SUEZKANAAL DICHT - OLIESTOP Commentaar V.S.wij deden niet mee Houding Russen onverzoenlijker Kernproef in Stille Oceaan Wijzigingen in CPN-top Oostkust van VS zonder elektriciteit Dinsdag 6 juni 1967 48ste jaargang Dr. E. DIEMER Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 ^Oordts Dagblad daagse Courant Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur KAÏRO/TEL AVIV De strjjd tussen Israël en de Arabische landen neemt nog met het uur in hevigheid toe. Volgens regerings kringen in Tel Aviv hebben de Israëlische strijdkrachten vanmorgen vroeg drie Jordaanse dorpen niet ver van Jeruzalem bezet. Aan het zuidelijke front hebben de Israëliërs de Egyptische plaats Oem Kataf veroverd. Aan de andere kant maakte radio-Kaïro vanmorgen bekend dat „Jordaanse troepen een deel van het bezette land (Palestina) heb ben bevrijd". De Amerikaanse en Britse regering hebben de berichten uit de Egyptische hoofdstad tegengesproken, dat hun strijdkrachten betrokken zouden zijn bij het Arabisch-Israëlisch conflict. In een kort communiqué beschuldigde het opperbevel van de Egyptische strijd krachten de beide landen ervan jacht vliegtuigen beschikbaar te hebben ge steld ter dekking van de Israëlische toestellen die een aanval uitvoerden op Egypte. De Amerikaanse en Britse vliegtui gen, die afkomstig zouden zijn van vliegdekschepen, waren ook ingezet in Jordanië. President Nasser en koning Hoessein waren het erover eens dat „Amerika en Engeland een gevaarlijke rol spelen", aldus het Egyptische com muniqué. Radio-Kaïro deed hier nog een schepje bovenop. „Amerika en Enge land zijn niet tevreden met hun mis daad Israël te hebben gesticht en van wapens te voorzien. Deze twee staten komen Israël ook met hun vliegtuigen te hulp. Zij stellen zich in dienst van de Israëlische agressie. Vernietig de Amerikaanse installaties en de Ame- 1 rikaanse belangen in de Arabische we reld." Siiiai De strijd is het hevigst in de Sinai. Op twee plaatsen zou zwaar worden gevochten: in het noorden van het schiereiland in het gebied van Gaza en in het zuiden in de omgeving van Koentilla. De Israëlische premier Esjkol heeft in het parlement meegedeeld dat bij de gevechten in de Sinai meer tanks zijn ingezet dan in de Tweede Wereld oorlog het geval was bij de strijd om El Alamein. Volgens Esjkol heeft het Israëlische leger de vuurproef giste ren goed doorstaan. Esjkol zei dat hij gistermorgen vroeg had beloofd dat Israël geen en kel land zou aanvallen, dat Israël niet aanvalt. „Maar. zowel Syrië als Jordanië hebben zich aan de zijde van Egypte geschaard. Daarom hebben de Israëlische strijdkrachten tegenaan vallen tegen deze twee landen uitge- Aan onze zijde strijden alleen Isra ëlische militairen en niemand an ders", aldus Esjkol. (Deze opmerking wordt gezien als een toespeling op de Sinaicampagne van 1956 toen Frank-) rijk en Engeland ook betrokken waren in de strijd evenals Israël.) Succes Overigens zouden de Israëlische strijdkrachten tot nu toe veel succes hebben in hun strijd tegen de Arabi sche troepen. Zowel Egypte als Syrië hebben zware verliezen geleden. Die verliezen zouden zo ernstig zijn dat de Egyptische en de Syrische lucht macht zelfs niet meer operationeel zijn. Verder zouden Israëlische troepen de stad Khan Yoenes hebben veroverd daarmee de door Egyptische troe pen bezette strook van Gaza van Egypte hebben afgesneden. In deze strook is zeer zwaar gevochten. Het gebulder van de kanonnen was tot ver achter het front te horen. Op radar Twintig jaar CCI.4 werd te westers - pag. Kemmerk. ruit brak? We staan nu weer gelijk." ■fe Wie krijgen de zes nieuwe zenduren?