1 Doodgewaande Nederlandse pater in Kongo bevrijd J Em noord wor vandaag Predikantentekort zorg voor vrijgemaakten Breuk in Overschie om nieuwe predikant Die Kerkbodeis teleurgesteld in prof. Ridderbos Blanke zendelingen uit Guinee gezet Dwangbuis militaire vakorganisaties Geen bevoorrechting bijzonder onderwijs Uw probleen^i is het onze.... GROOT LEDENVERLIES Schotse Kerk wil de vrouw op de kansel „Toen. de toorn van koning Ahasveros bedaard wasdacht hij weder aan Vasthi, aan wat zij gedaan had en aan wat over haar besloten was" (Esther 2:1). Wat frappeert in het verhaal van de val van Vasthi, is dat Ahasveros de weg terug niet meer vindt. Misschien heeft hij al spoedig gedacht „wat ben ik begonnen". Maar hij zat gevangen in de intriges van enkele hovelingen. Hij was toch eigenlijk wel dwaas geweest, nu hij er nog eens nuchter over nadacht. De straf was geheel onevenredig aan het vergrijp. Eigenlijk wilde hij Vasthi terug hebben. Maar met de beste wil van de wereld kon hg het besluit tot verbanning, een „wet van Meden en Perzen", niet meer ongedaan maken. Ik heb twee broers gekend, die 26 jaar geen woord met elkaar hebben gesproken, hoewel ze veel van elkaar hielden. Maar ze konden de weg terug niet meer vinden uit een ruzie. Wij zijn mensen van de schijn en die schijn willen we ten koste van alles hooghouden. Koste wat kost zullen we onze figuur blijven redden. Het evangelie zegt: Er is een weg terug. Een weg. gebaand door Christus. Een weg, die voor Hem door de dood liep. De weg voor ieder, die zegl: Ik zal opstaan en tot mijn Vader gaan. Wij houden vast aan onze „wetten van Meden en Perzen". Vergelijken we die eens met. Gods wetten. Over de mens, die zondigde, had Hij de dood besloten. Maar een ander besluit doorkruiste het eerste: Alzo lief heeft God de wereld gehad Wij lezen vandaag Richteren 8 13-21. DONDERDAG I JUNI 1 «JIEUW Handboek 1967 verschenen Eerste hoogleraren nieuwe faculteit Tilburg benoemd (Van onze kerkredactie) [ten. die ten tijde van de Vrijmaking op de middaghoogte waren, naderen GOES Het zielental van dede jaren waarin doorgaans emertitaat Gereformeerde Kerken (vrijge-(verkregen wordt" maakt) bedroeg per 1 januari van dit jaar 107.674. Dat betekent een Vanzelfsprekend getuigt groei in iyoo van een kleine ne- Handboek, zowel in het Jaaroverzicht genhonderd zielen. Het aantal ials in de gegevens van de plaatselijke, ---0-.„ kerken daalde met één en be- kerken van de moeilijkheden, waar-j7-ij zullen respectievelijk christologie, vrijgemaakte kring te ma- ecclesiologie. de exegese van het Moeilijkhedeii TILBURG De eerste vier hooglera ren zijn benoemd voor de nieuwe rooms-katholieke theologische facul teit te Tilburg, die in september met cle opleidingen zal beginnen. M zijn dr. mag. A. H. Smits, dr. H. J. Lescrauwaet en dr. G. Bouwman, do centen aan het Gemeenschappelijk instituut voor theologie te Tilburg, waarvan de laatste tevens rector is en dr. C. H. W. Brekelmans, lector aan de Rooms-katholieke universi teit te Nijmegen. draagt nu 304 kfn Dat blijkt uil het Handboek 1967 Evenals vorig jaar vmdt men ondbr van deze kerken, uitgegeven door Gonnehem. Katwijk en Breda een Oo.terb.an en Le Cointre ie Goe.. kfrk A e„ ®V" ,uE'J d' Het aantal dien.tdoende predikanten daalde vorig jaar van 236 tot 232. De ',,k ,btkMd .°°k, u'i 2! 