Binnenkort toch eigen risico bij ziekenfonds Kijkgeld hoger en meer reclame Geheim overleg Nasser mislukt Zonnig Bommen op Russisch schip Helmoncls bedrijf naar Z.-Limburg v,^eur"uis"" GRATIS Zaterdag 3 juni 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Dordts Dagblad 1 "aagsa Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Ziekenfondsen staan voor grote financiële pro blemen. Daarom voor de verplicht verzekerden De in Amsterdam geboren Australische Monique Mulder (18) is gisteren uil het ten noorden van Sydney gelegen plaatsje Umina in Nederland aangekomen. Monique had voor een inzamelingsactie voor spastische kinderen achtduizend gulden bijeengebracht en tverd daardoor winnares van een retourvlucht. Neder land was het sprookjeslandwaar se naar toe wilde. DEN HAAG Met ingang van volgend jaar wordt het kijkgeld van 36 tot 40 gulden per jaar ver hoogd. Ook een verhoging van het luistergeld kan tegemoet worden gezien. Hilversum zal met ingang van oktober zes uur meer tv gaan brengen. Van januari 1968 af zal de tv-zendtijd voor reclame met tien minuten per week worden verlengd. De reclametijd voor zaterdag vervalt. De tariefsverhogingen voor de kij kers en luisteraars zijn nodig om de omroep te helpen uit de financiële impasse te komen, waar deze zich thans in bevindt. Lange tijd was het kijkgeld in ons land het laagste van Europa. Ook luistergeld Details over het hogere luistergeld zijn nog niet voorhanden. Deze verho ging is nodig omdat het aantal radio luisteraars praktisch niet meer stijgt, terwijl de uitgaven van de omroepen voor de radio blijven toenemen. Wat de meer uren op het tweede tv-net aangaat, deelt het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk mee. dat hiertoe is besloten om de kijkdichtheid naar dit net te stimuleren, want ondanks de vele goe de programma's die via 2 werden uitge zonden is de belangstelling voor het net gering geweest. Het begin van de uitzendingen via Nederland 2 maakt het mogelijk dat het tweede net op werkdagen voortaan een uur eerder kan uitzenden. Het zal op 2 nu ook technisch mogelijk den een volledig nieuwsjournaal acht uur te brengen. De keuze van de kijkers hoeft dus voortaan niet het gevolg te zijn van het grote verschil in begintijd tussen Nederland 1 en 2, alsmede in het verschil in om vang van het journaal. De verruiming van de reclamezend tijd geldt alleen Nederland 1. Er komt een nieuw blok bij per avond. Verdere verruiming van de zendtijd is uit gesteld in verband met de moeilijkhe den waarvoor de dagbladpers zich de laatste maanden gesteld ziet door de ontwikkeling van haar advertentiede- biet. DE BILT Het wordt een mooi week einde met zonnig weer en een hogere temperatuur. Een groot hogedrukgebied strekt zich uit van de Azoren via de Niordzee tot Finland. Dit hogedrukge bied verplaatst zich langzaam naar hel oosten, waardoor de zeewind zwakker Ér zijn geen depressies onderweg, zodat het zonnige en mooie juniweer enige da gen kan aanhouden. 4 Juni: Zon op 4.24 onder 20.53: Maan op Mevrouw Jacqueline Kennedy haar -zwager senator Robert Kennedy zijn vandaag in Londen aangekomen. Zij zullen cle begrafenh van Lady Harlech, echtgenote van de voormali ge Britse ambassadeur in Amerika, bij- Wonen. Ondanks alle verzet ziet het er naar uit dat het beruchte tientje eigen risico voor fondspatiënten bij ziekenhuisopname er toch zal komen. Zelfs de invoering hiervan zal niet voldoende zijn om de fi nanciële problemen van de fond sen op te lossen als men in de ziekenhuizen niet zuiniger gaat werken. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Het tientje eigen risico van oud-minister Veld kamp, dat de verplicht verzekerden hij ziekenhuisopname zou den moeten hetalen, mag in de Tweede Kamer zijn weggestemd, het eigen risico komt er in de één of andere vorm toch. De heer J. G. Leihhrandt, gedelegeerde van de Federatie van verzekerden en medewerkers van ziekenfondsen liet hierover vanmorgen in de jaarvergadering van de federatie geen twijfel bestaan. Gezien de financiële perikelen, waarin de ziekenfondsverzekering verkeert, zal men zich wel ver trouwd moeten maken met de invoe ring van een eigen risico op korte termijn. Zelfs dit eigen risico zal niet vol doende soulaas bieden, indien ook de medische medewerkers, zoals huisartsen, specialisten enz. niet meer kostenbesef aan de dag gaan leggen. Vele miljoenen kunnen jaarlijks op de gezondheidszorg bezuinigd wor den, zonder de verzekerden ook maar in de geringste mate tekort te doen. De heer Leibbrandt noemde hierbij de verspilling in de genees middelensector, het