T unnelpresident rar. Heusdens is tegenstander van tolheffing ROTH VELDE RANGERS IN SPANNENDE FINALE een Europacup II weer naar Duitsland Beslissing viel in verlenging iV Ook directeur TIJD IS GELD, ZEGT BENELUXTUNNEL Feiten relaas De Vink en Constandse weer in volleybalteam 13 DONDERDAG 1 JUNI 1967 J(an) Heusdens, geestelijke vader van de eerste Nederlandse toltunnel en als president-commissaris N.V. Beneluxtunnel ook de hoogste baas van deze even unieke als succesvol opererende onder neming, is een fervent tegenstander van tolheffing. Maar omdat er duidelijk aanwijsbare voordelen tegenover staan kost het hem geen moeite het produkt van zijn N.V. met groot enthousiasme te „verko pen". Sinds de oprichting van de ven nootschap in 1962, en ook tijdens de bijna tweejarige werkperiode van het .Comité Beneluxtunnel" die daaraan voorafging, heeft de heer Heusdens (57) zich niet alleen krachtig ingezet om overal waar dat nodig was zijn tunnel erdoor gepraat" te krijgen. Hij was ook de ambitieuze public rela- tionsman van het project, bij wie pro paganda en voorlichting in goede han- Nu hij klaar staat het belangrijke resultaat van dit luttele aantal jaren met teen zekere trots (en dat mag echt wel) voor publiek gebruik af te leve ren. nadert het einde van zijn praat- taak. Overigens was het gevleugelde Rot terdamse „geen woorden, maar da den" stteeds zijn uitgangspunt en doelstelling. Over enkele dagen zal ie der met zijn eigen ogen kunnen zien dat er werkelijk daden zijn verricht. De burgemeester van Vlaardingen heeft dan zijn woordje gedaan. En gehoudten! Maar met het tolsysteem is de heer Heusdens in wezen niet gelukkig: „Ik kan u zeggen dat ik persoonlijk daar tégen ben. Ik vind dat de Neder landse weggebruiker al genoeg be taalt!" „Maar", zo vtervolgt mr. Heusdens, ..wat wilt u? Je moet van de nood een deugd maken. Als de uitvoering van dringend noodzakelijke voorzie ningen, zoals in dit geval de Benelux tunnel, niet of pas in een verlaat sta dium in uitvoering kan worden geno men omdat het rijk daarvoor op het moment dat zij nodig zijn geen midde len beschikbaar stelt, dan moet je zoe ken naar teen oplossing. En dan zeg ik: liever een tunnel door middel van tolheffing, waar voor de weggebruiker zeer positieve voor delen tegenover staan, dan helemaal geen tunnel en de verkeerschaos maar jaar in jaar uit groter laten worden". "PEN tunnel door middel van -Lj tolheffing dus, en dat toltarief is een gulden voor personen- en een rijksdaalder voor vrachtautos en bus- De heer Heusdens is daarmee tevre- „Als u bedenkt dat in Amerika, maar ook in Europa, vterkeersobjec- ten geëxploiteerd worden door mid del van tolheffing en dat daar ta riefstelsels voorkomen waarin men twaalf a dertien soorten van tarie ven kent, dan kunt u zich voorstel len hoe simpel de tariefstelling van de Beneluxtunntel is". De twee bedragen zijn ondanks alle kostenstijgingen die tijdens de bouw optraden dezelfde die verscheidene commissarissen van de N.V. al jaren lang in het achterhoofd hadden. Want hoewel er steeds naar gestreefd is de bouwkosten te houden binnen dte hon derd miljoen gulden die de aandeel houders gezamenlijk op tafel hadden gebracht, is het natuurlijk toch alle maal wat duurder uitgevallen. De algemene loonsverhoging en de stijging van materiaalprijzen bleken groter dan men had gecalculeerd, het afzinken van de acht tunnelsegmten- ten overschreed de prijsraming en er kwamen hogere investeringen door voorzieningen als de wegdek-verwar ming, de sproei-installaties, de radar en de televisite. Maar die laatste installaties zullen, zo verwacht men, bij de