NES AMM/M geen kibboetswel coöperatieve gemeenschap <r v PUZZEL VAN DE WEEK In de regen onder boom minder nat ZATERDAG 10 JUNI 1M HAÏFA Het is een goede gewoonte dat, als er bij je buren iets bijzonders aan de hand is, je blijk geeft van je belangstelling en medeleven. Dat kan wel eens vergaande konsekwenties hebben. De naaste buur van Nes Ammim, de bekende christelijke nederzetting in Noordwest-Galilea, is de kibboets Lohamei Hagetta'ot. Die kibboets is in 1949 ge sticht door partisanen uit de vroegere Europese getto's. Er is een museum ter nagedachtenis aan de in Europa omge komen joden, er is een Romeins aquaduct dat elk jaar in mei een prachtige achtergrond vormt voor de in hoge mate in drukwekkende dodenherdenking. Die dodenherdenking trekt ie der jaar meer belangstelling, vooral en dat tot verheugenis van heel Israël van de jeugd. Dit jaar namen er dertigduizend mensen aan deel. Anne-Birne Pi- lon, dertien jaar, en Stine Pilon, zeven jaar, twee dochtertjes van dr. J. Pilon uit Heemstede die nu reeds enkele jaren met zijn gezin In Nes Ammim woont, zijn ten overstaan van die dertigdui zend bezoekers bij het begin van de plechtigheid het podium opge klauterd om als goede buren blijk gevend van hun medeleven bloemen aan te bieden- Naar Nes Ammim zul je ver geefs zoeken op de kaart van Israël. Zelfs komt het niet voor op de detailkaart van Galilea. Zes gezinnen en enige vrijgezel len wonen er in een tiental hoogst eenvoudige verblijfjes. op getrokken van a^best-cementpla- ten met golfplaten op de daken. Dat is nog niet belangrijk of om vangrijk genoeg om een aar drijkskundige status te hebban. Landweggetje Toen ik in Tel Aviv vertelde, dat ik naar Nes Ammim wilde gaan, kon niemand me vertellen waar dat precies lag. al hadden sommigen er wel van gehoord. Het is, ook als je precies weet waar het ligt. niet gemakkelijk te vinden, want het ligt niet aan de grote weg. Er leidt slechts een landweggetje heen en de plaats waar dat landweggetje op de grote weg uitkomt, is niet met een bord aangegeven. ten nu nog bezwaren: „Zorg maar eerst, dat jullie iets voorstellen. We kunnen toch geen bord plaatsen voor elk huisje? De enkele mensen die met jullie hebben te maken, we ten Nes Ammim heus wel te vin den en de anderen hebben er nu nog geen belangstelling voor." Nes Ammim ligt even benoor den Akko, ongeveer 25 kilometer ten noorden van Haifa. De nederzetting met de erbij behorende landerijen beslaat an derhalve vierkante kilometer, en ligt twintig meter boven zeeni veau. Er valt jaarlijks tussen de vijfhonderd en achthonderd milli meter regen. Dat is wat minder dan in Nederland. De grond is bijzonder goed akkerland en in het subtropische klimaat van Israël kan daarmee heel wat worden gedaan. Met een aanvul lende bevloeiing zouden drie oogsten per jaar mogelijk zijn. Twee jaar geleden heeft de Israëlische waterloopkundige dienst Nes Ammim geholpen met net aanboren van een bron. Die iron is rijk, levert naar schat ting voldoende voor het bevloei en van honderd hectare. Als er geld voor is. willen de Nes Ammimers een watertoren touwen. Daarvoor is drie en een ïalve ton nodig. Zo'n watertoren biedt bevloeiingsmogelijkheden Voor deze landbouw, die na goede bevloeiing zou kunnen worden aangepakt, wordt ge dacht aan bloemen, vruchtbo men, pinda's en bananen. Men denkt om te beginnen aan uit breiding van het bloem'enareaal. denkt men aan de bouw van een jeugdhuis voor bezoekers, eventu eel een motel of eenvoudig hotel. Dat zou