ONDABS VLIEGTUIG KOPEN VAN Luchtvaart vandaag en morgen Pi ZATERDAG 3 JUNI 196? Veel onbekende faktoren spe len nog steeds een rol; zo ver wacht men dat het toestel vooral tijdens de start een ondraaglijk lawaai zal maken. Om nog maar pz= niet te spreken van de Mach-knallen die ontstaan als j|j de motoren op halve kracht wer- ken. Ondanks deze pessi- m mistische geluiden verwacht men er in 1980 toch zo'n 350 stuks van vterkocht te hebben, tegen de lieve som van 174 miljoen per jm stuk. 111 Het is overigens nog de vraag gg of de Concorde het eerste su- personische toestel zal zijn: ook in Rusland werkt men hard. Zo heeft Toepolef de Toe-144 ont worpen, waarmee men nog voor het eind van dit'jaar hoopt op te stijgen. Het Russische toestel biedt plaats aan 120 prsonen tegen 136 in de Concorde. Beide zijn echter afhankelijk van buiten- MOSSQYCi'VOGI' landse leveranciers, die nog een spaak in het wiel kunnen steken. tion Pictures reeds nu bezig, te on derzoeken of er films gedraaid kunnen worden in dergelijke reu- zentoestellen, waar men met ne gen personen naast elkaar zit. Men moet reke ning houden met de verschillende talen die tegelijk gehoord moeten kunnen worden. Ergo is men niet alleen klaar met ondertiteling, maar zuller er ook aparte ge- geluidbanden met gehoorapparaatjes voor de pas sagiers moeten komen. Voor de komende jaren ver wacht men een jaarlijkse toena- 12 procent aan reizi- Ook de VS doet aan deze su personische wedloop mee met de Boeing 2707, maar deze zal vier Naast het supersnelle vervoer zijn de fabrikanten ook druk be- gersvterkeer. Na 1970 zal dit iets zig met de bouw van vliegtuigen teruglopen tot tien procent. Het voor het massavervoer. Zo is er vervoer per vliegtuig is niet al- tot vijf jaar later voor gebruik op het tcntoonstellings-terrein j^en mcer van belang voor de gereed zijn dan de Europese con- een Super DC_8 van Eastern Air- zakenman. Een ontwikkeling die currenten. lines aanWezig, oed voor 251 niet alleen op de grote afstand, Onder dte ruim honderd bestel- passagiers. Dit 147 ton zware maar ook binnen Europa valt te de toestellen bevinden zjch^ook toestel wordt voor het eerst in bespeuren. Europa getoond. Er zijn er nog slechts drie van in gebruik. Het betreffende type zal plaats bieden aan 298 passagiers en per enkele maanden zal ook stuk 403 miljoen gulden kosten, de KLM als eerste maatschappij bouw Daarom hebben de Britten, Fransen en Westduitsers de hoof- bij elkaar gestoken voor de i Europese lucht- in dit deel van de wereld Maar de bouw van de eerste de beschikking krijgen over deze us' P a ie en _aan Z°n twee proefmachines kost liefst mammoet Het is echter nog twee- tot driehonderd personen. 12.000 miljoten dollar. Hiervan maar een voorloper van de April volgend jaar besluit men zal 90 procent door de Ameri- Boeing 747. definitief of deze 120-tonner ge- kaanse regering worden gedra- Deze luchtreus biedt plaats worden Met de ont- gen. Dit voorschot wordt terugbe- aan 490 luchtreizigers. Eerste taald als er 300 van zijn ver- vlucht volgend jaar dtecember. wikkeling is een bedrag van Maar er zijn vijfduizend verschil- Ook voor de bouw van dit type 1900 miljoen gulden gemoeid, lende fabrieken bij betrokken, zijn weer talloze nevenbedrijven Het conomische belang van een ingeschakeld, zo is Inflight Mo- Wil men er financieel uitsprin gen dan zullen er zteker drie hon derd verkocht moeten worden. In Europa is echter slechts be hoefte aan de helft. De kans dat men de resterende 150 in de VS zou kunnen slijten is vrij klein, want ook Douglas en Lockheed hebben plannen in dteze richting. Met vereende krachten is men bezig om door middel van deze reuzenmachines een verderte ta riefsdaling te realiseren. Op het ogenblik beheerst Ame rika de markt, maar dit land be gint steeds meer concurrentie te ondervinden van Europa. Een ontwikkeling die men daar hoopt te ondervangen