TV België verrijkt met kijkersvereniging RADIO Beatles op Mundovisie In de greep van de kreeft Nog eens: Dood van een handelsreiziger Puzzelboek Ql Films over Russische componisten r DONDERDAG 1 JUNI 1967 en BRT: Nederlands cabaret op tv Antwerpen heeft stereo-piraat (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In de Engelse bij drage aan het Mundovisieprogramma dat op 25 juni a.s. gedurende twee uren via satellieten en uitgebreide in ternationale tv-netten alle werelddelen zal bereiken (naar men hoopt) treden The Beatles nog een keer in oude for matie op. Het zal u bekend zijn, dat de groep uit elkaar is.gegaan, maar bij speciale gelegenheden in haar geheel optreedt. Dit exclusieve programma, dat voor honderden miljoenen ogen wordt ver toond. is wel zo'n gelegenheid. The Beatles zullen echter, evenals iedereen die aan de uitzending meewerkt, „le vend"' voor de camera's moeten komen, want er mogen in dit bijzondere pro gramma's in 't geheel geen stukjes film worden opgenomen. Concertgebouworkest reizend op de tv (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Regisseur Jan Vene- ma ia met een gebroken been en al teruggekeerd uit Amerika en heeft de filmopnamen, gemaakt van het door de VS en Canada reizende Concertge bouworkest tot een vlotte reportage kunnen monteren. De uitgestelde uit zending ervan zal nu zondagavond op Ned. 2 doorgaan en wel tussen 9.45 en 10.25 uur. Het NTS-team, dat de boeiende reis van 130 Nederlandse musici meemaak te, heeft zich vooral toegelegd op het vertonen van de perikelen, welke aan de massale verplaatsingen vastzaten. U krijgt dus geen concertoptreden te ho- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Er roert zich een en ander op televisiegebied bij onze zuiderburen: de Belgen. Men hakketakt niet alleen op taalgebied over filmonderschrif ten e.d., maar men wil elkaar ook de loef afsteken met betere programma's En daarmee be moeien de kijkers zich dan weer. Zij zijn niet voldoende content met de programma's van Vlaamse BRT en Waalse RBT en bou wend op die kritiek hebben een aantal prominenten, onder wie de bij ons ook zo goed bekende auteur Karei Jonckheere, nu een kijkersvereniging gesticht. Deze vereniging noemt zich Tele Klub en krijgt een Nederlands- en een Franstalige afdeling. De Klub heeft tten doel, betere programma's te krij gen, vrijheid van gedachten te verde digen, de morele waarden van het gezin en de culturele waarden van diverse gemeenschappen en instellin gen te beschermen, kortom, de tele visie door allerlei activiteiten in haar geheel op hoger peil te bren gen. Men wil studies wijden aan opvoed kundige mogelijkheden van televisie én radio, aan de problemen van jeugd en televisie op het scherm. Ook tv en kleuren op het scherm. Ook stelt de vereniging zich voor. regel matig opinie-onderzoek te houden on- wordt nog afgewacht. Tenslotte kun-i nen dé kijkers zich verenigen en plannenmaken, zoveel zij willen. Het is overigens niet de eerste kij- j kersvereniging. welke in België werd opgericht: in 1955 werd ook! een soortgelijk initiatief genomen. De Tele Klub die toen werd gesticht, had ook het plan Gouden Antennes uit te reiken, maar van de hele orga nisatie is wegens gebrek aan leden! nooit iets terechtgekomen. Of het nu anders en beter gaat. zal de tijd wel! rie te maken en te presenteren. Dat j de waardering hiervoor van de zijdé' der Vlaamse cabaretiers niet onver- 1 deeld groot was, hebt u onlangs kun- j nen bemerken in een gesprek tussen Wim lbo en een Vlaming in het Vuist-programma van Willem Duys. Voor ons als Nederlandsé kijkers werd het geschil niet helemaal duide lijk omdat er werd gesproken over ons onbekende oudere artiesten