EGYPTE ZET DE STRIJD VOORT ys Commentaren Tankeenheden naderen het Suezkanaal JAMIN Moskou doet stap terug Irak: ,Dit is capitulatie Staakt het vuren\ maar Beelden van liet front Verdediging uiteen geslagen Koersen stijgen weer krachtig Nederlands plan voor vrede? Leen wapens aan Israël „Verplaatsing fabriek ramp voor Helmond" Woensdag 7 juni 1967 48ste jaargang Courant^ i Dr. L DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitlch It gheblevan mijn hart In taghempoell" De RollefiHi"""' Oordis Dagblad Haajse Courant f Hieuwe Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Gaza, Jeruzalem, Aboe Ageila en nog tal van andere bolwerken van Egypte en Jordanië vallen de een na de ander in handen van de Israëliërs. Vanmorgen naderden de Israëlische troepen het Suezkanaal. Zoals ook in 1956 voeren nu de Israëlische tankcolonnes hier een bliksemactie uit, die nu moet eindigen aan het Suezkanaal halver wege tussen Port Said en Suez. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur KAIRO/NEW YORK Het Egyptische volk is vandaag meegedeeld, dat de Ara bische landen vastbesloten zijn, de oorlog voort te zetten, ondanks de oproep van de Veiligheidsraad, het vuren te staken. Deze mededeling werd gedaan door radio Cairo, terwijl de bezorgdheid over de Israëlische opmars met het uur toenam. Opnieuw werd opgeroepen tot een totale oorlog. Tevoren had Irak het besluit van de Veiligheidsraad al „een volledige overgave aan Israel" genoemd. De oproep volgde vannacht na intensief vooroverleg achter de schermen. Rusland deed ten slotte afstand van de eis, dat Israël we gens agressie veroordeeld moet worden en zijn troepen achter de bestandslijnen moet terugtrekken. Het overleg werd in de laatste uren voordat de raad opnieuw bijeenkwam Vooral gevoerd door de Deense voor zitter Tabor en de Amerikaanse en Russische afgevaardigden Goldberg en Fedorenko. Deze laatste had nieuwe instructies uit Moskou gekregen. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Eban, uitte zich onmid dellijk gunstig over de resolutie. Ten uitvoerlegging hangt naar zijn mening tchter af van de „absolute en oprechte aanvaarding en medewerking van de andere partijen". Eban, die kort tevoren via Amster dam naar New York was gereisd, her innerde er aan, dat er een eind moet komen aan de blokkade van de Golf van Akaba. Israël moet hechtere ga ranties hebben voor een vreedzame aamenleving in het Nabije Oosten. De Rus Fedorenko herhaalde de be- «chuldiging, dat Israël aggressie had ;egd. Hij eiste, dat het de strijd ddellijk zou staken en zich achter de bestandslijnen zou terugtrekken. Rusland behoudt zich het recht voor, |M „alle nodige stappen te doen, die de lituatie vereist". Fedorenko repte ech ter met geen woord over de Egypti sche beschuldiging, dat Amerika en 'Engeland aan de militaire actie tegen Egypte hebben deelgenomen. Aanbod Bij de debatten hadden Amerika en "~T| Engeland zich krachtig verzet tegen de Egyptische aantijgingen. De Amerikaan Goldberg nodigde de Ver. Naties uit een onderzoek in te stellen. Als de Arabische landen hun beschuldiging waar willen maken, die nen zij het Amerikaanse aanbod te aanvaarden, aldus Goldberg. De Veiligheidsraad ging vanochtend om 4.20 uur Ned. tijd voor onbepaalde tijd uiteen. De voorzitter vroeg de de legaties zich gereed te houden om zo nodig met spoed opnieuw bijeen te kunnen komen. De definitieve tekst van de door de raad aangenomen resolutie betekent een stap terug voor de Russen, omdat slechts wordt aangedrongen het vuren te staken. Te Moskou meent men dat de voor- tnaamste factor in de wijziging van het Russische standpunt wordt gevormd door de grote militaire terreinwinst van de Israëlische strijdkrachten. 