Wereldwijde uurloon - actie in de maak Israël bereid zonder haatgevoel te leven VS EN SOWJETUNIE NIET VERRAST - MR. LUNS WEU Nog steeds vele aanmeldingen Joodse humor nog aanwezig Israël schakelde 3 duikboten uit ISRAËL WEER IN LUCHTNET tcwi kt ai aard heeft I dochtea de zeei Stoomj en de imersfot ïft mei iar het werkt ;st-Eurcj 1 onderzoj on.troleii ZATERDAG 10JUM 1XT snj Bd MSTELVEEN - Er is in he^ nu 'n nationaal comi .-dpe°rPl^ economische hulpverU- Bibiiotping aan Israël van zestig ,eiden" man. Ik zou haast zeggen: leen een belangrijk heer in itehuis L5 lan([ Qj fcj zjt er fjei Coördineert alle activitei- n. Van een extra voorstel - ng in Loenerslootvia de GfoUectieve I sraèl-actie van straatheer Palache in Amster damtot de drie uur loon- lictie van de Stichting van HANItfe Arbeid. Eenheid is no- fdeiingwant zaah dringt. Militair mag Israël dan be- pOvezen hebben zijn eigen boon- I fclmjes te kunnen doppen, financi- iel-economisch is het bankroet. !ienestrrat wilt u toen de oorlog :r nog niet was, verleden week, en bekende minister Pinhas Sapir jaar. dfan financiën ons in Parijs voor lat de defensieve inspanningen welsraël 1 miljard kostten. Tegen 125 Rotjpn nationaal inkomen van Vh (niljard! I Snel slingert jongensachtige lud-excellentie, prof. dr. J. E. An- jriessen, in zijn huidige werkkring lij de Van Leergroep (vaten) ge- Totaal reeds 80 vrijwilligers weg AMSTERDAM Van Schiphol Is Hjdagmiddag een toestel van de aëlische luchtvaartonderneming Al met 130 passagiers aan boord Tel-Aviv vertrokken. Er zijn S'intig jongelui bij, twee meisjes en rhttien jongens, die in een Kibboets Uilen gaan werken. Deze twintig zijn I eens eerder in Israël geweest. tachtig 01«l woon „meneer Andrlessen", deze fei ten op tafel. In dit geval het maho niehouten oppervlak van een ma- kro-bureau, dat waardig domineert in zijn hoge, stille kamer. Zo redenerende, zijn ogen ongedu rig heen en weer flitsend, lijkt hij nog altijd de pientere student die tot verbazing der beschouwers een geni aal tentamen doet. Zijn betoogtrant is onthullend. Ondanks, of juist door de simpele manier van zeggen, waar bij hij je ontwapenend aankijkt alsof hij het ook niet kan helpen (de charme van zijn optreden) ervaar je dat er iemand aan het woord is die praat vanuit weten. Zijn blik richt zich nu op het park dat door de volledig e glaswand haast deel uitmaakt van zijn werkdo- mein. Weer terug: De laatste dagen wordt er hier en daar geredeneerd over breder zien: niet alleen Israël helpen, maar het hele Nabije Oosten. ONRECHT erlandse Zionistenbond naar Israël tstuurd. Er melden zich nog steeds ter veel mensen aan voor uitzending aar Israël. De bond raadt echter aan trst naar het bureau te bellen omdat p behoefte aan hulp in Israël door de ewijzigde omstandigheden een verza- igingspunt heeft bereikt. flDfil G1SNEVE Het comité van het l/HU|itemationale Rode Kruis heeft vrij- dringend gevraagd om bloed- lasma voor gewonde militairen en irgers in Jordanië en Syrië. Een elen wfrste zending bloedplasma, geneesmid- erbflen en babyvoedsel is inmiddels in liroet aangekomen. UTRECHT Tijdens de jaarver- idering van de Kon. Ned. Ver. voor ichtvaart is een telegram gestuurd de president van de Israëlische :lub in Tel Aviv met de wens vrede en voorspoed. WILLEMSTAD Maandag wordt in Willemstad op Curacao een aktie ihouden voor steun aan Israël-leden 'an de Joodse gemeenschap op Aruba Sbben in enkele dagen tijd 120.000 ijeengebracht. PARIJS De politieke commissie ur' 'an de Raad van Europa heeft vrijdag b een ontwerpresolutie de achttien Idstaten opgeroepen mee te werken ^_-,fan de opening van een rechtstreekse CES ial0°g tussen Israël en de Arabische inden. laten.1 LONDEN De socialistische inter- Rationale heeft een vredesolan vooi ^t Midden-Oosten ontvouwd en haar LONDEN Jolidariteit met Israël •lifpsnro!