- pag. Radio TV. Hier begon het gevecht toen Egyp tische pantsereenheden oprukten naar Israëlisch gebied en men op het ra darscherm vliegtuigen kon zien nade ren. Kort daarna had de Egyptische artillerie drie Israëlische dorpen in de omgeving van de strook van Gaza be schoten, aldus de Israëlische lezing. Bij Koentilla, ruim zestig kilometer ten noorden van de havenstad Eilat, is een Israëlische aanval afgeslagen, 'berichtte radio-Kairo. Israël meldt dat |hier een groot aantal krijgsgevangenen is gemaakt en dat grote hoeveelheden i wapens zijn buitgemaakt, ook tanks en kanonnen. Zie voorts pagina 7 JONGETJE VALT UIT DE TREIN LTTRECHT De 10-jarige Rudie de Voogd uit Dronten is gistermiddag uit de trein gevallen die van Zwolle op weg was naar Kampen. De jongen is ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Het slachtoffer heeft waarschijnlijk met een deur zitten spelen tot deze plotseling openvloog. Uit een onderzoek is gebleken dat de sluiting van de deur goed werkte. De trein kwam tot stilstand nadat een reiziger aan de noodrem had getrok ken. Hij was op het gebeurde opmerk zaam gemaat door het gegil van een vriendje van Rudie. BRUSSEL Een grote brand heeft vannacht een papierfabriek in Stembert nabij Verviers verwoest. De beheerder van de fabriek kwam in de vlammen om. Het overige personeel kon bijtijds de fel brandende gebouwen verlaten. De scha de wordt op enige tientallen miljoenen guldens geraamd. wn NEW YORK Het sluiten van het Suezkanaal en het stopzetten; van de olieleveranties door Irak (en mogelijk nog andere Arabische landen) aan het Westen heeft de oplossing van het probleem, ver oorzaakt door het militaire conflict tussen Egypte en Israël, nog moeilijker gemaakt. Beelden uit het Nabije Oosten. In Tel Aviv verlaten een moeder en haar twee zoons de schuil kelder nadat het sein „veilig" is gegeven. Onder: Inwoners van Cairo groepen samen rond een auto waarvan de radio het laatste nieuws laat horen. PARIJS Frankrijk heeft gisteren in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan een kernproef genomen. Uit Parijs is meegedeeld dat het de eerste van een serie is. Het ging om een proef met een kernapparaat van geringe ex plosieve kracht. De proef werd genomen boven de, 0 atollengroep Moeroeroa. Volgend jaar 1 tijdelijk meer bewolking, maar morgen zullen de Fransen na deze serie proeven hun eerste waterstofbom tot ontploffing brengen. De steeds onverzoenlijker hou ding van de Sowjetunie bereikte gisteravond een hoogtepunt, nadat de regering te Moskou Israël had beschuldigd van agressie en de eis had gesteld, dat het onvoor waardelijk een eind zou maken aan zijn militaire acties. In de verklaring wordt na druk gelegd op absolute steun aan de Arabische staten. Aan de Verenigde Naties vroeg Moskou, Israël te veroordelen voor zijn militaire acties en met spoed stappen te ondernemen om de vrede te herstellen. Veiligheidsraad De zitting van de Veiligheidsraad was gisteren voor overleg achter de schermen verdaagd, nadat secretaris generaal Oe Thant en de Israëlische en Egyptische vertegenwoordigers het woord hadden gevoerd. De Israëliër Rafael verklaarde dat zijn land door Egyptische strijdkrach ten was aangevallen en dat het uit zelfverdediging tegenmaatregelen had genomen. De Egyptische diplomaat El-Kony verklaarde dat zijn land vreedzame bedoelingen had. maar dat het door Israël onverwacht werd aangevallen. Tevoren had de Indische verte genwoordiger verontwaardiging leedwezen uitgesproken over de dood van tenminste drie Indische VN-militairen, die bij Israëlische militaire acties waren omgekomen in het gebied van Gaza (Egypte). Het voornaamste knelpunt in de .raad was, dat Rusland en de Arabi sche landen een terugtocht willen j naar de stellingen die zondag nog wer- jjden ingenomen. Amerika en andere landen zijn daar tegen, omdat een dergelijke stap betekenen, dat Egypte de posities J' blijft innemen, die geleid hebben tot de blokkade van de Golf van Akaba. Later maakten de Russen de kwes- j tie nog ingewikkelder door veroorde- (ling van Israël als aanvaller te eisen. Toen de raad na dit overleg achter Jde schermen opnieuw bijeenkwam, I kon de Deense voorzitter slechts voor- DE BILT - Vochtige oceanische SlS*" '1 lucht drong vandaag niet een zuid-1 Vanmiddag om half vyfj Ned. tijd westelijke wind tot onze omgeving'. °Pnleuw worden vergaderd. Arae- ëf rikaanse zegslieden zeiden nog goede Frankrijk besloot geen materiaal te leveren aan de strijdende partijen. Eban, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, vertrok vanoch tend uit Tel Aviv naar Washington voor besprekingen met de Amerikaan