ALLEEN BESLISSINGEN NEMEN Is het moeilijk zeemansvrouw 1e zijn? Een huwelijkdat nooit saai wordt i5 E2EESEEE3 Cactus-collectie is zeer fascinerend BLAD ZIJ dialoog ZATERDAG 10 JUNI 1967 v» OP zaterdagavond ga ik nooit uit, Ook niet naar feestjes of verjaar dagen. Dan belt mijn man op", zegt mevrouw K. van der Hoek-Siebel. Haar man is kapitein van de zeesleper De Zwarte Zee. Ze is 21 jaar ge trouwd. Daarvan was haar man bij elkaar nog geen vier jaar thuis. Zeker, het leven van de jongens van Leen Smit is romantisch en avon tuurlijk. Zij dragen zware verantwoordelijkheid om een job te bemachtigen, een sleep te vervoeren. De ogen van de hele wereld zijn op hen gericht, zo als onlangs nog bij de Torrey Canyon. Maar het contact met moeder de vrouw loopt door de lucht en via een telefoonkabel. Op dat spaarzame contact teren hun vrouwen, in Leek, Anna Paulowna, Dokkum, Nijmegen, Utrecht en van oudsher in Vlaardingen en Maassluis. ren" ]J De resu aren i ergelij) zijn i Ie Dom eru. Cf isdiens ibiaans otste ooit ]£EN „job" is een berging van een schip in nood. een „sleep" het verslepen van baggermolen, boor eiland en zo. Dat maakten de drie zeemansvrouwen, mevrouw Van der Hoek, en haar buren mevrouw M. J. de Werker-Mosterd (man nu elf weken weg) en mevrouw J. Brijs-Bos me duidelijk. De kamer van mevrouw Van der Hoek is ouder wets, met een kamferkist, een Chinees porseleinen theeservies, bepaald niet modern ingericht. „Daar houdt een zeeman niet van", lacht ze. „Thuis moet het knus zijn." Afgelost MEVROUW J. BRIJS-BOS: midden opgebeld. Ik schrok erg: Dick, dat n acteur Romantiseren zeelieden het huiselijk leven? „Ja", zegt de ka piteinsvrouw. „De zorgen blijven moeder", zegt mevrouw De Werker. Ook als pa thuis is, komen de kinderen naar jou toe. ook al verwijs ik ze dan wel naar hun vader. Als hij op zee moet jij de beslissingen ne men. Soms krijg je in drie of vier weken geen post. dat ligt eraan. Erge dingen? Nee. schrijf ik niet. Wat heb je daar aan j Wel achteraf.v als de kinderen tieblad weer beter zijn bijv." spellei ,u m Operatie !t Uchi r nr*ir*t °p De Zwarte Zee klopt de f,reKe* kapitein aan de hut van de stuurman. „Stuur, laat me van avond bij je zijn want ik kan mijn draai niet vinden. Katrien is geopereerd". In het ziekenhuis zei de dok ter: „Acute operatie. Kan uw man niet gewaarschuwd wor den?" „Liever niet", zei me vrouw Van der Hoek. „Neemt u de verantwoording?" vroeg de arts. „Akkoord". Dat ene woord onderstreepte haar eenzaamheid. Als de zuster, daags na de ope ratie in paniek aan haar bed staat: „Straks komt radio Scheve- ningen, wat moet ik dan doen?" zegt ze rustig: „Niets. Ik kom er zo aan". Prompt ging de bel. Op waar] n be- kenet haar blote voeten slipte ze uit bed om haar stoere zeesleper ge rust te stellen: „Alles gaat goed. Als je thuiskomt sta ik je op de wal op te wachten." De zuster droeg haastig haar pantoffels achterna. Is het moeilijk om zee mansvrouw te zijn? „Ik weet niet beter", zeggen mijn gast vrouwen. Vader he'eft ook altijd gevaren. Vader is op zee geble ven. Moeder telde voor twee Wij zijn zonder vader opgevoed. Het afscheid is het ergste. De één gaat hard in huis werken, de tweede koffiedrinken bij moe der, de derde slaat de Eenzaam heid tegemoet, want zij heeft geen kinderen. „Nu is ook de hond dood. Die kwam altijd naar