TV RADIO en FRANSE POPJES NA PIPO Hier zijn Margootje en Floriswelterusten Japanse oplossing van bevolkingsprobleem In de greep van de kreeft „Hinderlijke pers" niet wegslaan bij relletjes Nederlandse Tourploeg compleet ZATERDAG 3 JVM 1967 KRO VERTOONT 40 JAAR OUDE FILM (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Als u over uv hart kunt verkrijgen sexy Adèle Bloe- al„in haar derde show voor dei prentje Van de nieuwe „welterust en-vriendjes" die al staan te wachten VPRO alleen te laten, moet u maandag- r 1 avond eens kijken naar een filmspekla-1 maandagavond prompt de dienst overnemen. uur'1 vertoIS? vaneen i Margootje en haar hond Floris in „De minimolen" zeggen ten slotte bijna 40 jaar oud is, een van de aller- al zoveel miljoenen kindertjes goedenacht, dat het hier ook wel zal eerste sprekende Amerikaanse films, lukken. waarin uitsluitend negers meespelen I en die „Hallelujah" heet. J HILVERSUM Dag vogels, dag bloemen, dag kinderen! Tot 2 oktober!" Dat zullen vanavond de afscheidswoorden van Pipo de I clown zijn, want hij neemt er een fikse vakantie van. Troost uw kleintjes, die er misschien een traan bij laten, en vertoon ze het De KRO hervat hiermee zijn uitzen dingen van „Bioscoopsuccessen van wel eer" en als wij zeggen, da dit een werkstuk is van King Vidor, dan zegt dat misschien alleen oudere bioscoopbe zoekers iets. In de reeks zijn, gedurende de zo mermaanden, ook nog te verwachten „De goede aarde" (kort voor de oorlog gemaakt naar de roman van Pearl S. Buck), „Een avond in de opera", „Ik ben eten vluchteling" en „De merkwaar dige dokter Clitterhouse", allemaal uit de heel oude doos. Om nu even te blijven bij „Hallelu jah" voor maandagavond, het verhaal daarvan is vrij eenvoudig. Een nietsnut van een man raakt in moei lijkheden in een café annex speelhol, en zijn broer, dite hem probeert te hel- pe tijdens een vechtpartij wordt daar bij gedood. Dit brengt hem tot inkeer: hij voelt zich verantwoordelijk voor het sterven van zijn broer, wil met zijn lamlendig leven kappen en boete doen door zielen te redden van het verderf. Dat valt hem niet zo bar mtee, want al handelt hij uit vrome overtuiging, scrupuleuze vrouw die zich aan hem blijft vastklampen, trekt hem de andere richting uit, zodat het een con flict tussen religie en liefde wordt. Voor de film, die redelijk voldoet aan de toenmalige eisen van massare gie ten spektakel, werden tal van oude godsdienstige rituelen, o.m. de doop in de rivier, gereconstrueerd. Toen King Vidor zijn werk gereed had, wilden de grote bioscopen het niet vertonen, bevreesd als ze waren door een negerfilm hun publiek te ver liezen. Kleine, onafhankelijke theaters namen de film wél en door verrassend goede recensies werd „Hallelujah" een éclatant succes, dat de wereld over reisde en jarenlang volle zalen trok. De tv-maatschappijen ontdoen deze en andere oude succrsfilms nu van het stof en hervertonen ze... alweer hoogst-geïnteresseerde toeschouw< De kleuters kijken naar de beweeg lijke popjes, maar wie als volwassene deze foto bestudteert, zal er de koste lijke artisticiteit van ontdekken. De heel aparte Franse zwier, waarmee niet alleen de hoofdfiguurtjes maar ook de overige meespelende viendjes vriendinnetjes op twee voetjes dan wel op viter pootjes zijn gemaakt, is veelbelovend. Het decor van knipsels mag er even eens zijn, dat doet het wel in 't speelse element. Misschien snappen de kleintjes het woord „Mini-molen" niet zo best, maar dan kunnen ze het meteen leren. Dat slaat