Oost concurreren: prestigeslag Reydon schrijft alsof hij James Bond is Ruzie De Gaulle-Hallstein overschaduwt feest in Rome Zuivering van Russische geheime dienst VAN NELIE Echtpaar bij auto-ongeluk omgekomen Omzet sigaren daalt verder 9 DINSDAG 30 MEI 1967 (Van onze luchtvaartmedewerker PARIJS Voor een pe riode van tien dagen heb ben 450 verschillende lucht en ruimtevaart-fabrikanten, uit zestien verschillende lan den, hun tijdelijk domicilie gekozen op de noordooste lijk van Parijs gelegen lucht haven Le B our get'. Evenals twee jaar gele den ivordt ook deze expo sitie weer gekenmerkt door een prestigeslag tussen Oost en West. Het is vooral het model op ware grootte van het supersonische Brits- Franse verkeersvliegtuig de Concorde en de Russische ruimtevaart-inzending, die sterk de aandacht trekken van de bezoekers. De vliegtuigmarkt en ook de ruimtevaart wordt thans sterk be heerst door de Amerikanen. Se dert een paar jaar proberen ech ter ook de Russen een graantje mee te pikken in de verkoop van vliegtuigen en deze internationale luchtvaart-etalage is dan ook de geschikte gelegenheid om sterk de aandacht te trekken. Voor de verkoop van burgervliegtui gen heeft men in Rusland een aparte organisatie in het leven geroepen, die bekend is onder de naam Aviaexport. De vorige maal wist zij de show te stelen door de expositie van 's werelds grootste helikopters en het enorme transportvliegtuig de Antonof 22. De laatste is in staat een paar hon derd personen te vervoeren; hoeveel dat er precies zijn is niet helemaal duidelijk. De Russen zelf spreken el kaar sterk tegen door het noemen var aantallen tussen de 280 en 720. Reke ning houdende met het inwendige volume van het toestel en het aanbren gen van een tussendek, komt ons de mogelijkheid van 350 stoelen het meest waarschijnlijk voor. Dit aantal werd ook bevestigd door een der Antonofme- dewerkers. Veel wijzer wordt men overigens niet van hen en het is dan ook de vraag of het de bedoeling is om hier toestellen te verkopen, of alleen maar om de wereldopinie te beïnvloeden. Aantrekkelijk gen beperkt tot enkele tientallen ma chines, die voornamelijk do.or de eigen luchtvaartmaatschappij Aeroflot wer den afgenomen. Evenals in het Westen rergt ook daar de ontwikkeling van en toestel enorme hoeveelheden geld n wordt pas lonend bij de produktie 'an zo'n 150 stuks Een aantal dat met behulp van de landen van het Warschau-pakt. nauwelijks kan woj- den bereikt. Vandaar dal men een internationale anval op de vliegtuigmarkt heeft ge- daan die pas over enige jaren effekt sorteren. Gezien de leveranties van Engeland en P'i ankrijk aan hen, is het te verwachten dat ook deze landen de eerste Europese afnemers zullen wor den alhoewel deze ook zelf een zeer capabele industrie hebben. In de lucht vaartwereld is men, evenwel ondanks I de zeer snelle ontwikkeling, nog altijd zeer behoudenc van geest; waardoor W& fabrieken zoals Boeing en Douglas de verkoop van burgervliegtuigen be- Tenende dit monopolie te doorbre ken z:jn de Russen wel genoodzaakt tegen lage prijzen te leveren en aan zienlede kredieten (eventueel zonder "eute) te verstrekken. Argumenten die vooral aantrekkelijk zijn voor de pas onafhankelijk geworden landen die uit prestige overwegingen vaak overgaan tot het stichten van een luchtvaart maatschappij. Tivijfel Ondanks alle bombarie Russische toestellen worden geannon ceerd. wordt er door insiders sterk aan de economische bruikbaarheid getwij- fe''1 On vallend is ook het grote aantal ontwikkelingsjaren die men nodig heeft alvorens de vliegtuigen in ge bruik kunnen worden gesteld. Verder is het kenmerkend dat er de laatste tijd, voor het verkrijgen van technische apparatuur verschillende or ders in het Westen zijn geplaatst. Ergo helpt het Westen het Oosten op het luchtvaartpaard. De hiervoor genoemde argumenten zijn echter alleen bekend bij hen die zeer nauw bij de luchtvaart betrokken zijn, zodat