'S> vrijgemaakten worden dan ook ge.teld I meld' "f™ dat.m nrnstanrliahpripn alle kerken in Hit rp«- voor een toenemend aantal vacatures: 1 januari 1965 74, in 1966 86 het begin van dit jaar 95. Ds. J. Wetstein overleden (Van e r medewerkers) SASSENHEIM Op 81-jarige leeftijd overleden ds. J. Wetstein. emeritus- zendingspredikant van de Nederlands Amsterdam heeft vrouwelijke ouderlingen nodig AM8TERDAM Twee wijkkerkera den van de gereformeerde kerk van G'*n onze kerkredactie) Amsterdam-Zuid hebben de kerkeraadl voor algemene zaken meegedeeld, dat .ij vrouwelijk, ouderlingen willen be-I,cklur,n.'. noemen en bevestigen. In deze wijken slaagt men er namelijk niet omstandigheden alle kerken in dit sort nog vermeld worden onder dit opschrift. De recente scheuringen in Amster- „Vooral verscheidene kleinte kerken dam"Centrum en in Oegstgeest zijn hebben met het beroepswerk moei- iniet ™eer in het Handboek verwerkt, te. Werd jaren geleden de vraag wellDe afgtescheiden groep in Utrecht-Cen- eens gehoord: zal er voor de Kamper trum is door drs. Deddens niet opgeno- HervSSde Kerk. Hij wordt zaterdag studenten straks wel voldotende plaats men. (middag in Sassenheim begraven na een zijn? de nu aan de gang zijnde Genade I rouwdienst in de hervormde kerk. die ontwikkeling geeft aanleiding tot heel andere vragen", aldus drs. D. Deddens Het „kerkrechtelijk" beeld van onze m het Jaaroverzicht. samenleving wordt er niet bepaald eten- voudiger op zo schrijft hij in het Jaar- ..Het predikantencorps veroudert en overzicht, maar dat is gelukkig niet te rekenen valt met de waarschijnlijk-het eerste kenmerk van het publieke heid. dat m de eerstvolgende tijd de beeld ..Dat kenmerk zien we in de ementenngsgevallen in versnteld tem-1 genadte van Hem, die bewarend, ster- po zullen toenemen: tal van predikan-kend in veel opzichten zegenend, in tal van plaatsen een kerkelijk leven gaf, dat blijde bereidheid toonde om voort te gaan naar het apostolisch woord: „hetgeen wij bereikt hebben, in dat spoor dan ook vterder". Naast „ondankbaarheid voor wat Hij gaf en het gaan en verder gaan op I wegen, die weer afvoeren van wat Hij (bereiken deed" (drs. Deddens doelt I met name op de Open Brief), consta teert hij ook „gelukkig heel wat ge- twee uur begint. Ruim vijftig jaar geleden, op 8 juli 1915. werd ds. Wetstein in de Utrechtse Domkerk uitgezonden als zendingsleraar naar Nieuw-Guinea. Hij werkte daar in Inanwatan en Manokwari en na de oor log (hij werd door de Japanners geïnter neerd) nog korte tijd in Joka. In 1947 werd hem emeritaat verleend, waarna hij nog tot 1955 als bijstand in het pasto raat werkte in Westerwijtwerd (Gr.). Ds. Wetstein was een zendeling van het oude stempel, een pionier, geliefd bij zijn collega's en bij de Papoea's. (Van onze kerkredactie) OVERSCHIE Weer ii er een jovheuring opgetreden in een plaatae- Jlijke gereformeerde kerk (vrijge- 'in |ma*kt). Twee ouderlingen en een dia- (ïnMf "roannelijkë"'jem^ntelriteii telk«" htbb<'" verder, vergroeiing vinden, die een .mbtelijke lunclie wil- gemeente te voorkomen' de ge len ol kunnen vervullen. meenteleden opgeroepen, «onst.onde zondag samen te komen in door hen De kerkeraad voor algemene zaken belegde diensten in het schoolgebouw aprak zich zonder meer positief uit j Delftweg 52. over de toelaatbaarheid van de vrouw tot het ambt. maar vroeg de wijkraden;, Df bezwaren gelden de nieuwe predi- toch te wachten tot na de te verwach-1 df; J- M.