TV RADIO Zendtijdverbrokkeling doorn in VPRO-oog VANAVOND DRIE NIEUWE TV-SERIES bi Spencer Tracy overleden In de greep van de kreeft door B. J. Kleymens 24 r= M A AND AC 13 1UNI »8t ommentaar en Chaos in ether neemt toe Programma's vormlozer Provo ,eo Kool signaleerde voor de beeld fin opdracht van de VPRO) de dige stand van zaken onder de Am- rdamse provo's, die hun contact en „opgeheven" en nu praten een roemrijk verleden en over andere verschijningsvorm" in de ste toekomst: misschien wel een J tiefcje in neuroses. f eer mag men het VPRO-halfuur zaterdagavond niet noemen. Leo IdI zelf hield de badinerende toon in zijn vraagstelling en liet vogels i diverse pluimage aan 't woord. Ier de provo's heeft men die ook wie daaraan nog twijfelde, moet er deze uitzending wel zeker van zijn. tpmerkelijk was, dat oudere ex- vo's (met uitzondering van Roel Duynj min of meer afgerekend ben van het „verleden" van hap- j inffs op zaterdagavond en zelfs met witte plannen: „provo is een activi- die zichzelf heeft overleefd, nu mensen bepaalde manifestaties van gaan verwachten is er geen grap r aan". Jongeren zitten nog vol „creatieve idealen" en theorieën, o blijkt hieruit, hoe snel de „gene ts" elkaar in deze vliegensvlugge opvolgen. aarom Luud Schimmelpenninck in de gemeenteraad blijft zitten? w hebben 13.000 Amsterdammers eind op een provo voor de Raad, dat moet worden gehonereerd". d zelf: ,Jk loop met mijn witte twee jaar achter, ze dienen jens meer voor. Maar de Raad ook twee jaar achter, dus we en wel bij elkaar". Een andere irovo: „We vinden het ivel goed, iemand is die de vertrouwelijke iorten van de commissies in de iciteit kan brengen", mmerkend ivas in dit programma ekere lusteloosheid onder de eren, die zich geen provo meer nen: „We zijn nooit een organi- geweest, we zijn een wisselende p individuen, die nu zoeken naar andere uitwisselingsvorm, onze iek was de guerrilla en nu moeten ons omscholen en maar aan 't gaan". Het was nauwelijks te irscheiden, wie in ernst, wie iro- HILVERSUM „Alweer heeft een viertal kleine instellingen ra dio- en televisiezendtijd gekregen en dat is hun goed recht, maar waarom wordt die tijd niet onder gebracht in de programma's van NRU en NTS? Door deze verbrok keling van zendtijd wordt het to taalprogramma steeds vormlozer met allerlei korte uitzendingen. nisch sprak. Er bleef voor de kijker een beetje verdrietige nasmaak achter: de mooie rode ballon vliegt weg over de daken en spat uiteen tot er alleeyi maar een velletje overblijft en v dat terecht komt, weet niemand Kildare vees, Voor vele duizenden kijkers en voor al kijksters zal het een hele klap zijn geweest, toen de NTS-omroepster gisteravond aankondigde dat er volgen de week afscheid moet worden geno men van de aardige dokter Kildare en alle andere kennissen in het Ameri kaanse ziekenhuis. De NTS stopt me de serie. Niet dat de verhalen ooit boven dii van het damesblad uitgekomen zijn, maar ze werden zo prima en sug gestief gespeeld, met zoveel echtlijken- de attributen, dat ze meer dan graag door tallozen werden bekeken. Als er volgende week een eind is gekomen aan de kwestie van de nierbehande ling, die over liefst zeven afleveringen heel langzaam is uitgestreken, is dt voorstelling meteen uit. Dag dokter Kil dare, tot ziens maar weer, je kunt nooit weten.... je bent wel eens 1 definitief van ons scherm verdwenen i teruggekeerd. Terwijl de KRO een herhaling gaf van de zwierige operette „De Zigeuner- baron" op Nederland 1, liet de NTS ons op Nederland 2 onder meer kijken naar de kostelijke reconstructie