op het draaimolentje, waarmee el ke uitzending begint. We hebben u al iets van deze serie verteld: schrijver en regisseur Serge Danot beleeft zoveel plezier aan zijn Zondag op televisie I eigen dochtertje Margootje, spelend I met de hond Floris, dat hij het tweetal model maaktte voor zijn poppenavontu- ren. Hij vond een poppenmaker, die precies begreep wat hij nodig had: markante figuurtjes met zoete snoetjes en, bijv. zoals op de foto, met een mal geruit parasolletje boven 't hoofd. Nederland wordt het tiende land in Europa, dat De Mini-molen (origineel gteheten „Manége enchanté) op repertoi re neemt voor de kleuters. Weldra zul len België en Rusland nog volgen. Het molentje draait echter met groot suc ces ook in Canada, in Zuid Amerika en op Formosa, waaruit alweer blijkt dat kindertjes van vele nationaliteiten op één en dezelfde wijze kunnen wor den gearrtuseerd! 't Zou wel een wonder zijn, als de vterhaaltjes in Nederland niet aanslaan, al zal 't wel even wennen zijn aan de nieuwe figuurtjes. Waarom nu zo'n drukte gemaakt over een nieuwe kleuterreeks? i gen oudere en tiener kijkers zich mis schien af. Nu, dat weten de vaders i moeders van gezinnen met kleuters maar al te best. Een lekker welterus- tenprogramma betekent immers een stuk vrede en gezelligheid in de huiskamers en... daarna al babbelend I zoet naar bed gaan en dat is gewoon- J weg goud waard! door B. J. Kteymens Elly Nieman zal vanavond in het VPRO- programma op Ned. 2 enkele v i haar eigen (Van c radio- en iv-redactie) HILVERSUM b Japan, ten voor beeld gesteld als het land dat een op lossing vond voor het bevolkingspro bleem na de Tweede VVerldoorLog, is het onderwerp dat zondagavond a.s. (Ned. 2, 8.308.55 uur) dient in de door de Amerikaanse onderwijs-televlsie sa men met de BBC gemaakte documen taire filmserie „Onze wereld", welke de NTS voor vertoning in Nederland heeft aangekocht. U zult hierin worden geconfronteerd met het feit, dat Japan zich door ge weldige problemen heeft heen geslagen, door reeds in 1948 de gezinsplanning, i.e. de geboortenregeling, krachtdadig aan te pakken. Van het bergachtige eilandenrijk, waarop 100 miljoen Japanners wonen, is slechts 16 pet. geschikt voor land bouw. Hoewel deze zeer intensief en met de modernste middelen wordt be dreven, moet Japan toch een vierde van het benodigde voedsel invoeren. Om het gebrek aan veeteelt te com penseren, haalt Japan de nodige eiwit ten uit zee: in geen land ter wereld wordt zoveel vis gegeten als hier en de visvangst is sterk georganiseerd. De Japanse industrie, die toch al lang voor de oorlog domineerde op de wereldmarkt door opvallend lage prij zen een gevolg van uitbetaling van geringe lonen werd'voor een revolu tionaire ontwikkeling geplaatst en nu is het niet meer het lage loon, maar de geweldige massaproduktie, krachtig ge richt op drukke export, die goed con curreren op de wereldmarkt mogelijk maakt en het land tot een zekere graad van welvaart heeft gebracht. Het grondig aanpakken van de ge boortenregeling heeft de allesover heersende industrie ook al mogelijk ge- komsten, waarop ook de vrouwen van maakt: werkgevers organiseren sinds 1948 bijeenkomsten, waarop ook de vrouwen van de werknemers aanwezig Deze propaganda had tengevolge, dat in 1957 het aantal geboorten tot op de helft was teruggebracht, waardoor Japan nu een evenwichtssituatie tus sen geboorte- en sterftecijfers heeft be reikt, zodat de bevolking niet meer aangroeit. De voorlichting over gezinsplanning gaat onder het