[ina de Nur bracht Joden en Arabieren bijelkaar Nieuwe TEE in 9 uur naar Miinchen .osygin naar New York Wereldraad: 7 miljoen voor Nabije Oosten Ze vermoorden je voor wat water WANDELEN DOOR DRIE LANDEN J Mm S Informatie kampeerders Nieuwe weg naar Joegoslavië Gids voor smulpapen Rome vraagt internationaal toezicht 9 WOENSDAG 14 JUNI 1967 houw gaf het antwoord Vreedzaam samenleven kan Soort bij soort hoeft niet I (Van onze speciale verlaggever Piet Snoeren) TEL AVIV Ze zitten op het uiterste puntje van hun bed, omdat hun lichamen geen enkel contact kunnen verdra- gen. Ze houden zelfs hun ar- men ver van hun lichamen van- ma tricq daan. Ze lijken op marionetten, sporth zoals ze daar houterig en in keurige rijen, op hun bedden balanceren. Ze zijn naakt. De ig Eh *s zwart' Ze zijn verkoold door de vlammen van de tank- slag. Alleen de ogen zijn wit. Ze volgen, waar je ook gaat, die ogen. Het enige dat nog leeft in Nasser's pantsertroe pen, zijn de ogen. ïoe moet dat in hemelsnaam, denk je tijdens de rondgang door zo'n Arabisch veldhospitaal. De machteloosheid van dit te moe ten aanzien, slaat niet alleen bij mij als een vuist op een dichte muur. Hoe kunnen Ara bieren en Joden na deze oorlog ooit vreedzaam samenleven in het opkamertje tussen de Jor- daan en de Middellandse Zee? En dat zal toch moeten, wan neer Israël, zoals het wil, inder daad de territoriale oorlogsbuit wil behouden, die het op de wraakzuchtige koning Hoessein heeft behaald. k zou liet nog concreter stellen. Ik heb aan een sjeik in een veroverd Ara bisch dorp gevraagd wat hij ervan vindt. Er zijn vier gewapende Israëlische officieren bij. Deson danks zegt hij beleefd en zonder aar- 'I zeling: ..Mijn onderdanen zullen on getwijfeld liever geregeerd worden 1 door Jordanië, want in Jordanië wo nen hun broeders." loort bij soort ik weet dat het een middeleeuwse opvatting is. Maar de ze oorlog is evenals die van Hit- Ier een middeleeuwse oorlog *-• niet natuurlijk wat wapens en strate gie betreft, maar wat betreft de ideo- 1 logie, die straaljagers, raketten, tanks en vlammenwerpers hun moor dende werk heeft laten doen. En laat niemand zich misleiden door het officiële dodencijfer van Israël, want het zijn er veel meer, maar het wordt verzwegen, want wat koopt men voor neerslachtigheid? toort bij soort en nu willen de Israëliërs op dit kleine stukje grond met de Arabieren samenleven. Hoe moet dat? Het antwoord wordt mij gegeven door de wijze, meest realistische, mense- n Kan •ijkerb de broek diè ie spi )ben >7 7.95-1 rda|ê op Va I erg (Vervolg van pag. 1) Assemblee Volgens artikel 11 van het VN- fïandvest kan de Algemene Vergade- ing alle vraagstukken met betrekking ot handhaving van vrede en veilig- ïeid bespreken. Alle aanbevelingen voor rechtstreek- actie moeten echter aan de Veilig- ïeidsraad worden voorgelegd. Als onderdeel van de campagne te gen Israël zijn de meeste in Moskou [eaccrediteerde ambassadeurs op het Russische ministerie van buitenlandse aken ontboden. In Amerikaanse kringen meent men, dat de Russische stappen slechts be- floeld zijn om de Sowjetregering in Ie ogen van de arabische landen te ■ehabiliteren. itin leuren Men houdt rekening met de moge- ijkheid, dat de Assemblee met de I itemmen van de Afrikaans-Aziatische landen zich voor veroordeling van Is- aël en terugtrekking van zijn troepen il uitspreken. I» Joegoslavië heeft nu ook de diplo- natieke betrekkingen met Israël ver- iroken. lit President Boumedienne van Alge- ije, die gisteren uit Moskou vertrok, eeft een tussenlanding in Belgrado ,emaakt. Daar werd hem de steun van toegoslavië toegezegd, f Egypte gaat akkoord met een spoedbijeenkomst van Arabische mi nisters van buitenlandse zaken, voor dat een topconferentie wordt gehou den. Twintig westelijke landen en Ja pan hebben te Parijs besloten, niet on middellijk de noodtoestand voor olie af te kondigen. Engeland heeft geld uitgetrokken Voor hulp aan Jordanië. Voorraden, __)die zich op Cyprus bevinden, zullen ;t eerst worden aangesproken. HILVERSUM Dr. A. Veerman, on- Ider-voorzitter van het a.r.