- Smelik. Op 16 april ten beraadslagingen ter generale syno- deed bij zijn intrede in Overschie. Te- stond hij Tijdens deze discussie kwam ook de verhouding tussen de plaatselijke kerk en het kerkverband aan de orde. „Er is immers de neiging, om indien be paalde beslissingen steeds maar wor den aangehouden, te zeggen: Laat ons toch doorgaan, we kunnen ons niet lan ger op laten houden", aldus het kerke- raadsverslag in het Amsterdams Kerk blad. Reünie oud-tb-patiënten KATWIJK AAN ZEE Donderdag 8 juni wordt in het Rotterdams Zee hospitium een reünie van oud-tbc- Catiënten gehouden. Oud-patiënten die ieraan wilden deelnemen, kunnen zich opgeven bij mevrouw G. Anker, Hoge Rijndijk 417 te Zoeterwoude (01718-2744). dam. Almkerk-Werken- Ds. Smelik is een van de ondterteke- naars van de „Open Brief". Ook heeft men bezwaar gemaakt tegen het stand punt van ds. Smelik in de kwestie- Telder. Zijn opvatting inzake ant woord 57a van de catechismus zou de leeretenheid der kerken verstoren. Classis Ondanks ingekomen bezwaarschrif ten approbeerde de classis Schiedam toch het beroep van ds. Smelik naar Overschie. De nu uitgetreden kerke- raadsleden noemen de handelwijze van de classis „formalistisch" ten „grof misbruik van het classisreglement". gereformeerde kerk (vrijge maakt) van Overschie telt 281 zielen. Nadat de generale synode ds. B. J. F. Schoep uit Amstelveen, ook een on dertekenaar van de „Open Brief", niet als synodelid accepteerde, kwam htet reeds in Oegstgeest en in Amster dam-Centrum tot een soortgelijke scheuring als in Overschie. In totaal hebben 19 predikanten de „Open Brief' ondertekend. Pius zweeg over nazi-misdaden in Polen ROME Het Vaticaan heeft ar chiefstukken vrijgegeven, waaruit blijkt dat paus Plus XII zweeg over nazimisdaden in Polen, omdat hij maat regelen tegen de kerk vreesde. BRUSSEL De Nederlandse missionaris pater Strijbos, die al 33 maanden lang werd doodgewaand, is door het Kongolese nationale leger uit handen van rebellen bevrijd. De missionaris, die afkom stig is uit het Noordbrabantse Erp, verkeert in goede gezondheid. Volgens het Belgische Katholieke persbureau is hij onderweg naar Kisangani. Het schijnt, dat hij de laatste rooms-katholieke missio naris is, die zich nog in handen van de Kongolese rebellen bevond. In 1964 werd hij door de Simba's in de missiepost te Opienga gevan gen genomen en men nam aan, dat hij was omgekomen. Nu blijkt, dat hij al die tijd gevangen is gehouden. Tevens zou in de omgeving van Opienga een protestantse zendelinge, mejuffrouw Dravis, uit handen van de rebellen zijn bevrijd. De documenten 'bevatten vele smeek»' beden, voornamenjk van Poolse bis schoppen, dite de paus bezwoeren zich te laten horen. Veel Polen geloofden, volgens deze bisschoppen, dat de kerk de harde matras j hen in de steek gelaten had. met alle comfort Dg pau? vreescje echter, zo blijkt nu. van een zachte, een openlijke veroordeling door !efen van cle partijen in het conflict 1 voor politieke doeleinden zou worden gebruikt. Ook was hij bang dat Duitsland de vervolging van de rooms-katholieken in Polen zou verhe vigen, het Vaticaan zou beletten con tact te houden met het Poolse episco paat en het liefdadigheidswerk zou ver hinderen. Langs diplomatieke wegen protesteer de htet Vaticaan echter bij de Duitse leiders, wat bijdroeg tot een uiteinde lijke breuk tussen Duitsland en het Vaticaan. gezond, ordelijk kerkelijk lteven en samenleven". De plaatselijke gegevens doen, naast achteruitgang vooral in Groningen en Den Haag, markante groei zien onder andere in Stadskanaal, Heemse, Em- meloord, Oostelijk Flevoland. Arn hem, Zutphen, Wezep en Amersfoort- Centrum. Hogeschool Tilburg bestaat 40 jaar TILBURG De Katholieke Ho geschool in Tilburg bestaat in septem ber veertig jaar. In 1927 waren aan deze handelshogeschool vijf hooglera ren verbonden, die aan 28 studenten les