Oud-Birmagangers hadden de dag van hun leven Meer begrip voor positie organist Nederland is geen kikkerland meer Feike Asma geëerd met ridderschap Nu met Albert Heijn aan tafel VAKBEWEGING: NU EENS AANPAKKEN Veldhospitalen voor ■P^ f Jj t Br? rw Pleidooi voor links- radicale federatie Irak: geen olie naar Israëls vrienden .9 MAANDAG 29 MEI 1967 Twee kinderen op slag gedood KATWIJK Zaterdagmorgen zijn op de Sandtlaan in Katwijk twee hand- in-hand overstekende jongetjes van 3 en 5 jaar door een personenauto aangereden en op slag gedood. De kinderen woonden op woonschepen die naast elkaar in het Additionele- kanaal liggen. Het 5-jarige jongetje heette Peter Jöhan van der Meij,; het 3-jarige Jan Bouma. Zij stonden aan de kant van de weg te wachten op een passerende vracht auto. Hun aandacht moet zo op dat voertuig zijn gericht, dat ze bij het oversteken een andere auto niet De bestuurder van deze auto reed niet snel. Maar de kinderen werden zeer ongelukkig geraakt. Goed jaar voor Landbouwschap DEN HAAG Het Landbouwschap sluit het jaar 1966 af met een voor delig saldo van ruim twee miljoen gulden. De inkomsten van het Schap bedroegen in dat jaar 10.208.755,24. Het grootste gedeelte van de meer- inkomsten is ontstaan uit hogere op brengst van de heffingen: 48-9.200. Door lagere secretariaatskosten waren de uitgaven lager: 520.700. De algemene reserven van het Land bouwschap zijn na 1966 op een totaal van 5.823.207,96 gebracht. Mr. N. Drost weg bij Dagbladunie ROTTERDAM Mr. N. Drost, direc teur van de Nederlandse Dagbladunie NV Algemeen Handelsblad, Algemeen Dag blad en Nieuwe Rotterdamse Courant) en oud-directeur van heV Algemeen Handels blad, wil per 1 iktober zijn functie neer leggen. Voorgesteld zal worden de heer E. G. Strijkel uit Bussum tot directeur te benoemen. De Dagbladunie geeft als reden voor de ontslagaanvrage van mr. Drost op dat door een verschil van opvattingen in de directie de voorwaarden voor een con structieve samenwerking zijn gaan ont breken. De heer Strijkel is directie-lid van Bruynzeel NV in Zaandam. SCHEVEN1NGEN Het was grandioos. Wel duizend keer heb ben we dit zaterdag gehoord tijdens de massale reünie van Birma-gevangenen in het grote Kurhaus-complex. Geen wonder zo'n 1750 mannen, die aan de be ruchte spoorlijn zoveel ontberingen moesten doorstaan, hadden elkaar vaak in geen 25 jaar gezien. Uit maar liefst 22 landen was men naar Scheveningen gekomen. Sommigen hadden hun spaarcentjes besteed om die paar uur in Scheveningen te kunnen meemaken. Er was één persoon, die bijna alle reünisten kenden. Dat was de schriele pater Vergeest. Hij was op het laatste ogenblik uit Medan ge komen. Steeds zocht hij zaterdag zijn medebroeders uit de oecumene de predikanten Mak, Hamel en Oranje. Eens was ds. Mak in het kamp voor hem begonnen de mis te lezen, omdat de pater te laat was. „Man (Van een verslaggevers) we waren oecumenischer dan het laatste concilie", vertelt hij. Voor deze dag waren er 2698 mel dingen gekomen. Maar er mochten maar 1750 in het Kurhaus. De rest kon niet komen. Toch stonden er en kelen buiten. Toen pater Vergeest en ds Mak dit hoorden, gingen ze naar deze mannen. Ook daar was het een onvergetelijk weerzien. Wim Kan Het hoogtepunt van de middag was het optreden van Wim Kan, ook oud- Birmaganger. Hij bracht een program ma zoals hij ook in de oerwoudkampen had gedaan. Hij werd begeleid door de accordeonnist Nic. Rayer, die speciaal uit Colorado was gekomen. „Hirohito- hitparade" had hij zijn programma genoemd. Hij zei: „Je raakte zo vertrouwd met Magere Hein, dat je niet kon geloven ooit nog eens met Albert Heyn aan een tafel te zitten." (De reünie was door het grote winkel bedrijf