I I Twee grootste kerken erkennen eikaars doop Bedragen voor Nabije Oosten stromen binnen Suriname-zending wil kweekschool Noord-Holland trekt nog geen konsekwenties Een ivoord voor vandaag Hervormd-r.k. akkoord Kanttekeningen Schrijf paus eens een antwoordje Vrijgemaakte synode wijst appelzaken af P.S. neemt afwijzen ds. Schoep niet Ds. J. Gravendeel wil met kerken samenwerken Journalisten gaan fuseren Ds. Van Strien en prof. Nauta 40 jaar predikant MAANDAG 12 JUNI 1<W „Het onmogelijke doen wij direct. Wonderen duren iets lan ger". Dat staat te lezen in allerlei winkels, reparatiebedrijven en autogarages. Mordechai wist heel goed, dat hij van Esther het onmogelijke vroeg, toen hij haar opdroeg tot de koning te gaanten einde zijn genade af te smeken en bij hem voorbede te doen voor haar volk. Ahasveros een wet doen stoppen, dat was zoveel als, wanneer je in een ravijn vielde wet van de zwaartekracht vragen, even buiten werking te treden. En dan moest Esther door ongevraagd tot de koning te gaan nog een wet van Meden en Perzen overtreden. Esther weigert dan ook. Dit plan is onzinnig. Alleen een won der (als de koning zijn scepter zou neigen) zou haar onder gang kunnen verhoeden. Maar Mordechai zegt haar: je bent juist in de wereld om on zinnige, onmogelijke dingen te doen. En denk niet dat je rust zal hebben, als je je aan je opdracht onttrekt. Want dan zal je toch ook ondergaan, maar voor de Joden zal van andere zijde wel redding en uitkomst opdagen. Esther is dus helemaal niet onmisbaar. God doet Zijn werk. Zijn raad zal bestaan en Hij zal Zijn welbehagen doen. Dat geeft ons werk perspectief. Een christen heeft tot taak onmo gelijke dingen te doen. Maar toch zal hij niet die boven genoemde leus op zijn gevel hangen. Er is een betere, van Paulus: ,Jk vermag alle dingen. Door Christus, die mij kracht Wij lezen vandaag Jakobus 1 19-27. UTRECHT (Van onze kerkredactie) 1 Nederlandse Hervormde Kerk de Rooms Gepoogd zal worden om tot overeenstemming te komen over de beste wijze waarop een „gemengd hu- .welijk" gesloten kan worden en hoel Katholieke Kerk gaan eikaars doop erkennen. Wel zal bij een over-1 gemengd gehuwden pastoraal begeleid AMSTERDAM Terwijl het gang van de ene naar de andere kerk een onderzoek kunnen worden ^Tevens aü'de commissie argumenten geld voor het Nabije Oosten van ingesteld hoe de doop is toegediend. Richtlijnen voor dit onderzoek I voor en tegen een beperkte „open com- zijn opgesteld door een gemengde commissie, die werd ingesteld rounie" bespreken. Zoals hekend heeft ir i t -i ii de Hervormde Kerk onlangs het open nadat kardinaal Alfrink prinses Irene in het geheim had overge- avondmaal tot een mogelijkheid ge- nog steeds in twijfel wordt getrok ken zal dit de betrokken gemeente of parochie schriftelijk worden mede gedeeld. Nooddoop Werkweigering r\E VOORZITTER van de protes tants-christelijke werkgevers heeft in rijn jaarrede geweien op het weigeren door werklozen van tijde lijk of andersoortig werk. Hij vroeg zich af, of de werkloosheid een nog grotere omvang zou moeten krijgen om een onjuiste mentaliteit te ver anderen. Hij adviseerde de overheid op dit punt de Wachtgeld- en Werk loosheidswet nog eens goed te be kijken. Wij weten niet, wat de voorzitter in de wet zou willen wijzigen om de werkwilligheid te bevorderen. Wel hebben wij er een vermoeden van, welke factor bij de werklozen die tijdelijk werk weigeren een belang rijke rol speelt. Ontvangt men op grond van zijn laatst verdiende loon een werkloos heidsuitkering van bijv. 160 in de week, dan zal men niet zo