gaven. In 1933 leverde de ho geschool de eerste vier afgestudeerden aan de maatschappij. Van het begin af aan is wijsbegeerte een verplicht vak geweest in Tilburg. Thans zijn er 2000 studenten ingeschre ven en voor 1970 verwacht men er 3000. Beschuldigd van spionage (Van kerkredactie) de harde matras met alle comfort van een zachte! CONAKRY Vandaag moeten alle blanke zendelingen en missio narissen Guinee hebben verlaten. In zijn 1-mei-toespraak droeg pre sident Sekoe Toeré alle autoritei ten van het land op. degenen die op 1 juni nog in het land zouden zijn, naar de grens van hun keuze te brengen. Dit besluit heeft 54 protestantse zen delingen getroffen (allen Amerikanen en Canadezen), 75 meest Franse, priesters en een onbekend aantal rooms-katholieke broeders. Onder de rooms-katholieken zijn zes Nederlan ders. De maatregel van Sekoe Toeré kwam niet helemaal onverwacht. Eind maart gelastte- de regering zending en jnissie al, hun boekwinkels te sluiten. Op de achtergrond zou staan, dat de Amerikaanse regering overweegt de hulp aan Guinee te staken of drastisch Ondanks alle protesten nog steeds Anton vertelde ons vanmorgen ,over het tijdstip van thuiskomst kunnen we niets zeggen. We weten dat Alfons broodmager is, maar gezond. Hij heeft zich wat zijn voeding betreft helemaal overgeschakeld op de kost van de ne gers en dat is waarschijnlijk de reden dat hij niet van ontbering is gestorven. Hij was de persoonlijke gevangene van een rebellenkapitein, die veel met hem heeft gesproken en kón spreken omdat Anton verschillende inheemse talen goed onder de knie heeft." De familie van de pater weet dat hij te voet op weg is naar het vliegveld Kisangani Vandaar zal hjj_via Stanley-) Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bredevoort: te Hoornaar (toez.). C. G. te Nieuwpoorrt. Aangenomen naar Giessen-Rijswijk, H A. Jellema te Wijhe; de ben. tot bijst i. h. past. te Bergen op Zoom 'voor Hal steren en Nieuw-Vossemeer», mei. H Valk. vicaris te Grijpskerke. Bedankt voor Benschop. Joh. Verwelius te Waddinxveen: voor Valburg-Homoet. H. van Amste) te Neder-Langbroek. C.EREF. KERKEN Beroepen te Klundert 'vac. C. van Noort». J. W de Roo te Sint-Anna Pa rochie; te Raamsdonk-Drimmelen en te Westmaas. kond A A. Zvaal te Win terswijk; te Soestdijk (vac. drs. S. de Jong', G Rang te Haarlem-Zuid. Aangenomen naar Dieren (vac. drs. R Bras,tra„ Strijker". J W. K. Kelder te Schipluider. BrusseI GEREF. KERKEN (vrijg.) Luxembur Beroepen te Garrelsweer 'accl.i en tt j ParM» Souburg .ace! kand. H .1 Begemarn ™£Kfor1 te Gouda Müncher CHR. GEREF KERKEN Zurich Beroepen te Ni.uw-Vennep accl W Genève de Graaf pred. met speciale "«pi acht Locarnc «sehippe-spredikant te Hasselt O )nnsh?üc6 GFREF GEMEENTEN Bedankt voor Scheveningen. H. Rijkscn Madrid to Gouda Mallorca hem niet afhalen", zegt zijn familie, die de afgelopen ween al wist dat hij nog in leven moest zijn", want hij moet eerst volledig tot rust komen. Daarna komt hij naar huis in Erp" Pater Strijbos is al die tijd door de re bellen gevangen gehouden omdat men hem wilde gebruiken als ooit nog eens een vrijgeleide nodig was. Twee Belgi sche paters zijn het grote nieuws in Erp komen vertellen. Broer Anton Strijbos zegt over Alfons, de lange tijd doodgewaande priester: ik heb nooit kunnen geloven dat hij was vermoord. Ik ben dan ook niet naar de rouwdienst geweest, die destijds In de plaatselijke rk kerk van Erp Is gehouden en evenmin wilde Ik dat bidprentjes ter nagedachtenis van Alfons werden ver spreid. Pater Strijbos heeft Kongo, die zich Roeanda krijgt theologische school KIGALI De anglicaanse, bap- tistische en presbyteriaanse kerken in Roeanda hebben besloten gemeenschap pelijk een theologische school te stich ten. om het predikantentekort zoveel mogelijk het hoofd te bieden. Tot nu toe moesten de nieuwe predikanten worden opgeleid in Kameroen of in Kongo De zending van de Gerefor meerde Kerken in Nederland steunt de Roeandese Presbyteriaanse Kerk. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Voor de vakorga nisaties van onderofficieren be staat nog steeds het sterk verou derde uit 1933 daterende zoge naamde militair belangenregle- ment. Volgens dit reglement mo gen alleen in werkelijke dienst zijn de militairen als lid toetreden tot een dergelijke vakorganisatie ging heeft voorzitter Augustijn giste ren zijn grote ontstemming uitgespro ken over deze nog steeds voortdurende misstand. Het regiemtent werd in 1933 ingevoerd na de geruchtmakende mui terij op De Zeven Provinciën. Bij de opeenvolgende ministers van Defensie is reeds vele malen gewezen op dit ernstig discriminerende regle ment, maar tot nog toe zonder rtesul- taat. Voor ander overheidspersoneel, voor de politie en de officieren geldt dit reglement niet. Bij de officieren mogen gepensioneerden lid. bestuurslid vertegenwoordiger in het georga- Ook de bestuurders van de or- niseerd overleg blijven, ganisaties moeten in werkelijke dienst zijn. Een voorzitter van een j rf pf overleg organisatie, die wegens pensione-: Ontstemd toonde de heer Augustijn ring de dienst verlaat, moet ook zijn voorzitterschap van de orga nisatie neerleggen. staat van dienst e twintig jaren uitstrekt. In die tijd kwam hij drie keer met verlof. MILL Gistermiddag is de heer C. Kuppen (25) uit Mill met zijn auto van het wegdek geraakt en tegen een op de linkerberm staande boom ge botst. De auto werd totaal vernield. De heer Mill stierf later aan de verwon dingen. 20 tot 100 procent. IIET WEER II\ EIKOPA DEN HAAG Slechts in het aller noodzakelijkste geval zal gebruik wor den gemaakt van de mogelijkheid in de overgangswet om de invoering van de Mammoetwet te vertragen. Minister Veringa en staatssecretaris Grosheide schrijven dit ter geruststelling in hun memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de overgangswet op het voortgezet onderwijs. Er wordt grote aandacht besteed aan de voorlichting over de Mam moetwet. Zo worden van de zijde van het departement van onderwijs regionale bijeenkomsten georga niseerd om van gedachten te wisse len. Het is wenselijk, dat zo snel moge lijk de nieuwe lerarenopleiding in het leven wordt geroepen met een regeling voor de bevoegdheden van de in te stellen aktenstelsels in drie graden. 7.r«„ de minister wordt opgericht na enige tijd mogelijk voor bekostiging uit de kas van het Rijk in aanmerking komt. Deze bekostiging is pas drie jaar ni vaststelling van het scholenplan moge- 'ijk. Bovendien moet men aan zekere voorwaarden voldoen. Van een bevoordeling van het bijzon der onderwijs is geen sprake. Bij het vaststellen van het scholenplan moet de minister immers uitgaan van de orognoses van het aantal leerlingen er niet van het feitelijke aantal. „Alleen een verouderde, doctrinai re handhaving van de tegenstelling openbaar-bijzonder onderwijs kan leiden tot krampachtige bezwaren te gen de voorgestelde regeling", zo cite ren de bewindslieden met instem ming van een reeds eerder in de Eerste Kamer gemaakte opmerking. In het afgelopen lange weekeinde in de Verenigde Staten (Memorial Day) zijn 601 personen door ver keersongelukken