AAN DE VROUWEN DIE NOG GEEN ECHTE BOTER GEBRUIKEN Weg met vuilnisbelten en autokerkhoven Ook minder woonboten in Zuid-Holland Werknemers willen geen radicale hervormingen in VN-leger ist eigenlijk wiet jamm er van dieboterham P van die biefstuk Ach, 't was wel goed, maar toch wat saai en gewoontjes... Natuurlijk, u bezuinigt per boterham wél een cent of zo, en per bief stukje misschien zelfs wel een of twee stuiver. Maar eigenlijk bezuinigt u vooral op smaak, op eerlijk gezond plezier-in-t- eten1 Beter met Boter ONDERZOEK STRUCTUUR VAN VU: Hoop nog gevestigd op Veiligheidsraad Israël bidt om vrede NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 JUNI 1967 de beste chef-kok kan üw boterham j niet verbeteren als er heel gewoon echte bóter op zit üw kippetje thuis,mevrouw, kan zo fijn en lekker smaken alsof het in de beroemde Franse keuken is klaar gemaakt. - 't Recept is simpel:braden in echte bóter i'fi. »y iefstuk? waarom denkt u dat men spreekt van botermalse biefstuk? U weet het best: ''-'.' j zo'n sappig stuk vlees wordt immers alleen maar echt fijn met echte bóter. 'Tifr KWbff e Y» ÏNeen klontje echte bóter op gewone doppertjes om ze super super fijn te maken 'Bezorgdheid over lot van Israël (Van een onzer redacteuren) TNEN HAAG Om het weinige U open landschap van Zuid-Hol land voor verder verval te be hoeden hebben Gedeputeerde Staten strenge maatregelen ge troffen. Zo zullen over tien jaar alle vuil nisbelten ruim honderd moeten zijn verdwenen; zullen voor de autokerkhoven speciale terreinen worden aangewezen; zal het aantal woonboten (1700) drastisch worden teruggebracht en zullen bepaalde terreinen worden aangewezen waar cara vans nog een standplaats kun nen krijgen. TORONTO (Canada) Amerikaanse protestantse en rooms-katholieke hoog leraren en geestelijken hebben tele grammen' gestuurd aan de leiders van de wereldmogendheden en christelijke kerken over ae kwestie-Israël. Zij drin gen erop aan niet werkeloos toe te zien terwijl de staat Israël met vernie tiging wordt bëdreigd. Ondermeer wordt gezegd: „Al eerder deze eeuw heeft de leider van een na tie de vernietiging van de joden als zijn doel verkondigd. De wereld geloof de hem niet. De wereld keek toe. Op nieuw heeft de leider van een natie de vernietiging van de joden als doel ver- i kondigd, dit keer van de staat Israël. Laat ons niet geloven, dat het ongeloof- lijke niet opnieuw kan gebeuren. Laat ons dit keer niet werkeloos blij- De telegrammen zijn verstuurd aan de staatshoofden van de Verenigde Sta ten. de Sowjetunie. Canada, Engeland en Frankrijk. Ook aan secretaris-gene raal Oe Thant van de VN, paus Pau- lus, de president van de Wereldraad van Kerken, dr. Eugene Carson Blake en de aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey. Miljoen Nederlanders gingen naar Italië ROME In 1966 hebben 1.353.800 Nederlanders in Italië hun vakantie gehouden. De Westduitse toeristen wa ren vorig jaar in Italië het talrijkst: 5.507.000. Hierna volgden de Fransen (4.689.700), de Zwitsers (3.673.000). de Oostenrijkers (2.622.400) en de Brit ten (1.843.400). Uit Noord-Amerika, Zuidslavië en België kwamen iets meer dan een miljoen bezoekers. De ze cijfers heeft het Italiaans nationaal toeristenbureau bekendgemaakt. AMSTERDAM In een rap- iport getiteld: Medezeggenschap 'in arbeidspositie, heeft het So- Alsjiit alles gerealiseerd is, zullen ciaal-wetenschappelijk instituut Ged. Staten door middel van een dras tische herverkaveling het zogenaamd open landschap herindelen. Tevens zul len tussen de stedelijke agglomeraties duizenden bomen worden geplant om een landsohapsvergroting te krijgen. Plan Voor het laten verdwijnen van de ruim honderd vuilnisbelten hebben G.S. een tienjarenplan ontworpen. De gemeentebesturen zijn hierover al inge licht. Het plan houdt in, dat de provin cie in een aantal districten zal worden verdeeld. In het hart van dit district zullen vuilverbrandingsovens het vuil moeten vernietigen. Op het ogenblik heeft men reeds een indeling gemaakt: Leiden, Den Haag, Rotterdam, het Bot- lekgebied, Dordrecht en Gorkum. Gede puteerde mevrouw De Ruyter-de Zeeuw meent, dat het stelsel van vuil nisbelten middeleeuws is. Een brandend probleem voor het pro vinciaal bestuur is ai sinds jaren het grote aantal woonboten. Er zijn 1700 boten, waarvan er 1100 permanent wor den bewoond. 