de Russen door hun massali- liteit niet nalaten grote indruk op het publiek te maken. Zoals gezegd is dat voornamelijk te danken^ aan het reu zen transportvliegtuig van Antonof en de 38 meter lange Vostok-raket met een diameter van 2.95 m. en die naar achteren zelfs 10.30 m. meet. Daarnaast zijn er in het Russische paviljoen nog een twaalftal anderen sa tellieten geplaatst, o.a. voor het over brengen van kleuren-televisieprogram- rna's. Onder de daar geëxposeerde satellieten is het vooral de Proton, die inolusief wieken een diameter heeft van zeven meter en twaalf ton weegt, met veel ontzag wordt geke- De 38 meter lange Russische Wostok-raket maakt met de machines gedemonstreerd mag worden en dat het aanbeveling ver dient, om de avond te voren geen par ties e.d. te houden. Waardoor de invlie- gers geheel fit en zonder bravourstuk- jes, hun vliegprogramma af kunnen veel indruk. Leergeld Paus en Mario (19) Al namen we zélf nu nog de verschijningen te „Fatima" waar, dan nog geldt het onverminderd, dat deze, ja zelfs een engel uit dte hemel onder het goddelijk anathema valt, wanneer ons daardoor een onbijbels Evangelie wordt geleerd. Niet voor niets staat er in 2 Korin- then 11:14 opgetekend, dat zelfs de Satan zich verandert in een Engel des lichts. Rotterdam L. W. Schippers Paus en Maria (slot) Waar durft men de ijdele moed van daan halen de r.k. kerk en vooral de paus met bijbels geschut als de hoer uit Openbaringen te bestoken of heni| naar de buitenste duisternis te verwij zen, terwijl wij als protestanten on-1 derling haat en nijd zaaien met o.a. de vrijzinnigheid in de Ned. Herv. Kerk en het kerkisme in de vrijg. I Geref. Kérken. Is dit liefde, zoals de bijbel ons' leert met „Waar liefde woont, gebiedt de Heer den zegen"? Hoewel ik het absoluut niet met de r.k. kerk eens ben, durf ik geen rotsen op te nfemen, terwijl Jezus zegt: „Wie zonder zonde is, die ne me de eerste steen". Lieve mensen, wat wilt u, Jezus vol gen of een kerk beschimpen? saifsi^i 'f ■leufill en sex (3) Ik kan volkomen instemmen met hetgeen de heer J. v. d. Zwan uit Vlaardingen heeft geschreven over de door de VARA uitgezonden teach-in. Het wordt de hoogste tijd dat tegen deze programma's, die schaamteloos en afbrekend zijn, wordt opgetre den. Hier ligt voor de regering een taak, omdat dergelijke programma's ook ge zagsondermijnend zijn. Als deze ten dergelijke programma's niet verboden worden, dan weet het kwaad voort als een kankergezwel, waar geen kruid voor gewassen is. Sex is geten probleem (men maakt er een probleem van), als men het maar benadert vanuit de Bijbel. Koudekerk a.d. Rijn R. C. Schellingerhout Een ander pluspunt voor de Russen is de verstrekking van een grote hoe veelheid en variëteit van mooie speld jes. terwijl van Amerikaanse zijde slechts blikken prulletjes worden weg gegeven. Men heeft echter wel leergeld 0,)O.e.iwant om „in" te zijn wor den er door Amerikaanse firma's soms ook sleutelhangers weggegeven waarop de Fransen zeer tuk zijn. Immers daar is de sleutelhanser-verzamel-rage be gonnen en met eigen ogen hebben we een collectie van maar liefst drie dui zend stuks gezien. Conclusies zijn er ook getrokken uit de voorgaande Salons, toen er verschil- lei.de machines verongelukten. De com missie van onderzoek heeft toen na af loop vastgesteld dat deze veelal te wij ten waren aan oververmoeidheid en drankgebruik. In verband hiermee is dan ook beslo ten dat er alleen de laatste twee dagen Vliegt eest Dit nog nooit zo groots opgezet te, internationale luchtvaart-eve nement zal worden besloten met een vliegfeest dat bezocht zal worden door zo'n miljoen bezoe kers. Alles wordt in het werk ge steld om dit veilig te laten ver lopen, want vooral bij. zoveel kij kers is een vliegtuigongeluk een zeer slecht visitekaartje. Vooral dat laatste wil deze 27e Salon zijn, door zowel in- als outsiders een blik in de keuken te gunnen en hen op deze manier