Weekagenda Waardering in Leiderdorp voor het plan Binnenhof oortgaande sloop bij Hogewoerd voor de noord-zuid-verbinding Oppervlakte woning per groter Experimenteerauto meet reactie automobilist NIEUWS VAN VW NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DINSDAG 30 MEI 1967 Dinsdag (30 meïl Stadhuis. 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breesbraat 19. 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Schelpenkade 6. 8 uur: afd. Leiden Natuurhist, ver., dr S. J. van Ooststroom over plantengroep der vlinderbloemigen. Kleine zaal Gehoorzaal, 2.30 uur: afd. Leiden Ned. Ver. Huisvrouwen, sluitings middag met koor en kienen, DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Spoken in Spaanse Waaggebouw, Aalmarkt, 2 tot 4.30 en 7 tot 9.30 uur: doorlichting tuberculose. Woensdag (31 mei)) Trouwkamer stadhuis. 4 tot 6 uur: zit ting sociale raadsman. Rapenburg 6, 8 uur: democr.-soc stu dentenvereniging Politeia, Roel van Duin over recente ontwikkelingen bij Provo. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Centrum met „De thuiskomst". DEN HAAG Zuiderpark, 2 uur: „De gouden sleutel". Waaggebouw, Aalmarkt, 9 tot 12 en 2 tot 4.30 uur: doorlichting tuberculose. Donderdag (1 juni) DEN HAAG Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Je kunt het nooit weten". Waaggebouw, Aalmarkt, 9 tot 12 en 2 tot 4.30 uur: doorlichting tuberculose. Vrijdag (2 juni) Aula Louise de Coligny-H.B.S., 7.45 uur: einduitvoering leerlingen muziekschool. medewerking van Jeugdkamerorkest en accordeonorkest Neerlandia. Zaal Koningskerk, 7.30 uur: ruilbeurs voor verzamelaars Zomerzorg, 7.45 uur: buitengewone alg ledenvergadering afd. Leiden NEVOBO Den Burcht, 8 uur: chr. toneelgroep I Amphis met „Vader heeft een bok ge schoten". LEIDERDORP Geref. kerk, 7.30 uur: openbare les muziekschool DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Lied in de schemering". Zaterdag (3 juni) Hockeykantine. park Roomburg, 8 u.: Jazz Society Leiden, Folk Beat 14, trio Carl Schulze. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Ik zoek Mious- °SCHEVENINGEN Oude Kerk, 8 uur: Hohe Messe, Bach, Utrechts Studenten koor en -orkest. WELKE APOTHEEK Geopend voor spoedeisende gevallen" Haven-apotheek, Haven 18. tel. 20085. De zaterdag-, zondag-, avond- en nachtdienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te LEIDERDORP wordt waargenomen door de Haven-apotheek. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Seks a la minute (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Triple Cross (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Complot der gangsters (14 jaar). Rex (230. 7.15 en 9.15 uur): Malt Helm (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Samen met Gunilla (18 jaar). Trianon (2 en 8 uur): Irma la douce (18 jaar). Badinrichtingen De gemeentelijke badinrichtingen zijn op de volgende tijden geopend Lindestraai 1b maandag geslotei dinsdag 911.15 u en 13.3U17.15 u. woensdag gesloten, donderdag 13.30- 18.15 u. vrijdag 9—11.15 u en 13 30—18.4s u zaterdag 811.15 u. en '3.301630 VaD der Werfstraai 39: maandag en dinsdag gesloten woen=dag 811.15 en 13.30_17.15 u.. donderdag 8.30—11.15 13.3018 15 u., vrijdag 8.30—11.15 u er, li-.30—18.45 u.. zaterdag 7.30—11.15 eD 13.30—16.30 u Molcnmuseuro Molen De Valk" geopend dinsdag to' en met zaterdag van 10 tot 5 uur zon dags van 1 tot 5 uur. Maandags eeslo- Ten toonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling Bali, beeld en droombeeld tot 1 oktober De Lakenhal: tentoonstelling „Schatten j uit de Leidse bibliotheek" (handschriften. geïllustreerde werken, kaarten en atlas- I sen uit het bezit van de Universiteits- bibliotheek), van 2 tot en met 25 juni. dag van 10 tot 5 u„ zondags van 1 tol 5 uur WASSENAAR - kunstzaa) Heuil. Hot- laan 7: tentoonstelling van schilderijen van Georg Rueter van -22 mei tot en mei 7 juni, maandag [Ot en met zaterdag van 10 tot'5 u„ bovendien dinsdagavond van 8 tot 10 uur, zondags gesloten. Rotterdamschc Discontecringsbank van 1928 stelt voor het dividend over 1966 verder te verhogen tot 8 (vorig jaar tot 7) procent op gewone, en 5V2 (5V4) procent op genoteerde cumulatief preferent winstdelende aandelen en de rest van de f375.074 (347.209) winst toe te voegen aan de waarderingsreserve. De portefeuille is minder sterk ge groeid. De voorzieningsreserve is met f49 000 versterkt tot f450.000. De alge mene bedrijfskosten zijn goed in de hand gehouden. De netto-finaricierings- baten beliepen f4,23 (3,35) miljoen. LEIDEN Begonnen is met de verdere afbraak van panden aan de Watersteeg. Enige jaren geleden werden de eerste panden ge sloopt om de schakel Levendaal - Hooigracht in de noord-zuid-ver binding op de vereiste breedte te brengen. Daarvoor werd ook een nieuwe Gansoordhrug over de Nieuwe Rgn aangelegd. Het heeft lang geduurd voordat de resterende panden konden worden ontruimd. Afbraak lijkt zo eenvoudig maar is dat bepaald nliet, vooral als er langs onteigeningsprocedures aan te pas komen. Over enkele maanden zal alles tussen Levendaal en Hooigracht ge sloopt zijn wat verhinderde dit gedeelte op breedte te brengen. Om het geheugen nog even op te frissen: de noord-zuid-verbdn- ddng gaat lopen van de Lammenschansweg in Zuid naar de Wilem de Zwijgerlaan in Noord, en wel op de volgende manier: Lammenschansweg - Korevaarstraat (doorbraak Oranjeboom- straat) - verbrede St. Jorissteeg (al uitgevoerd) - verbrede Water- steeg (al uitgevoerd en nu verder in uitvoering) - Hooigracht ("aan de karnt van de Nieuwe Rijn moot ook een aantal panden verdwijnen) - doorbraak Pelikaanstraat (sloop van scholen en woningen) - nieu we Pauwbrug over de Oude Singed) - doorbraak Oude Singel naar Langegradhit en via Huigstraat naar het punt waar vroeger de Huig- hruig over de Mnresingel heeft gelegen - brug over Maresingel naar Marnixstraat - Willem de Zwijgerlaan. Zowel aan de Oude Singel en achter de Langegracht als aan de Marnixstraat zal een aantal woningen moeten worden gesloopt. He zal nog wel enige jaren duren voordat alle obstakels om met de noord-zuid-verbinding op de Willem de Zwijgerlaan te komen zjjn opgeruimd. Foto Van der Horst. Spontane sang van Engelse Antiekveiling in Leiderdorp voor de kerk LEIDERDORP De financiële restauratiecommissie van de Her vormde Gemeente heeft besloten een tweede antiekveiling te houden ten bate van de kerkrestauratie, en wel op vrijdagavond 30 juni van omstreeks 8 tot 10 uur. Aan de vooravond van de veiling, donderdag 29 juni, is er kijkgelegenheid. De kijkavond cn de veiling worden gehouden in het Her vormd jeugdgebouw aan de Eiken laan, naast de kerk. De catalogus zal een honderdtal nummers bevatten. Men heeft al de beschikking over 70 voorwerpen (porselein, zilver, kristal en koper o.a.) en hoopt dat Leiderdorp zelf voor de rest zal zorgen. Wie voor deze veiling nog oude voorwerpen