ONDAGS BUD ZWITSERLAND ZWICHT NIET VOOR SPAANSE ZON Tips voor reis per trein RK; J*. ZATERDAG 10 JDNI 1961 EF Hebben landen als Zwitser land en Oostenrijk eens favoriet bij de pionierende toerist, later bij steeds groeiende groepen afge daan? Hebben de Alpen voor MUL(de vakantievierder hun contaattrac^e verloren? gheiC Als men de plaatselijke toeristenbureaus mag geloven ?zeker niet. En zij staven hun propaganda met cijfers, waar open uit moet kijken dat reis" DOOR Dick Ringlever bureau-statistieken een totaal overtrokken beeld geven. n e' De Zwitsers zeggen dat het in- Jmirt derdaad de zonlanden zijn, die bij reisbureaus de hoofdschotel vormen. Maar zij stellen ook, dat dit niet representatief is thoi|voor de richting van de grote trek. und „In dit beeld, zeggen zij, wordt geen rekening gehouden met het legioen van privé-reizigers. En dat trekt meer naar het oude Zwitserland, dan naar de nieuwe IJ 1 vakantiecentra." Exacter uitge- drukt: maar 15 procent van alle EIDÖ Zwitserland-gangers gaat per reisbureau, voor een land als Spanje ligt dit percentage zeker op 80. ^Gemakzucht te i De reden? Zwitsers noemen het gemakzucht van de bureaus, ook van de Nederlandse. Zij zeg gen: „Het is voor bureaus een voudiger een vliegtuig te charte- eriodi Kn en grote groepen tegelijk af te zetten op zuidelijke stranden. Voor andere reizen moet meer worden georganiseerd, terwijl er over het algemeen minder aan wordt verdiend." Die handelwij ze trekt het beeld volkomen scheef. Daar komt bij, dat cijfers die stijgingen illustreren, er voor Middellandse Zee-centra meer uitspringen dan,' voor traditioneel Zwitserland. Immers draagt Zwitserland al sinds jaar en dag het etiket vakantieland, in de zonlanden kwam het toerisme pas zo'n vijf jaar terug goed op gang. Daardoor zijn Zwitserse o- vernachtingscijfers (vorig jaar 1.100.000 overnachtingen alleen al van Nederlanders) wat op de achtergrond geraakt, ondanks de jaarlijkse stijging. Gezien deze basis zijn Zwitsers al tevreden met een stij ging van twee, drie procent per jaar. En daarom waren zij vorig jaar érg tevreden toen er een vooruitgang van zeven procent werd geregistreerd, het hoogste percentage sinds de laatste oor- Ongerept „We kunnen geen blauwe he mel veitoopen, ook geen lage ta rieven," zegt de man van het ver keersbureau in St. Gallen. Maar Zwitserland heeft zijn eigen at tracties. Slecht weer hoeft voor de toerist geen handicap te zijn. Wanneer hij niet kan bruinen, zijn er andere mogelijkheden om zich te vermaken. Een boottrip op een van de ve le meren bijvoorbeeld, bezoeken aan musea, wandelingen, ver maak in de steden. De Zwitsers, welvarende zakenlieden, prijzen hun attracties luide aan. En zij beperken zich daarbij niet tot traditionele trekpleisters: Tessin (de omgeving van Lugano en het Lago Maggiore), centraal Zwitser land, het Vierwoudstedenmeer, Bemer Oberland. Sinds kort zijn er twee bijgekomen, die jaren lang vergeten plaatsen brengt de I Eén ervan is de noordoosthoek met St. Gallen als centrum. Geen land van hoge bergen, de Zwitser geeft dat direct toe. Trouwens, over bergen spreekt hij eerst als ze de 4.000 meter te boven gaan. En de 2000 me ter-bergen in de noordoost-hoek zijn voor hem slechts heuvels, al is de Santis, die er een dikke 500 meter bovenuit komt, zelfs in de ze tijd van het jaar nog wel eens met een dikke laag sneeuw bedekt. Maar die bergen propageren de Zwitsers daar ook niet. Wél: de ongereptheid, in die zin, dat men er de toeristenlegioenen te vergeefs zoekt. Bad Ragaz. ten zuiden van Sar- gans, dan even buiten beschou wing gelaten. Want dat is voor het grote publiek toch niet toe gankelijk. Als men niet in staat is 80 tot 150 gulden per dag neer te tellen om te logeren in een van de beide grote hotels, Quel- lenhof en Hof Ragaz, kan men er beter niet komen. „Die luxe is, zegt de man van het ver keersbureau, alleen weggelegd voor de oude aristocratie. Niet eens voor de nieuw-rijken, want die zullen zich in de sfeer van 1890, die in dit Kurort hangt, ook niet thuisvoelen." pelen. De