TV RADIO Sandy Shaw zong voor tienduizend tieners Energiehal negen uur beatpaleis Adèle jj wil je een stuk kaas jj uit het I vuistje I Puzzelhoek In de greep van de kreeft door v B. J. KIeymem MAANDAG 5 JUNI 1967 en Gesprekken Uit een gesprek met de VPRO- televisie kwam mr. G. van Hall te voorschijn als een veel geplaagde, nu min of meer berustende figuur, die zei niet verbitterd te zijn hoewel hij hoopt dat hij niet de historie zal ingaan als de ontslagen burgemeester van Am sterdam, maar dat men zich ook nog iets goeds van hem zal herinneren. Bereidwillig vertelde hij over zijn Amsterdamse jeugd, z\jn studie, zijn werkkring in Amerika en zijn aktivi- teiten in de oorlog voor het nationaal steunfonds. In die tijd was de dood van z\jn broer en beste vriend een ge weldige klap voor hem. Over de jaren van zijn burgemeesterschap (dat hij met ambitie vervulde), was hij even mededeelzaam. Wat de jongeren be treft: hij gelooft dat de jeugd het niet moeilijker heeft dan die in de jaren dertig, maar de vorm waarin zij zich uit, het provoschap, spreekt hem niet Hierna werd het gesprek (waarin veel was gemonteerd) wat verwarder. Vluchtig raakte de ondervrager enke le punten van geschil uit de laatste tijd aan en de antwoorden bleven even oppervlakkig. Misschien was het ook nog iets te vroeg om nu al over de recente ge beurtenissen te spreken voor de ca- Toch diep getroffen merkte mr. Van Hall dat hij niet kan begrijpen dat hij zo plotseling moest heengaan en waar om in de laatste driekwart jaar alle publiciteitsmedia het voortdurend lie ten voorkomen alsof er „een volkomen incapabele man in Amsterdam zat". Het onverhoedse afbreken van zijn werk heeft hem veel pijn gedaan. ISRAEL Brandpunt vertoonde in die tijd een belangrijke reportage over Israël, waarin getracht een verklaring te ge ven voor de aanleiding tot het huidi ge conflict met de Arabische landen. Henk Neuman voerde daarna van Brussel uit via het Eurovisienet een gesprek met vooraanstaande journa- i listen in Hamburg, Parijs en Londen. Zondagavond had de NCRV een j sterk gevarieerd programma, loaarin een nogal onnozele Duitse eenakter werd gevolgd door een televisiepor-1 tret van de Russische componist Kat- sjatoerian (de aangekondigde uitzen ding over Tsjaikofsky moest worden uitgesteld). Besloten werd met een beschouwing over de moderne woningbouw, waarin ouderen en jongeren zich verdiepten in de vraag hoe de volgende generatie die wel zal accepteren. Bij de NTS kon men kennismaken met een nieuwe dokterserie die dicht bij het misdaadverhaal ligt. De eerste aflevering was wel boeiend, maar nog al verward van opzet. (Van een onzer verslaggever») ROTTERDAM De Energiehal heeft zaterdag van 's middags half vier tot 's avonds over twaalven gedreund onder het gejuich van meer dan tienduizend tieners en 26 beatgroepen en zangeres. De duizenden jongeren hadden het er voor over om bijna negen uur lang samengepakt te staan voor het 25 meter lange podium om hun favorieten toe te juichen. Tot geruststelling van Jacques Senf. die uit vrees voor ongeregeldheden een ordedienst van 340 man had mee gebracht, uitgerust met gele arm band en walkie-talkies, gedroegen de tieners zich enthousiast maar binnen de perken. Tioh, met goudgele broek en al midden tussen het publiek sprong. Spoedig be merkte hij dat hij het daar niet lang zou uithouden, en ging snel terug naar het podium. Enkele al te enthousiasten volgden het voorbeeld van Dave en sprongen van de schouders van