600 boten dienen als tweede huis. Door deze woonschepen, die vooral langs de oevers van meren en water tjes liggen, wordt de recreatie zowel langs de oever als op het water bedor ven. Nog steeds worden aanvragen voor een vergunning voor een ligplaats ingediend, in 1966 nog 30. Het provinci aal bestuur heeft echter geen enkele vergunning voor een ligplaats afgege ven. Indien de eigenaar van een woon boot vertrekt of overlijdt zal de woon boot binnen afzienbare tijd moeten ver dwijnen. Voor een aantal woonboten zullen woonbotenhavens worden ingericht. Er zijn reeds plannen om in Warmond de eerste haven te maken. Auto's Vooral rondom de grote stedelijke agglomeraties van Den Haag en Rotter dam liggen hele gordels van autokerk hoven. De eigenaren van deze sloperij en zijn verplicht een grondbeplanting aan te brengen, maar daar is in de praktijk weinig of niets van terecht gekomen. Om paal en perk te stellen aan deze schroothopen hebben Gedeputeerde Sta ten enkele maatregelen genomen. In overleg met de gemeentebesturen zul len bepaalde terreinen worden aange wezen. waar een legale autosloperij zich zal kunnen vestigen. Bovendien; zal een ophaaldienst voor wrakken in het leven worden geroepen. Ook hebben G.S. de minister van justitie gevraagd om een strenger; justieel optreden. Dit overleg heeft tot resultaat gehad, dat de minister alle' rechtbanken heeft verzocht overtredin-l gen snel te straffen. Al deze maatrege- i len maken een snel justitieel optreden mogelijk. Voor de duizenden caravans zullen de gemeentebesturen een aantal cam pings moeten inrichten. Het is verbo-1 den bijvoorbeeld een standplaats in te nemen op het erf of in de boomgaard bij een boerderij. Beplantingen Om het open landschap nog verder te beschermen zullen rondom boerderij en beplantingen moeten worden aange bracht en zullen voor het bouwen van zomerhuisjes bepaalde terreinen wor den aangewezen. Ook wordt streng toe zicht gehouden op het voorkomen van lintbebouwing. Over de woningbouw in Zuid-Hol-1 land merkte gedeputeerde D. van der Kwaak op. dat de bouw in de vrije sector zeer snel is teruggelopen als ge volg van de krappe kapitaalmarkt en de hoge rente. In het eerste kwartaal van 1966 werden nog 3000 bouwvergun ningen in de vrije sector afiegeven: in het eerste kwartaal van dit jaar nog! slechts 600. 1 van de Vrije Universiteit ant woord gegeven op de vraag: Hoe denken de belanghebbenden praktijk over de medezeggen schap? Het instituut heeft deze vraag voorgelegd aan 41 in dustriële bedrijven, waarbij 503 leden van het uitvoerend perso neel waren betrokken, 92 leden van het leidinggevend personeel en 41 directeuren. De belangrijkste conclusie is dat de werknemers er niet op uit zijn de directeuren te onttronen. Men wil meer inspraak, maar de werknemers blijven de directie de meeste en zich zelf de minste invloed toekennen in het bedrijf. Er is bij het onderzoek geen enkele revolutionaire of anarchistische nei ging ontdekt, die bedoelt de bedrijfs leiding aan de kant te zetten en zelf de macht te grijpen. De directie be hoeft niet bijzonder bevreesd te zijn, wanneer zij de teugel van de mede zeggenschap wat zou laten vieren. De wensen van de werknemers zijn vrij bescheiden: men wil meer directe invloed bij zaken die het inkomen en de eigen werkafdelmg betreffen. Ook de verdeling van