Anti - smokkelcommando's worden ingesteld da's pijp voor Vader Minister maak uw woorden nu waar' ar De lange weg Corruptie en bureaucratie: hardnekkige gezwellen RAEL G Ambtenaren doen beroep op Beernink Uit de Haagse hof geplukt Frankrijk Manlio kritiseert Brosio EEG zet Rome onder druk ii i9d .5 WOENSDAG 14 JUM toeke ielbaa ie eig Idelba at in it eni( friend Stichti V. A. I hadd persho s iing gens ons tra bru de b e Leic rnte K atobus hinde ri bela aan. gepro n de iiet Te afgeri hagelt incie door Link van Bruggen Neger in opperste hof van Amerika WASHINGTON President Johnson heeft gisteren de neger-jurist Thurgood Marshall (58) benoemd tot lid van het hooggerechtshof van de VS. Marshall is de eerste neger die zitting krijgt in het hoogste rechtscolle ge van Amerika. Hij komt in de plaats van Tom Clark, die eerder dit jaar aftrad om dat zijn zoon Ramsey is benoemd tot minister van justitie. Franse senaat verwerpt opnieuw wetsontwerp PARIJS Met 223 tegen 33 stem- men heeft de Franse senaat gisteren in tweede lezing het wetsontwerp verwor pen. dat de regering speciale bevoegd heden geeft op economisch en sociaal terrein. Verwacht wordt dat de Natio nale Vergadering, die het laatste woord heeft, het ontwerp voor het eind van deze maand in laatste lezing zal goedkeuren. DJAKARTA De nieuwe machthebbers van Indonesië hebben het niet gemakkelijk. Beter is trouwens te zeggen dat ze 't bijzonder moeilijk hebben. Hardnekkig gezwel len als corruptie en bureau cratie zijn niet van de dag op de nacht weg te snijden, daar de staatshuishouding door en door verziekt is. Van hoog tot laag is er van alles tn nog wat „georganiseerd" om rijk te worden of in leven te blij ven. Het laatste is nog steeds het grondprincipe van elk bestaan. Er go: er zal corruptie blijven zolang er te weinig wordt verdiend om rond te komen. Mensen, die jaren lang illegale wegen hebben bewan deld om zichzelf zoveel mogelijk te bevoordelen bijna elke Indo nesiër kan hiervan meepraten worden bij een wisseling van regi me niet plotseling bekeerd. Het gevangen zetten en zelfs ter dood veroordelen van enkele hoge staatsfunctionarissen, die zich ten koste van het volk rijk gestolen hebben hen treft thans alle blaam van het schandelijke finan- cieel-economisch beleid van de af gelopen jaren verhindert ande ren niet zich op welke schaal of op welk vlak ook aan hetzelfde euvel schuldig te maken. De helft.. „Als generaal Soeharto werke lijk alle corruptie zou willen uit bannen", verklaarde een Indo nesiër, die niet aan de goede bedoe lingen van de waarnemend presi dent twijfelde, „zou hij tenminste de helft van het volk achter slot en grendel moeten zetten. Voor het leger en de politie behoeft geen Israël bedreigd (II) De houding van Rusland in de Vei ligheidsraad toont aan dat Nasser en de Arabische Liga op aanstichten van bet wereldcommunisme hun aanval op Israël hebben voorbereid. Het is beschamend dat het linkse christendom op het moment dat deze agressie zich aftekende, niet beter wist te doen dan protesteren tegen de anti-communistische oorlog in Viet nam, ondanks de waarschuwing die lag in het zich terugtrekken van rab bijn Soetendorp en in de aantijgingen van Piet Nak aan het adres van Israël. Terecht heeft Lenin gezegd dat het communisme zich niet alleen be dient van aanhangers, maar ook van iDen Haag H. Ringoir Israël bedreigd (12) Niemand heeft erkend, ook uw cou rant niet, dat de overwinning van Israël Gods werk is. Om in vier dagen tijds èn Egypte èn Jordanië te overwinnen is zo'n groot wonder dat zelfs Egypte er leu gens over rondstrooit om het begrijpe lijk te maken, 't Zijn niet de strijd krachten van Israël (al waren die het illmiddel). maar Israëls God, die de He« overwinning gaf. ïrko Laten we Hem dan de eer geven, ^jien die Hem toekomt, omge Den Haag A. Boené Besl< Israël bedreigd (12) In het overigens zeer gewaardeerde radiocommentaar van dr. Korteweg over de