1 Het stilzwijgen van de Russen over de Egyptische beschuldigingen aan het adres van Amerika en Engeland Rusland er niets voor voelt recht- Na de uitschakeling van de Arabi sche luchtvloten heeft Israël uit de lucht weinig meer te duchten. De Israëlische straaljagers kunnen haast ongehinderd steun bieden aan de oprukkende landstrijd krachten in de Sinaï (richting Suezkanaal) en Jordanië (via Je ruzalem naar Bethlehem). Een zware rookkolom steeg op, nadat de Israëli's in de Negev-woestijn een bombardement hadden uitgevoerd op Egyptische stellingen flinks). Bij een Jordaanse luchtaanval op de elektrische centrale van Tel Aviv werden deze twee fabrieksarbeidsters licht gewond. streeks bij de strijd te worden betrok- President Johnson richtte zich via radio en tv tot de strijdende partijen met de oproep aan het verzoek van de Veiligheidsraad gevolg te geven als eerste stap op weg naar vrede. Eerder was bekend geworden dat Jordanië Amerika in het geheim had benaderd bij Israël te bemiddelen voor de onmiddellije totstandkoming van een bestand. Dat zou reeds ge beurd zijn voordat de Veiligheidsraad had aangedrongen op het staken van het vuren. Het is niet bekend of het verzoek is uitgegaan van koning Hoessein, wiens positie bijzonder hachelijk was ge worden door de vrijwel totale vernie tiging van de Jordaanse luchtmacht en het uitschakelen van het Arabische Legioen als effectieve strijdmacht. TEL AVIV/KAÏRO Israëli sche tankcolonnes zijn vanmorgen in zeer snel tempo verder opge rukt naar het Suezkanaal. Een Is raëlisch legercommuniqué meld de dat een tankspits vanuit het gisteren veroverde El Arisj is doorgestoten langs de noordelijke grens en dat zij de stad Rumani inmiddels al heeft bezet. Rumani ligt veertig kilometer van het Suezkanaal. Eerder kon het in het midden van de Sinai gelegen Bir Hasana door tanks en troepen wor den ingesloten. Het gehele basisstelsel van de Egyp- tenaren in het noordoosten van de Si nai was vanmorgen in handen van de Israëliërs. Twee Egyptische verdedi gingslinies zijn uit elkaar geslagen, meldde generaal Chaim Herzog van morgen via radio-Tel Aviv. In de centrale frontsector zijn de ste den Jebel Libni en El Hama veroverd. VERZET Aan het tweede front, dat met Jor danië, bieden omsingelde Jordaanse troepen nog verzet in de omgeving van Jeruzalem waar 200.000 mensen hun derde oorlogsdag in schuilkelders, door brachten. Israël zal geen bombarde menten meer uitvoeren op het Jor daanse deel van Jeruzalem, waar zich de „heilige plaatsen" bevinden. Men wacht nog op de officiële overgave. Van het derde front, met Syrië, wer den vanmorgen minder activiteiten ge meld. Israëlische vliegtuigen en artil lerie hebben hier Syrische stellingen gebombardeerd bij de Hoeleh-vallei en de kusten van het Meer van Galilea. Ook gisteren hebben de Israëliërs tal van belangrijke steden op de Egyp- tenaren en Jordaniërs veroverd. Eerst viel Gaza na een kort maar hevig vuurgevecht. De troepen die eerst het Jordaanse deel van Jeruzalem hadden veroverd trokken daarna verder op naar Bethlehem. Aan het oostelijke front vielen de Jordaanse steden Je- nin en Kailkiliyan in Israëlische han- De weg naar het Suez-kanaal was vrij nadat de stad Aboe Ageila was veroverd. Hierdoor was een belang rijke breuk geslagen in de interne verbindingen van het Egyptische leger. Direct nadat de val van Aboe Ageila bekend was geworden, sloot president Nasser het Suezkanaal af voor de scheepvaart. De gevechten in de Sinai-woestijn waren zo hevig, dat Israël