Nieuwe Leidse Courantkrant van STREVEN NAAR KALMTE' FORMAAT Vrijwilligers Israël naar Commentaar EETKAMER BULTHUIS Overleg Amerika-Rusland Waarschuwing Lord Avon Verpleegster verwondt ziekenhuisportier Dode en vier zwaargewonden op rijksweg 20 Lehnert bekent moord op Timo Rinnelt Vrijdag 2 juni 1967 48ste jaaragng Hoofdredacteur! Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantveitlch Is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur II) •fe Krishnamurti ivasliier pag. Kernmerk Is het optreden van de Verenigde Staten in Viet nam gerechtvaardigd? Welke houding dient een christen aan te nemen? Op pagina 5 hebben we prof. dr. J. Verkuyl en mr. dr. C. J. Verplan- ke respectievelijk te gen- en voorstander van de Amerikaanse politiek aan het woord gelaten. •fe Minister Rool- vink praat over zijn toekomsti ge beleid pagina 9 Havenarbeiders in Tasmanië heb ben gisteren een „stankpremie" ge kregen voor werk op het Nederlandse vrachtschip Straat van Diemen. Zij kregen een rijksdaalder per uur meer omdat ze de lucht van grondstoffen voor de bereiding van lijm verschrik kelijk vonden. Ronde tafel 590,— 4 stoelen f 790,— Broodkast .-.-.ra f 985,— Exclusieve meubele BOTERMARKT 23. Weinig wind DE BILT Een klein lagedrukge bied, waarvan de kern vanochtend bo ven het oosten van ons land lag, ver oorzaakte vandaag vrij veel bewol king, die met zwakke noordelijke win den vanuit de Noordzee werd aange voerd. Dit druksysteem vult geleide lijk op, zodat er morgen meer zonnige perioden zullen voorkomen met op de meeste plaatsen droog weer. De tem peraturen zullen in het algemeen ho ger zijn dan vandaag. De wind blijft zwak. Een rug vail hogedruk, die zich uit strekt van de Azoren via de Britse eilanden naar Scandinavië, zorgt er voor, dat depressies boven de oceaan hun invloed niet naar onze omgeving kunnen uitbreiden. DE BILT Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke wind. Iets hogere middagtemperaturen. STRANDWEER Het hogedrukgebied bij Engeland krijgt meer invloed. Geleidelijk zon nige perioden met een zwakke wind. Iets hogere temperaturen, in de middag 16 tot 18 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Stabiel weekeinde met perioden van goed en vrij zonnig strandweer. 3 Juni: Zon op 4.25 onder 20.52: Maan op 2.34 onder 15.50. Speculaties LORD AVON NEW YORK Rusland zou Amerika hebben aangeboden de Arabieren in toom te hou den, als Washington hetzelfde doet met Israël. Dit aanbod zou premier Kosygin in een bood schap aan president Johnson hebben gedaan. Er kon geen be vestiging worden verkregen. Aangenomen wordt, dat er geheim overleg wordt gevoerd tussen Moskou en Washington om te voorkomen, dat het conflict tussen de Arabische lan den en Israël met militaire middelen wordt uitgevochten. Te Londen waarschuwde Lord Avon (de vroegere Britse premier sir An thony Eden) voor een kernoorlog en alle gevolgen van dien, als de huidige wereldmachten ten koste van Israël een houding aannemen, die in 1! fataal werd voor Tsjechoslowakije. Volgens Lord Avon is het mogelijk, dat de huidige crisis onder invloed Rusland is ontstaan en dat zij slechts bedoeld is om de aandacht af te leiden van de tegenslagen, die president Nas ser in Jemen en andere delen van de Arabische wereld te verwerken kreeg. BLOKKADE Te Washington distantieert men zich steeds duidelijker van berichten, als zou Amerika van plan zijn, op korte termijn de Egyptische blokkade van de Golf van Akaba op de proef te stellen. Het Amerikaanse vliegdekschip In trepid is nu door het Suezkanaal naar de Rode zee gevaren en vervolgt volgens Amerikaanse berichten zijn reis naar Vietnam. Intussen hebben Egyptische straal jagers met geleide projectielen op dracht gekregen, het Britse vliegdek schip Hermes gade te slaan. Het ligt voor anker te Aden. NAAR EILAT Te Kaïro is medegedeeld, dat