diepere meningsverschillen tussen Jood en Arabier in het Midden- Oosten vond ik het teleurstellend dat hi] als christen, sprekend voor een christelijke omroep, zich benerkte tot petitie de gebeurtenissen rondom deze eeuw en met geen enkel woord duidde op de oorspronkelijke bijbelse tegenstel- n Buss :n, wet oor kn rongeli lil bij ïogelijk voorzi uulst>VJimciJjn .Djling Ismaël-Izaak. Het is niet onmogelijk dat deze veel beluisterde spreker dan meer be langstelling voor de bijbel zou heb ben gewekt Beseffen wij dat God juist in deze spannende dagen bezig is met de uit werking van een gedeelte van het pro fetisch geschreven Woord, dat. tussen haakjes, naast het heil voor de joden, nog een zee van ellende voor dit (toch uitverkoren) volk inhoudt? Amerongen J. van Heiningen iet geval UlKief Allflpf voor Is dondert De strip Engel Angel van zaterdag was geen humor meer, maar bespot- ten van Gods Woord. En dat in een ■IL-ÜSlhlad dat zich toch een christelijk dag blad noemt iêtM?di Ik geloof dat we in deze tijd niet moeten zitten of proberen te kunnen zitten, maar staan moeten, gewapend end ber en toegerust in de wapenrusting '"V Codg loetermeer J. Vermeer-Aling Getreuzel met wJt ziektekosten I De Indonesische kusten zijn rijk aan natuurlijke havens. Een do rado voor smokkelaars. uitzondering te worden gemaakt. Uniformen en wapens oefenen op zichzelf reeds een zekere druk uit. Men is er bang voor; de ervaring heeft bovendien geleerd dat een mensenleven niet telt. Veel ram- pokpartijen door gezagsdragers worden niet eens gemeld. Van de verkeerspolitie is bijvoorbeeld be kend dat ze 't grootste deel van de vaak ten onrechte opgelegde boe tes in eigen zak laat verdwijnen". Een andere Indonesiër zei: ,.Hoe kan je orde op zaken stellen bij een volk, dat onder het mom van nationalisme de bitterste armoede heeft moeten slikken? De aflei dingsmanoeuvres van Soekarno zijn overbekend. Denk maar eens aan de confrontatiepolitiek ten op zichte van Maleisië, waar Soeharto en de zijnen het vorig jaar een einde aan maakten. Men gelooft niet meer in kreten, maar alleen nog in zichzelf. Het bevorderen van eerlijkheid en ijver zal een van de grootste problemen van het nieuwe bewind zijn. Noch het een, noch het ander zal kunnen worden bereikt als de koopkracht niet kan worden vergroot en als de wel vaart van enkelen niet gemeen goed voor velen wordt". Gesloten Het moeilijke van de huidige si tuatie is dat de noodzakelijke mo netaire maatregelen, die getroffen zijn, het leven eerder duurder dan goedkoper hebben gemaakt. De schaarste aan geld is zo groot dat vele zaken hun deuren gesloten hebben, wat de werkgelegenheid nog geringer heeft gemaakt, Een groot deel van de batikbedrijven is hierbij, doch, erger: ook enkele exporthuizen zijn het slachtoffer van de krappe geldmarkt gewor den. Ze zijn niet langer tot voorfi nanciering in staat, terwijl kredie ten onmogelijk kunnen worden aangetrokken. De export van levensbelang voor Indonesië en toch al tot een bedenkelijk niveau gedaald wordt, evenals trouwens de im port. bovendien nog door de rompslomp van de bureaucratie be dreigd. Een kritische geest heeft dit on langs in het dagblad Djakarta Ti mes aan de kaak gesteld. Een ex portvergunning, zo werd gesteld, heeft 39 verschillende handtekenin gen of stempels nodig, een import vergunning kan met 19 toe. Ambtenarij Als 't toppunt van ambtenarij werd gesignaleerd dat het ontbre ken van één signatuur er oorzaak van kan zijn dat de voor versche ping gereed gemaakte goederen op de kade blijven liggen De komst van een volgend schip moet dan worden afgewacht dikwijls we ken en soms maanden later al vorens een begin kan worden ge maakt met het verdienen van de zo broodnodige deviezen. „We zijn er al zo slecht aan toe", bracht een zakenman naar vo ren. „Onze produktie ligt ver ten achter bij vroeger als gevolg van het ontbreken van transportmidde len. machine-onderdelen, kunst