TV Krant wordt vooral s avonds gelezen RADIO Geladen sfeer in huis Bijna in - alle huizen k dagblad Ivt de greep van de kreeft Puzzelboek Q X en WOENSDAG 14 JUNI 1967 Dankwoord prinses voor radio en tv BAARN Prinses Beatrix en prins Claus zullen vanavond via radio en televisie al degenen bedanken, die persoonlijk blijk hebben gegeven van hun medeleven met de geboorte van prins Willem-Alexander. De prinses houdt een toespraak, die om zeven uur via de tv-zender Nederland-1 en de radiozenders Hilversum- 1 en -2 zal worden uitgezonden. In de televisie volgt om vijf over acht een herhaling via Nederland-2. De toespraak van de prinses zal ook worden uitgezonden door de Wereldomroep. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het leek op kortsluiting. Wie in een huis in het centrum van Rotterdam eert muur aanraakte, of een radiator van de centrale verwarming, of een deurknop, kreeg een elek trische schok. Vonken die er niet hoorden, sprongen over. Het leek allemaal erg mysteri eus. Het „spookte" er. De bewoners achtten de situatie maar gevaarlijk en haalden het GEB erbij. Die constateerde, dat er aan de .elektrische installatie niets mankeerde. Van kortsluiting was geen sprake, oplossingeen nieuw gelegde kostbare wollen vloerbe dekking gaf aanleiding tot statische elektriciteit, en de spanning was tot een uitzonderlijk hoge waarde op gelopen. Toen het vloerkleed was vervan gen, werd het huis weer bewoon- Van levensgevaar was zeiden ons GEB-deskundigen geen sprake geweest, al was de situatie wèl on aangenaam. Overigens zou de oplossing be trekkelijk eenvoudig zijn geweest. In dit geval lag de vloerbedek king. die aanleiding gaf tot de moei lijkheden, op een isolerende kurk- laag. Ieder lopend mens heeft als het ware een „ingebouwde elektri sche centrale" en hij vormt sta tische elektriciteit. Gewoonlijk wordt deze snel afgeleid. Maar door sterk isolerend schoeisel (rubber zolen, nylon sokken of kousen) kan deze statische elektriciteit minder ge makkelijk een uitweg vinden. En als dan (centrale verwarming!) de atmosfeer in de kamer al te droog is. wordt afleding van deze sta tische elektriciteit nóg moeilijker. EETLUST Want de bewoners van dit huis hadden nog méér klachten: snel geïrriteerd geraken, gebrek aan eetlust, tintelingen door het .lichaam ook als zij géén „afleidend" voor- j werp (zoals een verwarmingsradia tor. waterkraan of deurknop), aan raakten. Deze klachten wijzen alle op een te droge atmosfeer. Het is dan ook in een huis met centrale verwar ming van groot belang, altijd, ook als het koud is, een ventilatiemoge- lijkheid open te houden en door ver- dampbakken de vochtigheidsgraad op peil te houden. Een hygrometer is voor een huis met centrale ver- I warming géén luxe. BENNEBROEK Met ingang van 15 I juni is benoemd tot geneesheer-direc teur van de Stichting Vogelenzang te Bennebroek dokter P. Bareman, voor heen hoofd van de medische dienst van dit psychiatrisch ziekenhuis. )e vacature voor de functie van de neesheer-directeur is ontstaan door het overlijden van dokter J. Doff. (Va. redacteuren) AMSTERDAM ..Hoeveel mensen lezen de krant, hoe lezen ze de krant, hoe lang en waar?" zijn enkele van de vele vragen die beantwoord worden door de re sultaten van een onderzoek, dat de Nederlandse Stichting voor Statistiek eind vorig jaar heeft ingesteld. Opdrachtgevers waren de gezamenlijke Nederlandse dagbladen, die deze cijfers van daag via het Cebuco, Centraal Bu reau voor Courantenpubliciteit, wereldkundig maakten. De uitkomsten die ook uitvoerig op het dagblad als reclamemedium be trekking hebben, zijn verkregen steek proefsgewijze door ondervraging op basis van de jongste wetenschappe lijke inzichten. Daardoor is betrouw baarheid gewaarborgd. Groot bereik Het bereik van de krant is bijzon der groot: in 96 procent van alle Ne derlandse gezinnen komen een of meer dagbladen in huis; 93 procent daarvan op basis van een abonne ment. Is het landelijke percentage (dat geen dagblad in huis heeft 4, regio naal zijn er flinke afwijkingen. Zo blijkt in de noordelijke provincies 10 procent van de gezinnen geen krant in huis te hebben tegen slechts 1 pro cent in de drie grote steden. Het geregeld in huis komen van meer dagbladen geeft niet voor