te win nen voor een vliegtocht of aan koop van een klein of groot vlieg tuig. Vraaggesprek is verzinsel TOKIO Het persbureau Nieuw China en radio Peking hebben giste ren verklaard dat het interview dat Simon Malley met premier Tsjoe En- lai zou hebben gehad, het verzinsel was van „Amerikaanse imperialisten i Sowjet revisionisten". De bedoeling van het vraaggesprek zou zijn geweest ten onrechte de in druk te wekken dat Peking onbeperkt de oorlog in Vietnam wil rekken. Tsjoe zou volgens Malley hebben gezegd dat Peking legers naar Vietnam zou sturen als Noord-Vietnam bedreigd werd met een invasie of een oneer volle vrede. MOSKOE lil dc leiding van de Russische geheime dienst (KGB) heeft een stille zuivering plaatsgehad sedert het hoofd hiervan. Wladimir Se- mitsjasny. tien dagen geleden werd af gezet. Volgens welingelichte zegslieden is dit het gevolg van een machtsstrijd ir het Kremlin. De naaste medewerkers van Se- mitsjasny zijn overgeplaatst naar min der invloedrijke posten. Hijzelf is be noemd tot eerste vice-premier van de Oekraine, volgens de zegslieden een veel lagere post dan hij eerst bekleed de. Semitsjasny was een protégé van Sjele- pin, de 48-jarige partijsecretaris en lid van het politburo. De zegslieden zien in het verwijderen van Semitsjasny een aanwijzing dat de ster van Sjele- pin dalende is. LISSABON De 25-jarige Portu gese technicus Acacio Pinto Barata Li ma is gisteren tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld wegens ondermijnen de activiteit en lidmaatschap van de ir Portugal verboden communistische par tij. Zijn politieke rechten zijn hem voor vijftien jaar ontzegd. SPION GEPAKT IN SCHOTLAND LONDEN De man die zondag Duncon in Schotland in de omgeving van de marinebasis te Holy Loch i: gearresteerd onder beschuldiging var spionage is de 30-jarige Schotse book maker Williams MacAffer. (Aanvanke lijk dacht men dat de spion een- Duitser was). Hij is gisteren na kort verhoor in voorarrest gesteld. Er zijn geen bijzonderheden over de aard van de spionage bekendgemaakt, maar, naar verluidt, zou een bemanningslid van het Amerikaanse onderzee boot-moederschip .Simon Lake bij de kwestie betrokken'Zijn. Uit een opslagruimte van een bonthandel in Hamburg zijn gisteren pelzen ter waarde van bijna een mil joen gulden gestolen. ..SIMON VOOR NATO": VAN PLAY-BOY EN MEESTER-SPION TOT GEVANGEN' „TOERIST" (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De arrestatie en later de veroordeling tot dertien jaar gevangenis straf van Evert Reydon en Lou de Jager in Rusland heeft in 1961 heel wat stof doen op waaien. De verontwaardiging in Nederland was groot. Er werden vragen gesteld in de Kamer, minister Luns richtte een nota tot de Kamer en de regering deed van haar misnoegen blijken in boodschappen aan de Russische regering. Nu heeft Reydon in zijn vandaag verschenen boek Spion voor NATO dan toch toegegeven, gespio neerd te hebben. In 1961 werden zij door Nederland nog als toeristen aan geduid. Deze „toeristen" werden bij de Tsjechoslowaakse grens aangehou den op de verdenking geheime objec ten te hebben gefotografeerd. Contact met de Nederlanders was niet mogelijk. Onze ambassade in Mos kou werd pas een maand daarna inge licht. Tweede ambassadesecretaris Po lak, die de gevangenen bezocht, mocht niet over de arrestatie en de proces voering spreken. Later bleek dat de Nederlanders reeds hadden bekend een bekentenis die hier te lande met een korreltje zout werd genomen. Dwang Het was ook te fantastisch. Een ar beidsgeschil was de aanleiding. Reydon kreeg ruzie met de gezagvoerder van de Hunze op welk schip hij als machi nist voer. Hij deserteerde. Hiervan maakte een geheime dienst welke dienst, dat kon hij in Kief tijdens het proces niet zeggen gebruik om hem te werven voor spionage-activiteiten. Volgens de Russen kwamen er heel wat mensen aan te pas. Romantische namen als Carl en Von Maurick wer den erbij gehaald