door deel name in het kapitaal van de Eu ropese fabrikanten. Fokker is o.a. ten dele van Northrop. Een andere ontwikkeling zowel in de militaire als in de civiele stector is de toepassing van verstelbare vleugels. De voorloper is de Ame rikaanse F-lll straaljager, die voor de eerste maal in Europa aanwezig is. Dit type is bestemd voor vijf verschillend^ taken en Australië, Engeland en Ameri ka zelf hebben vijfhonderd van deze merkwaardige toestellen in bestelling. Deze machines zullen mogelijk meer furore maken dan de zogenaamde steilstarters, in de luchtvaartwereld bekend als V/STOL-machines die rechtstan dig of bijna vertikaal kunnen landen en starten. Een van de meest recente plan nen op dit terrein is een combi natie van beide. De laatste tech niek (de verstelbaite vleugel) wordt vooral gebruikt als men tijdens de start en op kruishoog- te een groter liftvermogen en daardoor geringer brandstofver bruik nodig heeft. Het gaat hier om een gezamenlijk ontwerp van Amerika en West-Duitsland, dat bestemd is om als middel zwaar tweepersoons aanvalsvlieg- tuig dienst te doen. De motoren worden tijdens de horizontale be weging buiten de romp gedraaid. Een zeer gecompliceerde constructie. Mogelijk wordt het technisch onderhoud eenvoudi ger. Voorlopig hebben beide rege ringen geld verstrekt voor zeven maanden ontwikkelingswerk. Daarna zal men bezien of het denkbeeld in de praktijk rea liseerbaar is. Tegenslagen Vooral bij de ontwikkeling van V/STOL-straaljagers en transporttoestellen had men met vele tegenslagen te kampen. Bij de foto's: RECHTS (van boven naar beneden): Een Brits jachtvliegtuig met reserve brandstof tanks op de vleugel. Een vliegende Sikorsky- kraan met een passagiers cabine voor 80 mensen. Het in studie zijnde Amerikaans-Duitse aan- valsvliegtuig, waarbij de motoren naar buiten draai en en ook de vleugel ver stelbaar is. Voor het eerst in Europa is deze Bronco te zien. BOVEN: Dit is geen bios coopzaal. maar een ge deelte van de Boeing 747 cabine. MIDDEN: Dit vliegende strijkijzer zou een voorlo per kunnen zijn van de bestuurbare ruimtecapsule. DE Parijse luchthaven Le Bourget is de afgelopen tien dagen de ontmoetingsplaats geweest voor talloze luchtvaart-autoriteiten. Direkteuren van vlieg tuigfabrieken,. constructeurs (zoals Antonof, Douglas, Mikoyan e.d.), vliegers en technici zijn naar deze ex positie gegaan om daar de luchtvaart van vandaag en morgen te aanschouwen. Ja speciaal ook van morgen, want we leven tegenwoordig zo snel, dat het noodza kelijk is geworden vliegtuigen reeds van de teken plank te bestellen. Zodra het type zijn eerste vlucht maakt, zijn er vaak reeds meer dan honderd toestellen verkocht. Wil de maatschappij over modern materiaal be schikken, dan is men wel genoodzaakt om tijdig een order te verstrekken. pARIJS, de stad waar al jarenlang de modere dactrices naar toe trekken, is de afgelopen da gen het domicilie geweest van 2100 luchtvaart journalisten. Dit omdat vandaag en morgen de 27e Internationale Lucht- en Ruimtevaart Salon zal worden besloten met een vliegdemonstratie, die groter is dan enige voorgaande. Onder de 250 machines uit zestien verschillende landen, die hieraan meewerken, is Fokkers straalverkeersvliegtuig de Fellowship het meest recente. In dit artikel brengt onze luchtvaartmedewerker vele bij zonderheden over de vooruitgang op vliegtuiggebied. DOOR Geert Kamphuis Het ontwerpen van een nieuw toestel is een vrij riskante bezig heid geworden, want tussen het ontwerpen en de eerste vlucht verstrijken zeker vijf tot zes jaar. Mede omdat zo'n toestel al tijd nog zo'n tien jaar mee moet gaan, is de ontwerper wel ver plicht om jaren vooruit te zien. Men gaat er dan ook meer en meer toe over om de ontwikkeling van een toestel sa men met andere fabrieken in binnen- en buitenland ter hand Veel toestellen zijn verongelukt. Alleen de Britten schijnen nu de