mest enzovoorts. Traditionele ex portgoederen als rijst en suiker moeten thans tegen betaling van buitenlandse valuta worden geïmporteerd. Olie, Kopra. thee, tin, koffie, tabak, alles is achteruit- Tegen de smokkelhandel, die in het rijk van de duizenden eilan den welig tieren kan, gaat de mari ne thans krachtdadig optreden. Speciale commando's zijn in oprich ting, die door schout-bij-nacht Sjaaf zullen worden gedirigeerd. Smokkel De laatste heeft in de maand mei een lange inspectietocht ge maakt. Hij heeft al gerapporteerd dat hij in verschillende delen van Indonesië niet minder dan vijftig notore smokkelhavens heeft ont maskerd, welke van nu af aan ex tra aandacht zullen krijgen. De vraag blijft natuurlijk of de smokkel van grondstoffen en goe deren naar havens op het Azia tische continent effectief kan wor den bestreden. Men heeft er niet alleen een vloot van snelle sche pen voor nodig, maar ook een le gertje van smetteloze ambtenaren. De laatsten zullen zich moeten meten met minder scrupuleuze col lega's. Het is in Indonesië een pu bliek geheim dat geüniformeerde en niet-geüniformeerde staatsfunc tionarissen het weglekken van kostbare deviezen oogluikend toestaan omdat ze van de smokkel handel meeprofiteren. (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, de heer J. ten Heuvelhof, heeft gis teravond op het congres van zijn bond in de Rivièrahal, de minister van binnenlandse zaken, mr. H. K. J. Beernink, uitgenodigd waar te maken wat hij als Kamerlid heeft verdedigd. Na een lijdensweg van verschil lende jaren is de ziektekosten voorziening voor de rijksambtena ren nog steeds niet in werking ge treden. Mr. Beernink heeft tijdens de vorige kabinetten als kamerlid vele malen aangedrongen op grote spoed bij de afhandeling van deze zaak. Het woord ..lijdensgeschiedenis" was van hem af komstig. De heer Ten Heuvelhof hoop te, dat de minister en staatssecretaris van binnenlandse zaken nu alles ln het werk zullen stellen om het in okto ber 1965 ingediende wetsontwerp nog voor 1 januari 1968 in het Staatsblad te krijgen en in werking te doen tre den. De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer heeft tot nog toe geen eindverslag uitgebracht. Inspraak Met niet minder felheid keerde de voorzitter zich tegen de nog steeds uit. blijvende volledige inspraak van d< TEN HEUVELHOF ambtenarenorganlsaties in het perso neelsbeleid van de overheid. Jarenlang wordt hier aJ over gepraat zonder tot een oplossing te komen. Wil de vakbeweging haar steun kun nen blijven geven aan het perso neelsbeleid van de overheid dan zal zij volledige inspraak moeten hebben in de totstandkoming van de normen, waarop het beleid is gebaseerd. Op het ogenblik dreigt onder druk van de ca tegorale belangenbehartiging de groep tegen de andere te worden uit gespeeld. De NCBO heeft er geen onoverkome lijke bezwaren tegen, dat er bij het loonbeleid een bepaalde vorm van ni vellering wordt toegepast. In verschil lende bedrijfstakken werkt men a met verhogingen via bedragen it plaats van percentages. Het is niet erg dat de kleineren wat meer krijgen dan de groten. In talrijke ledenvergaderin gen hebben juist de hogere ambtena ren dit ondersteund. Verwonderlijk vond de heer Ten Heuvelhof het, dat de regering geen vertegenwoordigers van de ambtena ren vakbeweging heeft opgenomen in de vorig jaar ingestelde Commissie Au tomatisering Rijksdienst. Fusie Een fusie tussen de NCBO en de Ned. Chr. Vereniging van Verplegen- den en verzorgenden blijkt nog steeds niet tot stand gekomen. De besprekin gen hierover duren al vier jaar. We willen dolgraag, aldus spreker, een fusie. Wij zijn bereid daarvoor zeer ver te gaan, maar wij willen als organisatie een eenheid blijven en ook onze zelfstandigheid ten aanzien van andere organisaties volledig bewaren. Als organisatie met een groep volksge zondheid van 8500 leden kunnen wij het alleen ook wel klaren, maar we zijn