me toe met zijn kop alsof hij zeggen wilde „ik ben er toch ook nog". Als je thuiskomt, is het net of er iets op je valt dat lege huis. Je mist de gezelligheid. E'en zeeman is erg huiselijk. We gaan nooit weg. Samen uit? Ja, naar het voetballen. We rijden de matches achterna ,tot in België, zeker. „Ik heb een poosje in Maasland gewoond", zegt me- MEVROUW K. VAN DER HOEKSE BEL: man is getrouwd met de see als ik maai goede tweede mag zijn vrouw De Werker. „De buren hadden zo'n medelijden met me. Ik kreeg op 't laatst medelijden met mezelf. Ben toen weer gauw naar de woningen van Leten Smit gegaan. Hier zie je de man nen gaan en komen. Mevrouw Brijs: ..Ze beschou wen je als iets aparts. Ik voel me niet bepaald een alleenstaan de". Steun Het blijkt dat wen veel steun aan elkaar heb ben. Niemand is verwend met thee op bed. kolenseheppen, het sjouwen van de vuilnisemmer Hoogstens vragen ze elkaar hoe lang duurt hel nog...? En ze maken in maart al de kerstkisten gereed voor dc be manning. Er is namelijk een Smits vrouwcnelub in Maassluis. Zo houden ze onderling con tact, gaan op excursie deze week naar volkshogeschool Olaertsduyn, maken uitstapjes. Ze weten het al in de Bijenkorf: kerstpapier in het voorjaar. Be waren ze voor ons. We stoppen in de kerstkist een mooie bad doek, lotion, slippers, boeken, een schrijfmap, poetsctuis. leuke dingen voor mannen Op Kerst- Smits Vrouwenclub, mevrouw Van der Hoek voorzit ter is, smeedt een hechte band. Mevrouw De Werker moest deze week rij-examen doen; ze zegde het af, ging liever met de club naar Olaertsduyn. Thuis past oma op de drie kinderen. Zee mansvrouwen gaan namelijk zel den uit. Je gaat niet alleen een zaak binnen, en als de mannen thuis zijn, zijn ze „uit". Je mdfet dus wel iemand heb ben waar je op terug kunt val len. meestal is dat de familie of goede kennissen of de buur- MEVROl'W M. J. DE WERKER-MOSTERD: ik kreeg medelijden met mezelf in Maassluis neten ue niet beter of het hoort zo: afscheid én thuiskomst. aandacht. Je vindt het zelf fijn om hem te vErwennen, hier kan hij de verantwoording even van zich afgooien. Ijsberen Zo sliep mevrouw Van der Hoek bij mevrouw De Werker toen de baby op komst was; de laatste noemde haar zoon naar de kapitein van De Zwarte Zee. „Goede kennissen zijn heel be langrijk." Ze zien er alle drie letfk ën welverzorgd uit. „We zijn geen beklagenswaardige vrouwen", zeggen ze. „De meesten hebben een eigen auto." Waar je man ook zit, je gaat er naar toe of je brengt hem weg, al is het naar Delfzijl. Als je man thuis is, vraagt hij veel Na zes weken loopt hij al weer te ijsberen. De zee trekt. Weer het afscheid. En het meele ven. Met een schip in nood, een redding, want: no cure no pay. De lijsten in de krant nakijken, de radio aan, zoals hij de Viking- bank. Of midden in de nacht naar het strand van Hoek van Holland. Je beleeft het als was jouw man erbij betrokken. Dan staat de lijn bij Leen Smit roodgloei end. Uitkijken naar een brief. Het huwelijk van een zee mansvrouw is nooit saai. Vorige week werd op de Zwar te Zee de urn aan boord gedra- ken. De urn op tafel geplaatst. De naaste familie was erbij, de sociale werkster, de kapi teinsvrouw en enkele genodig den. Buitengaats werd de as uit gestrooid, naar de laatste wil van de overledene. Heel triest al lemaal, zegt Katrien van