-Centraal-co- biité en Tweede-Kamerlid, hëeft giste- Jen voor de radio gepleit voor ontwik kelingshulp aan het Nabije Oosten. I Hij herinnerde eraan dat in het a.'..-verkiezingsprogram oe ontwikke lingshulp een bijzondere plaats heeft gekregen en in het regeringsprogram Ëelfs als enige een prioriteitspositie. Dr. Veerman zei dat er nu zo'n drin gende zaak zich presenteert in dit ge- Tbied, er reden genoeg is na te gaan,1 welke mogelijkheden hier liggen. Israëlische soldaten bij de Rus sische luchtdoel-raket, die tij dens de veldtocht in de Sinaï door terugtrekkende Egyptische troepen vxls achtergelaten. Hoopgevend lijke vrouw, die ik in Israël heb ont moet. Zij heet Nina de Nur en is een dochter van de wereldberoemde vrouwenarts prof. Joseph Ascher- man. Haar echtgenoot heeft onder het pseudoniem van zijn kampnum mer uit Auschwitz ka-tzetnit 13-56-33 boeken over de gruwelen van de nazi's geschreven, ook in Ne derland bestsellers. Hij was de man, die flauw viel toen bieren er wonen er een kwart Nina de Nur heeft in 1963 het Israëlische comité yoor Ara- bisch-Joodse samenwerking opge richt. Aan haar is het te danken ge weest, dat ik tegenover de verkoolde mannen van Nasser's tankleger ande re, misschien hoopgevender beelden kan stellen. Op onafhankelijkheidsdag in mei bij voorbeeld, die toevallig ook de eerste dag van de mobilisatie waren honderden Israëlische Ara miljoen in dit land samen met Joden in het „Park van de ochtend dauw" door nabij Nazareth een rustoord, dat inmiddels door Sy rische granaten vernield Israëlische Arabieren hebben mij een blauwe plek in hun arm laten zien, waar zij bloed hebben laten af tappen voor Joodse soldaten. Israëlische Arabieren hebben zich als vrijwilligers voor het Joodse le ger gemeld, hoewel velen in het hart geloofden, dat Nasser de oorlog zou Wantrouwen Iet werk van Nina de Nur is uiter aard door de geheime dienst var Israël zeer gewantrouwd uit vrees voor de vorming van een derde ko- lonne. Daarom heeft de wereld nooit van haar gehoord ze moest publi citeit mijden. Zo bereikte zij, dat Shmuel Toledano de adviseur van premier Esjkol inzake Arabische kwesties de Arabieren niet heeft laten interneren, toen de oorlog uit brak. maar integendeel de politie op dracht heeft gegeven, er speciaal op toe te zien, dat nog met geen zand korrel naar een Mohammedaan mocht worden gegooid. Drie uur lang heb ik in ademloze be wondering naar deze prachtige vrouw zitten luisteren. Het is de eerste keer dat zij met een buiten lands journalist zou spreken. Ik geef haar verhaal weer in haar ei gen woorden, dat niemand beter dan zij kan uitleggen, dat de problema tiek van het Nabije Oosten wel dege lijk kan worden opgelost, mits men maar handelt naar het woord van de oude Joodse schriftgeleerde Hillel de Verdraagzame, die de 'hele ingewik kelde leer van de Thora eens heeft samengevat in deze zin: „Doe ande ren niet aan, wat gij zelf niet aange daan wilt zijn." CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. I MUGOLIH (reukloos) I ter voorkoming van muggebeten. Een brandweerman, die aan