-'-^ I" Gugten-Ruinard in Den Haag heeft Ipt plan wordt gesteld dat zowel het! var. een Engelse rechtbar" en schade- tbsolute bestaansrecht van '"r?p' als vergoeding van 264.000 toegewezen 'ereine staat als de lesitieme rech-! gekregen. De heer v. d. Gugten was de Arabische volken in het I scheikundige. Hij kwam in 1963 bij tldden-Oosten erkend moeten wor-1 een auto-ongeluk om het leven. De we- I du we heeft twee kinderen. Oegstj /ELD( tbsolu SïntTv Mldde De president-directeur van mijn bedrijf, die veel contacten met Israël onderhoudt zijn in 1958 overleden vader, Bernard van Leer was betrok ken bij de oprichting van de staat Israël heeft, gegeven de deplorabe le situatie in het land, met Israëlische bewindslieden. onder meer die van Economische Zaken, on der ogen gezien wat er gedaan kon worden. Er is een schema opgesteld voor het aandeel dat meer landen zonden kunnen leveren om finan ciële en economische ineenstorting te voorkomen. Ons land zou daarvan drie procent voor zijn rekening kun- Het ge'.dt hier een internationaal proiect, waaraan alle Westeuropese landen en misschien ook Amerika willen meedoen, eveneens op de vrij- Schadevergoeding van f264000 SAMEN MET DE ARABIEREN GEEN PROBLEMEN OPGELOST TEL AVIV Drie Israëlische soldaten wandelen een café binnen in het zojuist op de Jor- daniërs veroverde Hebron en be stellen een cola. Nadat zjj betaald hebben, worden opeens alle deuren I dichtgegooid. Arabieren werpen 'zich op de niets vermoedende mi litairen, snjjden hen de strot af en verdwijnen in de kashba. Op hetzelfde moment wordt een re- 1 quiem mis opgedragen in de Geboorte kerk in het eveneens pas veroverde Bethlehem. In de plaats, waar Christus werd geboren, wordt in de schrille toonaard der Armeense ritus gerouwd om de verblinding, die het zinloze bloedbad van de oorlog heeft veroor- Joodse soldaten de loop van hun mitrailleurs is nog warm staan on begrijpend in de plechtige schemering. Vijftien kilometer terug ligt de hei ligste der heilige plaatsen, de Klaag muur, in het oude Jeruzalem, dat ook in handen van de Israëliërs is. Daar wapperen de bakkebaarden over de schouders van een „gietil" (or thodoxe Jood), terwijl hij in extase op het ritme van een Psalm heen en weer wiegt. Hij buigt zich voorover, kust de muur, en gaat handen klappend heen. Een meisje in mini-rok raakt de plaats Akkoord, persoonlijk zou Ik graag willen dat er een algemeen hulppro gramma voor dat hele gebied zou komen. Maar ik dacht, dat het on recht van de agressieve bedoelingen (de kleine staat had te kiezen tussen vechten of ondergaan) toch wel vol doende grond oplevert om op dit ogenblik het accent op Israël te leg gen. Het volk, dat niemand naar het leven staat. De natie, die zich altijd positief tegenover de Arabieren heeft opgesteld. Het land dat een tien de van zijn bevolking binnen zijn grenzen heeft. Vergeet niet. dat Israël pas bovendien nog een moeilijke pe riode van economische teruggang (werkloosheid) heeft doorgemaakt. Dan zi.in er grote problemen met de industrie die niet op gang komt door het ontbreken van achterland. Men zit met die verschrikkelijk lange ver bindingen. Het land zit ook met extra sociale vraagstukken. Joden uit allerlei om liggende landen komen binnen. Heb ben een over het algemeen laag ont wikkelingspeil. Ze dienen te worden ongevangen in een centrum dat ze in staat moet stellen zelfstandig hun weg in de jonge staat te vinden. Daarbij dan die ondraaglijke de fensie! ast: uit de beperkte middelen van de staat moeten miljoenen en miljoenen komen om letterlijk voort te kunnen bestaan. Nu praten we dus nog niet eens van de oorlogsinspanning en de dui zenden mensen die aan het econo mische proces onttrokken moesten worden om naar de wapens te kun nen grijpen. Want al is er nu een officieel bestand, dit betekent geen onmiddellijke terugkeer naar de sa menleving. Economisch functioneert het land nauwelijks meer. EXTRA ACCENT Overigens de oorlog geeft aan het Nederlandse drie urenplan alleen een extra