georganiseerd. Natuurlijk kreeg wethouder P. J. Koets van Amsterdam er van langs. ,,Dat grotelijks belazerd vond men in Holland geen taal voor een wet houder. Wij weten wel beter. Dat was kamptaal. Of Koetserwaals. Toch heeft hij nog iets van die spoorlijn overgehouden. Hij is nu loco-burge meester." „Ik heb nooit geweten, wat hara kiri was. Sinds Birma ben ik er achter. Een keizersnee voor man- verklaarde Wim Kan. „Corrie heb ik niet meegenomen. Dat mocht niet. Het was toch maar voor even. Dat zeiden ze ruim 25 jaar geleden ook. Toen werd het 3% jaar." „Die spoorlijn was net een lintwurm. Hoe langer hij, hoe mager der wij." KAMPEN In het kerk- complex van de Nieuwe Kerk aan de Broederweg te Kampen is zaterdag de zesendertigste jaar lijkse algemene ledenvergade ring gehouden van de Gerefor meerde Organistenvereniging. Natuurbeschermers houden vol Van onze correspondent GORKUM Heeft de stichting „Het Zuid-Hollands Landschap" nog zin? Deze vraag stelde waar nemend voorzitter mr. H. Lam bert in de jaarvergadering van de stichting, zaterdagmorgen in De Nieuwe Doelen te Gorkum. De heer Lambert kwam tot deze vraag na een somber betoog over de toenemende bedreiging en aan tasting van natuurschoon. „We zien om ons heen de ene aan tasting van de natuur na de andere. De steeds groeiende woningbouw vero vert het groene hart van Holland. Bij de aanleg van die wegen wordt geen rekening gehouden met het landschaps- sohoon en de recreatie", zei de heer Lambert, die de afwezige voorzitter mr. M. C. Bloemers verving. Door de onkruidbespuiting van de berken gaat veel moois verloren. „De kleuren die we nu nog zien zijn die van weggeworpen plastics. De 'bermen worden aangetast en de we gen vervuilen door alles wat achte loos uit de auto's wordt gewor pen." Een ander somber geluid liet de heer Lambert horen over de waterver vuiling in de buurt van de grote ste den, waardoor al het leven uit de slo ten verdwenen is. „Zelfs de waterpest, een sterke plant, kan het niet volhou den". De waarnemend voorzitter vroeg Wel in NKV maar niet ,katholiek UTRECHT Twee organisaties, beide lid van het Ned. Katholiek vak verbond zijn zaterdag een fusie aan- gegaan. De unie van beambten en ho ger personeel zal lid van het NKV blijven. In de statuten van de unie is het predikaat katholiek echter niet op genomen, daar zij wil openstaan voor rooms-katholieken en niet-katholieken. zich af of Nederland de benaming Kik kerland wel zal kunnen handhaven, omdat er meer en meer kikkers door de watervervuiling verdreven worden of de dood vinden. Ondanks dit alles meende de heer Lambert dat het toch nog zin heeft om het werk van de stichting voort te zét ten. „Ethisch gezien heeft de mens de plicht om de natuur voor het na geslacht te beschermen. Een mens heeft niet het recht de natuur te ver nietigen. De 'heer Lambert gaf een overzicht van de groei van het aantal leden-be gunstigers van de stichting. Tegen het einde van de veertiger jaren stonden tachtig leden ingeschreven. Op het ogenblik zijn er 4270 leden. De heer G. B. Pellikaan, oud-burge meester van Vianen en Lexmond hield na afloop van de vergadering een voor dracht over verleden, heden en toe komst van de Alblasserwaard. Verzoening mislukt Bloemen voor de VAR en Israël DEN HAAG Tachtig jongelui heb ben zaterdag vergeefs geprobeerd de Verenigde Arabische Republiek en Israël met elkaar te verzoenen. Zij kochten twee bossen bloemen en wilden die de twee ambassadeurs aanbieden met het verzoek de bloemen onderling weei te wisselen „ter vermindering vai spanning tussen de twee landen". Men stelde de geste bij de ambtswo ning van de Egyptische ambassadeur echter niet op prijs en de jongelui be gaven zich toen naar de