gemakke lijk nieuw werk aanvaarden voor een zelfde of geringer bedrag. Niet omdat men niet wenst te werken, maar omdat men na afloop van dit tijdelijke werk opnieuw werkloos wordt en dan op grond van het laatst verdiende loon een lagere werkloosheidsuitkering krijgt dan men aanvankelijk ontving. Het zou aanbeveling verdienen de wet zodanig te wijzigen, dat wan neer iemand bijv. binnen een jaar opnieuw werkloos wordt, hem een uitkering te geven op basis van het hoogst verdiende loon in het afge lopen jaar. Een dergelijke wetswijziging is so ciaal billijker en bovendien krijgt de bereidheid tot werken hierdoor een extra stimulans. Pensioenen TEN van de ernstigste gevolgen van de voortgaande geldontwaarding is de dalende betekenis van de pen sioenvoorzieningen. Met uitzondering van de overheid is bijna geen enkele werkgever in staat de pensioenvoorzieningen aan te passen bij de waardedaling van het geld. Enorme bedragen moeten in de be- drijfs- en ondernemingspensioen fondsen worden bijgestort, wil men na verloop van tijd de gepensioneer den nog een enigszins dragelijke uitkering kunnen bieden. In vele gevallen moeten deze bij stortingen echter achterwege blij ven. zodat een werknemer na 40 of meer actieve dienstjaren genoegen moet nemen met een pensioen, dat maar in geringe mate uitkomt boven het AOW-niveau. Steeds meer mensen blijken zich hierover zorgen te maken. De afge lopen weken zijn van verschillende zijden mogelijkheden gesuggereerd om tot een beter systeem te komen. Mr. T. J. den Hartog, secretaris CNV, heeft aanbevolen een omslagstelsel, waarbij aan alle werknemers bij het particuliere bedrijfsleven uit grote nationale pot pensioenen worden uit betaald. Naar het voorbeeld van de AOW kan dan het niveau in deze pot op peil worden gehouden via de waardevaste (procentuele) premie betalingen en over de lonen. Prof dr. A. van Doorn heeft in zijn inaugurele rede in Rotterdam ge wezen op de goede mogelijkheden, die het omslagstelsel biedt, en ten slotte heeft dezer dagen de voorzit ter van de Federatie van Zieken fondsen (VMZ) voor de medewer kers van de ziekenfondsen een der gelijke suggestie gedaan. Een goed, waardevastpensioen is van een dergelijk elementair sociaal be lang, dat het goed lijkt op korte termijn ernstig na te denken over de gesuggereerde mogelijkheden. De werknemersvakbeweging kan hier belangrijk werk doen. (loopt. Uit beide kerken rezen indertijd protesten tegen wederdoop. Volgende fase gemengde huwelijken en intercommunie De richtlijnen werden zaterdag be kend, toen het jaarverslag van de St. Willibrordvereniging werd uitgebracht aan haar algemene ledenvergadering. De voorstellen komen ook deze maand ter sprake op de hervormde synode. Volgens het jaarverslag van de stu die-secretaris van de Willibrordvereni ging voor de sectie oecumene heeft de commissie de volgende gedragslijnen opgesteld: 1. Bij overgang naar een andere kerk kan een doopbewijs worden opge vraagd. Dit zal door de gemeente of parochie waar de doop bediend is worden verstrekt. 2. Bij twijfel omtrent de geldigheid van de eerder ontvangen doop zal bij bevoegde kerkelijke instanties een onderzoek worden ingesteld naar de wijze waarop de doop is geschied. 3. De betrokken gemeente of parochie waar deze doop is bediend zal bij zulk een onderzoek medewerking verlenen in de vorm van inlichtin gen. 4. Als de geldigheid van de doop dan -katholieken willen er voor al zeker van zijn dat de doop bediend is in de naam van de drie-enige God, Vader. Zoon en Heilige Geest. Boven dien willen zij dat het water over het hoofd van het kind gevloeid heeft. De Hervormde Kerk heeft toegezegd om de rooms-katholieke nooddoop te aanvaarden, mits voldaan is aan twee eisen 1. Deze nooddoop moet geschied zijn op verlangen van de ouders. Een doop die dus in een ziekenhuis heeft plaats gevonden zonder dat de ders er van op de hoogte waren, zal niet worden erkend. 