Iedereen tevreden om 5 uur Achter de schermen hij NCRV's nieuwe Rodeo Vanavond Molière's „Misantroop" op tv In de greep van «Ie kreeft AVRO -tv ruimt op in zomermaanden MAANDAG 29 MEI 1967 Commentaar Onbewezen NCRV's Attentie'heeft via frag menten uit een Franse reportage za terdagavond de onbewezen kwestie van Nederlandse provohulp aan deser teurs uit het in Duitsland liggende Amerikaanse leger in het licht ge- Geruchten over ev. Amsterdamse activiteiten op dit gebied zijn al enige tijd geleden opgedoken en als onbe vestigd door de publiciteitsmedia vrij wel geheel genegeerd. „Attentie" meende er echter goed aan te doen, 13 minuten te compri meren uit een Franse reportage van 2 uren lang, waarin een Amsterdamse organisatie alsmede Londense activi teiten aan de kaak worden gesteld. Met het vertonen van pamfletten werd het verhaal ondersteund. Ondervraagden, op allerlei wijzen onherkenbaar gemaakt in het b eeld, antwoordden in vlot Engels of Frans, zodat men niet kon uitmaken of zij in derdaad, zoals de reportage het laat voorkomen, de Nederlandse nationali teit hadden. De medewerkers van Attentie slaag den er niet in, enige bevestiging van het beweerde te krijgen, van Neder landse noch van Amerikaanse (am bassade-) autoriteiten. Of zij er goed aan hebben gedaan, dit Franse signa lement op de Nederlandse televisie door te geven, zal de tijd moeten Politiemensen gaven na de uitzen ding te kennen nog steeds niet te ge loven in het bestaan van de Amster damse organisatie en het waarheids gehalte van de uitzending in twijfel te trekken. Tijgers doden verzorgster ROUAAN Twee losgebroken tij gers hebben zaterdag in een dressur- centrum bij de Franse stad Rouaan een 21-jarige verzorgster verscheurd. Tientallen politiemannen werden naar het park waarin de beesten rondzwier ven gedirigeerd, maar pas na enkele uren slaagde men erin de dieren naar hun kooien te drijven. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In een televisie studio vol publiek heb je altijd wel een middelbare school-leer- ling, die stof komt opdoen voor een scriptie. Die ontbrak zater dagmiddag ook niet bij NCRV's nieuwe programma „Rodeo": het was een stralend meiske een feestelijk lichtblauw jurkje, gewapend met een bloknootje en een potlood en al een half uur vóór de uitzending liep ze als een soort debutant-journa- liste met toestemming van de begrijpende floormanager de hele studio, rond, aan iedereen vragend: „En hoe vindt u het nou Maar het was een spiksplinternieuw programmawie kon er dus van tevoren iets van zeggen? Het pu bliek, gevormd door oud en jong er daartussen, schoof de duistere ban ken in: „Nou, ik hoop dat het leuk zal zijn!" of: „Als het niks is, roepen wij wel boe!" was alles, wat het ijverige meiske oogstte. Sportief Het aardige van deze Rodeo is, iedereen zich geweldig sportief toonde. Alle deelnemers wisten, dat het niet ging om een talentenjacht: er zit geen optreden in een „echte show" aan vast voor de winnaar, winnares of winnende groep. Het risico, dat ze het op 't scherm niet best deden, namen ze, heel sportief. Ook het echtpaar, dat in eigen genre al concoursprijzen had gewonnen, maar op het scherm geen lang op treden kreeg toebedacht: het is ten slotte heel iets anders of men op een klein podium optreedt, dan dat men voor de onbarmhartige camera's staat, en de jury oordeelde volgens het beeldscherm, dat zij overigens veel beter kon zien dan de artiesten tijdens hun optreden. Van tevoren, toen het script-verzame lende meiske rondging, kon men in de studio de spanning wel snijden: niemand wist, hoe het zou gaan, er was tot op het laatste ogenblik iets (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Met een Fran se voorstelling van Molière's meest beroemde blijspel „De Mi- santroop" zet de NCRV haar se rie uitzendingen van klassieke dramatische werken vanavond (op Ned. 2) voort. U behoeft niet te vrezen, dat u te doen krijgt met „een antieke draak", want Moliè re's werk heeft de uitzonderlijke eigenschap „van alle tijden" te zijn, omdat het de tekortkomingen van de menselijke geest, zijn nuk ken en fouten, hekelt en ach, die geest verandert immers nooit werkeliik Jean Baptiste Poquelin, zoals Molière in werkelijkheid heette, schreef dit blijspel in 1666 onder grote druk, spe ciaal om Lodewijk XIV en zijn hof te vermaken Sinds zijn verschijning de toneelwereld, als auteur en acteur beide, was in Frankrijk de liefde voor het toneel hoog opgelaaid. Molière werd, om zijn eigentijdse hekelingen, bemind, gehaat en gevreesd, maar de op vermaak beluste Zonnekoning be schermde hem en stelde hem in 1665 aan als hófschrijver, en zijn groep als hofspelers Helaas Lodewijk en zijn hof wa ren onverzadigbaar en Molière werd gedwongen, stuk na stuk te schrijven: hte moest aldoor iets nieuws zijn. Hier door ontkwam Molière niet aan de noodzaak, moderne bewerkingen te maken van bestaande verhalen, die hij virtuoos aanpaste aan de geborneerde Franse samenleving van die tijd, aan de frivole en onverantwoordelijke le venswijze, lediggang van hooggeplaat- sten en de ijdelheid die hachelijke avonturen toeliet. Voor „De misantroop" (ondertitel: De verliefde zwartkijker) schreef hij echter een geheel eigen verhaal en het werd vrijwel zijn meesterwerk. Hij was toen 44 jaar, een opgejaagde, maar tegen alle kritiek opgewassen artiest. Gezien zijn grote oeuvre en zijn wijs» gerigheid, verborgen achter onbe schroomde humor, meent men dikwijls, dat Molière een bejaarde man was in zijn glorietijd. Hij is echter vrij jong gestorven, waarschijnlijk ook door een te werk zaam leven, waarin hij gedwongen was nachten lang te schrijven. Tijdens de derde opvoering van zijn komedie ,De ingebeelde zieke" mis met de sein-apparatuur, waar l heeft er bepaald hard genoeg voor toegewijde technici aan dokterden,! haar best voor gedaan! de jury raakte bij een droge repeti- Regisseur Andries Roest was op dat tie (dus zonder artiesten) voortdu rend in de war met de hooghangen- J de trekkertjes en Pim Jacobs had alle moeite met het heen en weer draven om nu in deze, dan in gene hoek zijn tekst te zeggen. Maar een oud gezegde beweert: hoe slechter de generale repetitie, hoe beter de première. Toen het er op aankwam was de apparatuur j goed, vergiste de jury zich niet in j de trekkers, kwam het gehinnik netjes op tijd, stond Pim Jacobs precies waar regisseur Andries j Roest hem wou hebben entoon- den de deelnemers zich prima can didates Zodat om 5 uur, toen het allemaal voorbij was, iedereen tevreden kon zijn en dat wil wat zeggen bij zo'n ingewikkelde uitzending. Toen allen, die ermee te maken had den gehad, zich opgelucht de veren stonden te schudden, was dat meiske in 't blauw met haar scriptie-plannen. Nog ev geïnteresseerd kwam ze gen stellen: „Enhoe vónd U het nou?" Laten we hopen, dat ze een fijn cijfer krijgt voor haar werk, Vader" Broeksz opent cursus (Van c s radio- en tv-redactie) HILVERSUM Rustig, bijna onop gemerkt zoals dat elk jaar het geval is, worden door de Ned. Radio Unie de veelomvattende voorbereidingen ge troffen voor de (nu 15e) Internationa le Dirigentencursus, welke hier van 9 