kanselarij de VAR om de bloemen alsnog kwijt te raken. Hier jaagde de politie het groepje uiteen. Een 18-jarige scholier werd voor opruiing aangehouden. Bij de Israëlische ambassade werden de bloe men wel in ontvangst genomen. Later in de middag trachtte een dere groep jongelui met minder vreed zame bedoelingen de ambtswoning van de Egyptische ambassadeur te bereiken. Een 14-jarige scholier uit Voorburg, een 15-jarige scholier en een 18-jarige teke naar werden aangehouden en kregen eer proces-verbaal omdat zij zich niet wil den verwijderen. UTRECHT „De vakbeweging zal binnenkort een plan indienen voor de oprichting van een raad of instituut, waarin naast de over heid een ruime plaats aan het be drijfsleven wordt toegekend, zo wel aan werkgevers als werkne mers. Deze raad moet kunnen advi seren en (wat nog belangrijker is) zal sterk moeten stimuleren bij de bestrijding van de werkloos heid. Voorts zal dit orgaan moe ten kunnen delegeren aan regio nale en bedrijfstaksgewijze orga nen". De heer P. J. J. Mertens, de voor zitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond sprak vanmorgen op een congres in Utrecht, en zei dat de vak beweging nog niet een van visie ge tuigend plan van dit kabinet heeft gezien voor de werkloosheidsbestrij ding. Hij pleitte in dit verband voor een raad voor de werkgelegenheid, die is ontstaan in het brein van de leiders van de drie vakcentrales, behoefte aan weer een nieuw orgaan „De vakbeweging heeft geen enkele met ambtelijke rompslomp. Zij wil al leen concentreren, coördineren en zo veel mogelijk delegeren". Bij de coördinatiearbeid denkt de heer Mertens aan bijvoorbeeld acti viteiten voor industrieën, scholen bouw, ruimtelijke ordening, recreatie, vestiging van overheidsdiensten e.d. Daarnaast zal de raad een gerichte arbeidsmarktpolitiek moeten voeren en dienen in te grijpen waar dat no dig is. Voorzitter H. K. W. Frenkel vroeg zijn openingswoord alle krachten samen te bundelen om tot een eenheid te komen ten aanzien van het reformatorische kerk lied. Vooral de psalmen, moeten een sterke bindende kracht blijven voor de reforma torische kerken. De gereformeerde grond slag van de Vereniging en de juiste ver zorging van de eredienst en het bevor deren van alles wat het peil en de waardering van het orgelspel in het al gemeen ten goede kan komen zijn al tijd hoger gesteld dan een zekere sociale gerechtigheid met betrekking tot de le- Niettemin is het verheugend te kunnen constateren, dat in de Gereformeerde kerken van een groeiend begrip sprake is voor de maatschappelijke positie van de organist. De vanwege de Vereniging gestelde, en door het Landelijk Verbond van Commissies van Beheer der Geref. Kerken overgenomen richtlijnen (honora rium zeker 10 per dienSt)., maken het nodig een praktijkexamen in te stellen, aldus de heer Frenkel. Na het openingswoord van de voorzit ter hield de organist van de Nieuwe kerk, H. Heurink, aan en rond de speel tafel van zijn drieklavierenorgel (39 stemmen) een muzikaal geïllustreerde de ontwikkeling van het Tijdens de middagvergadering heeft secretaris Mr. Dr. C. J. Verplanke zijh jaarverslag uitgebracht.' De orgelbespeling werd ditmaal zorgd door Jaap Dragt. Een veelzijdig en boeiend programma werd door hem op accurate wijze en met smaakvol aan gewende registraties uitgevoerd. Wij hoorden een meerdelige Toccata van Georg Muffat, een aria van Georg Böhm over „Vater unser", praeludinus en fuga in G. van Bach, het Choral uit Viernes tweede symfonie, een vijfdelige compo sitie over „Venl Creator Spiritus" van Hermann Schroder, een compositie van de concertgever en een improvisatie ir partita-vorm over een opgegeven psalm melodie (ps. 21), Alles in