2. Deze doop moet in een liturgische maakt. Dit „open avondmaal" bestond reeds lang in de vrije evangelische ge meenten en in een deel van de bap tistengemeenten. Nieuwe Raad Uit het jaarverslag blijkt ook dat de huidige Oecumenische Raad gereed ge komen is met zijn plan om een geheel nieuwe „Raad van Kerken" te stich ten. Het plan is inmiddels reeds voor gelegd aan de kerken die bij de Oecu menische Raad zijn aangesloten, aan het moderamen van de synode van de Gereformeerde Kerken en aan de bis schoppen van de Rooms-Katholieke Kerk. Huwelijk De gemengde commissie is niet ont bonden, maar heeft een nieuwe op dracht ontvangen. Zij gaat nu spreken over gemengde huwelijken en inter- Twee kardinalen overleden St.LOUIS PALERMO Tijdens het afgelopen weekeinde zijn twee be kende rooms-katholieke kardinalen overleden, Ritter uit de Amerikaanse stad St. Louis en de Italiaan Ruffini. Kardinaal Ritter werd 74 jaar. On der zijn invloed is in zijn bisdom in 1957 de apartheid afgeschaft. In 1960 werd hij kardinaal. Kardinaal Ruffini werd 79 jaar. Hij behoorde tot de uitgesproken conserva tieve groep op het laatste concilie. Hij verzette zich vooral tegen de uitspraak waarin de Joden werden vrijgepleit van de schuld aan de dood van Christus. PARIJS Twee Franse rooms-katholieke tijdschriften hebben hun jonge lezers opgeroe pen. de paus te schrijven, wat zij vinden van zijn jongste ency cliek. Encycliek betekent brief, aldus de redactie, en brieven worden in den regel beant woord. De bladen geven de lezertjes drie punten aan, waarover zij de paus kunnen schrijven: 1. wat vond je het meest positieve in de brief? 2. op welke punten ben je het met de paus eens? 3. wat had je nog meer in de encycliek willen vinden? Zomerreces ingegaan (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT De synode van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) is met zomerreces gegaan. In de laatste week werden nog enkele appelzaken afgehan deld. verschillende acties gedurende het afgelopen weekeinde nog wordt geteld, maakt Nederland zioh alweer op om een gezamen lijke actie in tal van steden en dorpen (vanavond tussen zeven en tien) tot een goed einde te brengen. Dan zullen immers in tal van kerken, in gemeentehuizen en andere gebouwen bussen staan, waar men zijn bijdragen kan de poneren. die twee keer werd geveild bracht een bedrag van 2400 gulden op. Van de kerkencollectes is nog maar weinig bekend. De eerste meldingen i kwamen uit Dordrecht e.o. met 33.000 gulden; Hervormde kerken, Dieren,' Rheden en Rozendaal hadden elk on geveer 17 mille. De algemene collectie in Noord- Friesland kwam tot een totaal van bijna drie ton; de eerste aotie van Breda en omgeving heeft nu 25 mille binnen. Een Israëlconcert in de Kleine Zaal van het Concertgebouw had een opbrengst van 1600 gulden. BLOED De hoofdstedelijke straatcollecte van zaterdag bracht een ton op; de artiestenvoorstelling in de RAI ten bate van Israël bijna elf mille, een bedrag dat overhandigd werd aan 1 prof. dr. J. E. Andriessen. voorzitter Het voorstel zal op de volgende zit- van de landelijke (overkoepelende) ting van de hervormde synode ter spra- hulpactie Nederland-Israël. ke komen. Volgens dit plan verbinden' De in