Wat gaat er gebeuren met het complex 'Van Wijk'? Kortsluiting in Lei( tafeltenniswereldjls Kasper Kardolus toont zich de sterkste BRANDWEER KEIRT T COMPLEX AF: VEILIGHEID ONVOLDOENDE TAFELTENNISSERS, EENDRACHT EN IMPERIUM IN DE ZORGEN ALLES ZO MOOI VOORGESPIEGELD Wortman helpt St. Bernardus in verlenging aan Cup: 3-2 Nieuwkamp wint ook Ronde van TOCH VAANTJE Limburg H ^3 KT j, VIS JU S Ftrw NIEUWE LEIDSE COURANT 12 MAANDAG 12 J LM Een foto, die voor zichzelf spreekt, de door de Leidse brandweer voorlopig afgekeurde ruimte van het Van Wijk-com- plex, waarin het tafeltenniscen- trum is gepland. Wanneer zullen hier de eerste balletjes worden geslagen (Foto N. van der Horst (Van onze sportredactie) LEIDEN Wat gaat er gebeuren niet het in het gebouw van Van Wijk aan de Vestestraat geplande (binnen) sport centrum Die vraag houdt op het ogenblik het Leidse ta- feltenniswereldje helemaal in zijn ban. Maar niet alleen in de kringen van Scylla, DOCOS en Den Burcht be staat sinds de brandweer het gebouw enige weken geleden afkeurde in verband met grote tekortkomingen op het gebied van de brandveiligheids voorzieningen grote belangstelling voor de door de Gemeente Leiden te nemen stappen. Naast de Leidse tafeltennissers zijn ook de judoka's van Eendracht en de toneelvereniging Imperium zeer nauw bij de plotseling ontstane moeilijk heden rond de in gebruik neming van het Van Wijk-complex betrokken. De judovereniging Eendracht heeft in de wintermaanden voor ongeveer f 3500 aan de toegewezen ruimte „verspij kerd" om het bewoonbaar te maken, terwijl de toneelvereniging reeds vele duizenden guldens in de verbouwing van heit theatertje heeft gestoken. Het dreigende verbod van de Leidse brandweer „Voorkomen is nog al tijd beter dan genezen zal ech ter niet alleen de new-comers parten gaan spelen. De in het gebouw aar zige werkplaats van minder-validen en de ruimte, waar de Leidse film-liga zijn onderdak heeft, zullen ook door de zware preventieve eisen van de brandweer worden getroffen. Want als de verwaarloosde omstan digheden volgens de eerste (vluchti ge) controle moeten plafonds worden vernieuwd, leidingen worden vervan gen, brandtrappen worden vervangen etc. gevaar opleveren voor de tafel- TIJDROVEND De oorzaak van alle narigheid is te rug te brengen tot het over het hoofd zien van de brandveiligheidsvoorschrif ten toen enkele jaren geleden het plan Van Wijk werd ingediend. De Leidse (sport)gemeenschap zit nu met de brokken. Wanneer het onderzoek, dat op het ogenblik in handen is van de brand weer en de dienst gemeentewerken, is afgesloten zal een begroting moeten worden gemaakt voor een aanvullend crediet. Dat voorstel zal moeten wor den ingediend bij de raad en vervol gens ook de goedkeuring van Gedepu teerde Staten moeten verwerven. En dat is een tijdrovende procedure, die wel enige maanden nodig heeft. Vol gens het bureau onderwijs, waar onder (Van een onzer verslaggevers) HAZERSWOUDE St. Bernardus is voetbalkampioen 1967 van Hazers- woude gewonden. De in de eerste klasse van de zondagcompetitie van de Afdeling Leiden spelende oranje- vitten toonden zich zaterdagmiddag net iets siterker dan Hazerswoudse Boys: in de derde minuut var tweede helft van de verlenging scoorde de weer in het elftal terug gehaalde Leen Wortman het win nende doelpunt (32). De vele toeschouwers in Hazerswou- de hebben St. Bernardus en de Boys een spannende, sportieve streekderby zien spelen. De pupillen van de nieu we St. Bemardus-trainer De Leeuw toonden een grotere inzet en een wat betere conditie en dat gaf in de slot fase van de door scheidsrechter Lange- laan rustig geleide strijd ook de door slag. Hazerswoudse Boys g.ngen overigens goed van start. Nauwelijks zes minuten na het begin namen de met enkele ..nieu welingen" spelende zwartwitter reeds de leiding toen Wim Lomans (ex St Bernardus) een vrije schop van dertig meter afstand ineens achter doelman Ge rard Zandvliet schoot (01). Na in eer ste instantie te hebben gefaald werkte midvoor Pim van Wetten in de veertien de minuut de achterstand van de Riin- dijkers echter weer weg: 1—1. Van dat ogenblik af ging de strijd ge lijk op. Vooral de verdedigingen kwa men er beter in en tot aan de rust werd dan ook niet meer gescoord al had St Bernardus (met als uitblinker Wim KaD- tein) wel eenmaal de hulp van de lat dig bij een hard schot van Lomans. OOG VAN NAALD Na de hervatting kroop de verdediging van de Boys, waarin aanvoerder Cees Tor de lakens uitdeelde, eenmaal door he4 oog van de naald bij een inzet van Valk. Raaphorst wist echter op de doellijn nog redding te brengen. Het antwoord van de zwarwitte Boys liet niet lang op zich wachten en in de elfde minuut namen de pupillen van trainer Bekkering weer de leiding toen Spruitenburg een voorzet van De Ruyter listig achter Zandvliet kopte: 12. Toen schrokken de Rijndijkers wakker. Hert tempo werd opgevoerd en halver wege de tweede helft zorgde linksbuiten Wortman uit een scrimmage voor de ver diende gelijkmaker (22>. Onder aan voering van spil Cees Tor en doelman Van Tol, die in de verlenging om. knap een kopbal van Dick van Wettent stop te, bleven de Boys tot aan het eindsig naal van scheidsrechter Langelaan over eind. In de derde minuut van de tweede helft van de verlenging gingen de zwartwitten toch door de knieëen: de weer als linksbuiten opgestelde Leen Wortman hielp St. Bernardus voor een jaar aan de Timmerman Cup door de bal fraai in te schieten (3—2). het van vv uk-complex ressorteert, zal er ongeveer anderhalf jaar mee ge moeid zijn. Tot die tjjd zal het „behelpen" zijn. En dat, terwijl twee jaar ge leden tijdens een bespreking met dr. J. M. Roosenschoon (Afdeling on derwijs) de betrokken verenigingen, waarvan zich later de wielervereni ging Swift en de Leidse krachtspor ters overigens terugtrokken, was voorgespiegeld dat medio 1967 alles piek fijn in orde zou zijn Beslissing in slotfase na valpartij HENK NIEUWKAMP NOORDWIJK De Israëlische schermploeg, die in Noordwijk zou deelnemen maar wegens de poli tieke verwikkelingen in het mid den-oosten verstek moest laten gaan, zal toch 'n herinnering over houden aan het grootste interna tionale schermtoernooi van Neder land. Het bestuur van de dit jaar 40-jaar bestaande Haagse organise rende schermvereniging Parade et Riposte heeft nl. besloten om een herinneringsvaantje naar Israël te zenden, vergezeld van de uitno diging om in 1968 voor het 18e toernooi naar Noordwijk te ko- STEIN Na de Ronde van de Haarlemmermeer heeft Henk Nieuwkamp uiit Borne zaterdagmid dag met zijn zege in de Ronde van Limburg zyn tweede wedstrijd van dit seizoen gewonnen. De strijd over 175 kilometer was vry vlak en werd niet beslist door een geslaagde ont snapping, maar door een valparty by het binnenrijden van Stein. Ongeveer twintig renners, onder wie Holst, Zoetemelk en Janssen, waren bij die val betrokken. Nieuwkamp en Tesselaar herstelden zioh het snelst en vochten in de laatste paar kilometer samen de strijd om de eerste plaats uit. In de lange sprint probeerde Tes selaar van kop af te winnen, maar in de laatste meters ging Nieuwkamp hem gemakkelijk voorbij. Zes secon den na dit tweetal kwam Piet de Wit wereldkampioen bij de stayers, ais der de over de streep. Vlak voor de valpartij, die zo'n grote invloed op de klassering had. waren Chris Pepels en Ger Har-in gs door de grote groep achterhaald, na dat zij zeventig kilometer hadden geprobeerd een beslissende voor' sprong op te houwen. Hun vlucht eindigde tegen de laatste helling in het parcours, de vrij steile klim naar de Snijdereiberg bij Stein. UITSLAG De uitslag luidt: 1- Henk Nieuw kamp (Borne), de 175 km in 4 uur. I minuten