accent. Het was al eerder in voorbereiding. Bedoeld als een aanloop tot voortgezette bijstand. Want in eerste instantie kun je na tuurlijk gaan helpen, maar het kornt vooral aan op wat erna moet gebeu- willige basis van een aantal uren In ons land wordt de verdeling ruwweg een derde werknemers, een derde werkgevers en een derde over heid (belastingaandeel). Waar voor de overheid als werkgever dan nog de nodige miljoenen bijkomen. Israëlische ambassadeurs van de betrokken landen zijn bijeengeroe pen om tot deze wereldomvattende hulpverlening, die continuiteit waar borgt, te komen. Ons land ligt daarbij vooraan. Het werkcomité hier werkt uit hoe de drie-uuractie gerealiseerd kan wor den, want de technische verwerking in de loonadministratie is niet een voudig. Er zuilen ook garanties zijn dat iedereen kan zien wat er met het geld gebeurt. Gedacht wordt aan een herstelfonds met een aparte reke ning en omschreven doeleinden. In de andere landen zal dit op dezelfde manier gebeuren. Professor Andriessen schuift na dit zakelijke relaas zijn stoel achter- Zijn gezicht krijgt een bewogen uit- uitdrukking als hij zegt: Het daadwer kelijk willen helpen, zoals dat nu in ons volk naar voren komt en. naar ik hoop, zal worden voortgezet komt dacht ik, niet alleen voort, uit mede levende overwegingen zoals: verdruk te en vervolgde mensen, die maar geen plaats op de aarde wordt ge gund, zelfs niet in het eertijds beloof de land. Of: een klein land, zoals wij. Of: hardwerkende pioniers, die rustig hun gang gaan en de vitaliteit van een oeroud volk demonstreren. DANKBAARHEID Ik geloof dat die binding, onbe wust vaak misschien, ook verklaard mag worden uit een gevoel van dankbaarheid voor wat het Joodse volk aan de westerse samenleving heeft gegeven. Ik denk aan het Joodse Godsbegrip, hun godsdienst, die tot de meest ontwikkelde ter we reld behoort. Een man als Sartre valt nooit het Boeddhisme of de leer van Confucius, maar altijd het Jo den- en Christendom aan. Laat ik maar simpelweg zeggen onder het motto: als ik de hoogst ontwikkelde religie pak, dan pak ik alles! Ook denk ik aan een begrip als naastenliefde. Wij zouden het zonder het Joodse volk nooit gekend hebben. Ik bedoel niet liefdadigheid bedrijven, deze charitas kenden we wel van de Griekse beschaving. Maar het naast de ander gaan staan (uw naaste als uzelf). Naastenliefde. Alleen al uit dankbaarheid daarvoor mogen wü er nu van doen blijken. Sjaloom vraagt begrip voor de Arabieren ODIJK (U.) ..Wij delen de be zorgdheid om het geluk van het Joodse volk die thans overal wordt ge demonstreerd, maar zijn ernstig veront rust dat deze solidariteit tot een onge nuanceerde goedkeuring van Israëls po litiek aanleiding geeft." Dit zegt de Sjaloomgroep in een ver klaring. waarin wordt gepleit voor een radicale vrede in het Nabije-Oosten. ..•Deze kan alleen bestaan als zij, allen Arabieren en Israëliërs omvat. „Wij missen pijnlijk een besef van .■ie schu'd. die wij op ons geladen heb ben door onze jarenlange steun aan een ontwikkelde welvarende westerse natie, opgedrongen aan een laag ont wikkelde arme arabischt wereld." I l I NEW YORK Zowel voor de Amerikaanse als voor de Russische regering kwam het aftreden van president Nasser van Egypte niet onverwacht. Zijn positie was on houdbaar geworden na zijn belofte van vorige week dat Israël versla gen zou worden en Palestina weer in handen van de Arabieren zou komen, aldus het commentaar uit Washington. Volgens de Amerikaanse regering politieke en diplomatieke weg op de knieën zou krijgen en wel door eerst de strijdmacht van de Verenigde Na ties weg te sturen en daarna de Straat Tiran te blokkeren. Israëls verras- Dat de Israëliërs erg ingenomen zijn met Nassers besluit behoeft geen betoog. Minister vah voorlich ting Galili zei dat het Egyptische volk nu de gelegenheid heeft om tot een werkelijke vrede met „Israël te komen en afstand te doen imperialistische