om het lteven eeko- De minister en staatssecretaris gelo-men. ven er niets van. dat de MammoetwetFederale agenten hebben gisteren de aanleiding zal zijn tot een nieuwe j in New York een bedrag van 500.000 schoolstrijd. De opmerking slaat op de dollar (ƒ1.800.000) in valse tien-dollar nieuwe bepaling, dat een bijzondere biljetten in beslag genomen. Vier perso- school. die buiten l.et schoolplan vannen zijn gearresteerd. zich ook ovter de uitblijvende wijziging in de structuur van het militair georga niseerd overleg. De militairen moteten wachten tot eerst de structuur van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken is vast gelegd. De voorzitter noemde dit sptelen met de belangen van 25.000 militaire ambttenaren van land- en luchtmacht. Het overleg voor de militairen mers in een afzonderlijk Koninklijk Besluit geregeld. Als andere belangrijke zaken merkte hij nog aan de uitblijvende ziektekos tenregeling voor het rijks- en onder wijzend personeel, waarvan met de gepensioneerde militaire ambtena ren hopen te profiteren en het ontbre ken van een vergoedingsregeling voor overwerk en onregelmatige diensten. Per week 10 tot 20 uur langer werken wordt op het ogenblik in geen enktele vorm gehonoreerd. Voorzitter Augustijn nam gisteren met een receptie afscheid van zijn or ganisatie. Hij moest wel. want binnen kort gaat hij met ptensioen en mag hij geen lid meter zijn van de Christelijke Sociale Onderofficieren Vereniging. De heer Augustijn heeft inmiddels al ontslag genomen uit de militaire dienst en is benoemd tot gesalarieerd districtsbestuurder van dte Nederlandse Christelijke Bond van Overheidsperso-i neel met standplaats Rotterdam Schoolstrijd? te beperken wegens het financiële wan beleid van Sekoe Toeré en zijn tegen woordige co-president Kwame Nkroe- mah, de ex-president van Ghana. SOLIDAIR De zendelingen en missionarissen zouden zich schuldig hebben gemaakt aan spionage. Deze beschuldiging zou vooral betrekking hebben op het feit, dat zij zich solidair hebben verklaard, met de bevolking, die honger lijdt door de buitensporig hoge voedselprij zen. Guinese geestelijken, die het even eens voor de hongerlijdende bevolking hebben opgenomen, zijn onder hulsar-' rest gesteld. Daarbij speelt ook een belangrijke rol, dat Guinee in feite een islamitisch land is. De president zelf is een actief moslim. Onder de 3,3 miljoen mensen zijn sléchts-3$.000 rooms-katholieken en 5.000 protestanten. De enige protestantse kerk is de Evangelische Protestantse Kerk. Deze is ontstaan door het werk van de Christian and Missionary Alliance (CA- MA). die in ons land oeter bekend is onder de naam Parousia-zending. Enige tijd geleden was deze kerk al! helemaal geafrikaniseerd. Een van de eigen predikanten, ds. Paul Keita, is de president. De Amerikaanse en Cana dese zendelingen bekleden geen func ties in de kerk zelf en zijn nergens predikant van een plaatselijke gemeen te, maar verrichten uitsluitend nog bij zondere hulpdiensten. Toch is de New Yorkse predikant s. Louis King, secretaris buitenland I van de CAMA nog naar Ghana ver trokken in een laatste poging, de rege-j ring tot andere gedachten te brengen.: Voor de Rhooms-Katholieke Kerk is de klap harder aangekomen Weliswaar j had men al een Guinese aartsbisschop, i maar de beide bisschoppen zijn Zwitsers. Onder de 81 priesters zijn maar liefst 73 buitenlanders. dan de Gereformeerde Kerken In N derland". JOHANNESBURG „Die Prof. Ridderbos noemde het optr Kerkbode", het orgaan van de Ne- <ien 1 J -a r 1 Bevers Naude volstrekt