SYRIË ZWICHT ALS LAATSTE IJS Diplomaten redden zich met touwen Commentaar Tot het laatst werd nog verbeten gevochten JAMIN? HET DUURDE VIER DAGEN EGYPTE GEEFT TOE Toch weer gevechten Enorme verrassing voor de Russen HELE SINAI VAN ISRAËL Piet Snoeren hoorde Hoessein en Nasser Vrijdag 9 Juni 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Dagblad Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Groot was de opluchting, toen gister avond plotseling het nieuws over het beëindigen van de strijd in het Nabije Oosten bekend werd. Nadat Eypte het bestand had aanvaard, mocht worden verwacht dat de andere Arabische lan den geen moeilijkheden meer zouden veroorzaken. Syrië aarzelde, maar kwam vijf uur later ook over de brug. Historisch ogenblik. Oe Thant leest Egyptische verklaring voor. NEW YORK Syrië aanvaardde vijf uur na Egypte het bestand in de strijd met Israël. Het militaire conflict in het Nabije Oosten heeft slechts vier dagen geduurd. Teleurstelling en verbittering heersen in de Arabische landen. In Israël is het bestand met gemengde gevoelens ontvangen. Men is blij dat de strijd is afgelopen, maar er heerst wantrouwen over de bedoelingen van Egypte en Syrië. Ook westelijk van Suezkanaal TEL AVIV Volgens een Is raëlische militaire woordvoerder zijn vanmorgen toch weer hevige gevechten uitgebroken bij Is- maïlia (dichtbij het Suezkanaal), waar Egyptischè infanterie en tanks een „laatste wanhopige po ging doen" uit de Israëlische stel lingen te breken om dan via het Suezkanaal te ontsnappen naar Egypte. Radio-Kaïro meldde vanmorgen dat de „luchtaanvallen van Israël op de Kanaalzone voortduren". „Israëlische troepen zetten de strijd ondanks het bevel het vuren te staken, voort", al dus de mededeling. Dat zou het geval zijn ten westen van het Suezkanaal, dus aan de over zijde van de Sinaï, op ruim 200 kilome ter van de Egyptische hoofdstad Kaïro. De Egyptische bereidverklaring, het door de Veiligheidsraad geëiste bestand te aanvaarden, was vooral voor de Russen een enorme verrassing. Oe Thant (secretaris-generaal van de VN) moest een felle rede van de Rus Fedorenko onderbreken om de Egyptische verklaring voor te lezen. Terwijl Oe Thant gisteravond de aad inlichtte, zat de Egyptische afge- aardigde El Kony, zonder een spoor an emotie op het gezicht, tussen de ertegenwoordigers van andere Ara- lische landen die geen lid zijn van de laad. Toen Oe Thant was uitgesproken, ervatte Fedorenko zijn felle aanval op iraël. Hij verdedigde een resolutie, 'aarin Israël als aanvaller wordt ver- irdeeld en bevel krijgt, zijn troepen rug te trekken. Deze resolutie is gisteren niet in imming gebracht, evenmin als een Amerikaanse, waarin gevraagd werd om staking van de strijd en onderhan delingen over terugtrekking van strijd krachten. Vanavond om 8 uur komt de Veilig heidsraad opnieuw bijeen. Dan zullen wellicht gewijzigde versies van de re soluties naar voren worden gebrscht. Zondebok President Nasser zou vandaag de Egyptische bevolking toespreken. Het zou zijn eerste openbare optreden wor den sinds het uitbreken van de door sijn haatcampagne uitgelokte strijd. Nasser moet een zondebok vinden. Het zal hem moeite kosten zich vrij te pleiten. Amerika en Engeland zul len mogelijk verantwoordelijk worden gesteld voor de Egyptische nederlaag. Ook na aanvaarding van het bestand zette radio Kairo de aanvallen op de politiek van deze landen voort. Mo gelijk zal Nasser iets zeggen over de sluiting van het Suezkanaal en de olie leveranties. Een veel gehoorde mening in Kairo is: „Er is niets opgelost. De beslissing is alleen weer een paar jaar verder verplaatst". Overnemen Algerije, dat hard bezig is de leiding n