dromen. Hij drong bij de Egyptenaren aan. zich geheel te geven aan de maatschappelijke wederopbouw. Mevrouw Golda Meïr, oud-ministi van buitenlandse zaken, zei in Parijs op doorreis naar New York het er niet toe doet wie Nasser op- Israël moet komen. Mr. Luns nr. Luns kwam het bericht uit sende en bijzonder hevige aanval deed I Ka,r<> wel als een volslagen verrassing, echter al zijn plannen mislukken. Hij ze' (gisteravond voor de televisie) Betrouwbare Russische bronnen mei- J'"""" h'bben dat het preeti- den dat premier Kosigih al twee dagen van Nasser au groo rou geleden een brief van Nasser heeft ge- *n „d*« aftreden ,o snel tor kregen waarin hij meedeelde te zullen 1T hem ""t verwon, aftreden. De leiders in het Kremlin me- aftreden onder druk tou zijn nen dat Nasser hun verkeerde gege- 8 vens heeft verstrekt over de feitelijke!. Voor de naaste toekomst noemde krachtsverhouding in het Nabijebe'j"ect"ejen ïa." Oosten en daarmee de Arabische zaak i,-gkhpirt Fr n e "1. grote mate heeft benadeeld. T"" °P E?""* Sebèed i een goede oplossing worden gevonden Het Russische persbureau T.ss ,dat. .«tvnudig rijn. Hij bracht Nassers besluit zonder commen taar. Waarnemers menen dat het Kremlin rekening zal houden met sterke daling van Oosten als gevolg dacht in dit verband _JM_I desmacht en verdere hulp van de VN, „hetgeen tevens goed zou zijn om het ■iinToXd'^ hj. de V01' De bewindsman verwachtte dus wel veel politieke moeilijkheden, maar hij hoopte dat de nieuwe Egyptische presi dent plooibaarder zal zijn dan Nasser, omdat deze president niet te worstelen heeft met frustraties en prestigever- Nassers aftre den. Dc Russen, zo verluidde, hebben veel gedaan om goede vriendjes met hem te blijven. Ook Engeland was niet bijster ver rast over Nassers heengaan. Hij was niet erg populair in Engeland, dat te gen hem ten strijde trok in 1956. Ve len achten hem voor een groot deel verantwoordelijk voor de huidige on rust in Aden en de Zuidarabische fe deratie. Oud-premier Clement Attlee zei gisteravond: „Goddank dat hij weg Prinses Beatrix en prins Clans arriveerde gisteren bij het res taurant Frascatix in de Deense hoofdstad voor het officiële di ner aan de vooravond van het huwelijk van prinses Margarethe en graaf De Monpezat. mij munitie en gasbommen van Ameri kaans fabrikaat, die blijkens de adres sering twee dagen voor het uitbreken van de oorlog verzonden waren. Commentaar van hun kolonel: „Nu is tenminste bewezen, dat Amerika in derdaad onpartijdig is geweest" het- (Van onze speciale verslaggever geen maar weer eens aantoont, onder Piet Snoeren) welke barre omstandigheden de Joodse humor blijft bloeien. Nog een opmerking over het Joodse gebrek aan haatgevoel. Het lot van de liefkozing op de onbewogen Nasf hM" ,h.ier nauwelijks leedver. - - - - - - maak opgewekt het kan de mensen gewoon niets schelen. In geen enkel veroverd dorp heb lïc de beschuldiging gehoord, dat de vero veraars zelfs maar een doosje lucifers hebben meegenomen zonder te betalen. Integendeel: de Israëliërs hebben on danks al hun moeilijkheden overuren gemaakt om de bewoners water en elektriciteit te bezorgen, nadat de ra zende koning Hoessein zijn verslagen onderdanen van deze twee levensbe hoeften had afgesneden. steen aarzelend met haar gelakte nagel Zwerftocht ar drie indrukken, die ik op deed tijdens mijn zwerftocht door het gebied, dat Israël op koning Hoessein veroverd heeft, maar waar sluipschut- verborgen mijnen nog steeds angst zaaien en niet zelden de dood. Een lijst van zulke soms gruwelijke, soms ontroerende, soms humoristische tegenstellingen, kan naar believen wor den uitgebreid, hier in dit barre, geschroeide stukje wereld. Ik herinner me een Israëlische offi cier, die drie uur lang in hitte en stof het chaotische labyrinth van oud Jeru zalem had uitgekamd op sluipschut- Hij kreeg van een Arabische vrouw :n glas water aangeboden, maar wei gerde met het motief: „Ze