onaannemeli; derduitse Gereformeerde Kerk, isDie indruk hadden leden van teleurgesteld over de verslagen, Kaapse moderatuur beslist niet die prof. dr. Herman Ridderbos gesprekken met prof. Ridderbos -Li hadden de mdruk, dat hij het beu heeft geschreven over zijn bezoek j begrip onze lidmaten verwelkom* aan Zuid-Afrika. het duidelijke synodebesluit betreffei I de het Christelijk Instituut." Het blad maakt er ernstig bezwaar! tegen, dat prof. Ridderbos ae Neder duitse Gereformeerde Kerk „een satel liet van de regering" zou hebben ge noemd. Zijn opmerking over het „poli tieke en geestelijke" isolement is vol gens Die Kerkbode afgezaagd. „Er zijn vormen van decadentie in Europa, waarvoor wij mogen bidden gespaard, geïsoleerd te blijven. Te o delen naar meningen en besluiten Nederland bestaat daar een gevaarlijk isolement ten opzichte van de werke lijkheid en het scheppend denken in Zuid - Afrika", aldus Die Kerkbode. Dat prof. Ridderbos de Nederduitse Gereformeerde Kerk een volkskerk noemde, vindt Die Kerkbode ongeluk kig en onverantwoord. „Het is ons niet duidelijk, waarom onze kerk, getoetst aan onze belijdenis, kerkregeling en verhouding tot de volkeren (meervoud) In Zuid-Afrika, opvallender volkskerk is, 'u*a Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten ln af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden lngeslo- Aula nduitv edewe :corde Zaal denve Den mphis rhoten LEID Hocli Vraag: Voor een gehuwde vrouv zijn drie jaar lang (1918-1921) „ze geitjes" geplakt. Bij navraag over deze periode een uitkering i gelijk is als zij 65 jaar wordt, kreefPentaa ik van de raad van arbeid ten ant woord, dat de betrokkene haar ver iaagsc plichte verzekering ingevolge de in-shame validiteitswet heeft vervallen ver klaard. In verband hiermede kar zij eerst bij het bereiken van de 70-jarige leeftijd aanspraak maker a: op een vrije ouderdomsrente krach- tens artikel 94, mits haar voor het bereiken van die leeftijd geen vrije Irichs, invaliditeitsrente op grond van arti- DEN kei 93 wordt toegekend. Hoe zit datpaagst orecies? Antwoord: Volgens artikel 55 derl nvaliditeitswet vervalt de verplich-Hohe te verzekering door de verklaring^0"" van de verzekerde dat hij (zij) de verzekering als vervallen be schouwt. Zo'n verklaring is alleen mogelijk als de verzekerde zes maanden lang niet voldoet aan de voonvaarden, of nog geen 34 jaar is, wanneer hij (zij) niet voorwaarden voldoet. De vrouw moet dus eind 1923 een dergelijke verklaring hebben afgelegd. Art. 57 lid 1 schrijft voor dat in dit geval het bestuur van de sociale verzekeringsbank bepaalt, welk be-|Was drag aan vrije premiën ten name Lu: van de betrokkene (in dit geval de (derde vrouw) geboekt wordt. Deze vrije Re: verzekering geeft recht op ouder- Voor domsrente, wanneer de verzekerde sd.t 70 jaar wordt. De betaling gaat dus1 beke niet met terugwerkende kracht in. Tri maar pas op het ogenblik dat de (is 'letrokkcne 70 jaar wordt. De vrouw zou echter recht op in validiteitsrente hebben, als zij voor De die tijd invalide wordt. Deze rege- op d ling geeft dus minder rechten dan Lu bij verplichte verzekering, daarte- dins genover staat echter dat er ook woe: minder betaald is voor het risico 18.15 dat de bank loopt. u. z De minister noemde het bij memo- V; rie van toelichting onaanvaardbaar dins gelijke rechten te geven als bij ver- 13.31 plichte verzekering. Volgens zijn 1331 mening waren de reeds betaalde ^.31 premiën gelijk te achten aan het 133i risico dat de bank gelopen had ge durende de duur van de verplichte verzekering. Dat