privé-artsen, die er dik aan verdienen, bevelen het graag aan en spreken over bloed reinigende kuren. Kuren, die men elke ochtend gedurende een half uurtje onder gaat. Daarna zoeken de meesten vermoeid het bed weer op, om rond negen uur opnieuw op te staan voor ontbijt en de golflink, alles in de stijl van de vorige eeuw. Ook tijdens de avonduren. Dan verschijnen de heren in jacquet, de dames in lang voor het diner om daarna voorzichtig wat pasjes op de balvloer te zet ten. teeids uitzicht heeft over het Alpenland. Een kabel- Maar sinds in 1957 de kanto nale bank van St. Gallen het plaatsje nieuw leven inblies en aandelen nam in beide hotels, zijn ze weer in vol bedrijf en van april tot eind september vol- bezet. Maar dat Bad Ragaz maakt, als gezegd, geen deel uit van Zwitserlands toeristische propa ganda. Waarom zou men? Wie niet tenminste over een Merce des 220 beschikt, hoort er niet Maar die noordoost-hoek bestaat niet alléén uit Bad Ra gaz. Dat zij de doorsnee-toerist tot troost. Wat hij er meer vindt? Vredig natuurschoon en niet te hoge prijzen in de eerste plaats. Dan nog niet door de grote toe ristenstromen ontdekte dorpjes. En degene, die dan persé nog een echte berg op wil, kan zich met een kabelbaantje naar de 2504 meter hoge top van de Santis laten schommelen om in het restaurant op de top een glaasje Appenzeller-bitter of een kop Kaffee Kirsch te gebruiken. Verder, natuurlijk (voor een re genachtige dag winkelen), St. Gallen. En wie daar is, zal zeker niet de „Stiftsbibliothek" mogen ver geten: de studiebibliotheek van het in de achtste eeuw gestichte klooster van de Benedictijner monniken. Hij vindt er bijna 100.000 oude boeken, waaronder zelfs handschriften uit de zesde eeuw. Een dagje Zürich is ook aan te bevelen, al vraagt dat wel een goed gevulde portemonnee. Goedkoper blijft altijd een trip naar Liechtenstein, al was het alleen maar om te horen hoe goedkoop de 20.000 inwoners van het vorstendom er leven. In de konditoreien aan de hoofdstraat van Vaduz vertelt men graag over de minimale belasting (18 procent voor particulieren, 13 procent voor de ondernemingen). Maar ook over attracties van het dwergstaatje voor de toerist: veel natuurschoon. Gezondheid ligt er om so in te duiken in het zwembad van beide luxe hotels in Bad Ragaz: bloedreinigend water zeggen de artsendat met een constante temperatuur al 3000 jaar lang uit de bergen stroomt. Badplaats Niet alleen om die typische sfeer, die doet denken aan de tsarentijd. Ook en vooral om het geneeskrachtige water, dat al 3000 jaar met een constante tem peratuur van 37 graden uit de bergen stroomt Vandaar ook het zwembad tussen beide hotels in. Vroeger al. tussen 1900 en de Het baden daarin is in Bad eerste wereldoorlog, was het een Ragaz een dagelijkse ceremonie, geliefd vakantieoord. De rijken 's Morgens om half zes al bege- uit Europa brachten er graag ven de (meest bejaarde) gasten hun vrije tijd door. Enkele tien- zich in kamerjas schuifelend tallen jaren daarna was het ver- naar het bad om zich daar in geten gebied en moesten de ho- het warme water onder te dom- Rijke variatie voor de vakan tieganger in de noordoost-hoek. Plaatselijke VWi adviseren graag ook een bezoek aan het Pestalozzi kinderdorp, 10 km ten zuiden van St. Gallen, genoemd naar de bekende Zwitserse peda goog, die 200 jaar geleden zijn ideëen uitdroeg. In het dorp wordt wezen uit alle delen van de wereld een schoolopleiding gegeven en te vens een ambacht geleerd. Zij wonen er in een dertigtal huisjes, die ook eens Neder landse wezen hebben gehuisvest. Thans is er een aantal Tibe taanse kinderen ondergebracht. Wie dat dan gezien heeft, kan ook even een uitstapje maken naar Wildhaus om er het huis te zien waar Zwingli werd gebo ren: niet veel meer dan een ou de schuur, vlak achter de kondi- torei Alpenblick. Of naar het Bo- denmeer en de overbekende wa tervallen van Schaffhausen. Het ligt allemaal dicht binnen be reik. Het is deze streek van „Streu- siedlungen", die de Zwitsers dit jaar voor het eerst royaal in hun propaganda