medisch-tech- nisch handelen in de ziekenhuizen, het opname-beleid van de ziekenhui zen en de verpleegduur. Brengt de medische wereld deze kostenbewaking niet op, dan koerst Ne-| derland ondanks eigen risico voor de verzekerde regelrecht en In versneld HUISWAARTS kinderen, twee vijfjarige meisjes en een jongetje van negen jaar, hebben gisteren ge nezen ons land verlaten. De meisjes, die nog veel zullen moeten oefenen om goed te lopenzijn gisteren van Schiphol vertrokken naar hun ge boorteland. De jongen, die vloeiend Nederlands spreekt, gaat naar een pleeggezin in Frankrijk. De medi sche behandeling van de kinderen is betaald door het Nederlandse pu bliek. Specialisten gaven belangeloos hun medeiverking. Fel protest tegen FS MOSKOU De Sow jetunie heeft gisteren bij de Verenigde Staten krachtig geprotesteerd te gen het bombarderen 'van het Russische vrachtschip Turkestan in de Noordvietnamese haven Kampha, 75 kilometer ten noor den van Haiphong. Een opvarende is aan zijn verwon dingen overleden. Een andere gewonde matroos heeft een operatie van drie uur ondergaan. Zijn toestand is zeer ernstig, aldus het Russische pers bureau Tass. De Russische minister van buiten landse zaken, Gromiko, overhandigde de protestnota aan de tijdelijke Ame rikaanse zaakgelastigde in Moskou. In geval van herhaling zal de Sow- jetunie maatregelen nemen om Rus sische schepen te beveiligen. Rusland eist dat „degenen die verantwoordelijk zijn streng zullen worden gestraft en dat de VS de verzekering zullen ge ven, dat Russische schepen niet meer zullen worden aangevallen". In Washington is niets bekend ov het bombarderen door Amerikaanse vliegtuigen van het vrachtschip. tempo naar een nationale gezond heidsdienst. Bij de geneeskundige „consumptie' functioneert de wet van vraag en aan bod niet. Zowel vraag als aanbod zijn in handen van de geneesheer. De voorzitter van de federatie, de heer H. A. J. J. M. Speleers, vertelde hoe erg het is met de tekorten va ziekenfondsen. De premie is al opgelo pen van 5,8 tot 6,8 pet. in één jaar tijds, maar ook nu wordt nog met ver lies gewerkt. Bovendien zullen de te korten nog groter worden tengevolge van de neergaande conjunctuur, die de premieopbrengst drukt. Daarom zal getwijfeld reeds voor 1968 gedacht moeten worden aan een eigen risico voor de verplicht verzekerden. Pensioenen De voorzitter lanceerde nog een be langrijke gedachte inzake de pensioen- 'oorzieningen voor medische medewer- 'kers. De huisartsen zijn nu onlangs met de ziekenfondsen een jaarlijkse reservering van ƒ2,41 per patiënt over eengekomen. maar er zijn nog tal van andere medische medewerkers bij de ziekenfondsen, die thans ook komen aankloppen voor pensioenvoorzienin gen, zoals specialisten en tandartsen. Zie voorts pagina 7 Moeder en soon dominee pagina Kernmerk LUCHTVAARTSHOW IN PARIJS Onze luchtvaartmedewerker Geert Kamphuis is zoals de moderedactrices naar Parijs getrokken voor een show, maar dan van vliegtuigen. Lees in ons Zondagsklad, hoe veel groter en duurder alles wat vliegt weer geworden is. Margootje en Floris in plaats van Pipo pag. Radio TV Ondanks zijn hoge leeftijd geeft de nog steeds vitale Karl Barth soms college, zoals kortgeleden over Calvijn. Drs. G. Puchinger vertelt in ons Zondagsblad van zo'n „les voor theologen". Vakbeweging is verontwaardigd HELMOND De schroefboutenfa- briek Everts en Van der Weyden, een bedrijf van meer dan vierhonderd man, gaat Helmond verlaten omdat in deze plaats volgens de directie uitbreiding noch vernieuwing mogelijk zijn. Het bedrijf zal zich in Zuid-Limburg ves tigen. Honderd man kunnen mee, de overi gen zullen worden ontslagen, waarna tweehonderd nieuwe personeelsleden zullen worden aangeworven in de mijn streek. Het bedrijf krijgt daarvoor facili teiten in de vorm van overheidspremies. De vakbeweging vindt deze gang van zaken onverkwikkelijk. Men noemt het onjuist dat in een probleemgebied als Helmond en omgeving een metaalindus trie naar elders wordt weggelokt en dat met premies van de overheid. Van deze zijde wordt opgemerkt dat zo het ene gat met het andere wordt gevuld. B. en W. van Helmond hebben deze zaak onder de aandacht van de minister van Economische Zaken gebracht. Ook het Economisch Technologisch Instituut van Brabant noemt de zaak onverteer baar en meent dat van regeringswege een halt aan dergelijke ontwikkelingen moet worden toegeroepen. De achttienjarige Thomas Ruppert is gisteren schuldig bevonden aan moord door brandstichting. Ruppert had een Joods verenigingsgebouw in New York, waar hij als portier werkte, in brand gestoken. Twaalf mensen