het Suezkanaal wordt afgesloten voor elk land, dat tracht de blokkade van de Golf van Akaba te breken. Een derge lijk optreden zal als een oorlogsdaad worden beschouwd. Uit Suez wordt gemeld, dat het Brit- se vrachtschip Bijou Port Said nadert, op weg naar de Israëlische haven Eilat in de Golf van Akaba. Egypte zou plan zijn, de goederen die het als stra tegisch beschouwt, in beslag te nemen. Frankrijk verzet zich tegen sugges ties, de blokkade in de Golf te breken. NATIONAAL In Israël is een regering van natio nale eenheid gevormd. Tot de drie nieuwe ministers, die in het kabinet- Esjkol zijn opgenomen, behoort Mosje Dayan. Deze was tijdens de veldtocht tegen Egypte in 1956 opperbevelheb ber. Dayan, die minister van defensie is geworden, was in 1965 samen met oud premier David Ben Goerion in de op positie gegaan. (Voor een levensbe schrijving van Dayan zie men elders in dit nummer.) Alleen de twee communistische par tijen, de Joodse en de Arabische, zijn niet in het nieuwe kabinet vertegen woordigd. Te Tel Aviv nam men kennis van de mededeling van Sjoekairy (leider van het Palest-nse bevrijdingsfront) dat Jordanië of het Bevrijdingsfront mo- Generaal graaf Von Kielmansegg heeft gisteren officieel het Af- cent-hoofdkwartier, dat te Brunssum is gevestigd, in ge bruik genomen. Namens de Nederlandse rege ring werd een bronzen plaquette met de naam van het kamp aan geboden. Van links naar rechts: minister Luns, generaal von Kielmansegg, minister van de fensie Den Toom en de gouver neur van Limburg, dr. Van Rooy. Watersport, midden in Stockholm, mogelijk gemaakt door de ligging van het Malar-meer vlak bij het centrum van Zweedse hoofd stad. Een beeld, dat daar heel ge woon is: een waterskiër met vlie ger zweeft hoog door de lucht gelijk het eerste schot tegen Israël zal lossen. V-RAAD De bijeenkomst van de Veiligheids raad is van vanmiddag naar morgen middag verschoven, Dit is gebeurd om de tien niet-permanente leden van de raad gelegenheid te geven, een actie plan uit te werken. Gesproken wordt over een voorstel van India, een beroep te doen op alle partijen om een maximum aan zelf beheersing op te brengen, geen dingen te doen, die de situatie kunnen ver ergeren en Oe Thant te vragen, zijn vredespogingen voort te zetten. De secretaris-generaal van de VN heeft met het oog op de crisis zijn bezoek aan de wereldtentoonstelling te Montreal uitgesteld. Sinds het uitbreken van de crisis zijn al 9.000 Amerikanen uit het Mid den-Oosten vertrokken. Egypte krijgt voorlopig niet de lening van 50 miljoen dollar, die het Internationale Monetaire fonds had toegezegd. De 20.000 gasmaskers, die Israël aan West-Duitsland gevraagd heeft, zouden reeds zijn afgeleverd. O Jordaanse militairen hebben giste ren een sraëlische helikopter boven Jeruzalem beschoten. Het toestel werd niet getroffen. AMSTERDAM Volgen de week zullen de eerste twintig (voornamelijk Jood se) Nederlanders die zich als vrijwilligers hebben aan gemeld, via Parijs naar Is raël vliegen om daar voor enkele maanden sociale bij stand te verlenen. Nu veel jonge Israëliërs in militaire dienst zijn is er vooral in de landbouw een groot gebrek aan arbeidskrachten. De eerste groep bestaat uit jongeren ongehuwd of ge huwd zonder kinderen die al familie in Israël hebben. Ze heb ben een strenge keuring onder gaan. In Parijs zal de groep zich bij vrijwilligers uit andere lan den aansluiten om dan gezamen lijk naar Tel Aviv door te vlie gen. Er hebben zich ook oorlogs vrijwilligers gemeld maar die worden niet aangenomen. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Zwaar aan zijn nek gewond is de 53-jarige ziekenhuis portier D. van T. vannacht in het Delftse Gasthuis opgenomen. De 20-jarige eveneens in Delft werkende verpleegster M. van L. had hem tijdens een ruzie met een aardappelschilmet gestoken. Ope ratief ingrijpen was noodzakelijk. De portier had een verhouding met de verpleegster, die in hetzelfde ziekenhuis werkte. Toen hij vannacht op zijn fiets naar huis reed. trof hij haar in haar auto aan op de Delfgauwseweg. een plaats waar ze wel meer afspraken. Er ontstond een ruzie. Toen de man zich wilde verwijderen viel de verpleeg ster hem van achteren aan. De portier belde hevig bloedend, bij ;n der dichtstbijgelegen woningen aan, waarvan de bewoonster de GGD en de politie belde. De recherche, die dicht in de buurt surveilleerde, kreeg van de portier vol doende gegevens om naar Rotterdam te gaan en daar de verpleegster bij haar ouders thuis te arresteren. De verpleegster heeft inmiddels be kend. Zij is ingesloten wegens poging tot doodslag of zware mishandeling .In hoe verre er sprake is van voorbedachten rade, wordt door de politie nog nage- "ian. De portier is getrouwd. Hij woonde niet ;r van de plaats, waar de woendende verpleegster hem verwondde. Wetsvoorstel ingediend: Voorschriften voor warenhuizen in België BRUSSEL Senatoren van drie grote politieke partijen in België hebben een wetsvoorstel ingediend om branden in grote warenhuizen te voorkomen cn per soneel en klanten te beschermen, bij Koninklyk besluit voorzorgs- en vei ligheidsvoorschriften voor warenhuizen uit te vaardigen. Bij Luik is gisteren de eerste boog van een brug in aanbouw over de Maas ingestort. Veertig arbeiders werden meegesleurd; niemand liep ernstig lotsel op. De eerste vrijwilligers zijn gisteren al in Israël aangekomen. Het waren voor het merendeel jongelui uit Zuidamerikaanse landen. Vandaag zijn ook al ze ventig Britse vrijwilligers naar Israël vertrokken. Een aantal bekende Neder landers heeft een landelijke hulpactie Nederland-Israël op touw gezet. De bedoeling is een geldinzameling te houden om de economische nood in Israël te helpen lenigen. Tot de initiatiefnemers beho ren jonkvrouwe mr. C. W. T. Wttewaal van Stoetwegen, prof. dr. J. E. Andriessen, drs. J. M. den Uyl, ds. H. J. Kater, H. J. Lankhorst, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, mr. A. Stempels, J Tabak en mr. E. H Toxopeus. Plaatselijk Deze actie en de acties die in sommige plaatsen worden ge voerd Amsterdam, Rotter dam, Amstelveen, Bussum, Hil versum, Assen zullen worden gecoördineerd door de Collec tieve Israël actie, die de bin nenkomende bedragen ter be schikking zal stellen van de Is raëlische regering en de Jewish Agency. Deze twee instanties bepalen waarvoor het geld wordt besteed. Uitdrukkelijk is daarbij vastgesteld dat de hulp alleen bestemd is voor leniging van de economische en sociale nood. die door de situatie in het Midden- Oosten in Israël is ontstaan. „Ook als er geen schot zou val len staat Israël aan de rand van de economische afgrond", zei de heer Palache, directeur van de Collectieve Israël actie, gisteren. Dit instituut houdt jaarlijks een inzameling onder de Joodse Ne derlanders voor tal van sociale doeleinden in Israël. Vakcentrales De drie vakcentrales hebben in een telegram aan de Israëli sche vakbeweging, de Hista- druth, hun ongerustheid uitge sproken over de ontwikkeling In het Midden-Oosten, die de onaf hankelijkheid van Israël in ge vaar brengt. Zij hopen dat alsnog een vreedzame oplossing zal worden gevonden die zonder aantasting van de rechten van Israël een eind kan maken aan deze nieu we bedreiging van de wereld vrede. Minister Luns heeft gisteren op zijn ministerie een gesprek gehad met de reizende Israëli sche ambassadeur, Michael Co- may. De bewindsman verzeker de hem „dat Nederland „ja" zal zeggen als er ingeval van een optreden in VN-verband een be roep op ons wordt gedaan." MAASLAND De 55-jarige brand meester J. Berger uit Rotterdam is donderdagmiddag om het leven geko men bij een autobotsing op rijksweg 20. Zijn vrouw, twee dochters en