de puntjes ver zorgd. De improvisatie, in moderne stijl, was een knap staaltje van goede techni sche paraatheid en vindingrijkheid. W. H. W. KWF: op pakjes sigaretten teer gehalte zetten ASSEN Het Koningin Wilhelmina- fonds heeft zaterdag op de jaarverga dering in Assen besloten een telegram te sturen aan staatssecretaris van socia le zaken en volksgezondheid dr. R. J. H. Kruisinga, waarin ze hem in over weging geven te bevorderen dat een wettelijke regeling totstandkomt, waar-; bij fabrikanten van sigaretten ver plicht worden om op de verpakking' van en in de reclameboodschappen over sigaretten het teer- en nicotinege halte te vermelden. De vergadering is ervan overtuigd dat dit een belangrijke piaatregel zal zijn in het kader van de strijd tegen de longkanker en andere ziekten die als nadelige gevolgen van het roken worden beschouwd en dat zodoende de Nederlandse volksgezondheid wordt be vorderd (Van een medewerker) AMSTERDAM De Collectieve Israël Actie is met een inzameling ge start onder het Nederlandse volk om de Israëlische regering op korte termijn in staat te stellen enige veldhospitalen te schaffen. Bij de CIA, het offi ciële inzamelingsorgaan via Israël van joods Nederland, waren veel gen binnengekomen op welke wijze Israël financieel steun kon worden ver leend. Normaal worden de bedragen van omstreeks driekwart miljoen gulden, die de joodse gemeenschap jaarlijks voor Israël bijeenbrengt, gebruikt om nieuwe immigranten te helpen. De Israëlische regering zal nu met het geld kunnen doen wat ze wil, mits ze niet voor militaire objecten worden ge bruikt. In het oude RAI-gebouw in Amster dam wordt vanavond een bijeenkomst gehouden voor morele steun aan Israël. Vertegenwoordigers van de vijf grootste politieke partijen en D'66 zul len het woord voeren. Kampscène Daverend succes ook voor de Engelsman Jock Helm, die met artiesten een kampscène opvoerde, compleet met Japanse soldaat hijzelf als Japans officier. Op zijn Japanse kreten kreeg hij direct response uit de zaal. Enkelen be leefden hun kamptijd weer en bal den hun vuisten. Toch, nu 25 jaar later, kon men er om lachen, al het soms met tranen in de ogen. Een indrukwekkend moment was de herdenking van de gevallen vrien den. Enkele leden van de militaire kapel bliezen de Last Post. 1750 man nen stonden in de houding. Nog een indrukwekkend moment van die middag: allen hadden 5 gulden bijgedragen voor het feest. Dit bedrag, afgerond op 10.000, werd overhandigd aan mevr. Van Anrooy- de Kempenaer van de Oorlogsgraven stichting. Van dit bedrag zullen nabe staanden in staat worden gesteld de graven in Birma en Thailand te be zoeken. Aan het slot van de middag verzorgde de drumband van het vete- ranenlegioen een taptoe. 1750 mannen hadden de dag var hun leven gehad. Alle nare herinne ringen werden wel opgehaald, maar dat kon het feest van de vriendschap niet bederven. „Echte vriendschap gaat over heuvels en oceanen," had pater Vergeest gezegd. Actie in Nederland: HV MAASSLUIS Bij zijn veertig jarig organistenjubileum is Feike Asma onderscheiden met het rid derschap in de Orde van Oranje- Nassau. De versierselen zijn hem zaterdagmiddag uitgereikt tijdens een door de kerkvoogdij van de Hervormde gemeente aangebo den receptie in de aula van de Caland-lts. Nadat Feike Asma en diens echtgenote waren binnengeleid, sprak de secretaris van de Kerkvoogdij, de heer T. Masten broek, het welkomstwoord. Loco-burge meester P. v. d. Snoek, die de zieke burgemeester verving, noemde het goed, dat tegenover de sterk materialistische tendensen van onze tijd de aspecten staan van de ontplooiing van de me" lijke persoonlijkheid. Trots Het gemeentebestuur van Maassluis is er trots