exploitatie tot besparingen leiden. pEN financiële tegenvaller vloei- -*-J de ook voort uit het feit dat het rijk zich niet hield aan zijn con- T}LIK in een der tunnelbuizen. Zo rijden straks de autos, ko mend van „onder water", uit het donker dus in de overgangspassa ge met het zonwerend rooster (dak) naar het licht (boven). Waarschuwing voor het verkeer, dat naar de tunnel gaat. Er moet worden betaald! Grote borden vertellen meteen wat het kost en leiden het verkeer in de geld- fuik', (rechts). tractuele verplichting om te zorgen dat op het tijdstip van openstelling de aansluitende wegen voor zijn reke ning zouden zijn aangelegd. Voor jaar 1966 hebben de ministeries van finan ciën en van verkeer en waterstaat daarvan „op hangende pootjes" mede deling gedaan. Het hield in dat met tijdelijke nood- aansluitingen op de bestaande wegen zou moeten worden volstaan. Wegen, dite niet berekend zijn op het sterk verhoogde verkeersaanbod dat na de openstelling van de tunnel mag wor den verwacht. Om deze noodsituatie te voorkomen sloot de N.V. Beneluxtunnel een nieu we lening. Daarmee kon zij het rijk een bedrag van vijftien miljoen gul den bijdragten in de kosten van de aansluitende wegenbouw. Alles bij elkaar heeft de N.V. Bene luxtunnel bijna 125 miljoen gulden in het project bijgedragen. Dat is een verhoging van ongeveer 25 procent van de honderd miljoen die men aan vankelijk gedacht had te moeten in vesteren. Ondanks deze verhoging hield de N.V het op dc toltarieven die van meet af aan in de bedoeling lagen. Het enorm grote kapitaal moet er echter zo snel mogelijk uitkomen en daarom accepteert mr. Heusdens de tolheffing. Maar het is de bedoeling de tarieven in de toekomst zo moge lijk omlaag te brengen en in ieder gteval uiteindelijk tot nul te reduce ren en de afbetaalde tunnel dan over te dragen aan het rijk. Om die reden is ook de constructie van het tolplein betrekkelijk eenvou dig gehouden. Het hoeft geen mensen leeftijd mete! NEURENBERG Eén seconde haperde het in de defensie van Glasgow Rangers. Slechts een paar tellen was men de situatie niet meester. Greig, het sluitstuk van de Schotse defensie, was verrast door een hoge inzet van midvoor Ohlhauser. Keeper Martin, steeds daar opduikend waar maar even gevaar de kop opstak, weifelde. Het was voldoende voor de doorgesprinte Roth om met een listige hooghal te scoren. 'TIJD IS GELD" is een goed A Hollands spreekwoord dat mr. Heusdens vooraan in de mond ligt als hij het over zijn tunnel heeft. In de eerste plaats slaat dat op het uiteinde lijke resultaat van de N.V. Benelux tunnel, -dat in feite pas berekend kan worden als over een aantal jaren de tunnel aanbetaald is. Maar het geldt vanaf maandagavond niet minder voor de tunnelgebruiker: Zijn gulden of rijksdalder tolgeld komt cr naar mr. Heusdens vaste overtuiging ruimschoots uit aan korte re reisroutes, mindere wachttijden en grotere veiligheid. Dit zijn zeker voordelen die het winnen van de nadelen van het voor Nederland unieke, maar min der sympathieke tolsysteem. Je moet van de nood een deugd maken! verbinding en nuttige functie krijgt in noord-zuid en zuid-noord- verkeer, niet alleen in het Wa terweggebied, maar ook nationaal. T\E nieuwe tunnel heeft ook een directeur. Dat is de lieer C. A. van Eendenburg, die deze functie vervult sinds 1 maart 1967. Daag6 tevoren ging hy by de Vlaardingsc gcmeente-politie, waar hy jarenlang hoofdinspecteur De heer Van Eendenburg is belast met de dagelykse leiding van de tun nel. Dat betekent onder meer dat liy de scepter zwaait over de vyftien tol gaarders en natuurlyk ook over de automatische