TOLGELD VAN VORSTIN OPENT BENELUXTUNNEL Alarmbellen rinkelen Menigte doorbrak afzetting Iedereen was iedereen kwijt I0L GE Feest in tenten MINISTER J. A. BAKKER: „Toltrajecten moeten uitzondering blijven Rey voorzitter EEG-commissie Generaal Oefkir bij verstek veroordeeld tot levenslang Straaljager neergestort Nijmeegse politie rolt misdadigersbende op Ri j ksdeelneming in KLM vergroot Zoon van predikant Strijd met het uur heviger DINSDAG 6 JUNI 1967 (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM Bijna achthon derd officiële genodigden en een duizendkoppige, opdringende menigte aan weerszijden van de Nieuwe Waterweg hebben maan dagavond op grootse wijze het feest van de opening van de Bene- luxtunnel gevierd. Op het tolplein in de zuidelijke tunneltoegang liep de Rotterdamse politie de toe stand volkomen uit de hand toen het publiek zich door de afzet tingen heen brak om koningin Ju liana een spontane hulde te bren gen. De massale doorbraak van de kij kers gebeurde onmiddellijk nadat de Koningin vanuit een langzaam in een van de tolstraatjes optrekkende tou ringcar de eerste rijksdaalder in de tollomaat wierp. De handeling moest worden begeleid met het oud-vaderlandse lied „In naam van Oranje doe open de pooit", te spelen door het Rotterdamse polilic- korps Hermandad, maar nauwelijks hadden de instrumenten de eerste to nen laten horen, of alle sirenes van politie- wegenwacht- en tunneldienst auto's hieven een veeltonig, oorverdo vend lawaai aan. Dit daverend geloei leek voor het publiek het afgesproken teken te zijn om zich niet meer geoonden te voe'en aan de afstand waaraan het zich vol gens de voorschriften had te houden. In een oogwenk was de Vorstin omstuwd door de enthousiaste menigte, die al zo lang langs het lijritje had gestaan. Er ontstond een complete verwar ring, waarin koningin Juliana klein meisje zomaar rijksdaalders toestopte omdat zij de tollomaat rok eens wilde proberen. Int"ssen raakte het gevolg van de Koningin en haar mede-passagiers uit de autobus voor 1 de „very important parsons" op de ach tergrond en in .le verdrukking iedereen iedereen kwijt! CONTRAST Als opvallend contrast met dit en thousiaste tafereel op het Rotterdamse grondgebied voltrok zich eerder op de avond het begin van het feestelijk pro- Geen blusboten IJ ET grote leger van officiële Beneluxtunnel-vierders dat maandag middag omstreeks half vijf in vijftien gele touring cars werd gedirigeerd heeft lang moeten wachten tot er iets aan de versterking van de inwendige mens werd gedaan, maar na de toespraken van minister Bakker en tunnelpresident-commissaris mr. Heusdens maakte om acht uur een koud buffet in een luxu eus tentenkampement alles goed. TWEEDUIZEND Het leek een feestelijk inge richte zaal waar de gasten onge dwongen elkaar ontmoetten en zich tegoed deden aan exclusieve gerechten, waarvan zij zich aan lange tafels moesten voor zien. Intussen was de Benelux- tunnel eindelijk ook voor het verkeer opengesteld en om ne gen uur kon mr. Heusdens zijn disgenoten meedelen dat op dat moment, een uur na de openstel ling, tweeduizend voertuigen als betalende passanten door de nieuwe tunnel waren gekomen. Toch zette de politieke toestand in Israël een domper op de feestvreugde, die in veler gesprekken tot uiting kwam. Burgemeester Thomassen van Rotterdam, die in de morgenu ren de geprogrammeerde de monstratie van blusboten op de Nieuwe Waterweg had afgelast, keerde al vroeg naar Rotterdam terug om aanwezig te zijn bij de Israëldemonstratie in de Maas stad. KOPJE KOFFIE Maar het leven gaat door en toen de gastheren koningin Julia na na de maaltijd