de winst is hierbij een punt van belang. De invloed van de ondernemingsraad en de vakbon den zou groter moeten worden om tot een betere behartiging van de alge mene werknemersbelangen te komen. De interesse van de werknemers om mee te beslissen over de algemene be- drijfsaangelegenheden blijkt niet groot. Ook de werknemerscommissaris komt vrijwel niet aan bod. De chefs in de bedrijven blijken nog al gekant tegen uitbreiding van de in vloed van de ondernemingsraad, even als die van de vakbonden en de werk nemers individueel. De directeuren willen over het alge meen helemaal geen verandering. Ten hoogste zou de bevoegdheid van de on dernemingsraad iels kunnen worden uitgebreid en zou het uitvoerend per soneel per afdeling iets meer kunnen worden betrokken bij het bedrijfs- gebeuren. Naarmate het personeel ho- Lonen DEN HAAG Het is praktisch zeker dat Nederland een bijdrage zal leveren aan een VN-vredes- macht als de Verenigde Naties tot een actie in het Midden-Oosten zouden besluiten. Ook is er con tact tussen een aantal landen de Verenigde Staten, Engeland, Canada en Duitsland over een mogelijke actie buiten de VN om. Men is echter van mening dat eerst geprobeerd moet worden om een actie van de VN op gang te krijgen. Dit zei minister Luns gisteren op het vliegveld Ypenburg, toen hij samen met| premier De Jong terug kwam van de j Europese topconferentie in Rome. (Vervolg van pag. 1 Irak wacht intussen op een Jor daans verzoek, troepen te zenden. Het eist echter, dat de aanwezigheid van de troepen niet symbolisch zal zijn. Zij moeten aan de grens met Israël worden gelegerd. De stafchef van het Jordaanse leger is nu in Bagdad om de zaak te bespreken. Intussen heeft Irak een luchtbrug ingesteld om eenheden van de Eerste legerdivisie naar Egypte (Sinai- woenstijn) over te brengen. Ook heeft Irak talrijke aanhangers k-X-l Landt r> War scha u-Pak) fcx&j Landtn van dt Navo (j) Britst hosts Q Amtrikaanst hosts 1 Olitltiding Slrattgisch bttangrijkt wtg Amerikaanse, Britse en Russische oorlogsschepen worden s getrokken in het oostelijke deel van de Middellandse zee. Zij houden voornamelijk eikaars bewegingen in de gaten. Russische oorlogsbodems komen via Bosporus en Dardanellen. Het Ame rikaanse vliegkamschip Intrepid vaart door het Suezkanaal naar de Rode zee. van Nasser vrijgelaten, die vorig jaar vergeefs trachtten een pro-Nasser- bewind aan de macht te brengen. ISRAËL In Tcl-Aviv gaan steeds meer stem men op voor een snel zelfstandig op treden tegen de Arabische druk. De regering heeft de westelijke lan den aangespoord spoedig iets te on dernemen tegen de blokkade van de Golf van Akaba. Deze zaak wordt dreigender dan ooit geacht, nu Nasser en Hoessein! een verdrag hebben getekend. In een radiorede werden strijd krachten en bevolking opgeroepen, geduld te hebben. Het land is gereed voor een oorlog. Dat er nog niets ge daan wordt, is geen teken van Rekening wordt gehouden met de benoeming van Mosje Dajan tot minister van defensie. Dajan leidde in 1956 de veldtocht tegen Egypte. Premier Esjkol is thans nog tevens minister van defensie. TEGENSPRAAK Amerika heeft het bericht in de Londense Daily Express zonder commentaar tegengesproken, als zou president Johnson de bombarde menten op Hanoi en Haiphong heb ben beperkt als onderdeel van een regeling met de Russen. Een woordvoerder herinnert eraan, dat de oliedepots in Haiphong werden bestoot in de dagen na het treffen van de vermeende regeling. JERUZALEM - Het Israëlische op perrabbinaat heeft opgeroepen van daag te vasten en te bidden ..in dit I beslissende uur voor ons land." De moslims in Israël (ongeveer i 202.000 van de 2,5 miljoen inwoners) zijn ook door hun geestelijke leiders j aangespoord in de tachtig moskeeën in I Israël voor de wereldvrede te bidden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11