der Meegaan met een zeereis is haast niet mogelijk. Je weet nooit waar de sleep terecht komt. Je stapt op in Vlaardingen om te bunkeren en stapt af in Falmouth. Trouwens, de boten zijn niet op vrouwenbezoek inge richt. De mannen hebben al ge noeg zorg om de sleep. Soms hebben zeeman^chtpa- ren een fijne vakantie gepland. Veertien dagen in Malta bijvoor beeld. Na drie dagen moet de man weer weg want bij een zeesleper gaat varen boven de vrouw werken voor het meisje. De derde zondag in juni va derdag zijn zij niet thuis. Wel worden ze ieder halfjaar afgelost al zijn ze in Hong Kong. Lekker eten en slank blijven De calorieen-vrees, in de Vere niqde Staten nog veel meer ver breid dam-in Europa, heeft al ge leid tot de produktie van allerlei voedings- en genotmiddelen met een minimum aan stoffen die dik maken, of waaraan men de koolhydraten en vetten zoveel mógelijk heeft onttrokken. Men is nu in Amerika zover (na een proefperiode van twee jaar) blikjes met een volledig di ner op tafel te brengen die niet meer dan tweehonderdvijfentwin tig calorieën bevatten. Er zijn nog variaties ook in het menu: groenten met vlees, rijst met kip. boontjes met chilisaus en vlees en vis (tuna) met een in de VS zeer populair soort vermicelli (noodles). Als de mannen het nu ook maar lekker vinden OOPELIJK zul len- er onder u geweest zijn die de cactus- en vet- plantententoon- stelling in Dier gaarde Blijdorp hebben bezocht. Een expositie ge houden ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van de Rotter damse afdeling van Succulenta, het publiek. dat 't alg de 1 gaat men t dat ■s te •blad jpasl f, de meen niet erg cactus gezind is, in contact te brengen met dat wonderlijke we reldje van merk waardige vormen en kleuren en de bijzondere schoon heid van de cac- tusbloei. Een cactusverzameling is niet saai, zoals vaak wordt veron dersteld, want alleen al het ver schil in zuil- en slangencactus sen, schijf- of vijgcactussen is zeer opmerkelijk. En als we dan nog de verschillen zien in de kleuren van beharing en be- doorning. heeft zo'n collectie iets fascinerends. En de bloe men zijn zó exotisch en in ver houding tot de planten zó bij zonder groot, dat de ontwikke ling van knop tot bloem een openbaring is, zelfs voor de grootste leek. Traag Maar nu doet zich de moei lijkheid voor hoe we dele over 't algemeen vrij trage groeiers in bloei kunnen krijgen. Meest al heerst het misverstand dat een cactus een woestijnplant is en het dus in huis ook prak tisch zonder water kan stellen. Nu zijn er inderdaad soorten die thuis horen in hete droge stre ken, maar ook daar valt wel eens regen. En we gaan er van uit dat de cactussen hier in de zomer volop aan de groei zijn en 't winters moeten rusten, om door droogte en armoede tot bloei geprikkeld te worden. De temperatuur kan variëren van enkele graden boven het vries punt tot 10 gr. C. Warm In voorjaar en zomer houden - cactussen van licht en warmte en alleen bladcactussen prefe reren door hun groeiwijze in de oerwouden schaduw, terwijl zij ook uitstekend reageren op een verblijf buiten. De overige soorten kweken we dus warm en dicht bij ret glas. We gieten zo mogelijk met regenwater op de aarde als deze droog is en bij warm weer sproeien we ook over de kop van de planten. Daarbij verlangen ze veel fris se lucht in de zomer. De