uitgeleide de den en de Vorstin pas bij haar auto zich goed bewust werd dat de demonstratie van de blusbo ten niet was doorgegaan, wijzig de zij resoluut haar voornemen om op dat tijdstip naar Soest- dijk te rijden. „Ik heb nog zin in een kopje koffie" zei zij en met een keerde zij terug naar de tenten. Toen dronk iederéén koffie en de Koningin vertrok ruim een half uur later dan de bedoeling was. Maar ook toen stonden er langs de Vlaardingse wegen nog dichte drommen mensen die haar luid toejuichten. gramma op het Kethelplein in Schie dam. Strikt volgens het protocol u daar de minister van verkeer en. wa terstaat, drs. J. A. Bakker, de commis saris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en d( burgemeesters van Rotterdam, Schie dam en Vlaardingen aanwezig ter be groeting van de Koningin, aan wie of deze plaats een zeer groot aantal func tionarissen van rijskwaterstaat en an dere tunnelbouwers werd voorgesteld. De driejarige Audrey Hulster uit Poortugaal, dochtertje van een opzich- tiger bood de Koningin, die gekleed was in een turqoise mantel en een zacht rose turban, een boeket orchi deeën aan. Op een hoog opgeworpen terp, in het gezelschap al spoedig „de Juliana- berg genoemd, gaf ir. A. G. Quack, hoofdingenieur-directeur van de direc tie wegen der rijkswaterstaat de Ko ningin een uiteenzetting over de aan leg en bouw van de tunnel en kreeg en panorama te zien over het i plex van nieuwe wegen en kunstwer ken, dat gelijk met de tunnel voor .e verkeer werd opengesteld. Onderweg naar het tolplein bezich tigde de Koningin met minister Bak en enkele hoofdingenieurs de con trolekamer in de tunnel, waar ir Eggink, hoofdingenieur directie wegen de rijkswaterstaat een explicatie UITVAART Op het onstuimige, maar toch zeker ook wel plezierige „incident" bij de eigenlijke openingshandeling volgde de plechtige „uitvaart" van het Rotter damse wagenveer, dat zijn laatste tocht van Pernis naar Vlaardingen maakte met de Koningin aan boord. aankomst aan dc Vlaardingse Maasboulevard mocht de bemanning de pont als dank voor de bewezen diensten de Koningin een hand geven. een groot tentencomplex bij het Deltahotel sprak minister Bakker „als gemachtigde van de erfgenamen" van de tunnel en stelde mr. J. Heusdens. president-commissaris van de N.V. Be- neluxtunnel, vast dat koningin Juliana met het openen van deze tunnel de stand tussen Rijn- en IJmondgebied 2 had gebracht: de Maastunnel destijds 10 voor de (huidige) Rijnmond, de Velser en Coentunnel bracht de stand op 12 en vandaag, ei mr. Heusdens tot de Koningin, „hebt U met een geslaagde worp in de de gelijkmaker voor ons willen 1?EN enthousiaste menigte, lange tijd achter de afzettingen gehouden, doorbrak alle barricades toen koningin Juliana uit de autobus was gestapt om op de zuidelijke Waterwegoever de automaten op het tolplein te bezichtigen. Commissarissen der Koningin, burgemeesters en andere belangrijke personen raakten compleet in de verdrukking, maar dat verhoogde slechts de vreugde. 99 Van onze verslaggevers) ROTTERDAM „Toltrajecten die nen in ons land een uitzondering te blijven". Dit zei minister Bakker, na de opening van de Beneluxtunnel in een van de vier tenten bij het Deltaho tel te Vlaardingen, die waren opgezet de ontvangst van koningin Juliana en de ongeveer achthonderd genodig den mogelijk te maken. „Het zij verre van mij dat ik als Haagse schriftgeleerde over Rotter damse of andere tollenaars wil delen. Integendeel! Maar ik geloof wel dat het motto „Vrij baan" in ons kleine land de boventoon moet voeren", aldus de bewindsman. De heer Bakker memoreerde het plan om in de