onmiddellijk rendabel zijn te maken. Winstgevend zou een appel boomgaard zijn, maar die eist eerst een geduchte investering en is dus nog een vrome wens Dat geldt ook voor eventuele aanschaf van slachtvee. Wat opzet betreft is Nes Am mim een moshav sjitoefi en géér kibboets, zoals velen menen. Jeugdhuis De netto-opbrengst van Nes Ammim is nu ongeveer 120.000 gulden per jaar. Om alles te kun nen laten draaien is echter ieder jaar anderhalve ton nodig en daarbij zijn de investeringsgel- den niet begrepen. Er is dus nog heel wat nodig om een gezonde basis te krijgen. Ter verbetering van die basis Grondpijlers Een kibboets steunt op drie grondpijlers: de leden verrichten alle werkzaamheden zelf, de le vensomstandigheden zijn voor ie der gelijk en er is een ge meenschappelijke verantwoorde lijkheid voor alle zaken. Een kib boets treedt op als een gezinseen heid, waarin alles, tot de opvoe ding van de kinderen, onder de gemeenschappelijke verant woordelijkheid geschiedt, waarin de leden geen persoonlijk bezit kennen, op enige zaken als boe ken en kleren na. In vele kib- boetsim behoren zelfs de kleren die de leden dragen aan de ge meenschap. In sommige oudere kibboetsim zijn die kleren persoonlijk eigendom. De bewoners van Nes Ammim hebben persoonlijk bezit een huis of een kapitaaltje buiten Israël en zij leven in een ei gen gezinsverband, al worden de maaltijden gezamenlijk gebruikt Een principieel verschil met de kibboets is, dat landerijen en productiemiddelen niet het eigen dom zijn van de mensen, die Nes Ammim bewonen maar van een in Zwitserland gevestigde vennootschap. Daarvan is de konsekwentie dat de gang van zaken buiten Israël wordt beslist. De vergadering van Nes Ammim-bewoners beslist dus al leen over de dagelijkse dingen Een hoek van I\'es Amn het gemeenschappelijke als zodanig op Sjlomo Bezek, een oorspronkelijk uit Nederland afkomstige Israëli, die reeds lan ger dan dertig jaar met zijn ge zin in Israël woont en die lid is van de ongeveer veertig kilome ter ten oosten van Nes Ammim gelegen kibboets Ayelet Hasja- char. Sjlomo Bezek verleent Nes Ammim reeds lang adviserende diensten. Zes gezinnen In Nes Ammim wonen nu zes gezinnen. In mei is er een huwe lijk geweest: Arie van Tol, oorspronkelijk uit Aalsmeer af komstig, 29 jaar oud, is ge trouwd met Nabiha Farah, een christen-Arabisch meisje uit Na- zaret, dat hem had verpleegd toen hij daar in een ziekenhuis lag. Nabiha van Tol-Farah is ge- d'plomeerd verpleegster. Ds. J M. Hoek uit Tiberias zegende dit huwelijk in in de Grieks-ortho doxe kerk in Nazaret. Verder wonen er de heer S Keuning uit Groningen met echt genote en twee kinderen, de heer G. van der Velden uit Hil versum met vrouw en twee kin deren, Léon Robert uit Zwitser- Gemakkelijk Moeilijk en gemakkelijk zijn altnd relatieve begrippen, zolang men geen objectieve maatstaf heeft om de aren de minder Uit een partij Tchigori rowsky (St. Pete «burg ÏM 1 I A a i 1 V i A ÜA 1 'mmm t de plar oplossen van scnaakopgaven - uit zonderingen daargelaten - geen exac te tijdslimiet vaststellen: de een met' e nkeï e "mfn u ten 'toe' fcm ande' Zo is het beoordelen van de graad van moeilijkheid van schaakopgaven altijd een gemengde zaak, oplosser i pion to tpromotie? (4) Een eindspelpos i de niet i behoren t ventot de ..gemakkelijke combi Een goede gelegenheid voor onze jat van Chernov te vergelijken Tussen twee haakjes: Chernc. CUltgave van Dover Public: A if 1 *A* inm. Links een woning, rechts de cheder eclioi", eelloodsje, dat