hun kameraden tussen het publiek. De jongens van Jacques Senf waren er echter snel bij en binnen een wip stonden de zes onherroepelijk buiten de deur. Dan waren er nog de negen jongelui,! die door de hitte, vermoeiing en op winding van zoveel tienersensatie voor een ogenblik bewusteloos raakten. Er varen handen van de EHBO zorgden er voor dat het leed snel was geleden. Het feest, dat was georganiseerd ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van Radio Modern, in samenwerking met radio Veronica (presentatie Jan van Veen en Tineke) stond zo in de belangstelling dat er uit alle delen van het land be zoekers waren gekomen. Speciale busdiensten (62 totaal) ver voerden de fans voor 1,50 naar Eind hoven, Goes, Haarlem en Groningen, om maar een paar plaatsen te noemen. De afstand was misschien wel wat ver, maar zij hadden toch maar Sandy Coaat, Wistling Jack Smith, The Small Faces en Sandy Shaw op haar blote voeten gezien. Behalve veel harde muziek knoopten zij er nog wat acrobatiek aan vast door op grote luidsprekerskasten te klimmen en dan met een luide kreet er weer af te springen, en tot grote vreugde van het juichende publiek gooiden de knapen bloemen uit de versiering van het podium tussen de opeengepakte Jongelui. Een verrassing voor de tienermeisjes die met tranen in hun ogen naar hun grote ideaal keken. Het grote tienerfestijn ging niet on- Lord Tedder overleden BANSTSTEAD Lord Tedder, maarschalk van de Engelse Royal Air Force en in de tweede wereldoorlog plaatsvervangend geallieerd opperbe velhebber onder generaal Dwight D. Eisenhower, is zaterdag op 76-jarige leeftijd overleden. Lord Tedder was een briljante militaire strateeg op het gebied van de coördinatie van lucht macht en landstrijdkrachten. VOEDZAAM MAK*^ M 5 ^HVK HVVZdSOA V& Politie geeft demonstranten wervingsfolder DEN HAAG De Haagse politie heeft zaterdag aan enkele deelnemers aan een „love-in-(allemaal lief zijn voor elkaar) demonstratie het boekje „Op weg met de politie" en een wer vingsfolder gegeven. De demonstranten, die borden bij zich hadden met opschriften als „Goed dat er politie is?", „Den Haag geen Amsterdam" en „Demonstraties geen oefenterrein van de politie" en die voor in de stoet een geheel in ver band gewikkelde jongeman meevoer den die een „slachtoffer" van het po- litie-optreden moest voorstellen, bo den op het hoofdbureau een brief aan waarin de politie werd verzocht om zich voortaan van geweld te onthou- De demonstranten lieten enkele rook bommen ontploffen, maar de politie trad op in een „love-in-sfeer" en greep dus niet in. Goal vervangen door Verknipt HILVERSUM De KRO heeft voor de zomermaanden het muzikale zater dagavondprogramma aan sport gewijd en daarom „Goal" geheten, laten val len. Op het vrijgekomen uur (10.45 11.55) zullen nu de zondagochtendpro gramma's van het 3e net „Verknipt" worden herhaald. „Verknipt" is een hoogst bekwame en amusante montage van plaatfrag menten in woord en muziek. Er wor den voor zeven uitzendingen steeds twee programma's samengevoegd, waaruit alleen de actuele grapjes zijn weggeknipt. Benedikte verloofd met Duitse prins KOPENHAGEN De 23-jarige Deen se prinses Benedikte heeft zich zaterdag verloofd met de Duitse prins Richard- Casimir von Wittgenstein-Berleburg, die negen jaar ouder is dan zij. Prinses Benedikte is de laatste van de dochters van koning Frederik die zich verlooft. Haar jongste zuster, Anne-Ma- rie. is koningin van Griekenland en oudste. Margarethe. treedt