VEILIGHEIDSRAAD KON NOG NIETS DOEN IS pNVOLDOENDE VOOR I HUWELIJKBUREAU President afscheid nam snikkend van zijn volk Vanochtend werd weer vergaderd Nasser geeft beslissende Vrouwenorganisaties nog niet overbodig Israëli 's strategie putten hun uit de Bijbel JUN! ZATERDAG 10 JUNI 1967 Syrische klucht wordt thans onderzocht Sowjetunie waarschuwt Israël voor gevolgen NEW ORK De eiligheidsraad is vanochtend in spoedzitting bijeengekomen op verzoek van Syrië. Israël wordt ervan beschuldigd, zijn aanvallen op dit land voort te zetten. Vannacht was de raad uiteengegaan, zonder erin geslaagd te zijn, naleving van het bestand tussen Syrië en Israël te verzekeren. Aanvankelijk zou pas vanmiddag om half vier weer worden vergaderd. door het semi-officiële Egyp- de (sc/ie dagblad Al Achram gepu- 'anjliceerde foto van president Nas- '8tting4r tijdens zijn rede voor radio en lijke nvteuisie, waarin hij (aanvanke- fcjlc) bekend maakte te zullen vtreden. loesson brengt regen in India Y(jEW DELHI Op de Indische west- ;t ten zuiden van Bombay zijn de NewBte moessonregens gevallen. Ook in v.k. pt-Bengalen en Assam in het oosten asv» Shier en daar een bui. 681/» r (Weerkundigen voorspellen dat er in 6SV» Periode tot september in het door 30'/. logte getroffen centrum van India 40> normale hoeveelheid regen zal val- Waarnemers van de Ver. Naties stellen intussen een onderzoek in naar de Syrische beschuldigingen over Israëlische militaire acties met vliegtuigen, tanks en parachu tisten. De Israëlische afgevaardigde ontken de deze berichten. De troepen van zijn land hebben opdracht gekregen, het vuren te staken. Syrië blijft echter Israëlische dorpen met artilerievuur aanvallen. Berichten, als zouden Israëlische vliegtuigen Kairo hebben gebombar deerd, noemde de afgevaardigde „misdadige leugens". De Rus Fedorenko eiste, dat de Vei ligheidsraad Israël zou waarschu' dat niet-naleving van het bestand ernstige gevolgen voor dit land kan hebben. Zou dit niet gebeuren, dan zullei „de socialistisfhe landen krachtig te gen Israël optreden en maatregelen treffen om de wettige rechten van de Arabische bevolking te beschermen'.' ONDERBROKEN De zitting van de Veiligheidsraad was eerder verschillende keren onder broken. In de eerste bijeenkomst van gistermiddag diende de Amerikaanse afgevaardigde Arthur Goldberg eep nieuwe resolutie in waarin werd aan gedrongen op een „onmiddellijke nauwgezette naleving" van het staakt- het-vuren, waarover Israël, Jordanië, Syrië en Egypte de dag tevoren over eenstemming hadden bereikt. Bij de raad waren zowel van Syri sche als van Israëlische zijde klachten ingediend over schending van dit be stand over en weer. De raad was in spoedzitting bijeengekomen op ver zoek van Syrië. Omstreeks kwart over zes (Ned. tijd) eist de Veiligheidsraad eenstem mig een staakt-het-vuren tussen Israël Syrië binnen twee uur. In de des betreffende resolutie werd Oe Thant verzocht, direct contact op te nemen met de beide regeringen. Oe Thant deelde de raad tijdens het debat mee, dat VN-vertegenwoordigers ter plaatse hadden gemeld, dat Israëli sche vliegtuigen Syrische stellingen aanhoudend „bombardeerden, met na palm bestookten en beschoten". LUCHTAANVAL Volgens een Syrische afgevaardigde opereerden tweehonderd Israëlische liegtuigen in het gebied en was onder andere een luchtaanval uitgevoerd, op Damascus. Tijdens de rede van Gold berg werd in de vergaderzaal het nieuws over het aftreden van Nasser bekend. Dat wekte uiteraard de nodige