motto: betere opvoeding, meer voedsel, betere behuizing en meer kansen op een goed bestaan. Dat wil er bij de Japanners wel in. Een van de gevolgen van deze voorlichting is mede, dat er op 't ogenblik in Japan op aanzienlijk latere leeftijd wordt ge trouwd dan ooit het geval Aziatische land, eeuwen heen Voorzitter journalistenkring: ROTTERDAM By botsingen met de politie kan van de zijde van de pers ook wel eens worden opgetreden op een manier die de meeste journalisten niet voor hun rekening zouden willen ne Echter wil ik protesteren tegen eeo 3-— I genuanceerde instelling, die tot gevolg ,me\slef d0°r kan hebben dat journalisten op een af- 12-jarige leeftijd huw- stand geslagen worden of in arrestanten- baar zijn geweest en mannen voor hun wagens worden gestopt omdat 20ste gewoonlijk al een gezin hadden hinderlijk acht bij pogingen om rust gesticht. orde te herstellen. De voorzitter van de Nederlandse Journalistenkring, de heer H. de Ru, ver klaarde dat gistermiddag in de kringraad van deze organisatie. Hij wees met klem de gedachte af als zou er vooringe nomenheid van de pers tegenover de politie bestaan. Natuurlijk zal er weer orde moeten komen, aldus de heer De Ru, al kan daar bij bedacht worden dat wat sommigen naar oude denktrant als wanorde ervaren nog geen wanorde behoeft te zijn. Zeker liedjes (o.a. Valentijntje, en Regenboog) zingen. Het is een montage, waarin men af wisselend opnamen van haar en van de hammond-organist Klaus Wunderlich ziet. Het tweetal ontmoet elkaar dus niet, de opnamen werden onafhankelijk van elkaar gemaakt en er is ook niemand, om ze te ontvangen of toe te spreken. U kunt Elly en Klaus horen en zien tus sen 8.30 en 8J0 uur. Elly zal zichzelf op de gitaar begeleiden, zoals de foto laat zien. VANAVOND TE ZIEN iVed. 1 KRO 7.00 uur De Flintstones: jonge liefde. 7.25 uur openluehtcircus in Oost-Europa. 8.20 uur aflevering serie „Lekkere diertjes". 9.05 uur slot voorstelling van Het gulden schot. 10.00 uur Brandpunt. Ned. 2 VPRO 8.05 uur aflevering Patrouillewagen '54. 8.30 uur hammond-organist Klaus Wunderlicht en zangeresje Elly Nieman treden op. 8.50 uur filmrubriek. 9.35 uur televisieportret van mr. G. van Hall. VANAVOND TE HOREN 7.30 uur operettemuziek. 8.30 uur verzoekplaten. 10.45 uur herhaling van een programma „Verknipt" van Jos Timmer (van het 3e net). Hilvi 1 II VARA 7.20 uur kunstrubriek. 8.05 uur Promenadeorkest en de bas Henk Smit in operamuziek. 9.00 uur groot debat over linkse concentratie en par tijvernieuwing door vertegenwoordigers van AR, PSP, PvdA en KVP, onder leiding van mr. G. J. P. Cammelbeeck. 10.40 uur vakantie-indrukken. 11.10 uur „Lui luisteren" (stereo). 17 De slaap wilde echter niet komen. Het gesprek tussen Ubbink en Dammerman wilde hem niet loslaten. Het lag voor de hand, meende hij, verband te leggen tussen alle zonderlinge gebeurtenissen van de vorige dag en die van de afgelopen, nacht. Maar aan de andere kant kon hij zich met de beste wil van de wereld niet voorstellen, dat het toeval van de twee sterfgevallen in het stadhuis iets te maken kon hebben met de geheimzinnige jacht van een onbekende op een doodgewoon raadsstuk of met een duidelijk geval van chantage. Van zijn ene op zijn andere zij woelend probeer de hij met alle macht de slaap te vatten, maar toen hij daar eindelijk, kort na middernacht, in slaagde kwam zijn geest nog steeds niet tot rust. Woeste droombeelden wervel den door zijn hoofd en lieten zich pas verdrijven toen d« telefoon naast zijn bed al