FOKKER HEEFT NIEUW PLAN VOOR INDONESIË KLM onderzoekt toeristische mogelijkheden in Indonesië Mansholt geen EEG-voorzitter Japanse kapers op kust F-27 past heel goed Nederlandse bedrijven op vinkentouw Electrons naar de Archipel? Philipsprijs voor „Hamlet" Bus (130 km) slipt, 12 doden op autoweg NIEUWE LEIDSE COURANT 9 DONDERnAC 1 JUNI 1967 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) DJAKARTA Naar in de Indonesi sche hoofdstad verluidt, heeft het kabinet onder voorzitterschap van generaal Soe- harto het aide-memoire besproken, dat DAF, Fokker en Verolme's Verenigde Scheepswerven in februari van dit jaar hebben ingediend. Generaal Soeharto Het gaat hierbij om een ge zamenlijk voorstel tot steun in de vervoerssector. Over een periode van vijf jaar ztfn er investeringen tot een bedrag van 60 miljoen dol lar mee gemoeid. De produktie- opbrengst zal echter 90 miljoen dollar per jaar kunnen bedragen, waardoor een deviezenwinst van tenminste de helft van dit bedrag kan worden verkregen. Duidelijk is dat DAF bij de bouw van een vrachtwagenfabriek is geïnteresseerd, terwijl Fokker vliegtuigen wil leveren. Verolme, die al een nog niet voltooide werf in Tandjong Priok heeft de bouw hiervan is voorlopig stop gezet wenst nog meer werven in Indonesië te vestigen, zomede opdrachten voor reparatie en nieuwbouw aan te trekken. „Grote Drie De „Grote Drie" beheersen met elkaar het geteisterde veld van de communicatie. De infrastruc tuur van Indonesië is de laatste jaren zodanig verslechterd dat on telbare verbindingen op en tus sen de eilanden verbroken zijn. De export van grondstoffen en halffabrikaten, die het land er in de eerste plaats bovenop moeten brengen, is hierdoor ernstig ge stagneerd. In hun aide-memoire brengen DAF, Fokker en Verolme's Ver enigde Scheepswerven naar voren dat zij de organisatie van de communicatie ter hand kunnen nemen, kredietbronnen willen aanboren en de Nederlandse re gering (garanties) wensen in te schakelen. Jap< an Hun voorstel, dat nog heel vaag is, is zeker bedoeld om de Japan ners een slag voor te zijn. De laatsten zijn heel wat royaler in het ter beschikking stellen van fondsen dan de Nederlanders, ter wijl hun voorwaarden aanzienlijk gunstiger voor de Indonesiërs zijn. In het licht van de toenemende Japanse concurrentie moet ook de vervroegde reis van een grote, Nederlandse handelsmissie wor den gezien, die hier op 10 juni aankomt. De ruim 40 man tellende delegatie, die onder leiding staat van mr. Oyevaar, hoofd van de afdeling Indonesië van de Cen trale kamer van handelsbevorde ring en vice-voorzitter van het Centraal orgaan van de economi sche betrekkingen met het bui tenland, zou aanvankelijk pas in het najaar vertrekken. Goede indruk Het heeft in Indonesië in ieder geval een goede indruk gewekt dat deze missie zo gevarieerd is samengesteld. Er zijn niet alleen exporteurs van kapitaal- en con sumptiegoederen bij, maar ook importeurs van plantageproduk- ten, vertegenwoordigers van dienstverlenende bedrijven als banken en overslagconcerns, zo mede potentiële investeerders. Al met al zal het moeilijk voor Nederland blijven op handelsge bied weer vaste voet in Indonesië te krijgen. De psychologische voorsprong, waarvan gesproken kan worden wij begrijpen de Indonesiërs en de Indonesiërs be grijpen ons kan teniet worden gedaan door het weinige, dat wij, in vergelijking met de Japanners en de Amerikanen, te bieden hebben. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) DJAKARTA Fokker heeft de hoop op de vestiging van een be drijf in Indonesië of de levering van F 27's voor het binnenlandse net van de Garoeda nog niet opgegeven. In overleg met de bevoegde instanties is in Djakarta een nieuw plan opgesteld, dat voorziet in de bouw van een werkplaats, die later tot een assemblagebedrijf kan worden uitgebreid, en nog later tot een zelfstandig opererende fabriek. Van de zijde van Indonesië is echter als voorwaarde gesteld dat het een „joint venture", een gezamenlijke onderneming, moet worden, wat betekent dat de Nederlandse vliegtuigfabriek er met kapitaal in zal moeten deel nemen. Zoals bekend, werd