om te illustreren, dat Reydon er tot over zijn oren in zat. In ons land werden deze verhalen met óngeloof aangehoord. De assistent-bestuurder van de Cen trale voor Zeevarenden in Schiedam, de heer Van der Knaap, wiens naam ook was genoemd, reageerde: „Dit is de beste mop die ik in jaren heb ge- De mededelingen van de Russen waren wél erg exact. Zo wisten zij te vertellen, dat Reydons vrouw op de hoogte was van de activiteiten van haar man en wekelijks 120 van de Nederlandse veiligheidsdienst kreeg. De pleegouders van de toen 25- jarige De Jager, burgemeester F. Sytsma van Oostdongeradeel. en zijn vrouw, hadden er een bezoek- naar de Sowjëtunie voor over dm" hun pleeg zoon te bezoeken. Ir. Reydon 'uit Bus- sum reageerde echter op alle vragen van journalisten: „Het ministerie van buitenlandse zaken zal u wel inlich- rr\ schenkt Nederland in. De affaire-Goloeb, waarbij ambassadeur Ponomarenko nogal hardhandig optrad en die tot gevolg had dat beide landen geen am bassadeurs meer uitwisselden, werd tot bevrediging van beide partijen ge regeld. Minister Luns drong in Mos kou aan op vrijlating van de „toeris ten". In 1963, toen Reydon en De Ja ger twee van de dertien jaren van hun straf hadden uitgezeten, kwamen zij naar Nederland terug. Op Schiphol waren zij niet spraak zaam. De Jager zei helemaal niets en probeerde Reydon steeds het zwijgen op te leggen. Op de vraag of de ver oordeling terecht/ was, verwees Rey don naar het proces in Kief, waar hij had toegegeven gespioneerd te heb- De Jager had in Kief nog voor op schudding gezorgd door het commu nistisch systeem af te wijzen. De Jager zei toen: „Ik deed het uit zucht naar avontuur. Als ik echter geweten had, dat Reydon niet uit vrije wil spioneer de, had ik het ook niet gedaan". Reydon zegt nu in zijn boek, dat hij wel gedwongen was voor de NAVO te werken, omdat hij andere geen baan meer zou kunnen krijgen. Tien jaar lang duurde de verbintenis met de „mannen met deukhoeden en re genjassen". Reydon heeft zijn boek overgoten met een James Bond-sausje, veel meisjes, spanning en goedkope sensa tie. Hij duidt zijn opdrachtgevers met initialen aan, heeft echter wel de Ne derlandse vertaling van een artikel uit de Izweatia opgenomen, waarin de Aardappelprijzen gaan niet omhoog DEN HAAG Minister De Block (economische zakerj) en minister Lardi- nois (landbouw en visserij) verwachten in de nabije toekomst geen sterke prijsstijging voor consumptie-aardappe len. Zij delen dit mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mejuffrouw Kessel (kath.v.). Op grond van het verloop van de noteringen op de aardappelbeurs te Rotterdam, zo zeggen de ministers, mag aangenomen worden, dat de groot- handelsprijzen na een plotseling vrij scherp oplopen van deze prijzen gedu rende de eerste weken van de maand mei, tegen het einde van deze maand zullen zijn teruggekeerd tot het prijsni veau van de maand april. Men mag derhalve verwachten, dat deze momen teel neerwaartse prijsbeweging in de nabije toekomst haar weerslag zal vin den, ook in de consumentenprijzen, al dus de bewindslieden. bazen met naam en toenaam genoemd worden. Nu is hij taxichauffeur en hij voelt zich daar prettig bij. Hij verlangt nog wel eens terug naar de spanning van die tijd, of, zoals de achterflap van het boek zegt: „De story van zijn leven: zijn luxueuze jeugd, zijn opleiding tot meester-spion, zijn avonturen als play boy in Engeland, Frankrijk en hét Midden-Oosten, de martelingen in Russische gevangenschap enfin het is een boek, zo veelomvattend, zo on dragelijk spannend en zo realistisch, dat weergave van de inhoud onmo gelijk is". Hetgeen wij dan ook verder zullen nalaten. ARNHEM De 77-jarige heer M. H. J. Hanrath en zijn 74-jarige echtge note C. G. J. M. Hanrath-Schretler uit Montfoort bij Roermond zijn gisteren bij een autobotsing op de Apeldoornse- weg te Arnhem om het leven geko- In hun auto waarin ook hun 43-jari- ge