van Vlaamse bodem, maar we begrepén toch wel, dat het cabaret in Vlaande- i ren niet zo best floreert. door B. J. Kfeymem Opkikkertje Overigéns blijven de omroepen ook zonder Tele Klub wel hun best doen, de programma's op te luisteren. Men heeft in het vorige seizoen bij de BRT Wim lbo naar de studio's ge haald om er een Vlaamse cabaretse- Verder wordt gepoogd geven van „de Amerikaan", die derlandse opvattingen (aldus de NTS!) al gauw wordt vereenzelvigd met „Vietnam" en „discriminatie", maar in feite hard meewerkt aan een grote cul turele revolutie. beeld te der de kijkers. Een ander plan is. de televisie ook te belonen voor goede programma's, door om het andere jaar tijdens een gala-bal ben Gouden Antenne uit te reiken voor de beste uitzending. Wat de omroepen hiervan zeggen, Die mening is de Vlaamse omroep ook toegedaan en daarom wil zij het ca baretleven een opkikkertje geven door ze eens iets uit Nederland te laten horen en zien. Er zullen, waarschijnlijk in Henk Elsink's Amsterdamse Koopermoolen. opna men worden gemaakt van vijf caba ret-echtparen, t.w. Wim Kan en Cor- ry Vonk, Sieto en Marijke Hoving, Eric Herfst en Jasperina de Jong, Frans en Fiet Koster, en Liselore Gerritsen en Paul van Vliet. Tot onze verbazing vernemen wij, dat het echtpaar Kan-Vonk, dat in Ne derland de televisie schuwt, dus wèl op het Vlaamse scherm wil verschij nen. Wij hebben zo'n idee, dat zo véél mogelijk in het zuiden des lands wonende kijkers zich dit evene ment niet zullen laten ontgaan, maar die avond op Brussel Vlaams afstem- En wie weet, kan een van de Neder landse omroepen de programma'! wel aankopen, zodat wij ook een. kunnén zien, wat de tien voor Vlaan deren doen! oor wakenden Ko van Dijk als Willy Loman en Enny Meunïer als zijn sloverige vrouw Linda in het beroemde toneel- stuk „De dood van een handelsreiziger, dat de AVRO vanavond onder regie van Jan Retèl uitzendt. Het wordt een lange voorstelling op Ned. 1: van 8.45 tot 11.05 uur, maar het zal ongetwijfeld blijven boeien. Ook degenen die het in andere rolbezetting reeds eer der zagen, zullen er opnieuw van kunnen genieten. Zelden heeft in deze eeuw een toneelspel zijn schrij- ?r in één slag zo beroemd gemaakt als dit. Miller's naam was onmiddellijk gevestigd, zowel in Amerika als in Europa, waar het direct in 1949 al in vele landen werd gespeeld. Destijds kon het publiek er niet ge noeg van krijgen. De recente opvoeringen door het Nieuw Rotterdams Toneel hebben echter in het afgelopen seizoen in vele plaatsen des lands diepe indruk gemaakt. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 AVRO 7.10 uur (NTS) gewestelijk nieuws. 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur Ko van Dijk in „De dood van een handels reiziger". Ned. 2 KRO Ko van Dijk in glansrol Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk zo gezond. Doublemint reinigt tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Bijna 20 jaren na de eerste opvoering in Nederland van Arthur Miller's drama „De dood van een handelsreiziger" (er gingen toen twee verschillende voorstellingen tege lijk in de theaters) speelt Ko van Dijk opnieuw een glansrol in dit nog altijd rake stuk. Toen blonk hij uit als de oudste zoon Biff die van het goede pad afdwaalt, nu is hij de vader. Willy Loman. tot wiens tragische dood de gebeurtenissen leiden. Zo zult u hem vanavond op de. televisie kunnen zien. Er is wel eens gezegd in de laatste jaren, dat de felheid van dit na-oor- logse stuk (het dateert uit 1948 en be zorgde Miller wereldroem) is ver flauwd en dat het verhaal niet meer zo kan aangrijpen omdat het zich in snel-veranderde samenlevings-toestan- den afspeelt. Nu is er. ook in