RANATENHAGEL TREFT FABRIEK JAMIN Commentaren Kerkbouw en woningbouw Moskou probeert het anders Munitieschip vloog in de lucht Catastrofe in Utrechtse haven Twee doden en 142 gewonden t een grote missies Dinsdag 13 juni 1967 48ste jaargang In de Utrechtse Kernhaven explodeerde een kruitschip. Twee sportvissers vonden de dood. Er waren bij deze plotselinge ramp 142 gewon den. De schade was enorm. Nu vraagt men zich af: Hoe kon deze catastrofe gebeuren Verruiming (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Een speciale commissie van de Technische dienst is vanmorgen een onderzoek begonnen naar de ontplof fing in het munitieschip waarbij twee mensen om het leven kwamen en meer dan honderd personen verwondingen opliepen. De legerleiding staat vooralsnog voor een raadsel. Alle nodige veiligheidsmaatregelen waren getroffen. Geruchten als zouden de militairen tijdens het laden van de munitie hebben gerookt, zijn direct tegengesproken. Volgens majoor A. van der Veen. commandant van de 566ste reno vatiecompagnie uit Gorkum (waar men zich bezig houdt met het herstellen en afvoeren van afgedankte munitie), stonden bij het schip borden met het-opschrift „Verboden te roken" en „Verboden toegang", terwijl op het schip vier brandblussers en drie vang netten aanwezig waren. Duidelijk De explosie van het kruit- hip. dat te Utrecht granaten g te laden, was zo hevig, dat tt schip tinaal doormidden erd gebroken. rins heeft kritiek N HAAG Prins Bernhard heeft teren kritisch uitgelaten over de handelsmissies naar het buiten- Hij doelde met name op de uit meer ijftigr leden bestaande missie van de ale kamer voor handelsbevordering Indonesië. Veel beter had men eerst er heen kunnen sturen tt land te verkennen, aldus de Prins. Prins sprak gisteren bij de inge- itelling van de geheel vernieuwde leek van de economische voorlich- ienst in Den Haag. „Op mijn vele s naar het buitenland heb ik altijd 'voel dat het doorsnee bedrijfsleven doende aandacht besteedt aan de v up". Dit apparaat zou nog meer ii worden gebruikt voor verken- reizen op kleine schaal", tfexico is enkele jaren geleden een t ter bevordering van de export Nederland opgericht. De directeur is nu in ons land en hij had ge- hier ook zo'n comité te zullen aan- Waarom is dat nog steeds niet vroeg de Prins zich af. Hij pleit- otte voor de vestiging van een ndse bank in dit land. Varsseveld is gisteren een tankauto, geladen met Venol, {evaarlijk carbolzuur, gekanteld, hemische produkt stroomde over Het verkeer werd omgeleid t omwonenden sloten hun ramen luren. Er deden zich geen onge- Kotsonis plot seling naar Konstantinopel pag. Kern- merk DEN HAAG Minister Schut i doorgevoerd. Het betekent dat vanaf heeft rigoureuze maatregelen ge- j1 Juli; nomen om de totale bouwproduk- 9 de gemeentebesturen bevoegd zijn tie te verhogen. Een beschikking rijksgoedkeuring te verlenen voor wer- is te verwachten waardoor eenken tot en met f 50 000 (thans 25 000) snellere verwezenlijking van plan-, de hoofdingenieurs-directeuren van nen mogelijk is. de volkshuisvesting en de bouwnijver- i heid respectievelijk de gemeentebestu- ren van Amsterdam. Den Haag en Rotterdam werken tot en met 500.000 kunnen goedkeuren (thans ƒ300.000). Tot deze werken behoren ook de in dustriegebouwen, waarvoor tot nu toe aanvragen door het departement zelf worden behandeld, indien de bouwsom meer dan 50.000 bedraagt. Daverende fout WADDINXVEEN Een daverende klap betekende ook een daverende regiefout en veroorzaakte wolken stof en rook èn een boel gebroken ruiten. Prins Bernhard zou hier gisteren door een druk op de knop twaalf krotten opblazen. De krotten bleven staan, maar zelfs de Koningin Juliana- school zat met de brokken. Elders in dit blad leest u hoe. De 22-jarige motorrijder F J. Schouwenburg uit Tegelen is gisteren op de rijksweg VenloRoermond om het leven gekomen. Een automobilist gaf hem geen voorrang Drie schilderijen, een Modigliani, een Dufy en een Rouault. zijn gisteren uit de woning van een Geneefse ver zamelaar gestolen. De totale waarde is 250.000 gulden. „De parallelle wereld" pag. Radio TV Een woordvoerder van de Legcrvoor- lichtingsdienst