zelfs de hulp van zijn luchtmacht in moest roepen. Acht Egyptische toestellen werden neergeschoten. Vooral in Gvil Libni ondervonden de Israëliërs veel tegenstand. Dat was ook het geval in het zuidelijker gelegen Koentilla, waar de Egyptische eenheden desondanks konden worden teruggedreven naar een bergketen. NEW YROK Gisteren zijn de koersen op de Newporkse effecten beurs weer krachtig gestegen en heb ben bijna alle verliezen goedgemaakt, die bij de forse koersdaling van maan dag onder invloed van de strijd in het •fa Finetover Israël - pag. Kernmerk. -fe Het proces tegen Old Shatterhand - pag. Radio TV. Nabije Oosten waren ontstaan. Er stegen ongeveer vijfmaal zoveel fondsen in koers als er daalden. Vooral de koersen van de oliefondsen gingen omhoog. De verbeteringen be droegen tot twee punten en meer. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Politieke waar nemers menen dat de Nederland se regering momenteel nauw over- leg pleegt met Zwitserland om tot een oplossing van de oorlog in het Nabije Oosten te komen. Pre mier De Jong heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd dat de re gering in nauw contact is en blijft met alle landen die tot een oplos sing een bijdrage kunnen leveren. Zwitserland heeft haar diensten als bemiddelaar in het Nabije oosten aangeboden. De beide regeringen zouden een plan opstellen dat voor alle betrokken partijen acceptabel is. Men wil ook de vier grote mogend heden Amerika, Rusland, Enge land, Frankrijk de plannen voor leggen, evenals de Veiligheidsraad. Internationaal heeft het enkele gunstige kanten, wanneer een vre desplan door kleine landen wordt in gediend. Het ministerie van buiten landse zaken kon ons vanmorgen nog geen commentaar op deze be richten leveren. JONGEREN CHU: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het bestuur van d_ Christelijk-Historische Jongeren Organi satie heeft de wens uitgesproken dat de regering op grote schaal wapens Israël verpacht. De CHJO wyst naaL voorbeeld van Amerika, dat in de Tweede Wereldoorlog wapens aan Engeland pacht heeft. Het bestuur van de CH-jongeren meent dat het gewenst is dat Nederlandse vrij willigers worden ontheven van het grond wetartikel waarin wordt gezegd dat men zijn nationaliteit verliest wanneer men zonder toestemming in vreemde krijgs dienst gaat. De CHJO zegt dat zij de strijd van Israël voor zijn onafhankelijkheid en de vrije doorvaart door de Golf van Akaba rechtvaardige strijd acht. HELMOND De gemeente raad van Helmond heeft gister avond het industrialisatiebeleid van de regering veroordeeld en aan de minister van economische zaken, mr. L. de Block, gevraagd een herhaling te voorkomen van het vertrek van een fabriek uit Helmond naar Zuid-Limburg. Eind vorige week werd bekend dat de N.V. Sehroefboutenfabriek Everts en Van der Weyden zich medio vol gend jaar in Heerlen zal vestigen. Voor ruim 250 man personeel betekent dit dat zij zonder werk komen te zit ten. Ongeveer 100 man zal mee naar Limburg verhuizen. Burgemeester mr. J. Geukers, die vanmorgen een gesprek op het ministerie had, noemde het ver trek van de fabriek een „ramp zalige zaak voor Helmond, de ge meente met het hoogste werkloos heidscijfer in Noord-Branbant". Protestmars De burgemeester had ook kritiek op de directie van de fabriek die na een eenmalige informele bespreking over de verhuizing niets meer van zich had laten horen. De raadsleden hadden een slagvaardiger en zakelijker beleid van het college van B. en W. ver wacht. De werknemers van het bedrijf heb ben gisteravond met spandoeken tegen het vertrek van de fabriek gedemon streerd. Later