het vorig jaar een in 1965 door Fokker gesloten con tract geannuleerd. Het ging om de vestiging van een bedrijf in Indo nesië, waarvoor een produktieplan van 100 F 27's was opgesteld. Boven dien zouden er in 1967 2, in 1968 8 en in 1969 en 1970 nog eens 10 Friendships worden geleverd. Toen de in het contract opgenomen an nuleringsclausule werd toegepast, had Fokker reeds twee voor de Ga roeda bestemde Friendships op de lijn staan. Wat bijvoorbeeld de elec- tronica betreft, waren deze aan de wensen van de cliënt aangepast. De ombouw hiervan kan kapitalen verslinden. Het renteverlies mag trouwens ook niet worden uitge vlakt. NIEUW PLAN Het nieuwe plan, dat door Indone^ sische vliegtuigbouwkundige inge nieurs is opgesteld er zijn die voornamelijk in Delft zijn opge leid voorziet in de afwikkeling van twee fasen. In de eerste, die tot en met 1970 loopt, wordt van de bouw van een onder houdswerkplaats gesproken, die met een assemblagehal kan worden uitge breid. In deze periode 1 4 jaar dus zouden 17 Friendships moeten worden geleverd, waarvan er 2 in Indonesië zouden kunnen worden ge assembleerd. De totale investeringen bedragen 120 miljoen gulden, terwijl er in het laatste jaar 300 gesohoolde arbeidskrachten kunnen worden geëmployeerd. In de tweede fase, die van 1971 tot en met 1975 is gepland, moet in totaal 280 miljoen gulden op tafel komen. Hiertegenover staat de assemblage van 28 en de produktie van 30 Friendships. Met deze opzet zou voor ruim 2.000 man werkgelegenheid kunnen worden geschapen. Van Fokker wordt overigens niet ver wacht dat het een deel van de te leveren vliegtuigen voorfinanciert. De inbreng hoeveel is nog een open vraag slaat alleen op het te vestigen bedrijf. Van de 17 Dakota's en 12 Corvairs, die de Garoeda voor het binnenlandse net van Indonesië ter beschikking heeft, zijn er nog maar een paar luchtwaardig. De rest staat aan de grond wegens gebrek aan onderde len, die hoognodig vervangen moeten worden. In de vernieuwing, waar de Indone sische burgerluchtvloot aan toe is, zou de F 27 bijzonder goed passen. Dit voor de korte afstand bestemde vliegtuig is economischer dan welk straalvliegtuig ook, terwijl het ge bruik kan maken van de bestaande landingsbanen en de nog kortere lan dingsstrips. Kapers op de kust zijn Convair, die ombouwpakketten en onderdelen wil leveren, en vooral de Japanse vlieg tuigfabriek Namco, die de YS 11 op de markt brengt. Het laatste toestel, eveneens een turbo-prop, wordt nau welijks verkocht. Het is het Japanse bedrijf er dan ook veel aan gelegen in Indonesië een produktiebedrijf te vestigen, dat desnoods de basis van het hele moederbedrijf kan worden. De kansen van de Nederlandse vlieg tuigfabriek, die nog altijd graag vestiging in Indonesië wil hebben, zullen afhankelijk zijn van de fondsen, die kunnen worden gefour neerd. Fokker zal als het ware moe ten opbieden tegen Namco, die zich zoals alle Japanse bedrijven, die de Aziatische markten met succes pe netreren al bereid heeft verklaard aanzienlijke bedragen ter beschik king te stellen. FRIENDSHIPS Tot nog toe heeft Fokker aan Indo nesië 3 Friendships verkocht. Twee hiervan zijn door de Permina (de vroegere Shell) besteld, één nog slechts vorige week door Caltex Paci fic Indonesia Door nog onbekende oorzaak stortte onlangs bij Manilla een Permina-Friendship neer, waar bij alle inzittenden om het leven kwamen. Dit toestel zal zo spoedig mogelijk vervangen moeten worden. Een laatste pijl op de Fokkerboog is Irian Barat. Daar opereert de Merpa- ti eveneens een Indonesisch staatsbedrijf nog met de oude Da- kota's van de Kroonduif, welke no dig aan vervanging toe zijn. De Pila- tus Potters en de Twin Otters, die aanvankelijk werden besteld, komen naar alle waarschijnlijkheid niet. Fokker hoopt thans dat een deel van de 30 miljoen dollar, die Nederland ter beschikking van de Verenigde Naties heeft gesteld ter verdere ont wikkeling van het voormalige Nieuw-Guinea, voor het verbeteren van de nog nauwelijks bestaande verbindingen worden gebruikt. Experts van de volkerenorganisatie zul len hier overigens hun fiat aan moe ten geven. In