de Arabische wereld van Nasser over te nemen, zegt vastbesloten te zijn, de strijd tegen Israël voort te zet ten. Het oefent kritiek uit op de hou ding van de „socialistische landen", waarmee vooral Rusland wordt be- Intussen heeft Algerije alle kadet- t_en, die aan militaire academies in st-Europa studeren, teruggeroepen. Het is niet bekend of dit besluit geba seerd is op ontevredenheid over de Russische houding. Mogelijk zijn de ka- detten nodig om „de strijd te kunnen voortzetten". Een gestage stroom van vliegtuigen :n militairen begeeft zich sinds enkele dagen naar Egypte. Afgewacht moet worden of de houding van Algerije al dan niet een gebaar is, dat slechts dient om zijn prestige in de Arabische wereld te versterken. zie pag. 5 Syriërs staken ambassade in brand ADANA/TURKIJE Amerikaanse diplomaten en hun echtgenotes hebben zich langs touwen naar beneden moe ten laten zakken om het vege lijf te redden tijdens de brand die Arabische betogers een dezer dagen ontstaken in het Amerikaanse consulaat in Aleppo. Dit heeft de consul, John Barrow, jisteren bij aankomst in Adana, in Turkije, na zijn uitwijzing uit Syrië meegedeeld. De woede-uitbarsting van de Syriërs was gericht tegen de „Brits-Ameri kaanse inmenging" in het conflict tus sen Israël en de Arabische staten. De diplomaten waren ingesloten op de bovenste verdieping van het ge bouw, dat in lichterlaaie stond. Ik geef op als nieuwe abonnee: j betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". I De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen gratis. GEDURENDE DE MAAND JUNI Speciale aanbieding SLAAPKAMERS Eindelijk "CINDELIJK is het dan zo ver. D« militaire strijd In het Nabij# Oosten is achter de rug en het ge vecht voor de vrede kan beginnen. Het grote probleem is nu, Israël en de Arabische landen aan de confe rentietafel te krijgen. Want zij moe ten oplossing van de grote problemen mogelijk maken. Dat zal moeilijk zijn. Niet alleen om dat Egypte en Syrië er weinig voor voelen. Ook omdat de verdeeldheid in de Arabische wereld is toegeno men. Het is duidelijk, dat Jordanië, Saoe- di-Arabië en ook Irak niet van harte aan de strijd tegen Israël hebben deelgenomen. De positie van deze landen tegenover Nasser is versterkt. De gevolgen daarvan zullen wellicht spoedig aan de dag treden. De vraag blijft, waarom Egypte gis teren zo plotseling de Veiligheids raad liet weten een bestand te zul len aanvaarden. Op het ogenblik dat het besluit werd gepubliceerd stonden Amerika en Rusland in de raad tegenover elkaar. Grote moeilijkheden dreigden. Egypte wachtte echter niet op be handeling van de Russische resolu tie, waarin veroordeling van Israël en terugtrekking van de troepen van dit land werd geëist. Mogelijk besloot Nasser toe te geven in een laatste poging, uit de failliete Arabische boedel te redden wat nog te redden viel. Wellicht zag hij de resolutie slechts als een poging van de Russen, hun gezicht te redden, nadat zij eerder deze week verstek lieten gaan. Hoe dan ook, de wapens zijn neerge legd. De grote opgave is nu een ge sprek op gang te brengen, dat aan de erfvijandschap van de Arabische bu ren tegen Israël het gevaarlijke ka rakter ontneemt. TEL AVIV Tot gister- avond laat is aan het belang rijkste front in de Sinai- woestjjn nog verbeten ge vochten tussen Egyptische pantserdivisies en Israëlische De echte zig-zag LEWENSTEIN naaimachine Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tel. (01721)-412 Strandweer Een hogedrukgebied geeft meer zon maar morgen tijdelijk weer bewolking door een storingsfront. Overwegend droog en een matige zeewind- Nog te koel. In de middag 15 tot 17 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Een hogedrukge- gebied van de oceaan geeft gemiddeld wat meer zon, maar door de zeewind blijft het strandweer nog te fris. Mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, mi nister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, heeft gisteren in De Bilt het centrum voor buitenlandse stu derenden Berkenhoven geopend. „S F E R E PRINSEGR. 