kwamen om het leven. SPUISTRAAT 13 VS-TANKER DOOR BLOKKADE WASHINGTON Geheime Amerikaanse besprekingen met president Nasser ter beëindiging van de blokkade van de Golf van Akaba zijn mislukt. Volgens de Washington Post ligt het nu in de bedoeling over circa tien dagen een tanker, ge ëscorteerd door een marineschip, naar de Golf van Akaba te zen- Het departement van buitenlandse zaken heeft geen commentaar op dit bericht willen geven. Na besprekingen met president John son verklaarde de Britse premier Wil son, dat een gewapend treffen „schier onvermijdelijk" zou zijn als de blok kade zou worden gehandhaafd. Intus sen is het Britse vliegdekschip Albion in Gibraltar aangekomen. Drie Russi sche torpedoboot jagers passeerden de Bosporus op weg naar de Middelland- Nu ook Israël bereid is, een verkla ring te tekenen, waarin het recht op vrije doorvaart door de Straat van Tiran wordt bevestigd, wordt publika- tie van dit document spoedig ver wacht. Een van de punten zou zijn, dat van de ondertekenaars wordt verwacht, hun rechten op doorvaart te zullen uit oefenen. Egypte waarschuwde, dat het geen schending van zijn territoriale wateren zal dulden. De belangen van de zoge naamde zeevarende landen zullen groot gevaar lopen wanneer zij aan een daad van agressie tegen ons medewerking verlenen, aldus de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Riad. Hij zegt dat elke collectieve maatregel van deze landen door Egypte zal worden be schouwd als een inbreuk op zijn soe vereiniteit. NEUTRAAL Te Parijs heeft president de Gaulle gezegd, dat Frankrijk ten aanzien van de crisis in het Nabije Oosten strikt neutraal zal blijven. Het uitbreken van vijandelijkheden zou het ergste zijn wat kan gebeuren en daarom zal het land dat als eerste, waar dan ook, wa pengeweld gebruikt, niet op steun van Frankrijk behoeven te rekenen, aldus de Gaulle. De Jordaanse regering riep gisteren haar ambassadeur in Bon terug van wege de Duitse leverantie van gasmas kers aan Israël. De gasmaskers (20.000) worden vandaag naar Israël getrans porteerd. Jordanië was tot dusver het enige Arabische land dat zijn betrek king met Bonn herstelde nadat de Ara bische wereld twee jaar geleden de diplomatieke banden met de Bondsre publiek verbrak. Men houdt er reke ning mee dat Jordanië het diploma tieke contact voorlopig in de ijskast zal zetten. Opvolging Van Hall Samkalden spreekt met Beernink DEN HAAG Prof. mr. I. Samkal den, die als belangrijkste kandidaat wordt beschouwd voor de opvolging van burgemeester Van Hall van Am sterdam, zal volgende week een ge sprek hebben met minister Beernink. Zoals bekend is prof. Samkalden tij dens het overleg van de commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. Kranenburg, met de leiders van de Amsterdamse raadsfracties als meest geschikte kandidaat voor de vacatu re-Van Hall naar voren gekomen. Politieke waarnemers achten de kans dat prof. Samkalden de benoe ming niet zal aanvaarden, gering. Als het gesprek met de minister van binnenlandse zaken bevredigend ver loopt, kan wellicht nog voor het einde van de volgende week de officiële be noeming van prof. Samkalden bekend gemaakt worden. Onderzoek naar hulp desertie AMSTERDAM De brigade Amster dam van de Koninklijke Marechaussee en de rijksrecherche in de hoofdstad zijn sinds gisteren ook betrokken bij het onderzoek naar de hulp, die in Amsterdam zou worden verleend aan voor Vietnam deserterende Ameri kaanse militairen uit Duitsland. Het onderzoek wordt verricht in sa menwerking met de Amsterdamse ge meentepolitie, die hiertoe donderdag opdracht kreeg van de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker. De officier hoopt op korte termijn een rapport van de drie diensten te ontvangen. Nagegaan wordt of er straf bare feiten door Nederlanders zijn ge pleegd. Naar aanleiding van dit initiatief heeft de Amerikaanse generaal James Polk in Heidelberg gezegd, dat het aan tal deserteurs niet is gestegen ondanks de anti-Vietnam-propaganda. Het aan tal soldaten in Europa, dat zich vrijwil lig voor de dienst in Vietnam opgeeft, neemt zelfs voortdurend toe, aldus de generaal. PAPEETE De Franse kernproef die op de Mururoa in de Stille Oceaan zou worden genomen is uitgesteld we gens ongunstige weersomstandigheden. De proef zou vanochtend worden geno men, zo wordt van militaire zijde mee gedeeld. originele rookverdrijver voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... per maand A,s beloning voor mijn aktivlteit betaalt: ontvang ik een "Gouda Bouquet". per kwartaal De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1