echte gedrongen cactus- vormen geven we meestal geen mest. in tegenstelling met de bladcactussen als Phyllocactus, lidcactus en Rhipsalis. die elke veertien dagen hun portie krij gen toegediend De overige soorten verliezen door mest en vooral door stikstof dikwijls hun karakter. Verpotten Het is wel zaak om cactus sen in goede grond te kweken en de meeste cactuskwekers verpotten hun kleine planten elk voorjaar. Grote exempla ren kunnen 3 a 4 jaar in hun pot blijven. Tegenwoordig wordt aan blikken en plastic potten de voorkeur gegeven boven aardewerk, omdat in blik en plastic de warmte be ter bewaard blijft. Sommige kwekers bereiden zelf cactusgrond, die we per zak kunnen kopen. Een goede com binatie is voedzame compost met wat klei en gedroogde koe mest. met wat scherp zand voor de luchtigheid. Een laagje fijne kiezel erover voorkomt argen- voiming en dichtslaan van de A. C. MULLER-IDZERDA. „Wat een naar onder werp hebt u ditmaal ge kozen; tóch wel zinvol, want ook hierin kunnen we weer van elkaar le ren." Dergelijke reacties lazen wij, ook andere, waarin men blij was zich te kunnen uiten en de me ning van anderen te ho ren. Wc gaan nu luisteren naar mevrouw P. te T. „Begin dit jaar vertelde men mij dat mijn man misschien nog een jaar te leven had. De arts raadde mij aan dit niet tegen mijn man te zeggen: Hij zou het zelf wel merken". Later vroeg mijn man wat de dokter gezegd had. Ik heb toen geantwoord dat over eni ge tijd weer bloedtransfusie noodzakelijk was. Heel mon ter zei mijn man: ..Dat dacht ik wel. elke paar jaar een keer naar 't ziekenhuis". Enkele weken geleden be greep mijn man door uitlatin gen van de huisarts, hoe het met hem gesteld is. Dit is voor mij zo'n opluch ting. dat ik iedere dokter wel zou willen aanraden de pa tiënten de werkelijkheid te zeggen. Mijn man vroeg na het doktersbezoek om papier hij wilde zijn rouwkaart opstellen. Het is alles verdrie tig, maar we leven nu samen naar het. einde Aan de pastoor heeft hij gevraagd een blijde uitvaart te regelen. Wij kunnen er nu rustig over praten en bepaalde za ken samen overleggen. Hij maakt zich nu geen zor gen meer over zijn moeheid, hij weet de oorzaak en zegt geregeld: „Ik ben God zo dankbaar dat ik zo'n rustig sterfbed mag hebben." Hij slaapt veel, zijn geest is hel der en aan velen die hem be zoeken spreekt hij over de goedheid Gods." Reis „Hoewel ik deze keer het on derwerp niet zo geslaagd vind. wil ik toch mijn ervaring aan u doorgeven" zegt mevrouw O te R. „Bij mijn moeder werd een kwaadaardig gezwel ont dekt. dat operatief verwijderd werd Van de specialist moest ik zwijgen tegen mijn moeder over de ernst ervan. Dit vond ik heel erg. Zij werd op haar verzoek bij mij thuis verpleegd, en éen keer zei ze: „Als ik niet meer beter word. is alles goed". Ook toen stond ik in twijfel om het te zeggen, maar de woorden van de dokter hielden mij tegen. Moeder is overleden. Daarna heb ik nog met de predikant gesproken met wat mc steeds bezighield. Hij zei: „Als we een reis gaan maken moet alles in orde zijn. Zouden we ons dan met klaarmaken voor die lange reis? En zo is het toch? Nu is mijn vraag: Voor een Christen moet er toch eerlijkheid zijn°" Gtcii lijd L zelf- „Ik voel het nog als verwijt, dat als er mensen gin gen sterven, ik er dan niet met hen over gesproken heb" zegt mevrouw