tol-inningsapparaten. Hy is er verantwoordelijk voor dat elke tunnclgebruiker zyn gulden of rijks daalder betaalt. Daarnaast heeft de directeur van de tunnel de zorg voor het rechtstreekse contact met alle instanties die met de oeververbinding te maken hebben. Dat zyn bijvoorbeeld de gemeentebesturen van Rotterdam, Schiedam en Vlaardin gen, en zeker de Rotterdamse politie, die met de verkeerscontrole is belast. Verder de rijkswaterstaat, die een ploeg van zeven man in dienst heeft voor het onderhoud. Zo werd het na 111 minuten voetbal in de strijd om de Europese voetbalbe- kcr voor bekerwinnaars 10 voor Bay- ern München, de club die in het met bijna 90.000 toeschouwers gevulde Neu- renberger stadion ruimschoots de grootste aanhang had gehad. Opnieuw won een Duitse club. Vorig jaar Borus- sia Dortmund. De beslissing viel dus eerst in een noodzakelijk geworden verlenging, want na tweemaal drie kwartier voet bal was de stand nog steeds 0—0 in deze niet direct hoogstaande, maar stel lig toch boeiende finale tussen het Schotse Glasgow Rangers en Bayern München. Ook het eerste deel van de verlenging bracht geen doelpunt. Maar toen het tweede deel van de extra speeltijd bijna halverwege was, knapte het spanningskoord en wat Glasgow Rangers daarna ook nog probeerde, de sensatie van de gelijkmaker kwam er niet uit. Gelijke sterkte De vraag of de Duitse ploeg mtt Franz Beckenbauer als grote uitblin ker verdiend heeft gewonnen, is moei lijk. want beide ploegen waren prak tisch van gelijke sterkte. De Duitsers :n technisch mogelijk wat begaaf der, maar de grotere inzet van de Schotten wellicht door het succes stadgenoot Celtic in de Europa Cup-finale voor landskampioenen was vooral in de eerste helft duidelijk merkbaar. Bovendien zat er meer verband in het team, mede waardoor Glasgow Rangers uiteindelijk dichter bij doelpunt is geweest dan Bayern München. De Duitsers waren overigens toch wel gehandicapt door de i breuk van midvoor Müller, die met zijn arm in verband wel bijzonder knappe dingen deed, maar niet zo vrij uit speelde als normaal. Vooral in de verlenging werd het duidelijk dat de conditie van de Schot ten toch wel beter was. Steeds vaster werd Bayern München tegen de verde- digingsmuur gedrukt en het wachten was alleen op een Schotse treffer. Toen deze uitbleef werd er al driftig rekening mee gehouden dat de wedstrijd vrijdagavond zou moeten worden overgespeeld. Maar een wat lukrake aanval ter ontlasting van de overbezette Duitse defensie bracht sue- Afgekeurd Zo won tot dolle vreugde van de tienduizenden Duitsers Bayern München en niet Glasgow Rangers, dat in de verlenging een doelpunt van mid voor Hind zal afgekeurd. De voortreffe lijk leidende Italiaanse arbiter Lo Bel- lo besliste in deze sportieve finale dat de Schot keeper Maier had geduwd. Een stille afgang voor de duizenden w tt.t w ,1 j y Schotse supporters en een wreed ont- Het beslissende doelpunt in de Europa - Cup-finale voor bekerwinnaars. Vallend voor die fans die reeds voor de kijkt Roth verraste Schotse keeper Martin doel verdwijnt: 10. de wedstrijd buiten hun zinnen 1 het raakt en op het politiebureau hun i j moesten uitslapen Nieuwe definitie amateurstatus LUXEMBURG De amateur-com missie van de internationale lawnten- nisfederatie (ILTF) zal het jaarlijkse congres op 12 juli in Luxemburg een nieuwe definitie van de amateur sport man voorleggen. Deze luidt: „Ama teurs zijn spelers, die de tennissport niet bedrijven omwille van het mate rieel gewin, maar deze beoefenen als aanvulling op een andere bezigheid (studie of werk)". De spelers kunnen voor de duur van een tornooi schadeloos