dochter, verpleegster te Amsterdam, zat, reden zij de afrit bij motel Arn hem af. Nadat de heer Hanrath bj de voorraiigsweg was gestopt en enkele auto's had laten passeren, draaide hij de Apeldoornse weg op, waarbij toen zijn auto werd gegrepen door een vrachtwagen die in de richting Apel doorn reed. Bestuurder en zijn echtge note werden bij de botsing op slag gedood. De dochter en de vrachtwagen chauffeur liepen lichte verwondingen op. Mr. Van de Poel beëdigd DEN HAAG Vanmorgen is mr. H. J .van de Poel beëdigd als staats secretaris van cultuur, recreatie 'en maatschappelijk werk. De heer Van de Poel volgt in feite de heer C. Egas op, die deze functie bekleedde, in het kabinet-Cals. In het kabinet-Zijlstra was deze post vacant. De heer Van de Poel (51) werd in Middelburg geboren. Hij deed in 1947 doctoraal examen aan de r.k. universi teit van Nijmegen. In 1955 werd hij secretaris en enkele jaren later lid van de Buitengewone pensioenraad. Vanaf 1 januari 1965 was hij hoofddirecteur van het Algemeen burgerlijk pensioen fonds, tevens voorzitter van de Bui tengewone pensioenraad. Hij heeft daarnaast nog tal van functies be kleed op het terrein van het maat schappelijk werk en de volksgezond heid. De heer Van de Poel is ge trouwd en heeft twee kinderen. Hij is lid van de KVP. Klokke tien opent het Mau- ritshuis zijn deuren en klokke tien wandelde gistermorgen een elegante dame. gekleed in een fel-oranje com plet, de stoep van dit museum, eens de woning van Maurits de Brazili aan. op. Een bijzondere gast in Den Haa,c al was zij dan ook strict incognito. Donna Gloria Lopez Arellano, echt genote van de president van Hondu ras generaal Oswaldo Lopez Arella- Natuurlijk wisten een tiental 'mensen van haar verblijf, maar ook dat is Haags: om de wens te vervul len van een gast, die onbekend wil blijven. Donderdagavond arriveerde Don na Lopez in hotel Des Indes in ge zelschap van de minister van bui tenlandse zaken van Honduras en zijn vrouw, mevrouw Carias. Parijs en Brussel hadden ze juist achter de rug als adempauze na een offi cieel bezoek van tien dagen aan Spanje. De onofficiële Europese tour werd gisteren vervolgd door naar Bonn te rijden in de wagen van de consul-generaal van Honduras, de vrijgezel Aires de Saavreda Mugue- lar, die in Nederland de hoogste di plomatieke vertegenwoordiger van het 2Vs miljoen inwoners tellende Honduras is. Na Bonn komt Zwitserland aan de beurt, dan Rome en Venetië in Italië, vervolgens Wenen en van daar vliegt men via Tokio huiswaarts, waar in de hoofdstad Tegucigalpa de vijf kinderen en de generaal al verlangend naar Donna Gloria uitzien. Twee jaar geleden werd president Lopez in vrije verkiezingen tot zijn hoge post geroepen, juist toen de jongste zoon ter wereld kwam. De Incognito oudste zoon is nu achttien. Het eni ge meisje is precies de middelste van de vijf kinderen. Drie dagen Nederland. Geen uur is onbenut gelaten. Een volle dag werd aan Amsterdam besteed en een dag aan Rotterdam. Het meesl verrukt was zij van het enorme verschil tussen deze twee steden Amsterdam met smalle grachten en nauwe doorkijkjes; Rotterdam met de. wijdte van de Nieuwe Maas die ze vanaf de Euromast af bewonder de. In Den Haag was het Madu- rodam, dat het meest trof en dat haar ook heimwee naar huis gaf: „Wat zouden de kinderen dit leuk gevonden hebben..." Zelfs incognito zijn er voor een presidentsvrouw verplichtingen. De Spaanse ambassadeur organiseerde een ontvangst, consul-generaal de Saavedra Muguelar gaf een diner. Minister Crias Castillo heeft even min officiële besprekingen hier ge had. maar had toch graag even zijn opwachting gemaakt bij minister Luns. Wat echter niet kon, omdat deze naar Rome vertrokken was. „Jammer, ik ken hem goed van de Verenigde Naties", aldus dr. Carias. Hoe dan toch dit hoog bezoek naar Nederland is gekomen? Voornamelijk door de zorgen van de heer Aires de Saavreda Mugue lar, die sinds 1961 aan de Haagse