minstens twaalf keer had gerin keld. Een onzekere hand tastte naar de hoorn, die met enige moeite naast een met zweet bepareld hoofd werd Ja... hallo... zei Frens moeizaam. Met Jek, klonk het aan de andere kant van de lijn luid en scherp. Word even goed wakker Jan, want ik heb twee belangrijke nieuwtjes. Jan Frens, door zijn vak getraind in snel ontwaken, ging overeind zitten, wierp, verwoed het hoofd schuddend, alle nare dromen van zich af en was wakker. Spuit op, Jek, zei hij, weer helder. In de eerste plaats heb ik vanavond van inspecteur Vogel vertrouwelijk, dus niet voor publikatie, gehoord, dat Akkerman de mogelijkheid van misdaad niet uitsluit en na overleg met de officier van justitie sectie heeft laten ver richten op de lichamen van Hooftman en Bolink... Waèt! riep Frens er tussendoor. Ja sectie. Van het resultaat wilde of kon Vogel me niets zeggen. Maar duidelijk is, ook volgens Vogel, dat Akkerman zekerheid wil hebben. Voor de tweede keer die dag floot Jan Frens van verba zing scherp door zijn tanden. Maar dat driemaal nog steeds scheepsrecht is werd ook deze nacht weer eens bewezen, want Jek had nog een verrassing voor zijn vriend in petto. Het tweede nieuwtje is, dat Loesje vanavond nogal overstuur aan me vertelde, dat ze bij Ubbink weg wil. Ze heeft vanmiddag haar baas horen telefoneren in zijn ka mer. Daarbij maakte hij zich opnieuw kwaad. Toen het gesprek was afgelopen kwam hij naar Loesje toe en zei, dat ze eventueel door haar opgevangen telefoongesprekken al tijd onmiddellijk moest vergeten. Loesje voelde zich door die vingerwijzing nogal gepikeerd en vroeg of dat ook gold voor ruzies met meneer Dammerman, waarvan ze ongewild getuige was geweest Ubbink keek haar toen heel gemeen aan en zei: denkt u er goed aan, juffrouw Sierlijk, dat ik heel erg onaangenaam kan zijn tegen mensen, die teveel van mijn zaken aan de weet willen komen. Zorgt u voor uw werk en vergeet direct wat u hier hoort praten. Interessant, zei Jan. Maar dat had je me morgen ook wel kunnen vertellen. Je bent weer te vroeg met je verwijt, antwoordde Jek.- Want je weet nog niet wat Ubbink bij die ruzie door de telefoon zei. Nou, vertel dat dan nog even! zei Frens, die nu toch echt wel weer wilde gaan slapen. Hij zei alweer ongeveer zoals Loesje het mij vertel de het volgende:... en denkt u er goed aan meneer Strand... van nu af aan heeft u alleen nog maar met mij te maken. Hoort u het goed? Met mij! Ik ben van nu af aan uw opdrachtgever en niemand anders. Nou, en...? Frens was nog niet onder de indruk. Snap je het niet, Jan? Hij sprak tegen ene Strand! Wat dan nog? Strand, spelde Jek nadrukkelijk. De naam van de man in het omstreden raadsstuk. De man, die de krotten aan het Bolwerk van de gemeente wil kopen! Nou moe... Frens was totaal verbluft. Bij alles wat we doen komt steeds dat rottige raadsstuk op de proppen. Welterusten, zei Jek. HOOFDSTUK 6 Rooldrecht leefde en werkte rustig verder. De brave inge zetenen waren de opwinding en de schrik over de sensatio nele sterfgevallen in het raadhuis vrijwel te boven. Ze hadden gesmuld van de uitvoerige verslagen van de raads- vergadering-met-dodelijke-afloop, die de vier plaatselijke dagbladen elk op hun eigen wijze aan hen hadden voorge zet. En ze hadden cr de volgende dag uitgebreid over gepraat. Maar toen vonden ze het welletjes en richtten ze hun belangstelling weer op het werk op kantoor of fabriek om na de dagtaak weer tropische visjes te gaan verzorgen, een partijtje te dammen, het gras in het