Amerika, zoveel anders geworden. Dit blijkt niet waar te zijn: het stuk houdt zijn aantrekkingskracht nog steeds. Het Nieuw Rotterdams Toneel waagde het. er aan het begin van het winterseizoen 1966 67 mee terug te ko men en men beleefde uitverkochte voorstellingen. Heel lang kon het toch niet op het repertoire blijven en daar om heeft de AVRO er een televisieregi stratie van gemaakt, welke vanavond wordt vertoond. Willy Loman dit voor degenen die het stuk nog niet zagen, hoewel het al eerder, in een andere rolbezetting, op tv is geweest is een 63-jarige han delsreiziger. die voelt dat het leven voor hem heeft afgedaan. De firma voor welke hij tientallen jaren heeft gewerkt, ziet niet veel meer in hem en hoe langer hoe minder slaagt hij er in. de schijn van geslaagde, joviale zaken-j man op te houden. Hy loopt rond met zelfmoordplannen, verliest zijn concen- tratievermogen en raakt af en toe met I zijn auto van de weg af... is dat onge luk of opzet? Bij zijn eigen teleurstelling over ge- j miste kansen komt nog die over zijn j beide zoons Happy en Biff, van wie ook niet veel schijnt terecht te komen. Als hij tenslotte zijn ontslag krijgt, i is het met hem gedaan. In de voornaamste rollen ziet u van avond Ko van Dijk als Willy Loman, Enny Meunier als zijn vrouw Linda, Bas ten Batenburg en Edmond Classen als de zoons Biff en Happy. Rijksdagbrandproces naar festival Praag (Van onze radio- en tv-redactie) HAMBURG De in de ARD vere nigde Duitse deelstaat-omroepen heb ben besloten de grote documentaire over het proces-Rijksdagbrand zenden naar het Praagse festival, dat als thema heeft: het elkaar naderbij komen van volkeren. Zoals u weet reconstrueert deze do cumentaire het proces tegen Marinus van der Lubbe. Jules Hamel speelt de tragische Nederlandse jongen in. Of dit programma nu beantwoordt aan het gestelde doel, is wèl de vraag. Of moet het feit, dat een Nederlandse acteur na al die jaren de figuur Van der Lubbe. die ter dood werd ver oordeeld. speelt, toenadering tussen vol keren verbeelden? Wij zijn benieuwd of de jury dit accepteert. 8.05 uur Bill Dana-show. 8.30 uur Gamma, waarin o.m. de geboorte van een rat door middel van de keizersnede, gezocht door de politie. Men weet,; 8.45 uur Wally show. dat hij ergens in de buurt van de j 9.25 uur programma over de 16e-eeuwse componist stad moet zitten, maar waarschijn-l Monteverdi. schuilplaats.6" W6' 6" '°e 10'30 uur CVK/IKOR: Dichterbij Deze amateur-zender gebruikt FM-ka- naal 47 en laat zich gewoonlijk 's nachts horen. Bovendien zendt hij al leen maar stereo-platen uit. zodat hij er blijkbaar wat geld tegenaan kan gooien. VANAVOND TE HOREN Wie dus 's nachts waakt, kan deze nachtegaal beluisteren. De politie is aan 't speuren,-maar of zij zich daar bij erg uitslooft, wordt niét gemeld! (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NCRV gaat op 1 zondagavonden (te beginnen op 4 juni) j een serie Russische tv-portretten van componisten uitzenden. Voor ons bete-1 kent dit mede een hernieuwde ken nismaking met tvprodukties uit de Sowjetunie, waar men veel aan cul-1 weinig aan vermaak doet opl Hilvei 1 NCRV 7.30 uur gevraagde gewijde muziek. 8.10 uur voortzettting hoorspel „De wilde vaart". 8.35 uur amusementsprogramma met militairen Maarn. 10.45 uur Koos Bons bespeelt het orgel van de St. Vituskerk in Bussum. 11.15 uur eerste lezing (van 11) over wonen in een stadsgebied. Hike, 11 AVRO 7.30 uur (IKOR) Bijbelgesprek. 8.05 uur kunstkroniek. 9.10 uur hoorspel „Veel liefs van Karen" (naar het boek, dat haar moeder schreef over dit spastische meisje). 