worden gesteld voor de kosten van levensonderhoud en onderdak. Eveneens kunnen andere onkosten worden vergoed volgens de normen, die de internationale federatie zal vaststellen. In een schrijven aan het congres keert het bestuur van de ILTF zich tegen het voorstel van Engeland en Australië om bij wijze van proef te komen tot de invoering van open tor nooien. De ILTF zal met alle middelen trachten te verhinderen, dat het voorstel de vereiste tweederde meer derheid zal krijgen. Spanje ldopte Turkije: 2-0 MADRID t=» Het Spaanse voetbalelf tal heeft woensdagavond in Madrid met 20 gewonnen van Turkije. Bij de rust van deze ontmoeting, die werd gespeeld voor groep 1 van het Euro pees kampioenschap voor landenteams, was de stand gelijk: 0—0. De 60.000 toeschouwers moesten tot de 63ste minuut wachten voor Grosso het eerste doelpunt scoorde. De sterk verdedigende Turken werden hierna nog eenmaal .gepasseerd door Gento in de 80ste minuut. Spanje heeft nu de leiding in groep 1. Kwalificatietornooi PARIJS De internationale volley balfederatie heeft besloten in septem ber in Zuid-Slavië een tornooi te hou den met als inzet twee plaatsen in het dames-volleybaltornooi van de Olym pische spelen in Mexico. Dit kwalificatie-tornooi is mogelyk geworden doordat het Internatioinaal Olympisch Comité onlangs besloot acht in plaats van zes landen toe te laten. Rond dit tornooi waren begin dit jaar moeilijkheden gerezen, door dat de Oosteuropese landen het tor nooi om het wereldkampioenschap in Japan, dat een kwalificatie voor Mexico was, boycotten. Voor Mexico hebben zich reeds de volgende zes landen geplaatst: Japan, de Verenigde Staten. Peru. Zuid- Korea, Mexico en Rusland. TIJD IS GELR" is ook de re- clame-slagzin waarmee de N.V. Beneluxtunnel het gebbruik van de nieuwe oeververbinding propageert. Zij heeft een brochure uitgegeven waarop dat in tekst en bbeeld duide lijk wordt gemaakt. „Uw tijdwinst is meer dan een gulden waard" staat op de voorzijde. En dte binnenkant toont onder meer het schetsje dat hiernaast is overgenomen. Het spreekt voor zichzelf: een reis van Rotterdam (Centraal Station) naar de Vondelingenweg vergt tijdens de avondspits een rijtijd van dertig tot vetertig minuten. Volgens de heren van de Beneluxtunnel zal het door de nieuwe oeververbinding maximaal twintig minuten zijn. De praktijk zal uitwijzen of hun voorspelling uit- Vrachtauto's met gevaarlijke stof- MTVO ROTTERDAM (CENTRAAL STATION) NAAR VONDELINGENWEG juist in uw vakantie fen mogen noch door de oude. noch door de nieuwe tunnel. Voor hen dus de omweg naar het veer Maas sluis-Rozenburg of de omweg over de Maasbruggen of de Van Brienenoord- brug. Ja. maar even zo goed tijdwinst. Bij de Shell verwacht men namelijk dat wanneer de tunnel in gebruik is een ontlasting van de Vondelingen- weg, de Groene Kruisweg. de Maasbruggen en de Van Brienenoord- brug. Een ontlasting die voor de tank auto's tijdwinst brengt. Overigens zijn het alleen tankauto's geladten met benzine, gassen of chemi caliën die van deze langere wegroute gebruik zullen moeten maken. Tank auto's geladen met olie, terpentine en enkele anderte produkten mogen wèl door de tunnel. En dat betekent voor de Shell grote winst, zowel aan tijd als aan geld. Op het ogenblik kost een overtocht met het (maandagavond verdwijnende) wa genveer Pernis - Vlaardingen vijfen- eenhalve gulden voor elke tankauto Straks door de Beneluxtunnel wordt dat een rijksdaalder' ROTTERDAM Op zaterdag 10 juni ontvangt Feijenoord in de internationale nacompetitie de Brusselse club Daring, officieel geheten Royal Daring Club. De wedstrijd in het