heeft zelf niet genoeg". Ik herinner me in de verlaten Via Dolorosa geen toeristen mei spoor van de kruisdragende Christus twee bevende oude mensjes. Het zijn de ouders van Mosje Day- an. Israëls een-ogige held. „Negentien jaar hebben we hier niet kunnen ko men'." zegt de moeder, „en nu heeft onze zoon het in een enkele dag weer mogelijk gemaakt." Overt uigingen Twee overtuigingen heb ik van deze, vaak verbijsterende, tocht per jeep door het zo heilige land mee naar Tel Aviv terug genomen. DE EERSTE: Israël zal Jeruzalem niet meer teruggeven aan de Jordaniërs cn waarschijnlijk het hele gebied tus sen de grens en de rivier de Jordaan DE TWEEDE: Israël Is bereid de consequentie hiervan het opbou wen van een samenleving tesamen met de Arabieren zonder haatge voel te aanvaarden. Soldaten, die het bloed van hun ka meraden nog op de uniformen hadden zitten, heb ik de Klaagmuur halfhui- lend horen zingen de hartstochtelijke smeekbeden uit het Oude Testament: „God, die vrede over de hele wereld zou brengen, moge Hij vrede brengen over ons." Een half uur later, maar nog geen kilometer verder, joegen schoten van een Arabische sluipschutter mij uit de ze droom naar de werkelijkheid van schuilplaats terug. Geen schade Ik herinner mij nu, wat tankcom mandant Agron mij verteld heeft, ter wijl hij de loop van zijn voertuig zorg vuldig gericht hield op een plein vol geagiteerde Arabieren: „Wij hebben geen schade willen toebrengen aan de heilige plaatsen". Daarom hebben we Jeruzalem niet beschoten, maar straat voor straat én man tegen man met de bajonet veroverd. Dat heeft veel bloed gekost en veel zweet. Dit schrijvende dringt zich een der de overtuiging aan mij op: de Israëliërs hebben met hun overwinnin gen geen probleem opgelost; ze hebben er een probleem bij gekregen: tegen haat vechten is misschien gemakke lijker dan samenleven met haat. Amerika Om 'net nog ingewikkelder te ma ken: in de Jordaanse stellingen boven de Zeven Poorten, die de gehate Jood uit zijn eigen vaderstad moesten hou den, toonden de Israëlische soldaten De Beanbag, een transistor-ra diootje gaat er in de Verenigde Staten in als koek. Het apparaatje kan makkelijk overal worden „op- gedruKt"e op de schouder, op een dashbord. op de leuning van een stoel, enfin, waar u maar wilt. De transistor is voorzien van een polsriempje en een oortelefoon, zodat men ookkk alléén kan luis teren. Tenslotte: Het omhulsel kan worden verwijderd, waardoor de omvang wordt verkleind. TEL AVIV Eenheden van de Israëlische vloot hebben woensdag en donderdag bij de kust drie Egyptische duikboten vernietigd, die probeerden Israëlische kustplaatsen aan te vallen. Een woordvoerder in Tel Aviv dia de balans opmaakte van de strijd ter zee zei dat een groep kikvorsmannen in de haven van Alexandrië schepen die uitgerust waren met raketten heeft vernietigd of beschadigd. Ook drongen torpedoboten door tot de rede van Port Said, waar zij schepen beschadig- TEL AVIV Alle buitenlandse luchtvaartmaatschappijen hebben besloten hun vluchten op Israël te her vatten. Ze zijn vier dagen onderbroken geweest. PROTEST TEGEN CANDIDATUUR PROF. SAMKALDEN AMSTERDAM Het protest-comité tegen vrijlating van oorlogsmisdadi gers heeft bij de minister van binnen landse zaken geprotesteerd tegen de eventuele benoeming van prof. mr. L Samkalden als burgemeester van Amsterdam. Prof. Samkalden heeft in zijn kwali teit van minister van justitie de vrijla ting van de Duitse oorlogsmisdadiger Willy Lages bewerkstelligd. Het comité vindt dat de man die deze verantwoordelijkheid op zich heeft genomen onmogelijk kan optre den als eerste burger van de stad waarin Willy Lages als geen ander -;>n terreur heeft uitgeoefend. Het comité schrijft: „Het negeren van de gevoelens van het overgrote deel der Amsterdamse bevolking zou geen bijdrage zijn tot een gunstige ont wikkeling in de hoofdstad".

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7