wetsontwerp ziektekostenvoorziening voor rijksambtenaren en onderwijzend personeel. In een adres aan de leden van de Tweede Kamer werd gevraagd zo snel mogelijk dit wetsontwerp af te handelen, zodat de wet nog op 1 janua ri van kracht kan worden. Tijdens het congres werd de mijl paal van 50.000 leden reeds gepasseerd. Gistermiddag telde penningmeester H. 't Lam 50.220 leden. De afdeling Den Haag kwam op 3500 en Groningen op 1600 leden. De NCBO is hiermee v( weg de grootste CNV-bond. De Christe lijke Metaalbedrijfsbond bereikte on langs de 40.000 leden. De Ned. Chr. Bond van werknemers in de hout- bouwnijverheid staat op 45.500. Deze drie grootste bonden van het CNV tel len samen meer dan de helft van dc bij dc CNV-bonden aangesloten leden, Belastingfaciliteiten voor giften Wiesenthal-fonds DEN HAAG Giften aan het Co mité Simon Wiesenthalfonds komen in aanmerking voor belastingfaciliteiten. Dit antwoordt staatssecretaris van fi nanciën Grapperhaus op vragen van het liberale Kamerlid Koning. TV zendt uit HILVERSUM Prinses Bea trix en prins Claus hebben gis teravond om zeven uur via radio en televisie de Neder landse bevolking bedankt voor de blijken van medeleven bij de geboorte van hun zoon prins Willem-Alexander. De Prinses zag er opgewekt uit en zei dat ze haar werkzaamheden weer kon hervatten. „Onze zoon is morgen (vandaag) zeven weken oud. Wij zyn blij u te kunnen zeggen dat hij het uit stekend maakt en hard groeit." De Prinses zei verder dat het prinsje een gezellig en gezond klein man netje is met vrij veel haar en grijs blauwe ogen. Wij zijn heel blij met alle gelukwensen, met de bloemen, met de veelal zelf gemaakte ca deaus en ook met de prachtige te keningen en werkstukjes, die zo veel kinderen ops gezonden heb ben, zo vervolgde de Prinses. Zij verontschuldigde zich dat zij helaas niet iedereen persoonlijk kon bedanken. „Daarom hoop ik dat u er begrip voor zult hebben VN-assemblee pas saterdag bijeen Een ernstige trambotsing bracht woensdagmiddag paniek op de kruising Henegouwerlaan - 's-Gravendijkwal - Middellandstraat in Rotterdam. Door een verkeerde wisselstand reden de twee trams frontaal op elkaar. Zeventien mensen, onder wie de beide bestuurders, werden met een aantal ziekenwagens naar diverse ziekenhuizen gebracht. Later in de avond kon iedereen naar huis terugkeren. Een verslag vindt men elders in dit nummer. NEW YORK Nu Rusland in de Veiligheidsraad opnieuw een nederlaag heeft geleden, concentreert zich de aandacht geheel op de spoedzitting van de Algemene vergadering, waar Mos kou om gevraagd heeft. Deze vergade ring wordt vermoedelijk zaterdag ge- houden. Mogelijk komt premier Kosygin naar New York. In Moskou wordt aangeno men, dat het Kremlin wacht op een aanduiding van Washington, dat ook president Johnson de zitting zal bij wonen. Het zou dan een top-confron- tatie tussen de twee grote mogend heden worden. Ook partijleider Brezjnef en presi dent Podgorny zouden tot de belang rijke Russische delegatie behoren die dezer dagen te New York wordt ver wacht. Ook gisteren weigerde de Veilig heidsraad Israël als aanvaller te ver oordelen en het te gelasten zijn troepen uit de bezette Arabische gebieden te rug te trekken. Amerika hoefde niet eens gebruik te maken van zijn veto recht. Het gedeelte van de Russische reso lutie betreffende de veroordeling van Israël als aanvaller kreeg slechts vier van de vijftien stemmen (nl. die van Rusland, Bulgarije, India en Mali). De overige elf landen onthielden zich van stemming. Voor terugtrekking van de Israëli sche troepen stemden zes landen (ge noemde vier plus Ethiopië en Nigeria). Negen landen onthielden zich van stemming, te weten: Amerika, Enge