toekomst zonodig een tweede autotunnel en een spoorwegtun- an te leggen, maar hij verwachtte dat de realisering van dat werk nog geruime tijd op zich zal laten wachten. Hij achtte de mogelijkheid niet uit gesloten dat, in verband met de sprei ding van het verkeer, de bouw van de tussen Hoek van Holland en Maassluis geprojecteerde Blankenburgtunnel voorrang zal verdienen boven de constructie van een tweede oeverver binding naast de Beneluxtunnel. De mi nister gaf de aanwezigen echter de ver zekering dat hel ministerie al het mo- bruikstelling van de Benelux tunnel uit de vaart genomen. Koningin Juliana maakte de laatste reis mee en genoot zicht baar van het zonnige schouw spel, dat de Waterweg bood. gen. Mr. J. Heusdens president-commissaris van de Benelux-Tunnel N.V. en bur gemeester van Vlaardingen, reageer de in zijn toespraak op het betoog van de minister. Hij zei dat in brede kring de bange vrees bestaat, dat de totstandkoming van nog op papier staande oeververbindingen tussen het hart van Rotterdam en de Noord zee door het ontbreken van voldoen de geldmiddelen van de overheid voorlopig nog een illusie zal blijven. De heer Heusdens noemde dit een weinig hoopvol toekomstbeeld. Over het heffen van tol bij de tunnel zei mr. Heusdens, dat dit niet is het terugdraaien van de klok tot vroege middeleeuwen, maar het antwoord geven op de vraag: „tunnel mèt tol of helemaal geen tunnel". Daarna bracht hij een uit 1809 daterend bord op het tolplein in herinnering, dat koningin Juliana bij de opening van de tunnel was opgevallen. Dit bord vermeldt de tarieven die wegge bruikers vroeger moesten betalen om (Van een onzer verslaggevers) poorten van de Beneluxtunnel hebben maandagavond bewe zen feilloos te kunnen werken. In afwachting van de komst van koningin Juliana had het tolpersoneel de apparatuur op haar deugdelijkheid onder zocht. Alles was in orde. De ongeveer achthonderd geno digden testten het apparaat echter nog eens dunnetjes over op zijn onfeilbaarheid. Toen zij uit de autobussen stapten en in dichte drommen naar het tolplein liepen be gonnen plotseling alarmbel len te rinkelen Wat was er gebeurd? De geno digden verbraken het electro- nische oog, dat in normale ge vallen de tunnelautomobilis ten registreert in afwachting van het tolgeld. De apparatuur reageerde echter op klande- stiene tunnelrijders, omdat niemand van de genodigden de tol betaalde. MANSHQLT WORDT VICE-VOORZITTEK I IN DE NIEUWE EXECUTIEVE VAN DE EEG BRUSSEL De zes landen van de Euro pese gemeen schappen zijn gisteren in Brussel over eengekomen, dat de Belgische EEG-commissa- ris Jean Rey de voorzitter zal worden van de nieuwe Euro pese commissie, die zal ontstaan door samenvoeging van EEG- commissie, Euratom-commissie en Hoge Autoriteit der EGKS. Voorts werd men het erover eens, dat dr. Sicco L. Mansholt vice-voorzit- ter wordt. Aangezien de grote drie van de ge meenschap (Frankrijk, Duitsland en Italië) elk ook wel een vice-voorzitter JEAN REY in de nieuwe executieve zullen willen hebben, zal dit betekenen dat men het fusieverdrag in de praktijk wat moet uitbreiden, want dat voorziet in 1 voor zitter en slechts 3 vice-voorzitters. Tweede Nederlander Minister Luns heeft na afloop van de vergadering verklaard, dat de Ne derlandse regering voorts mr. E. M. J. A. Sassen, op het ogenblik lid van de Euratom-commissie, als tweede Neder lander in de nieuwe commissie wenst. In Brussel gelooft men, dat de ratifi caties nu snel kunnen worden afgehan deld, zodat het fusieakkoord op 1 juli van kracht kan worden. In de eerste dagen van juli zal dan nog een specia le conferentie van de