KOSYGIN ZOU NU ZEUF NAAR NEW YORK KOMEN JAM IN Niet genoeg geld voor extra hulp Commentaar m Russische diplomatieke stap Algemene Vergadering bijeen Veiligheidsraad is machteloos defensie en gemeente Utrecht in conflict dinder werken )ij Inventum Opklaringen Nationale garde in Cincinnati ingezet Stinkende raffinaderij moest dicht Ambtenaren driemaal half procent Nu spoedig benoeming Samkalden ROEMERS WIL 500 MILJOEN Spoedig executie Soebandrio? /SU-te GRATIS Moeder verdrinkt drie kinderen Woensdag 14 juni 1967 48ste jaargaaf CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „StantvMtlch It ghebleven mijn hart In taghempoatl" Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur NEW YORK Het diplomatieke offensief van Rusland is in volle gang. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal hoogstwaarschijnlijk (op verzoek van de Russen) morgen in spoedzitting bijeenkomen. Verwacht wordt, dat premier Kosygin naar New York zal gaan om terugtrekking van de Israëlische troepen uit de veroverde gebieden te eisen. Moskou heeft Amerika landings rechten gevraagd voor een spe ciaal straalverkeersvliegtuig, dat morgen te New York moet aan komen. Ook een Arabische diplo maat zei te verwachten, dat Ko sygin zelf de zitting van de Alge mene Vergadering zal bijwonen. Volgens andere berichten zou Ko sygin tevens van plan zijn, de toestand in het Nabije Oosten met president Johnson te bespreken. Wat Johnson zal doen, als Kosygin zich rechtstreeks met de besprekingen in de V.N. gaat be moeien? Op een persconferentie zei hij gisteren slechts, dat van de komende gebeurtenissen zal afhangen, hoe de Amerikaanse politiek wordt toegepast. I Freule Henrietta Bentinck van Schoonbeten, de charmante achttien- I jarige dochter van onze ambassadeur te Parijs, en de Engelse edelman I Lord Compton, wier huwelijk gisteren is ingezegend in de kerk van St. Margaret in Westminster, Londen Geschil over aansprakelijkheid explosie Opgeschort Rusland vroeg gisteren ook oir een spoedzitting van de Veiligheids raad. Daarin zou gestemd moeten worden over een oude Russische re solutie om Israël als aanvaller te veroordelen en het bevel te geven zijn troepen terug te trekken. Op voorstel van Engeland besloot de raad echter, een uitspraak over de resolutie op te schorten. Vanmiddag om vier uur zouden de besprekingen worden hervat. Tevoren had de Russische afgevaardig de, Fedorenko, gezegd zijn veto te zullen uitspreken over een Ameri kaanse resolutie, die aandringt op besprekingen over een vredesrege ling in het Nabye Oosten. MT". TRECHT Het ministerie defensie zal billijkheidshalve I schade, ontstaan na de explosie het munitieschip in Lage [eide, betalen voorzover deze niet 1 gedekt door de verzekering. I loco-burgemeester van Utrecht, J. de Nooy, zei dit gistermid- l na afloop van een vergadering werd bijgewoond door verte- Inwoordigers van de gedupeerde Wrijven. ran de zijde van defensie is inmid- meegedeeld dat hangende het on- naar de oorzaak van de ex- de minister alle transport van munitie heeft doen staken, de grootste schade aan de om- ode bedrijven op het Utrechtse istrieterrein weer is opgeruimd en bedrijven voorzichtig de balans op rijst de vraag wie verant- ordelijk moet worden gesteld voor ontploffing. Van militaire zijde wordt gezegd, it de gemeente Utrecht zelf deze adplaats had aangewezen en er ooit klachten zijn geweest. Boven- ien zijn volgens hoge militaire tringen voldoende veiligheidsmaat- SlBURlegelen bij het laden van munitie iio-»a|enomen- De gemeente Utrecht acht het mi- listerie echter verantwoordelijk, mdat de explosie zich op een mili- vaartuig voordeed. ïiet alleen de gemeente zelf pleegt ns overleg met verschillende in- ïties, maar ook verschillende ge leerde bedrijven zijn bezig bij hun zekeringsmaatschappijen inlichtin- hierover in te winnen. Vast staat reeds, dat er vele miljoenen guldens tafel zullen moeten komen. Schadeclaims iet aantal schadeclaims van par- ilieren is inmiddels opgelopen tot ia 170, maar de bedrijven zelf ge- hun schade op bij de Utrechtse mer van Koophandel. )e