ook wordt gebruikt voor allerlei land met vrouw en dochter Ma- rie- Jeanne, achttien jaar. dok ter J. Pilon uit Heemstede met vrouw en vijf kinderen en nog vijf vrijgezellen. De taal in Nes Ammim is nu nog Nederlands, maar, ook a! door de schoolopvoeding van de kinderen op school is He breeuws de voertaal wint het Hebreeuws ook binnen de mosjav meer en meer veld. Dal is begrijpelijk, men wenst Nes Ammim niet als een „taai-encla ve" in Israël. De ouderen volgen dan ook regelmatig lessen in het Hebreeuws. Een moeilijkheid levert nog steeds de band tussen de bewo ners van Nes Ammim en het land Israël. Er zijn nog veel Nes Ammim'ers, die na enige tijd daar werken naar Nederland te rugkeren. Die band moet nog groe-en. en dat geschiedt gemak kelijker in een „gemengde" ge- me nschap, waar men dus uitsluitend met Israëli of met menden van allerlei afkomst heeft te maken, dan in een mosjav, die van de aanvang af altijd een stukje Nederland in Israël is geweest. HANS W. LEDEBOER -Ph7 rolgt 2. L,xe6ï met damHpnd er volgt op Je"u leuw valt abcdefgh Wit aan zet speelde het voor de hand liggende l.Lbl. En nu verder! (2) Uit een partij Najdorf—N.N. (Rafaela 1942) I WX* i. 4. A A i J*A<1 A0 V ft wê a a m Bongrantz. n van ait type dient m gedachten te houden i b c d e f g h Correspondentie en oplo aan de heer II. J J. Slavekoordfh Goudreinetstraat 125. Den Haag. st ges Horizontaal: 1. gekleurd weefsel (Ind), 5. rivier in Zwitserland, 7 plaats in N.-Brab., 11. meisjesnaam, 12. inhoudsmaat, 14. lichaams deel 16. eenmaal, 18. water in Utrecht, 20. balk, 23. meisjesnaam, 24. vreemde munt (afk), 25. sporeplant, 27. verkeerd, 28. waterloop (gew), 30. gebod, 31. bergzolder (ZN), 33. metaalsoort. 34. voorzetsel. 36 plaats in België, 38. kerkelijk zangstuk, 39. vcornaamw.. 40. deel van de bijbel (afk), 42. klein goed. 44. doorweekt, 45. muzieknoot, 46. bU elkaar behorende voorwerpen, 48. Europeanen. 50. meisjesnaam. 52. onderricht. 53. een nummer trekken. 54. waterkering. 55. omslag van een boek, 57. bijwoord, 59. soort gebakje, 61. spil van een wiel. 62. vreemde munt. 63. zijtak Ebro. 66. scheik. element (afk), 67 inhoudsmaat (afk). 68. plaats in N.-Brab., 69. water in Limb.. 71. lengtemaat iafk». 73. gesponnen draad. 75. sein. 76. rijksgrens (afk>. 78- water in Nederl.. 79. waterkering. 81. voorzetsel, 82. trustee (afk), 83. boom. 85 soort van klein zeilschip. 87. zwem wiek, 88. vlug. 90. ge sloten. 91 hoofddeksel. 93. zonder (Lat). 94. kweeksel. 95. koor van zangers. 96. lijst. Vertikaal: 1. landman. 2. lichaamsdeel, 3. scheik. element (afk». 4. lengtemaat (afk», 5. levenslucht, 6. lichte bedwelming, 7. bijwoord. 8. muzieknoot 9. duinvallei, 10. onbep. voornaamw., 11. geestelijke. 13. klein kind. 15. oude rekening (afk). 17. zijtak Main, 19. dolmakende giftplant. 21. dikke boterham. 22. zuigbuis. 25. voorzetsel, 26. stevig. 28. palmriet. 29. Europeaan. 32. hogepriester te Silo. 33. wangen, 35. voorvoegsel, 37. zangstem. 39. gaffelvormige stutpaal, 41. plaats in Oostenrijk. 43. waterlelie. 45. jongensnaam. 46. zware zoete wijn, 47. Europeaan. 49. zijtak Donau. 50. soort, 51. voegwoord. 53. drukte. 56. vis. 57. rivier in Rusland, 58. gil, 60. eikenschors, 62. plaats in N.-H., 64. zwart agaat.steen, 65. hoekbalkon, 67. naaktkieuwige slak, 68. patroon. 70. vreemde munt, 72. zijtak Seine, 74. jongensnaam. 77. stad in België. 79. beest, 80. halfaap op Madagaskar en in Ind), 82! rode Spaanse wijn. 84 kweekgras (ZN), 85. rivier in Italië, 86. wel aan, 87. over. langs, 89. lidwoord (Fr). 