wil afstaan, kan zich in verbinding stellen met een der volgende adres sen: I. Pels, Fred. Hendrikplantsoen 7, tel. 30792, T. van Os, Hartelslein 13. tel. 30171, S. J. de Groot, Splinter- laan 171, tel. 23990, J. H. Snoek, Hoofdstraat 27, tel. 34324. meisjes in de Lakenhal LEIDEN Ongeveer vijftig meisjes tussen 11 en 18 jaar vormen het Worksop Girls Choir, dat zeven jaar geleden werd opgericht als koor van een middelbare meisjesschool te Worksop bij Nottingham en dat ook leerlingen van andere scholen onder zijn leden telt. Onder leiding van hun dirigent John Henshaw maken ze een tournee door Nederland en België en dacrbij stond gisteravond Leiden op het programma met een concert in de Lakenhal, waarbij K. en O. zijn me dewerking verleende. De meisjes vonden in deze fraaie omgeving een zeer dankbaar gehoor, deels bestaande uit bejaarden die voor de muzikale prestaties van deze groep Engelse jeugd zeer gevoelig waren. Laten we vaststellen, dat er bijzonder geestdriftig en met veel plezier werd gezongen en dat het de meisjes, die steeds uit het hoofd zongen, niet ge makkelijk is gemaakt wat betreft het omvangrijke programma. Dit program ma was, behalve omvangrijk, tevens zeer afwisselend, en bovendien nogal onsamenhangend van aard. Natuurlijk ging niet alles even perfekt, maar bij na altijd wel met grote vreugde. Jam mer dat de pianobegeleiding op zulk een amateuristisch peil bleef. Zangeressen uit Worksop luister den de avond op met hun bijdragen: de sopraan Thelma Armitage met volksliederen, de alt Linda Blagg met een aria uit volksliederen en de alt Linda Blagg met een aria uit Tsjai- kofsky's Jeanne d'Arc. Of als geheel genomen de prestaties van dit meisjeskoor uit Worksop zo uitzonderlijk zijn dat ze een buiten landse tournee rechtvaardigen, laten wij in het midden. Nederlandse leraren schoolmuziek, die soortgelijke ensem bles onder hun hoede hebben, zouden we toch wel in overweging willen ge ven hun repertoire met iets meer stijl gevoel en onderscheidingsvermogen samen te steWen. Doch van de vreugde, (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT BOTERMARKT 1 Telefoon 01710-25036 LEIDERDORP In één uur had de raad gisteravond de twintig punten tellende agenda afgewerkt. In zfjn openingswoord kon de voor zitter de raad ervan in kennis stel len. dat de heer v. d. Berg van het bureau gemeentewerken op de brandweerschooi is geslaagd voor bet diploma onderbrandmeester. Bfj de ingekomen stukken bevond zich het jaarverslag van de Rijnlandse Mo- lenstichifcing, een keurig verzorgde uitgave waarin men alles over mo lens kan aantreffen. De meeste agendapunten waren hamerstukken. Over het voorstel voor de aanleg van een trapveldje aan de van Poelgeestlaan werd even van ge dachten gewisseld. Drs. J. Vlieger (prot. chr.) had bezwaar tegen de voorgestelde plaats. De bewoners heb ben nu last dat het bestaande basket balveldje als voetbalveld wordt ge bruikt. Hij stelde voor naar een an dere plaats te zoeken. De voorzitter toonde begrip voor de bezwaren. Hij zal zien of er een andere mogelijkheid is. Het voorstel een krediet van ƒ2150,beschikbaar te stellen, werd aanvaard. Riool Ook stelde de raad een aanvullend krediet beschikbaar voor de aanleg een riool langs de Engelendaal. De heren Tieken en De Vlieger wil den de uitnodiging bij de aanbesteding wat ruimer stellen, opdat men een zo gunstig mogelijke aannemingsprijs kan krijgen. De heer Poels (VVD) kon zich voorstellen dat men bij dit gespeciali seerde werk aan bepaalde aannemers de voorkeur geeft. De raad ging ook akkoord met het voorstel tot aankoop van grond en woning aan de Zijldijk no 1. De wo ning zal worden afgebroken voor re constructie van het kruispunt bij de Spanjaardsbrug. De heer R. Poels vroeg het college er rekening mee te houden dat dit de entree van Leiderdorp wordt. Het gevraagde krediet van 60.000 zal met dc gestelde voorwaarden wel oplopen tot 100.000. Op een vraag wanneer er een plan komt voor dit kruispunt, kon de voor zitter meedelen: binnenkort. Over het algemeen had de raad veel waardering voor het bestem mingsplan Binnenhof. Hoewel men nog volop grond beschikbaar heeft van de bouw van 2400 woningen i de Zijllaan en Meyepolder heeft het college toch opdracht gegeven voor het maken van een plan in de Mun- nikenpolder. Na enkele vragen ging de raad akkoord. De heer J. de Groot (VVD) ;af als zijn mening te kennen, dat dit plan getuigt van een goede visie. Parkeerruimte Wethouder Meerburg kon de alge een gestelde vraag over de parkeer ruimte bevredigend beatwoorden. Er zijn voldoende garage's en bij iedere woning is plaats voor een auto. De oppervlakte van 100 m2 per woning is een verbetering van 10 m2 met de woningen in hel plan Berendrecht. Ook de straatbreedte (6 m) is r nauw verkaveld, zeker niet voor Zuid- Holland. Burgemeester Gallas zei tenslotte, dat er lang aan dit plan is gewerkt. Het wordt een mooie overgang naai" het recreatiegebied. Misschien krijgt de juist gedegra deerde korfbalvereniging nieuwe moed nu zij de beschikking krijgt over een nieuw clubgebouw op het gemeentelijk sportveld. Het benodig de krediet f 24.700 stelde de raad vlot beschikbaar. (Van onze verkeersredacteur) Hoe neemt de automobilist waar, hoe verwerkt hjj zijn in formatie, hoe handelt hy er naar en hoe corrigeert hjj deze handeling eventueel? Om antwoord op deze vraag te krijgen, gaat het instituut voor zin tuigfysiologie (onderdeel van TNO en Rijksverdedigingsorganisatie) in Soesterberg een wetenschappelijk onderzoek instellen. Hiertoe wordt op het ogenblik een met dure apparatuur uitgeruste wagen ingericht, die komend najaar zal starten met proeven. De wagen heeft al verscheidene malen gereden op de Vlasakkers, het militaire oefenterrein bij Amersfoort en op een deel van de in aanleg zijnde E-8 op de Veluwe. In het najaar echter zal hij pas vol ledig zijn uitgerust met het gehele benodigde en een ton kostende instrumentarium. Als testrijders zullen employé's fungeren. T V-camera Doel van dit onderzoek is na te gaan in welk opzicht verkeerssitua ties moeten worden aangepast aan eigenschappen (recreatievermogen bijv.) van de automobilist. Directeur dr. ir. P. L. Walraven: ,,Dc tijd is voorbij, dat men ver- keersfouten uitsluitend wijtte aan de automobilist. Meer en meer wint het inzicht veld, dat men de omstan digheden waaronder hij rijdt, zo gunstig mogelijk moet maken. Om nu te onderzoeken hoe de chauffeur reageert op die omstan digheden is de experimenteerauto uitgerust met een tv-camera, een video-recorder en een zgn. fiber. Dit laatste is een slangvormig appa raat. dat aan de ene kant wordt bevestigd aan de helm van de Volgens het Duitse blad Der Spiegel zal het ponton-model Volks wagen 1600 volgend jaar uit de produktie worden genomen. Het zou worden vervangen door een ruimere VW- 1800 met een 1,8 liter motor. Het carrosserie