een proces, dat de hoogbejaarde Karl May in 1910 de schrijver Lebius we gens smaad aandeed. ILVERSUM Het kan niet Vanavond verschijnen er maar t drie nieuwe serieprogram- op de beeldbuis. Zomeramu- ent met een beetje ernst toe, ;eboden door resp. VARA en V en verdeeld over twee net- NCRV komt bovendien nog een eigen documentaire, dus malaise op de buis vanavond sprake. beginnen bij de VARA op Ned. 8.05 uur. Daar zien we musicus Keiling in een nieuwe gedaante, i!s spelletjesleider. En waarom Thom Keiling? Misschien wel it hij het zo enig doet: laten we afwachten! quiz", meldt de VARA, overbrugging van het spelloze irk tussen verleden week en het seizoen." k tak tor" heet dit spelletje dat [er ook al eens bij de KRO werd leid, onder een andere naam en indere inzet, maar toch evengoed tend op ons aloude „Boter, kaas ieren" U zult het wel zien! NCRV volgt om 8.50 uur met de nieuwe reeks „Pick-up". waarin de (nu óüde!?) bekenden tegen- Régine Clauwaert uit Vlaande- !n Dick Passchier uit Zwijndrecht, et presenteren nog niet moe zijn i'n aardig tv-duo vormen. Zij [en U in kennis met nieuwe pla- n met de artiesten, die daarmee te maken. vanavond zijn dat Tova ben de Israëlische zangeres, de acteur Rob Geraerds, die U zich vast nog zult herinneren als „dokter Cameron", de baas van „dokter Finlay", samen met de violist Jaap Schroder, die weer iets te maken heeft met een uitvoering van het vioolconcert van Locatelli dat de herkenningsmuziek voor die dokters serie leverde; verder Simon Carmig- gelt, mr. Romke de Waard, Tante Leen en Johnny Jordaan, het kinderkoor „De Volendammertjes" en het draai orgel „De Waterpoorter", hoewel men dat geen „artiest" mag noemen! Het belooft druk passagieren in 35 minuten tijds te worden, maar dat be tekent ook levendige afwisseling. Heel iets anders is de reeks Franse socio-drama's, die de NCRV, compleet met toelichtende discussie, vanavond ook van start laat gaan, onder de wat ingewikkelde titel „Nu! en dan?" Dat gebeurt direct na „Pick-up", en duurt ruim een uur. Er wordt geborduurd op hetzelfde stramien dat de AVRO sinds enkele jaren hanteert: een voorbeeld van moeilijkheden in een gezin en het pra- n over de gevolgen daarvan. In deze eerste film (met Nederlandse ondertiteling) wordt men geconfron teerd met het achtergestelde kind, een lang niet onbekend begrip. Broer wordt door vader kennelijk voorgetrokken, jonger zusje voelt zich daardoor bena deeld. Als papa zijn zoon een mooie postzegelverzameling koopt, gaat zusje op eigen houtje concurreren en raken de poppen aan 't dansen. De mogelijkheid, dat de zaken nog al zwart-wit worden gesteld om ze goed te laten uitkomen, zit er in. Dit dikwijls het mankement van opvoed kundig-vermanende films, maar laten we op deze niet vooruitlopen en eerst eens kijken, hoe de kwestie zich ont- ikkelt en wat daarna een groep van ouderen en jongeren samen, erover heeft te zeggen. die door het publiek niet worden herkend en de chaos in de ether j doen toenemen". Zo klaagde ir. K. Kooy, voorzitter van de VPRO. zaterdag in de jaar vergadering van zijn omroep, waar voor slechts matige belangstelling bestond. „Wij begrijpen wel. dat het in de huidige opzet niet anders kan", ging hij voort, „maar op 1 oktober a.s. moet er weer een nieuwe zendtijdin deling komen, vooral bij de radio. Alle omroepen gaan naar andere da gen en uren, de versnippering is enorm en bij de planning ervoor, die nu al maanden duurt, is het één worsteling om de verbrokkeling van zendtijd niet al te erg tot luisteraar en kijker te doen doordringen." Klachten heeft