beroering. De zaal liep bijna geheel leeg. In de gangen bespraken de diplo maten het nieuws uitvoerig. Binneu de vastgestelde tyd van twee uur lieten Syrië en Israël weten de nieuwe bestandsoproep te aanvaarden. Maar de Syrische afgevaardigde, dr. Tompeh, maakte van de gelegenheid gebruik mee te delen dat Israël zijn land nog steeds aanviel. Zijn Israëli sche collega maakte van tegenover gestelde troepenbewegingen melding. De Veiligheidsraad gaf vervolgens beide landen tot half twaalf Ned. tijd) de tijd om mee te delen dat hun com mandanten te velde opdracht hebben gekregen de strijd te staken en dat aan alle gevechten een einde is ge komen. I: Per jaar 50.000 advertenties >EN HAAG De huwelijks- eaus voldoen over het alge- ^en niet aan de eisen van be- mwbaarheid en deskundigheid, moet zo snel mogelijk een er- ïningssysteem komen voor in- llingen die wèl aan de en voldoen. Hierbij wordt cht aan overlegging van een be- js van goed zedelijk gedrag, ikundigheid op het terrein van :insvraagstukken, de plicht tot heimhouding en een tariefrege- a Petnfcj m Mij opgenjri ent igheid k dat I" ioneyt eg te it alles staat in een rapport van de insraad aan minister Klompé (cul- recreatie en maatschappelijk ister Rooi vink (sociale ;en). Subsidies let rapport beveelt in het bijzonder inverlening aan in de vorm van iidiëring van erkende huwelijks- ïaus, die in stichtingsvorm deze nstverlening verzorgen zonder winst willen maken. De Stichting nationa- contactcommissie voor gezirtsbelan- waarin alle organisaties op het ;d van de geestelijke gezondheids- zijn vertegenwoordigd, zou de er- ïningsvoorwaarden dienen vast te llen. )eze stichting moet advies geven aan minister over de te verlenen erken- ;en. en de subsidiëringsvoorwaar- en ook zou ze toezicht moeten hou- op de werkwijze van de erkende tellingen. Voorts zou ze volgens het >port klachten en geschillen moeten handelen. Duizenden Jaarlijks plaatsen trouwlustigen {tienduizenden huwelijksadvertenties, a Inkjet aantal zou zelfs meer dan vijf tigduizend bedragen. Hoewel het kantal commerciële huwelijksbu reaus moeilijk te schatten is, neemt ^MMOncn aan dat ze gezamenlijk zo'n zes A|uJ°t acht miljoen gulden jaarlijks van ANUfle kandidaten ontvangen. TOOpt totaal aantal ingeschrevenen bij >on 311, v'er bureaus op levensbeschouwe- [ke (niet-commerciële) grondslag be- deerd. |aa"t ongeveer drieduizend, wat be- jkent dat hun aandeel in deze dienst- ■■■■■rlening, hoe belangrijk ook, relatief (er gering is. (Al deze cijfers geven slechts een perkt inzicht in de behoefte aan be middeling, aangezien bij velen immers grote schroom bestaat om van de aan geboden dienst gebruik te maken. Het is wel zo dat veel mensen zich „genomen" voelen door de huwelijks bureaus. Het rapport meent dan ook dat ieder die contact zoekt met een vereniging of instituut er recht op heeft te weten welke kansen hij heeft. Het komt veel voor dat de verhouding vrouwen-mannen bij een (commer cieel) bureau tien op één is. Een huwelijksbemiddelaar moet naar het oordeel van de Gezinsraad over een bewijs van goed zedelijk gedrag beschikken. Voor een huwelijksbemid delaar moet er een erecode komen en een tuchtcollege, dat met uitsluiting als stok achter de deur kan optreden. Met name wordt in dit verband ge dacht aan een regeling zoals we deze voor artsen en advocaten kennen. De cliënt is immers in zijn relatie tot het bureau duidelijk de zwakkere. Top overleg van communisten MOSKOU Tijdens het topoverleg van communistische