de uitgetredene ty (de vrouw in dit geval) rechten be- en hield, is pas geschied op herhaalde dag aandrang. ten, SCH riachtx Small' aarg minui 5 nieuwe voorzitter werd gekozen de heer L. Brussee. De heer Brussee moet in dienst blijven om voorzitter te kunnen zijn. De overheid staat echter toe, dat de voorzitter van een vakorga nisatie dispensatie krijgt van zijn dienstwerkzaamheden. zodal hij de or ganisatie toeh kan runnen De rege ling, dat een nict-militair geen lid of bestuurslid van een militaire belangen organisatie mag zijn. kost de over heid dus het salaris van de bestuur ders, want het militaire inkomen uit de schatkist gaat gewoon door. (Door dr. J. D. Douglas) EDINBURG De Schotse Kerk heeft het voorbeeld van de Gere formeerde Kerken in ons land ge volgd. Een voorstel om vrouwen toe te laten op de presbyteriaanse kansels is deze week aan de 65 classisvergaderingen ter beoorde ling gezonden. De beslissing zal genomen worden door de algeme-; ne vergadering van het volgend jaar. De Schotse kerk kent reeds vrouwelijke ouderlingen. Maar niet iedereen in de kerk scheen ze te kennen. Voor het eerst drie dames als ouderling naar de algemene vergadering gezonden. De1 portiers waren daar kennelijk nog niet aan gewend, want één van haar werd de toegang geweigerd. Pas toen ze haar geloofsbrieven kon tonen, mocht binnen. Kennelijk zijn de inzichten van John Knox over de ..Monstrous Regiment of Women" nog niet verge ten. Het principebesluit om vrouwen toe te laten tot het ambt van predikant werd met 397 tegen 268 stemmen geno men. Dat betekende een overwinning voor ds. W. Grahame Bailey, die emoti oneel het besluit verdedigde. Volgens hem was het verzet tegen „de vrouw in het ambt" te vergelijken met het verzet van de Rooms-Katholie- ke Kerk tegen Galileo, van orthodoxe protestanten tegen Darwin en van an- der christenen ic«„ nfschaffinc M"r °r*ch! "°ch "raal m?0,e van de sLvernij. woorden konden verbergen dat deze kerk 'eden verlies* Volgens de VFR7FT nieuwste statistieken telt ze 1.233.808 1 (leden, dat is 14.000 minder dan vorig Ds-u.° L1!,®-™r veFzette z'c^ te-(jaar. Sinds 1961 keerden bijna 60.000 louter praktische gronden werd geno men. Een kerk kan maar niet uit de woorden van Paulus concluderen, die zegt dat de vrouw in de gemeente moet zwijgen, dat ze wel predikante mag worden, meende hij. Deze assemblee (wij zouden zeggen synode) begon naar gewoonte met tra ditionele pracht en praal. Per slot van rekening komt deze vergadering nog het dichtst bij een Schots parlement, dat al lang niet meer bestaat. Er was de onvermijdelijke processie van ambtsdragers, kanonnen schoten 21 saluutschoten af (een idee voor de volgende hervormde synode), een doe- delzakkenorkest speelde en natuurlijk was ook de wereldlijke macht ruim vertegenwoordigd in de aloude kleur rijke staatsiekleding. RESPECT Lord Reith vertegenwoordigde dit jaar de Britse koningin. Hij verzeker de de kerkelijke afgevaardigden dat zij nog steeds de presbyteriaanse kerkor de wil handhaven. De Schotse Kerk, zei hij, wordt nog altijd geëerd en ge respecteerd door de staat en door de regerende vorsten van de staat, maar zij is absoluut en luisterrijk vrij, met slechts één onbetwiste en onbetwistba re afhankelijkheid." Waarschijnlijk herinnerden deze woorden aan het feit dat terwijl konin- Elizabeth het hoofd is van de En gelse Kerk. de Schotse Kerk geen hoofd kent dan Jezus Christus alleen. 1 gen het besluit, dat voig^g hem op mensen deze kerk de rug toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2