techniek onder de knie te heb ben. De RAF heeft nu zo'n 80 Hawker P.1127's in bestelling. An dere landen volgen nog niet snel en zowel Frankrijk als Amerika werken nog steeds aan eigen ont wikkelingen, zij het met vallen en opstaan. Vreemde eend Tussen de verschillende straal- toestellen op Le Bourget vindt men ook een viteemde eend, na melijk de North American OV-10A Bronco. Dit type doet door zijn dubbele staartbomen denken aan onze voor-oorlogse G.l. Het is echter een van de meest recente toestellen ten bestemd om de leemte tussen de helikopter en de snelle straalja ger op te vullen. Zijn de laatste in sommige ge vallen te snel en daardoor niet wendbaar genoeg, de helikopter is te langzaam en te klein en voorts door zijn geringe snelheid een makkelijk doelwit voor .het vijandelijke afwëervuur. Het toestel ls in aanbouw voor le Amerikaanse luchtmacht en de mariniers. Ook elders heeft men veel interesse voor dit tweemotorige type. De taak van het toestel bestaat uit het verrichten van verkenningswerk en helikop- ter-eskorte. Het is echter niet de bedoeling dat dit typte de plaats zal gaan innemen van de hefschroever. Vooral door de rui me militaire toepassing die het ontwikkelingswerk bekostigt, ko men er in de civiele sector steeds meer en meter gebruiksmo gelijkheden. Zo heeft het Ameri kaanse leger het ontwikke lingswerk betaald van de vlie gende kranen. Onder de romp van deze toestellen kan een af neembare laadbak worden be vestigd, waarin 80 passagiers kunnen zitten. Er zijn vergevor derde plannen om hiervan ge bruik te maken voor het vervoer van luchtreizigers tussen de stad Los Angeles en het vliegveld. De machine zelf kan een vrij korte draaitijd maken, door de cabine met zijn passagiers los te koppe len en de inmiddels weer klaar staande weg te brengen. Strijkijze Tenslotte nog iets over de ruimtevaart op de expositie. Vooral de Sowjet- deelname op dit terrein was groter dan ooit te voren. Zoals reeds eterder deze week vermeld, trok vooral de 39 meter lange Wostok, waarmee Youri Gagarin, als eerste de ruimte in geweest is, sterk de aandacht. De vijf startraketten van dit ruimtevaartuig leveren maar liefst een vermogen van 20 mil joen paardekrachtten. Het was ook voor het eerste dat men nog tien andere Russische satellieten kon bewonderen. Met de beken de Amerikaanse openheid werd ook in hun paviljoen het nodige getoond. Niet zo mooi opgtepoetst als bij de Russen, maar toch wel indrukwekkend. In het binnenste van een vijftien meter lange Ti- tan-lanceerraket kon men de ge reedschappen, het voedsel en al wat des astronauts is bekijken. Onder dte talloze ruimte vaart-inzendingen was vooral het „vliegende strijkijzer" van Martin opvallend. Het is een af gerond driehoekig voertuigje, dat zeven bij drie meter meet en zonder brandstof een gewichl heeft van twee ton. Dit merk waardige gedrocht is de voorlo per van de toekomstige bestuur bare ruimtecapsule en zal mis schien over enige jaren tevens als „ruimte-pont" dienst gaan doen tussen de rondcirkelende sa tellieten en de toch nog altijd zo vertrouwde aarde. Voorlopig wordt het toestel onder eten vleu gel van een B-52 straalbommen- werper op grote hoogte (ruim lf km) gebracht. Nadat de ruim te-taxi is losgekoppeld zweeft z> op teigen kracht naar hoger sfe ren om daarna een normale lan ding uit te voeren, op een plaat die zijn bestuurder zelf verkiest Een manoeuvre die met behulp van parachutes, zoals thans ge bruikelijk, nog niet mogelijk is. Wedloop Ee van de meest de aandacht vragende ontwikkelingen is de bouw van het Brits/Franse su personische straalvterkeersvlieg- tuig de Concorde. Dit nieuwe toestel zal 28 februari 1968 met een snelheid van maar liefst 2334 km per uur door de lucht razen. Na deze eerste vlucht wordt er met zes toestellen een testprogramma afgewerkt van 4.500 vlieguren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13