was vanmorgen over een mogelijke overtreding van het rookverbod heel duidelijk: „De mili tairen zouden wel op hun achter hoofd ziin gevallen als ze dat hadden gedaan! Het zou een potentiële zelf moord hebben betekend." Minister Den Toom. die gisteravond samen met staatssecretaris Haex de ravage in Utrecht in ogenschouw nam, heeft aa nde slachtoffers alle mogelijke bijstand toegezegd. De bewindsman heeft ook een bezoek gebracht aan de gewonden in het Dr. A. Mathijsenziekenhuis in Utrecht. Daarna had hij nog een gesprek met enkele Utrechtse wet houders. De Legervoorlichtingsdienst ontkende vanmorgen dat we in Nederland op een soort „munitiedepot" leven. De plaats waar scnepen met munitie worden geladen of gelost hangt af van de afstand, die afgelegd moet worden om daar van de opslagplaats af te komen. De munitie wordt van die opslagplaats per auto vervoerd, en die weg moet, vanwege het ge vaar, kort zijn. De granaten die in Utrecht zijn ge laden, hadden ook naar een schip in het Noordzeekanaal kunnen wor- dep gebracht. Maar de afstand van Met ingang van 1 juli zal in het gehele land geen rijksgoedkeuring meer nodig zijn voor de bouw, de uitbreiding, enz. van: ongesubsidieerde woningen; boerderijen en andere agrarische gebouwen; kerken, asmede 0 de uitvoering van werken tot en met 10.000 aan andere gebouwen Ruimer Verder worden in Noord- en Zuid- Holland. Utrecht. Gelderland en Over ijssel de bestaande grenzen verruimd voor het verlenen van rijksgoedkeu ring. Dit vrijere bouwbeleid werd in de andere provincies 1 december al Naast een colonne gepantserde voertuigen een Israëlische sol daat op een ezeltje. Voor zich uit houdt hij zijn oorlogssoeve- nier: Een bordje met als tekst Arabische eenheid tegen elke prijs". De Israëlische tekst up de auto luidt „Rijd als een Lord rijd Ford", een populaire kreet van de Israëlische commerciële omroep. engelse snijcaramels niet duur wei heerlijk Weersverwachting Droog en mooi DE BILT Droog en zonnig weer, overwegend matige noordelijke wind. In het algemeen iets hogere middag- temperaturen. Strandweer 1 frisse wind tussen noord 1 het fort Rhijnauwen naar het Noord- zeekanaal is veel langer. Daarom werd als laadplaats de Kernhaven in Utrecht gekozen. j£ De ontploffing heeft in wijde omgeving een miljoenenschade aangericht. De grote vraag is nu. wie moet betalen. De bedrijven zijn wel verzekerd, - maar niet tegen dergelijke schades, v zei de Utrechtse wethouder air. Looten. De voorzitter van de Utrechtse Kamer van koophandel, drs. E. H. Scherks, was van oordeel dat de ge meente Utrecht een dergelijke gevaar lijke laad- en losplaats niet langer mag tolereren. Verwacht wordt dat het leger voorlopig het laden van munitie in de Utrechtse haven wel zal staken, in afwachting van de resultaten van het onderzoek 17 R IS uit „de bouw" goed nieuw* te melden. Minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft na melijk voor 1 juli van dit jaar tot verdere verruiming van het bouw beleid kunnen besluiten. Dat de situatie op de bouwmarkt dit besluit mogelijk maakt, mag ons verheugen. Het betekent, dat nu een snellere afdoening van een aantal plannen mogelijk wordt, en het betekent te gelijk een bevordering van de tota le bouwproduktie. De stringente bepalingen waren des tijds onontkoombaar. Maar wat als noodzakelijk wordt ingevoerd blijkt nog wel eens een lang leven te heb ben. Des te verheugender wanneer met afschaffing niet wordt getalmd zodra die afschaffing mogelijk is. Springstof (Meer over de ontploffing op pag. 7) De gevolgen van de explosie van het munitieschip te Utrecht waren verschrikkelijk. Twee mensen werden gedood en 142 werden er gewond. De granaten werden honderden meters ver weggeslin gerd en voor een groot deel op de wegen in de omtrek aangetroffen. NEW YORK/TEL AVIV/KAIRO Nu de Veiligheidsraad niet be reid is terugtrekking van de Is raëlische troepen te eisen, wil Rusland de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties bij eenroepen, zulks in de hoop, dat die wél tegen Israël zal optreden. Tot nu toe vond Moskou dat proble men van de wereldvrede uitsluitend in de Veiligheidsraad behandeld