Feijenoord-stadion be gint om acht uur. een kwartier vroeger dus dan het tijdstip waarop doorgaans lichtwedstrijden beginnen. Daring eindigde in de Belgische com petitie op de achtste plaats. De meest vooraanstaande speler is Jean Paul Co- lonval, middenvoor, die twee geleden topscorer van België was Van Himst. Stockmann en anderen. DE VOLGENDE DATA marl. ren de wordingsgeschiedenis van de Beneluxtunnel: Februari 1959 comité Benelux tunnel opgericht. Januari 1960 plan om medio 1961 te beginnen met de bouw, die onder beheer van de N.V. moest vallen. Juni 1960 plannen bij regering. Janu ari 1961 regering zegt: spoedig beginnen. Augustus 1961 rege ring zegt: akkoord, over drie of vier jaar klaar, oprichters (waaron der Rotterdam, Schiedam en Vlaar dingen) worden bekend gemaakt, raming kosten ƒ70 miljoen. Najaar 1961 betrokken gemeenteraden gaan akkoord, drempel op bodem Maas moet op -10 m NAP ko men. 27 november 1961 oprich ting N.V. Beneluxtunnel. (Inmid dels was de start van het werk iets vertraagd, van midden 1961 werd het bijna een jaar later). Maart 1961 graafwerk begonnen zonder ophef, aan zuidelijke oever (Pernis). Najaar 1962 groot bouwdok op zuidelijke oever be gint zich af te tekenen. Winter 1962-1963 vertraging door vorst verondersteld (werd later bewaar heid een jaar uitstel). 4 juni 1963 ondertekening geldlening contract, 85 miljoen, raming vroe ge voorjaar 1967 klaar. 13 juli 1963 eerste paal. Oktober 1963 bag geren proefvak zinksleuf begint. Februari 1965 directie zegt: bouw verloopt volgens schema. Mei 1965 baggeren voor zinksleuf begint. April 1966 - eerste tunnelstuk (in alle stilte) gezonken. Eind oktober 1966 al le stukken op bodem Maas. De cember 1966 verbinding onder water tot stand gekomen, schat ting: op of omstreeks juni 1967 Voor strijd om Europees kampioenschap DEN HAAG De Nederlandse vol- leybalploeg die op 6 april in Amersfoort het toernooi om de Westeuropese be ker won, zal tijdens het Europese kam pioenschap dat van 26 oktober tot 8 november in Turkije wordt gehouden, op volle kracht kunnen aantreden. De Blokkeer-spelers Jacques de Vink en Frank Constandse, die in november van het vorige jaar bedankten voor het nationale team, zijn namelijk weer op genomen in de nationale selectieploeg. De ploeg gaat zich in september en oktober waarschijnlijk op de Haagse academie voor lichamelijke opvoeding onder leiding van coach Henk Blok voorbereiden op de strijd om het Euro pese kampioenschap, de enige mogelijk heid voor Nederland zich voor het Olympische toernooi van Mexico te kwalificeren. De twaalf spelers, die uitgenodigd zijn voor de selectiegroep zijn: Hans Jansen (AMVJ), Bram Vermeulen I (HML/CLV) Bert Aalbers (US), Jurri- aan Kooien, Jacques de Vink en Frank Constandse (Blokkeer), Hans Lodder (Olhaco), Hans Valkenburg (Hevok), Jan van der Hoek (Orawi), Jan Willem Mulder (Sigi), Harry Veldhuis (AMVJ), en Cor de Romp (Atak). De Nederlandse dames-selectieploeg, die zich onder leiding van Johan van der Haar, op het Europese kampi oenschap gaat voorbereiden bestaat uit de volgende speelsters: Pauline de Thoo (BWC), Hilda van Gulik (Cele bes), Ans Snuverink (Achilles 3), Ton- nie Verdijsseldonk (PSV), Joke den Dekker (OVQ, Trudi Bennis (Valbo- val). Marijke Bruggeman (Zandvliet), Annemiek Epplng (Valboval), Mathilda van der Berg (SVD), Aukje de Vres (Dokkum), Fransje Arts (Orsaco) en Truus Grunnekemever (Achilles 3). Het Schotse voetbalelftal heeft woensdag met 21 gewonnen van Australië. Bij de rust van deze in Ade laide gespeelde ontmoeting was de stand gelijk: 11.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13