het algemene plan tot herstel van de slechte financieel-eco- nomische situatie in Indonesië geniet de infrastructuur, waar de communi catiemiddelen onder vallen, echter de hoogste prioriteit. Nieuwe musical van Lurelei: „De Stunt" (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Na het succes dat de musical van Annie M. G. Schmidt „Heer lijk duurt het langst" ten deel viel, zal het bekende Lurelei gezelschap dit na jaar een nieuwe Nederlandse produktie uitbrengen. Het is de musical „De stunt" op muziek van Ruud Bos, en met tekst van Guus Vleugel, die als sinds vijf jaar artistiek leider en huisdichter 'an het Lureleicabaret. Jasperine de Jong zal de hoofdrol .,De stunt" vervullen. De première 5 januari 1968 in het nieuwe De La Mar- theater te Amsterdam. De musical wordt aan de praktijk getoetst op een toernee door Nederland van 2 oktober tot 31 de cember. Het cabaret zal intussen doorgaan met zijn voorstellingen. De musical wordt ge speeld door een apart gezelschap. In de plaats van Jasperina de Jong wordt Syl- ■ia de Leur aan het cabaret toegevoegd. BARON OPSOMER OVERLEDEN BRUSSEL Op 89-jarige leeftijd er ia een vrij langdurig ziekbed is de Bel gische schilder Baron Isidoor Opsomer woensdag in zijn huis te Antwerpen overleden. Hij werd in Lier geboren en studeerde aan de Academie voor schone kunsten te Antwerpen, waarvan hij later directeur werd. In deze functie heeft hij tot 1949 verscheidene generaties Belgische schil ders opgeleid. Hij werd in Lier geboren en studeerde heven. Baron Opsomer verwierf vooral bekendheid door zijn portretten o.m. van koning Albert en Huijsmans. Verder schilderde hij ook stillevens en land schappen (o.a. in Zeeland). Billy Strayhorn overleden (Van c kunstredactie) NEW YORK De Amerikaanse jazz- componist en arrangeur Billy Strayhorn is woensdag op 51-jarige leeftijd aan kanker overleden. Strayhorn werkte sinds 1939 samen met Duke Ellington, wat o.a. leidde tot de creatie van be kende composities als „Take the A- Train". „Lush life" en „Chelsea bridge". Stryhorn maakte ook vele arrange menten voor de zangeres Lena Home. Schilder Malta overleden (Van onze kunstredactie) LISSABON Eduardo Malta, een van Portugals belangrijkste kunstschil ders, is woensdag op 62-jarige lteeftijd overleden. Hij was directeur van het museum voor moderne kunst in Lissa- Henk van Ulsen naar de West (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Henk van Ulsen vertrekt vrijdag naar de West, waar hij zeven maanden onder contract van de Sticusa de belangstelling voor toneel hoopt te stimuleren. Zijn repertoire omvat voorstellingen van Gogols „Dagboek van een gek" (ook in het Engels), een cabaretpro gramma, optreden voor scholen en het regisseren van Shakespeare's „Midzo- mernachtsdroom", dat amateurs in de landstaal, het Papiamento, zullen spe len bij de opening van de schouwburg op Curasao. Na zijn bezoek aan de West staat Van Ulsen waarschijnlijk een wereld tournee te wachten. In september komt van hem een langspeelplaat met cabaretliedjes uit (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) DJAKARTA Zaterdag 3 juni zal een ster ke KLM-delegatie in Indonesië aankomen. Zjj staat onder leiding van de directeuren Van Houten en Scherpenzeel. Het is de bedoeling een uitvoerig rapport samen te stellen over de mogelijkheden, die Djakarta het internationale toerisme te bieden heeft. Daarbjj zal bijzondere aandacht worden be steed aan de vliegverbindingen tussen eilanden en plaatsen, zomede de noodzakelijke verbete ringen, die de meeste vliegvelden hebben te ondergaan. Sultan Hamengkoe Boewono II, die als lid van het kabinetspresidium de coördinatie in handen heeft op het ge teisterde financieel-economische veld, schijnt de geestelijke vader van het plan te zijn. Het is indertijd bespro ken met twee leden van de hoofddi rectie van de KLM, de heren Van der Wal en Van der Kamp. Indonesië zou een dorado voor de naar Zuid-Oost Azië trekkende toerist kunnen zijn. Het gaat vooral voor het aantrekken van Amerikanen, die een paar geleden nog wel kwamen, doch het land thans bijna volledig mijden. Het binnenlandse