lidstaten worden belegd om de 14 leden tellende nieuwe executieve officieel samen te stellen. Die nieuwe commissie zal, naast twee Nederlanders, twee Belgen omvat ten, een Luxemburger, drie Duitsers, drie Fransen en drie Italianen. PARIJS De minister van binnenlandse zaken van Marokko, generaal Mohammed Oefkir, is gisteravond in Parijs bij verstek veroordeeld tot levenslang wegens medeplichtigheid aan de ontvoe ring van de Marokkaanse oppo sitieleider Mehdi Ben Barka, op 20 oktober 1965 uit de Franse hoofdstad. andere beklaagden die bij werden berecht: Larbi Sjtoeki van del Marokkaanse geheime politie en de Franse gangsters Georges Bouche- seiche, Pierre Dubail, Julien le Ny en Jean Palisse Dlimi vrij Oefkirs rechterhand, plaatsvervan gend chef van de Marokkaanse poli tie, kolonel Achmed Dlimi, werd door Lopez, voormalig agent van de con- tra-spionage, echter tot acht jaar en de politieman Louis Souchon tot zes Minister Oefkir heeft het hof des tijds zijn verontschuldigingen aange boden voor zijn afwezigheid en ge vraagd om opschorting van het von nis voor onbepaalde tijd, maar dit ver zoek werd afgewezen. Oefkir had in zijn schriftelijke ver klaring gezegd dat hij te gehoorzamen had aan de hem gegeven orders, weg te blijven van een proces dat buiten Bij Eindhoven EINDHOVEN Boven de vliegbasis de jury vrijgesproken van medeplich- j is gistermiddag een Thunderstreak- tigheid aan de ontvoering, evenals straaljager, die deel uitmaakt van dc Marcel Leroy alias majoor Finville nieuwe formatie Whisky Four 1967, van de Franse contra-spionage, de politieman Bernier en de Marokkaan se student El Mahi. Kolonel Dlimi veroorzaakte vorig jaar oktober een sensatie door zijn aankomst in Parijs op de dag dat een rechtbank aan het slot van het eerste proces in deze affaire de zou vellen over dertien verdachten. Een nieuw proces was toen volgens de Franse wet noodzakelijk. De rechtbank veroordeelde Antonie „Toen moest voor een vierwielig voer tuig, voortbewogen door één paarde- kracht, tien cent worden betaald. Thans moet voor een vierwielig voer tuig voortbewogen door ongeveer honderd paardenkracht niet honderd maal tien cent, maar slechts tien maal tien cent, zijnde één gulden worden betaald. De koopkracht onze huidige gulden geeft antwoord op de vraag: „Is de tol redelijk of niet?", aldus de heer Heusdens. Overvaller verkleedde zich als agent NIJMEGEN De rijkspolitie heeft afgelopen weekeinde een iadigersbende uit Tiel opge rold, die bijzonder brutaal optrad en er niet tegenop zag, daarbij in „politie-uniform" te opereren. De arrestatie van zes personen, on der wie twee vrouwen, heeft thans klaarheid gebracht in de overval op automobilist uit Hedel en een gro te inbraak bij een houthandelaar in Gameren bij Zaltbommel. Verwacht wordt dat nog een serie onopgehelder de misdrijven aan het licht zal komen. Het eerste slachtoffer van de bende was houthandelaar C. van Bogert uit Hedel. die op de afrit van de weg Utrecht-Den Bosch werd aangehouden door iemand die zich had verkleed als een politieman. De pseudo-agent vertelde de hout handelaar dat deze een aanrijding had veroorzaakt en dat hij naar een stille landweg moest rijden voor enkele rem proeven. Toen de houthandelaar aan dit bevel uitvoering gaf, stopte een au to, waaruit twee mannen stapten, die hem samen met de zogenaamde politie man probeerden neer te slaan. De handelaar verzette zich hevig en dacht al gered te zijn, toen een andere auto naderde en twee overvallers op de vlucht sloegen. De pseudo-agent ge lastte de passerende automobilist ech- werd hervat, maar toen ook nog neergestort. De 25-jarige