het verkeerde eind van de slang staat. Het gebeurde tijdens een blusdemonstratie te Kopenhagen. Een jeugdige enthousiast zou het ook eens proberen GENEVE De Wereldraad van Kerken heeft op de 223 aangeslo ten kerken een beroep gedaan, om twee miljoen dollar (ruim zeven miljoen gulden) bijeen te brengen als eerste hulp voor de slachtof fers van de oorlog in het Nabij Oosten. Eind vorige week zijn twee func tionarissen uit Genève naar Bei roet (Libanon) en Tel Aviv ge reisd, om een eerste hulpactie voor te bereiden. Voor het eerst is de oproep van de Wereldraad gedaan aan alle aangesloten kerken, ook die in Oost-Europa. Verder is men ook bezig met we- deropbouwprogramma's op langere termijn. Ook de rooms-katholieke interna tionale hulporganisatie Caritas heeft een oproep om hulp gedaan. GAZA Wat zich op het ogen blik in de Sinaï afspeelt is een drama zonder weerga wanneer je je te ver de woestijn in waagt loop je het gevaar voor een slok water vermoord te worden". Met deze woorden waarschuwde de mi litaire gouverneur van Gaza, ge neraal Mosje Goren, gisteren een groep journalisten die op het punt stond naar het zuiden te vertrek ken. Tienduizenden Egyptische militai ren, overlevenden van de slag in de Sinai, zwerven uitgedroogd door de woestijn. Maandag nog werden twee Israëlische soldaten door deze naar water smachtende mensen gedood, de een toen hij in een jeep van Ga- Rembrandt gestart bij 10-jarig jubileum (Van onze redacteur toerisme) Sinds een week is er een nieuwe de 25ste TEE-verbinding. Tegelijk met het tienjarig bestaan van de TEE-organisatie maakte de Rembrandt zijn eerste rit Amster damMünchen, een tra ject dat voortaan dage lijks in beide richtingen zal worden gereden. De nieuwe trein legt de 866 km lange baan af in slechts 9.25 uur met een gemiddelde snelheid van 95,8 km, aanzienlijke snel ler dus dan de bestaande treinen. Evenals de andere TEE-treinen is de Rembrandt samengesteld uit de mo dernste wagons (zowel wa gens met een zij-gangpad als wagons zonder coupés) en een ultra-moderne restaura tiewagen. De trein, die via Keulen en Stuttgart rijdt, geeft in Mannheim aanslui ting op de Helvetia (Ham- burg-Zürich). Groei Met de ingebruikneming van de Rembrandt hebben de zeven in de TEE-organisatie' samenwerkende Europese spoorwegmaatschappijen (waaronder de NS) hun 25ste luxe sneltrein gekregen, die het aantal verbonden Euro pese steden aanvult tot hon derd. Dat betekent een snelle groei sinds de oprichting, tien jaar geleden. Gestart werd toen met tien lijnen, die samen tachtig steden ver bonden. Overigens is niet alleen het aantal opgevoerd. Ook de kwaliteit werd verbeterd. Het principe, dat TEE-trei nen per se dieseltreinstellen moesten zijn, werd met de voortgaande elektrificatie en de bouw van nieuwe voor meer stroomsoorten geschikte locs en treinstellen verlaten. De voordelen van de door electrische locomotieven zijn. „getrokken" treinen zijn dui delijk. Door de mogelijkheid rijtuigen bij en af te koppe len kan economischer het aantal zitplaatsen aan de vraag worden aangepast. Vooral tussen Parijs en Brus sel is de inzet van deze ge trokken treinen een duidelijk succes gebleken: vier TEE-treinen in beide richtin gen vervoeren op deze lijn ruim 500 reizigers per dag en hebben daarmee bewezen een geliefd transportmiddel te zijn naast het vliegverkeer tussen beide plaatsen. Naast de in tien jaar gerea liseerde verbeteringen in ma terieel en accommodatie werd de snelle technische ontwik keling aanleiding tot een nog steeds verdergaande vernieu wing en aanpassing. De Franse spoorwegen