en 47 seconden; 2. P. Tesse laar (Kaliversdijk); 3. P. de Wit (Wor- mer) op 6 seconden; 4. G. Minneboo (Heenvliet); 5. B. Schoofs (Etten); 6- J. Scheepers (Stein); 7. W. Dubois (Overzande); 8. H. Rogers (G-B.); 9- op 56 sec. H. Gruyters (Den Bosch); 10. P. Kettenis (Den Haag). (Van onze tafeltennismedewerkster) LEIDEN „Volgend jaar willen we weer gaan praten. We willen echt geen tafeltennisoorlog in Leiden. Het plan om met DOCOS samen te werken staat ons nog steeds aan. Maar het had geen zin om in mei al een beslissing te nemen voor anderhalf jaar later. Want de samen werking was toch gebaseerd op het Van Wijk-complex?" Het bestuur van Scylla zegt het bijna wat verontschuldigend. „Wij zijn eerlijk een beetje geschrokken door de opschudding die er is ont staan nadat wij bekend hadden gemaakt dat onze ledenvergadering er Scylla wil liet m0'~ volgend jaar rvéér praten Bert van der Helm te werken. Het is gewoon nr»p niets voor voelde met DOCOS verkeerd uitgelegd. Samenwerking op dit ogenblik heeft nog maarwemig nut. Wij hebben het feit onder ogen gezien, dat het eventuele tafeltennis- centrum in Leiden niet vóór het seizoen 1968-1969 in gebruik kan worden genomen. En waarom moeten we ons als vereniging dan nu al binden- Praten over reële zaken Dan volgt verduidelijkend: „,Wy zijn nog steeds voor samenwerking met DOCOS. We willen zelfs een algehele fusie, maar we begrijpen best dat dit bij DOCOS op het ogenblik nog geen haalbare kaart is We willen graag de situatie straks onder ogen zien. Wanneer we weten: over een paar maanden kunnen we het Van Wijk-complex betrekken. Dan kunnen we ook over reële zaken praten. Nu stond alles nog op losse schroeven al benaderden de voorstellen de werkelijkheid zeer dicht Scylla is teleurgesteld over de verleende vijandelijke houding van DOCOS sinds het „uitstel" van de samenwerking. „We willen graag een normale toestand waarin we prettig met elkaar over problemen kun nen praten". ,ir Overigens: Scylla wil DOCOS echt niet het leven zuur maken. „Wan neer DOCOS komt met de vraag of een Gerard Bakker of een Bert van der Helm wil komen trainen, zullen we echt geen nee zeggen. Dat zijn zaken waar we buiten staan; die regelen die jongens zelf wel Promotie bij heuse voor Scylla 4 Leiden De Leidse tafeltennis vereniging Scylla zal het komende sei zoen toch met vier teams in de lande lijke competitie van de NTTB uitko men. Het vierde team van de Leide- naars Wim Anker, Hans Snik en Siem van Ietersen is in de afgelo pen week alsnog „bij keuze" gepro moveerd. Scylla, dat in zijn promotiegroep maar twee punten op Les Amis en TOGB tekort was gekomen, stond al op de derde plaats. In de andere groep moest de (uitgestelde) wedstrijd tussen het Utrechtse Wilskracht 2 en het Zoeterwoudse Pit '54 1 (evenals Scylla 4 één van de Haagse afdelingskampioenen) de beslissing over de derde plaats bren gen. Wilskracht won met 54 en pro moveert daardoor eveneens „bij keu- (Van onze sportredactie) LEIDEN In de Leidse tafeltennis wereld lopen sinds de achtste mei van dit jaar veel boze mensen rond. Ze zijn boos omdat zij zich door een en ander in de steek voelen gelaten, terwijl zij zelf meenden het beste met elkaar voor te hebben gehad. DOCOS beschuldigt Scylla van ge brek aan bereidwilligheid en Scvlla op zijn beurt vindt dat het onheus bejegend wordt door de roodwitte hoofdklassers. De oorzaak van al deze boze, teleur gestelde gezichten is terug te bren gen tot die ene avond van de achtste mei. Scylla kwam toen bijeen voor een bijzondere algemene ledenver gadering in de hockeykantine van het Sportpark Roomburg en de ta feltennissers van DOCOS belegden op diezelfde avond een soortgelijke bijeenkomst in de voetbalkantine van de Kikkerpolder, r waren meer overeenkomsten: op beide agenda's prijkte als belang rijkste punt het voorstel tot samen