zaterdag i het huwelijk met de Franse diplomaat i Graaf Henri de Montpezat. Sandy was zaterdagavond het klap stuk van het vuurwerk. In lilapaars broekpak en met eigen orkest zong zij barrevoets Like a puppet on the string. gemerkt voorbij aan de omroepvereni gingen. De AVRO maakte van het gehele programma televisieopnamen en de NCRV. AVRO, Veronica en Radio 227 radio-opnamen. De groepen wi«selden elkaar snel af. Een behoorlijke prestatie, als men be denkt wat voor apparatuur zo'n beat- groep nodig heeft. The Small Faces KRUISWOORD-PUZZEL spanden de kroon met tarium met een totaal gewicht anderhalve ton. Voor tieners moet dit wel een garantie zijn voor kwaliteit, gezien het feit dat 's morgens om zeven uur al drie jongens uit Maastricht voor de deur stonden. Het organiseren van een dergelijk beat-even ement heeft heel wat voeten in de aarde gehad, gezien de vraag prijzen van de verschillende artiesten. In totaal kregen de 193 medewerkers een gage van boven de honderdduizend gul den. Dat was nog niet alles, want met zaalhuur kwam het feest op bijna 150 mille. Tüdens de avond deed zich een inci dent voor, zij het dat het buiten het publiek om ging. Deurwaarder Th. J. van 't Hoen legde op verzoek van een theater bureau in 's-Hertogenbosch beslag op de gelden, die Jacques Senf zou uitbetalen aan de Spencer Davisgroup. Dit was het gevolg van de contractbreuk die de groep (in oktober 1966) heeft gepleegd. Ter compensatie van de geleden schade werd een vergoeding geëist van ƒ11.500. Spencer Davis had echter van de organisatoren al een voorschot gekregen. Sophie van Kleef zorgde tussen de nummers door voor een afwisseling. Zij toonde haar laatste ideeën over de tienermode. Of het in de smaak viel was moeilijk af te leiden uit de reacties van het publiek, die varieerden van gefluit tot geklap. Tegen elven werden velen wat kijk- en beatmoe. De jonigsten, van twaalf en dertien jaar, gingen wat slaperig tegen de dranghekken zitten. Maar om drie minuten voor twaalven, toen Sandy Shaw in haar lila broekpak en met eigen orkest kwam, stonden zij met rode ogen mee te klappen en te zingen. Moe maar voldaan dat zij hun sterren hadden gezien vertrok de enorme menigte huiswaarts met de hoop dat volgend j weer zo'n festijn zou komen. Het feest had na afloop voor de politie nog een staartje toen zich op verschil lende bureaus een tiental jongelui Batman heeft 't toch nog instrumen-1 Bijna tienduizend tieners stonden zaterdag negen uur opeengepakt in de Energiehal om hun favorieten te zien. Zonder dat de politie moest ingrijpen brachten de meer dan twintig beatgroeps en Sandy Shaw Beat 67. gered VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VPRO 7.00 uur (kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk. 7.30 uur muzikale show met Rudi Bennet, The Motions en de Engelse danseres Lyn. 8.20 uur magazine Wereld op wielen. 8.50 uur Ja, nee, geen mening, opinie-onderzoek. 9.40 uur derde show met Adèle Bloemendaal als middelpunt. 10.20 uur filmpje van Herman Wuyts „De overkant". Ned. 2 KRO 8.05 uur Engelse natuurfilm. 9.00 uur de eerste Amerikaanse geluidsfilm, door negers gespeeld (daterend uit 1929) „Hal lelujah". VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 7.30 uur muziek uit vakantielanden. 8.15 uur hoorspel van Willem van Maanen „Een kind van de zee". 8.55 uur Salzburger Festival: Berlijns Filharmonisch orkest speelt Bach. 10.15 uut avondoverdenking. 