landen hebben de deelnemers zich solidair verklaard met de rechtvaardige strijd van de Arabi sche volken waaraan zij alle hulp zul len geven die voor de verdediging hun onafhankelijkheid nodig is. De communistische landen eisen dat Israël zijn agressie direct beëindigt er al zijn troepen terugtrekt. De Ver enigde Naties zouden Israël moeten veroordelen. Israël werd er van beschuldigd het bestand te hebben gebroken door Syrië aan te vallen hoewel dat land, vplgens de communistische verklaring, hét staakt-het-vuren had aanvaard. Aan het overleg namen deel de Sow jetunie, Bulgarije, Roemenië. Tsjecho- slowakije, Oost-Duitsland, Hongariji Polen, maar ook Zuid-Slavië. HAARLEM Het bekende „Huis van Looy' aan de Kleine Houtweg, in gericht ter nagedachtenis van de in 1930 overleden schrijver-schilder Jac. van Looy. wordt gesloten. Het culture- 'e rendement staat niet meer in rede lijke verhouding tot de uitgaven die de gemeente zich moet getroosten. Voor rijkswerken 100 miljoen (Va parlementsredactie) De eerste slachtoffers van de beschieting van het Amerikaanse hulp-oorlogsschip USS Liberty worden per helikopter overgevlogen naar het Amerikaanse vliegdekschip USS America, ergens in het oostelijk gedeelte van de Middellandse zee. Een zwaargewonde wordt op een brandcard weggedragen. DEN HAAG De regering heeft ter bestrijding van de werkloosheid een programma van 100 miljoen aan j rijkswerken opengesteld. Dit blijkt uit een nota die de ministers Roolvink. De Block en Witteveen de Tweede Kamer hebben toegezonden. Het stuk zal dinsdag worden bespro ken als de Kamer over de werkgele- genheidspolitiek van gedachten gaat wisselen. De bewindslieden zeggen voorts dat de regering een algemeen onderzoek zal instellen naar het werkgelegen heidsbeleid in de toekomst. Het rijks werkenprogramma zal worden uitge voerd naar gelang de verdere ontwik keling van de werkloosheid dit noodza kelijk maakt. Er is vooral gezocht naar werken die arbeidsintensief zijn. DEN HAAG Minister Klompé heeft aan Matthijs Vermeulen te La ren een prijs toegekend voor zijn „Ze vende symfonie". De staatsprijs voor filmkunst is toe gekend aan Peter Creutzberg voor zijn vervolgens een overzicht de gebeurtenissen. Daarbij wees hij op de voortreffelijke samen-, u i JU! ^lcultucIS VUU1 /1JM werking van de Arabische landen film „Corsow". Volgende week vrijdag medewerking van de Sowjet- j wordt hem de onderscheiding uitge- j unie. reikt in het kader van het filmfestival Volgens Nasser hadden de Russen j in Arnhem. hem van de voorgenomen aanval Nasser lijkt veel op een poli tiek testament. Hij begon met toe te geven dat Egypte in de afgelo- pen dagen een ernstige tegenslag te verwerken heeft gehad. Nasser /fcCtc/ ftluc l(J(Z> „Ondanks de tegenslag is de Ara bische natie met al haar energieën en hulpbronnen in staat aan te dringen op verwijdering van de sporen der agressie", aldus Nasser. De les die vol gens de president moet worden ge leerd uit de terugslag is de vernieti ging van het imperialisme in de Ara bische wereld waardoor Israël alleen zou komen te staan, de heroriëntatie Israël op de hoogte gesteld. Hij van Arabisch belangen en een nog nau- - - - were samenwerking van de Arabisch» landen. Nationale Vrouwenraad: Geen geheimzinnigheid (Van een onzer redacteuren) I waren de functies gelijkelijk verdeeld. Intussen liggen er nog taken genoeg AMERSFOORT De vrouwen Nationaal op het terrein van vorming, van Nederland zijn actiever dan I beroepsopleiding en herscholing. Inter- men