de VPRO ook over de onvermijdelijke ledenwerving via de ether: „Het zal wel niet anders kunnen omdat het getalscriterium zo sterk spreekt, maar de middelen tot werving kunnen niet altijd door de HOLLYWOOD Spencer Tracy, van Amerika's populairste filmac teurs, is zaterdag na een hartaanval overleden. Hij was 67 jaar. Hij werd 5 april 1900 in Milwau kee geboren. Hij bezocht verscheidene scholen, nam tijdens de eerste wereld oorlog dienst als vrijwilliger (hoewel hij daarvoor nog niet de gestelde leef tijd had bereikt), ging na zijn marine- tijd medicijnen studeren, maar koos ten slotte toch het beroep van acteur. Het duurde lang voordat Spencer Tracy opviel en op Broadway grotere rollen toebedeeld kreeg. In 1930 maak te hij zijn eerste film: „Up the river" pas daarna kwamen de contracten voor hem los. Na in 1937 als tegenspeler van Clark Gable te zijn opgetreden in de film „San Francisco", die over de gehele wereld beroemd werd, week het succes niet meer van de markante Spencer Tracy. Een „Oscar" verwierf Tracy voor zijn ontroerende creatie van de jonge priester in „Boys Town" (Jongensstad) en voor zijn rol in „The devil at four o'clock" en „Captains courageous". Tot zijn laatste films behoort „The old man and the sea", naar het be faamde boek van Hemmingway. In 1923 trouwde Spencer Tracy met de actrice Louise Treadwell. Met hun twee kinderen leidden zij een terugge trokken bestaan. VPRO BLIJ MET FILM-PRIJS <v« e radio- en tv-redactic) HILVERSUM De VPRO zegt. bij zonder gelukkig te wezen met het feit dat een van de Van der Rijn-prijzen 1967 op de Arnhemse filmweek is toe gekend aan Joan van de Keuker voor zijn film „Herman Slobbe" in op dracht van de VPRO gemaakt Hoewel de prijzende woorden van het juryrapport evenals de onderschei ding geheel de cineast toevallen, ver heugt de omroep zich er toch zeer over, temeer, omdat de VPRO hem voor het komend seizoen een nieuwe opdracht heeft verleend. i. 23.55-24.00 Nieuw 18.25 Ik verbind u door...: aatje. 18.30 Stereo: Licht ge- 1 muziekprogramma. Humanistisch Verbond. CRV: 19.50 Openbaar Kunst- - 20.00 Nieuws. 20.05 Klas- turkoren. 22.30 Draadomroep 56 („Schotse"), ti: 18.50 Jour- n.ml STER- 20.16 reclame. CVK/IKOR/RKK: 19.00 Ken merk, de wekelijkse aktualitei- tenrubrlek over kerk en sa menleving. NCRV: 19.30 Pau- 19.56 Reclame. NTS: 20 00 Jot de crisis uit de i Jaren. 20.50 Platenprogramma. Nederland n: NTS: 20.00 Nieuws in 't kort. STER: 20.01 Reclame VARA: 20.05 Tik Tak Tor. wedstrijdprogramma. 10.35 Dieven hebben het ook moeililk. tragikomedie. STER: 22.20 Reclame. NTS: 22.25 Jour- It AN ALEN: 2 ht kasteel, film vluchteling (The Fugitivt ja-Indianenstam. 21.50 Val het duister Verh. v. Ambro Bierce. 22.10 Gastprogr.: De s ciallstische eedaente en akti KADIO morgen versum I. 402 m. KRO: Nieuws. 7.10 Meditatie. Lichte grammofoonmu- (7.30-7.32 Nieuws.) 7.55 -weging. 8.00 Nieuws. 8.10 te grammofoonmuziek. 8.30 Vakantletlps. 8.4 ken. 12.00 Stereo Musette-or- kest met zangsollste. 12.18 Marktberichten vor schippers. 12.20 Voor de landbouwers 12.27 Mededelingen voor land en tuinbouw. 12.30 Nieuws 12.40 Aktualltelten. 12.50 Licht ensemble en solisten. 13.30 Licht gevarieerd muziekpr- 14.20 Schoolradio. zlcato: muzikaal n Overheidsvoorlich ting. 17.10 Voor de jeugd. 18.00 Licht pianospel (gr). 18.20 Uit zending van de ARP. 18.30 De springplank: jonge artiesten 7.55 VPRO: Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuv Actualiteiten. 8.15 Lichte (8.30-8 35 De (gr). 10.00 Voor de kleu- s. 10.20 Arbeidsvitaminen (11.00-11.02 Nieuws. 1155 New York calling. 