11.00 uur amusementsprogramma uit en over Joe goslavië. Hilversum II NRU 8.05 uur Radio Filharmonisch orkest in moderne werken. 9.00 uur reportage tweede conferentie over de vrede. 9.30 uur Hans Henkemans speelt pianowerken van Debussy. 10.00 uur amateurkoren zingen. 10.40 uur Iks, een sprong in het duister (gevarieerd programma). Horizontaal: 1. plaats in N. Brab., 5. plaats voor dieren, 9. tijdrekening, 10. boom, 11. ik (Lat.), 12. buisvormig inge wand, 14. gordel, 15. toekomend deel, 19. wezenlijk, 21. aardappel, 22. pookij- 23. dier, 26. 'tak van dienst belast met de openbare orde en veiligheid, 29. Ierland, 31. plaats in Gelderl., 33. plaats in Gelderl., 34. lied, 35. myth, figuur, 36. verdriet, 37. oude boom tronk. Verticaal: 1. hennep en vlasafval, 2. vogel, 3. vreemde munt, 4. benedendeel d. rug, 6. keukengerei, 7. leeftijd (Fr), 8. vod, 13. ooievaar met prachtige staartveren, 14. betrekking waarin za ken of personen tot elkander staan, 16. plant, 17. rangtelwoord, 18. huisdier, 20. scheeps vloer, 24. slot, 25. bakt men brood van, 26. salaris (Vlaams), 27. aanloop, 28. hemellichaam, 30. dorpje in Drente onder Vries, 32. ge bod. OPLOSSING VORIGE PUZZEL (Van onze radio- en tv-redactie) Batman. door de Amerikaanste tv-maatschappij tot verdwijnen ge doemd vanwege de onhoudbare ru zies tussen de beide helden en he' verontrustende slinken van de kijk dichtheid (hetgeen de sponsor niet pruimde), heeft het op 't laatste ogen blik nog gered. Er zal nog een jaar worden doorge gaan (hoopt men) volgens teen nieu we formule. Batman en zijn beeldschone Robin worden geschei den: Robin wordt vervangen door een heel mooie en aantrekkelijke Batgirl. te spelen door de jonge actri ce Yvonne Graig. Men hoopt door dit vleugje sex nieu- wte belangstelling te wekken voor de fantastische serie, ook al omdat de! hele entourage zoveel geld heeft ge- i kost. De nieuwe opzet vergt wel weer apar te investering, want alle beelden van de uitrijdende Batcar en de activitei ten in de Batgrot moeten worden ovtergemaakt. De slimme kijker heeft allang opgemerkt, dat hiervoor tel kens dezelfde opnamen konden wor den gebruikt, maar nu moet men ze fabriceren met Girl inplaats van Ro bin ABC ziet er zij het aarzelend nog wel brood in en de sponsor-fir ma heeft zich laten overhalen, „het nog eens te probteren". Nu maar af wachten, hoe het Amerikaanse pu bliek reageért... en of de versprei ding van de vele reclamespots die er in worden verwerkt, groot genoeg blijft. Olto von Habsburg met verf bespat WENEN Betogers hebben zater dag de voormalige pretendent van de Oostenrijkse troon, Otto von Habsburg, met rode verf bespat. toen hij het stadje Seehan, in noord-west Oostenrijk, binnenreed. Von Habsburg is ereburger van deze plaats. 18 Jek Groot was die ochtend ook weer gewoon aan het werk gegaan. Tenslotte konden de vele normale karweitjes niet blijven liggen voor die ene zaak, die als hij er aan toe gaf zijn hele denken zou gaan beheersen. Want de medede lingen, die hij de avond tevoren aan zijn vriend Frens had verstrekt, wettigde naar zijn mening nu toch wel de overtui ging, dat er bij die twee sterfgevallen misdaad in het spel was. Maar hoe de legpuzzel in elkaar paste? Hij had er de afgelopen nacht uren over liggen denken. Waar zat het verband? Het verband, dat naar zijn stellige mening moest bestaan tussen de dood van Hooftman en Bolink, het ge heimzinnige raadsstuk en de even mysterieuze jager daar op. de ruzie van Dammerman met Ubbink en tenslotte de relatie tussen Ubbink en