W- te L. die acht jaar v erpleegster is geweeest. waarvan twee jaar wijkver pleegster. Zij is nu zes jaar getrouwd: „Ik weet wel, nu zie ik het zo. maar als verpleegster mis je vaak de tijd om een rustig gesprek met de patiënten te hebben en is het vaak ook ge makkelijker om het aan de do minee of ouderling over te la ten. Toch zou men zo veel mo gelijk moeten proberen te pra ten over deze dangen." Zien „Mij trof uw vraag: „Laten lezers aan jonge kinderen de overledene zien?" zegt me vrouw P. te H. „Dat riep weer haarscherp in mijn her innering het beeld dat ik als achtjarige beleefde toen mijn broer van veertien jaar gestorven was. Hij lag thuis opgebaard, ik vond hem mooi, zo vredig en ontspannen (ter wijl hij ontzaglijk geleden had). Ik was diep onder de indruk van het bewegingloze, bang was ik niet, het overweldigde me. Het was de eerste keer dat ik met de dood in aanraking Toen ik dertien jaar was. overleed een vriendinnetje. Ze lag opgebaard in de aula van een ziekenhuis, een weidse naam voor een akelig scheme rig kamertje. Ze zag er grauw uit, zo echt „dood". Vreselijk vond ik het, en vooral 's nachts besloop dat beeld me als iets allerakeligst. Mijn conclusie is: de omstan digheden waaronder een kind een dode te zien krijgt zijn erg belangrijk. Mijn kinderen Uien. twaalf en veertien jaar) vragen wel eens: „Als opa doodgaat (hij is al heel oud), neemt u ons dan mee naar hem toe?" Mijn antwoord is dan steeds: „Dat hangt hele maal ervan af hoe hij er als dode uitziet, en verder mag je het zelf weten of je wilt gaan of niet." Vredig De jongste zoon van me vrouw B. te D-, zestien jaar oud. was erbij toen zijn vader, die in de tuin bezig was. plotse ling in elkaar zakte en over leed. „Enkele uren nadat de zuster haar werk had gedaan, zei ik tegen hem: „Ga nu eens even mee. bij pappa kijken. Hij iS nu zo vredig." Dit deed ik omdat hij het ogenblik van sterven had mee gemaakt en dat is zo ontzet tend. Daarna heeft mijn zoon dit gezegd: „Toen ik pappa dinsdagavond voor het laatst zag, hadden de zusters zijn han den gevouwen op het laken ge legd. Maar de glimlach die op zijn gezicht lag. hadden de zusters niet gemaakt, die was van hem zelf." De zakelijke dingen "zijn in zulke omstandigheden ook zo moeilijk. Zorg vooral voor een machtiging voor de giro en houd twee spaarboekjes bij. ..In ons geval kregen we als smartegeld een paar maanden extra salaris, maar je moet lang met dat geld toekomen omdat alle pensioenen moeten worden aangevraagd. Onze aww-uitkering kwam als eerste na drie maanden en na ruim een half jaar kwam de eerste uitkering van het rijkspensioen. Alles is dan wel met terugwerkende kracht, maar ga zo zuinig mogelijk om met het extra salaris." Wachten Hetgeen mejuffrouw M. te V. aanroert, is ook zeker vermel denswaardig, vooral omdat ons gebleken is dat het vrij veel voorkomt. „Een onverwacht sterfgeval is erg," zegt zij. „Maar een langdurige onge neeslijke zieke in een gezin is ook verdrietig. Mijn moeder wist al jaren dat ze niet beter kon worden, dat had de dokter haar gezegd. Niet iedere dokter zou dit ge daan hebben als de patiënt nog wat huishoudelijk werk kan doen. Het is bewonderenswaar dig zoals moeder deze ziekte heeft doorgemaakt. Ze heefl nooit geklaagd. Al zie je iemand die je lief is pijn lijden, hoe erg dat ook is. nooit zou