se regering. Voor zijn vertrek ver klaarde hij dat het uitsluitende doel van Israël is de Arabische belegering van het land te breken. Israël oefent hetz elfverdedigings-1 recht uit krachtens art. 52 van het Handvest van de VN. Ook premier Esjkol sprak in die geest in een radio-1 Verwacht wordt dat Eban ook zal trachten deel te nemen aan het over-| leg in de Veiligheidsraad. In veel landen staat men sympa thiek tegenover Israël, nu het voor zijn voortbestaan vecht. Alleen in pro- Arabische landen ontmoet het kritiek. In Arabische steden kwam het tot felle anti-westerse uitbarstingen. Amerikaanse en Britse diplomaten hebben het in deze tijd niet gemakke lijk in dat deel van de wereld. w eersver wauli I i ng Iets koeler wordt bereikt. door. Boven Engeland ligt waarachter zich koelere vochtige lucht bevindt. Dit front zal ons land in het komende etmaal pas-j seren. De regenaktiviteit van het front Amerika. Engeland, Duitsland boven Engeland was vanmorgen ge- n°£ enkele andere landen hebben zich ring. Na de frontpassage zal het in ■M1 Neutraal het algemeen wisselend bewolkt zyn, waarbij er plaatselijk een bui zal val len. De temperatuur zal morgen in het algemeen minder hoog worden dan vandaag. Strandweer Zwak storingsfront geeft vandaag Een kaart van het gebied rond de Middellandse Zee, waarop aangegeven de landen, die met Israël in staat van oorlog zijn, e de landen, die troepen zenden, die tegen Israël wordt gebruikt. IRAN Landen met I mraet In oorlog Landen die troepen 3 tegen Israel zenden meer zonnige perioden. Matige tot vrij krachtige zuidwestenwind. In de mid dag ongeveer 18 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Hogedrukinvloed met zonnige perioden en matig tot goed strandweer. 7 Juni: Zon op 4.22 onder 20.56. Maan op 3.32 onder 20.45. w DEN HAAG De directeur van het I communistische dagblad ..De Waarheid" de heer W. van het Schip, heeft zUn functie neergelegd. De drukke werk- I zaamheden in verband met zijn lidmaat schap van de Tweede Kamer z(jn hier- l voor als redenen opgegeven. HU zal wor den opgevolgd door de heren J. Geer- lings en H. Bindings. j Het bestuur van de CPN heeft voorts ae neer A. van Turnhout benoemd tot plaatsvervangend hoofdredacteur van „De Waarheid"-. Hij zal de hoofdredacteur Joop Wolf, die sedert de jongste verkie zingen lid van de Tweede Kamer is. as- neutraal verklaard in het conflict. Te Washington werd gezegd, dat de VS neutraal zijn in denken, woord en daad. President Johnson liet in een verklaring weten, de strijd als „node loos en destructief" te beschouwen. Hij wil ten koste van alles uitbreiding van het conflict vermijden. Te Londen zei minister Brown, dat Engeland 1. neutraal zal blijven, 2. geen van beide kampen zal steuneij en 3. een politiek zal volgen van waarachtige niet-inmenging. NEWARK Grote delen man de Amerikaanse oostkust hebben gisteren door een storing zonder elektriciteit ge zeten. Geheel New Jersey maar ook delen van de staten Pensylvanië en Delaware had te lijden van de storing: ziekenhuizen schakelden over op nood- aggregaten. verkeerslichten gingen uit, machines stonden stil en kantoorperso neel in donkere gebouwen stak kaarsen aan. Duizenden mensen kwamen in moei lijkheden doordat treinen, de onder grondse en liften tot stilstand kwamen. In Philadelphia legde de politie het verkeer op een gegeven ogenblik ge heel stil om verdere opstoppingen te voorkomen. De oorzaak van de storing is niet bekend. zijn wij een. Maar wat is, menselijk bezien, die sympathie hoe hartelijk en wel gemeend zij mag zijn in feite nog een geringe inbreng. Reden temeer om haar met te groter klem naar voren te brengen, ook in de benadering van de andere, vooral van de grote mogendheden. Men mag weten waar wij staan. Dat is christenplicht. Dat is nu eens radicale evangelische politiek. Die zich bovendien bewust is. hoe in voorbije tijden ook vanuit het chris tendom onvergeeflijke fouten jegens het oude volk van Israël zijn begaan. De strijd die Israël nu opnieuw, en opnieuw met de rug tegen de muur, te strijden heeft, maakt ons onrus tig, en van een onrust die zich aan heel de wereld