niettemin bereid het gesprek voort te zetten. Met grote voldoening maakte de voorzitter er melding van, dat de NCBO juist dezer dagen een ledental van 50.000 heeft bereikt. Een groei van 1000 leden in de laatste drie maanden en van 5000 in de afgelopen twee jaar. DEN HELDER Ton Conneman (16) uit Den Helder is gistermiddag door een auto geschept en is later in een ziekenhuis aan de verwondingen bezweken. Hij stak zonder op of om te zien door een opening in een rozen haag met zijn rijwiel de rijbaan over. Het kan raar lopen. De directeur van het Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds ging verleden week heel opgelucht van zijn kantoor aan de Benoordenhoutseweg op weg naar een verjaarsvisite. Opgelucht, om dat het laatste zwervende pensioen bij de rechtmatige eigenaar was aangekomen. En laat nu op die ver jaarsvisite de Haagse hof, waarin ik schreef dat er nog 146 pensioe nen op het goede adres wachtten rondgaan. Er kan veel gebeuren in één etmaal! Maar hoe dan ook, de directeur heeft me eens verteld van al de moeilijkheden, die bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds overwon nen moeten worden. Iedere maand moeten er 186000 pensioenen uitbe taald worden. De eerste computer verwerking leverde als resultaat, dat 180600 direct op het goede adres kwamen, met 5400 waren er moeilijkheden. Nu is men naarstig in de weer die 5400 ongerechtighe den recht te breien. Op 22 juni moe ten alle pensioenen weer de deu' uit zijn. zodat de gerechtigden het geld tussen 24 en 26 juni kunnen verwachten. Wie, laten we zeggen, de achten twintigste nog geen pensioen ontvan gen heeft doet het beste aan hei Algemeen Burgerlijk Pensioenfond' te schrijven met vermelding van naam. registratienummer, giroreke ning of nummer van de rekening, die men bij zijn bank heeft. Zijn die gegevens bekend, dan kan elke fout direct worden opgespoord. Inzake de overgang van een kwar- Pensioenen taaipensioen naar een maand- de gepensioneerde nog in leven is. pensioen, werd mij verteld, dat tot Dat doet men dan via de burger- 1 april het kwartaalpensioen pre- lijke standen van de betreffende ge- cies in het midden van het kwar- meenten. Nabestaanden verzuimen taal werd betaald. Op zeventien ie- dikwijls van het overlijden kennis bruari heeft men dus pensioen tot 1 te geven, april ontvangen. Daarna eind april iver de toen afgelopen maand enz. Per jaar komen er twintigduizend Het aantal brieven dat over deze nieuwe gepensioneerden bij en over- ouzzle is binnen gekomen was lijden ongeveer 10.000 gepensioneer- °norm groot. den. Dat zijn dertigduizend muta- Brieven komen trouwens over al- ties, ongeacht de adreswijzigingen lerlei zaken binnen. Zoals van een van de bejaarden, vrouw, die weduwe was geworden De automatisering van de uitbeta- en na een jaar boos schreef waar ling heeft nog een volkomen onver- haar pensioen nou toch bleef? wachte uitwerking gehad. De machi ne heeft alle denk- en rekenfouten die in de loop der jaren in de admi nistratie waren binnengeslopen aan het licht gebracht. Het resultaat is. dat er bedragen werden ontdekt, - die te veel of te weinig werden be taald. Die zijn nu gecorrigeerd. Het bleek echter dat er nooit een Voor sommigen een strop, want het lensioenaanvrage van haar was pensioen bleek verlaagd te moeten binnengekomen. In sommige ge- worden. Troost moge zijn. dat er meenten zorgt de personeelsafdeling geen terugvordering wordt gedaan wel, dat een weduwe een pensioen- van wat er eens teveel uitbetaald ïanvrage indient, simpel door is. haar een formulier te laten onderte- Andersom, wanneer de gepensio- kenen, maar niet in alle gemeenten neerde te kort was gedaan, dan taat dit zo. Het voorschrift is, dat krijgt hij (of zij) wel bijbetaling. °en pensioen persoonlijk moet wor- Wat een leuk spaarpotje kan beteke len aangevraagd. Trouwens er is nen. In ons gesprek is mij duidelijk teen andere manier v"or het Alge- geworden, dat