werking tussen de twee grootste Leidse tafeltennisclubs. Een samen werking, die grotendeels gebaseerd was op een spoedige ingebruikne- neming van het tafeltenniscentrum in het voormalige Van Wijk-com plex en tot doel had een zo efficiënt en rendabel mogelijk gebruik te ma ken van het gebouw. En alle voor delen ervan zo goed mogelijk te be nutten: meer trainingsgelegenheid (ook voor de jeugd), een doelmatige exploitatie van de kantine en de eventueel aan te brengen reclame en allerlei andere zaken die zich bij een gezamenlijke „bewoning" nu eenmaal voordoen. De voorgestelde samenwerking was bedoeld als een tussenfase naar een eventueel alge heel samengaan (fusie) tussen beide gezonde clubs. Kort voor de vergaderingen speelde zich echter een ongelukkig voorval af: op last van de Leidse brandweer zullen er beveiligingsvoorzieningen in bet Van Wijk-complex moeten worden aangebracht voordat de ver enigingen er in mogen trekken. Voor het toekomstige tafeltenniscentrum zou dat een uitstel tot ongeveer sep tember 1968 betekenen. Met deze vertraging duidelijk voor ogen begon Scylla aan zijn vergade ring en kwam al spoedig tot de con clusie dat de voorgestelde samenwer king dermate veraf kwam te liggen, dat een uitspraak over de beslissing prematuur was. Scylla wees daarop een directe samenwerking af, maar vergat er nadrukkelijk op te wijzen tegenover DOCOS dat deze afwij zing slechts was voor de periode dat men toch nog niet het Van Wijk- complex kon betrekken. De narigheid, die sindsdien is ontstaan tussen beide clubs de verhouding die na jaren van moeilijkheden ein delijk beter was geworden verkoelde weer even hard was bij een betere communicatie niet nodig geweest. De kortsluiting tussen DOCOS (waar het voorstel wel werd aangenomen) en Scylla, die als extraatje nu ook nog in een gevecht zijn gewikkeld rond de afgevaardigde voor het ta feltennis bij de Leidse sportstichting, doet diarom ook wat wonderlijk aan. Vooral ook omdat er nuchter be- Voor de Nederlandse ploeg voor de wereldkampioenschap pen judo, die van 9 tol en met 11 augustus in Salt Lake City worden gehouden, zijn o.a. aan gewezen Wim Ruska (rechts) en de jeugdige Eddy van de Pol (tweede van rechts). Links de Leidse judoleraar Wim Luiten (chef d' equipe) en naast hem de veelvoudig kampioen Anton Geesink. De Utrechtse judoreus is als trainer aangezocht schouwd eigenlijk geen enkel schilpunt tussen beide verennig e bestaat. Beide streven een grote tafelt* gemeenschap in Leiden na, w 1 de jeugd alle kansen krijgt zit ontpleoien en waarin ook 't kUf^J8 kan worden geschapen c als tot nog toe het geval is gen1" topprestaties te leveren, i Het zou dan ook toe te juichen H H wanneer de besturen van Ccvlf. DOCOS hun huidige, wat koel*de 1 houding vergaten en samen roi ham tafel gingen zitten om de toch e niet zo grote barrières uit de wjrerscl ruimen. Tafeltennissend Leiden bij gebaat zijn. Jeugd van Scvi o.l.v. Bakker naar Duitslan a eek 1 ook rat e et nd g daar Gerard Bakker LEIDEN Dè talrijke succ van het Leidse Scylla zijn buiten de Nederlandse grenzen onopgemerkt gebleven. De ver. heeft een uitnodiging gen (en geaccepteerd) om r. vier sterkste juniorspelers aang met een tweetal „.gastspeelsters' zevendaagse trip naar het Westd Wolfshung om daar tegen s maken. Onder leiding van bestu» M Kees Lui en Gerard Bakker ga: Anton-Will van Zoeien,'Theo Es Karei en Peter van Schie e meisjes Anneke Koek en Mary der Helm (beiden Pil '54-Zietei de) van 18 tot 25 juni Wolfsburg om daar tegen UI Duitse ploegen enige wedstrijd f I spelen. NOORDWIJK Het zeventiende internationale schermtoernooi. dat dit weekeinde in Noordwijk is ge houden. heeft voor Nederaland een succesvol verloop gehad. Weliswaar waren de buitenlandse deelnemers, vooral op sabel en damesfloret, van iets minder kaliber dan in voorgaan de