Nieuwe leidse Comraiil ISRAËL WIL GESPREK Fischböck stierf in Dayan wenst de strook van Gaza en Israël: 679 doden Bombardement op Hanoi Leerling niet de dupe van fout van leraar Deense kroonprinses geeft jawoord Actuele grap ONI CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Maandag 12 juni 1967 48ste jaargang 'Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur IDE BILT Gedurende het week- jnde verplaatste het centrum van een bgedrukgebied zich van Ierland naar jidden Noorwegen. In dit gebied kwa- wolkenvelden voor, die afgewis- ild werden door zonnige perioden. In 't Oosten en zuidoosten van het land iel wat regen, maar het bleef in de van het land droog weer. DE BILT Droog weer en morgen j zonnig. Matige, aan de kust af en vrij krachtige noordelijke wind. inhoudend koel. Strandweer innig en droog strandweer met ge- lelijk een iets hogere temperatuur, matige wind tussen noord en noord-- t. In de middag 16 17 grade*, ater 14 graden. Vooruiti.^»;ten: jrwegend zonnig met een langzame ectie. mperatuurstijging. Zon op 4.20 onder 21.00; Maan op 1.40. 'De Amerikaanse vice-president Hu- H. Humphry zal deze week het ispitaal mogen verlaten en zijn werk naai hervatten. Hij is onderzocht een blaasinfectie. Er is een klein, t kwaadaardig, gezwel weggehaald. NIEUW voor Nederland matrassen nu ook met- SHO uit Oud-Beyerland •n 's-Gravenzande (zeer verrassend) zullen aan staande zaterdag gaan uitmaken wie de KNVB- beker voor een jaar in de prijzenkast mag opber gen. Beide ploegen kwa men in de halve finale van zaterdag als winnaars uit de strijd. •fe Twee grootste herken erken- De man die ons land leegplunderde nen eikaars doop pag. Kernmerk Dit zegt Mosie Dayan, de Israëlische minister van defensie, in een interview dat gisteren door het Amerikaanse radiostation CBS werd uitgezonden, „Als de Arabieren niet aan ferentieteafel willen gaan zitten, blij ven we eenvoudig waar we ziin". Aldus Dayan, die zei, dat niet alleen de vrije doorvaart door de Golf van Akaba. maar ook die door het Suezkanaal voor Israël moet worden verzekerd. De aanwezigheid van anderhalf mil joen Arabieren on de westelijke Jor- daanoever noemde Dayan een enorm probleem, dat slechts met hult) andere landen kan worden opgelost. Er kan geen sprake van ziin. nldn- Dayan, dat al die Arabieren door Israël worden oogenomen. Er zou dan een Joods-Arabische staat dreigen te ent- staan, terwijl alle Israëliërs een Joodse staat wensen. een vraaggesprek met Newsweek vertelde Dayan, dat premier Esikol hem pas gisteren minister van def- had gemaakt, nadat de bevolking enorme druk had uitgeoefend. Esjitol wilde Dayan eerst vice- mier en militair adviseur maken. Deze nam daar echter geen genoegen mee Tenslotte moest hij Dayan de porte feuille van defensie geven. Over de politieke situatie in Israël zei Dayan. dat die thans nog van on dergeschikt belang is. Het voornaamste doel is nu, vrede met de Arabieren te sluiten. Het is echter duidelijk, dat in Israëlische regeringskringen verschil van mening bestaat over dc wijze, waarop de politieke moeilijkheden met de omringende Arabische lan den moeten worden opgelost. Amerika Amerika zal niet meewerken aan pogingen van Israël, eenzijdig be langrijke delen van Egypte, Jorda nië of Syrië te annexeren. Dit stre ven is in strijd met de Amerikaanse opvatting over de „territoriale on schendbaarheid" van alle landen in het Nabije Oosten. Intussen werkt de Amerikaanse re gering aan een plan voor samenwer king tussen de verschillende landen in dat gebied. Gedacht wordt aan de wijze, waarop Amerika met de Mar shallhulp Europa in staat stelde op eigen benen te staan. Voor vervolg zie pag. 5 STUNTVLIEGER OVERLEDEN EINDHOVEN Gisteravond is in het ziekenhuis de 25-jarige luitenant vlieger P. Schuur van de vliegbasis overleden. De straaljagerpiloot van de vier leden van het nieuwe Whiskey-Four-stunbteam was vo rige week met zijn Thunderstreak neergestort. In muurkranten in Peking is meege deeld dat „conservatieve strijdkrachten deze week in Tsjoengking 300 rode gar disten hebben gedood na de omsingeling van hun hoofdkwartier". Anderen wer den gewond toen zij poogden te ontsnap- Toen president Nasser bekend had gemaakt, dat hij toch niet zou af treden, kende de vreugde in Egypte geen grenzen. De straten van Cairo vulden zich met enthousiaste vol gelingen, die zich zelfs niet stoorden aan de avondklok. SAIGON De Amerikaanse lucht macht heeft zaterdag een bombarde ment uitgevoerd op een krachtstation, ongeveer 1,7 kilometer