land, Frankrijk, China, Denemarken, Canada, Argentinië, Brazilië en Japan. Voor aanvaarding van een resolutie zijn negen stemmen vereist. Na de paragraafsgewijze stemming zag de Rus Fedorenko er van af, de resolutie als geheel alsnog in stemming te bren gen. „Er moet nu naar andere wegen worden gezocht", was zyn excuus. Fedorenko verklaarde vervolgens, tegen de Amerikaanse resolutie te zullen stemmen (hetgeen op een veto DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus hebben het voor nemen op zaterdag 2 september in de Haagse Grote of St. Jacobs kerk hun zoon prins Willem-Alex- ander ten doop te houden. Ds. H. J. Kater, hervormd predikant te Amsterdam, is verzocht de dienst te leiden. De prinses heeft in 1956 bij ds. Kater ook belijdenis van haar ge loof afgelegd en op 10 maart 1966 was hij de predikant, die het hu welijk van het prinselijk paar iu- zegende. Het juiste tijdstip van de doop- als wij langs deze weg verzekeren plechtigheid is nog niet bekend, dat uw hartelijkheid ons zeer heeft Wel kan met zekerheid worden ge- verheugd." zegd, dat radio en televisie de Prins Claus voegde hieraan toe: dienst in de St. Jacobskerk recht- Gaarne wil ik mij aansluiten bij streeks zullen uitzenden, deze woorden van dank van mijn vrouw en misschien nog even aan- Ook prinses Beatrix is inder- vullend zeggen dat als zij zegt tijd in deze kerk gedoopt. Koningin „wy", wy natuurlijk bedoelen dat Wilhelmina en koningin Juliana ook onze zoon Alexander voor al- daarentegen zijn ten doop gehou- les wat hij heeft ontvangen aan den in de Willemskerk. Prins gelukwensen, aan kaartjes, aan te- Willem-Alexander zal vermoede- keningen, zeer hartelyk wil bedan- 'ijk de doopjurk dragen, waarin ken." ook koningin Juliana en prinses Toen hun toespraak gister mor- Beatrix naar het doopvont werden gen in de NTS-studio was opgeno- gedragen. men, wilden zij graag nogeens wat rondlopen. Dat duurde een uur. Prins Claus is nog geen lid van Onverwacht kregen acteurs en ac- de Nederlandse Hervormde Kerk, trices bezoek in de schminkkamers. maar dit is geen verhindering om Enny Mols-de Leeuwe werd zelfs op de vragen van het doopformu- in haar slaap verrast. Ze lag op lier te mogen antwoorden. Zoals een divan uit te rusten na een ver- bekend is de prins evangelisch moeiend optreden in Anatevka. luthers. ROTTERDAM Over de behandeling van de gehandicapten in overheidsdienst bestaat ontevredenheid bij de Neder landse christelijke bond van overheids personeel. Tijdens de algemene vergadering, gisteren in Rotterdam gehouden, zei secretaris W. Wieringa, dat er te weinig gezocht wordt naar een passende functie voor gehandicapte ambtenaren. Zij, die bijvoorbeeld 30 of 40 pet invalide zijn, kunnen naar een afdeling worden over geplaatst, waar ze 100 pet produktief zouden zijn. Een ander punt van kritiek is. de gehandicapte ambtenaar niet alleen op basis van functie moet worden be taald. Er moet ook gelet worden op de extra inspanningen om een bepaald werk te verrichten en de maatschappe lijke omstandigheden. Een voorbeeld: Een niet-ziende moet zich als telefonist veel meer moeite ge troosten dan een ziende telefonist. De heer Wieringa vond het onjuist, dat de rijksoverheid hier de mensen laat verkommeren op een laag loon. Het systeem van de taakwaardering moet doorbroken worden. Koopvaardijofficieren in de VS staken NEW YORK De vakorganisatie van Amerikaanse koopvaardijofficie ren heeft gisteren zijn leden opgeroe pen om te staken. De actie treft alle onder Amerikaanse vlag varende sche pen aan de oostkust, uitgezonderd die in militaire opdracht varen. Het is niet bekend hoe lang de staking zal duren. De oproep was bedoeld als aanmaning voor de reders