Strand. Het eerste grijze ochtend licht was al in zijn slaapkamer binnengedrongen toen hij, vertwijfeld omdat de slaap niet wilde komen, schrijfblok en pen van het kastje naast zijn bed had gepakt om te noteren wat hij de volgende dag tegen Frens 'het schema van het mysterie' zou noemen. Het zag er als volgt uit: A 's Middags 2.43 uur: Ontdekking van Hooftmans dood in de raadszaal. Paniek bij alle raadsleden, behalve Dam merman. die als enige rustig blijft en vrijwel onmiddellijk de zaal verlaat, kort hierna gevolgd door verslaggever Leo Noord. B Dezelfde middag 4.39 uur: ontdekking van Bolink's dood door drie verslaggevers. Bolink overleden toen hij bezig was raadsstukken, die in de zaal waren achtergeble ven, te sorteren. C Dezelfde avond 11.35 uur: Jan Frens ziet geheimzinni ge man het stadhuis binnengaan, volgt hem en ziet diefstal van raadsstuk. Worstelt met man en vindt, nadat insluiper is gevlucht, raadsstuk van Hooftman. D De nacht na die avond 0.30 uur: Onbekende bedreigt Frens via de telefoon. Frens krijgt opdracht raadsstuk uit autoraampje te werpen op hoek Oudepoortstraat-Rietstraat. Frens en Groot zetten val op maar Beukebos verstoort dé opzet en neemt raadsstuk mee. E De volgende morgen 9.45 uur: Beukebos vertelt de politie van aanslag op zijn leven en diefstal van envelop met raadsstuk. F Die avond 8.20 uur: Inspecteur Vogel vertelt dat commissaris Akkerman sectie laat verrichten op lijken van Hooftman en Bolink. G Dezelfde avond 9.30 uur: Loesje Sierlijk vertelt van ruzie tussen Ubbink en Dammerman en van telefoon gesprek Ubbink-Strand. De naam Strand wordt genoemd ii het raadsstuk als koper van de krotten aan het Bolwerk... Hier had Jek Groot een dikke, driftige streep onder ge krast, maar na enig nadenken voegde hij zonder eigen lijk te beseffen waarom nog het volgende aan zijn „schema" toe: Panden aan het Bolwerk zijn inmiddels nog niet verkocht door voortijdig einde van raadsvergadering... En na die zin had hij, vastbesloten nu eerst eens te slapen, het schrijfblok en de pen in een hoek gegooid. Hij had het kussen onder zijn hoofd gepropt en was inderdaad in diepe rust verzonken. Pas bij de lunch, na een ochtend van druk bewerken van correspondentenkopij en schrijven van de gewone, plaatselijke berichtjes, had hij zich zijn schema herinnerd. Dat was op het moment waarop Jan Frens hem belde om een afspraak te maken. Om twee uur in De Eend. En daar legde hij zijn vriend het blad papier Inderdaad een chronologische opsomming van de fei ten, zei Frens. Maar ik zie nog niet dat dit stukje nacht werk van jou ons ook maar één stap verder brengt. Jek Groot trok geïrriteerd zijn schouders op. Frens had natuurlijk gelijk. Dat schema verduidelijkte helemaal niets. Het enige positieve van deze opsomming is, dat het eindigt waar het begint, zei hij vermoeid. Het eindigt name lijk weer bij punt 13 van de raadsagenda, de verkoop van die pandjes aan het Bolwerk. Maar het valt nauwelijks aan te nemen, wierp Frens tegen, dat dat iets anders dan stom toeval is. De ontdek king van de dood van Hooftman kwam toevallig op het moment waarop dat agendapunt aan de orde was. Mis schien was hij bij punt zeven of acht al dood. Jan had weer gelijk, dacht Jek. Maar hij hield koppig voL Mijn intuitie zegt me dat punt 13 toch de schakel is, die ons de complete ketting kan verschaffen. Frens knikte bedachtzaam. Je kunt gelijk hebben. We zouden eens kennis moeten maken met die meneer Strand. Wat denk je daarvan? Natuurlijk, zei