Amsterdam gehouden kunst- de kerken zich om in getuigenis en I veiling in Frascati bracht 82 mille op. dienst samen te werken in alles wat! Het hoogste bod werd gedaan op een zij naar principiële geloofsovertuiging j schilderij van Van Melle. dat 12 mille nu reeds gemeenschappelijk menen teopleverde. Een tekening van Ben Goe- kunnen en te moeten doen. rion, van de hand van Paul Citroen, (Van een onzer medewerkers) ZEIST De Surinamezen- ding wil in Paramaribo een eigen kweekschool stichten. Er zijn al besprekingen begonnen om steun uit Nederland te krijgen voor dit project. Dit deelde de heer C. H. Gullitt, inspecteur van de scho len op de jaarlijkse zendingsdag van de Evangelische Broederge meenten mee. Ruim driehonderd medewerkers en -werksters van het zendingsge nootschap waren naar Zeist gekomen voor het appèl in het witte kerkje aan het Zusterplein. Dit appèl moet beschouwd worden als een voorbereiding op het traditione le zendingsfeest van het Zeister Zen dingsgenootschap dat woensdag 20 sep tember wordt gehouden, zei ds. G. E. Polanen. directeur van de Stadszen- ding in Paramaribo, die de bijeen komst opende. Alle takken van de zending waren vertegenwoordigd door werkers uit Su riname. Behalve ds. Polanen zagen we de praeses van de Evangelische Broe dergemeenten in Suriname, ds. Doth, verder de predikanten Erné, Berg- graaf. Van der Deyl, Koorndijk Kru- ger en Reinders. de artsen Frederikse en Vlaanderen, de verpleegsters Bom Schut en Koning en de heer Gullit zowel als onderwijzer Simmelink. Al len zijn met verlof in ons land. Door middel van forum zijn de col lectanten uitvoerig op de hoogte (Van een medewerker) fel was toen nog alleen maar een voorstel van de predikanten J. Meester AMSTELVEEN Met elf tegen zes stemmen bij één onthouding (Amsterdam-Zuid) en G. Janssen heeft de bu.tengewone particuliere synode van de vrijgemaakte Gere- i (A^todam-Wesn om g formeerde Kerken in Noord-Holland zaterdag uitgesproken, dat zij het, node te 7enden. niet-ontvangen van ds. B. J. F. Schoep als Noordhollandse afgevaar-l digde door de generale synode. ..niet kan erkennen als een wettig en I Uitspraak daarom bindend besluit Hoewel de argumentatie van die ZIJ keur. het optreden at v.„ ^l^e" «ëner.le Znde^^Tkê^ón^-1 ^der^T'^oLT^^h» "iLuh twee Noordhollandse ouderlingen die op de generale s\node.weiKe conse aiieen maar zo n brief te sturen de behandeling van da. Schoep, cjuentie^heelt he fe vXnde s«mm,n geLgen hS- zaak in Amersfoort hebben meege- Hollanders die de >aa-ste weken in wilde ook een uitspraak De werkt ..tot in het deelnemen «n de /fgekeurd^ welke indieners trokken hun brief terug, zo- •temming toe" Zi| acht het heengaan n ronde woorden 's ^^eurdn ^e';! dat nu de baan vrij was voor nieuwe van da. H van Ommen uit Zaandam geldigheid hebben besluiten van de ge juist en noemt de bezwaren tegen ds nerale synode nu voor de Noordhol- orsienen. Schoep ongegrond Met algemene stemmen werden re- visleverzoeken afgewezen, die betrek king hadden op de beslissingen van de A'orige synode (Delfshaven 1964 - '65) in de zaken „Beverwijk" ds. Van der Schaft en ..Kampen". Alleen de laatste zaak ontlokte iets bredere bespreking en drie tegenstem men. Bezwaren tegen het beleid van de kerkeraad leidden ertoe, dat een groep in Kampen zich heeft afgeschei- zich nu als de ware vrijgemaak te kerk van Kampen beschouwt. De synodeleden vonden wel, dat er in Kampen een noodtoestand heerst en dat de afgescheiden broeders goed ge reformeerd zijn en opkomen voor een goede zaak. Maar zij hebben te vlug gehandeld, althans wat