op, sinds 1 oktober 1965 de popu lairste, maar misschien ook de meest om streden organist van ons land tot de inwo ners te mogen rekenen. De heer Van der Snoek roemde Feike Asma als een groot meester, die vele duizenden muzieklief- AMSTERDAM Oud-minister Bo- gaers en de Tweede Kamerleden drs. Den Uyl (soc.) en drs. Boersma (ar) hebben zaterdag op een forum in Am sterdam, belegd door de Federatie van jongerengroepen in de PvdA, gepleit voor vorming van een links-radicale federatie. De heer Den Uyl dacht aan het opstellen van een gezamenlijk ver kiezingsprogram van PvdA, PSP, De mocraten '66 en de christen-radicalen. De heer Boersma betwijfelde of het gesprek dat momenteel wordt gevoerd tussen de besturen van KVP, ARP en CHU tot een goed resultaat zal leiden. Hij zag meer in de gesprekken die on derling op initiatief van diverse partij leden worden gevoerd. Drs. Boersma noemde het een fout dat de confessio nele partijen in het verleden teveel het accent hebben gelegd op de chris telijke inspiratie en te weinig op het praktische handelen. Men zal niet moeten proberen met de AR de honderd jaar te halen, be toogde hij. Het AR-Kamerlid zag de laatste tijd, vooral bij de jongeren, een wending ten goede, Hij betoogde dat er echter nog wel veel „inwendige zending" bedreven zal moeten worden. TWEESLACHTIG Oud-minister Bogaers zei dat het verwijt van tweeslachtigheid dat men de KVP veelal maakt, zijns inziens gerechtvaardigd is. Hij verwachtte echter dat de meerderheid van de KVP wel gewonnen kan worden voor een politiek zoals de christen-radicalen die voorstaan. „De heer Aalberse is de KVP niet' aldus drs. Bogaers. De oud-minister achtte de christelijke inspiratie voor de politiek een voorwaarde voor effi ciënte en bewogen politiek. Daarbij mag men zich echter niet in een hokje laten opsluiten. De bereidheid moet aanwezig blijven voor federatieve samen werking met andere groeperingen, meende de heer Bogaers. Als hoofdlijnen voor een chistelijk radicaal program schetste hij meer hulp aan de ontwikkelings landen en een opkomen voor de leefbaarheid. De heer J. T. Mellema heeft be dankt als lid van Provinciale Staten van Groningen in verband met zijn benoeming tot voorzitter van CH-fractie in de Tweede Kamer. Een plakkatenplakker van de ex- treem-rechtse nationaal-democratische partij NPD in West-Duitsland is gis teren ernstig gewond toen een on bekende zes schoten op hem loste. Prof. dr. A. C. de Vooys is voor het cursusjaar 1967 - 1968 benoemd tot rector magnificus van de Utrechtse rijksuniversiteit De negenjarige Caroline Kenne dy heeft het nieuwste Ameri kaanse vliegdekschip John F. Kennedy, dat de naam draagt van haar vader, mogen dopen. Met een fikse worp sloeg zij de fles champagne stuk tegen de hebbers in eigen- land en daar buiten met de hem gegeven talenten muziek genot heeft geschonken, en maakte ver volgens bekend, dat de Koningin de ju bilaris heeft benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij complimen teerde hem ook namens de minister. Vele honderden kwamen daarna de jubilaris en zijn echtgenote de hand drukken en bleven nog geruime tijd gezellig bijeen. Jubileumconcert Zaterdagavond stroomden de orgel liefhebbers van heinde en ver naar de in de zeventiende eeuw gebouwde Grote Kerk, voor Feike Asma's jubileumcon cert op het prachtige orgel, dat Rudolph Garrels in 1732 opleverde. De 1300 zit plaatsen waren allemaal bezet, en nog heel wat bezoekers moesten genoegen nemen met een staanplaats. Ondanks een zware griep-aanval SDeel- de Feike Asma tóch, want hij wilde de langdurige voorbereidingen voor dit feest niet vergeefs laten zijn. Het korte pro gramma was tekenend voor de instelling van de jubilaris. Hij