maakten zij een orde lijke protestmars door de stad. Vuren staken TYE oproep van de Veiligheidsraad, het vuren te staken, is slechts een stap naar een definitieve oplos sing van de problemen in het Nabije Oosten. Het komt er nu op aan, het voortbestaan van de staat Israël eens en voor altijd veilig te stellen. Een herhaling moet niet meer mogelijk zijn. Hartverwarmend hebben onze rege ring en parlement grote eensgezind heid aan de dag gelegd. Van belang is, dat de Veiligheids raad nog niet spreekt van terugtrek king op de stellingen van vóór het uitbreken van de strijd. Een derge lijk bevel zou in de huidige omstan digheden onwerkelijk zijn geweest, omdat het Israël opnieuw in een on mogelijke positie zou hebben ge bracht. Intussen is de vraag, of het metter daad tot een staken van het vuren zal komen, omdat de Arabische lan den hun nederlaag zouden erkennen als zM aan de wens van de raad ge volg zouden geven. In dat geval zal de raad moeten be sluiten, een VN-macht naar het strijdtoneel te zenden om erop toe te zien, dat aan zijn wens (in feite een opdracht) gevolg wordt gegeven. De oproep van radio Kairo, de heili ge oorlog voort te zetten, belooft in dit opzicht weinig goeds. Makeu de Arabische leiders van de verwarring gebruik om te proberen het verloren terrein terug te winnen, dan kan moeilijk van Israël een af wachtende houding worden ver wacht. De Veiligheidsraad heeft een begin gemaakt met het blussen van de brand in het Nabije Oosten. Wellicht moet met groot materieel uitgerukt om het vuur onder de knie te krij gen. Winstpunt TTET gedrag van de Arabische lan den en met name dat van Egyp te duidt er niet op, dat men zich daar gemakkelijk zal neerleggen bij het besluit van de Veiligheidsraad. De grote leugen van Nasser met betrek king tot de rol van Amerika en En geland, is daar mogelijk een voor teken van. Vanzelfsprekend houdt de beschul diging verband met het feit, dat Nasser een aannemelijke verklaring zoekt voor de nederlaag die zijn troepen hebben geleden. Tegelijkertijd echter trachtte hij de Russen een argument in handen te spelen om tussenbeide te komen. Totdusver is dat hem niet gelukt. Nasser heeft het spelletje blufpoker, dat hem aanvankelijk enorme pres tigewinst bracht, op vernederende wijze verloren. De Russen maakten hun gevolgtrekkingen, steunden Nas ser met felle verklaringen, maar ble ken niet bereid tot een derde wereld oorlog. Het gevaar daarvan lijkt nu definitief geweken. Na alles wat gebeurd is heeft het weinig zin vast te stellen, wie op be slissende momenten verstek heeft Ia- ten gaan. Van belang is slechts, dat Rusland en Amerika bereid zijn naar een oplos sing te zoeken. Dit betekent niet, dat zij gelijke doelen nastreven. Maar een winstpunt is het. Weersverwachting Koel weer DE BILT Een frontensysteem Das seerde vandaag van het noordwesten uit ons land. Achter dit systeem stroomde met westelijke tot noordwestelijke win den koelere lucht naar onze omgeving, in de max temperaturen morgen ichijnlijk overal beneden 18 graden zullen blijven. De lucht, die morgen over ons land zal stromen, is onstabiel. Er zullen zich dan ook plaatselijk enkele buien in ontwik kelen. De wind zal verder toenemen, aan de kust waarschijnlijk tot krachtig. DE BILT Koel weer met wisse lende bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige noordwes telijke wind. Strandweer oceaanfrontje brengt een paar buien, weer gevolgd door opklaringen. Een rachtlge zuidwesten wind. In de mid dag 15 tot 17 graden, zeewater 14 graden, ruitzlchtrnEen wat te sterke z

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1