schoonmoeder werden ernstig gewond. De heer Berger, die verbonden is aan de alarmcentrale van de Rotterdamse brandweer, kwam van de Maasdijk en verleende ter hoogte van de wegsplit sing bij Maasland geen voorrang aan een uit Naaldwijk komende vracht auto toen hij de rijksweg opreed. Bij de botsing die vplgde werd de heer Berger op slag gedood. De 78-jarige mevrouw wed. J. de Rouw, (schoonmoeder van het slacht offer), de 53-jarige mevrouw P. R. Berger-de Rouw (zijn vrouw), de 24- jarige mevrouw J. A. M. Aarts-Berger uit Maassluis en de 21-jarige mejuf frouw W. E. M. Berger (dochters) wer den ernstig gewond naar het Holy-zie- kenhuis in Vlaardingen gebracht. De personenauto werd totaal ver nield. DEN HAAG De Egyptenaar G. H. Farrag (50) is gisteren op de Scheve- ningse weg, terwijl hij de weg over stak via het zebrapad, door een motor fiets aangereden en gedood. WIESBADEN De 26-jarige Klaus Lehnert heeft gisteren na dagen lang ondervraagd te zijn bekend in februari 1964 in Wiesbaden de zevenjarige Ti mo Rinnelt te hebben vermoord. De stoffelijke resten van het kind werden dinsdag gevonden in de kelder van een huis dat aan de vader van de moordenaar heeft behoord. In de Indiase staat Bihar zijn giste ren vijf personen overleden aan een zonnesteek. Vele anderen werden ziek door de hitte: het kwik steeg tot 46.3 graden Celsius. ENE SITUATIE in het Nabije Oosten dient van dag tot dag te wor den beoordeeld. Wat vandaag zeker lijkt, kan morgen niet waar blijken te zijn. Typerend was onlangs liet opschrift boven een hoofdartikel van de Londense Times: „Een nieuwe dag zonder oorlog". Alle conclusies dragen een specu latief karakter, ook die van Sulz berger in de New York Times, dat „vroeg of laat een oorlog groot of klein onafwendbaar lijkt". Het kan zijn, dat hij gelijk krijgt. Per slot van rekening is de dreiging in het Nabije Oosten nog nooit zo ernstig geweest als nu. De vraag blijft echter, of het enige zin heeft in het huidige stadhim al tot de conclusie te komen dat een gewapend conflict onvermijdelijk is. Zij is even voorbarig als de gevolg trekking, dat een oorlog in het Nabije Oosten niet tot de moge lijkheden behoort. Het is al vaker gebeurd, dat een klein incident tot een oorlog leidde, waarin grote mogendheden zich lieten meesleuren. In 1914 gaf Duitsland bijzonder lichtvaardig de Oostenrijkers blanco volmacht het eventueel op een oor log te laten aankomen. Er is echter reden om aan te nemen, dat Rusland ten opzichte van de Arabische landen niet een soort gelijke fout heeft gemaakt. Moskou weet terdege, dat Amerika niet zal toestaan, dat de staat Israël van de kaart wordt geveegd. Ook president Nasser beseft dit. Opvallend is, dat in de Russische pers gezwegen wordt over de steun, die Moskou aan de Arabische landen heeft toegezegd. Nog merkwaardiger is de Prawda over de kwestie van vrije Israëlische scheepvaart door de Straat van Tiran. Rusland vindt deze zaak „te on belangrijk om daar in het Midden- Oosten oorlog voor te voeren". Men houdt blijkbaar rekening met vreed zame regeling van het conflict. De ontwikkelingen bevinden zich nog steeds in het stadium van de zenuwenoorlog. Het probleem is, hoè de Arabische leiders tot rede te brengen. Dit laatste zal bijzonder moeilijk zijn. Als geen der partijen haar ge duld verliest, is een regeling van het bijzonder gecompliceerde vraag stuk mogelijk. Er zal dan echter heel wat tijd mee heengaan, voordat de rust in het Nabije Oosten in de vorm van een gewapende vrede terugkeert. BRUSSEL De Italiaanse admi raal Luciano Sotgiu is met ingang van 5 juni a.s. benoemd tot Navo-marine bevelhebber zuid, zo heeft de Navo- opperbevelhebber in Europa, generaal Lemnitzer, gisteren in Casteau (Bel gië) bekendgemaakt. in huis- originele rookverdrijver GRATIS voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1