secretaris van de Kamer van iphandel, drs. E. H. Scherks, zei, gistermorgen alle vertegenwoor- ers van de gedupeerde industriële rijven op de Lage Weide bij el- ir zijn gekomen om de zaak te preken. Nadat eerst alle slacht- :rs en gewonden in de verschillen- bedrijven zijn geïnventariseerd, is VOLVEGA De Koninklijke Fa- ek Inventum (haarden o.a.) heeft rktijdverkorting aangevraagd voor- ig voor 87 werknemers van de ves- ing Wolvega tot en met september. men daarna begonnen de aard van de schade te claimen en na te gaan op welke wijze de bedrijven zijn ver zekerd. De schade, aldus drs. Scherks, loopt in de vele miljoenen, maar wat voor mij het belangrijkst is, zo zei hij, is dat er integraal wordt vergoed, wie dat dan ook is. Volgens de secretaris moet primair defensie aansprakelijk worden gesteld. Hij is overigens wel van mening, dat indien het ministerie de aansprakelijkheid niet op zich neemt, een langdurig juridisch steek spel zal kunnen volgen. DE BILT Droog weer met aan vankelijk veel, later afnemende be wolking. Overwegend matige noor delijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Strandweer Vooruitzichten: Wisselend bewolkt met nog steeds een te koele noorde lijke luchtstroom. 15 Juni: Zon op 4.19 onder 21.01: Maan or 12.23 onder 1.12. WEER LANGE, HETE ZOMER TAMPA In de Verenigde Staten rekent men wat het rassenprobleem betreft weer op een hete zomer. De ernstige onlusten in de negerwijk Tampa in Florida duurden gisteren voort. In Cincinnati (Ohio) zijn gisteravond 800 manschappen van de nationale garde in aktie gekomen om de relletjes te onderdruk ken. Groepen negers trokken plunderend en vernielend door de straten. In Watts, de voorstad van Los Angeles, waar maandag 500 negers in opstand waren gekomen, was het gisteren rustig. De grootste moeilijkheden doen zich nu in Tampa voor. Nadat hier gisteren de nationale garde en de politie zich hadden teruggetrok ken, kwamen de negers weer op straat om overal brand te stichten. Tal van gebouwen brandden. Politie en brandweer konden er niet meer tegen op. Men had teveel vertrouwen gehad in de be volking. De negers beloofden namelijk dat De Amerikaanse neger leider Stokeley Carmi- chael, de drijvende kracht achter veel de monstraties. WORMERVEER De raffinaderij van de oliefabriek „De Toekomst" in Wormerveer is gisteren op last van het gemeentebestuur tijdelijk gesloten ge weest. Omwonenden hadden bijzonder veel last van de stank die ontstond bij de verwerking van visolie. Toen de klachten binnenkwamen, is Noch de Russische noch de Ameri kaanse resolutie maken een kans. Daar om kan een verzoek tot bijeenroe ping van de Algemene Vergadering niet worden genegeerd, tenzij minder dan 62 van de 122 VN-leden zich er voor verklaren. Er wordt echter een meerderheid verwacht. Oe Thant zal de spoedzitting van de Algemene Vergadering vermoedelijk kort na de stemming van vanmiddag aankondigen. In de Veiligheidsraad werd gisteren vooral kritiek geoefend op de niet na gekomen Amerikaanse belofte, de ter ritoriale onschendbaarheid van alle landen in het Nabye Oosten te waar borgen. De Amerikaanse afgevaardigde Goldberg bleef zich echter verzetten tegen het Russische voorstel, omdat het een „recept voor nieuwe vijandelijk heden" is. Voor vervolg zie pag. 9 snijcaramels niet duur wel heerlijk een commissie van vijf personen een onderzoek in gaan stellen. Deze com missie concludeerde dat de overlast in derdaad niet te tolereren was. De werkzaamheden werden dan gestaakt. Later draaide de wind naar een andere richting en kon de raffina derij weer gaan werken. ISRAEL 10 MILJOEN DEN HAAG Volgende week krijgen rijksambtenaren een formu liertje waarop zij zich akkoord kunnen verklaren met de inhouding van een half procent van hun maandsalaris voor Israël (ongeveer een uur loon) in augustus, september en oktober. Pro vincies, gemeenten e.d. kunnen dit voorbeeld volgen. Deze actie zal niet gekoppeld worden in een verdubbeling van het bedrag door de overheid als werkgever. Zulks vanwege de bijzondere positie waarin de overheid verkeert: de belastingvrijstelling