90. geheel de uwe (afk. Lat), 93. welaan OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. kompel. 6. tra. 8. gebied. 13. melati. 14. kronen. 15. m.b.. 17. lik. 18. rek, 20. mis. 21. de, 22. pal. 24. salep. 26. tin, 27. Enos. 28. kanarie. 30. poet, 31. nis. 32. tot. 33. keg, 35. ere. 36. neger, 38. roman. 40. kraag. 42. reeel. 44 Marne, 47. Abel. 48. Inn, 49. lege, 50. fenol 52. sneep. 54. reeds. 56. Beets, 58. tabel, 60. sta. 62. nee, 64. ten, 65. pro, 67. arak, 68. Setubal, 71. Haps, 72. men. 74. genet, 76. net. 77. Ee. 78. kam. 80. met, 81. til, 83. la, 84. nobele, 85. edelen, 87. Turkije. 88. tol. 89 rostra. Vertikaal: 1. Kampen. 2 mm. ..j, 12. Drente. 16. banier. 19 elan. 21. Dieren. 23. los. 24. sater, 25. pikol. 26. toe. 28. kog. 29. Eem. 32 Tegelen, 34. Gameren. 36. nabob, 37. reins, 38. renet. 39. nagel 40. kaf. 41. aan. 43. ene. 45. ree, 46. els. 51. entree. 52. steeg. 53. patat. 55. dorpel. 57. Ees. 59. bel. 60. sameet. 61. aan. 63. •in mi n,>pi rune, 65. pan, 66. ostara, 69. temet. W 35 ere 70. betel 73. nabij. 75. silo. 78 7n kok. 81. ter, 82. les. 84. nr. 86 N T. kok. 81. ter, 82. les, 84. i INZENDINGEN Inzendingen worden derdag a.s. op oris bureau wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van f5.— en twee van f 2.50 Dag nichten en neven, En hoe is het op school, nichten en neven? Zijn de repetities nu bijna achter de rug? Fijn hoor! Genieten jullie nu ook zo van het mooie weer? De zon heeft ons wel een hele lange tijd in de steek gelaten, maar nu kunnen we dan toch ein delijk van haar stralen ge nieten. Wat zullen we bruin worden. Volgende week dinsdag be gint de avond-vierdaagse. Veel van jullie tippelen natuurlijk mee. Geweldig, wat een fes tijn! En dan natuurlijk vooral de laatste avond als jullie zulke mooie bloemen krijgt aange boden. Hebben jullie verleden week zaterdag nog een wandeling gemaakt door de Benelux-tun nel? Wat waren er veel wan delverenigingen. Leuk hoor! Zoals jullie waarschijnlijk de vorige week hebt gezien is er een fout geslopen in het maken van de sigaren- of sigaretten- houder. Hier komt de correctie: „We draaien de stukjes om en het platte gedeelte komt aan de bovenkant. Als we hier- Als hel regent word je onder een boom minder nat. Je zult wel zeggen; „dat weten wij We hebben waarschijnlijk al lemaal weieens voor een fikse regenbui onder een boom moe ten schuilen. (Bij een on weersbui kun je dat beter niet doen). Vooral als de regenbui pas is begonnen sta je lekker droog. Het moet natuurlijk wel in het voorjaar of in de zomer zijn, want dan zijn er ten minste bladeren aan de boom. Maar als de bui een poosje de gang is gaat het „bladeren dak" lekken en dan denk je dat er net zoveel regen onder als naast de boom valt. Toch ii dat niet waar. De „geleerde" mensen heb ben uitgerekend dat er 2530 pet. minder regen onder eet boom valt. Hebben jullie er wei eens over nagedacht hoe dat komt? Je zou zeggen dat al het water was op de bladeren valt toch ook naar beneden komt. klaar zijn halen we er een dun laagje vernis over en onze sigaretten- of sigarenhouder klaar". Is het nu helemaal duidelijk geworden? Het is echt een gemakkelijk en leuk werkje. Hoe kan er dan 2530 pet. min der regen vallen Dat zal ik jullie vertellen. Bomen hebben „om het del tig te zeggen" een water huishouding, dat is een speciale manier om het water af te voe ren. (Ook veel planten bezitten deze eigenschap). Ze hebben óf een afvoer van