Jek Groot, opgewekt ineens. Stom van me om daar niet aan te denken... wacht, ik zal eens zien of ik z'n adres in het telefoonboek kan vinden. (Wordt vervolgd) Concen- Vler brld2ers waren zo ver- tratie diept in hun spel tijdens het tornooi om het wereldkampioenschap bridgen in Miami Beach (V.S.) dat zij een klein brandje in een koffiezet machine op een aangrenzende tafel niet eens opmerkten. hoesten en een minder goed uit zicht op de kaarten hadden ont dekten zij de brand. De spelers trokken zich in een andere kamer terug terwijl een official de brand bluste. filharmonisch l... solist 22.15 Avondove king: 22.30 Nieuws: 22.40 I bespreking: 22.50 Stereo: Instrumentaal ensemble: Amusementsprograr Joegoslavië: 23.55-24.0i H11 vi RebfërT; 19.40 Humanist wc', Verbond: NRU: 19.50 Open baar Kunstbezit: 20.00 Nieuws 20.05 Radiophllharmonlsch or, kest en groot omroepkoor 21.00 Reportage over di tweede wereldconferentie ove de vrede te Geneve (II): 21.9 Pianorecital (gr.): 22.00 inter "e competltle^voor ama S. een 'sprong in hei 23.55-24.00 Nieuws. ogramma draadomroep vanavond l II. 29* I Grammofoonplaten- In F gr.t.. Leonard Pennarlo. piano. III. Morton Gould: 1. Spirituals". 2. ..Interplay" Cor de Groot, plano. IV Aa ron Copland: l. Ballet Suite Journaal: STER: is: STER: 19.56 STER: 20.16 Reel - Geen wleler Suite. II. George 'ereld Aah....dèlëi orte afilm:' NTS: 22.30-22.35 °Nederland II. NTS^ 20.00 leclar 2.45 Journaal: 23.00-23.30 Tele- »c: Automatisering (13A). België. Nederlands progr. Kanalen: 2 en 10. 19.30 Flip- 20.30 Bat out of heil. politle- verh.: 20.55 Het gouden^ Ujd- fUms: e21.30 Eurovisie: Konin- 8.00 Nieuws: 8.10 I bus: 9.35 Waterstanden): Musette orkest: berichten voor semp- 12.20 voor de landbou- tulnbouw; 12.30 Nieuws; 12.40 Actualiteiten: 12.50 Licht ensemble met so- Schoolradlo: 14.41 voorlichting; 17.10 9.30 Musicerende dilet tanten: Accordeon vereniging: 18.50 Ondernemend: nieuws e E-ammofoonmuzlek (8. e groenteman): 8.50 wijding: 9.00 Klassieke gram- mofoonmuzlek; 10.00 Voor de kleuters: tO.10 Arbeidsvitami nen: (11.00-11.02 Nieuws): 11.55 Beursberichten: 12.00 Promena- --| zangsollsl: 12.27 Mededelingen t.b.v. land- tulnbouw; 12.30 Voor de land bouw; 12.40 Stereo: Licht or kest: 13.00 Nieuws: 13.10 Actu aliteiten: 13.30 Stereo: Klassie ke erammofoonmuziek: VA- Schoolradlo: AVRO: de vrouw: 15.40 Alt- :n plano: 16.00 Nieuws: 15.00^ Voor 16.02 Stereo: Klassieke'kamer muziek: 16.15 Voor de Jeugd: 17.15 New York calling; 17.20 Lichte grammofoonmuzlek ni. 240 FM-kanalen: TROS: Nieuws; 9.02 Actualiteiten: 9.05 Platen^rogrammaj baretmuziek: 1 Pop- .-..30 Gee 02(13.6Ö"NWS): 12.00 Nieuws: 12.02 Licht pla- SMi-a platenprok' 15.00 Nleuv r)e grammn SUKKELTJE EN BRUUNKE 37. „Nog niet terug; wat moeten we doen?" „Wacht's, ik heb een idee!" zegt de burgemeester. „De minister is erg bijziend Wie van jullie kan er GOED stilstaan?" Stikkel- tje wijst op Bruunke, „Hij meneer!" „Ga jij dan maar netjes op het voetstuk staan, dan ben JIJ zolang het beeld, het zal maat kort duren, want iedereen verlangt naar het lekkers, dat na de onthulling wordt aangeboden daar!" Hij tér!" zegt de aannemer. Hij poedert Bruunke wit wijst op een klaargezet buffet met broodjes en met gipspoeder uit een zak, die er nog staat allerlei lekkers. „Nu de vlag over je heen; die wordt straks weg- „We zullen je even wit poederen, dat lijkt ech- getrokken bij de onthulling!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 6