van het stadscentrum van Hanoi, de hoofdstad van Noord-Vietnam. Ten Zuidwesten van- Saigon werd een eenheid Vietcongstrijders tijdens het oversteken van een zijrivier van de Mekong door een Amerikaanse in- fanterie-compagnie onder vuur geno men. Veertig Vietcong-leden sneuvel den. TUEBINGEN De helft van de West duitsers die hebben deelgenomen aan een nationale peiling van de opinie over het nabije oosten hebben hun svmpathie uitgesproken voor de zaak van Israël en 13 procent voor die van de Arabieren. Wel sprake van fraude in Eersel (Van onze onderwijsredactie) ROTTERDAM De zeventien leerlingen van de eindexamen klas HBS-A van het Rythovius- college te Eersel die het examen Frans moeten overmaken, zijn het slachtoffer geworden van verbeteringen die hun leraar in het werk heeft aangebracht. In tegenstelling tot eerdere berich ten vertelde drs. J. Groen, in specteur van het vhmo te Oos terhout, ons, dat de leraar duide lijke fouten in het werk heeft verbeterd. Aanvankelijk werd bekendgemaakt dat de leraar slechts fouten had aangestreept om die later met de gecommit teerde te bespreken. KOPENHAGEN In de zes tiende eeuwse Lutherse Hol- menkerk in Kopenhagen is za terdag het huwelijk ingezegend van de 27-jarige Deense kroon prinses Margrethe met de Franse graaf Henri de Monpe- zat (33). De prinses droeg een witte japon met een zes meter lange kanten sluier. Het bruidsboeket bestond voor een deel uit margrieten, dc lievelingsbloem van de prinses. Tot de gasten behoorden drie ko ningen, 2 koninginnen (waar onder koningin Juliana), veertien prinses sen en dertien prinsen (onder wie prinses Beatrix en prins Claus) alsmede de presidenten van Fin land en IJsland. Inspecteur Groen zei ons dat er wel degelijk sprake is van fraude. Zo moest vertaald worden ,1e roman polieier", hetgeen ,,de politiero man" is. Vele leerlingen hadden er echter „de politieke roman" gemaakt. Door uit die foute verta ling de letters „ke" weg te strepen, heeft de leraar de indruk van een juiste vertaling willen wekken. Tegen het aanvankelijk verlangen van de schoolleiding in heeft de inspec teur van meet af gesteld dat een dergelijke handelwijze niet geheim kan blijven. Als de leraar inderdaad slechts fouten had aangestreept, had hij weliswaar tegen het examenreglement gehan deld, maar waren dergelijke maat regelen het overmaken van het examen niet nodig geweest. Nu is de integriteit van het examen in het geding gekomen. Dan is ver dergaand ingrijpen nodig. Dat de leerlingen de dupe van het ge drag van de leraar zouden worden, ontkennen ale deskundigen die wij om hun mening vroegen. Een ande re inspecteur zei ons letterlijk: ,Bij de beoordeling van dit soort zaken door de ambtelijke instanties wordt doorgaans zeer verstandig gehan deld." Het eindexamenreglement kent ove rigens alleen maatregelen tegen leerlingen die fouten maken en niet tegen leraren. Wel kan het ministe rie op advies van de inspectie be paalde maatregelen eisen, zoals tij delijke verwijdering uit de eindexa menklassen. Bovendien is de leraar, als hij in functie een fout maakt, te treffen door schorsing, al dan niet met inhouding van salaris. TEL AVIV In de oorlog tegen de Arabieren zijn 679 Israëlische militai ren gesneuveld en 2563 gewond ge- zijn, zo is gisteren in Tel Aviv bekend gemaakt. Van de 679 militairen kwa men er 250 in de Sinai, 100 in de Strook van Gaza, 170 in Jeruzalem en 8 Syrië om. Deze verliezen zijn viermaal zo groot als die van het Israëlische leger tijdens de Sinaï-campagne 1956. De Israëliërs hebben voorts ruim 15.000 Egyptische militairen gevangen genomen. Onder hen zijn zes gene raals. De oorlog heeft Israël 100 miljoen dollar (360 miljoen gulden) gekost. Het grootste deel van de ongeveer 100.000 tot 125.000 Egyptenaren die zich in de Sinai bevonden, heeft het Suezkanaal kunnen bereiken en is naar de westelijke oever ontkomen. Van de 800 tanks zouden er echter maar 200 zijn ontsnapt. De overige zijn beschadigd of gevechtsklaar in Israëlische handen gevallenn. Op het ogenblik zwerven nog dui zenden Egyptische militairen door de Sinai, die proberen het Suezkanaal te bereiken. Over deze „ontsnapping" zei een Israëlische woordvoerder: „Wij hebben er geen belang bij ze gevangen te ne men. Wij hebben hun toegestaan te vertrekken op voorwaarde dat zij hun zware uitrusting achterlieten" Aan het Jordaanse front werden 70 tanks buitgemaakt. Er werden zeven Egyptische en zeven Jordaanse divisies vernietigd, alduï is in Tel Avi - bekendgemaakt. Amerikaanse en