betreft het moment, waar op zij zich afscheidden, zo zei ds. J. H. van der Hoeven uit Drachten. Het is een moeilijke vraag om te weten wan neer men zich mag afscheiden, doch men moet wel met de zwakheden en gebreken van ambtsdragers geduld hebben. synode wees ook het be zwaarschrift van de classis - Noord Brabant Limburg af tegen een uitspraak van de particuliere synode van het zuiden. Dat betekent, dat deze classis voortaan volgens de synode de afgevaardigden van de „nieuwe kerke raad" van Breda en niet meer die van de kerkeraad - ds. Smouter. moet aan vaarden. Korea landse kerken?; en dergelijke. De assessor, ds C. P Ploov uit Deze vragen werden in de synode- j Heemstede, diende een voorstel in. dat De Noordhollandse synode besloot i meerderheid verschillend beantwoord, in overleg met ds. Janssen en ds. aan de generale svnode een uitvoerige 0f üever: de meeste afgevaardigdenMeester een zodanige vorm en beperk- brief te schrijven, waarin haar oorde-u,t de ciassis Alkmaar-Zaandam wil-te inhoud kreeg, dat de gehele synode- len en uitspraken breder zijn uitge-jden 7e beantwoord zien. de meeste meerderheid zich er in kon vinden, be werkt In de verschillende fasen van i Amsterdammers wilden ze in het mid- halve ds. C. van Venetië uit Wormer- de zaak-Schoep is de generale synode :den iaten (de meeste Haarlemse afge- veer. die zich van stemming onthield volgens de provinciale svnode in strijdvaardigden zijn het met de generale- gekomen met de artikelen 30. 33. 50.<rvnode eens). 79. 80 en 85 van de Dordtse kerkenor- B;j staking van stemmen werd eerst dening. een voorstel van een aantal Alk- Knimekweiltie* maar-Zaandamse afgevaardigden ver- tVOllhPK^ eilliv- worpen, dat al aanzienlijk minder In het besluit wordt niet gesproken ver-strekkend was dan het oorspronke- *ver vraagpunten als: hoe isUijke voorstel Breed werd gesproken over het con tact met een Presbyteriaanse kerk in Zuid - Korea Hierbij waren enkele Koreanen aanwezig. Men bleek niet genegen, correspondentie met deze kerk aan te gaan. Verscheidene Kore aanse predikanten komen in Kampen studeren en ds. P Y. Chah vertelde de svnode. dat alle dominees in zijn kerk de werken van Schilder en Greijdanus kennen. Een bezwaar vonden enkele synodele den echter het feit. dat de Koreaanse kerk zich aangesloten heeft bij de Ge reformeerde Oecumenische Synode. Een besluit werd dan ook nog niet hun classis. Ter ta- motieven golden bij de Amster dammen voor het nlet-trekken van i Prof. Kamphuis wist te vertellen: eonsequenties: men acht de Noordhol- ..De contacten in de GOS dienen om op landse argumenten krachtig genoeg om I te wekken zich aan te sluiten bij de de generale synode op haar besluit te j Wereldraad. De GOS is een hefboom doen terugkomen, en men wil niet ten dienste van de oecumenische bewe hard tegen hard gaan. 'ging...." Tsraël weekend in De Tempel gesteld van het wervingswerk in Ne derland. Ook werd aandacht geschon ken aan het nog steeds groeiende zen dingswerk onder de verschillende be volkingsgroepen in Suriname zoals de Bosland-creolen, de Hindoestanen, de Indonesiërs en de Chinezen. De onderwijsproblemen groeien nog steeds. In Suriname volgen thans 27.000 jongeren het onderwijs, dat ge geven wordt door 770 leerkrachten. Ie der jaar komen er meer kinderen naar de scholen. Daardoor is het noodzake lijk geworden dat er een eigen kweekschoolopleiding komt. (Van e 1 onzer verslaggevers) DEN HAAG De algemene leden vergadering van de Protestants-Chris telijke journalistenkring is zaterdag akkoord gegaan met een fusie van de drie