10.55 uur Theo Strengers in ,,'t Mag geen naam heb- 15 Inspecteur, zei Beukebos dramatisch, inspecteur, ik kom hier officieel aangifte doen van een aanslag op mijn leven... Er viel een verbaasde stilte. Jan Frens keek zijn vriend Jek Groot met hoog opgetrokken wenkbrauwen aan, terwijl allerlei gedachten in zijn hoofd door elkaar tuimelden. Jek Groot staarde strak, maar met een veelzeggende schittering in zijn ogen terug. Noord gaapte zijn collega verbaasd aan. Alleen inspecteur Van Boord bleef onbewogen, alsof het in Rooldrecht de gewoonste zaak van de wereld was, dat burgers aangifte kwamen doen van aanslagen op hun leven. Er gloeide echter een vreemd licht in zijn grijze ogen. Beukebos opende zijn mond om verder te gaan, maar de politieman was hem voor. Wilt u die aangifte onder vier ogen doen of mogen uw collega's er bij blijven, meneer Beukebos? vroeg hij vorme lijk. Beukebos aarzelde. Het verhaal voor zich zelf houden en het dan ook alleen in zijn krant hebben? Maar hij kon het eenvoudig niet voor zich houden. Zijn collega's moesten zijn avontuur horen... Laat u ze maar blijven, zei hij met een genadig knikje. Het is dan zo, meneer Van Boord, dat ik vannacht tot half twee aan mijn raadsverslag heb zitten schrijven. Ik was toen zo suf, dat ik besloot nog even een straatje om te wandelen met m'n hond Ik liep van mijn huis zomaar wat doelloos rond door de straatjes van het saneringsgebied. En toen ik na ongeveer een half uur naar huis terugkeerde hoorde ik in het smalle Sarisstraatje ineens snelle voetstap pen achter me. Voor ik me kon omdraaien om te zien wie daar zo'n haast had kreeg ik een verschrikkelijke slag op mijn achterhoofd. Tenminste, ik neem aan, dat het zoge- beurd is, want verder weet ik niets anders dan dat ik bij kennis kwam toen mijn hond me in het gezicht likte. Ik krabbelde overeind en voelde een reusachtige buil op m'n hoofd. Het was toen tien over half drie, zoals ik op m'n klokje zag, zodat ik daar dus ruim een half uur heb gele gen- Een ogenblik heerste er een diepe stilte in het benauwde kamertje van inspecteur Van Boord. Jan Frens zat in ge dachten verzonken met zijn balpen te spelen. Jek Groot schreef iets op in zijn notitieboekje en Leo Noord keek schaapachtig naar Beukebos, die diep tevreden was over de indruk, die zijn woorden hadden gemaakt. Is dat alles, meneer Beukebos? vroeg inspecteur Van Boord. Is het niet genoeg soms? snerpte Ceesje. Is het nog niet erg genoeg, dat je in deze stad zo maar overvallen kunt worden? Het wordt de hoogste tijd, dat de politie een wat intensiever patrouilleert zou ik zo zeggen. Meneer Van Boord bedoelt waarschijnlijk of je iets mist? zei Jek. Heb je je portefeuille nog? Beukebos bond in. Dat is nou juist zo gek, zei hij. zich weer tot Van Boord richtend. Waarom geeft iemand je een klap op je hoofd? Om wat te stelen of omdat hij een hekel aan je heeft. Nou... ik had niks van waarde bij me en ik heb niet zulke grote vijanden, dat zij hun nachtrust er voor over zouden hebben om mij op m'n hoofd te slaan". Dus geen beroving, constateerde Van Boord. Nou me neer Beukebos, ik zal hiervan proces verbaal opmaken en dan hoort u er nog wel van. Ja, maar wacht eens even, zei Beukebos schérp. Ik heb toewerpend. Het gekke is namelijk, vervolgde Ceesje, die niet lette op de interruptie, dat een grote gele envelop, die ik even tevoren op straat gevonden had, spoorloos is verdwenen. Tjonge Cees, nu gaat het dan toch echt op een avon tuur lijken. Vertel eens, wat zat er in die envelop? Wist ik dat nou maar, zei Beukebos spijtig. Zie je, ik had er nog niet in gekeken. Ik was van plan dat thuis te We hadden het kunnen weten. We hadden het ten minste kunnen veronderstellen. Jek Groot knikte. Frens had gelijk. Natuurlijk had hij gelijk. Ze zaten op het kleine terrasje van 