piloot P. C. A. Schuur die te Putten woont, heeft zich kunnen redden. Hij is ernstig gewond in het St. Jozef ziekenhuis in Eindhoven opge nomen. Het toestel verongelukte tijdens een oefening. Met drie andere straaljagers was het bezig aan een zogenaamde' „split-up". De drie Thunderstreaks zijn normaal uit de „split up" op 1500 voet hoogte gekomen, maar het toestel van piloot Schuur vloog echter naar de grond en stortte neer. Hangende het onderzoek worden de oefeningen van Whisky Four gestaakt. De deelname aan 'net vlieg- feest van de Belgische luchtmacht op 25 juni gaat niet door. DEN HAAG Een wetsontwerp is in gediend om de deelneming van het rijk in het aandelenkapitaal van de KLM uit te breiden met ruim 50 miljoen. In zjjn toelichting zegt de minister echter, dat de uitgifte van aandelen voor de KLM vooral betekenis heeft als mid del tot versterking van de financiële structuur van de onderheming. Zij wordt minder gevoelig voor tegenslagen. Ver groting van het aandelenkapitaal zal ook nodig zijn om aan de zware financierings- eisen van na 1970 tegemoet te komen. Geldboetes voor kalvermesters ROERMOND De economische po litierechter in Roermond, mr. Mors huis, heeft gisteren vijf Limburgse BRUSSEL Jean Rey, de EEG-commissaris die de Kenne- dy-ronde voor de Europese Ge meenschap tot een goed einde heeft gebracht, is sedert de op richting van de EEG lid van de Europese Commissie. Rey is een protestantse Belg, liberaal en Luikenaar. Hij werd op 15 juli 1902 in Luik geboren als zoon van een predikant Hij studeerde ook in Luik en was daar na 1926 advocaat bij het hof van beroep en, na 1935, lid van de gemeenteraad. Op 10 mei 1940 werd hij gemobiliseerd als reserve-officier. Op 26 mei geraakte hij in Duitse krijgsgevangenschap en de rest van de oorlog verbleef hij in gevangenkampen. Na de oorlog hervatte Rev zijn politieke carrière, die in 1949 be kroond werd met een mi nisterschap (van wederopbouw) in de regering-Eijskens. Van 1954 tot zijn benoeming in de EEG-commissie in januari 1958, was hij minister van econo mische zaken. Rey, die in de EEG-commissie de portefeuille van buitenlandse handelsbetrekkingen beheert, be zit vele buitenlandse onderschei dingen, waaronder het Groot kruis in de Orde van Oranje Nassau. autobus naderde, gaf de „politieman" kalvefniesters, aan wie ten laste was er de brui van en nam ook de vlucht. dat met oestrogene stoffen ingeente dieren voorhanden dan wel wr, .j in voorraad hadden, veroordeeld tot Kleingeld 2fi0 gulden boete subsidiair 26 dagen hechtenis. Een zesde kalvermester Het tweede misdrijf was een in- werd beboet met 100. braak bij de 6é-jarige aannemer H. Zoals bekend stelt de Nederlandse van Eek uit Gameren. Uit de brand- overheid zich op het standpunt dat de kast stalen zij ruim 40.000 waarori- consumptie van vlees van de met deze der veel klein geld. De inbrekers wa- sloffen behandelde dieren gevaar op ren juist bezig de buit te verdelen levert voor de volksgezondheid, toen de aannemer thuis kwam. Hij hoorde gestommel, greep twee brood- (Vervolg van pagina 1) Uit de lucht Gisteravond deelde radio-Kairo mee dat de Egyptenaren bij Israëlische luchtaanvallen op vliegvelden in de omgeving van El Arisj, het Suezkanaal en Kaïro zelf elf Israëlische toestellen hadden neergeschoten. Israël zou nu al meer dan tachtig vliegtuigen boven Egypte hebben verloren. Jordaanse en Iraakse luchtstrijd krachten hebben gisteren ook de Is raëlische hoofdstad Tel Aviv „gebom bardeerd". Volgens Israëlische mede delingen zijn slechts enkele granaten op de stad gevallen. De aangerichte schade zou gering zijn. Het hoofdkwartier