"Nieuwe Leiclse Courant NASSER BLIJFT PRESIDENT sis 5 5, GROTE VERWARRING IN ARABISCHE WERELD Weer laaide vanmorgen strijd Israël-Syrië op de JAMIN! Commentaar BOMMEN OP KAIRO? Tel Aviv zwijgt Nederlandse vrouwen en kinderen uit O.-Nigeria Heeft Jordanië 15000 doden? Nog geen beslissing Amsterdam Koningin bij huwelijk JUtWI Zaterdag 10 juni 1967 48rte jaargang pctoun P. Dlcmar ■ofdredaeteun Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „StantvaMlch la ghablavan mi|n hart Ir taghanapoatl" VOLWAARDIG BOOT Orgel- en Pianohandel Kerkstraat 2-28 - Bodegraven Tel. 01726 - 2541. Vraagt brochure. Keuze uit vele merken. loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur KAIRO Nasser blijft president van Egypte. Dit be- l^luit werd bekendgemaakt, nadat het parlement vanoch tend met de president had gesproken over zijn voornemen, af te treden. Tevoren hadden parlement en regering ervoor gepleit, dat Nasser als president zou aanblijven. Hij is nu „ge- gwicht" voor de aandrang van de zijde van het volk. Nasser maakte gisteravond in een rede voor radio en tv bekend, i«iA zullen aftreden. Met een door tranen verstikte stem zei hij, zijn YjOfjevoegdheden te hebben overgedragen aan vice-president Zakaria Mohieddin I Deze liet echter weten, de functie niet te zullen overnemen, hi ^^irijn rede, die een half uur duurde, nam Nasser alle verantwoorde lijkheid voor de verpletterende nederlaag tegen Israël op zich. rrmvm f imnrmnw Al spoedig werd van vele zijden in typte en daarbuiten gepleit voor het inblijven van de president. In heel lypte werden sympathie-betogingen ■houden. Ook uit de andare Ara- ;che landen werd Nasser gevraagd, ,it af te treden. In een nieuwe rede liet de president iten, zijn besluit te hebben opge- ïort om er eerst met het parlement ver te spreken. Hij verklaarde, diep tider de indruk te zijn van de spon- \nè reacties, waarin voor zijn aan- lijven als president werd gepleit. jHet parlement kwam midden in de *cht bijeen en verwierp met klem et voornemen van Nasser, af te tre- |en. In een speciale verklaring werd esegd, dat „tegenslagen de taak van jypte niet kunnen veranderen en dat i Arabische zaak slechts onder de ng van Nasser kan worden vol- L" Over opvolging van Nasser door (ice-president Mohiaddin werd niet ens gesproken. Aangenomen wordt, Jat het aftreden van de vice-president 1 voorzitter van de Egyptische strijd- Mohieddin zei vanochtend voor ra dio Kairo: „Ik weiger, evenals het volk, iedere andere leiding dan die van president Nasser te aanvaarden." Hij zei dit omdat honderdduizenden Egyptenaren naar Kairo trokken om Nasser over te halen aan te blijven. Grote menigten in de straten van Kairo riepen vanochtend pro-Nasser- leuzen en zwaaiden met spandoeken vlaggen. Urenlang kwamen over volle bussen en vrachtauto's uit de provincies de stad binnen. Het ver keer zit volkomen in de knoop. Alle fabrieken en winkels zijn gesloten. Regering De Egyptische regering die eveneens in speciale zitting bijeen was weigerde Nassers ontslag te aanvaarden. Onmiddellijk na het bekend worden in het ontslag stroomden duizenden Egyptenaren in Kairo de straten op en liepen naar het huis van Nasser. De huilende menigte riep steeds Nas-ser, Nas-ser, al-leen Nas-ser. Vrouwen en kinderen van Amerika nen moesten van de straten worden gehaald. Tanks en brandweerwagens reden rond om eventueel in te grijpen. Bij het parlementsgebouw, vlak bij de Amerikaanse ambassade deden zich wilde tonelen voor. Het kwam tot hevi ge botsingen met de politie. Ook ln Alexandrië en in Port Said werd betoogd. Groepen betogers vielen het gebouw van de Russische ambassa de aan. Op een gegeven ogenblik werd er geschoten. Het is niet bekend of er slachtoffers zijn gevallen. Verrassing de andere Arabische landen kwam het bericht van het aftreden als grote verrassing. In Damascus, de hoofdstad van Syrië heerste consterna tie. Velen hadden hun hoop gevestigd op de Egyptische tegenaanval Sinai-woestijn. Met het verdwijnen van Nasser werd alle hoop op succes de grond in geslagen. Syrische regeringskringen wensten voorlopig geen commentaar te geven. Vooral de betogingen in Algiers na men gevaarlijke vormen aan. Er verza melden zich een grote menigte die wa pens eiste. Men schreeuwde „Nasser verrader", „Lynch