'De Eend', waar ze na het gesprek op het bureau waren neergestreken. Mien- tje had net twee koppen geurige koffie gebracht en daarbij duidelijk laten merken, dat ze tuk was op een gezellig praatje. Maar tot haar teleurstelling hadden de twee journa listen niets van haar gebabbel willen weten, zodat ze een beetje beledigd naar binnen was gegaan. Zonder dat dit ook maar de geringste indruk had gemaakt, want de twee vrienden zaten veel te diep in over het vervolg van hun nachtelijke escapade. Een vervolg, waarvan hun collega Beukebos het slachtoffer was geworden. (Wordt vervolgd) Oudste man ■n Amerika INVUL-PUZZEL Horizontaal woorden invullen die be- tuur tekenen: 1. klinker, 2. familielid, 3. de buis. priem. 4. zijtak Donau, 5. myth, figuur, j 6. hetzelfde. Voorlopig staan drie uitzendingen op Bij juiste oplossing vormen de begin- Sylvester Ma- gee uit Colum bia (VS), on langs 126 jaar geworden, is de oudste man van de Verenigde Staten. Magee, vroeger negerslaaf, zei dat zijn geboortedatum ir familie bijbel" stond di^e drie jaar geleden brand verkoolde. van een plaats in d-Holland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL nier-rein, 2. adem-made, 3. aard-daar, 4. riem-mier, 5. drie-dier, 6. Epos-soep, 7. niet-tien. NAARDEN. Nieuw avondblad in New York NEW YORK De uit Engeland af komstige Amerikaan Roy Chalk, eige naar van de Transcaribbean Airlines en van de busdienst in Washington, wil binnen enkele weken in New York een avondblad uitgeven. Sinds het dwijnen van de World Journal Tribu ne is er in deze stad nog maar een avondblad: de New York Post. het programma, gewijd aan Tsjai-1 kowski, Prokofieff en Katsjatoerian. j Men ziet een vermenging van het le ven en de werken van deze toondich ters. Het eerste portret is gewijd aan Tsjaikowski. In deze film zijn fragmen ten opgenomen uit zijn opera's „Euge ne Onegin" en „Schoppenvrouw", alsmede uit het ballet „Het Zwanen- meer". Ook pianostukken en symfo-1 nische werken komen aan bod. Een keur van Russische musici, ope- 1 razangers en balletdansers zal deze bloemlezing, waarmee de Sowjetunie een van haar grote, wereldvermaarde zonen huldigt, tonen. Het Nederlandse commentaar bij de Lil ik IlOlt uitzending (die 65 minuten duurt) .ES/ UTd&EAS 7/EA/PV/tENPEA/</- LOTETEKS FF 2DNPEK HST 72T mekke/S. TDTPFT EEN S/ES/F/PL WFFZSCMWT. CPE FFF DE /S HR87. De telefoniste van het tele- wordt gesproken door Stefan Felsen-I JeanilO d'ArCArgenta °°(FrJ dacht aan een flauwe grap toen iemand, die zich Jeanne d'Arc noemde, een telegram opgaf van koningin Elizabeth aan president de Gaulle. Het telegram werd eerst afgeleverd nadat de juffrouw hoorde dat de Britse koningin voor een vierdaags bezoek in Normandië verbleef. s. is.is Actualltel- 18.20 Uitzending van de KVP. 18.30 Licht programma uit Perils. 1833 De gesproken brief. 19.00 Stereo: Cello en plano. IKOR: 19.30 Mens en Bijbel. 19.55 Kerk veraf en dichtbij. AVRO: 20 00 Nieuws. 20.05 Kunstkroniek. 20.30 Ste reo: Radiophtlharmoi kest met solist. 21.10 Veel liefs van Karen, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 2235 Lichte grammofoonmu- zlek. 22.55-24.00 Nieuws. 20 - 11.35 Schooltelevisie. SUKKELTJE EN BRUUNKE 34. Ze slepen het beeld in een hoek en kruipen in de kratEven later sla pen^ ze en snurken om 't Stikkeltje is het eerste wakker. „Hé, we rijden!" merkt hij en schudt Bruunke wakker. „Jammer, dat je m maakt: ik droomde zo heerlijk van ver bollen" zegt Bruunke spijtig. „Pas op: we remmen!" waarschuwt Stikkeltje. „Kruip goed weg in de houtwol en houd je stil: we hebben geen treinkaartje en daar krijgen we Knarsend en rammelend komt de trein

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 10