de stam af. ol een afvoer naar de stam toe óf een combinatie van die twee. Bij heel veel bomen wordt de meeste regen langs de stam af gevoerd. Let maar eens na een fikse regenbui op de beuke boom. Er staat dan gewoon eer plas vanjewelste om de stam Andere bomen bezitten een bla- derenstelsel dat de regen vooi een groot deel, zover mogelijk van de stam af, in de grond terecht laat komen. Er sijpelt wel wat door het bladerendak heen, maar de meeste regen valt toch ergens anders. Dat is trouwens altijd het geval, zoals jullie wel weet Oef, meisjes en jongens, hebben jullie ook I uitslag. Op de foto kunnen we ook zien hoe zoveel repetities gehad? Was het allemaal de hele klas aan het ploeteren is. Geloof Jarigen Nelleke Verweij stuurde het volgende versje in. Dag meisjes en jongens tot de volgende keer TANTE JOS POÉS Wat een grappige tekening, nichten en neven. Je ziet er van alles door- elkaar. Op de eerste twee teke ningetjes zien jullie dat die me neer werkelijk naar het vogeltje moet kijken. Of de foto mooi zal worden? Wij gaan nu maar eens proberen om 19 namen op te zoeken die met de letter F be ginnenHelemaal niet moeilijk hoor De oplossing moet worden ingezon den vóór dinsdag 13 juni. Mies de poes is weggekropen, nergens is ze meer te zien. Zus heeft overal gelopen, nu vraagt ze raad aan tante (Lien. Samen gaan ze aan het zoeken, tante kijkt in tuin en huis. Zusje gluurt in alle hoeken, misschien loert Mies daar op (een muis. Hoe ze ook zoeken en vragen. .Mies, Mies, Mies, waar zit je (zeg?" Miesje blijft hen steeds maar plagen Miesje blijft maar aldoor weg. Tante roept opeens naar binnen „Kom eens zien, wat ik hier Dan ziet zus haar poesje (spinnen In de wieg van 't poppekind. Prijswinnaars Leo van Heiningen Alblasser- dam en Helene Karreman Ca- pelle aan de IJssel Nellie Bal, Lucy Grimmerink. Meinie de Jong, Reinie Koole, Lydia Schut en Hans de Visser, van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nich ten en neven. De dierentemmer De spelers staan in de kring. In het midden'staat één speler. Hij heeft een stok in de hand en we noemen hem „de dieren temmer". Met de stok loopt hij naar één van de kinderen en tikt haar of hem aan. Het meisje of de jongen noemt de naam van een dier en de naam van één van de medespelers Het genoemde kind moet direct het geluid van het gekozen dier nadoen. De dierentemmer moet héél goed opletten want hij moet met zijn stok snel naar de ge noemde speler lopen en hem of haar proberen af te tikken voordat het dierengeluid is na gebootst. Als hem dat is gelukt mag de dierentemmer met de getik te van plaats verwisselen. Lukt het hem niet te tikken voor het nagebootste dierenge luid, dan moet zij of hij nog- eens een dier noemen en de naam van een andere speler. Puzzeloplossing OPL JONGENSNAMEN 1. Barend 2. Henk 3. Hein 4. Leen. „In de koe" Klaas, wat is de besté plaats om in de zomer melk voor be derf te bewaren? In de koe juffrouw! Kleine Jan is met zijn vadert DE ln de dierentuin gei1 eest. sin Waf heeft kleine Jan genoten! Oef., dat nijlpaard wal een I beest. i tor Wat een allerleukste apen. ze Wat een reuze dikke slang, sin En die leeuw die lag te ga-| de pen nu En die olifant I r vader. Roept ons Jantje, wat een snuit. Dl En dan vraagt hij plo.'selinfll in ernstig. Komt daar nu de olie uit? Deze tekening is van Karei van Duyvenbooden. Wat heeft m' hjj zijn vriend mooi ui gete kend en nog wel met een vlag in zijn hand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 16