Nasser" en „Weg met Israël". Andere kreten waren „Weg met de landen die het bestand aanvaarden" en „De Russen zijn verra ders. Kosygin moet aftreden". In de Libanese hoofdstad Beiroet hielden duizenden mensen een fakkel- ODtocht. Zij eisten dat Nasser zou aan blijven. De Libanese president Charles Helou brak in huilen uit toen hij het euws hoorde. In Israël was men zo blij dat on middellijk in de grote steden de ver duistering werd afgeschaft. In Tel-A viv gingen politie-agenten van huis tot huis om de bewoners te ken „zonder zich om het stroomver bruik te bekommeren alle lichten te Een grote menigte Arabische studenten te Moskou demonstreerde bij de Engelse ambassade tegen de beweerde Britse interventie in het Nabije Oosten. De politie hield de demonstranten scherp in het oog. NEW YORK Egypte heeft de Vei ligheidsraad gisteravond gemeld dat ei een bomaanval op Kairo is uitgevoerd. e Ook een verslaggever van het Franse persbureau AFP heeft gemeld dat men gisteravond bommen heeft zien vallen op een buitenwijk, waar industrie gevestigd is. Het is niet bekend wie het bombar dement heeft uitgevoerd. Israël ontkent ter stelligste. TEL AVIV Een militaire zegsman van Israël heeft geweigerd commentaar te geven op de Syrische berichten ove I de inneming door Israëlische troepen va Koneytra en over het voortduren van d strijd. Vliegveld Damascus gebombardeerd? NEW YORK V.N.-secretaris-generaal Oe Thant heeft in de Veiligheidsraad ge zegd, een bericht te hebben ontvangen dat het vliegveld van Damascus vanmor gen was gebombardeerd. C I E B A LEIDERDORP HL. <oi7io>.j0797-/!i,.i [q TfiH BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN W eersvertvarh lintf Weer zon •\7ANMORGEN was het zwaar be- wolkt met op enkele plaatsen eep regenbuitje. Dit als gevolg Oceaanfront je dat vrij snel Het weekeinde komen wij weer onder invloed van een hogedrukge- bied dat zich van Zuid-Ierland in de richting van Engeland uitstrekt. Er zijn zondag flinke perioden van zonne schijn te verwachten. In het geheel dus een weersverbetering. Alleen blijft een zwakke tot matige wind nog van zee waaien met als gevolg een voor juni te lage temperatuur, in de middag tus sen 15 en 18 graden. 11 Juni: Zon op 4.20 onder 20.59: Maan op BEIROET/TEL AVffi' Het Syrische (ministerie van de fensie beweert dat tanks en artillerie van de Israëlische strijd krachten vanochtend de beschieting van Syrische stellingen hebben hervat. „Onze troepen strijden verbeten op alle fron ten", werd gezegd. „De strijd woedt over het gehele front in Syrië". Om twee uur vannacht, bijna vijf uur nadat Syrië in de Veilig heidsraad had verklaard het be stand te aanvaarden, wekte radio- Damascus de Syrische troepen nog op „om te vechten en te do den". Gezegd werd dat honderden Israëlische vliegtuigen diverse de den van het land hadden aange vallen en o.a. een luchtaanval had den gedaan op de belangrijkste Syrische havenstad, Latakia. Bo ven Damascus zou een Israëlisch vliegtuig zijn neergeschoten. Mr. V. G. M. Marijnen leidt PTT-raad DEN HAAG Tot voorzitter van de PTT-raad is benoemd mr. V. G. M. Marijnen, voorzitter van het openbaar lichaam Rijnmond en oud-minister-pre- sident. Mr. Marijnen volgt mr. dr. P. J. Wit- teman op, die sinds de stichting alle ramen wijd open raad in 1956 vooratter is geweest die op 24 februari afscheid nam. Stad ingenomen Later meldde het Syrische opper- ten Koeneitra, op 65 kir. van Damas cus, hadden ingenomen. Volgens dit communique was in dit gebied sinds vanochtend vroeg fel gevochten. Eerde was van Syrische zijde pen bij Koeneitra, 30 km binnen de Syrische grens, waren geland. Er werd gesproken van een ongelijke strijd, waarbij de Israëliërs vanuit de lucht steun kregen „zoals alleen een gro te mogendheid die kan geven". Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. SCHIPHOL Shell/BP gaatl tie had afgescheiden en onafhankelijk alle 550 gezinsleden van haar 325 employé's in Nigeria uit voorzorg evacueren. Vanochtend vroeg is de eerste groep na een vermoei ende terugreis, die bijna twee da gen heeft geduurd, per charter- vliegtuig op Schiphol aangeko men. Het waren 23 vrouwen met 45 baby's en kleuters. •erklaard onder de naam Biafra. De meeste employees wonen enkele kilometers buiten de grote stad Port Harcourt in een mooi bungalowpark. Aangezien deze plaats geen vliegveld heeft dat groot genoeg is voor intercon tinentale vliegtuigen, reisde de groep eerst per tanker naar het Spaanse ei land Santa Isabel. Vandaar ging het via Majorca en Engeland naar Schip hol. De Oost-Nigerianen zijn dolblij dat nu zelfstandig zijn", luidde het com mentaar. „De toestand is er naar ver houding heel rustig." Het besluit van de evacuatie is geno men op advies van de Nederlandse bassadeur en de Britse hoge commissa ris in Lagos, nadat Oost-Nlgeria zich eind mei van de zeven jaar oude federa- AMMAN Naar verluid zouden in de vier oorlogsdagen in Jordanië vijf tienduizend burgers en militairen zijn gedood. Ten gevolge van de Israëlische aan- WASHINGTON De Amerikaanse vallen met napalmbommen bevinden vice-president Hubert H. Humphrey is zich in een ziekenhuis in de Jordaanse ter observatie opgenomen in het mari- hoofdstad Amman 300 gewonden, al- nehospitaal Bethesda. [dus is van Jordaanse zijde meegedeeld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet heeft nog geen beslissing kunnen nemen over de opvolging van mr. Van Hall als burgemeester van Amsterdam. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. Kranenburg wil nog nader met de raadsleden en de wet houders overleg plegen. In Den Haag wordt nog steeds een benoeming van oud-minister prof. dr. I. Samkalden verwacht. WITTE FLETS VOOR DEENS BRUIDSPAAR KOPENHAGEN Zowel monar chen als provo's hebben de Deense troonopvolgster prinses Margrethe ter gelegenheid van haar huwelijk vandaag met de Franse graaf Henri de Monpe- zat geschenken aangeboden. He1 geschenk van de provo's bestond uit twee witte fietsen, versierd met har ten, waarin: „Witte liefde voor Margre the" en „Witte liefde voor Henri". De fietsen werden bij de aanbieding wèl onderzocht op mogelijke verborgen ex plosieven, omdat de politie nog altijd rekening houdt met anti-monarchisti sche demonstraties van de provo's. „Deze luchtaanvallen zijn een nieuw bewijs van de imperialistische agressie tegen de Arabieren. Achtervolg ze van rots tot rots. We zullen onze wapenen niet neerleggen zolang we nog een kind hebben dat een wapen kan dra gen, dus slaat toe broeders, vernietigt, broeders. Geeft het leger van de Zio nistenbende een lesje". Deze en dergelijke opwekkingen duurden tot diep in de nacht voort. In de vroege ochtend deelde radio-Da- mee dat alle politieke gevange- Syrië zouden worden vrijgela- aan de strijd tegen Israël deel te nemen. Er werd geen aantal genoemd, maar het is bekend dat de gevangenissen vol zitten met tegenstanders van het bewind, w.o. veel officieren. Eén van de prominentste politieke gevangenen is generaal Amin Bafez, de gewezen sterke man van Syrië wiens bewind in februari 1966 omvergeworpen is. Ook zijn toenmalige minister van defensie, Mohammed Omran, zit gevangen. KOPENHAGEN Koningin Julia na. prinses Beatrix en prins Claus zijn gistermiddag naar Kopenhagen gevlo gen om daar (vanmiddag) het huwelijk bij te wonen van prinses Margrethe van Denemarken en Henri de Laborde graaf de Monpezat. Straks yERGELIJKEN we de positie van Israël met die van een week geleden, dan valt de enorme pres tatie op, die dit kleine, in zijn be staan bedreigde land tegen een overmacht heeft geleverd. Het had maar enkele dagen nodig om de dreiging weg te nemen en een streep te halen door het pa pieren verbond tussen de Arabische leiders. De Israëlische overwinning is ech ter een voorlopige. Niets kan de verslagen Arabische leiders ervan weerhouden, zich op een nieuwe ge welddadige ontmoeting voor te be reiden. Zij kunnen dan op hun beurt ge bruik maken van het element der verrassing, dat deze week zo sterk in het voordeel van Israël heeft ge werkt. Dat is hun les van de ver loren oorlog. Ook in de toekomst zal Israël met het geweer aan de schouder moeten leven. Het kan zich niet veroor loven te vertrouwen met rust te worden gelaten, zelfs als een vreed zame regeling mogelijk zou zijn. Van de Verenigde Naties kan Israël niets verwachten. Deze organisatie is gebleken tot machteloosheid te zijn gedoemd, zodra het aankomt op het voorkomen van een oorlog. Ook de grote mogendheden laten verstek gaan als hun eigen belangen op het spel staan. De aarzeling van Amerika en