juni tot 6 juli wordt gehouden in de di verse concertstudio's. VARA's voorzitter en NRU's vi- ce-voorzitter J. B. Broeksz zal op de avond van 9 juni in de KRO-studio de korte leerschool openen, want als pro grammacommissaris van de NRU wa: hij destijds de „vader" van de onderne ming: onder zijn leiding kwam de eerste cursus tot uitvoering. Intussfen betekent dit jaarlijkse nement, dat een groot, aantal reeds min of meer bekende, in elk geval veelbelovende jonge dirigenten uit le landen ter wereld een maandlang in Hilversum verblijven, waar zij niet al leen deskundig onderricht krijgen, maar tevens mogen werken met vijf grotte en zeer goede orkesten van di verse samenstelling, een faciliteit, wel- ;er weinig landen kunnen aanbie den. De Hilversumse cursus wordt door de deelnemers jaar op jaar geroemd en belangrijk deel van hun oplei ding en dat brengt Nederlands faam op dit gebied tot ver over de grenzen. Tijdfens de openingsplechtigheid zal het kwintet „Gesualdo di Venosa" on der directie van Frans Müller drie ma drigalen en het „Lamento d'Arianna" de Renaissance componist Monte verdi uitvoeren. De sluiting van de cur- wordt op 6 juli gehouden in Huize Queekhoven in Breukelen. uur een beetje buiten adem. Ten- slotte was hij de man, die aan de touwtjes had getrokken en daarbij zoveel aan het toeval moest overla ten. Tenslotte kan je een presenta tor, een hele rij amateur-artiesten die voor de allereerste keer te ma ken krijgen met een tv-microfoon en camera's, noch een kersverse jury wenken geven tijdens de uitzending, dat moet je laten komen, zoals het Maar het is erg meegevallen. Ik zeg nog niets met zekerheid, we hebben de hele zaak vastgelegd en we gaan de opname goed bestuderen om te kijken, wat er de volgende keer, op 24 juni, kan worden verbeterd." Natuurlijk waren er wel feilen, die zijn er bij elke directe uitzending. Met het geluid zat het helemaal niet snor: de muziek overstemde soms de stemmen. De inleidende beeldtune is te lang en te druk, de jury-moni tor hing te hoog en te ver weg: er moest soms met lichtbrekende bril len langs de felle lampen worden gestaard, hetgeen de concentratie niet ten goede komt. Benieuwd is de NCRV ook, wat er voor reacties komen uit het kijkpu- bliek. Ja, het blijft na een première altijd bijvijlen. „Voorlopig hebben we vier uitzendin gen èn een finale gepland", zegt An dries Roest, „maar als we goed suc ces hebben bij het publiek, zijn. we niet ongenegen er mee door te gaan." Aan deelnemers dan geen gebrek, want in deze vier uitzendingen kun nen alle 181 gegadigden lang niet aan bod komen, en men weet, hoe het gaat: als zulke uitzendingen een maal lopen, komen er voortdurend aanvragers bij. 't Is toch ook fijn, als je zomaar eens even op de televisie kunt komen! Hoeveel minuten je ook blijft staan; je bent er geweest en dat is nooit onvoordelig! Drie Zilveren Anjers AMSTERDAM Dinsdag 27 juni zal prins Bernhard weer een Zilveren Anjer uitreiken aan drie Nederlanders die zich uitzonderlijk verdienstelijk hebben gemaakt op cultureel gebied. Dit jaar valt de onderscheiding ten deel aan de heer Meint Wiegcrsma uit Oranjewoud, veelzijdig ijveraar voor het verheffen van het culturele leven, het bijzónder in Friesland, door het bevorderen van volksonderwijs tuürbescherming. Mr. "A. A. J. Rijcsen te Gouda krijgt de zilveren anjer als deskundige op het gebied van de gebrandschilderde ramen in de St. Janskerk te Gouda. Door middel van veel publikaties, le zingen en rondleidingen maakte mr. Rijcsen „de Goudse glazen" bekend en bevorderde hij de