66A - TEL. 601996 •direct zaterdl lu ij Onze speciale verslaggever Pier Snoeren is op een moeilijke, avontuurlijke manier naar Israël gevlogen en belde ons al spoedig zijn eerste reportages uit Tel Aviv door. Hij hoorde gisteren de geluidshand, die volgens Israël het afgeluisterde telefoongesprek bevat tussen koning Hoessein en president Nasser het I telefoongesprek waarin beiden afspraken, Amerika en Engeland van inmen- I ging in de strijd te beschuldigen. Zie elders in dit blad. Aanhoudend koel DE BILT Met winden tussen noord en west stroomde koude en ta melijk droge lucht ons land binnen, waarin gedurende de nacht tijdens flinke opklaringen lage minimumtem peraturen voorkwamen. De koude lucht is het afgelopen etmaal over het Europese vasteland naar het zuiden uitgestroomd en daarbij ook de Alpen gepasseerd. Boven Noord-Italië vorm de zich hierbij een depressie welke aanleiding gaf tot hevige onweers- Het komende etmaal trekt een de pressie over Scandinavië naar het zuid oosten. Een bijbehorend front, dat over de Noordzee naar ons land opdringt, kan ons morgen met wat regen of en kele buien passeren. In het tempera- tuurverloop komt weinig verandering. Juni: ^Zon op 4.21 onder 20.58: 1 tankeenheden. Maar vanmor gen was het oorlogsgeweld vrjjwel geheel verstomd. Uit Tel Aviv werd gemeld dat de strijdkrachten het Suezkanaal hadden bereikt en dat de ge hele Sinai daarmee in handen was gekomen van de Israëli sche strijdkrachten. Aan het Jordaanse front is het giste ren de gehele dag al bijzonder rustig geweest Aan beide kanten werd het bestand in acht genomen. Israël be weert de gehele westelijke oever van de Jordaan in bezit te hebben. Giste ren bracht minister van defensie Mosje Dayan een bezoek aan dit ge bied (ook onder andere aan Bethle- Aan het noordelijke front hebben Sy riërs gisteren nog felle artilleriebe schietingen uitgevoerd op Israëlische nederzettingen in Galilea. Israël heeft toen direct zijn artillerie en lucht macht ingeschakeld. In Tel Aviv is ont kend dat Israëlische troepen Syrisch grondgebied hadden betreden. Radi o-Damascus riep gisteravond nog on dat „de strijd pas was begonnen",! maar vanmorgen kwam het bericht dat Syrië het vuren zou staken. Voor vervolg zie pag. 5 Israël heeft in een bliksemoorlog de Arabische landen op de knieën gekregen. Maandag: Israël valt de Gazastrook binnen, ze rukten snel op in de Sinaï-woestijn, bombardeert vliegvelden in Egypte, Syrië en Jordanië, stelt de Arabische luchtmacht buiten gevecht. Dinsdag: By gevechten om Jeruzalem vallen in het Israëlische gedeelte 500 doden en gewonden. In het zuiden worden El Arisj, Koentilla, Gaza veroverd. Nasser sluit het Suezkanaal. Woensdag: Israël verovert een groot deel van de Sinaï. Sjarm el Sjeik, fort aan de Straat van Tiran, de toegang tot de Golf van Akaba, wordt ingenomen. In Jordanië vallen Jeruzalem. Hebron, Bethlehem en Jeri cho. Jordanië wil de strijd staken. Donderdag: Israël weerstaat een wanhopig Egyptisch tegenoffensief in de Sinaï. Egypte geeft gehoor aan de oproepen van de Veiligheidsraad om het vuren te staken. Vrijdag: Ook Syrië wil de stryd staken. Israël deelt mee dat zijn troe pen het Suezkanaal hebben bereikt waardoor ze het gehele schiereiland Sinaï beheersen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1