stelde Johann Se bastian Bach op de eerste plaats met diens machtige Preludium en stevig stappende Fuga in G en bracht daarna een ere-saluut aan wijlen zijn leermees ter Jan Zwart door twee van diens ko raalbewerkingen te spelen: het rustige „Gebed des Heren" en de donker be ginnende Psalm 51 (Elegisch voorspel). Zijn liefde voor de Franse muziek uitte Asma in het „Deuxième Choral" van Hendrik Andriessen, wat velen vreemd zal schijnen, maar deze compo-1 nist was in dit werk nog helemaal Frans georiënteerd; stelling heeft, door de Variaties op Bachthema te spelen, die zijn vriend Paul Chr. van Westering voor deze gelegenheid heeft gecomponeerd en die een boeiende reeks korte stukken bleken te zijn met geestige invallen. De langdurige ovatie liet horen, hoezeer de aanwezigen ook nu het spel van Feike Asma hadden gewaardeerd. Roem en griep Nadat de in jas en sjaal gedoken jubi laris en zijn echtgenote op de erezetels in de kerk hadden plaatsgenomen, open de de heer T. Mastenbroek de lange rij van sprekers. Namens de kerkvoogdij bracht hij hem dank voor de buiten gewone wijze, waarop hij zijn taak steeds weer volbrengt, niet alleen als concert organist. maar ook in de dienst, want hij laat de gemeente zingen. De handiging van het huldeblijk moest den uitgesteld, omdat er nog voortdurend geld binnenkomt. Ds. A. M. Vogel, voorzitter van Loco-burgemeester P. van der Snoek van Maassluis heeft zater dagmiddag de jubilerende orga nist Feike Asma, namens de Ko ningin de versierselen van het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt. Kerkeraad, noemde de jubilaris een collega, omdat ook hij het Evangelie verkondigt en wel zo dat de toehoorders worden gegrepen door zijn orgelspel. Hij hoopte, dat Feike Asma zijn zware taak nog vele jaren zal mogen vervullen. Loco-burgemeester P. van der Snoek herhaalde zijn lovende woorden van middags en voegde er aan toe dat de bijdrage van het gemeentebestuur aan dit jubileum bestond uit een grote sub sidie voor de uitgave van het jubileum- De adjunct-directeur van de N.C.R.V. afdeling radio, M. Geerink Bakker, roem de Feike Asma als kunstenaar en als een man zonder capsiones en herinnerde er aan, hoe deze op 4 april 1927 zeven eigen composities voor de radio speelde, terwijl er nu nooit meer een eigen com positie op de programma's voorkomt. Hij hoopte, dat dit wel weer zou zijn ge beuren. Deze uitspraak lokte een lang durig applaus uit. Ds. Jac. van Dijk. schoolpredikant te Den Haag. sprak als een vriend en be wonderaar zijn grote dank uit voor wat deze begenadigde kunstenaar voor hem is geweest. Namens de kerkeraad van de Haagse Evangelisch Lutherse Gemeente voerde ds. mr. D. G. Hoevers het woord. Hij zei. dat de gemeenteleden het vertrek van Feike Asma. die daar 25 jaar werk zaam is geweest, nog steeds betreuren en hij sprak de hoop uit, dat de jubilaris zijn grote spanningen gevende en veel moeite kostende werk nog vele jaren zal kunnen doen. De heer W. J. Kleinhout, secretaris van het Comité Bevrijdingszang te Rijs wijk, huldigde Feike Asma als koorleider en sprak er zijn vreugde over uit, dat hij óók moderne composities speelt. Orga nist-componist Paul Chr. van Westering dankte Feike Asma voor zijn hulp bij het samenstellen van het jubileumboek, prees hem omdat hij Mendelssohn en Reger durft spelen en sprak de hoop uit, dat Asma's eigen composities weer op de programma's terug zouden komen. Ook betrok hij mevrouw Asma in de huldi ging. Dankbaar Daarna dankte Feike Asma voor alle vriendschap en voor alle waardering voor zijn werk. Hij zei, dat het orgel spel zijn leven is en dat het spelen in de kerkdienst voor hem van meer dan gewone betekenis is. Hij dankte de N.C.R.V. voor