studie der glazen. De heer G. J. G. Leonhardt te Laren (NH) ontvangt de onderscheiding voor het sedert jaren stimuleren van het I Nederlandse muziekleven. De heer Le- onhardt is de stuwende kracht van de! Nederlandsche Bach vereniging. door B. J. Kleymens >1 laatst staan zij vanavond voor de cameras: quiz- muster Tlieo Eerdmans en zijn assistente Maud van Praag, allebei tien jaar ouder geworden sinds zij voor het eerst als duo verschenen in de V ARA-hobbyquiz „Willen en wetens". Ongetwijfeld zullen velen de altijd spannende quiz, waarin zovele candidaten de sprong naar de duizend gulden waagden, missen, maar het hobbyspel heeft na tien jaren uitgediend en de VARA is zo verstandig, hel niet nóg langer zijn roem te laten overleven. In het najaar komt er een nieuwe wedstrijd met een nieuwe presentator, zo willen de VARA-kijkers het ook graag. Voor het laatst dus nog een foto van het tweetal, die lief hebbers van de quiz nu kunnen bewaren en dan: adieu, Theo en Maud. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA 7.00 uur (kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk. 7.30 uur Lucy-show. 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur laatste ronde „Tel uit je winst". 9.20 uur programma over De jonge onderzoekers. 9.45 uur Franse reportage uit Vietnam „Het peloton Anderson". Ned. 2 NCRV 8.05 uur Franse opvoering van Molière's komedie VANAVOND TE HOREN Hilvi i 1 NCRV 8.15 uur hoorspel „De maanaanbidder" van André Kuyten. 9.30 uur jubileumconcert van Feike Asma in Maas- 10.40 uur literaire rubriek, daarna Serenade, een me lodieus programma. Hilvt urn II NRU 8.05 uur Omroeporkest concerteert: o.a. Beethoven's 9e met koor en solisten. 9.30 uur documentaire over de Koopvaardij. 10.00 uur koorzang door amateurs. 10.40 uur „Iks, een sprong in het duister", gevarieerd programma. o- en HATO-Taptoe en het Knokke-festival. e) Willem Duys presenteert tweemaal z J'n Vuist en er zullen ook weer twee RO-televisie uitzendingen „Nieuwe oogst" met ama- len „opruiming ileUrtalent zijn. voorraad houden". Daarbij be- waarin hij de hoort, dat de Dean Martin Show, Thel E"l<ele nog achtergebleven allevenn- hoofdrol speelde, zakte Molière ineen Man from Uncle, The Monkees en het'?6" van„.Ttlf Saint worden uitgezon en enkele uren later overleed hij. Dat .Ruimteschip Orion voor oktober wor fA'1 dra™a e Produk,,es was in 1673, hij was toen 51 jaar oud. den beëindigd. a aa" drle Du,ltse televisiespelen geno- De Franse televisie heeft van de op- ,teSrd: i?1 sPel °X?r.,f15 stervende Lode- voering welk U vanavond kunt zien.| Bij de weg te werken documentaires wijk XL, een thriller ..Stoel bij de zeer veel werk gemaakt, met het juistejis er een over Billy Graham (met zang "Aard J gevoel voor nuances in het rake stuk van Cliff Richard), over de Passiespe- van de grote, onvergetelijke landge- len in Tegelen en een „ontdekkingsreis noot. [door het menselijk lichaam". Ook is er Het is jammer, dat er met Neder-,een reportage over het Belgische Fol- landse ondertitels moet worden ge- klore Festival te verwachten, werkt, maar wij hopen dat deze beeld- De AVRO zal voorts in actuele uit- beschadiging U het ware kijkgenot niet zendingen aandacht besteden aan de zal bederven. I Internationale Harpweek, ,De duivel in zijde", psychologisch drama over een vro die uit jaloezie haar huwelijk te gron de richt. De serie „Kolonel Hogan's hel- zal evenals verleden jaar alleen de zomermaanden op het scherm komen. DRAADOMROEP ling. STER: 21.56 MTS: 22.00- 22.15 !2.30- 23.00 Teleac: Au BELGIE -ktbTichten voor schlp- s. 12 20 voor de landbou- :.27 Mededel. voor Akt. 12.50 Liclit ensemble mei solisten. 