bouwen thans een nieuwe Mistral, de supertrein, die Parijs in 10 uur met Nice verbindt. De Italiaanse spoorwegen heb ben eveneens besloten nieu we getrokken treinen te la ten vervaardigen, evenals de Duitsers, die het dieselmateri aal van de Rhein-Main ver vangen door getrokken mate- [•J-rieel. Van groot belang is het voor- en na-transport. Reizi gers, die met een snelle TEE van Amsterdam naar München zijn gereisd willen bij overstappen niet lang op een verbinding naar de plaats van bestemming wach ten. Ook op dit punt zijn de af gelopen tien jaar veel verbe teringen aangebracht. Een voorbeeld daarvan is de aansluiting in München van de Rheinpfeil uit Dortmund op de Mozart, de Weense Ook cam ping voorUrk Ook Urk heeft nu zijn cam ping. In het Urkerbos aan de Vormtweg is sinds een week een niéuw 185 ha groot terrein open, waarop kam peerders en caravanners te recht kunnen. De camping ligt 1.5 km van de bebouwde kom van Urk. De toerist heeft dus alle gelegenheid het oude Urk mét zijn kleine kromme straatjes te bezichtigen, vrij dags het binnenvallen van de vissersvloot mee te maken en maandags de uitvaart Kanti ne en kampwinkel (zondags gesloten) zijn aanwezig. avondtrein, Oostenrijkse hoofdstad nog dezelfde avond kan worden bereikt Vertrouwd Comfort, snelheid en ser vice. Met die drie inslaande verkoopargumenten rijdt de TEE een nieuw decennium binnen. Op de Europese spoorbanen zijn de rood-gele treinen een vertrouwde verschijning geworden. De spoorwegen rekenen erop, dat zij de komende jaren nog meer aan populariteit zullen winnen. De bezettingscijfers illustre ren een toenemende be langstelling. Vandaar de in zet van de nieuwe Rem brandt. die overigens zeker de laatste niet zal zijn. De kampeerders, die van te voren willen weten of hun kampeerterrein vol is, kun nen voor inlichtingen ook de ze zomer weer terecht bij de kampeerinformatiedienst ANWB/ANVV. De centrale onderhoudt contact met 800 kampeerterreinen, die 350.000 kampeerders kunnen opvan gen (65.000 tenten en 30.000 caravans). Naast gegevens over de bezetting van de ter reinen, kan men ook informa ties krijgen over de ligging (aan water, in bos of op open terrein) van de terreinen en over eventuele voor de terrei nen geldende toegangsbepalin gen voor bijv. jongeren zon der begeleiding, huisdieren De informatiedienst is dag en nacht bereikbaar onder nummer 070 - 814381. Wie met vakantie in het zuiden van ons land is, kan in de omgeving van Vaals in Limburg wan delen op een nieuwe 17 km lange wandelroute, die door 3000 ha bos in drie landen leidt De route begint bij het Drielandenpunt en is tot stand gekomen door samenwerking van Staats- bosbezheer, de Stadsforstverwaltung van Aken en de Dienst Waters en Bossen in België. Het bosgebied bestaat uit de boswachterij Preus en Hauset in België (100 ha), het Akener stadsbos (1400 ha) en de boswachterij Vaals (600 ha). Men kan het gemakkelijk bereiken via Heerlen, de Belgische Boudewijnroute en de Duitse auto banen. De route wordt aangegeven door uniforme gekleurde paaltjes. De begeleiding vindt men in de eer ste internationale voetspoorgids, die juist is uitgekomen en in drie talen verkrijgbaar is o.m. bij de VW's in Vaals, Vijlen, Epen en Mechelen. Toeristen op weg naar Joe goslavië hebben deze zomer naast de Grossglocltner en de Tauerntunnel (autotrein) nog een mogelijkheid om door Ti- rol te reizen: de Felbertauern- strasse. Op 23 juni wordt de ze nieuwe verbinding geo pend en daarmee is Oosten rijk weer een nieuwe snelle weg rijker. Zij vormt de verbinding tussen Mittersill in het Sal- zachtal