achtertuintje te rollen of gewoon bij moeder de vrouw te zitten met de krant. Dat was het normale Rooldrechtse leven en diep in hun hart vonden ze dat opwindend genoeg. (Wordt vervolgd) 1 te weinig open staat journalisttieke eis om in alle vrijheid kennis te kunnen nemen van het ge beuren teneinde dit voor krant, radio en :v te registreren. Bij de pers worden de achtergronden ;an de gezagscrisis beter aangevoeld dan velen die. aan welke zijde ook. bij de zaken zijn betrokken. Er is in het journa listieke milieu een gezonde mate van nonconformisme en beweeglijkheid. Het inkomensniveau van de Neder landse journalistiek noemde de voor zitter te laag: van een wezenlijke her waardering is nog weinig terechtge komen. De pensioenvoorzieningen zijn in een aantal bedrijven beslist onvol doende. Discussies over verbetering moeten van jaar tol jaar gaande worden gehouden. Wij zullen de directies in de oren moeten leggen, zo besloot SÏESiïrS onhöud-1 75"i".rif,l ~£?e,eAihïn bare situatie, die zo sr.el mogelijk uit de ?en dubbel leven geleid te hebben, wereld dient te worden geholpen. IQverdag leurde hy met zeep en PE T'JP-TOP NP PERT SNEL OS WfiPTS VPN IPNP/NG B'J NET LP9C- RP7PK/VM. Dubbel besloot hij zijn op- j lcYOll Een zwerver uit Blackpool die onlangs op scheermesjes en bezocht vaak het tehuis van het Leger des Heils. 's Avonds ging hij naar zijn luxueus ingericht appartement. De zwerver had tevens een dure auto met chauffeur. Regelmatig begaf hij zich naar Parijs of de Cóte d'Azur. De man liet 620.000 gulden na, die hy by testament vermaakte aan twee danseressen uit Parijs en een jong zangeresje uit het koor van het Leger des Heils in Blackpool. AMSTERDAM De Nnlcrlandse ploeg, die op 30 juni in Angers in de Ronde van Frankrijk zal starten, Is compleet. Na overleg met de eerder geselecteerde zeven renners met ploeg leider Wout Wagtmans en wegcoach Joop Middellink zijn door «Ie sportcom- missic alsnog de Brabanders Huub Zil verberg en Bas Maliepaard en dc Lim burger Huub Harings gekozen. Van de zeven leden van de kern ploeg was alleen Jo de Roo vrijdagmid dag niet aanwezig bij een bespreking op het bureau van de KNWU. De Zeeuw is nog ziek thuis na een val in de Ronde van Italië. Wel in Den Haag waren Jan Janssen, Gerben Karstens, Wim Schepers, Henk Nijdam. Cees Haast en Jos van der Vleuten. De sportcommissie heeft Harm Ottenbros en Cees Lute als reserves aangewezen. Bij de uiteindelijke ploeg ontbreekt Arie den Hartog, die, zo geeft de sport commissie toe, tot onze sterkere ren ners behoort. Hij is échter gepasseerd omdat alle betrokkenen bij de selectie van mening zijn dat Den Hartog te veel werk heeft moeten verrichten in de Ronde van Spanje en nu nog in Italiaanse Giro. HET WEER IN EUROPA Kopenhagen onbew. M 0 Brussel Luxemburg Parijs Nice Frankfort München Innsbrtlck Madrid SUKKELTJE EN BRUUNKE 36. „Stop" zegt een man ,Hier staat het voetstuk: j nu vlug het beeld erop 1 zetten 't Is een pak van j ons hart. dat het toch nog op tijd is!" De kist wordt op de grond gezet, ergens j midden in een park 1 „Vlug uitpakken" zegt ee „Jawel burgemeester" zegt grijpt iemand in de kist en n zenuwachtige stem. een andere Dan haalt de houtwol weg en „Wat zullen we nu beleven?,roept de bur gemeester ontzet! De vriendjes vertellen; de burgemeester is rade loos. „De minister kan ieder ogenblik hier zijn" roept hij, „Rijdt als de wind terug chauffeur en zoek naar de wagon met dat beeld! Gauw! Gauw!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9