Johan van Oldebarneveltlaan woont en zijn hart aan Nederland verpand heeft Aan de groenheid en de openheid van dit land. Daarom de tocht van Den Haag naar Bonn per auto in- plaats van het vliegtuig: „Elk stuk je dat we nog kunnen zien willen we genieten...." Dat is het voordeel van het incog nito reizen, dan kan er nog eens gedaan worden waar men zin in heeft. ROME President Saragat van Italië heeft gisteren in een rede een hartstochtelijk pleidooi gehouden voor de toetreding van Engeland tot de EEG. Zijn woor den leken reohtsstreeks tot presi dent De Gaulle te zijn gericht. Saragat hield zijn toespraak tijdens een plechtigheid in het Kapitool waar tien jaar geleden het Verdrag van Ro me op 25 maart 1957 werd getekend. De regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken van de zes zijn naar Rome gekomen om dit feit te vie ren en ook om besprekingen te voeren over de toekomst van Europa. De Italiaanse president hoopte vurig dat de onderhandelingen met Engeland spoedig zullen beginnen. De naam van dat land is bijna synoniem met politie ke vrijheid. Het betreft hier een ver zoek om toelating, niet slechts van eei partij, maar van een gehele natie, al dus president Saragat. Zijn woorden waren in het bijzonder bestemd voor president De Gaulle die nog altijd gekant is tegen de Britse toelating. EEG: grootste aandeel in wereldhandel BRUSSEL Tussen 1958 en 1965 is de Europese Economische Ge meenschap uitgegroeid tot de grootste importeur en exporteur van de wereld. In een overzicht over deze jaren staat dat in 1965 de EEG-handel met derden 200 miljard gulden bedroeg: een uit voer van 97 miljard en een invoer van 103 miljard. De buitenlandse handel van de VS in 1965 was voor 173,9 miljard gulden, die van de Europese Vrijhandels Asso ciatie 168,5 miljard en die van Japan 59.8 miljard. In 1965 nam de EEG 19,4 procent van de invoer in de wereldhandel voor haar rekening. Sinds 1958 is de invoer in de EEG gemiddeld per jaar 8,6 pro cent gestegen en de uitvoer met acht procent. Van de acties en reacties van De Gaulle in het politiek overleg dat van daag is begonnen, hangt voor een groot deel af of Engeland zal worden toegelaten. Van hem hangt het ook af hoe Europa er over enige tijd zal uit zien. Over de fusie van de executieven van de drie gemeenschappen zal beslist worden, maar wie er aan het hoofd van zal staan, is nog een twist- Het feest van het tienjarig bestaan van het Verdrag van Rome wordt overschaduwd door een controverse tussen de voorzitter van de EEG-com- missie, prof. Hallstein en president De Gaulle. Zoals bekend ziet De Gaulle Hallstein niet graag aan het hoofd van het orgaan dat tot stand komt na de fusie van drie executieven. De Franse president heeft uitdrukkelijk te ken nen gegeven dat hij het niet op prijs stelt wanneer Hallstein een speech houdt op het feest. En om het niet spreken van Hallstein niet uit de toon te laten vallen besloot de ministerraad ook maar af te zien van het houden van een rede. VELDHOVEN De binnenlandse af zet heeft over 1966 voor dc Nederlandse I sigarenindustrie een minder gunstig ver loop gehad, aldus de N.V. Tabaksindus trie, voorheen Gebrs. Philips in zijn jaar verslag. Was het verbruik van sigaren per hoofd van de bevolking in 1965 al met ruim zes procent afgenomen ten op zichte van het jaar daarvoor; een verge lijking van dc jaren 1965 en 1966 geeft opnieuw een daling te zien van vijf pro- het verder doorvoeren van kostenbespa rende maatregelen, zoals concentratie van de produktie. Zo werd bij de NV Tabaksindustrie de produktie van Maas tricht overgebracht naar Geel en Meer- veldhoven. Naast de negatieve ontwikkelingen op de binnenlandse markt geven de export mogelijkheden aanleiding tot een zeker optimisme. De winst over 1960 onder ging bij de NV Tabaksindustrie geen verandering; het dividend voor dit jaar wil men bepalen op zes procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9