17.20 imofoonmuziek III FM-kanalei.. 91 Xleuws. 9.02 Actu; TROS: 9.00 'VARA: :lèk. "(bm ~1Ö.30 Geen ja. tee: 11.00 Nieuws). 12.00 2.02 Platen bij de lunch. (13.00 Nieuws. 14.02 Voor c huisvrouw: verzoekplate 15.00 Nieuws. 15.02 Gevarieei 7.02-18.00 555555en beugel en er wordt te dikwijls gepro beerd. door de mazen van de wet heen te kruipen." Ir. Kooy volstond ermee, dit te sig naleren: hij ging er niet verder op in en noemde geen voorvallen of na- Nadat hij de alom bekende en bij elke omroep voorkomdende zuchten had geslaakt over de noodlijdende situatie waarin de radio en het nij pend tekort aan financiën waarin de televisie verkeert, waardoor verschra ling van de programma's optreedt, toonde ook hij zich voorstander van luistergeldverhoging (waartoe de wet geen mogelijkheid biedt op 't ogen blik) en van leningen sluiten voor investeringen in de kostbare bouw. Erkenning „Radio en televisie zijn voortdurend in belangrijkheid toenemende me dia", aldus de VPRO - voorzitter, „en van hogerhand kan men dat niet alleen met de lippen belijden', men moet dat ook erkennen in goede or ganisatie en voldoende financiering." In de vergadering werd bij de be handeling van het jaarverslag veel gepraat over de gelukkige omstandig heid dat na vier jaren daling in het ledental plotseling na 1 ianuari j.l. een stijging is waar te nemen. Op 1 januari telde de VPRO 115.352 leden/abonnees (dit cijfer staat niet in het jaarverslag ge noemd) en 25.000 leden a ƒ5, zgn. begunstigers. Hoeveel men er thans meer heeft, wordt tussentijds niet ge meld. Uit de vergadering kwam een voorstel om gereduceerde tarieven te berekenen voor bijv. studenten (dit doet de VPRO al) en verhoogde tarie ven voor abonnees op Vrije Gelui den. die goed gesitueerd zijn. De VPRO telt nl. veel intellectuele le den met hoge posities. Toegezegd werd. dat het bestuur dit voorstel in studie zal nemen. De VPRO moet nl. nog steeds alle zeilen bijzetten, om Vrije Geluiden als eigen programmablad te laten voortbestaan. Men kan maar net rondkomen. Meer geld Voor de viering van het 40 - jarig jubileum in 1966 heeft men ƒ40.000 uit de toch al vermagerde reserves moeten putten. Daarom heeft de om roep dit jaar het abonnementsgeld al moeten verhogen en zal er waarschijnlijk voor of op 1 januari een tweede verhoging volgen. Enkele oudere VPRO - leden vroe gen om meer luchtige programma's: vooral de VPRO - televisieprogram ma's vallen na de dagtaak wat te zwaar op de maag, men wil dan wel eens een blijspel of ander amuse ment. Jongere leden kwamen daar tegenop: zij prijzen het VPRO - pro grammabeleid en willen geen „oubol lige" toon in de uitzendingen. De aftredende voorzitter werd her kozen: als nieuwe bestuursleden tra den toe de theologe mevrouw drs. A. E. A. Went-van der Vrine, secreta resse van de Ned. Protestantenbond en de heren H. Schaafsma, adj. direc teur van de School voor journa listiek en L. A. ten Cate, hoofdredac teur van de Friese Koerier. Ronnie Tober in 2e Valente-shoiv (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In de tweede Cateri- a Valenteshow, welke de AVRO de zer dagen opneemt voor vertoning in het winterseizoen, treedt Ronnie Tober op. Het is nu wel duidelijk, dat Cateri- na dit jaar in elke show een Neder landse artiest(e) toelaat. In de eerste kan men Liesbeth List zien. Wie de volgende zullen zijn, staat nog niet vast, maar de AVRO onder handelt met o.a. Ramses Shaffy. Wie zin heeft in een plezierige speelfilm (en boven 14 jaar is!) kan vanavond zijn hart ophalen aan het Italiaanse verhaal „Dieven hebben het