naar voren brengen. Een andere is het dal van Zi- nal, bij Zermatt in de Walliser Alpen. Want daar ligt het princi pe van (nog) meer geld verdie nen niet ten grondslag aan recla me-acties. In Zinal wil men de ontvol king tegengaan. De boeren, die er vroeger woonden, zijn de laatste jaren in grote groepen te gelijk naar de steden getrokken omdat daar nu eenmaal een bete re boterham werd geboden. En om die uittocht te remmen, gaat men er nu toeristen naar toe brengen. Niet op initiatief van de over heid, maar op dat van een parti culiere organisatie (SET). In Zwitserland zou men ook moei lijk anders kunnen verwachten. Men is er ook trots op, dat voor zulke projecten geen beroep hoeft te worden gedaan op natio nale middelen. De liberaal den kende en handelende Zwitser houdt overheidsbemoeiing er lie ver buiten. Een treffend voorbeeld daar van is ook de nationale lucht vaartmaatschappij Swissair, die als enige Europese maatschappij geheel in handen van particulie ren is (en ook nog nooit verlie zen heeft geboekt). haafd (auto's zijn er verboden) verrijst een nieuw vakantiedorp. En die opbouw is meteen fors aangepakt met de vestiging van Zwitserlands grootste hotel, dat plaats biedt aan 500 gasten. Voor de helft is het verhuurd aan organisaties (o.m. de Club Méditerranée), voor de helft staat het open voor de privé-va- kantiegangers. Naast dat hotel komen er een aantal chalets en tien grote jeugdhuizen, waarvan het eerste nu gereed is. Deze jeugdhuizen tellen elk 80 bed den, die alle tegelijk voor 140 gulden per nacht worden ver huurd. Het is het Nederlandse jeugdreisbureau Roy, dat hier van dit seizoen de primeur heeft gekregen. De bouwers hebben vele mil joenen moeten steken in dit min of meer sociaal project Maar zij zijn ervan overtuigd, dat ze er op den duur weer uitkomen. Nu al heeft het hotel een zeer redelijke bezetting Wat overi gens niet te verwonderen is, want Zinal ligtmidden tussen de wat de Zwitsers dan noemen, echte bergen. De Matterhorn ver nist op slechts enkele kilometers afstand. En ook rondom is het hooggebergte, waarop men uit kijkt Nieuwe bronnen Grootste hotel Zinal krijgt een nieuwe injec tie. Naast het 200 zielen tellende oude dorp, dat geheel in zijn hui dige gedaante wordt gehand- Voor hen die Zwitserland wil len zien, maar die niet de drukte wensen van de traditionale cen tra, een aantrekkelijk va kantie-oord. Dat wil de Zwitser zijn buitenlandse gasten graag voorhouden. En dat hij erin zal siaeen zijn nieuwste attracties te verkopen, staat wel vast Zijn koopmansgeest is bekend. u P0j5. $n n»euwe bronnen zal hij efficient aanboren. Heeft het zuiden zijn zon, de Zwitser heeft zijn bergen, die hem goud leveren. En die bronnen zullen, voorspelt hij, nooit opdrogen, ook al lijkt de Spaanse zon daar alles voor in het werk te stellen. IN de reisbureau- folders komt Het misschien niet zó tot uiting. Zuidelijke Middellandse Zee-zon lijkt midden-Europa vakantiegebied sinds tientallen jaren de laatste tijd wat In de schaduw te stellen. Elk seizoen worden nieu we zonreizen geof freerd. Zuid-Spanje, Joegoslavië, Grieken land: het zijn de trek pleisters voor het va kantievierend Europa van vandaag. Wie het aanbod van reizen be ziet, zou tot de con clusie kunnen komen, dat er naast die zon landen verder niets TIP voor de toerist, die per trein gaat. Het is mogelijk een treinkaartje te kopen tot aan de Zwitserse grens en daar verder gebruik te maken van een zgn. vakantiebiljet, dat 50 procent re ductie geeft op alle treinreizen binnen Zwitserland. Dit biljet, dat in Neder land veTkrijgbaar is, kost 30 Fr. voor eerste en 22 Fr. voor tweede klas en is een maand geldig. Voorts kan men (voor ƒ30) een regionaal abonnement kopen, waarvoor bij een verblijf van 15 dagen 7 dagtochten kunnen worden gemaakt. Beschikt men over een va kantiebiljet, dan kan men op vertoon hiervan het regionaal abonnement met 25 procent korting krijgen. Zeilen it ook mogelijk in Zwitserland. Hier actie op het Meer van Zürich.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13