jaren, de eclatante overwinnen- gen van Kasper Kardolus (sabel) en Yvonne Thiry (floret) waren er niet minder om- Voor de degen wedstrijden hadden zich tachtig deelnemers gemeld, on der wie een vrij groot contingent bui tenlanders. De Oosterijker Müller bleek hier de sterkste. De beste Ne derlander was Ties Feith, die met drie overwinningen op de derde plaats beslag legde. Ook dit jaar kon men zich niet op de buitenterrassen van Huis ter Duin begeven wegens de harde wind. Men zocht een toevlucht tot de nauwe za len, waar schermen een wat precaire zaak was. UITERST KOSTBAAR Het werd al spoedig duidelijk, dat de overwinning terecht zou komen bij Kardolus, Mosman of Iledrich. Joska Makk begon met drie nederlagen en was kansloos voor de eindzege. De overwinning, die Kasper Kardolus na een 24 achterstand met 5—4 bevocht op de beweeglijke Mosman, was uiterst kostbaar. Het had er alle schijn van dat Kar dolus ongeslagen als eerste zou eindi gen, maar juist in zijn laatste party onderschatte hij Makk en verloor met 25. Toen was een barrage noodzake lijk tussen Kardolus en de Duitser Hedrich, die Mosman met 52 geen kans had gegeven. In deze barrage stonden twee scher mers tegenover elkaar, die zowel in technisch als in tactisch opzicht uit stekend werk lieten zien, dat bij de toeschouwers enigapplaus ontlokte. Vooral Kardolus maakte indruk en Hedrich had geen verweer tegen de flitsende fleches van de Benthuizenaar. Met 53 won de Nederlander en hy behaalde daarmee voor de zevende maal de challenge A. E. W. de Jong. Eerder dit jaar won Kardolus de be vrijdingsbeker. Hij werd open Duits kampioen en eindigde als tweede in een sterk bezet internationaal toernooi in Düren. Ook won hij de Sa-De-Com bi samen met Johan Blokhuis. Volgen de week kan hij tijdens het nationale kampioenschap op sabel in Vlaardin gen de kroon op he werk zetten door DE DAMES Bij de dames, die in jeugdhuis De Rank schermden, hadden enige pro minenten verstek laten gaan. Wel had de drievoudige winnares van 1950. '51 en '52, Anja Secreve, die 15 jaar gele den naar de West verhuisde en dit jaar terugkeerde, ingeschreven. Dank zij haar grote routine bereikte zij de derde ronde, maar hierin was het enthousiasme van de jaugd haar te machtig aanvankelijk favoriet was, maar door twee nederlagen haar kansen verspeel de. Vier overwinningen (zy verloor alleen van Flesch) waren genoeg voor de eindzege van Yvonne. Lende Kok- kes eindigde als vierde. Floret (dames): 1. Yvonne Thiry (Ned) 4 gew part. 2. Ingrid Mielke (W-Dld) 3 gew en 12 ontv tr. 3. Colette Flesch (Lux) 3 en 13. 4. Lenie Kokkes (Ned) 3 en 14 5. Christa Mannioh (W-Dld) 2 gew en 6. Gertie Tiedemann (W-Dld) 0 gew part. Sabel (heren): 1. na barrage Kasper Kardolus (Ned) 4 gew part. 2 Volker Hedrich (W-Dld) 4. 3. Frans Mosman (Ned) 3- 4. Joska Makk (Ned) 2 gew 20 ontv tref. 5. Wolf Nettingsmeyer (W-Dld) 2 en 21. 6. Hans Verwoest (Ned) 0 gew. Degen (heren): 1. Karlheinz Muller (Oostenrijk) 5 ge wonnen partijen; 2. Rudolf Trost (Oos tenrijk) 4 gew; 3- T. Feith (Nederland) 3 gew; 4. Wolfgang Nettingmeyer (W- Dld) 2 gew; 5. Heinz Visser (W-Dld) 1 gew; 6. Laurens van Tiggele (Ned) 0 gew. (Van onze tafeltennis- medewerkster LEIDEN Na de „problel rond Bert van der Helm opgeld hebben is het bestuur van tafeltennisvereniging Scylla l geslaagd Nederlandse jeugdkam en tweede-team-speler Ed Far voor de Leidse landskampioena1 behouden. Fallaux, die had aang digd als speler/trainer naar de 1 hoofdklasser DOCOS te willen is na een langdurige besprekir zijn besluit terug gekomen. LEEUWARDEN Jet Giessen (Sliedrecht Sport) hei dens de open Noordelijke kampifi schappen het Nederlandse discuswerpen verbeterd en gebf op 49.94 nieter. Het oude stond sedert 14 mei 1961 op van Loes Boling (Sagitte) met meter

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 12