journalistenkringen. De kring- raad van de Katholieke Nederlandse journalistenkring nam zaterdag in Eindhoven een dergelijk besluit. De Nederlandse Journalisten Kring stem de reeds eerder met de nieuwe struc tuur in. In de NJK stemden alleen de af gevaardigden van Friesland tegen, in de beide confessionele organisaties werd het besluit unaniem genomen. De drie kringen gaan gezamenlijk de Nederlandse vereniging van jour nalisten vormen. KNJK en PCJK besloten tevens tot oprichting van resp. het Katholiek journalistencentrum en het Centrum van Christenjournalisten. De zakelijke belangenbehartiging wordt opgedragen aan de algemene organisatie, de beide centra gaan zich als autonome orga nisaties bezighouden met de bezin ning op het beroep in relatie tot de levensbeschouwing. Het Rode Kruis heeft een dringend» oproep doen uitgaan om meer bloed- plasma voor met name de Arabisch» landen. Reeds is er een kwantum heengezonden. De moeilijkheid voor het Rode Kruis is dat veel mensen de afgelopen week bloedplasma heb ben afgestaan speciaal voor Israël Hoewel het niet in de lijn van het Rode Kruis ligt onderscheid te maken, noodzaakt de snelle loop der gebeur tenissen van de afgelopen week het speciaal voor Israël afgestane bloed ook die bestemming te geven. Meer en meer komt de gedacht» naar voren de lopende acties zo mo gelijk algemener te maken. Zo be sloten vertegenwoordigers van kerken en politieke partijen te Voorburg za terdag er by alle instanties op aan te dringen de actie in de meest uitge breide zin voor alle slachtoffers van de oorlog in het Nabye Oosten te doen zijn. In Amsterdam is een jongeren- comité opgericht dat de opbrengst van de huidige acties onder meer speciaal zou willen bestemmen voor hulp aan de Palestijnse vluchtelingen. Israël bedreigd (7) Veel van ons goede geld, waarvoor wij zeer hard hebben moeten werken gaat naar zgn. ontwikkelingslanden, geregeerd door onvolwassen en on geschikte leiders, die wapens kopen, oorlog maken en buitenlandse eigen dommen liquideren. Heeft bijvoorbeeld Indonesië niet» beters te doen dan militaire hulp aan te bieden aan de Arabische landen, nota bene aan het andere eind van de wereld? En Nederland Indonesië maar economisch steunen Al dergelijke economische hulp lijkt een bodemloze put, zo lang zij nog zo graag soldaatje spelen. Daaren tegen heeft Israël laten zien wat er met hard werken bereikt kan worden. Eén voordeel is dat de aap nu het! duidelijk uit de communistisch» mouw is gekomen: de verwantschap tussen de leiders van het derde rij) en hun opvolgers in Cairo. Mevr. P. Moerman-Palsgraal Capelle a.d. IJssel tsraël bedreigd (S) Uit berichten is gebleken dat IsraS In zijn oorlog met de VAR econo misch weinig heeft geleden. Daarom zouden degenen, die nog van plan zijn geld voor Israël te storten, dit n» kunnen bestemmen voor de acti» Eten voor India. Moge ook de actie van de Stichting van de Arbeid (het afstaan van loon) die 120 miljoen gulden zou kunne» opbrengen, ten bate van India wor den aangewend. Capelle a. d. IJssel B. Kaptein ROTTERDAM Ds. J. Gravendeel, wiens verbintenis met de Belgische Evangelische Zending vier maanden ge leden ten gevolge van een conflict is verbroken, zal in Nederland regelmati ge bijbelstudieweekenden organiseren als voorbereiding van evangelisatie-ac ties die zo mogelijk in samenwerking met (plaatselijke) kerken moeten wor den uitgevoerd. De predikant, die zaterdag en zon dag een door bijna zeventig voorname lijk jongeren bezochte conferentie m De Tempel leidde, beschouwde zijn me dedelingen weliswaar als het aangeven