van de bestands commissie van de Verenigde Naties ten oosten van Jeruzalem is be stormd door Jordaanse troepen. Tot bloedige gevechten is het hier niet ge komen. Het hoofdkwartier ligt op een heuvel die uitziet over de Dode Zee en heel de stad. Israëlische troepen heb ben de Jordaniërs uit dit „niemands land" verdreven en het hoofdkwartier aan de Ver. Naties teruggegeven. Radio-Amman heeft nog bekendge maakt, dat Israëlische vliegtuigen bij een aanval op het vliegveld van de Jordaanse hoofdstad ook op het paleis van koning Hoessein hebben geschoten. Er is wel schade aangericht, maar er vielen geen doden. Offensief Radio-Damascus maakte vanmorgen bekend dat een Syrisch offensief is ingezet aan de Israëlische noordgrens, waar Sjear Jasjoev reeds op de Israë lische strijdkrachten zou zijn veroverd. De Egyptische radio deelde mee dat Iraakse strijdkrachten diep op Israë lisch gebied zijn doorgedrongen. Ook zouden Iraakse jachtbommenwerpers het gebied van Netanja op dertig kilo meter tèn noorden Tel Aviv, hebben aangevallen. Arabische commando's hebben een Israëlische pijpleiding dicht bij de strook van Gaza vanmorgen opgebla- messen uit de keuken en snelde de den een uur later uit hun schuilplaats gang in. langs de dijk opgehaald, dan was voor- Juist op dat moment zag hij de drie zien. inbrekers aan de 'haal gaan. Uit hun Kwalijker voor hen was, dat de poli- zakken stroomde een spoor van gul-|tieman de naam van de levensmoede dens en kwartjes, dat later tot op de. dame had genoteerd en dat na combi- dijk was te volgen. Op die dijk had-1 natie van misdrijfgegevens in het den de inbrekers volgens plan in de district Nijmegen opviel, dat haar man auto zullen stappen, die bestuurd werd enkele dagen tevoren op bezoek was door een vrouw. geweest bij de beroofde aannemer. A Er volgde huiszoeking, waarbij voor Dit plan werd echter doorkruist doori 1700 aan dubbeltjes en kwartjes on- de postcommandant van de rijkspolitie der de steenkolenvoorraad te- ult Gameren, die de wachtende auto voorschijn kwam. Bovendien werden een ongewoon verschijnsel vond en er een oude pet van de veerdienst Tiel. een praatje ging maken. De een plastic revolver, een witte koppel- bestuurster was hevig geschrokken. Ze riem en een leren jas gevonden die vertelde een verhaal over huiselijke pasten in het beeld van de overval op molelijkhcden. die zo groot waren, dat de automobilist in Hedel. op weg zou zijn zelfmoord te plc- De gearresteerden zijn M P van O. gen. De politieman sprak haar uitvoe- (39), mevrouw A K. (19) die bij de rig troostend lof. Nadat hij dc vrouw overval als man gekleed gins. .T S De Egyptische regering heeft een op haar gemak had gesteld en te had (39), de pseuclo-politieaaent, mevr iwlsuur ingesteld Alle buitenland,. ™- Van O. (37). de dame die ..zelfmoord' respond^,en en radTvers?ag|ev^ j wilde plegen, haar zoon N. G. P. (19), moeten hun teksten in Kaïro laten Suezkanaal Volgens de beheerscommissie voor het Suezkanaal zouden Israëlische vliegtuigen gisteren „vreemde voor werpen" in het kanaal hebben gewor pen, waardoor de scheepvaart tijde lijk tot stilstand moest worden ge bracht. Later werd de bevaring weer vrijgegeven. Een Amerikaans smaldeel van drie aan vals transportschepen en twee lan dingsvaartuigen is in gereedheid ge bracht. Aan boord bevinden zich 1500 het belang van het politie-onder- beloofd terug te keren zoek onmiddellijk door te rijden. Daar- j hij haar gaan. aan werd gevolg gegeven. Het gevecht I Door dit incident werden de bendele-ien J. de M. (19). Allen wonen in Tiel! iëzeru

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7