vermoedelijk denkt. Dat bleek! nationaal vooral bij contacten met de T i vrouwen in de ontwikkelingslanden, gisteren in de Internationale school voor wijsbegeerte op de algemenej vergadering van de Nationale De discussiegrocpcn iilva„,r„ tot de Vrouwenraad, waarbij niet minder conclusie, dat de vrouwenorganisaties dan 53 organisaties zijn aangeslo-| nuttig en nodig zijn ter bevordering ten. Het zijn óf vrouwenverenigin- van de belangen gen óf gemengde verenigingen die ;;nnso™(d^»; een vrouw in het hoofdbestuur treedt. Emancipatie is: vrijmaking hebben. Onder deze zijn vele be- beletselen en tevens alle gaven ge roepsorganisaties, die door de over- bruiken. koepeling van de N.V.R. binding De vrouwenverenigingen zullen ech- f 6 ter minder de indruk mogen maken verkrijgen met een uitgestrekter van geheime" organisaties. Meer open werkterrein; ook internationaal.heid en voorlichting vanuit de orga- daar de nationale vrouwenraden j nisaties is dringend gewenst gebundeld zijn in de Internationale Slotconclusie was: de vrouw moet ac- -- - tief blijven in gezin en maatschappij; Syrië maakte vannacht bekend dat het de nieuwe oproep van de Veiligheidsraad voor een staakt- het-vuren zou aanvaarden. Voor de zitting van de raad begon, had de Amerikaanse ambassa deur bij de Verenigde Naties Goldberg (links) een ontmoeting met de Syrische afgevaardigde George Tomeh. Gehoord werd, dat Goldberg tegen Tomeh zei: „Zo is het. Ik wil het zo en dat is definitief!" Met een handgebaar zette hij kracht bij aan zijn woorden. To meh keek verre van opgewekt. aakzaamheid te betrach- Vrouwenraad. Onder leiding van de presidente, me-' vrouw M. A. van den Boogert-Selhorst werd de lange agenda doorgestoomd naar het eerste grote discussiepunt:j Qp verzoek Staan vrouwenverenigingen de eigen j den emancipatie in de weg? Een vraag die tijdens het „Congres der 34" op 3 maart was gesteld. Mejuffrouw mr. E. M. Holsteijn, presidente van het oecumenisch vrou wencontact, leidde het gesprek in met de vraag: Wat doen de vrouwen met de gelijkstelling? Laat de vrouw zich integreren in de samenleving of laat zij zich door een enkeling represente- Echlscheiding aanzien van echtscheidingsmoge lijkheden uiteen. Zij bepleitte de moge lijkheid van echtscheiding in onderling goedvinden, waarbij geen gebruik meer behoeft te worden gemaakt van ..de grote leugen". Duidelijke ontwrich ting van het huwelijk (langdurig gescheiden wonen b.v.) wilde zij als 1 toegestaan zien. De alimentatie zou niet afhankelijk mo gen worden gesteld van de schuld vraag, zoals ook de voogdij over de kinderen niet meer afhankelijk is van de schuldvraag Niet wroeten De rechter zou zich dienen le onthou- de huwelijks moeilijkheden. Daar tegenover zouden er meer en gemakkelijker te bereiken instanties moeten zijn waar hulp bij huwelijksmoeilijkheden geboden kan worden. zei: „Onze schattingen van de kracht van de vijand waren precies. Zij toonden ons dat onze strijdkrachten een niveau van uitrusting en oplei ding hadden bereikt dat zij in staat waren de vijand af te schrikken en terug te slaan." Ondanks zijn schijnbaar grootmoedi ge houding om alles toe te geven, wil de Nasser toch niet erkennen dat Israël alleen de Arabieren een beslis sende klap had gegeven. .De aanval was veel sterker dan de Israëlische hulpbronnen toelieten", aldus Nasser. Hij zei dat, terwijl Egypte de vijand vanuit het Oosten en Noorden ver wachtte, de vliegtuigen uit het Westen kwamen, een bewijs van hulp voor Israël