het door de bond geëiste nieuwe arbeidscontract goed te keuren. Ook schepen met goederen naar Vietnam kunnen door de staking niet vertrekken. Weersvernarhfing Koele lucht DE BILT Boven Midden-Europa bevindt zich een lagedrukgebied, dat tot op grote hoogte gevuld is met kou de lucht. In de avond en nacht breidde een randstoring van deze depressie zich ook over ons land uit, waarbij bijna overal enige regen is gevallen. Na het voorbijtrekken van de sto ring komt het weer geleidelijk meer onder invloed van een hogedrukgebied, dat zich van de Britse eilanden over de Noordzee naar het oosten uitbreidt Met noordelijke winden zal koele lucht van de Noordzee aangevoerd worden, waarin naast opklaringen ook wolkenvelden voorkomen. DE BILT Droog weer met wol kenvelden, maar ook zonnige perioden. Overwegend matige wind uit noorde lijke richtingen en weinig verandering in temperatuur. Strandweer Een meer noordoostelijke wind voert minder koele lucht uit Zuid-Scandina- vië aan. Droog met zonnige perioden. Matige noordoosten wind. In de mid dag 16 tot 18 graden, zeewater 14 gra den. Vooruitzichten: Droog en wat min der koel strandweer. 13.48 onder 1.25. 4.19 onder 21.02: Maa neerkomt), waarin besprekingen tus sen Israël en de Arabische landen worden voorgesteld om tot een stabiele vrede te komen. De vergadering werd voor enige tijd geschorst. Daarna aanvaardde de raad met algemene stemmen een door Ar gentinië, Brazilië en Ethiopië ingedien de resolutie. Daarin wordt Israël ge vraagd, de veiligheid en het welzijn te verzekeren van burgers In de be zette gebieden, vluchtelingen en krijgs gevangenen. Nadat Fedorenko nogmaals had ge dreigd, zyn veto te zullen uitspreken over de Amerikaanse resolutie, werd de zitting van de raad voor onbepaalde tijd verdaagd. DEN HAAG De grote oliemaatschappijen in Duitsland hebben de benzine prijs met een Pfennig per liter verhoogd. De oliemaatschappijen in Nederland zijn niet meegegaan. Bü ons is er nog niets aan de hand, vertelde vanmorgen een woordvoerder van de Shell. De wltte-pomphouders schijnt, als gevolg van het stopzetten van olieleve- Althans dit is de mening van de heer J. H. Broedelet, voorzitter van de landelijke benzinecommissie van de Bond van garagebedrijven, de BOVAG. „De grote maat schappijen van merkbenzine hebben praktisch alle ruwe olie opgekocht en er komen maar weinig overschotten vrij. De heer A. J. Krijnen, wordvoerder van de witte-pomphouders in ons land, zei echter dat hem van moeilijkheden niets bekend is. Een Palestijnse vluchteling, de kleren gescheurd, trekt de rivier de Jordaan over, een kind op zijn rug. Hij is een van de velen die dagelijks nog in heide richtingen de rivier overtrekken, die de scheids lijn vormt tussen Jordanië en het door Israël bezette deel van Hoesseins land. IJSSELSTEIN De 57-jarige me vrouw W. J. G. van Vliét-van Rooyen uit IJsselstein is gisteren toen zij met haar bromfiets de weg overstak door een personenauto aangereden en ge dood. DUSLAND heeft gisteren In de Veiligheidsraad een nieuwe te genslag moeten verwerken, toen zij» veel besproken resolutie niet eens het vereiste aantal stemmen kreeg. Het had er min of meer op gerekend, dat de eis, Israël als aanvaller te veroordelen en het te gelasten zijn troepen uit de veroverde gebieden terug te trekken, voldoende steun zou krijgen. In dat geval zou Amerika zijn veto recht hebben moeten gebruiken om te voorkomen, dat de resolutie als aangenomen zou worden beschouwd. Dit was nu niet nodig. De vraag is, wat nü moet gebeuren. De raad is voor onbepaalde tijd uit eengegaan, zonder gestemd te heb ben over een Amerikaanse resolutie, die al enige tijd op tafel ligt Daarin worden besprekingen