ervan zou worden ver vaardigd door Pininfa- Later zou een kleinere versie van de 1800 op de markt wor den gebracht. Wolfs burg heeft tot nu toe geen commentaar ge geven op dit bericht. Ook zouden er plan nen bestaan voor wij ziging van de „kever". Deze zou een nieuwe vooras-constructie krij gen, waardoor meer kofferruimte beschik baar zou komen. Met deze wijziging zou eind deze zomer worden be gonnen. Voorts zou de kever 1500 met auto matische versnelling in de handel komen. Het nieuws wordt meegedeeld in een ar tikel, waarin prof. Nordhoff zich teweer stelt tegen aantijgingen van de minister van financiën Josef Strauss. Deze had in Bild ge zegd, dat Volkswagen heeft geslapen en dat de fabriek te lang had geteerd op het succes van het kever-model. Nordhoff toont nu aan, dat men wel de gelijk bezig is geweest met nieuwe modellen. Er zijn er in totaal 70 ontwikkeld, waarvan de helft op de schroot hoop terecht is geko men. De rest is in archief opgeborgen. Onder deze modellen waren er, die 200 mil joen DM aan ontwik kelingskosten zouden hebben gevergd. Hulpruit voor breuk op weg Voor automobilisten, die hun vooruit versplinterd zien, is er nu een noodoplossing. De NV Hamstra in Weesp heeft een plastic hulpruit ontwikkeld, die in geval van breuk als tijdelijk redmiddel goede dien sten kan bewijzen. De ruit, die met stalen spijltjes is versterkt, wordt over de gebroken voorruit getrokken en tussen de ortierpn vastgeklemd. Voor een korte rit naar de dichtstbijzijnde garage is een derge lijke windvanger een uitkomst ge bleken. Het interieur van de experimen teerauto. Boven is duidelijk de fiber te zien, die beelden, welke de testrijder waarneemt, door geeft aan de tv-camera. Onder: dr. ir. P. L. Walraven bij het in strumentarium de tv-camera en de videorecorder, die het mo gelijk maakt de waargenomen beelden te herhalen. dat weten. Evenals iemand, die een slecht vermogen tot dieptezien heeft. Vooral dat laatste is al veel oor zaak van ongelukken geweest, om dat men de afstand tot voor- of tegenliggers moeilijk kan schatten. Overigens is dat ook een zaak, waaraan de autofabrikanten zouden kunnen meewerken: door de afstand van achterlichten te stan daardiseren. Wie de achterlichten van een naast elkaar rijdende gro te en kleine wagen voor zich heeft, ziet dc grote wagen dichterbij dan de kleine omdat de achterlichten verder van elkaar staan. Men krijgt een vertekend beeld. Met al deze vragen zal het insti tuut zich in de toekomst intensief gaan bezighouden. De voorbereidin gen daarvoor worden nu al ge- Op het ogenblik is men nojj in een beginstadium. Als straks de ex perimenteerauto gereed is. zal het onderzoek op grotere schaal kunnen worden uitgevoerd. Met dit doel: de verkeersveiligheid te verhogen. Wat kost de auto in gebruik? Het Gezins - Begrotings -Instituut, in stand gehouden door bij de Ne derlandse Spaarbankbond aangeslo ten banken, heeft een informatief boekje uitgegeven voor hem, die een nieuwe of tweedehandsauto wil len aanschaffen. Men vindt er uit voerige berekeningen in van hoe duur een auto in het gebruik is en hoe men de kosten moet vaststellen. Het boekje kost 75 cent en is ver krijgbaar bij de bondsspaarbanken, kenbaar aan het schild met de bij. testrijder en aan de andere zijde aan de tv-camera. Door deze slang worden de beelden, die de chauf feur waarneemt, doorgegeven naar de tv-camera, die ze weer laat re gistreren op de videorecorder. Doordat