het maken ven een opname van dit concert, welke maandagavond wordt uitgezonden, en voor het feit, dat deze vereniging hem de werken van Charles-Marie Widor na der had doen kennen. Tenslotte sprak hij zijn grote voldoening uit over de aan wezigheid van de weduwe en enige vari de zonen van zijn leermeester Jan Zwart, die hij de grootste organist van zijn tijd G. JVÏ. Dersjant (Vervolg van pagina 1) Tijd winnen De secretaris-generaal, die niet in gaat op de juridische aspecten van de blokkade, ziet een belangrijke taak voor de Ver. Naties. Zijn voornaamste doel is, tijd te winnen om de basis voor ontspanning te leggen. Oe Thant kreeg van Egypte de ver zekering, dat het niet als eerste een offensieve actie tegen Israël zal begin- Hij stelt de Veiligheidsraad voor, de 19 jaar oude bindende resolutie nog eens te bevestigen, waarin beide par tijen in het geschil word gelast, een onvoorwaardelijk bestand in acht te nemen. Canada Canada is vandaag begonnen met evacuatie van zijn troepen (700 man), die deel uitmaakt van de VN-strijd- maoht in Egypte. Het vertrek van de militairen was door Egypte gelast in verband met de pro-Israëlische houding van Canada. Binnen 48 uur moest het worden ge- >geld. Een Russische vloot houdt zich op in het oosten van de Middellandse zee. De ongeveer 15 kruisers, fregatten en tor- pedobootjagers houden de veel grotere Amerikaanse Zesde vloot (die ook drie vliegkampschepen telt) in de gaten). Twee Israëlische patrouilleboten ver lieten gisteravond met grote snelheid de haven van Eilat. Een kwartier later be gonnen Jordaanse patrouilleboten de jacht op de Israëlische vaartuigen in te zetten. Er heeft zich nog geen incident voorgedaan. Een onbekend vrachtschip leek zich Eilat gereed te maken voor vertrek. Mogelijk is het een niet-Israëlisch schip, waarvan de kapitein besloot niet langer werkeloos in Eilat te blijven liggen. Het Nederlandse vrachtschip Schle- kerk is zaterdag de Golf van Akaba bin nengevaren, richting Akaba, zonder door Egyptenaren te zijn aangehouden. Deze waren wel op de hoogte van de komst van het schip. De Nederlandse ambassadeur te Wash ington overhandigde daar een boodschap van de Nederlandse regering. Daarin wordt het standpunt herhaald, dat er vrije doorvaart door de Golf van Akaba moet zijn. De paus heeft Israël en Egypte bood schappen gezonden, warin hij oproept de vrede te bewaren. Tijdens een pro-Israëlische betoging te New York raakten Joden slaags met Arabieren en zwarte moslims. De politie had de handen vol, de wanordelijkheden tot l te 1 Het Syrische staatshoofd, Al-Atassi, is per vliegtuig naar Moskou gegaan om besprekingen te voeren over de crisis. Irak heeft laten weten, de olie-leve ranties te zullen staken aan landen, die de zijde van Israël kiezen, als er een ge wapend conflict uitbreekt. Saoedl-Arablë zou voornemens zijn, hetzelfde te doen. Acht protestantse, rooms-katholieke en orthodoxe leiders hebben president Johnson gevraagd, Israël te steunen in het geschil met de Arabische landen. Tot hen behoren dr. Luther King en dr. Reinhold Niebuhr. De Israëlische regering stelde 100 wetsrollen ter beschikking van het leger- rabbinaat om te verdelen onder de noodsynagogen van het gemobiliseerde leger. Deze rollen kreeg Israël onlangs ten geschenke van Roemenië. RUS WINNAAR VIOOLCONCOURS IN BRUSSEL BRUSSEL De 21-jarige Rus Phi lippe Hirchhorn heeft in Brussel het In ternationale Koningin Elisabeth vioolcon- :ours gewonnen. De prijs is 200.000 francs. De tweede prijs (150.000 francs) was voor de 21-jarige Bulgaar Stoika Milanova. De derde (125.000 francs) viel ten deel Hp de 20-jarige Russische Guidon Kre-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9