verbindingennet is door gebrek aan transportmiddelen totaal verstoord. De politieke toestand, die nogal wat woelingen heeft teweeg gebracht, zomede de accommodatie, waren tot voor kort weinig aantrek kelijk voor vakantiegangers. De drie grote toeristenhotels, die in de loop der jaren werden gebouwd op Bali, in Djokjakarta en aan de Wijnkoopsbaai, zijn uitermate gunstig gelegen. Ondanks de unieke omgeving, de hypermoderne opzet en het comfort dat geboden wordt, zijn ze 't hele jaar door zo goed als leeg. Op zichzelf betekent dit een grote ver liespost. De deviezen, die voor Indo nesië zo kostbaar zijn, blijven even eens uit. Nog zondag j.l. werd een moderne treinverbinding (air-conditioned wa gons en in de eerste plaats voor toe risten bestem#) tussen Djakarta en Djokjakarta geopend. Als er echter geen buitenlanders komen, zal ook de ze voorziening nutteloos zijn. De KLM is niet de enige luchtvaart maatschappij, die om een studierap port over de ontwikkeling van het toe risme en de verbetering der verbin dingen is gevraagd. De PANAM en Continental Airlines beide Ameri kaans hebben hun experts reeds gestuurd, doch gefluisterd wordt dat de opgestelde memoranda niet aan de venvachtingen hebben voldaan. De KLM-delegatie, die enkele weken in Indonesië zal blijven, zal nauw sa menwerken met de ministeries van toerisme en communicatie, zomede met de Garoeda. De betrokken be windslieden en hoofden van dienst zullen reeds maandag 5 juni met de Nederlandse technici bijeenkomen. De grootste moeilijkheid maar dat geldt voor elk projekt dat in Indone sië van 't ogenblik wordt opgezet zal de financiering zijn. Voor de ver betering van de infrastructuur, die een levensvoorwaarde is, zijn ontzag wekkende kapitalen nodig. Waarschijnlijk zal de KLM, die, evenals de Garoeda, uiteraard brood ziet in de herleving en de uitbouw van de toeristenstroom verzocht worden fondsen beschikbaar te stellen, of te trachten deze elders aan te trekken. In Djakarta wordt naar voren ge bracht dat de Electra's welke de KLM wil afstoten in verband met de aanschaf van DC 9's voor de trajec ten in en even buiten Europa, voor de vliegverbindingen tussen de ver schillende eilanden goed zouden kun nen worden gebruikt. Dit houdt echter een nieuw finan cieringsprobleem in. Hoewel de communicatiemiddelen in de rappor ten, welke o.m. door het Internationale Monetaire Fonds zijn uitgebracht, top prioriteit genieten, laat de deviezen- positie van Indonesië geen al te grote sprongen toe. Leven in april veel duurder DEN HAAG De kosten van levens onderhoud zijn in april vrij sterk ge stegen. Het prijsindexcijfer liep op van 130 tot 134. Deze stijging werd voornamelijk ver oorzaakt door aardappelen, groenten en fruit, in mindere mate door brood, melk, bloemen, dagbladen en de tariefsver hoging in het interlokale busverkeer. De prijzen voor koffie en eieren gingen daarentegen omlaag. Ook vorig jaar april was deze tendens Twee Nederlanders in Spanje verongelukt VALENCIA De Nederlander Peter Denos (27) en zijn tien maanden oude zoontje Erick zijn gisteren in Spanje bij een auto-botsing om het leven gekomen. Mevrouw Rita Denos (26) werd ernstig gewond. Twee Spanjaarden liepen eveneens zware verwondingen op. De oorzaak van de botsing is niet bekend. ik los nog steeds evenveel af, maar toch gaat het me f 100,- minder kosten... Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,- aflossen op uw hypotheek, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken voor de aflossing. (Nou ja, of tl moet uw collectie grammofoonplaten eens behoorlijk willen aanvullen....) Geïnteresseerd? Vraag dan morgen eens nader» inlichtingen. Alle Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Levensverzekerings maatschappijen en Spaarbanken zullen u graag helpen. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit- Nederland laat kandidatuur vallen DEN HAAG Nederland heeft de kandidatuur van dr. Sicco Mansholt voor 'riet voorzitterschap van het or gaan dat tot stand zal komen na de fusie van de drie EEG-executieven, la ten vallen. Minister Luns heeft dit gisteren bij zijn terugkeer uit Rome het EEG-topoverleg werd gehou den, gezegd. Mr. Luns zei dat de kandidatuur van de heer Mansholt in Rome ter sprake is gebracht. „Wegen3 bezwaren een enkel land hebben wij er la ter van afgezien", aldus de be windsman. Volgens Luns gaat het nu tussen een Italiaan, Colombo, en de Belg Jean Rey. De Italiaanse regering steunt op alle mogelijke wijze de Italiaanse kandi daat, maar het ziet er naar uit dat de Belgische kandidaat het voorzit terschap gaat bekleden, aldus de mi nister. Premier De Jong, die eveneens het topoverleg heeft bijgewoond, zei over de besprekingen in Rome: „Wij liepen bij ons vertrek nu niet bepaald over (Van onze kunstredactie) EINDHOVEN De tweejaarlijkse toneelprijs van de Philips Vereniging is dit jaar toegekend aan het Nieuw Rot terdams Toneel voor de door Richard Flink geregisseerde voorstelling van Shakespeare's „Hamlet", waarin Eric Schneider de titelrol speelt. In 1963 werd de prijs voor ret eerst uitgereikt en wel aan de Haagsche Co- medie voor „Eindsprint" van Ustinov. Twee jaar later won Ensemble de prijs met „De opvolger" van Reinhardt Raffelt De Hamletvoorstelling kreeg 7,64 van de acht toe te kennen punten. Tweede werd „Tchin-Tchin" van Billet- doux van Centrum onder regie van Walter Kous (7,33) en derde „Het ei" van Marceau door de Nederlandse Co- medie onder regie van Fons Radema kers (7,30). Op de autobaan bij Stuttgart sloeg, na te zijn geslipt, een En gelse autobus om. De gevolgen waren verschrikkelijk. Twaalf in zittenden werden gedood, 30 min of meer zwaar gewond. Het wrak van de bus werd later door de politie nauwkeurig on derzocht. van enthousiasme en we maakten ons wel enige zorgen over het verloop van het gesprek. Onze totaal indruk zou ik echter als niet ontevreden willen omschrijven'.' Enige teleurstelling uitte de be windsman over het feit dat bij enkele partners het verlangen leefde de EEG tot de „zes" te beperken. Het Neder landse verzet hiertegen heeft evenwel geen breuk veroorzaakt. Nog voor eind van dit jaar zal een tweede EEG-topconferentie worden ge houden, waarbij Nederland op verzoek van de andere leden-landen als gast land zal optreden, zo deelde de pre mier nog mee. Nieuw („Birds") uitga anscentrum in Amsterdam AMSTERDAM Aan het Rem- brandtsplein komt in de tweede helft van dit jaar een zogenaamd Birdcen- trum. Dit is een club, waarin alle vormen van modern uitgaan bijeen zijn gebracht. Het eerste deel zal eind juli worden geopend. Volgens de organisatoren is er bij het publiek in en buiten de hoofdstad in de leeftijd van 18 tot 40 jaar en bü vele buitenlanders, die Amsterdam bezoeken, behoefte aan een concentratie van vooraanstaande hedendaagse vorrtien van amusement. Birds zal worden geëxploiteerd als een avond- en vroegnachtcentum met als enige dagactiviteit een buitenter ras met hangende tafels en stoelen. BERG EN DAL Gisteren omstreeks halfzes heeft zich op de ou- dfe Kleefsebaan te Berg en Dal een autobotsing voorgedaan, waarbij de bestuurder van een der auto's op slag werd gedood. Het slachtoffer, de 70-ja- rige heer G. J. Schreiner uit Nijmegen, reed de Oude Kleefsebaan een voor- rangsweg op, waarbij zijn auto door vrachtauto in de flank wterd aange- STUTTGART Bij een ongeluk met een Engelse bus op de autobahn Stuttgart-München zijn gisteren twaalf personen omgekomen. Dertig liggen ernstig gewond in het ziekenhuis. Ver scheidene passagiers moesten uit de zwaar beschadigde bus worden ge zaagd. Volgens een ooggetuige was de bus met 42 passagiers bij een inhaalma noeuvre geslipt en omgeslagen. Met de wielen omhoog gleed hij nog een flink eind over het natte wegdek door om vervolgens tegen een aantal bomen tot stilstand te komen. Volgens een getuige moet de bus bij het inhalen 130 km per uur gere den hebben. De nationaliteit van de passagiers stond gisteravond nog niet vast. Tus sen de bagage vond de politie Bel gische en Italiaanse goederen. Dit was het tweede ernstige busonge luk op deze autobahn. Op 25 juli stort te een Belgische bus met kinderen op weg van Oostenrijk naar Brussel van een brug. 33 inzittenden vonden de dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9