ook moeilijkeen tragi-komedie van de beste, maar vaak grove soort. Het is een parodie op thrillers, waarin een enorme bank roof op touw wordt gezet, met dien verstande, dat er in deze geschiedenis niets van terecht komt. De boeven zijn klucht- figuren en de hele zaak wordt er so dik opgelegd, dat u er gerust om gieren mag. Wel wordt dit boertige verhaal gespeeld door acteurs en actrices van grote naam en onder hen is de mooie, pittige Claudia Cardinale, hier op de foto, die een van de hoofdrol len voor haar rekening neemt. Zij alleen is het aankijken al VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NCRV 7.00 uur (kerkelijke zendgemachtigden) Ken-merk. 7.30 uur vervolg „Paulus van Tarsus". 8.20 uur herinnering aan de crisisjaren, documen taire. 8.50 uur Pick-up, nieuwe rubriek van platen en ar tiesten. 9.25 uur opvoedkundig gesprek na een Franse film: „Nu! en dan?" Ned. 2 VARA 8.05 uur spelletje „Tik tak tor" 8.35 uur tragi-komische Italiaanse film „Dieven heb ben het ook moeilijk". VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NCRV 8.15 uur hoorspel „Doornroosje anno 1967", door André Kuyten. 9.10 uur muziek uit Japan. 9.25 uur Muziek en dienst, informatie. 10.40 uur Literama. Hilversum 11 NRU 8.05 uur kamermuziek van Schubert: directe uitzen ding uit Londen. 10.00 uur amateurkoren zingen. 10.40 uur Iks, een sprong in het duister. Drie Nederlandse flims in Berlijn (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM De speelfilm „Paranoia" van Adriaan Ditvoorst en de korte documentaire „Een film voor Lucebert" van Johan van der Keuken zullen worden vertoond op het film festival van Berlijn (23 juni - 4 juli). Eerder was „Het gangstermeisje" van Frans Weisz uitgekozen. Een vervolg...? Wel, kijk, da's interessant, blafte Akker man, die al zijn gemoedelijkheid kwijt was. Als u dan persé niet direct met de waarheid voor de dag wilt komen meneer Frens, wel... vertel me dan nog maar een sprookje terwijl we op inspecteur Van Boord wachten, Frens ergerde zich groen aan de toon van de commissaris. Maar hij bedacht, dat hij nu toch beter open kaart kon gaan spelen, wilde hij zichzelf er niet nog dieper inwerken. Hij vertelde, dat'ie met Jek Groot de zaak had besproken en dat ze zich er geen van beiden een voorstelling van hadden kunnen maken wat die kerel in het stadhuis had moeten doen. Dat toen de telefoon was gegaan en dat iemand met verdraaide stem hem had opgedragen het stuk op -de hoek van de Oudepoortstraat en de Rietstraat op straat te gooien. Dat'ie daarbij was bedreigd en dat Jek en hij een valletje hadden opgesteld om tenminste te weten te komen hoe die kerel er uit zag. Dat hij vanzelfsprekend niet het raadsstuk in kwestie in een envelop had gedaan, maar een ander exemplaar en tenslotte, dat de hele opzet mislukt was doordat Beukebos langs gekomen was en de envelop had opgeraapt... Nou, dat was ook weer een mooi verhaal! schamperde de commissaris. Om te beginnen wil ik u er even aan herinneren, dat u niet meer aan dat raadsstuk had gedacht en dat u daarom verzuimde het aan mij te geven. Wat hebt u eigenlijk uw collega Groot wijsgemaakt? Die zat er toch bij toen er gebeld werd! verdedigde Jan zijn betoog. Dan zullen we hem eens moeten vragen of 'tie soms met u onder één hoedje speelt! En Beukebos dan? Die is overvallen en de envelop, die hij in z'n zak gestoken had, is'ie kwijtgeraakt... Dat zullen we allemaal grondig onderzoeken. Het feit blijft echter, geachte heer, dat u uit het stadhuis het raads stuk hebt weggehaald en dat u geen verklaring wil geven waarom u dat