Britse gebouwen in brand gestoken CAIRO Betogers hebben in Port Said het Britse consulaat en het Ameri kaanse voorlichtingsbureau in brand gestoken, zo meldt het persbureau voor het Midden-Oosten. De consuls van de VS en Engeland en hun personeel hadden Egypte reeds verlaten. Ook het Amerikaanse consulaat in Alexandrië werd in brand gestoken. In Beiroet hebben demonstranten eveneens Amerikaanse vestigingen in brand gestoken o.a. de Coca-Cola fa briek. Enkele restaurants en etalages met Amerikaanse auto's zijn vernield. BLIJKENS een advertentie in Die Welt is op 3 juni te Flori da (Argentinië) overleden, dr. Hans Fischböck, die de geschiede nis is ingegaan als de uitplunde raar van Nederland in de bezet tingsjaren. Hij werd 72 jaar. Hij behoordre tot de nazi's die na de oorlog werden gezocht om in Ne derland als oorlogsmisdadiger terecht te staan. Men meende aanvankelijk, dat hij was overleden. Later bleek, dat hij was uitgeweken naar Argen tinië, waar hij een aantal jaren woon de, voordat hij naar West-duitsland terugkeerde om daar een teruggetrok ken^ leven te leiden. Dr. Fischböck was een vriend van Seyss-Inquart en werd door hem in Nederlands aangesteld tot commissaris- generaal voor financiën en economische zaken. In die functie preste hij Nederland tot het betalen van een maandelijks be drag van 50 mil joen aan Duitsland, als „bijdrage in de strijd tegen het bols jewisme". Dank zij invloedrijke vrienden wist hij zich na de oorlog aan een ar restatie te onttrek ken. Eind 1965 ont dekte dr. Simon Wiesenthal hem toe vallig. Wiesenthal zocht nl. contact met Fischböcks eerste vrouw en hoorde van haar dat haar eerste man het in Duitsland goed naar zijn zin had. Onze verslaggever Link van Brug gen wist hem te vinden. Hjj woonde onder zijn eigen naam in een dure flat in Essen en oefende het beroep uit van „Industrieberater". Enkele maanden nadien maakte de Duitse regering bekend, dat zij Fisch böcks verblijfsvergunning had inge trokken. Van toen af was de oorlogs misdadiger weer onvindbaar. Men ver moedde, dat hij naar Argentinië was teruggekeerd, een vermoeden dat nu juist is gebleken. In twee advertenties wordt zijn dood bekend gemaakt. De eerste is van zijn vrouw en zoon, de tweede van „zijn vrienden", die na de vijf functies te hebben opgesomd die Fischböck in zijn leven in Duitsland en Oostenrijk heeft bekleed, opmerken: „Allen, die in zijn nabijheid verkeerden, weten welk een voortreffelijk mens van hoogstaand karakter ons heeft moeten verlaten. Wij hebben hem zeer vereerd en bemind". in huis.' originele rookverdrijver GRATIS voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... Rustig Er deden zich tijdens de huwe lijksplechtigheden geen incidenten voor. Er waren 2.000 politieagenten op de been om te waken tegen mogelijke demonstraties van pro vo's die hadden gedreigd onder meer witte muizen in de kerk los te laten. Alleen werden op vier standbeèlden van Deense koningen anti-royalistische leuzen geschil derd. Bang Eikedag 53 vóór VOOr het instappen: waqen- Pnma,our en u hebt Ziekte? een fijne reis. tabletten tegen reisziekte PRIMATOÜR A werken snel èn langdurig <c >'1 Zendtijd-ver brokkeling VPRO doorn in 't oog pag. Radio TV WASHINGTON Israël zal de strook van Gaza en de wes telijke Jordaanoever nooit meer mogen afstaan. Alle problemen tussen Israël en de Arabische landen moeten door rechtsstreekse onderlin ge besprekingen worden opge lost. Tussenkomst van de gro te mogendheden is niet ge wenst. Rita licb je de kaas nog meegebracht? Weersverwachting Aanhoudend koel Prins Hendrik, zoals graaf Henri voortaan zal heten, is met de erfge name van Europa's oudste troon met het koninklijk jacht op huwe lijksreis gegaan. De bestemming van het paar is niet bekend. JERUZALEM Een actuele grap van de Israëliërs gaat over een politie man uit Kaïro, die in de Sinai-woes- tijn Israëlische tanks liet stoppen en de chauffeurs beboette wegens te snel rijden'. De Nationale Vergadering van Somalië heeft met 73 tegen 50 stemmen Abdi- rashid Ali Shermarke voor de komende zes jaar tot president gekozen. Tot nu toe was Aden Abdullah Osman presi dent van Somalië. Shermarke is vroeger minister-president van Somalië geweest. Emotie Na een rijtoer door de oude stra ten van Kopenhagen verscheen het bruidspaar op een balkon van het j paleis om de 25.000 wachtenden te bedanken. Toen de prinses begon tc spreken, brak zij echter in tra nen uit cn verliet ze snel het bal kon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1