vergt al enorme bedragen. De Collectieve Israël-Actie heeft al lim tien miljoen gulden opgebracht, waarvar. als eerste hulpgebaar reeds 6V4 miljoen aan Israël is overgemaakt. Voor de uurloonactie van het Sociaal Economisch Hulpcomité zijn bij alle banken in Nederland rekeningen geo pend. die uitmonden in één rekening bij de Nederlandsche Bank. Een unieke zaak, want de circulatiebank opent anders nooit aparte rekeningen. Koningin Juliana zal vrijdagmiddag een delegatie medewerkers aan de Collectieve Israël-actie op paleis Soestdijk ontvangen n haar over de hulp te vertellen. Rotterdams wethouder H. W. Jetting- hoff (algemene personeelszaken) verte genwoordigde deze avond het college van B. en W. Hij sprak de hoop uit dat de activiteiten van de NCBO mogen bijdra gen tot verbetering van de rechtspositie van de ambtenaar, waarbij geen onder scheid wordt gemaakt tussen hoofd- of handwerk. De heer L. C. van Dalen, secretaris van het CNV, feliciteerde de bond met haar ledental: 50.140. „Een ding moe ten we proberen te vergeten. Maar al te vaak wordt gezegd dat ambtenaren zich in de vakbeweging superieur voe len. Dit is beslist een fabeltje" (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Politieke waarnemers verwachten voor het einde van (leze week de benoeming van prof. mr. I. Samkalden tot burgemeester van Am sterdam. Minister Beernink heeft het advies van de commissaris der Koningin in Noordholland, mr. Kranenburg binnen. In dit advies wordt prof. Samkalden de meest geschikte kandidaat voor de opvolging van mr. Van Hall genoemd. De heer Samkalden wordt al enige tijd als kandidaat-burgemeester voor Amsterdam genoemd. Hij heeft de afgelopen week in gesprekken met minister Beernink zich nader georiën teerd over de vraagstukken waarvoor de hoofdstad staat. Aangenomen wordt dat hierbij veel al gesproken is over steun van de re gering voor de financiële moeilijkheden van Amsterdam en opvulling van het tekort aan manschappen bij de politie. ■fe Donderdagskinderen van de theologie pagina Kernmerk •fe De lange weg pagina 5. •fe TSinadeTSur bracht joden en arabieren bij elkaar pag. 9 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering kan op dit moment niet meer doen dan de toegezegde honderd miljoen gulden besteden ter be strijding van de werkloosheid. Er is geen geld voldoende om vijfhonderd miljoen extra uit te trekken. Bovendien zou hier door de betalingsbalans met on geveer driehonderd miljoen be nadeeld worden. Dit zei minister De Block (econo mische zaken) gisteren tijdens het Tweede-Kamerdebat over de werkge- Iegenheidspolitiek. Het bedrag van honderd miljoen gulden zal worden besteed als de werkloosheidscijfers over juni geen kentering ten goede te zien geven. Van de provincies krijgt Noord-Brabant dan met 26 miljoen het hoogste bedrag. Dan vol gen Limburg (19 miljoen) en Drente (18 miljoen). De ministers De Block, Roolvink, Schut, Witteveen, Beernink en Veringa hebben de Kamer gisteren in eerste instantie geantwoord op de vele vra gen die eerder op de dag waren gesteld. Om kwart over twaalf werd het debat onderbroken. Vandaag zijn de Kamerleden op hun beurt op de beschouwingen van de bewindslieden ingegaan. SUGGESTIES De heren Roemers (soc.) en Boersma .r.) legden dc meest vérgaande sug gesties op tafel. De heer Roemers meende dat vijfhonderd miljoen gul den voor aanvullende werken op korte termijn beschikbaar moet worden gesteld. De oud-NVV-voorzitter wilde Ier financiering een spaarloon invoe ren. Hij zei te overwegen hierover een motie aan de Kamer voor te leggen. De heer Boersma bracht naar voren dat de a.r.