het kopstuk van de fiber aan de helm vastzit en dus met het hoofd meebeweegt, is het mogelijk met deze beelden het gezichtveld van de automobilist vast te leggen. Een speciaal apparaatje, dat om het voorhoofd van de testrijder is bevestigd en dat licht in de ogen schijnt, registreert de oogbewegin gen. Op het ogenblik kunnen de waar nemingen van dit laatste apparaatje nog niet worden vastgelegd op het beeld, dat de videorecorder ont vangt. Maar in het najaar hopen de ontwerpers zover te zijn, dat de oog beweging als gekleurde ballen op het scherm kunnen worden ge bracht. Dat betekent dus, dat men het gezichtsveld van de testrijder ziet als de punten, die speciaal zijn aandacht trekken tijdens het rijden. Mogelijkheden Welke mogelijkheden biedt dit on derzoek? „Velerlei", zegt de heer Walraven. „Om nu maar een voor beeld te noemen: de kleding van de wegwerkers. Welke kleur wordt het snelst opgemerkt? Het instituut heeft daar in het verleden al een onderzoek naar ingesteld en kwam tot de conclusie, dat fluorescerend oranje de beste resultaten gaf." De manier, waarop men daar ach ter kwam, was simpel. Men plaatste houten modellen aan de kant van de weg. Als dc testrijder, die niet op de hoogte was van de plaats van de modellen, naderde, werden de borden snel zo gedraaid dat ze zicht baar werden. Aan dc reactiesnel heid kon dan worden afgemeten bij welke kleur de reactiesnelheid het grootst was. SAUNA IN TREIN De Europese spoorwegmaatschap pijen gaan op het ogenblik na of er in bepaalde internationale treinen, zoals de Trans-Europa-Expres (TEE), saunabaden kunnen worden aangebracht. Naar de Duitse reisbu reauvereniging dezer dagen in Frankfort meedeelde, wil men hier mee de passagiers een nieuwe gele genheid geven de reis nuttig te besteden. Een ander onderzoek men is er nu mee bezig is dat van de bui tenspiegels: moeten ze bol of plat zijn? Hoe lang kijkt de automobi list in zijn speigel en in hoeverre leidt dat de aandacht voor het ver keer voor hem af? Voorbeelden van andere mogelijk heden: de ideale verlichting, plaatsing en ontwerp van de bor den, de afbakening van de weg, het aanpassingsvermogen van het oog bij wisselende verkeerssituaties. Eisen Wat dat zien betreft. Dr. J. J. Vos van het instituut zegt: „Bij het rij examen worden maar zeer beperkte eisen aan het gezichtsvermogen van de examinandus gesteld. Hij moet even goed kunnen zien als de exa minator en dat is natuurlijk een zeer subjectief kriterium. Omtrent kleur- en verblindingsgevoeligheid en het vermogen tot dieptezien wordt geen enkele eis gesteld". In Amerika heeft men voor het examen een zgn. vision-test in gesteld. Op de resultaten daarvan kan men weliswaar niet worden af gekeurd, maar een waarschuwing kunnen ze wel zijn. Iemand, die in Auto in vervoer aan de top Volgens het CBS is in 1965 74 procent van het aantal reizigerski lometers per particulier vervoer middel afgelegd: per auto, motor, scooter of bromfiets. De fiets is in deze berekening buiten beschou wing gelaten. Met een gemiddelde jaarkilome- trage van ca. 17.500 km en een bezettingsgraad van twee personen nam de auto in dat jaar al 60 procent van het totale personenver voer voor haar rekening. Voor het openbaar vervoer res teerde slechts 26 procent: voor de autobus 14 pet., de trein 11 pet. en voor de tram slechts 1 procent lichte mate kleurenblind is, moet

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3