geen brief aan het meen Burgerlijk Pensioenfonds om Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds pr achter te komen, wie recht krija' onbeantwoord blijft, maar dat het op pensioen. litzoeken van een bepaalde zaak Even merkwaardig is in wezen, wel veel tijd kan kosten, dat elk jaar een controletoer moet Computers zijn vreemde wezens, worden gemaakt langs alle pensioen- die snel werken maar lang naden- adressen om te weten te komen of ken vooraf eisen. Onder leiding van de burgemeester van Den Haag mr. H. A. M. T. Ij Kolfschoten bood een deputatie uit Scheveningen koningin Juliana gistermiddag op paleis Soestdijk twee (oranje beschilderde) vaatjes Hollandse Nieuwe aan. De haring was gevangen door schipper De Jong van de motorlogger Sch. 55, die echter nog op zee is. Hij werd daarom vertegenwoordigd door zijn vrouw mevrouw J. J. de Jong. De delegatie bestond voorts uit de reders M. den Duik en B. van I Leeuwen, de inspecteur van de dienst der Nederlandse Haringcontröle J. van der Windt en de controleurs van deze dienst A. Toet en H. den Duik. LUXEMBURG Frankrijks minister van buitenlandse zaken Couve de Murville heeft gisteren tijdens de opening van de NAVO- voorjaarsconferentie te Luxem burg de pro-Israëlische verklaring van secretaris-generaal Manlio Brosio scherp gekritiseerd. Brosio sprak van de 'moedige' over winning van de Israëlische strijd krachten en voegde er aan toe dat hun succesvolle en snelle actie de nood zaak van NAVO-interventie had voor komen. Couves reactie hierop was: „U spreekt, uiteraard, voor eigen reke ning en niet namens het Atlantische bondgenootschap. Brosio beaam de dit. De Luxem burgse premier Werner was hel liet met de Frans man eens. Hij zei dat de NAVO- landen hun soli dariteit en een heid moeten blij ven tonen, zowel met woorden als met daden. De Nederlandse mi nister van bui tenlandse zaken, Luns, zei, dat hoewel de NAVO zich tot dusver zich onthouden heeft van het openlijk partij kiezen, men het er toch binnen de verdragsorgani satie over eens moet zijn hoe de ver antwoordelijkheden liggen. De politiek geladen verklaringen in Brosio heeft niet alleen Frankrijk, maar ook de andere NAVO-partners Amerika, Engeland, Canada en Turkije in verlegenheid gebracht. Deze landen hebben zich in de afgelopen weken immers zorgvuldig ervan onthouden partij te kiezen in het geschil in het Nabije Oosten. Maar hun vertegen woordigers in de NAVO onthielden zich in tegenstelling tot hun Franse collega, van commentaar. De situatie in het Nabije Oosten bleef onderwerp van gesprek op de bijeenkomst. Minister Luns zei dat de nederlaag van het Arabische leger het gehele beeld van de wereld heeft ver anderd. De bewindsman was bang voor een verharding van de Russi sche politiek. De leden-landen, aldus mr. Luns, moeten zich daardoor niet laten intimideren. Coördinatie van de plannen van de partners is nodiger dan ooit. Om een oplossing te vinden in het conflict in het Nabije Oosten zijn \*ol- gens de Nederlandse bewindsman eeri aantal elementen essentieel: de Ara bische landen moeten de soevereini teit van Israël erkennen en Israël moet vrije doorvaart door het Suez- kanaal en de Golf van Akaba verkrij gen. Ook zijn Amerikaanse collega Rusk meent dat Israël recht heeft op een normaal bestaan en er zal dan ook een oplossing voor de problemen moe ten komen, daarbij aanstippend dat er misschien iets aan de bewapenings wedloop van de betrokken landen ge daan zal kunnen worden. Rusk vindt tenslotte dat de wapenstilstand in een overeenkomst omgezet moet worden. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. BRUSSEL Italië is gisteren in de EEG-ministerraad te Brussel onder zware druk geplaatst door de andere EEG-landen en ook de EEG-commlssie om spoedig zijn grenzen open te stel len voor de invoer van Nederlands kalfsvlees. U kunt kiezen uit vele modellen

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5