kunnen worden, waar de grote mogendheden het recht van veto hebben. De voor gisteravond vastgestelde zit ting van de Veiligheidsraad werd af gelast. De raad zal waarschijnlijk niet voor morgen bijeenkomen. Intussen nemen VN-waarnemers maatregelen om naleving van het bestand te con troleren. hem de mogelijke nieuwe leider van de Arabische wereld. Men meent, dat Boumedienne spreekt over de gevolgen van de Alge rijnse hulp aan de Arabische landen en over een gemeenschappelijke tac tiek op diplomatiek gebied. Nog meer Oosteuropese landen heb ben de diplomatieke betrekkingen met Israël verbroken: nu ook Hongarije en Polen. Ook Joegoslavië overweegt een breuk. Voor vervolg zie pag. .5 VAN SPEYK leeft in onze geschie- nis voort als de man die de lont in het kruit stak. Sindsdien hadden we kunnen weten wat een explosie van deze aard betekent. Echter, dat de kennis daaromtrent is verflauwd leert de ervaring met het munitieschip te Utrecht Over dat gebeuren behoren, dunkt ons, vragen te worden gesteld. Springstof moge onmisbaar zijn, het blijft gevaarlijk goed. In het alge meen reeds, en zeker in de onmid dellijke nabijheid van grote getallen mensen. De explosie te Utrecht heeft ons aan het schrikken gemaakt, ook in dit opzicht dat we nu wel iets méér willen weten. Hoe zit het met de springstofsituatie in ons goede land en worden wel de nodige voorzorgsmaatregelen be tracht? We zijn aan het twijfelen geraakt. Handelsmissies pRINS BERNHARD. onze nationa- Ie ambassadeur in buitengewone dienst zoals men hem zou kunnen noemen, heeft zich ontwikkeld tot een deskundige bij uitstek op het gebied van onze internationale economische betrekkingen. Wat hij in de loop der jaren aan goodwill voor ons land heeft bereikt, is waarlijk niet gering. Daarom doet men verstandig ook naar hem te luisteren wanneer hij kritiek heeft. Die kritiek heeft hij nu geuit onder meer op de omvang van zekere handelsmissies, met name de om vangrijke missie naar Indonesië. Economie is ook een kwestie van voorgelicht wórden en zelf voorge licht zijn. Ook kritiek is een vorm van informatie, en vooral wanneer ze door goede bedoelingen wordt ge dragen handelt men alleen verstan dig er het oor aan te geven. Dil behoort ook te gelden voor wat de Prins naar voren heeft gebracht. Het verwachte Russische optreden is onderdeel van de diplomatieke strijd, die op grote schaal wordt gevoerd, nu de oorlog in het Nabije Oosten is be ëindigd. Nog een frisse wind tussen noord en Esjkol noordoost, maar in de zon 's middags Het startschot in die diplomatieke goed strandweer. Temperatuur 16 tot strijd werd gisteren gelost door pre- 17 graden, zeewater 14 graden. mier Esjkol. die in het parlement zei Vooruitzichten: Een sterk hogedruk- dat Israël niet zal terugkeren gor in huis - gebied blijft de depressies op een stand houden en geeft voorlopig zonnig strandweer. toestand zoals die bij het uitbreken I van de vijandelijkheden was. Israël zal z(jn levensbelangen bevei ligen. maar is bereid tot samenwerking met zijn buurlanden. Esjkol wil stre ven naar directe onderhandelingen de Arabische landen afzonderlijk. Enkele van deze landen, die op steun van de Sowjetunie hopen, trach ten echter tot een Arabische topcon ferentie te komen om nu al een ge meenschappelijke politiek uit tc stip pelen tegenover te verwachten Israëli sche aanspraken. Algerije De Algerijnse president Boumedien ne pleegt te Moskou overleg met de Russische leiders. Waarnemers zien in Betaling abonnement j verzoeken onze nd zijn het at gireren, vóór 1 juli 12.55 voor het 3e kwartaal of 1 4.20 voor de maand juli over te schrijven op onze postreke ning nr. 58936 De abonnees, die gewoonlijk per kwi tantie betalen, doch inmiddels in het bezit zijn van een postrekening, wor den eveneens verzocht, ter besparing van incassokosten, bovenstaand be drag te gireren. Uiteraard geldt dit bericht niet de abonnees die ons een machtiging hebben verstrekt voor automatische afschrijving. Directie Nieuwe Leidse Courant C. -Ö originele rookverdrijver GRATIS voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft....

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1