je gewild hebben dat er iets gegeven zou worden om de levensduur te verkorten Veel lof he'o ik voor diege nen die moeder verzorgd heb ben; één ding vond ik treurig: als moeder voor onderzoek of bestraling bij de specialist was, moest ze daar uren wachten. Zij was bedpatiënt, maar daar werd geen rekening mee gehou- We hebben wel eens een matras van een driedelig bed meegenomen, dan kon moeder daar in een hoekje van de wachtkamer op gaan liggen. Zoiets is toch meer dan treu rig! De laatste keer dat moe der daar voor onderzoek kwam, verloor ze het bewust zijn. Toen ze bij kwam werd ze door twee zusters in een taxi geholpen, en dan ging ze maar weer. Als er ergens ver betering nodig is. dan is het wel het samenwerken van de specialist en huisdokter op dit punt." We zijn benieuwd of hierop reacties komen van me dische zijde. 0 JONGENS, wat was ik blij toen ik de vorige week mijn stukje gaaf in de krantt zag staan. Ik head het weer veel te lang gemaakt en dat bezorgt de meneer van de krant hoofdpijn, terwijl je nooit weet hoe holderdebolder het zaakje terecht kan komen. Geluk kig was er maar één zin veronge lukt en dat komt in de beste kran ten voor. Ik ben ook blij dat wat ik aller eerst wilde zeggen nu m één keer is neergeschreven al zijn er al mensen die me bedankt hebben alsof het onderwerp zou zijn uit geput. Toch niet. Eigenlijk nooit, maar dat is met alles zo. We hebben alleen een hoekje van het terrein overzien, daar gekeken waar he den ten dage zoveel licht valt, snow-ücht uok hebben we even achterom gekeken om ons niet al te gewichtig en verontwaardigd te voelen: eine cultuur heeft zijn eigen taboes. Maar steeds waren we nog bezig met ae alkortig: sex. Aan sexualiteit, en nu gebruik ik het neie woord, waren we nog niet toe. De totaliteit, het geschenk aat sexualneit is, scnool nog achter ae tecninek, ae kwelling, de bluf van sex. uai is natuurlijk ons aller eigen scnuid. \\/E beleven het alles zelf niet W genoeg als totaliteit. We ge ven ai op mix ornaat we bang zijn voor ue sexualneit uit te komen, wie noon ae anaer tegemoettreedt met een auiaeiijxe en onbezorgde oewonuering, wie nooit zichzelf voelt leven en bewegen en verlan gen, moet met veroaasd zijn als Kinaeren denken nat dat stukje leven een apartje is, iets geheuns, en aus ae stap is zo gedaan .ets zonatgs. Ol anaers gezegd: je hebt van die oijgeuuuwae jonge vrouwen aie er veroazend aaraig uitzien: ieuk iwuiset, s avonas een oor- Kiiopje uai precies ae Kleur van de mouse opvangt, een paar Descnaal- ue nauw.euueiien, eitzvoort. waar om zeg**.-» we niet vaKer: wat zie jij er vn.g uit.' is aat niet de ware aexuauict: genieten aat je leelt, uat je geen sionsje Dent? Het ncnaam meenemen ais het ware in je persoomijKneia'/ Wat ik meestal Hoor is: wat ver beeldt zy zien, oi: zulke meisjes kunnen maar alles overnouden, ze heoDcn niet zo n hutsnouden als ikTerwijl de huisvrouw ver pieteren en verslonzen mag en net aoet ol het ae nemel welgevallig is aat zij er sluik en sloom uitziet. Dat is reuze hypocriet. Want daarmee aoet de Dewuste huis vrouw nét aisol zij wel wat beters acnter ae nana neelt. En die kleine neraeioic irionu maakt nu juist net eren van net neie schepsel siuK. uat eren is sexualiteit. An aers mei. wie naar ongenuwde Duui vrouw uiuacnt ornaat zijzelf aan toen maar een apartje heelt