van anderen. VLIEGVELDEN Nasser gaf in zijn rede wel toe dat Israël in een slag alle militaire en bur gervliegvelden in de Verenigde Ara bische Republiek had aangevallen maar dat Israël dat nooit alleen zou hebben gekund. De steeds herhaalde beschuldigingen aan Amerika en Enge land bleven ook niet uit de rede weg. Israël zou namelijk met een lucht macht hebben geopereerd die driemaal groter was dan haar normale sterkte. Bij de pluimpjes die Nasser aan zijn Arabische vrienden uitdeelde was er een zeer speciaal voor konmg Hoessein en de Jordaniërs. „Ik geef toe dat mijn hart bloedde toen ik de gevechten van zijn moedige leger in Jeruzalem volgde op de avond waarop de vijand en de machten die met hem samenzweerden zeker vierhonderd vliegtuigen bijeen brachten tegen het Jordaanse leger. Er waren prachtige en eervolle slagen." „De volkeren van de gehele Ara bische natie zonder uitzondering, na men een mannelijke en waardige hou ding aan. Er waren grote naties van buiten de Arabische wereld die ons onschatbare morele steun gaven, maar de samenzwering was groter en ster ker." OVERMACHT Het steeds opnieuw spreken over de Iraëlische overmacht in ae lucht be wijst de bewondering (of afgunst) van Nasser. Hij zei: „De aard van de woestijn liet geen volledige verdedi ging toe, vooral gezien de vijandelijke overmacht in de lucht". Een verklaring van de Franse rege ring dat niemand gebiedsuitbreiding kon verkrijgen door de recente agres sie. en de internationale publieke opi nie zouden. volgens Nasser, de j doorslag hebben gegeven gehoor te ge- aan de resolutie tot een staakt het Zijn rede bereikte een hoogtepunt toen hij met snikkende r.tem zei: „Ik vertel u naar waarheid dat ik be reid ben de volledige verantwoorde lijkheid te dragen van deze te rugslag. Ik heb besloten om beslist en volledig elke officiële post en el ke politieke rol op te geven en terug te keren onder het publiek om sa men daarmee mijn plicht te doen zoals elke andere burger." Na nog enkele waarschuwingen aan de „imperialisten" zei hij nog: „Ik stel alles dat ik heb tot zijn (de opvolger) beschikking voor de aanpak van de kritieke toestand die ons volk thant doormaakt". Tenslotte somde Nasser alle goeds op dat volgens hem de revolutie het land had gebracht Toen Nasser begon te merken dat de reacties op zijn rede gevaarlijke gevol gen zouden kunnen hebben kwam hij met een tweede verklaring die een bijna huilende omroeper voorlas: „Ik zal morgen, als Allah het wil, naar de natio nale vergadering gaan om met haar voor het gehele volk te beraadslagen over het besluit dat ik heb bekendge maakt. indien ik een ding wens van ons strijdende volk in dit uur dan is het dat het tot morgen zal wachten. Ik doe een beroep op u omwille van de natie en omwille van mijzelf terug te keren naar de plaats waar uw plicht ligt." Aantal doden Liberty zal stijgen tot 31 WASHINGTON De Amerikaanse marine schat dat het aantal slachtof fers van de vergissingsaanval door Israël op het verbindingsschip Liberty zal stijgen tot 31 doden en 75 gewon den. Negen doden zijn geborgen, maar er worden nog 22 mannen vermist Een officier zei: „Het zou een wonder zijn als er nog iemand levend zou uitko men". Doden en gewonden worden overgebracht naar het vliegdekschip America. Van de gewonden bevinden er zich vijftien in kritieke toestand. Velen zit ten nog opgesloten in overstroomde de len van het voorschip. ren? In vele bestuurscolleges van bijvoor beeld twaalf leden, vindt men meestal één vrouw. Op de 140 studentenorgani saties blijken er 93 een mannelijke Draises en een vrouwelijke ab-actis te hebben. 