-fractie eventueel bereid is inflatoire financiering van le werkloos heidsbestrijding te aanvaarden of een speciale belastingheffing. Voorts vroeg hij nog dit jaar een extra contingent in drieduizend woningwetwoningen aanbouw te nemen. Andere sprekers de heren Kik kert (c.h.), Nypels (D'66) en Rietkerk (lib.) drongen aan op herinvoering van de investeringsaftrek, met name in gebieden die ernstig door werk loosheid zijn getroffen. De heer Maenen (kath.r.) hield een dringend pleidooi voor zorg voor jonge werklozen, speciaal zij die werkloos dreigen te worden na het verlaten de school. Minister Roolvink antwoordde de heer Roemers dat de kwestie van het spaarloon hopelijk een belangrijk on derdeel zal vormen bij de loononder handelingen in het najaar. Zijn collega De Block noemde het opvoeren van de besparingen een es sentieel onderdeel van het beleid dat tot herstel van de werkgelegenheid moet leiden. Hiervoor is namelijk een jaarlijkse investering van 7 tot 8 pro cent van het nationaal inkomen nodig teneinde een jaarlijks groeipercentage van 4Vt tot 5 te kunnen bereiken. Minister Witteveen zei nog dat in de huidige conjunctuurfase een herinvoe ring van de investeringsaftrek niet mo gelijk is. WONINGBOUW De suggestie van de heer Boersma om drieduizend woningwetwoningen extra te bouwen past volgens minister Schut niet in het regeringsbeleid. De woningbouw ontwikkelt /.ich goed, het Is veeleerd de particuliere bouw die in de knel zit. Deze sector moet meer armslag krijgen. In de Miljoenennota zullen hierover nadere maatregelen worden bekendgemaakt, aldus minister Schut. Vreemde zaak TJOEWEL er al tien jaar over ge sproken wordt, bestaat er nog geen behoorlijke ziektekostenvoor ziening voor het rijks- en onderwij zend personeel. Dit is een vreemde zaak, die nog vreemder wordt, wanneer men be denkt dat in oktober 1965, geheel in overeenstemming met de wensen van de vijf centrales van overheids personeel, een wetsontwerp inzake een ziektekostenregeling voor het rijks- en onderwijzend personeel bij de Tweede Kamer is ingediend. Zeven maanden heeft het geduurd voordat het voorlopig verslag uit kwam, en opnieuw zeven maanden later eerst kwam de memorie van antwoord. Thans heeft de bijzondere commis sie uit de Tweede Kamer, speciaal belast met de behandeling van dit wetsontwerp, nog steeds geen eind verslag uitgebracht. Niet ten onrechte heeft de voorzitter van de Nederlandse Christelijke bond van overheidspersoneel hier over gisteravond zijn misnoegen uit gesproken. Er lijkt echter enige hoop te bestaan, dat de zaak nu snel wordt afgedaan. De nieuwe minister van binnenland se zaken is namelijk de man, die in dertijd als lid van de Tweede Kamer vele malen bij de afhandeling van deze zaak op grote spoed heeft aan gedrongen. De ambtenaren hebben daarom thans al hun verwachting gevestigd op mi nister Beernink, die zich zal herinne ren hoe nodig een ziektekostenrege ling voor de rijksambtenaren en het onderwijzend personeel is. Wellicht dat nu de wet nog vóór 1968 in het Staatsblad komt en op 1 januari van dat jaar in werking kan treden. DJAKARTA De waarnemend pre sident van Indonesië, generaal Soeharto, zon hebben gezegd dat ex-minister ran buitenlandse zaken Soebandrio spoedig zal worden terechtgesteld. Soebandrio eens de rechterhand van president Soekarno werd anderhalf jaar ge leden ter dood veroordeeld wegens mede plichtigheid aan de staatsgreep van oktober 1965. Ook de voormalige minister voor cen trale bankzaken, Djoedoef Moeda Dalam, en het .voormalige hoofd van de lucht macht, Omar Dhani, zijn ter dood ver oordeeld. Ook zij zullen spoedig worden geëxecuteerd. Soeharto zou een en ander gisteren in :n gesprek met een delegatie van het studenten-actiefront KAMI hebben mee gedeeld. De studenten vroegen hem pre sident Soekarno voor het gerecht te eg «ur in hvis- originele rookverdrijver voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... ARMENTIERES Een 28-jarige Franse vrouw heeft maandag haar drie kinderen van negen, vy en twee jaar om het leven gebracht Ze gaf eerst de kinderen slaaptabletten onder voorwendsel dat het vitaminetablettën waren, daarna bedwelmde zij ze met ether en hield hun hoofden in de bad kuip onder water. De vrouw, echtgenote van een arts die is verbonden aan een psychia trische inrichting, is onder behande ling geweest wegens neerslachtigheid. Ik geef op als nieuwe abonnee: straat: plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Is: straat: plaats: ,.-nr. Inzenden oan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1