en op slot zijn, beleeft. zij alomvattende En de man die niet eens ziet hoe slordig en triest zijn vrouw er overaag bij loopt, kent het prin cipe niet van het cadeau dat leven neet. Want leven als geschenk wil zeggen sjaloom. Waar die ont breekt is gebrokenheid. Wie vecht kan niet beminnen, wie op wacht staat ontbeert warmte en huise lijkheid. TVfIE nimmer toont blij te zfjn VV met het geschenk, riskeert vragen van jeugargen: waarom zij toen zijn verwekt. Riskeert reac ties die nu nel cadeau sexualiteit gaan koesteren en overschatten is het wonder dat ouders soms schriKken van de uitlatingen van hun kinderen? Wat een tijd is dit toch, afschu welijk als je een bang mens bent, en geweldig als je eens even alle geestelijke luiheid, alle fatsoens angst ailegt en je realiseert wat je aan mogelijkheden krijgt toege worpen. Ondertussen ontrollen zich eind examens, tankslagen wat een week. Het: wat nad je voor je Duits? hoeveel vragen kreeg je met bio? afgewisseld door: hoe gaat het in het Nabije Oosten, heb je nog naar de radio geluisterd? Ik doe zorgvuldig mijn inkopen: voeding en een rustige avondmaal tijd zijn nu belangrijk, en maak na het eten „mijn" algebra. Erg gezellig, maar de Open Brief schuilt op naar een laat uur. En de persoonlijke brieven zijn ner gens meer. ja, op een stapel hier, in gladde, groene mappen. Vandaag kreeg ik een kattebel van een briefvriendin die het bij zonder zwaar heeft gehad de laat ste maanden, en nog heeft. Alsof ze mijn wegblijven op een speciale manier aanvoelde, schreef ze: sterkte met alles, ik zal eens wat meer aan jou denken als aan iemand die net zo hard voor alles en iedereen moet vechten als ik. Is dat niet lief? Ik vond het fijn. Net als al die doorschrijvende „getrouwen" die door geen zwijgen htm wekelijkse notities staken. Al len hartelijk dank en tot heel spoedig naar ik hoop. Ondertussen als vrouwen aan onze taak: de dagelijkse. Geen man kan ooit voelen als wij hoe vrede en harmonie beginnen bij de priegel werkjes. Echter ook geen groter gevaar dan dat de vrouw zich verliest in het kleine en de totaliteit uit het oog verliest. Maar als zij zich daarvan bewust is, is dan haar positie juist niet een unieke? Midden-in? |K dacht daaraan toen een paar l minuten gelCder. want ik schrijf ook al midden in de week reportages doorkwamen van bij eenkomsten in kerken overal in ons land. Er zijn redes bij waarbij ik me niet aan de indruk kan ont trekken dat sprekers in het poli tiek spel (dat dit alles is) nog gauw even een gemakkelijk ver kregen tien proberen te krijgen op het politiek zomerrapport. Dank zij Israël en de voor de hand lig gende eenstemmigheid. En, midden-mens die ik ben, zie ik achter Israël een beeld rijzen: dat van menig vriendenpaar dat ter ere van zijn zilveren bruiloft de laatste jaren naar Israël, maar ook naar Egypte en andere landen rond de Middellandse Zee is ge reisd. „Kinderen, jo. met ogen dicht van zweren. Onvoorstelbare woontoestanden. Corruptie. Ar- Als wij ons ee dat stukje wereld e te sight-seeën? Waar haat leeft, waar armoede is, ligt schuld. Ver eenzelviging met Israël is een klein kunstje. Maar je betrokken weten bij het jaloerse kind dat heeft leren liegen en krabben, dat is veel moeilijker. Maar wie weet, is er bij ons een begin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15