en Matrei in Oost Ti- rol. Hét traject is 40 km lang en bestaat uit 5,2 km tunnel (de langste van Oostenrijk en de vierde van Europa), een oprit van 17,4 km en een af rit van 17,5 km. Komend van München kan men de weg bereiken door ter hoogte van Rosenheim de autobaan München Salzburg af te slaan richting Kufstein en dan verder te rijden via St. Johann en Kitzbühel. Eenmaal in Matrei komt mén dan op de weg naar Lienz, die directe aansluiting geeft op de wegen naar Vene tië, de Adriatische kust en Joegoslavië. In vergelijking met de rou te over de Brenner is de niéu we route van München tot de Adriatische Zee 100 km kor ter. Meer plaatselijk beke ken: in een uurtje rijdt men van Mittersill naar Lienz ter wijl dat over dé Grossglock- ner driemaal zoveel tijd kost Driemaal zo lang is men ook onderweg door van Mittersill via het Gasteinertal naar Ka- rinthië en vandaar naar Lienz te rijden. Op dat tra ject moet de auto door de Tauerntunnel per trein wor den vervoerd. En tenslotte: zés uur neemt het in beslag om van Mittersill via de Brenner in Lienz te komen. nenauto en 150 Schilling voor een kleine bus. Maar dat is hét traject meer dan waard, want de Felbertauernstrasse voert langs bijzonder mooie plaatsen: steile rotsen, pitto reske watervallen en stille bergweiden. Wie van lekker eten houdt en exclusieve eetzaak- jes zoekt, heeft een uitsteken de gids aan „Smullen in sfeer" (uitgave Semper Agen do, Apeldoorn), waarin op een zwerftocht door Neder land 29 eethuisjes worden besproken. Ab Kamping, algemeen re dacteur van De Autokam pioen van de ANWB, plaatste deze artikelen eerder in zijn eigen blad. Gezien dé grote belangstelling ervoor zijn de- e ervaringen nu gebundeld n een aantrekkelijk uitgege- 'en boek. dat fijnproevers wil laten ervaren, dat ook Ne derlandse keukens culinaire topprestaties kunnen leveren. Het is vooral bedoeld voor automobilisten, die eén ple- zierritje willen bekronen met een genoeglijke dis in een ex centriek interieur. Maar uiteraard ook hen. die ge woon een avondje uit willen biedt déze gids tal van aantrekkelijk maakt als de daarin voorgeschotelde delica tessen, was in handen van on ze collega Maarten Christi- aanse. Het voorwoord van on ze andére confrater Link van Bruggen. Smakelijk eten! (127 blz. 10,90). Voor Oosteuropa-toeris ten zijn twee goede wegen kaarten van de Zwitserse uit- géverij Kümmerley en Frey uitgekomen. De eerste beslaat Polen, West Rusland, Duitsland, Tsjechoslowakije en Denemarken, de andere de Balkan en Italië. Daar naast is dezelfdé uitgeverij gekomen met een kaart van de Benelux en Groot Brittan- DE EERSTE SPAANSE AUTOWEG Wat de culinair genot zoe- XÓL kende uitgaander te wachten staat, wordt smaakvol Om de bouwkosten (1151 beschreven en bovendien rijk min. gulden) eruit te krijgen geïllustreerd. De technische wordt in de tunnel tol gehe- verzorging lay-out en stof- ven: 100 Schilling per perso-1 omslag die het boek even Spanje gaat zijn eerste grote autosnelweg bouwen. Om het elk jaar drukker wor dende vakantieverkeer naar de Costa Brava te ontlasten, begonnen met de aanleg van een 200 km lange auto weg van Barcelona naar de grens. Tussen 1969 en 1972 moet de weg gereed zijn. De kosten bedragen 800 miljoen. Voor de Spaanse staat is dit het grootste wegenbouw contract van dï laatste hon derd jaar. za naar El Arisj reed, de ander toen hij ergens op wacht stond. Beiden werden van hun veldflessen beroofd. Krijgsgevangenen vertellen van verbitterde onderlinge gevechten om een beetje water. Bij een stinkende poel hadden de wapenmakkers van zoëven zelfs