alle bevolkingsgroepen hetzelfde patroon. Het gemiddelde per gezi:i neemt toe van jongeren naar ouderen en van lagere naar hogere welstand. De welstandsinvloed is het sterkst. Zo ko men bij' 44 procent van de gezinnen in de hoogste welstandsklasse twee of meer dagbladen geregeld in huis te gen een percentage van 4 in de laagste klasse. Van alle gezinnen heeft 14 procent twee of meer dagbla- De lossë verkoop omvat 7 procent. Het kopen van' die' nuitimer's komt het meeste voor bij ouderen, alweer bij hogere welstand en in de grote ste den. Samen lezen komt niet veel voor, alleen bij jongeren, bij lagere welstand en hier en daar op het plat teland, vooral in de noordelijke pro vincies. Vooral thuis Waar en wanneer leest men de krant? Zeer overwegend thuis (94 pro cent) en dan het meest in de avond uren Niet alleen in de vooravond, maar meer nog na zeven uur. wan neer 55 procent van de lezersschare zich erin verdiept en de televisie de televisie laat. Of de radio de radio. Vrouwen blijven daarin iets achter, maar niet veel, bij de mannen. Slechts 15 procent leest het dagblad voor 's morgens 9 uur. Dat is aan het ontbijt. "0© de krant wordt besteed. Het aantal minuten neemt toe naarmate men ou der wordt. Mannen van 18 tot 24 doen er per dag gemiddeld 35 minu ten over, van 25 tot 34 wordt dat 42V. minuut, van 35 tot 49 komen er weer vijf minuten bij: 47V* minuut eh van 50 tot 64 wordt dat 50 minuten. Boven de AOW wordt breeduit de tijd genomen: een uur en vijf minu ten. Vrouwen liggen hierbij, behalve in de jongste leeftijdsgroep 7'/* tot 10 minuten achter. Over het algemeen hoge scores, die men niet onmiddel lijk zou verwachten: gemiddeld drie kwartier per dag per lezer(es) is niet mis. Hoe leest men de krant? Eerst de voor hem of haar interessante dingen cn dan de rest (33 procent); alléén de interessante dingen eenzelfde percen tage. terwijl 24 procent de krant vrij wel geheel doorkijkt, zonder noodza kelijkerwijze alles te lezen. De overi gen. slechts 10 procent, nemen prak tisch alleen de koppen tot zich. Advertenties Dan enkele gegevens over de krant als reclamemedium. Het onderzoek toonde aan, dat een loutere adverten tiepagina een kans van 80 procent maakt om opengeslagen te worden en een kans van 70 procent om bewust te worden gezien of gelezen. Voor de huisvrouwen liggen de percentages ;ets hoger dan voor de mannen. De kans dat een man een pagina met alleen advertenties ziet is gemid deld 281/» procent kleiner dan dat hij een pagina met tekst èn advertenties ziet. Bij huisvrouwen is dal verschil slechts 10 procent. Dit wordt begrijpe lijk als men zich realiseert dat adver tenties die speciaal de belangstelling van de vrouw hebben relatief meer voorkomen op louter advertentiepagi na's dan op tekstpagina's met adver- Advertenties in kleur worden duide lijk meer gezien dan in zwartwit. De percentages zijn 68 voor kleuradver- tenties en 53 voor zwartwitadverten- ties. De kans die een advertentie heeft om gezien te worden neemt in derdaad toe met de grootte, echter minder dan evenredig. door B.J. Kleymens Vier miljoen Het zien en lezen van annonces hangt sterk af van de belangstelling die men ervoor heeft. Enkele ui- tersten: dameskleding en lingerie le- vert een ..kijkdichtheid"' voor vrou-' wen van 53 procent en voor mannenj van (toch altijd nog) 19 procent op.' Voor auto's en autoaccessnires zijn de percentages: vrouwen 20 en mannen 44. Dat een rechterpagina beter wordt gelezen dan een linker blijkt een fa beltje te zijn. Ongeveer 44 procent van de lezers 'en lezeressen ziet en of leest advertenties links, tegen 38 pro cent rechts. Morgen (donderdag)avond herhaalt de KRO op Ned. 1 het spel „De aap", een verslag voor een academie, zoals dat geschetst is door de beroemde schrijver Franz Kafka. John Lanting speelt hierin de rol van de aap, bij wie normale verstandelijke vermogens zijn ontwik keldHij geeft nu een beschrijving van zijn vroeger dierlijk bestaan. Het is een merkwaardig verslag met schijnbaar overbodige kanttekeningen, die echter later nodig blijken te zijn om de afstand zowel als de over eenkomsten tussen mens en dier aan te tonen. De KRO zond deze eenakter van een half uur eerder uit in september 1965. Voor vele kijkers kan het spel met de éne rol dus nog nieuw zijn. JL-PUZZ INVUL-PUZZEL Om te sluiten nog enkele totaalcij fers. Op 3.400.000 gezinnen komen komen per dag in huis 3.000.000 dag bladen. waarvan via abonnement 2.500.000 exemplaren. Gelet op de groeiende bevolking en de daar mee gepaard gaande uitbreidende op- lagecijfers heeft Nederland dus thans! (het onderzoek dateert al weer van een half jaar geleden) een dagblad- verspreiding in gezinnen, die de vier miljoen zeer dicht is genaderd. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS 7.00 uur Vakantie in Lipizza. 8.30 uur documentaire ..De poort naar Amsterdam". schepen in het Noordzeekanaal. 9.00 uur Franse speelfilm over Parijse jongeren van (7 jaar geleden): „Zondaars in spijkerbroek" (geen kinderfilm!). Ned. 2 NCRV 8.05 uur spelletje „Eén horizontaal". 8.20 uur sport: tweede helft return-match Nederland- Finland. 9.10 uur detectiveserie „Van nul uur één". 9.40 uur Attentie VANAVOND TE HOREN Burgemeesters in discussie Hilversum I NCRV Leger des Heils. Omroeporkest in moderne werken (stereo), voortzetting serie „Wonen zonder midden". 10.40 uur Madrigalen van oud-Engelse meesters (stereo) 11.15 uur romantische muziek. Hilversum II VAR.4 8.05 uur amusementsmuziek. 8.30 uur het laatste kwartiertje Nederland-Finland in Arnhem. 8.45 uur prijsbellen naar de studio. 9.15 uur Tonny van Verre ontmoet Femke Boersma en Henk Rigters. 10.55 uur klassieke muziek en jazz. 26 Zeker... hij zal u graag ontvangen, antwoordde de make- Goed, ik ga meteen naar hem toe, beloofde Jek. Gaat meneer Frens met u mee? Informeerde Strand. Misschien wel... misschien niet, antwoordde Jek. Het gaat je geen lor aan, dacht hij daar achteraan terwijl hij de verbinding verbrak. Buiten kletterde de regen op het pla veisel. Jek keek naar de lucht waar een felle lichtflit* priemde. Niet zo best meneer Groot... dat wordt een zware bui, zei Hornstra, die meegelopen was door de hal. Pech, antwoordde Jek triest. Ik heb haast en geen regenjas... Dan zou ik maar even wachten als ik u was, zei de assistent-bode, terugkerend naar zijn domein. Maar even later kwam hij terug met een reusachtige, zwarte paraplu. Als u wilt mag u die wel gebruiken, zei hij behulp zaam. Dat ding staat hier toch maar. De eigenaar is hem nog steeds niet terug komen halen. Er staat ook geen naam in, alleen een merkje. Jek nam de spuit dankbaar in ontvangst. Het ding had een sierlijke maar toch mannelijk-forse handgreep van zwartglanzend hout. In het rechte eind van de greep was een zilveren figuurtje ingelegd. Een handelsmerkje waarschijnlijk, dacht Jek. Een vergeten exemplaar? informeerde hij, friemelend aan het mechanisme. Ja, dat ding staat hier al een paar dagen. Ik vond hem hier op de grond in de hal, antwoordde Hornstra. Even fel en striemend als de tweede bliksemflits in de inktzwarte hemel boven Rooldrecht schoot er een gedachte door Jek'a Wanneer zei je, dat je die paraplu hier op de vloer vond? zei hij met een scherpe klank in zijn stem. De assistent-bode keek hem wat bevreemd aan. Nou.es kijken zei hij bedachtzaam. dat was eh ja, dat was op de ochtend na het overlijden van mijn chef Bolink en van meneer Hooftiman. Jek Groot slaagde er eindelijk in de paraplu te openen. Ik breng hem vandaag nog terug, zei hij, ietwat afwe zig het stadhuis verlatend. Hornstra bleef hem een ogenblik nakijken en keerde toen schouderophalend naar zijn bode kamer terug. Met het zwarte textieldakje beschermend boven zijn hoofd sloeg Jek Groot de richting in van Ubbink's kantoor, diep verzonken in gedachten. Het kon haast niet anders, piekerde hij, dan dat deze enorme parapulu dezelfde was als die de geheimzinnige inbreker in het stadhuis bij zich droeg. De vent had hem natuurlijk verloren tijdens de worsteling met Jan Frens. En in de donkere hal hadden de commissaris en de burgemeester het ding niet opgemerkt toen ze 's nachts met Frens naar de bodekamer waren teruggkeerd... Nogal stom overigens. Vooral van de commis saris... maar enfin, wat kon je van zo'n speurder anders verwachten? Die was zelfs in staat Jan Frens te arresteren, mijmerde hij wraakzuchtig. Maar wat doe ik nou met dat ding? Enfin, eerst maar eens met Ubbink praten... Gut, kom je me al weer afhalen? En wat zie je er potsierlijk