van nog vage lijnen, maar het hoofd doel stond hem duidelijk voor ogen. Hij meende dat er een comité en een blad nodig zullen zijn om dit werk in banen te leiden. Nader vernemen wij dat ds. Graven deel van plan is zich tijdelijk als godsdienstleraar aan het middelbaar onderwijs in België te verbinden. Het betrekkelijk geringe aantal uren dat daarmee gemoeid is zal hem voldoende tijd vrij laten in Nederland de activi teiten te ontplooien die hij zaterdag avond heeft aangeduid. De bijbelstudies op dit weekend hiel- dfen verband met de recente gebeurte nissen in Israël. Het wonder van de afgelopen week gaf de conferentiegan gers een blik op de klok van Gods heilsplan. Ds. Gravendeel betreurde het dat vpel christenen door gebrek aan bijbel kennis de tekenen der tijden niet on derkennen en niet in staat zijn ande ren de weg te wijzen. Vokale medewerking verleenden een helft van het mannenkwartet gebroe ders Spaargaren, versterkt met een deel van de familie Vos-Spaargaren en de ttenor Arie Ver«toep. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM/DELFT Twee bekende gereformeerden, prof. dr. D. Nauta en ds. P. van Strien, vie ren vandaag hun veertigjarig ambtsjubileum als predikant. Van hen is prof. Nauta al sinds 1936 emeritus, omdat hij in dat jaar be noemd werd als hoogleraar aan de Vrye Universiteit. Als hoogleraar in de kerkgeschiedenis en het kerkrecht is zijn preciesheid en zin voor orde spreekwoordelijk. Prof. Nauta heeft de Gereformeer de Kerken bijzonder veel gediend met zijn adviezen op kerkrechtelijk ge bied, niet alleen op generale synodes, maar ook adviezen aan kerkeraden. Vooral bij de opstelling van de Her ziene Kerkorde speelde hij een be langrijke rol. Zijn toelichting op deze kerkorde, verschenen in het ouder lingenblad, heeft hij zojuist voltooid. Daarbij heeft hij in binnen- en bui tenland veel gedaan, opdat de Gere formeerde Kerken uit hun isolement traden. Ds. Van Striens ster is eigenlijk de laatste jaren pas snel gestegen aan het kerkelijk firmament. Hij was prae ses van de laatste generale synode. Daarvoor was hij vooral bekend door zyn werk op het thuisfront van de zending. Reeds geruime tyd is hij praeses van de Raad v&n Samenwer king, waarin de verschillende zenden de plaatselijke gereformeerde kerke» samenwerken. Hij was achtereenvolgens predikant te Veere, Haarlemmermeer (Oost zijde), Groningen en staat sinds 1M« in Delft. Ds. Van Strien staat op het pum met emeritaat te gaan. Prof. NauU, de nestor van de theologische hoof- leraars van de VU, gaat volgend J*»' met emeritaat. Beroerd n gswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Voorburg: C.oa Engelse te Rotterdam-Pernis; de oeno»® tot bijstand in het pastoraat te Dorr werd: C. J. Lambour te Groningen. GEREF. KERKEN Beroepen te Hallum: E. H. RullnuM te 't Zandt (Gr.)te Zwolle (kerk en in dustrie)- drs. W. Struys te Hoogeveen. Aangenomen naar Schiedam: K- Schuring te Alphen a. d. Rijn. dieJ* dankte voor Rotterdam-ÏJsselrnonc (vac. P. v. d. Spek) en voor NijK*' (vac. J. Koppe); naar Oldebroek: J. J Ritsema te Rijsoord: naar Sneek vac. Clements): drs. J. D. B. v. d. Meulen Ommen. „c- Emeritaat verleend per 1 septem aan J M. Spier te Sneek BOND v. VRIJE EVANG. GEM. Beroepbaarstelling: Na geslaagd te NJ aan het seminarie te Utrecht zijn beroep baar gesteld: J. U. Hommes te AP<; doorn, W. Kramer te Doorn. A C. w werse te Enschede. H. Ondersta Utrecht G. Siebe.-t te IJsselstem en v. d. Werfhorst te Utrecht. De hens Wnmm« en lamwerse kunnen vooriopa

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2