tussen Israël en de Arabische landen voor gesteld om tot stabiele vrede te ko men. Rusland heeft gedreigd, hier over zijn veto te zullen uitspreken. De Russen zoeken nu een uitweg via de Algemene vergadering van de VN, waar zij rekenen op de steun van de Afrikaanse en Aziatische lan den. Een spoedzitting van deze vergade ring zal waarschijnlijk zaterdag wor den gehouden, als tenminste 62 lan den het Russische verzoek steunen. Prestigeslag "TEN bijeenkomst van de Algemene vergadering kan Rusland de pres tigewinst opleveren, waarnaar het tot dusver tevergeefs heeft gestreefd. Het is niet uitgesloten, dat een meer derheid de Russische eis zal steunen, dat Israël zijn troepen uit dc ver overde gebieden moet terugtrekken. Mogelijk zal Amerika trachten, de kwestie als een belangrijke zaak le doen behandelen. Voor aanvaarding van een voorstel Is dan een meer derheid van twee derden nodig. Onzeker is, of de meerderheid zoals met het probleem van toe lating van Peking tot de VN op een eventueel Amerikaans versoek zou ingaan. Indiening ervan heeft dan geen zin. Steunt de vergadering de Russisch* eis, dan heeft Moskou een overwin ning behaald, die echter meer psy chologische dan praktische waarde heeft. Want de Algemene vergadering kan buiten de Veiligheidsraad om geen stappen ondernemen om haar eisen kracht bij te zetten. En in deze raad speelt het vetorecht van de grote mogendheden een belangrijke rol. Na alle tegenslagen zal Moskou ech ter blij zijn met een voor de Arabi- j sche landen gunstige uitspraak, ook j al laat die de dingen zoals ze zijn. Democratisering 'PEN AANZIEN van de positie van de werknemer in het bedrijf wordt op het ogenblik bij de werk nemersvakbeweging de nadruk ge legd op de democratisering van de onderneming. Het gaat om zaken als medeverant woordelijkheid en medezeggenschap, die tot uitdrukking zouden moeten komen in méér inspraak. De onderneming wordt aangemerkt als een bedrijfsgemeenschap waarin ondernemer en arbeider samenwer ken. Spreekt men over democratise ring, dan gaat het thans vooral om de werknemer, voorzover deze nog onvoldoende stem heeft in de gang van zaken. Deze typering van democratisch is echter eenzijdig. Wanneer partijen in een onderneming democratisch willen samenwerken, dus min of meer als eikaars gelijken, houdt dit ook in, dat men aan eikaars belangen zal moeten denken. Van de ondernemer kan dan niet al leen gevraagd worden, dat hij aan de werknemer denkt, maar de werk nemer zal dan evenzeer aan de on dernemer en zijn belangen en werk omstandigheden moeten denken. Op dit punt heeft de voorzitter van de Christelijke Metaalbedrijfsbond vandaag een duidelijk geluid laten horen. Hij maakte in de algemene vergadering zijn leden duidelijk, dat democratisering van een onderne ming de situatie voor de werknemer niet eenvoudiger maakt. De werkne mer gaat mee verantwoordelijkheid dragen, waardoor zijn taak zwaar der en belangrijker, maar ook zin voller en menswaardiger wordt. Voor de vakbeweging ligt hier een grote opvoedkundige taak. De werk gevers zouden een bijdrage kunnen leveren door zich positief op te stel len tegenover de gedachte van de democratisering, welke immers het belang van de onderneming in haar totaliteit dient. koreaanse hoofdstad Seoel geprotesteerd tegen de gang van zaken bij de ver kiezingen van vorige week donderdag. 10.000 betogers eisten gisteren nieuwe verkiezingen. Het Centraal Sociaal Werkgevers verbond en het Verbond van Nederlandse Werkgevers hebben gisteren in een ge zamenlijke ledenvergadering in Apel doorn in beginsel besloten een fusie aan te gaan. De regeling moet nog verder worden uitgewerkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1