3 hadden een vrouwelijke prai- I ses en een mannelijk ab-actis, bij 44 avondvergadering het onderwerp: de rechtspositie van de gehuwde vrouw, ter discussie gesteld. Prof. mr. J. M. Polak behandelde de artikelen van het B.W. hierop betrek king hebbend. Naar zijn mening was art. 159: De man is het hoofd der echt vereniging overbodig, daar art. 83 na drukkelijk het huwelijk alleen in bur- gerliike betrekking noemt, dus niet wordt ingegaan op de andere waarden i van het huwelijk. Arresten van de Ho- i Voor de tweede maal heeft gisteren ge Raad wijzen op een zelfde mening de ,Franse Nationale Vergadering een inzake Bp vriihedpn van hpslissine der motie van wantrouwen verworpen die inzake oe vrnneaen van oesnssing oer door c]e 0pp0Sjtie was ingediend naar echtgenoten. Prof. Polak noemde art- aanleiding van het plan van de regering. 159 „nodeloos irriterend gedurende een half iaar op sociaal-eco- Mevrouw mr. H. Singer-Dekker zet- nomisch terrein met blanco volmacht te te de wensen voor de nieuwe wet tengaan optreden. Divortium bleek bij monde van haar vertegenwoordigster tegen een verge makkelijking van echtscheiding bij on derling goedvinden. In de korte spanne tijds voor de discussie kwam men niet tot madere uitspraken, maar wel was door deze avond een nieuw probleem (of een oud en wat weggedrukt) aan de organisa ties ter overdenking voorgelegd. (Van een onzer naar het Suezkanaal en grotten in de bergen en redacteuren) de straat van Tiran. gewapend met veroverde JERUZALEM Meer Het Joodse onder- wapens putten de Macca- dan drieduizend jaar grondse leger, de Haga- beeën de bezetters door heeft Israël tegen zijn nah. was in 1948 een mo- uit en herwonnen de on- vijanden gestreden op de- derne versie van de afhankelijkheid voor zelfde wijze. Telkens striidkrachten der Macca- Israël, weer pasten de Joden de beeërs. Zij vochten tegen De Joodse soldaten ont- tactiek toe van snelle, de Britten en Arabieren lenen aan de Bijbel niet verrassende aanvallen zoals hun voorvaders te- alleen de gevechtsmetho- door streng gediscipli- gen de Svriërs en eens den, maar stippelen ook neerde afdelingen strij- jaagden ze in een nachte- hun routes uit met ge- ders en van grote snel- lijke guerilla-achtige bruik van bijbelse gege- heid en beweeglijkheid, aanval met slechts een vens. Verscheidene mili- Zo dreef Gideon met paar honderd man een taire leiders zijn ook driehonderd man een le- leger van 30.000 man op oudheidkundigen, die be- ger Midianieten „talrijk de vlucht. kend zijn met de wegen, als sprinkhanen" in de Ook de Maccabepërs passen en ondergrondse Jordaan. De Israëli's van verlieten zich op plotse- tunnels, die in de Bijbel nu passen nog dezelfde linge. verbijsterende be- ziin beschreven, methoden toe. als de wegingen, om de neder- Het beroemde voor- Israëlieten uit de oude laag toe te brengen aan beeld is uit de strijd om tijd. de legers van Syrië, dat Jeruzalem in 1948. Een In 1956 sloeg het leger bevolen had aan de afgo- leider van de Haganah zo snel toe, dat het Egyp- den te offeren en zelfs vond toen een geheime te in honderd uur de ne- in de tempel van Jeruza- tunnel, doordat die in de derlaag toebracht. Thans lem een altaar te Bijbel was vermeld, rukten de Joodse solda- plaatsen voor Zeus. Daardoor kon zijn bende ten in vier dagen op Gebruikmakend van uit een val ontkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5