uit onder die begrafenisparaplu, lachte Loesje Sierlijk toen ze de deur van Ubbink's kantoor opende. Dag Loesje. Ik kom deze maal voor je baas, zei Jek Groot, snel de vestibule binnenstappend. Een knetterende donderslag viel samen met het sluiten van de deur achter ®ijn rug. Heb je een afspraak? informeerde het meisje formeel, maar Jek beduidde haar, terwijl hij de paraplu in een standaard plaatste, dat de advocaat hem zeker zou willen ontvangen. En inderdaad toonde Ubbink zich bijzonder gast vrij toen hij de journalist even later in zijn privé-vertrek ontving. Gaat u zitten alstublieft, zei hij, wijzend op een van de smaakvolle lederen fauteuils in de hoek van het lichte vertrek. Een borrel? Tjonge, dacht Jek Groot Die wil wat van me. Eigenlijk wel graag, antwoordde hij. Ik ben een beetje huiverig geworden, zo zonder overjas door die bui... Ja meneer Groot, zei Ubbink, nadat hij twee drankjes had klaargemaakt en Jek hem had verteld dat Jan Frens wegens uitstedigheid niet was meegekomen, ik had het liefst met u beiden gesproken. Maar ik geloof dat u, het geen ik te zeggen heb, wel aan uw collega kunt overbren gen en dat hij, evenals met mij tot overeenstemming zal komen. Jek nipte bedachtzaam aan zijn glas en liet zijn ogen dwalen over een verzameling antieke wapens aan de muur achter Ubbink's rug. (Wordl vervolgd) OP REIS? Geen centje pijn als u vx WITTE KRUIS poeders meeneemt! Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. medeklinker, 2 hemelli chaam, 3. Europeanen, 4. mannelijk dier, 5. soort eetbare paddestoel, 6. kan men op zitten, 7. optocht, 8. li chaamsdeel, 9. medeklinker. Bij juiste oplossing leest men vert. 1 de naam van een plaats in Utrecht OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. rog - elders. 2. oor deel - it. 3. staar - ifte. 4. Sian - Elten. 5. Ulft - ns - not. 6. moe - A.D. - tere. 7. Boskoop - dl. 8. o.i. - leer - iel. 9. stalles - re. Vertikaal: 1. Rossum - bos. 2. oot - i.l. - ooit. 3. graaf - Esla. 4. Edam - takel. 5. leren - doel. 6. Deil - store. 7. elft - nep - is. 8. rite - order. 9. Sten - I telle. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De positie van een burgemeester is de laatste tijd, zij het: door minder aangename aanleidingen,! nogal sterk in het nieuws geweest. Dat bracht de NCRV op de gedachte, een „close-up" van twee burgemeesters tei vertonen en dat gebeurt morgenavond om 10.25 uur op Ned. 1. Ze zijn in discussie... maar niet met elkaar, want u kent de formule, welke Jan van Hillo in deze rubriek huldigt: hij praat met beiden over parallele zaken en monteert de antwoorden tot De burgemeesters zijn: van der Wall-Duyvendak uit Gelder- malsen en mr. H. A. M. T. Kolfschoten uit Den Haag. Blijken zal, hoe deze vrouw en deze man hun taak ervaren, hoe zij hun houding bepalen tegenover de burgerij, hoe dat in het dorp ligt en hoe in de stad. Enwat het verschil is tussen een „burgervader" en een „burgermoeder". Schifnen in P Martin een garagehouder uit Londen heeft koplam pen voor auto- •n boogje mobielen ontwikkeld, die om een hoekje kunnen schijnen. Hij hoopt zjjn nieuwe lampen voor 25 gul den per paar te verkopen. De lampen geven een aanwijzing voor de richting, waarin de auto zich gaat bewegen door het be schrijven van een boog bij elke rich ting verandering. Krant per De Radi° Corporation of televisie America gaat experimente ren met de be zorging van gedrukt nieuws via de televisie. Zij heeft de communicatie commissie reeds toestemming ge vraagd voor proef uitzendingen. Hoewel het nog wel enige tijd zal duren eer een dergelijk systeem voor het publiek te koop zal zijn, ia men nu al in staat met behulp van elektrostatische drukapparatuur elke tien seconden een pagina van een paperback te leveren. SUKKELTJE EN BRUUNKE ..Hoe ou dit stadje he ten?" vraagt Bruunke. Stikkeltje wijst op een bord „Tuinstad" staat er op. „Hier beginnen we onze speurtocht!" zegt Stikkeltje. „Goed uitkij ken, Bruunke!" De kerkklokken luiden bim bam de toren n bim bam Twee klokjes beieren hoog in dan haalt een jongen een stukje kauwgom uit zijn mond en smijt het weg, omhoog, héél omhoog „Die kan mooi hoog gooien!" zegt Stikkeltje be- ze nu? Alleen

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11