behoort mee te delen. Waarom? Ten diepste stellig daarom omdat wij deze strijd onderkennen als een van bijzondere aard. We be seffen weer iets van de duivelse macht die de haat kan zijn, met na me wanneer deze fel wordt gekoes terd juist tegen dit volk. Wat heeft het als volk in zijn lange geschiedenis al veel moeten verdu ren. Maar het is al een wonder dat het er is, voor heel velen onder ons heeft het wonder een nieuwe beves tiging gekregen in zijn vestiging als nationale staat. Hoe hadden wij het nu verder de rust gegund. Met hoe grote bewon dering hebben wij gevolgd de ener gie waarmee, naar een bijbels woord, de woestijn wederom tot bloei werd gebracht. Hoevelcn van ons zijn als pelgrim daarheen getogen om dank baar en naar de geest verrijkt terug te komen. Nü woedt er toch weer de oorlog. Nü is toch weer de lont in het kruit vat beland. Nü heeft Nasser, deze ge vaarlijke dromer, toch aanvankelijk succes gehad in zijn pogen om de in zichzelf zo verdeelde Arabische we reld tegen dat kleine land aan de zee te mobiliseren. Intussen weten we dat ook deze oor log geen oplossing kan brengen. Wél echter zullen ook ditmaal de kanon nen moeilijker tot zwijgen worden gebracht dan ze te spreken werden gezet. Er zal zowel voor Israël als voor d* Arabische wereld iets anders nood zakelijk zijn dan oorlog, een oorlog die, ook als hij op een nederlaag van de aanvallers zou uitlopen, bij hen de haatgevoelens alleen maar kan aan wakkeren. Nóg houden de grote mogendheden zich op de achtergrond. En inderdaad dient het conflict zoveel mogelijk te worden gelocaliseerd. Maar ook de localisering is niet de hoogste en laatste wijsheid. Wij moeten wel aannemen dat hun terughoudendheid de grote mogend heden juist kansen biedt tot beïn vloeding van wie elkaar nu nog, aan vallend en verdedigend, bestrijden. De Arabische wereld zal eens Israël als feit moeten aanvaarden. Mogelijk zal haar in het aanvaarden van deze waarheid kunnen helpen de ontdek king van wat zij zelf nog, In eigen wereld dus, heeft te doen. Dat is niet weinig. Zij behoorde voor haat en afgunst geen tijd te hebben. De Israëlisch-Arabische strijd speelde zich tot dusverre behalve in het luchtruim vooral in de (Egyptische) Sinai-woestijn af: westelijk van de Negev-woestijn bij door Israël veroverde plaatsen als Koentilla en Oen Kataf, en in de Gazastrook Khan Yoenes. Bom men vielen o.m. op Sjarm el Sjeik by de Straat van Tiran. Elektrische stoel voor Speek 1 PEORIA/VS Richard Speck, de 25- jarige zeeman, die vorig jaar in Chi cago acht verpleegsters vermoordde, is gisteren in de Amerikaanse stad Peo ria veroordeeld tot de doodstraf. Het vonnis zal op de elektrische stoel wor den voltrokken. Verwacht wordt dat er een reeks van beroepen tegen het vonnis zal wor- dfen aangetekend, waarvan de behande ling maanden, misschien zelfs jaren kan duren. °p het terrein van Mobil Oil in het Europoortgebied is maandagmorgen de 24-jarige lasser J. A. Berendsen uit Maassluis dodelijk getrof fen bij een bedrijfsongeluk. Dei richtte laswerk aan buizen in e naast de weg toen een vrachtauto laskar ramde. De laskar raakte stuurloos en stortte van de weg op het slachtoffer dat op rDM I slag werd gedood. Op hetzelfde terrein de CPN heeft tien dagen geleden een vrachtauto 'ook een jonge lasser gedood. JORD. EGYPTE .ANP V-PELT] KAIRO/BAGDAD/NEW YORK In een poging, de westelijke mogendheden te dwingen tegen Israël op te treden, heeft Egypte het Suezkanaal gesloten. Voorts besloot Irak, de olie leveranties aan het Westen stop te zetten. Beide maatregelen werden genomen „als gevolg van de inmenging van Amerika en Engeland in de Israëlische militaire agressie door middel van hun vliegdekschepen"'. Terwijl de strijd steeds omvangrijker wordt, is de Veiligheidsraad door de onverzoenlijke houding van Moskou tot machteloosheid gedoemd. Een Israëlische patrouille in de Sinai-woestijn. De oorlog TAUIDELIJK is. waar in het conflict van het Nabije Oosten de sym pathie is van het Nederlandse volk. Wij mogen dan op tal van punten verdeeld zijn, ten aanzien van Israël

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1