een waar gevecht ontke tend met pistoolmitrailleurs en mes sen. „De dorst heeft ze gek ge maakt", zei generaal Goren. SCHUIL De Egyptenaren houden zich door gaans schuil tussen heuvels niet ver van de wegen. Op verschillende ma nieren, o.a. met luidsprekers, worden ze tot overgave gemaand maar de meesten weigeren. „Men heeft ze te vaak gezegd dat de Israëliërs hen de keel af zouden snijden wanneer ze levend in hun handen vielen", aldus Een vertegenwoordiger van de VN-organisatie voor hulp aan Pa lestijnse vluchtelingen vertelde hoe hij drie Egyptenaren in snikken had zien uitbarsten toen ze na hun over gave eten, drinken en sigaretten kre gen, terwijl ze even tevoren kenne lijk nog in de veronderstelling leef den dat ze gedood zouden worden. AFGESLOTEN Een Israëlische militaire woord voerder in Tel Aviv zei dat „de eni ge bron in de Sinai de waterleiding was die van Ismailia naar de andere kant van het Suez-kanaal liep. Deze waterleiding is op 8 juni door de Egyptenaren afgesloten". Wat de krijgsgevangenen betreft verklaarde hij dat officieren en on derofficieren, korporaals niet inbegre pen, naar kampen worden gebracht waar ze eten en drinken krijgen. De anderen worden met vrachtwagens naar het Suezkanaal gebracht. „Men had echter eerder geconstateerd dat de Egyptenaren door hun eigen mensen beschoten werden toen ze het Kanaal probeerden over te ste ken", aldus de woordvoerder. Van vele kanten is aangedrongen op hulp aan deze zwervende Egyptenaren in de Sinaï. Zo heeft het Australische Rode Kruis al telegrafisch hulp aangeboden. Er is van deze zijde voorgesteld water boven de woestijn te droppen. Intussen hebben Israël en de Ver. Naties overeenstemming bereikt over de tijdelijke proviandering van Palestijnse vluchtelingen in de strook van Gaza en het door Israël bezette deel van Jordanië. Deze voorlopige regeling zal van kracht blijven tot een „politieke" beslissing zal zijn genomen over het lot van de vluchtelingen. Het akkoord met Israël komt op hetzelfde neer als dat na de Sinaï-campagne van 1956. ROME/JERUZALEM Pater Koser, de generaal van de orde der franciscanen, heeft opnieuw gepleit voor internationalisering van de „heili ge plaatsen". Paus Paulus heeft dit al eerder voorgesteld. De meeste heilige plaatsen in Palesti na worden bewaakt door de francisca nen. Op een persconferentie in Rome zei pater Koser, dat het beheer in de zeven eeuwen van coëxistentie met de Arabieren goed heeft gewerkt. Het was nog te vroeg, om te zeggen hoe dit zou verlopen onder het Israëlische gezag te Jeruzalem. Een stap in de goede richting zou zijn erkenning van de staat Israël door het Vaticaan, maar dit zou de betrek kingen met de Arabische landen min der soepel maken. Berichten uit Jeruzalem maken dui delijk. dat de kerken en heilige plaatsen relatief geringe schade heb ben geleden. In de door de Israëli's veroverde oude stad is de Sint-Anna- kerk, een kruisvaarderskerk uit de twaalfde eeuw, door artillerievuur sterk beschadigd. In het voormalige Israëlische deel is de kerk op de berg Sion geheel uitgebrand. WASHINGTON Amerikaanse auto riteiten beweren dat de Russen reserve onderdelen voor Egyptische vliegtuigen en tanks die onbeschadigd uit de oorlog met Israël zijn gekomen, per vliegtuig overbrengen naar Kairo. Zij menen dat de Sowjetunie voor zichtig zal blijven wat betreft delevering van nieuwe wapens. De Amerikanen hopen toestemming te krijgen om de door Israël in de Sinai veroverde lanceerplaats met ze9 Rus sische luchtdoelraketten te onderzoeken,

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9