13.30 Licht pevar. muziekprogr. 14.20 Schi mentaal ensemble.~~l5.00 bespr. v'7-00 Överhi Springplank 1.30 Evtï. onderbr. de ieugd. 18.00 pel. 18.20 Uitzen ding van de A.R.P. 18.30 Di orkëstbegël. "Tussen 18.30 Olympia' 10^ Lichte i Stereo: Lichte Voo de landbouw. 13.10 Akt. 13.30^ Ster Stored: Vocaal ensen York calling. 17.2i cabaretmuz. (Om 14.02 °Ve rzoek pia ten- TELEVISIE MOKGEX yeCerlai Hllver Drie ex-premiers in Indonesië vrijgelaten DJAKARTA De Indonesische re gering heeft gisteren de vrijlating be kendgemaakt van drie voormalige premiers die in februari 1958 de op stand op Sumatra tegen Soekarno leid- Het zijn Mohammed Natsir, Boer- hanoeding Harahap en Sjafroeddin Prawiranegara, die respectievelijk vi ce-premier, minister van defensie en premier in de revolutionaire regering waren. Met hen werden zeven andere politieke gevangenen vrijgelaten. De drie ex-premiers waren leiders van de mohammedaanse Masjoemi-partij. 12 Heel in de verte hoorde Jan het bootje nog, dat nu wel zo ongeveer bij de spoorbrug over de rivier moest zijn. Nou, het moet maar... dacht hij hardop. Hij gooide zijn eindje sigaret naar buiten en voelde even naar de grote gele envelop met een oud raadsstuk, die hij naast zich op de bank had liggen. Toen startte hij de motor, die kreu nend op gang kwam. Volkomen overbodig, maar gewoonte getrouw gaf hij richting aan en liet zijn wagentje linksaf de Oudepoortstraat inslaan. Veel haast maakte hij niet. De straat was ongeveer driekwartkilometer lang en hij zou dan ook op slag van twee op het hoekje van de Rietstraat kunnen zijn. Het licht van de koplampen spoot gouden strepen op het natte asfalt en als Jan opzij keek zag hij zijn autootje in de etalageruiten van de winkels schimmig voorbij gaan, op weg naar een vreemd rendez-vouz. Jek Groot had er weinig moeite mee de weg naar de Dalmsteeg te vinden. In de duistere sluier, die over de goede stad Rooldrecht hing, werd af en toe een gaatje geprikt door de maan. Maar Jek had die incidentele verlich ting niet nodig. Hij kende de steegjesbuurt op 2ijn duim. Nu en dan kon hij evenwel niet nalaten een min of meer krachtig woord te mompelen als hij bijna struikelde over een van die onmogelijk middeleeuwse straatklinkers, waar mee de steegjes waren geplaveid. Door de Haring- en de Veststeeg trok hij naar het kleine pleintje van. de Vismarkt, waar één mistroostig lichtje brandde. Vandaar ging hij het Loggerstraatje in, overdag, vooral als er wat zonlicht inviel, in al zijn armzaligheid een dankbaar object voor fotogra fen, maar nu een donker gat. Jek Groot voelde het alleen aan zijn voeten. Wat hij ook voelde was een stijgende spanning. Bijzonder benieuwd was hij ernaar hoe de vent, die zo gebrand was op dat vermaledijde raadsstuk, er zou uitzien. Optimistisch van aard als hij was twijfelde hij er niet aan of hij zou hem inderdaad te zien krijgen. De Oudepoortstraat was een van de belangrijkste winkelstra ten van Rooldrecht en dank zij deze status had hij een behoorlijke verlichting. Jek hoopte nu maar, dat de in de buurt van de Rietstraat hangende lantaarn zou branden. Wat dit aanging konden hij en Jan nog pech hebben, want uit Rooldrechtse zuinigheid ging van het aantal lichtpunten van de stedelijke straatverlichting 's nachts bijna de helft uit. Ik geef Jan niet veel kans om zijn mannetje te zien... overwoog Jek. Als de kerel op de loer staat pikt'ie de envelop meteen mee en is'tie verdwenen voor Jan uit de krottenbuurt tevoorschijn