Engeland nog steeds niet overwonnen is de Israëliërs bijna noodlottig geworden. Ongetwijfeld zal Israël ernstig stre ven naar verzoening met zijn buur landen. De vraag is echter, of zij de toegestoken hand nog willen of kunnen aanvaarden. Nasser maakt al gebruik van de verbittering in de Arabische landen om de eenheid te smeden waarnaar hij zovele jaren vergeefs heeft ge streefd. In eerste instantie moet hij voor komen, dat Arabische landen afzon derlijk vrede met Israël sluiten. Als hem dat lukt, kan hij de draad op nemen waar hij die maandag moest laten vallen. De tijd kan in het voordeèl van de Arabieren werken, tenzij dingen ge beuren die thans nog niet kunnen worden voorzien. Wat dat betreft heeft Israël de moed nog niet op gegeven. Overigens is wel duidelijk, dat dit land niet alleen morele, maar ook financiële steun verdient van allen, die menen dat het in staat moet worden gesteld zijn bestaansrecht te handhaven. Nasser Vermiste jongen was zijn klasgenoten kwijt VLAARDINGEN Politiepatrouil les, honden, kampeerders en een heli kopter van de vliegbasis Valkenburg hebben gisteren vijf uur lang gezocht naar de negenjarige Eddy Eggermond uit Vlaardingen. De jongen kwam pas 's avonds tegen half tien in Naaldwijk weer boven water. Eddy maakte een schoolreisje mee naai het recreatiecentrum „Duinrell" te Was senaar. In de loop van dé middag werd hij door een onderwijzer vermist. Nadat deze eerst zelf had gezocht, stelde hij de politie in Wassenaar op de hoogte. Een grootscheepse speuractie wa gevolg. Na vijf uur zoeken meldde de Naaldwijkse politie dat de jongen te recht was. Uit zijn verhaal bleek dat Eddy, nadat hij in de duinen zijn schoolklas en de bus was kwijtgeraakt, maar naar Vlaar dingen wilde teruglopen een afstand van twintig kilometer. Hij volgde netjes de ANWB-borden, tot iemand in Naald wijk hem vroeg wat hij zo laat nog op straat deed D' Professor Pont veroordeeld pagina Kernmerk. Hoewel de zonlanden: Spanje. Joegoslavië en Grie kenland vele vakantiegangers lokken, zwicht Zwitser land niet voor de Spaanse zon. Lees het luchtige ver haal in ons Zondagsblad, dat met een paar cijfertje wordt j Zomercarrousel draait weer - pag. Radio TV. ,E aankondiging dat Nasser was af getreden als president van Egypte was zo onwezenlijk, dat ge twijfeld moest worden of het defini tief zou zijn. Opgevallen was reeds, dat de rede (waarin Nasser zich bereid verklaar de af te treden) al een dag van te voren was aangekondigd. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat hij zich in grote moeilijkheden bevond en zich genoodzaakt had ge zien, de gevolgen van zijn politieke nederlaag onder ogen te zien. Het was echter ondenkbaar, dat hij zonder meer van het politieke toneel zou verdwijnen, zoals In zijn radio rede werd aangekondigd. Het verdwijnen van Nasser zou voor Egypte een nog groter prestigever lies hebben betekend. De greep van Egypte op de andere Arabische lan den zou voor een groot deel verloren zijn gegaan. Het is nog steeds zo, dat niet Egypte, maar Nasser persoonlijk in de loop der jaren vat had gekregen op de Arabieren. Zij verwachten veel van hem. Door persoonlijk de verantwoorde lijkheid op zich te nemen voor de ne derlaag tegen Israël en zijn aftreden aan te kondigen bracht hij de Ara bische massa in beweging. Het was vanochtend vrijwel zeker, dat hij zou aanblijven als president en in staat zou worden gesteld om te proberen als kampioen van de Arabieren de schande van de neder laag tegen Israël uit te wissen. Jongen overviel dove vrouw ALKMAAR In Alkmaar is giste ren de 21-jarige J. C. H. B. gearres- teerd die op 26 mei in zijn woonplaats een overval heeft gepleegd op een 64- jarige vrouw. By deze overval onder bedreiging van een stiletto zou de man volgens zyn verklaringen f 1400 heb ben meegenomen, maar de familie van de vrouw mist 3200. Ook zou de jon geman nog 1300 hebben gestolen bij zijn vroegere werkgever. B. gaf zich by de vrouw, van wie hij wist dat zy een gehoorapparaat droeg, uit voor verzekeringsagent in gehoor apparaten. De vrouw liet hem toen binnen. Plotseling wierp hij de vrouw tegen de grond en bedreigde haar met een stiletto. Van het geld zette hij la ter in Parijs de bloemetjes buiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1