hebt gedaan. Ik geloof, dat... Op dat moment werd er op de deur geklopt. Op het ja van de commissaris stapte inspecteur Van Boord binnen om rapport uit te brengen. Meneer de commissaris, zei hij. We hebben de kamer van meneer Frens ondersteboven gehaald, maar er is geen raadsstuk met de naam Hooftman erop te vinden. We heb ben ook in andere vertrekken, waar hij toegang heeft, gezocht Maar er is niets te vinden. Met ogen groot van eerlijke verbazing, luisterde Frens naar deze boodschap. Toen begon hij te lachen. Zo zie je maar weer, dat als je iets verborgen wüt houden, je het op een voor de hand liggende plaats moet deponeren. Dan heb je de meeste kans, dat 't niet gevonden wordt. Als de heer Van Boord het vloeiblad van m'n bu reau zou hebben opgelicht zou hij het stuk gevonden heb ben. De inspecteur negeerde Jan volkomen. Hij gaf de commis saris antwoord op Frens' mededeling. Met een onaandoen lijk gezicht zei hij: Meneer de commissaris, als meneer Frens soms denkt, dat we plekjes hebben overgeslagen, dan is'ie abuis. Onder het vloeiblad op zijn bureau bevond zich geen raadsstuk. Wel, meneer Frens, zei de commissaris. Verklaart u zich nader. Maar nu geen fabeltjes en leugens meer! De waarheid en niets dan de waarheid- Toen Jek Groot na een uur naar het huis van mevrouw Beenhaan, Jan Frens' hospita, terugkeerde, trof'ie het goede mens volkomen over haar zenuwen aan. Zij klampte zich aan de hogelijk verbaasde Jek vast en hijgde, ongezond zwoegend met haar forse boezem: Meneer Groot, het is verschrikkelijk. Het is een schan de, waar ik niet overheen zal komen... Maar mevrouw Beenhaan, wat is er aan de hand? De politie is geweest en heeft meneer Frens' kamer overhoop gehaald Ze zochten iets, maar wilden niet zeggen wat. Ze lieten me eerst een briefje van de officier van Justitie zien. waarop stond, dat ze gerechtigd waren huiszoe king te doen. Letterlijk niets hebben ze op zijn plaats gelaten... Wat zegt u me nou? vroeg Jek geschrokken. Maar het antwoord wachtte hij niet af. Hij stormde naar boven, rukte de deur van Jans kamer open en trof een enorme ravage aan. De heren van de politie hadden hun werk kennelijk goed gedaan en na afloop niet de moeite genomen de boel een beetje ordelijk achter te laten. Tek begreep onmiddellijk waar T hen om te doen was geweest. Hij brieste van verontwaardiging over deze gangstermethoden, maar tegelijkertijd had hij pret om de kool, die hij de ijverige Rooldrechtse recherche onbewust gestoofd had. (Wordt vervolgd) &U&C De. TOP ONZICHTOflftR. SfJ c/zxetT owe t/er AYpepeesctf/p.. IK WCU DAT IK EEN) HOE kOAA |flNTWO«D HAD. be ZE Z'JN IN ELK GE-\2> VAL VEILIS ZE IN 'TAV P VER Passagier te dik Een toestel iii ken, kreeg bijna een uur vertraging van Air Lingus doordat de veiligheidsgordels voor een dat een vlucht dikke passagier te kort bleek, van Dublin naar Het vliegtuig taxiede terug naar de Londen zou ma- III hangars, waar een verlengstuk voor Het bleek onvindbaar. Tenslotte werd een andere stoel met een verlengde gordel in het toestel geplaatst. SUKKELTJE EN BRUUNKE 43. Ineens grijpt Stikkel tje Bruunke vast. „Gauw, kom mee!" fluistert hij ge jaagd en trekt hem achter het stalletje, als er een klein vrachtautootje na derbij komt „Dat is het autootje van die geldpoeder-kerel" ziet nu ook Brunnke, als het autootje passeert. „Gelukkig, dat hij ons niet gezien heeft!" „Wat wensen de jongelui" vraagt de man van het stalletje, zijn krant neerleggend. Ze vragen om limonade-met-een-rietje. Als de vriendjes drinken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7