komt. Jek zal het dan misschien alleen moeten opknappen enfin, we zullen zien. In de Dalmsteeg, die hij nu bereikt had, ging Jek behoed zaam verder. Hij trachtte zo weinig mogelijk gerucht to maken. Toen hij ongeveer halverwege de vrij lange steeg was, bewoog hij zich verder vlak langs de muur voort Als hij zich niet vergiste moest aan het eind van het straatje het portiek van een logement zijn. Als hij daar ongemerkt in kon komen zou Jiij waarschijnlijk een redelijk uitzicht hebben op de hoek van de Rietstraat Jek zag tot zijn voldoening aan een flauw lichtschijnsel dat de lantaarn in de Oudepoortstraat, die hij nodig had, brandde. Zal me wat wezen als ik als een panter dat portiek in kom sluipen en dat mannetje uitgerekend dèèr op de loer staat. Wat doe ik dan? Wurgen of gewurgd worden? Plotseling werd Jek zich het gevoel van onbehagen, dat hem in 't begin van het straatje al had bekropen, bewust Hij had de affaire van het raadsstuk tot dusverre als een spannend avontuur beschouwd, waarover later, als Jan en hij het geheim „eventjes" opgelost hadden, „lekkere" kopij te spuien zou zijn. Nu voelde hij zich echter niet gerust Waar was die mysterieuze kerel toe in staat? Hij moest en zou dat raadsstuk hebben en per slot van rekening had'ie in het raadhuis Jan Frens behoorlijk gemolesteerd. Maar Jek besefte, dat hij niet meer terug kon krabbelen. Hij was het portiek inmiddels tot op een meter of vijf genaderd. Gaspapnen luisterend stond hij stiL ^ijn hart klopte in zijn keel. Het was'efi bleèf voör een eerzaam dagbladschrijver"* een beetje griezelige situatie in het holst van de nacht op de loer te gaan liggen om een, wie weet wat voor gevaar lijke knaap te bekijken. Had'ie maar iets bij zich ora in druk te maken en eventueel te gebruiken. Een gummistok of iets dergelijk Haast op handen en voeten sloop hij naar de bouwvallige ingang van het logement. Hij klom drie hardstenen treedjes op, botste tot zijn opluchting niet tegen de vijand op en nestelde zich, pp zijn hurken zittend om zo klein mogelijk te zijn, tegen een van de zijmuren van het portiek. Zoals hij al verwacht had kon hij, schuinsweg, net als het begin van de Rietstraat zien. Het licht was niet best, maar het zou toch wel voldoende zijn om iemand op te kunnen nemen. (Wordt vervolgd) REID op DE-TEEUS- RB5 DCE PE Rl£— MEK1 OM ...WE GTftfiN NRQR 'T LflB VRIJ CP '7 T'JPST/P /Af Af£T _L0BO&t ToP/U'V... AENBLDO... m3 DE IET? Dronken olifanten e< boom schijnt de olifanten van het Paul Krügerpark in Zuid Afrika prikkelbaar te maken. Ver moedelijk gist het voedsel in de maag van de dieren tot een soort alcohol. Kort geleden werd een oppasser gedood, terwijl een ander dier pro beerde een waterkraan te openen om zijn (na) dorst te lessen. Toen meneer de kraan niet open kreeg, vernielde hij meters leiding. Ook trof men vele olifanten aan die in ongebruikelijke houdingen lagen, omdat ze kennelijk hun roes uit^ sliepen. SUKKELTJE EN BRUUNKE 31. De vreemdeling gaat achter het stuur zitten. Hij zegt door het raampje: „Hebben jullie lekker ge slapen, kleine lastposten? Pak aan. hier is mijn tas: daar zitten broodjes in „Jullie hadden bijna mijn zaken in de war ge stuurd; ik moet jullie nog een poosje vasthouden, tot ik wat uit de buurt van Bosdorp ben!" zegt de vreemdeling. Terwijl de vriendjes eten, rijdt hij 'op topsnelheid Bosdorp uit. „We rijden nu hele dag al", zegt Stikkeltje, „wanneer zouden we nu eindelijk eens naar huis mogen?" „Ik heb er ook genoeg van", zucht Bruunke.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7